Naar gemeenschappelijke landbouwpolitiek in E.E.G.-verband Kennedy's adviseur had gesprek met Chroesjtsjef Belgische auto - vier inzittenden - reed de Oude Haven in Amerikaan te Haamstede Op het bedrijf Luchtenburgvertoeft momenteel de jonge Amerikaanse landbouwer James Mitchell, die deze week hoog bezoek kreeg o.m. van de Amerikaanse landbouwattachê in Den Haag mr. W. C. King. Men ziet op de foto de heer Mitchell in een beste bui, zittend op een Westhoekse trekker, met staande de Amerikaanse attaché. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUSSEL, 27-7. De Europese commissie is gereed gekomen met vier nieuwe ontwerp-verordenin- gen, welke een verdere ontwikke ling betekenen in de richting van een gemeenschappelijke landbouw politiek in de E.E.G. Deze ontwer pen betreffen de sectoren eieren, slachtpluimvee, groenten en fruit, en wijn. In een afzonderlijke ont- werp-beschikking wordt nog de opening door Frankrijk en Italië van een contingent wijn op fust geregeld. Al deze voorstellen zijn dezer dagen aan .de E.E.G.-ministerraad aangeboden, die er nu zijn oordeel over zal moeten uitspreken. Twee maanden geleden werden soortge lijke voorstellen op het gebied van granen en varkensvlees aan de raad voorgelegd. Het gehele complex van verorde ningen is bedoeld om de invoering van een gemeenschappelijk land bouwbeleid in het kader van de algemene versnelling der uitvoe ring van het verdrag van Rome als geheel, te bespoedigen. Behalve voor de hierboven ge noemde produkten, heeft de com missie ook verordeningen ontwor pen voor de sectoren oliën en vet ten en rijst. Hierover moet echter alvorens zij aan de ministerraad kunnen worden aangeboden, eerst het economisch en sociaal comité nog advies uitbrengen. Zwembroekje geleend MOSKOU, 27-7. De speciale advi seur van president Kennedy voor ontwapeningskwesties, John Mc- Cloy, is donderdag van een bezoek aan Chroesjtsjef's vakantieverblijf te Sochi, aan de Zwarte Zee, in Moskou teruggekeerd. Hjj heeft dinsdag een ontmoeting met de Sowjet-premier gehad. McCloy verklaarde „niet te zul len zeggen of hij optimistisch of pessimistisch was", maar „nog hoop te koesteren dat iets constructiefs kan worden bereikt". McCloy en zijn familie logeerden in een landhuisje op enige afstand van de villa van de Sowjet-pre mier. Chroesjtsjef kwam McCloy woensdag in een motorboot halen en samen voeren beide mannen naar de villa. Voor de lunch - en na hun besprekingen - gingen Chroesjtsjef en McCloy zwemmen. De Amerikaan leende van Chroesj tsjef een zwembroekje. Kermis te Renesse bracht heel wat drukte mee Parkeermoeilijkheden waren groot Lijden in de meeste gemeenten de kermissen een min of meer kwjjnend bestaan, in Renesse ziet men door het steeds nog toenemen de toeristen-verkeer juist het te genover gestelde. De nu weer ach ter de rug zjjde kermis heeft zich wel in een bijzonder grote belang stelling mogen verheugen. Was het nog maar enkele jaren geleden zo, dat de kramen en ver makelijkheden des avonds werden geopend, thans gebeurde dit reeds vroeg in de middag terwijl op de eerste dag (maandag) zelfs van tien uur des morgens tot des avonds laat werd doorgedraaid. Voor de jeugd was het wel een teleurstel ling dat er alleen woensdagavond gelegenheid was een dansje te ma ken. Door de overstelpende toeloop moest het Dorpshuis hierbij reeds om half negen de deuren sluiten, waardoor velen werden teleurge steld. Woensdagmiddag verzorgde het kinder-theater „Henk Polder" een uitstekend geslaagd program ma voor de jeugd in het Dorpshuis Aanvulling en verbetering PREDIKBEURTEN zondag 30 juli Ned. Herv. Kerk Sirjansland: I.v.m. ziekte van ds. Hovius worden de diensten nader bekend gemaakt. St. Philipsland: 9.30 uur ds. van Dieren, 2.30 uur ds. van Dieren (afscheid). Geref. Kerk Anna Jacobapoldcr: 10 cn 2.30 uur: ds. Haverkamp. Geref Gemeente Oosterland: 10 en 6 uur: ds. W. Hage uit Middelburg, 2.30 uur: leesdienst. Oud-Gercf. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur: de heer W. Kamp uit Utrecht. dat door zeer velen werd bijge woond. Voor het gemeentebestuur van Westerschouwen heeft de kermis te Renesse evenwel grote problemen met zich gebracht, ten aanzien van de parkeermogelijkheden ter plaat se. Deze waren nu alle op het Dorpsplein gebruikt door de ker misexploitanten, benévens nog een gedeelte bij het Dorpshuis. Door het zeer intensieve toeristen-ver keer werd mede aangetoond dat als men de kermis zal willen blijven behouden hier een andere plaats voor zal moeten worden gezocht. Het Lagerhuis heeft donderdag avond het plan van de Engelse re gering tot het invoeren van bezui nigingen aangenomen. Een motie van de Labour-oppositie werd ver worpen met 346 tegen 238 stemmen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 21 juli: Sytske Bar- telina, d. van Bartel Kloet en Sietje Bil; 22 juli: Jan Herman, z. van Abraham Bolle en Hendrika Hu- brina Deurloo, wonende te Brui- nisse; 25 juli: Erik, z. van Gerben Jan Dijkstra en Francina Gerardi- na van Oostveen; 25 juli: Tannetje Paulina, d. van Cornelis Nikolaas de Reus en Johanna Lambertina Flikweert; 26 juli: Jacobus Corne lis, z. van Leendert Marinus Hanse en Helena van den Berge, wonen de te Duiveland. Gehuwd. 21 juli: Jakob den Haan, 27 jaar en Wilhelmina Schot, 22 jaar; 27 juli: Johannes Christi- aan Ploeg, 24 jaar, wonende te Bunnik en Bartholomina Jacoba Timmerman, 20 jaar. Overleden. 20 juli: Suzanna Cornelia de Gelleke, 86 jaar, ge huwd geweest met Jakob van Klinken; 26 juli: Amelia Janssen, 75 jaar, echtg. van Richardus Jo hannes Botman, wonende te Bloe- mendaal. Ploeg wedstrijden op Schouwen-Duiveland Het ploegcomité „Schouwen-Dui veland" is voornemens om ook dit jaar de organisatie van de geweste lijke ploegwedstrijden ter hand te nemen. In principe is zaterdag 2 september a.s. als voorlopige wed- strijdddatum vastgesteld. Deelna me staat open voor de leden der organisatie die in het ploegcomité samenwerken. Er zal ditmaal geploegd worden met rondgaande- en wentelploegen, met dien verstande dat met wen telploegen niet rondgaand geploegd mag worden. De wedstrijden vin den plaats volgens het provinciale wedstrijdreglement. Over een per ceel geschikte grond voor de wed strijden zijn nog besprekingen gaande, maar getracht zal worden om een centraal gelegen wedstrijd terrein te bemachtigen. Binnenkort volgen meer gegevens over opgave voor deelname. Het ploegcomité re kent er intussen op dat een flink aantal deelnemers zich zal aanmel den, om op vreedzame wijze om de wisselbekers en andere prijzen te kampen. Een rekenmachine DELFT, 27-7. In december 1962 zal de technische ho geschool in Delft de be schikking hébben over een nieuw electronisch reken- apparaat. In februari heeft de T.H. toestemming ver kregen dit apparaat dat meer dan 3 miljoen gulden kost, aan te kopen» Voor de bediening zijn 40 men sen nodig. Slechts in enige andere Europese steden is tot dusver een apparatuur van dit type (Telefunken TR 4) opgesteld. De ma chine is duizendmaal snel ler dan de thans in gebruik zijnde rekenautomaat en kan in een seconde vijftig- dunizend elementaire bere keningen maken, de mens zou hiervoor enige jaren nodig hebben. Toch ver wacht men dat over vijf tot zeven jaar de techni sche problemen zo inge wikkeld zijn dat de appa ratuur dan verouderd is en vervangen moet worden. Ir. Van de Plassche verlaat Emigratieraad DEN HAAG, 27-7. Bij Koninklijk Besluit is aan ir. A. W. van de Plassche in verband met het ver laten van de ambtelijke dienst eer vol ontslag verleend als vertegen woordiger van de minister van landbouw en visserij in de Raad voor de emigratie, onder dankbe tuiging voor de door hem als lid van deze raad bewezen diensten. In zijn plaats is benoemd ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw bij het departement van landbouw en visserij. AMSTERDAM. Twee van de drie Amsterdamse gedetineerden, die dinsdag uti de Haarlemse strafge vangenis ontvluchtten, zitten nu weer achter de tralies, want in de afgelopen nacht kon ook de 24- jarige schilder IJ» T. in de hoofd stad worden achterhaald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk - Oosterland (Verbetering), Zondag aanstaan de 10 uur: kandiddat C. van Gelder vikaris te Amsterdam, in plaats van ds. Rijks. Avontuur liep af met hevige schrik en natte kleren ZIERIKZEE, 27-7. Zierikzee als toeristenstad is donderdagmiddag rond half vier twee Belgische echt paren, afkomstig uti Mechelen, bij na noodlottig geworden, omdat hun tegenover .Mondragon' geparkeerd staande auto, in plaats van achter uit de Oude Haven op te draaien, bij het starten vooruit schoot en over de kaderand de haven inreed. Op het moment van het ongeluk was het hoog water, zodat de auto onherroepelijk naar de bodem zou zijn verdwenen als het chassis niet was blijven hangen aan een stalen draad, waarmede een in de haven liggende woonschuit is afgemeerd. Tijdens de val omlaag had de chauffeur - de heer F. Vermeylen - de tegenwoordigheid van geest het portier te openen, waardoor hij zelf en zijn naast hem zittende echtge note konden ontsnappen. Onmid dellijk wist zich door hetzelfde por tier ook een op de achterbank zit tende dame te bevrijden. De nog enige overgebleven heer kon zich door het portierraampje in veilig heid stellen, zodat het ongeluk voor de onfortuinlijke Belgen afliep met een hevige schrik en natte kleren. Het ongeluk vond zijn oorzaak in het feit, dat de auto bij het star ten niet in de achteruit stond, zoals de chauffeur abusievelijk meende, maar in de eerste vooruit-versnel ling. Uiteraard was de „stoot gas" bij het wegrijden voldoende om de auto in het water te doen verdwij nen. De passagiers werden in .Mon dragon' van droge kleren voorzien. De auto werd met behulp van een takelwagen op het droge gebracht. Uiteraard trok het ongeval op deze plaats en op dit uur veel bekijks. Grote drukte op vliegveld „Haamstede" door auto-behendigheidswedstrijden Automobilisten kregen het niet gemakkelijk HAAMSTEDE, 26-7. Op de start baan van het vliegveld te Haam stede heerste woensdagmiddag een grote activiteit, veroorzaakt door gierende autobanden, piepende remmen, opvliegende fijne grind- wolken en nerveuze autobestuur ders. Dit alles gehouden in een stormachtige wind, was de aange kondigde behendigheidswedstrijd voor automobilisten, georganiseerd door V.V.V. Burgh-Haamstede. Een groot aantal deelnemers meldde zich aan, op het laatst zo veel, dat verdere aanmelding af gewezen moest worden, daar an ders de tijdsduur werd overschre den. Nu konden een dertigtal per sonen in hun wagens elkaar meten op het door de heren H. A. Bre merkamp (oud hoofd consul der K.N.V.B.), wachtmeester le klasse D. E. Mooij en M. O. Dijkman kun dig uitgezette parcours. Voor vele deelnemers was het slingerpaadje tussen de met beton gevulde bus jes wel een zeer moeilijke opgave; vooruit ging wel, doch achteruit was velen te machtig en het re gende hier strafpunten. Ook de claxon-opgave was velen te mach tig en geregel loeiden twee clax ons, inplaats van maar één. Het stoppen, precies met de voorwielen op een kalkstreep, was ook moei lijk. Vele chauffeurs keken met smachtende blikken naar de con- troleuze of zijn geen seintje gaf over de juiste stand, doch deze dame was niet te vermurwen, en tekende prompt weer een 10-tal strafpunten er bij. Het beant woorden van een drietal vragen bij de politiepost was voor de meesten erg lastig en maar een enkele wist de drie juiste antwoor den. Met twee wielen, de rechtse, SPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te Sint Philipsland op vrijdag 21 julj vanaf Bordeaux. In concours waren 22 duiven. W. van Dommelen, 1, 5 en 7; W. Neele, 2, 3 en 8; C. Verwijs, 4 en 6. Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te Sint Philipsland op zaterdag 22 juli vanaf Mons. In concours wa ren 202 duiven. De snelheid van de eerste duif was 942.68 m/m en van de laatste 658.95 m/m. A. Faasse, 1, 6, 53; J. Quaak, 2, 52, 55, 63; Joh. Reijngoudt Zn., 3, 16, 21, 31, 43, 64, 66, 68; C. Hoog lander, 4, 20, 23, 24, 26, 35, 38, 39, 41, 56, 57; K. Reijngoudt, 5, 10, 12, 30, 32, 49, 54, 61; J. Geense, 7, 8, 18, 36, 48; H. Kaashoek, 9, 17, 33, 46, I, 60, 65; Gebr. Fonteijne, 11, 58, 62; L. Vermeij, 13, 45; J. Smits, 14, 15, 67; T. Neele, 19, 29, 37; C. Ver wijs, 22, 28, 34, 50, 51; J. Bakker, 25, 40, 47; J. Zuidweg, 27, 42; J. C. Verwijs 44. KORFBAL S.D.K.B. NOAD B-Brouwershaven B 3-1 Donderdagavond speelden NOAD B en Brouwershaven B te Drei- schor hun laatste competitiewed strijd van dit seizoen en de blauw- witten slaagden erin om de pun ten thuis te houden. NOAD had al na vier minuten succes toen Mattie Pannekoek fraai inschoot (1-0). Met de sterke wind in de rug bleven de blauwtjes ster ker en vele schoten werden afge vuurd zonder doel te treffen. Na een kwartier was het opnieuw Mattie Pannekoek die voor NOAD doelpuntte en de stand op 2-0 bracht. In de tweede helft kwam Brouwershaven wel wat meer in de aanval en Piet Janse kreeg een goede kans die hij dankbaar be nutte (2-1). Nu was alles weer mo gelijk en NOAD moest zich even tot het uiterste inspannen om de gelijkmaker te voorkomen. Wim Kommer en de zijnen hielden ech ter goed stand en toen Ineke de Waaij met een onverwachts schot de stand op 3-1 bracht was het pleit wel beslecht. Wel kwam Frans Rijnberg voor de Brouwe- naartjes nog enkele malen gevaar lijk dicht bij een tweede doelpunt, maar hierbij bleef het, zodat NO AD B uiteindelijk met 3-1 won. over een smalle plank was echt een gevoelskwestie. Bij velen ont brak dat juiste gevoel. Ook het ge- improviseerde parkeerplaatsje le verde strafpunten op. Gelukkig dat het niet echt was, anders waren er beslist deuken opgelopen. Ring steken valt normaal al niet mee, doch om de ring die met wind kracht 8 heen en weer hangt te zwiepen, te treffen is een zeer moeilijke opgave. De strafpunten varieerden van 780-128, De prijsuitreiking In het gezellig volle R.T.M.-ho- tel „Vliegveld Haamstede" reikte de voorzitter van V.V.V. Jhr. R. J. H. Q. Röell de fraaie prijzen uit, bestaande uit acessoires v oor automobilisten. De voorzitter be gon bij de laatste, waardoor de spanning er volop in bleef. Uitein delijk werd nummer 1 met 128 strafpunten de heer Bijker uit Rot terdam met Mercedes; 2e met 144 strafp. de heer K. Zoetelief-Nor man uit Grinsbergen bij Brussel met Citroën 2 C.V. Speciaal; 3e met 174 strafp., de heer de Wit uit met Volkswagen; 4e de heer C. J. L. Legemate uit Goes met Fiat, 208 strafp.; 5e de heer Bar- mann uit Düsseldorf met Opel Re cord, 210 strafp. en 6e de heer Wassink uit Leeuwarden met een Volkswagen. Tevens bood de voor zitter zijn gelukwensen 'aan de prijswinnaars en dankte speciaal de drie ontwerpers van het par cours, voor de „schitterende wijze en prachtige manier waarop zij V.V.V. terzijde staan". Ook de jeugdige controleurs en controleu- zes, die hun taak uitstekend heb ben verricht, ondanks de koude en de wind kregen een dankwoord. Hij hoopte dat de deelnemers vol gend jaar weer hier aanwezig zul len zijn om „hun kunsten te ver tonen". De voorzitter wees nog op de oriëntatie-rit op a.s. woensdag 9 augustus. Tenslotte .dankte de heer Bremer kamp de voorzitter voor diens vriendelijke woorden en de deel nemers voor het voorbeeldig op volgen van de instructies. Na af loop bleef men nog geruime tijd gezellig" bijeen. CONCERTZAAL ZIERIKZEE „Operatie Petticoat" een gezellige, probleemloze film Met het weekeinde gaat in de Concertzaal de film „Operatie Pet ticoat", een titel die reeds verraadt dat het gaat om een gezellige pro bleemloze comedie, die tot lachen dwingt. In de hoofdrollen Cary Grant en Tony Curtis. Een duikbootkapitein, gewend aan stoere mannen aan boord, wordt door de omstandigheden ge dwongen, zich te belasten met het transport van vijf verpleegsters over de Pacific. De dames vinden het wel leuk aan boord, maar toch slechts ten dele, want zij willen een vrouwelijke toets geven aan de sa menleving en dat geeft tot aller- koddigste verwikkelingen aanlei ding, die zo hoog gaan dat het schip zelfs een ander verfje krijgt. In overeenstemming met de tere smaak van de dames wordt de duikboot roze geverfd. De kapitein heeft heel wat met zijn lieve last te stellen, maar de vrede wordt er uiteraard niet door verstrooid. Een vakantiefilm in optima forma. Als tweede film gaat de hier reeds eerder (zij het wat langer ge leden) vertoonde film „Samson en Delila" met Hedy Lamarr en Victor Mature, een rolprent naar een - door Hollywood wat te sterk ge romantiseerd - gegeven ontleend aan het oude testament. Te Haamstede zijn Dean Martin en Jerry Lewis - twee kolderfigu ren - te zien in de film „Op naar Hollywood", een strook celluloid, ook al met een sterke vakantie-in slag. Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond. Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Koel weer. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 21.36, onder 6.59. 30 juli. Zon op 4.57, onder 20.34. Maan op 22.06, onder 8.21. 31 juli. Zon op 4.59, onder 20.33. Maan op 22.33, onder 9.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 juli 4.26 v.m. 16.30 n.m. 30 juli 5.13 v.m. 17.18 n.m. 31 juli 6.00 v.m. 18.04 n.m. BROUWERSHAVEN 29 juli 3.41 v.m. 16.10 n.m. 30 juli 4.29 v.m. 17.00 n.m. 31 juli 5.16 v.m. 17.48 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaanstoring, die gisteren Ierland naderde is in snel tempo in oostzuidoostelijke rich ting getrokken, vergezeld van een uitgebreid regengebied. Dit is in hoofdzaak gedurende de afgelopen nacht over ons land getrokken, waarbij op verscheidene plaatsen 10-15 mm. regen viel. Achter de storing herstelt zich een noordwes telijke luchtstroming rond de hoofddepressies boven Scandinavië De noordwestelijke winden zul len koele lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook hier en daar een bui voorkomt. KIP Hammarskjocld is donderdag avond per vliegtuig uit Tunis tc New York teruggekeerd. Htf wilde tegenover verslaggevers geen com mentaar geven op zijn bezoek aan Tunesic. Sinds deze week neemt Eiland- man (figuurlijk) zijn hoed af voor elke kip, maar hij maakt er nog een buiging bij als hij een Sirjans- landse kip tegenkomt, althans die heel bijzondere Sirjanslandse kip, die iets dito aparts heeft gedaan. Een meesterstuk van broedse acti viteit, om het even kort samen te vatten. Even vertellen hoe dat zit met die kip. Een Sirjanslandse landbouwer was aan het klaver- maaien op zijn akker en aldus doende vond hij enige nesten fa zanten- en patr ij zeneieren. De fa zanten- en patrijzen pa's en moe's waren „uitgemaaid", zoals dat heet, hetgeen wil zeggen dat ze voor de zeis de kuierlatten, of liever de vleugels hadden genomen en hun eitjes daar zo maar onverzorgd achterlieten. Een kleine - maar niet te ontlopen - tragedie bij de ont moeting tussen mens en dier. De landbouwer intussen graaide de eieren bij elkaar en ontdekte dat ze alle bebroed waren. Dit werd de triomfantelijke kans voor de broedse kip op de boerderij, die weldra warmte zat af te geven aan een stapel eieren van welgeteld 75 (zegge en schrijve vijf en zeventig). Voelt U dat deze kip aan een kwantitatief superexperiment was begonnen, waarvan zij zélf ook het einde niet kon voorspellen? Inmiddels is dit einde al bekend, want enkele dagen nadat dit broe dend fenomeen zich op de eitjes had neergevleid, scharrelden er 40 zegge en schrijve veertig) fazan ten en patrijzen op het erf. Ze konden daar niet blijven en zijn - met ma kip - in het vrije veld ge bracht, waar zij een kwieke kans maken om te rijpen naar het schroot des jagers, tenzij zij de dans ontspringen, hetgeen wij vu rig hopen, gezien hun zeer origi- 'nele entree op dit ondermaanse. De laatste berichten melden, dat de borelingen het uitstekend ma ken en uiteraard alles doen en la ten wat der fazanten en der pa trijzen is. Met de filosofische in slag een kip eigen, „tokt tokt" ma haar exotisch kroost bijeen en als zij er een knipperend oog over laat glijden, straalt er iets van de glo rie van het moederschap af van dit wonderbaarlijke dier, dat - naar ons gevoelen - recht heeft de soep- pot'tot aan zijn dood te ontlopen, die (hopelijk na vele jaren) slechts een natuurlijke mag zijn. EILANDMAN. Schouwen-Duiveland en de Vierdaagse Schouwen-Duiveland is met een vijftal inwoners op de Vierdaagse te Nijmegen vertegenwoordigd. Het zijn de dames mevr. J. Lode- wijk-de Witte te Nieuwerkerk en mej. T. v. d. Westen en G. Koper te Zierikzee, alsmede de heren dr. J. C. Röhner en R. Huneman Jr., eveneens te Zierikzee. ROTTERDAM. De 4-jarige Roe lof Sloep is bij een verkeersonge luk op de Vliegveldweg in'Rotter dam om het leven gekomen. Hij zat achter op de fiets, bestuurd door de 10-jarige jongen Arie van der Snoep, die ernstig werd gewond. De fiets kwam in botsing met een vrachtaufo, waarschijnlijk doordat de jongen te ver naar links reed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2