BOLS ROOD Verbroken Banden De aardappelziekte ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 JUU 1961 No. 19013 W(indelend naar Schouwen-Duiveland Een reeds op jaren zijnd echtpaar, afkomstig uit Bilthoven bereikte Schouwen-Duiveland wandelend. Na te Zierikzee te hebben gekampeerd, werd de Westhoek bezocht. Het tripje naar Schouwen-Duiveland betekende overigens voor de echtelieden maar een snoepreisje. Andere delen van het land en Duitsland hebben zij ook reeds per „pedes apostolorum" be zocht, een lichtlopend bagagekarretje achter zich aan trekkend. Echt wel wandelende ge nieters, dachten we zo! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). NIETMACHINE BIJ CHIRURGISCHE INGREPEN Russen demonstreren nieuwe hechtingsmachine in Nederland SCHIPHOL, 27-7. Drie Russische geleerden van het chirurgisch insti tuut te Moskou, waar voortdurend wetenschappelijke experimenten worden uitgevoerd, zijn uit New York op Schiphol aangekomen: prof. dr. M. G. Ananjev, direkteur van dit instituut en wereldver maard chirurg, prof. dr. S. A. Mu- segjan, eveneens chirurg, en prof. dr. N. S. Gorkin, medisch ingeni eur. Dit drietal heeft nauw samen werkend een volgens Nederlandse deskundigen revolutionair hechtin- strument geconstrueerd, dat popu lair utigedrukt een „medische niet machine" zou kunnen worden ge noemd. Vergezeld door het hoofd van het Russische centraal orgaan van de export van medische instrumenten de heer V. V. Surin, zal dit drietal tien dagen in ons land blijven om in diverse academische en andere ziekenhuizen het nieuwe apparaat te demonstreren. Prof. Ananjev's naam verscheen enkele maanden geleden in de wereldpers, nadat hij in Moskou een tweede honde- kop in de hals van een hond had aangebracht. „Technisch hebben wij deze ope ratie onder de knie", vertelde hij vanochtend op Schiphol, „biologi sch echter nog lang niet, want die tweede kop sterft steeds na enkele weken af. Inderdaad, dit experi ment hebben wij al vaker toege past". Duur operatie bekorten Het nieuwe hechtingsapparaat wordt nog nergens ter wereld toe- Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat voor het tijdvak van 1 september 1961 t./m. 31 augustus 1962 wederom verpacht zal worden: 1. de verkoop van consumpties, met uitzondering van alcohol houdende dranken, op het ge meentelijk sportpark „Bannink" 2. de verkoop van consumptie-ijs op het sub 1 genoemde sport park. Inschrijvingen te dezer zake kunnen vóór 5 augustus 1961 ter gemeente-secretarie worden inge diend. Zierikzee, 28 juli 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. OPENBARE BEKENDMAKING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zee land bij besluit van 4 juli 1961, no. 1896/282, 3e afdeling, hebben goed gekeurd het door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 28 maart 1961, no. 5, vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen met de daarbij behorende bebouwings voorschriften. Bovenvermeld plan ligt, in uit voerige kaarten uitgewerkt ter se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de gemeenteraad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na heden bij de Kroon beroep instellen. Zierikzee, 28 juli 1961. Het Hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, F. TH. DIJ CKMEESTER. gepast, ook niet in Rusland, waar het echter wel voor experimenten wordt gebruikt. Inmiddels zijn en kele apparaten naar Nederland ge stuurd, die thans in het bezit zijn van de Stemmeler-Imex N.V. te Hilversum, importeur van Russi sche medische instrumenten, en de N.V. chirurgische instrumenten fa briek H. Stöpler te Utrecht. Na mens het eerste bedrijf was van ochtend de commercieel medewer ker A. Nuis, die vloeiend Russisch sprekend als tolk optrad, aanwezig. Namens het tweede bedrijf de di rekteur J. Hammega. „Het apparaat mechaniseert de chirurgische hechtingen", vertelde prof. Ananjev, „dus zowel van de bloedvaten en de zenuwen, als van de maag, darmen en andere orga nen. Tot dusverre kon men slechts hechten door met de hand te naai en. Nu is er dus een machientje voor, dat veel sneller hechtingen volbrengt. Na een operatie waarbij een long is weggenomen vergt het hechten met dit apparaat slechts twee a drie minuten. Het resultaat is dus, dat de operatie 'ten zeerste bekort wordt en dat is belangrijk". Ingezonden mededeling Bij Rheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mi nerale zouten hebben zo'n aanspo rende werking op de bloedzuive rende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de ge wrichten en zo veroorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND MANGALORE. Tengevolge van het omslaan van een boot bij de haven van Mangalore in India zijn zeventien mensen om het leven ge komen. BIZERTA. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. is in Bizerta aangekomen. Hij kwam per auto uit Tunis waar hij overleg heeft gepleegd met president Bour- guiba van Tunesië. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft in de senaatscommissie voor toewijzingen verklaard dat de aan vulling op de defensiebegroting be stemd is om de strijdkrachten een grote mate van paraatheid te ge ven en, wanneer de toestand dit vereist, het zevende leger - in west- Duitsland - te versterken. De re gering heeft plannen om aanvul lende eenheden naar Europa te zenden. BRUSSEL. Koningin Elizabeth van België heeft haar 85e verjaar dag gevierd, zij het geheel in in tieme familiekring. BONN. Kanselier Adenauer van west-Duitsland heeft aan verslag gevers verteld dat verleden maart een poging tot aanslag op hem is gepleegd. Een ambtenaar in Bonn zei later dat een 45-jarige arbeider bij het huis van de kanselier met een mes gezwaaid had onder de uitroep: „ik zal hem doden". De man werd in hechtenis genomen. Hij zal spoedig terecht staan. MIAMI. De passagiers en be manning van de Amerikaanse „Electra" die werd gedwongen te landen op het vliegveld van Ha vanna, zijn in de Verenigde Staten teruggekeerd. De man die de piloot overmeesterde is in Cuba achter gebleven. Hij had geen medeplich tigen. Nieuwe komeet Een Russische astronoom heeft een nieuwe komeet ontdekt in het sterrenbeeld „De Tweelingen", dat tus sen de 119 miljoen en 180 miljoen kilometer van de aarde verwijderd is. Radio- Moskou, die dit bekend maakte, verklaarde dat de ontdekking bevestigd is door het wereldcentrum voor sterrenkunde in Ko penhagen, waar kort na de Russische melding een be richt van ontdekking uit de V.S. binnenkwam. De nieu we komeet, die lijkt op een ster met een heldere staart, zou aan de morgenhemel te zien zijn. Wat biedt de BEELDBUIS? Onze commerciële televisie heeft zich ook weer van zijn beste recla mekantje laten zien, afgelopen week. Er is nog juist geen merk genoemd van dat preparaat om lekke banden dicht te houden, maar dat is dan ook de enige ver dienste van Arie Kleywegts „cul turele" Espresso-rubriek. Overi gens waren alle factoren aanwezig om het publiek te doordringen van het bestaan, het nut en de waarde van „het nieuw verschenen" en „alom verkrijgbaar wondermiddel" dat „voor slechts weinig geld" een „afdoende oplossing" biedt tegen het dagelijks euvel van de lekke banden En in die zelfde uitzending kwa men ook nog enkele artiesten aan bod, wie de naam van een circus op de lippen lag als een sigaretten merk op een uithangbord. Overigens is deze commerciële televisie geen uitzondering, want we hebben al meer stunts geme moreerd en we willen maar vast aankondigen, dat ook de documen taire over L.S.D. op komende maandagavond bijzonder nuttig en waardevol zal zijn voor de phar- maceutische fabriek die dit „won der middel" maakt en de handela ren die het verkopen. En toevallig is het ook de Vara die deze uitzen ding verzorgt. Juist de omroep die vooraan gaat in de strijd tegen de oneerlijke concurrentie van de commerciële televisie UIT OF THUIS? Deze zaterdag geven wij de voor keur aan een kijkje half-om: eerst het Nederlandse journaal, dan de Dolomieten (Duitsland 1) en aan sluitend het luchtige programma „Heel domme dingen" uit Mün- chen, daarna weer eigen land met Alfred Hitchcocks wie-deed-'t „Wie heeft mij vermoord?" en tot slot het wereldfestival gymnastiek. Voor zondagavond kunnen wij het volksstuk „Die göttliche Jette" (D. 1), handelend over de beroemde sopraan Henriette Sontag, com pleet met muziek van de Duitse nachtegaal, aanbevelen. Maandag kunnen we de zelfde zender inge schakeld laten, want dan vertoont deze een stuk „U eb er gewicht" van de beroemde auteur H. G. Wells. Deze fantasie behandelt de vreem de lotgevallen van een mister Pye- crafts, die wat van zijn gewicht wil verliezen en dan zo licht wordt als een' balonnetje. Dinsdagavond weer „Van A tot Zoo" (een aardige serie) en als hoofdfilm „Vater unser bestes Stück" (Ned.) of desgewenst „Dood by aankomst" (B.Vl.) of het kijk spel „Zwischen Montag und Sams- tag" (D. 1). Woensdag zal Enny Mols-de Leeuwe 20 minuten één vrouw-schouw weggeven (Ned.). De donderdag kunt u wel uitgaan, want een (kort) kijkspel wordt door Bussum pas uitgezonden op vrij dagavond, nl. „De harp" van Char les Terrot (20.30 tot 21.15). Van be ter gehalte is „Mord ohne Motiv" 20.40 uur D. 1), in de inmiddels beroemde reeks „Inspecteur Horn- leigh grijpt in". E. Eeckhoff. Avonturen van de huisdokter van Pitcairn ROTTERDAM, 27-7. Donderdag morgen is het m.s. „Willem Ruys" van 'de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. wederom van een we reldreis de Waterweg binnengeva ren. Op deze tocht is opnieuw het eilandje Pitcairn aangedaan, de woonplaats van de nakomelingen van de muiters van de „Bounty". De scheepsarts van de „Willem Ruys", dr. J. G. Wisse, is in de loop van enkele reizen vrijwel de huisarts van de 137 bewoners van het eilandje geworden en ook dit maal heeft h\j persoonlijk een be zoek aan „zijn patiënten" gebracht. Een avontuurlijke reis, want de „Ruys" moet een mijl uit de kust blijven en vandaar wordt met een kleine motorboot over een woelige zee de tocht naar de wal gemaakt. Er liep op de 4e juli een deining van twee-en-een-halve meter, wel ke de arts, de verpleger en de fo tograaf, die de expeditie vormden, tot halsbrekende toeren aan de touwladder noopten. Een stel spe lende walvissen, die rond de „Ruys" dartelden en soms gevaar lijk dicht langs de kleine motor boot scheerden, maakten het ge heel nog spannender. Maar de be loning was des te groter - zo ver telde dr. Wisse. Niet alleen werd een oud vrouwtje succesvol van een abces op haar neus afgeholpen en bleek een andere patiënte, die er bij het vorige bezoek heel slecht aan toe was, goed opgeknapt te KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. J. I. van Schalk te Haamstede 45 jaar predikant Zondag 30 juli a.s. zal het vijf enveertig jaar zijn geleden, dat ds. J. I. van Schaick uit Haamstede werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. van Schaick werd op 29 ok tober 1891 in de hervormde pasto rie van Den Burg op het eiland Texel geboren. (Zijn vader, wijlen ds. F. A. van Schaick stond na derhand tot zijn emeritaat in 1935 nog ongeveer achtendertig jaar te Kampen). Hij bezocht eerst het ste delijk gymnasium te Kampen en studeerde daarna verder nog theo logie aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer v. Schaick in 1915 door het provinciaal kerk bestuur van Friesland was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 30 juli van het daar opvolgend jaar (1916) door zijn va der bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Midlum in de classis Franeker. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervbrmde gemeenten van Lettel- bert en Enamutil in de classis Gro ningen 1919 tot 1922; Nieuwe Pe- kela 1922 tot 1927; Soest 1927 tot 1946 en die van Chaam in de clas sis Breda. Tenslotte was ds. van Schaick tot zijn emeritaat op 1 augustus 1956 nog bijna drie jaar werkzaam als predikant voor bui tengewone werkzaamheden en wel ais geestelijk verzorger van de ge stichten te Den Dolder in Utrecht. Ds. van Schaick is een groot na tuurliefhebber en vogelkenner. Met Rinke Tolman als hoofdredacteur en later met Jan P. Strijbos vorm de hij indertijd de redactie van het natuurhistorisch maandblad „De Wandelaar" en later van „In weer en wind". Samen met Rinke Tol man schreef hij nog een boek over het - Kampereiland. Verder publi ceerde hij nog tal van artikelen in diverse periodieken en thans is hij nog medewerker aan „Hervormd Nederland". Ds. van Schaick is thans o.a. nog lid van het Zeeuws Genootschap voor Wetenschappen. zijn, maar ook is het nu gelukt een bescheiden bloedbank op het eiland in te richten, dankzij een onderzoek van de bloedgroepen. Dr. Wisse kreeg van de zoon van de vrouwelijke patiënt die geope reerd werd, een houten doos in de vorm van een bijbel met een keu- tige inscriptie als bewijs van dank baarheid. De vrouw van de Ame rikaanse zendeling, die de zorgen voor het kleine hospitaaltje op het eiland heeft, ontving van dr. Wisse instructies en toen vertrok het schip weer. DEN HAAG. Naar vernomen wordt is binnenkort te verwachten de instelling van een bedrijfschap voor het bakkerijbedrijf. (Ingezonden) De natte zomer van 1960 ligt velen nog vers in het geheugen. Wat heeft de aardappelziekte toen om zich heen gegrepen. Tonnen bij tonnen aardappelen zijn op het land of later in de kuil gerot. Maar wat heeft dat jaar ons geleerd, waar wij nu nog onze winst mee kunnen doen? Toch zeker dat vol houden met spuiten en tijdig dood spuiten het percentage zieke knol len tot een minimum beperkt. Velen zijn dit jaar op tijd begon nen. Alarmerende berichten over phytophthora op afvalhopen en in kleine haardjes reeds zeer vroeg op het veld, plus de herinnering aan 1960 deden besluiten om tijdig, voor het gewas zich sloot, te gaan spuiten. Vaak tweemaal zink, daar na koper of tin. Op vele percelen was rond half juli reeds vier keer gespoten. Een goed begin is nog maar het halve werk. Want wil men van die eerste keren spuiten het volle pro fijt trekken, dan moet men nu vol houden, sterker nog, de bestrijding wel zo intensief blijven uitvoeren. Tot het gewas afgerijpt of doodge spoten is moet er minstens om de tien dagen gespoten worden. Is het weer kritiek - warm en wat regen achtig - dan kan na een week her haling weer nodig zijn. En verder op ttfd doodspuiten De jaren dat men niet hoeft dood te spuiten - zoals in 1959 - zijn uit-, zonderingen. Als regel moet men er van uitgaan dat het gewas dood gespoten moet worden. Het dood spuiten van het aardappelloof is de kroon op het werk. Het onmisbare sluitstuk van de bestrijding van de aardappelziekte. Door het dood spuiten na te laten is niet zelden al hetgeen aan vorige bespuitingen ten koste werd gelegd, eigenlijk weggegooid geld. Maar dan ook op tijd doodspuiten. In de meeste ge vallen gebeurt dit nog te laat. Men denk dan dat de meer-opbrengst door knolgroei groter is dan toe name van het aantal zieke knollen. De ervaring en zeer sprekende proefveldgegevens leren dat er in de praktijk -bijna altijd te laat wordt doodgespoten. Als ongeveer een kwart van de planten plm. vijf zieke blaadjes heeft, moet men geen koper- of tinbehandeling meer uitvoeren, maar doodspuiten. Laat ook tussen de laatste keer koper of tin en het doodspuiten niet meer dan een week verlopen. Met de toevoeging van enige koper of tin aan het doodspuitmiddel heeft men goede resultaten opge daan. Naas arseniet (AAmorta enz.) en D.N.C. in olie is er dit jaar nog een nieuw middel voor dit doel n.l. Re- glone. Dit is minder giftig en heeft geen enkele nawerking. Goes, R.L.V.D. De Westduitse bijdrage aan de NAVO BONN, 27-7. In Bonn wordt thans nagegaan of er, ter vervulling van de N.A.V.O.-plannen, reservisten van de Bondweer voor oefeningen zouden moeten worden opgeroepen. Aan de acht tot nog toe georgani seerde west-Duitse N.A.V.O.-divi- sies ontbreken nog ongeveer twin tigduizend soldaten. Een woordvoerder van het mini sterie van Defensie in Bonn ver klaarde dat er nog geen concrete plannen voor het oproepen van re servisten waren. Eerst moest be spreking in de N.AV.O.-raad van de oproep van Kennedy tot ver sterking van de westelijke defensie worden afgewacht. Rampveer- gesprekflitsen (Opgetekend te A.J.-polder op 25 juli jl., 's middags 3 uur). „Machtig lieve, d'r vaert d'r mar ene"! „Md, je bin toch wel wiesder, zeker". „Bei uns wdre so was einfach nicht möglich". „Mensch, du bist in Holland". „Die Hollander haben immer Zeit". „Sie sind dumm und damit Schlusz". „Melanie, 'k gaon teruug zunne"t „Hebt ge veur mijn geen drei uurkes euver?" „Qu-est-ce-que ga signifie?" „Je comprends; c'est la fin de tout". („Wat betekent dat?" „Ik begrijp het; het is het eind van alles"). „In Regierungskreisen kiimmert man sich gar nicht um diese Leute". „Gibt es hier überhaupt eine Regierung? Ich meinte man hatte nur eine Königin". ,,'t Jonge, jonge, jonge, jonge". „Zou een stikje in de Nieuws bode nie ellepe?" „Lieve schat, wat wil je dan dat ik doe?" „Weggaan,weg. Dit gaat ten koste van mijn zenuwgestel". „Pa, zet jij Jantje even op z'n potje, terwijl ik Keesje zoet hou?" „Nu niet, straks. De pont komt misschien wel". „Walt a minute". „A minute? A holiday". „Oh, la, la". ,,'t Es toch een estaminee ier!" „Bel maar op en zeg dat we drie uur later komen". „Optimist". „Dasz man so was ertragt". „Hier schon". SO. Ingezonden mededeling bessengenever van topklasse I Met sodawater ook een heerlijke frisse, schuimende longdrink 5.60 per fles FEUILLETON 22 Zij duwde hem woendend op zij, het tafeltje, waar hij voor stond, wankelde, een damestasje van grijs peau de suède viel er af en de in houd verspreidde zich over de grond: een poederdoosje, een barn steen sigarettenpijpje, een zakdoek, een manicure-étui, een paar brie ven. Robert stond er bij en het was, of dit alles langs hem heen ging, maar intussen werd zijn blik mag netisch aangetrokken door een voorwerp, dat daar op de grond lag: een bruin paspoort. En voor hij zich zelf rekenschap kon geven van zijn handelswijze, schoof hij met zijn voet, die door een vreem de macht scheen te worden gedre ven, het bruine boekje onder het, tot de grond afhangende, gordijn. De slag, waarmee Daisy de deur achter zich in het slot had gewor pen, trilde nog na. Op Robert's voorhoofd parelden zweetdruppels; zijn handen waren ijskoud. Mechanisch bukte hij zich. Nu had hij het paspoort in zijn hand. Nu, op dit ogenblik, moest hij beslissen. Lisaweta of Daisy. Daisy had het imers zelf gezegd. Zij had hem voor de keus gesteld. En al had zijn leven er bij op het spel gestaan, hij zou Lisaweta hebben gekozen. Dat was het enige juiste in Daisy's zinloze beschuldigingen: hij hield van Lisaweta. Hij moest haar redden, tot elke prijs. Toen hij Daisy's kamer wilde verlaten, kwam de nachtportier hem op de gang tegemoet. door Marllse Rolling „Pardon, meneer", zei hij, bijna fluisterend, terwijl hij schuw naar alle kanten om zich heen keek, „ik wilde u even waarschuwen. U bént vannacht toch ook naar buiten ge weest en zo. Robert knikte. Wat stond hem nu te wachten? Hij liet een bankbiljet in de hand van de portier glijden. „Wat is daarmee?" „Dank u zeer. Ja, ik weet niet, of meneer er belang bij heeft, maar beneden in de hal zit een recher cheur. En buiten voor het hotel loopt een man op en neer die ik daar vanmorgen vroeg al eerder heb gezien. Zij hebben samen bui ten staan praten en daarna kwam die rechercheur naar u vragen of er ook een dame bij u op bezoek is geweest. Ik heb gezegd, dat u direkt beneden kwam, maar ik denk, dat hij niet zo erg lang meer zal wachten. Vermoedelijk zal hij dan ook wel boven komen. Ik weet niet of het kwaad kan, maar in ieder geval leek het mij beter u even te waarschuwen De portier zweeg, toen hij Ro bert's woedend gezicht zag. „Je krijgt tien dollar van me, man, als je mij nu helpt. En nog eens tien dollar extra als de zaak lukt! Begrepen?" „Jawel, meneer". „Weet je of mijn verloofde, juf frouw Lohr, het hotel al verlaten heeft?" „Zij is juist weggegaan, meneer. Kijk, de sleutel zit nog in het slot. Die behoort toch eigenlijk beneden aan het bord". „Laat zitten!" beval Bobert. De portier keek hem in gespan nen verwachting aan. „Je wacht drie minuten daar bij de trap", gaf Robert koel overleg gend, zijn aanwijzingen. „Dan ga je langzaam naar beneden en zegt die rechercheur, dat ik nog niet klaar ben en dat ik hem laat verzoeken boven te komen, als hij iets van mij wenst te weten". „In uw kamer, meneer?" „In mijn kamer!" „En de kamer van die dame hier?" „Blijft open!" De portier verdween. Zodra hij om de hoek was verdwenen, storm de Robert zijn eigen kamer binnen. Met een paar stappen was hij bij de deur, die toegang gaf tot zijn slaapkamer. Lisaweta slaakte een onderdrukte kreet toen zij zijn volkomen veranderd gezicht zag. „Wee9 stil?", zei hij op een toon, die geen tegenspraak dulde. „Doet u alles, wat ik u zeg!" Hij had haar reeds bij de pols vast en trok haar met zich mee. Met een oogopslag overtuigde hij zich, dat de gang leeg was, zodat hij veilig kon oversteken. Zij volg de hem willoos. „Hier in!" Hij duwde haar zachtjes voor zich uit in Daisy's kamer en sloot haastig de deur. „En luister nu goed: Beneden zit een rechercheur, die bij mij naar u komt informeren. Stil toch, stil!" Hij voelde aan haar hand, dat zij schrok. „Niet bang zijn! Moed hou den! U gaat nu hier op de divan liggen en ik dek u tot uw hals toe". Hij keek om zich heen. „Hier, deze handdoek leg ik als een koude com- pres op uw hoofd. U bent familie van me, u heet Daisy Lohr. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5