DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCH PARTIJPROGRAMMA KRACHTIGE SLAG IN DE PR0PAGANDA-00RL0G McCloy had „geladen onderhoud" met Chroesjtsjef Resoluties in de Veiligheidsraad kregen geen meerderheid Nieuw twintig jarenplan voor de Sowjet-Unie Speciale zitting Alg. Vergadering Vierdaagse te Nijmegen kreeg weer triomfantelijk slot Magnifieke vlootshow vormde het hoogtepunt van opening mosselseizoen msss MAANDAG 31 JULI 1961 117e jaargang No. 19014 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2930 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Mogelijke invloed op Afrikanen en Aziaten LONDEN, 31-7. Het conserva tieve blad „Daily Telegraph" noemt het nieuwe programma van de com munistische party van de Sowjet- Unie „een langademige bevestiging van een der hoofdpunten van het communisme, dat Chroesjtsjef zelf bijzonder helder aldus heeft samen gevat: „Wg zullen u begraven". „De generatie van de revolutie en die van de daaropvolgende ja ren - waartoe ook Chroesjtsjef be hoort - zullen zich er mee moeten verzoenen dat zy het communisme niet meer zullen aanschouwen". De „Daily Express" merkt op: „Moskou heeft in de propaganda oorlog tussen Oost en West krach tig toegeslagen. Chroesjtsjef belooft het Russische volk in 1980 vrij brood, transport en gratis wonen". „Ongetwijfeld zullen de Russen zelf sceptisch staan tegenover deze be loften. Zij zijn reeds eerder gedaan. Chroesjtsjef is een mester in de tactiek van de politiek". „Maar vele miljoenen in Afrika en Azië, reeds onder de indruk van de enorme technische prestaties van Rusland, zullen als gevolg van deze zelfbewuste voorspelling geloven dat het paradijs voor het grijpen ligt". „De westelijke staatslieden die nen zich opnieuw terdege bewust te worden hoe knap en listig de leider van de Sowjet-Unie is". „Verbluffend plan" „The Scotsman" (onafhankelijk) noemt het plan „verbluffend", maar meent dat „het beeld van een land zonder belastingen, met gratis transport, brandstof etc., niet persé als een utopisme behoeft te worden verworpen". „Voor het Russische volk en de gehele wereld kan men slechts ho pen datde beloften van welvaart en overvloed zullen worden ver vuld. Landen die materiële vooruit gang willen boeken, zullen niet al les in atoomoorlogen op het spel willen zetten". De conservatieve „Yorkshire Post" vindt het programma „een mengsel van gelijke delen irrelevantie .op timisme, onbeschaamdheid en we zenloze fantasie". „Wellicht is de communistische partij er oprecht Woede-uitval van Sowjet-leider WASHINGTON, 30-7. De „Wash ington Post" meldt dat de Sowjet- russische premier en partyleider Chroesjtsjef fel heeft gereageerd op Kennedy's verklaring, waarin hy zei dat het Westen zo nodig be reid was voor west-Beriyn ten stryde te trekken. Volgens het blad heeft Chroesj tsjef in een vlaag van woede tegen over John McCloy, die zich in de Sowjet-Unie bevond voor ontwa peningsbesprekingen, fel commen taar gegeven op de ronde taal, die door de Amerikaanse president is gebruikt. Het blad meldt dat nog onbeves tigde berichten uit Moskou,willen dat McCloy was geschokt door Chroesjtsjef's heftige reactie. De „Washington Post" verneemt dat McCloy per vliegtuig uit de Sowjet-Unie naar de V.S. zal te rugkeren, om Kennedy verslag uit te brengen van zijn „langdurige en, naar gemeld wordt, geladen onder houd" met Chroesjtsjef. DE TUNESISCHE KWESTIE NEW YORK, 29-7. Drie ontwerp resoluties, twee afkomstig van de Verenigde Arabische Republiek, Li beria en Ceylon en één van Tur kije, waren zaterdagde basis van het debat over Bizerta in de Vei ligheidsraad, doch geen ervan kon de vereiste meerderheid behalen. D resoluties van de V.A.R., Li beria en Ceylon spraken „ernstige bezorgdheid" uit over het feit dat Frankrenk de resolutie van de raad van de vorige week niet volledig had uitgevoerd. Voorts werd ge vraagd om onmiddellijke onder handelingen tussen Frankrijk en Tunesië over evacuatie van de Franse troepen. Deze resoluties kregen de stemmen van de drie indieners en de Sowjet-Unie, de overigen onthielden zich. Turkse resolutie De Turkse resolutie was gema tigder en noemde Frankrijk niet met name bij het uitspreken van „bezorgdheid" over niet-naleving van de resolutie van de vorige week en pleitte voor spoedige on derhandelingen over een vreedza me regeling van de Frans-Tune- sische geschillen, waaronder de kwestie-Bizerta. Nadat de Sowjet- Unie nog vergeefs geprobeerd had in deze resolutie Frankrijk met name te noemen, werd zij verwor pen doordat er te weinig voor stemmen waren, n.l. alleen die van Engeland, de Verenigde Staten, China, Turkije, Chili en Ecuador. De Sowjet-Unie, de V.A.R., Ceylon en Liberia onthielden zich. Gratis brood in 1980 MOSKOU, 28-7. Vorige week zondag is in Moskou een document gepubliceerd dat van het grootste belang is voor de gehele interna tionale communistische beweging: een nieuw programma van de communistische partij van de Sow jet-Unie - dat de partijen in an dere landen tot leidraad en voor beeld moet strekken. Op het 22ste partijcongres dat in oktober wordt gehouden zal het nieuwe programma door Chroesjt sjef worden toegelicht. Het tegen woordige programma dateert nog uit de tijd van Lenin (1919). De tekst van het programma wordt geruime tijd van te voren gepubliceerd, zodat alle deelnemers aan het congres het terdege kun nen bestuderen. Het programma omvat o.a. een economisch plan voor de komende twintig jaar - na het verstrijken waarvan volgens Russische woord voerders de Sowjet-Unie een keer zo veel zal produceren als de Ver enigde Staten. Naar verluidt zal Chroesjtsjef aankondigen dat bin nen niet al te lange tijd niet meer behoeft te worden betaald voor openbare transportmiddelen en dat brood gratis zal worden verstrekt. NEW YORK, 29-7. Liberia zal om een speciale zitting van de al gemene vergadering der Verenigde Naties vragen omdat de Veilig heidsraad van de wereldorganisatie er zaterdag niet in is geslaagd overeenstemming over de kwestie- Bizerta te bereiken. iets aan gelegen dat de Sowjet- burger vrij kan reizen, vrij brood krijgt en gratis kan wonen. Maar de Sowjet-regering behoort eerst te zorgen dat aan elementaire behoef ten wordt voldaan voordat zij bui- tennissige theorieën gaat formu leren". Het Sowjet-program Geen verrassing in het Westen LONDEN, 29-7. In Amerikaanse en Britse officiële kringen toonde men zich zaterdagavond niet bij zonder verrast door het Sowjet- program. De belofte van gratis diensten en goederen verwachtte men. In Londense kringen mëende men dat dit ongetwijfeld een groot propaganda-effect zal hebben op de ondervoede volken der onder ontwikkelde gebieden. In Washington toonde men de meeste belangstelling voor de ver klaring over de vreedzame co-exis tentie. Hierop legde zaterdagavond ook politieke waarnemers in Parijs de nadruk. De sociale beloften zag men daar als een „hoopvol teken" dat het handhaven van de wereld vrede een krachtig element van de Sowj et-politiek zal moeten zijn. Wat die sociale beloften zelf be treft merkten de Parijse waarne mers op dat in de Sowjet-Unie „alles gratis wordt, behalve de vrijheid". LORD tegen wil en dank LONDEN, 29-7. Het Engel- se hoge gerechtshof heeft vrijdag bepaald dat de heer Anthony Wedgwood Benn, lord tegen wil en dank, geen zitting meer kan heb ben in het Lagerhuis. De heer Benn, die lid is van de Lab our oppositie, is door het overlijden van zijn vader lord Stansgate geworden, maar hij weigerde de titel te aanvaarden omdat hij dan geen lid van het Lager huis kon blijven. De zaak was aanhangig gemaakt door de heer Malcolm St. Clair, die in mei bij tus sentijdse verkiezingen in Bristol door de heer Benn werd verslagen en die nu voor diens zetel in aanmer king komt. Borgward ontsloeg 12.600 werknemers Voor meesten ander werk BREMEN, 29-7. De meeste dei- uit voorzorg ontslagen 12.600 werk nemers van de zich in moeilijkhe den bevindende Borgward automo bielfabrieken in Bremen, zullen spoedig elders werk kunnen vin den. Talrijke firma's uit geheel west- Duitsland zochten vandaag door advertenties In de alhier verschij nende bladen vooral vakarbeiders voor de metaalbewerkende indus- strie. Alleen bij de A.G.-Weser- iverft kunnen reeds tot 1.500 man werk vinden. Volgens een bericht in de „Frank- forter Allgemeine Zeitung" van vandaag willen de meeste Borg ward handelaars in west-Duitsland de service voor de Borgward auto': voortzetten. Volgens het blad blij ven de handelaars optimistisch over de vooruitzichten, dat de pro- duktie van de modellen „Isabella" en „Arabella" in enigerlei vorm zal kunnen worden voortgezet. Chinees-Nationalistische delegatie in de V.S. WILLIAMSBURG (Virginia, V.S.) 30-7. De nationalistisch-Chinese vice-president en premier Tsjen Tsjeng is zondag per vliegtuig te Williamsburg, in de Amerikaanse staat Virginia, aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van twaalf dagen aan de V.S., waar hij onder meer besprekingen met pre sident Kennedy zal voeren. VREUGDETRANEN OP DE VIERDE DAG 11.604 deelnemers volbrachten de tochten NIJMEGEN, 28-7. Er glinsterden tranen in de ogen van de Israëli sche meisjes. Zij hadden veel van hun voorgangers gehoord, maar toch waren hun stoutste verwach tingen verre overtroffen. De ova ties volgden elkaar steeds sneller op. De tocht van het militaire groepje door de kilometers lange St. Annastraat werd een lange triomftocht. De honderdduizenden, die de aanvankelijk neerdalende stortbuien hadden getrotseerd, werden niet moe, zij klapten en juichten zolang de jongens en meisjes uit Israël te zien waren. Monter, uitdagend kijkend liepen de Israëliërs tussen de mensen rijen door. Vermoeidheid schenen zij niet te kennen, alsof zij juist gestart waren liepen zij daar, zich bewust van de vreugde van het wandelen. De keerzijde Kort tevoren was het applaus ook opvallend hard geweest. Niet - in eerste instantie althans - om een prestatie te belonen. Eerder uit een natuurlijke sympathie voor de „underdog", uit medelijden. Tussen twee meisjes kwam hij binnen, die donkerblonde jongeman wie het applaus gold. Niet gewoon, maar steunend op het „zwakke ge slacht", ondanks de omstandigheid dat een van de meisjes de knie dik in het verband had. Dat was het ander, een minder prettig aspect van de Vierdaagse 1961. Gelukkig was het een uitzonde ring. De meesten kwamen redelijk fit in Nijmegen terug. Maar er wa ren er toch ook nog teveel, die de pijn moesten verbijten, die veelal de marsen te licht hadden opgevat en de training eigenlijk als een bij komstigheid hadden gezien. Meest al was het jeugdig optimisme, of meer nog jeugdige onwetendheid, want van die 11.604 deelnemers, die de tocht volbrachten - de laat ste dag vielen er slechts negentien lopers uit - kwam er geen „vete raan" met moeite over de streep - de routiniers weten wat de vier daagse eist. Zij trainen honderden en nog eens honderden kilometers, met als beloning vier prettige wan- deldagen rond Nijmegen, zonder moeite, zonder pijn. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Er zijn drie dingen, die een vrouw uit nagenoeg niets weet te maken: salade, een hoed en ruzie met haar man. De bewapening van de Verenigde Staten WASHINGTON, 28-7. De com missi e voor defensie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd dat de aankoop van conventionele en raketwapens tot een bedrag van 958.570.000 dollar (byna 3.5 miljard gulden) beoogt. Voorts werden wetsontwerpen goedgekeurd die de president de bevoegdheid geven de strydkrach- ten met 217.000 man uit te breiden en een kwart miljoen reservisten op te roepen. Deze maatregelen maken deel uit van het programma dat president Kennedy dinsdag in zgn radio- en televisietoespraak heeft toegelicht. De commissie voor defensie van de Senaat heeft de ontwerpen donder dag al goedgekeurd. De delegatie van de F.L.N. heeft vrydag laten weten, dat zg niet in staat is de onderhandelingen met Frankrgk voort te zetten. OPGEWEKT FEEST TE BRUINISSE Pleidooien voor haas.t achter Veerse Gat-proeven (Van onze redakteur) BRUINISSE, 29-7. Het mosselfeest te Brulnisse is weer achter de rug. Een fantastisch feest, dat zeer veel mensen trok, niet alleen van Schouwen-Dulveland, maar - feitelijk voor het eerst dit jaar - ook heel wat toeristen, die dit typische volksfeest kenneiyk als een by- zonder uitje In hun vakantie hebben beschouwd. Hoofdmoot van het feest vormde - met respect overigens voor de andere manifestaties - toch weer wel de vlootshow. Veertig stoere vis sersschepen lieten de motoren grommen. Zy waren sieriyk in de vlag getjes gezet en trots zetten zy de neus in het immer woelige water. Zy waren bovendien bezet met vele honderden, die onzegbaar hebben genoten van het vaartripje. „Moment suprème" van de vaartocht naar de visgronden vormde het opkorren van de eerste mosselen door de Bru 63, die als 't ware ingesloten door de andere schepen van de vloot en vlakby een vrolgk pijpend „Nu met Hope", was uitverkoren om het eerste zeebanket van het nieuwe seizoen, na enige minuten trekken met een kwak op het dek uit te storten, onder het toeziend oog van o.m. burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse, burgemeester mr. F. Th. Dgckmeester van Zierikzee en de voorzitters van de vissers verenigingen te Bruinisse, de heren D. de Koning en B. W. Schot, „oude rotten" in het vak, die de verse buit met kennersoog bekeken, daarop een zakmes trokken en de lillende mossels uit hun schelp peuterden, om ze gul en lachend aan het publiek aan boord uit te delen. In een V-vorm, die wel eens wat uit zijn fatsoen geraakte, was de vloot uitgevaren vanuit de nieuwe vissershaven van Bruinisse, waar het bij het embarkeren van de ve len een drukte van belang was. De kijkers aan boord werden heel nauw bij de mosseltjes betrokken en kon den - staande in de frisse bries - ook een oogje wagen aan de groei ende dijk, die eenmaal Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee met elkaar verbinden zal. Een fas cinerend project, maar tegelijker tijd op een mosselfeest een aller akeligst symbool van de dreiging die boven de mosselcultuur hangt, een ernstige zaak, die tevoren reeds was doorgepraat tijdens een ont vangst van genodigden in de hall van de landbouwhuishoudschool, waar de gemeente Bruinisse, in de persoon van burgemeester C. H. v. d. Linde, de vele genodigden een welkom toeriep. De proeven in het Veerse Gat Burgemeester C. H. van de Linde sprak de hoop uit dat het met de Zeeuwse schelpdiercultuur niet zal komen tot een radikale veran dering, een wijziging in het beeld ten nadele en in dit verband zijn de- proeven in het Veerse Gat van zo veel belang. Met smart evenwel wordt op de uitvoering van deze plannen ge wacht, aldus de burgemeester, die uitriep: „regering maak haast". De resultaten, zo vervolgde spreker, moeten bekend zijn, als de dam bij Brouwershaven er komt. Halsrei kend wordt daarom uitgezien naar het begin van deze proeven en de resultaten. „Laat het heerlijk zee banket in Zeeland blijven", aldus spreker, die zich hierna krachtig uitsprak voor een sterk „Zevibel". De schippers moeten aangesloten zijn bij een machtige organisatie die een stem in het kapittel heeft, analoog aan hetgeen de landbouw op organisatorisch gebied te zien geeft. Na de wens uitgesproken te hebben voor een prettig feest, richtte de heer Van de Linde zich tot de schippers met een: „behou den vaart en goede wacht". Miljoenen moeten er komen De voorzitter van „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer, noemde Bruinisse één der steunpilaren van „Zevibel". Spreker zag geen dis crepantie in het feest van de dag en de sombere wolken, die zich bo ven de visserij samenpakken. Juist nu heeft een manifestatie als de onderhavige zin, omdat de visserij moet opkomen voor zijn positie, waarbij het er om gaat het hoofd koel en het hart warm te houden, aldus de heer Lockefeer, die nog eens het „Zevibel"-standpunt on derstreepte, n.l. dat tegenover de miljarden voor het Deltaplan, de miljoenen voor de oesterproeven er moet komen, hetgeen - gelijk be kend - tevens impliceert dat de verwaterplaatsen voor mosselen in Zeeland blijven. Als de proeven zouden slagen, dan meende spreker te mogen ge loven dat de schelpdierencultuur voor Zeeland behouden kan blg- ven. Een andere belangryke zaak in dit kader is de financiële hulp der regering by de verplaatsing van bedryven. „Ook hiervoor moet de regering de (dikke) dubbeltjes op tafel leggen", aldus spreker, die tenslotte een vurig pleidooi hield voor een sterke organisatie, een overkoepelend lichaam, waarin als onder één dak allen elkaar vinden om gezameniyk te opereren. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1