DE ZIERIKZEESCHE COURANT KWESTIE-BIZERTA HOUDT DE FRANSE (PERS) GEMOEDEREN BEZIG De bondgenoten Onderhandelingn over Berlijn waarschijnlijk Tanger wordt vrijhaven van Marokko Sahara onderwerp van gesprek op Evian-conferentie VRIJDAG 28 JULI 1961 117e jaargang No. 19013 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenmen Ochtman, Kwestie gaat ook Franse bondgenoten aan PARIJS, 27-7. De meeste Franse bladen zijn van oordeel dat Ham- marskjoeld ln Tunesië zUn bevoegd heden te buiten is gegaan en dat hU, in zijn brief aan de Franse re gering, een eenzijdig beeld van de kwestie-Bizerta beeft gegeven. „Le Monde" schrijft dat de Fran se klachten „niet ongegrond zijn. Het is een feit dat Hammarskjoeld heeft verklaard dat de kwestie in essentie buiten zijn bevoegdheid ligt. Hij schijnt van mening te zijn veranderd sinds hij Frankrijk - op scherpe toon - heeft gevraagd re kenschap te geven van de uitvoe ring van de resolutie van de Vei- heidsraad. Het is ook enigszins bevreemdend dat hij besloot naar Bizerta te gaan zonder de Franse autoriteiten daarvan in kennis te stellen", aldu9 „Le Monde". Het blad merkt op dat de Ver enigde Naties „een betrekkelijke nauwkeurige afspiegeling van de wereldopinie vormen, wat men ook van de Volkerenorganisatie mag denken. In de tegenwoordige hou ding van de Franse regering kan men zonder veel moeite een afspie geling van de vaste wil ontdekken, geen aandacht te schenken aan iets dat niet van haar afkomstig is". „Le Figaro" schrijft Francois Poncet: „Of Bizerta en het meer zijn in een moderne zee-oorlog on bruikbaar - in welk geval wij onze troepen behoren terug te trekken - of het is een steunpunt van vitaal belang voor de verdediging van de vrije wereld - en in dat geval gaat de kwestie onze bondgenoten even veel aan als onszelf, en betreft het hier niet uitsluitend een Frans-Tu- nesisch vraagstuk". Het weekblad „l'Expres9" gelooft dat, „zo ooit een oplossing door on derhandelingen over het gebruik van Bizerta mogelijk was, de kans hierop thans geheel is verkeken. De basJs zal worden geëvacueerd en er zal niet één Fransman ach terblijven. Dit Is nu eenmaal altijd het gevolg van het gebruik van ge weld. Men wint een kort respijt, maar verliest op den lange duur alles". Afdelingen Provinciale Staten van Zeeland over de zogenaamde „verschrijvingen" „Omissie ln het beleid van het college van G.S." VLISSINGEN, 27-7. Het rapport van de algemene Rekenkamer over de zogenaamde „verschrijvingen" ln Zeeland en de mededelingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland over het onderzoek naar de onre gelmatigheden zijn la de afgelopen dagen ln de afdelingen van de Pro vinciale Staten van Zeeland be sproken. Over de behandeling is nu het algemeen verslag versohe nen. Gedeputeerde Staten verklaren hierin onder meer: „Gedeputeerde Staten zijn dankbaar voor de ver klaring van de verschillende leden dat hun geen blaam treft, toch stellen Gedeputeerde Staten zich op het standpunt, dat zij niet ge heel vrijuit gaan. Er Is een verant woordelijkheid bij Gedeputeerde Staten voor een afdoende controle op de provinciale diensten. Er is een verontschuldiging door de ge vormde traditie, maar er is een omissie in het beleid van Gedepu teerde Staten geweest. Er is uiter aard door het college niet bevor derd, dat de verschrijvingen ge schied zijn maar de contröle wa9 niet waterdicht". Verscheidene leden van Provin ciale Staten hebben de vraag ge steld, hoe het mogelijk is geweest, dat de hoofdingenieur-direkteur van de Provinciale Waterstaat en de eerste afdeling van de provin ciale griffie de onregelmatigheden niet hebben waargenomen. Zij stel len ook vast, dat het hoofdzakelijk de administratieve dienst is ge weest, die tekort schoot. Een sta tenlid, die er aan herinnerde dat reiskosten als grind werden ver antwoord, stelde de vraag, of voor reiskosten wel voldoende hoge be dragen zijn toegestaan. De Goese verschrijvingen Een ander statenlid vraagt zich af, wat het verschil is tussen de Goese verschrijvingen en die bij de provinciale dienst. Destijds hebben Smaldeel V brengt bezoek aan Canada DEN HAAG, 27-7. Smaldeel V van de Koninklijke Marine, be staande uit Hr. Ms. vllegkampschip „Karei Doorman", de jagers Hr. Ms. „Limburg", Hr. Ms. „Gronin gen" en Hr. Ms. onderzeeboot „Zee leeuw" zal van 1 tot 20 september een niet-officieel bezoek brengen aan Canada. Met het bevel over het smaldeel zal worden belast de met ingang van 16 augustus tot tijdelijk com mandeur bevorderde kapitein-ter zee A. van Es, tot op die datum commandant van het vliegkamp schip. Gedurende het verblijf In de Ca nadese wateren zullen eenheden van het smaldeel niet-officiele be zoeken brengen aan Montreal, Que bec en Halifax, terwijl - in geza menlijk verband als N.A.V.O.strijd- krachtcn - oefeningen zullen wor den gehouden met de koninklijke Canadese marine en de koninklijke Canadese luchtmacht. Gedeputeerde Staten verklaard, dat het oude college van burgemeester en wethouders van Goes niet van die verschrijvingen op de hoogte was, waarbij met valse of gefin geerde rekeningen werd gewerkt. Deze groep van verschrijvingen vormen de hoofdmoot, aldus het statenlid, ze zijn het meest laak baar en hebben destijds de meeste opzien gebaard. Wat blijft er over van de verschrijvingen, die het ou de Goese college van b. en w. kun nen worden aangerekend. Gedeputeerde Staten hebben hierop verklaard dat het de staten leden niet zal zijn ontgaan, dat er verschil is tussen het niet ontdek ken van administratieve verschrij vingen en het bestuurlijk aanvaar den van een toepassing van ver schrijvingen. Opruimerig jongetje Een jongetje in Tel Aviv, dat om zijn moeder te ver rassen het hele huis had opgeruimd, had daarbij een oud blikje in de vuilnisbak gegooid waarin moeder haar spaarcentjes en kost baarheden, voor een waar de van 12.000 gulden, had opgeborgen. Bij onderzoek op de stortplaats van de ge meentelijke ophaaldienst viel één der arbeiders, die de schat ontdekt en stille tjes bij zich gestoken had, door de mand. Kennedy's militaire voorstellen WASHINGTON, 27-7. De com missi e voor de strijdkrachten van de Amerikaanse senaat heeft zich donderdag met overweldigende meerderheid uitgesproken voor twee wetsontwerpen op grond waarvan de Amerikaanse presi dent de bevoegdheid krijgt meer soldaten op te roepen en meer vliegtuigen, raketten en schepen te kopen. Amendementen zijn niet aange bracht. Verwacht wordt dat ze vrijdag door de senaat zullen wor den aangenomen. Het zangfestival in Knokke KNOKKE, 27-7. De derde Euro- pa-beker van het zangfestival te Knokke, waaraan ook een Neder lands team deelnam, is gewonnen door Engeland met 372 tegen 310 punten voor België. De jury heeft besloten een spe ciale prijs van 20.000 fr. tè verle nen aan de Franse zangeres Si- mone Langlois. Nederland werd op dit festival zesde. De misdaad in Engeland LONDEN, 27-7. In Engeland zijn in 1960 minder moorden gepleegd dan in 1959, doch het aantal mis daden met geweldpleging en de jeugdmisdadigheid is sterk geste gen. In 1960 werden nl. voorzover be kend, 135 moorden gepleegd, tegen 141 het jaar tevoren. Het aantal misdrijven met geweldpleging en de jeugdmisdaden lag twaalf pro cent boven dat van 1959, doch het aantal zedenmisdrijven liep met drie procent terug. Ook in Engeland rassenmoeilijkheden BIRMINGHAM, 27-7. De huur- staklng in het Engelse plaatsje Shetwick, uit protest tegen het verhuren van een flat aan een Pa kistani, begint te verlopen. De zes-en-negentig bewoners van een gemeente-flat in Shetwick, een voorstad van Birmingham, waren dermate ontstemd over de komst van de 28-jarige Sardar Mohammed en zijn gezin dat zij weigerden de huur te betalen. De gemeente dreig de echter de mensen die huur ach terstallig waren uit hun huis te laten zetten en donderdagmiddag hadden drie-en-twintig bewoners betaald. Er bestaat goede hoop dat de overige zullen volgen. „Rijstschuur van China" door droogte bedreigd PEKING. 27-7. Radio-Peking meldt dat de gehele oogst van de provin- oie Hoenan, de „rijstschuur van China", door grote droogte wordt bedreigd. Er is reeds sinds midden Juni geen druppel regen in dit gebied gevallen en de weersvooruitzichten duiden nog op geen enkele veran dering in het aanhoudend droge weer. Volgens radio-Peking zullen de weersomstandigheden in de ko mende vijftien dagen beslissend zijn voor de beantwoording van de vraag, of de rijijstoogst in Hoenan al dan niet zal mislukken. Ook in de provincie Hopel en in buiten-Mongolië heersten buitenge wone droogte. In dertien districten van buiten- Mongolië waren de herders, als ge volg van de grote droogte, verplicht hun kudden naar andere weidege bieden over te brengen. Hierbij werden, volgens radio-Peking, hon derdduizend stuks vee en paarden naar elders overgebracht. Ook Frankrijk moet zuiniger aan PARIJS, 27-7. De staatssecreta ris van het ministerie van finan ciën, Giscard d'Estaing, heeft be zuinigingen op de regeringsuitga ven aangekondigd van in totaal 150 miljoen n.f. De bezuinigingen houden o.m. in een vermindering met 10 miljoen n.f. van het rege ringssubsidie aan de staatslucht vaartmaatschappij „Air France". Naar de staatssecretaris mede deelde, «juden er 25 belastingkan toren gesloten worden en zou er ook bezuinigd worden op de kre dieten, die ter bevordering van de export verleend worden. Nieuw type elektrische trein UTRECHT, 27-7. De Nederland- se Spoorwegen neemt op het ogen blik proeven met een nieuw type elektrische trein. De gegevens, die men dank zij dit prototype ver krijgt, zullen worden gebruikt bij de vervaardiging van een nieuwe serie treinen. De construktie van het prototype is gebaseerd op die van een nieuw type diesel-elektri sche trein, waarvan er tijdens de afgelopen winter vijf beproefd zijn op de lijn Geldermalsen-Dordrecht. Deze treinen halen een topsnel heid van 125 km. per uur. Het prototype bestaat uit vier rij tuigen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft donderdag voor zijn vertrek uit Tunis gezegd dat hij een dui delijk beeld heeft gekregen van de toestand in Tunesië. De toestand is ernstig, zei hij. Hammarskjoeld in Bizerta Twee beelden van het bezoek van Dag Hammarskjoeld, de algemeen se cretaris van de V.N. aan Bizerta. - Boven: op een van de toegangswegen tot Bizerta wordt de wagen waarin Hammarskjoeld reist aangehouden door. Franse militairen, die de wagen grondig doorzochten op „eventueel verborgen wapenen". - Onder: op een veerpont in Bizerta hield Ham marskjoeld een persconferentie, waarop hij o.m. verklaarde niet te den ken op zijn terugreis naar de V.S. Parijs te zullen aandoen. DEAN RUSK: V.S. nemen wellicht het initiatief WASHINGTON, 27-7. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk heeft op een perscon ferentie in Washington verklaard dat onder de huidige omstandighe den de mogelijkheid van onder handelingen over de kwestie Ber lijn groot is. President Kennedy heeft dinsdag laten doorschemeren dat de Ver enigde Staten in deze zeer wel het initiatief kunnen nemen. Minister Rusk zal de kwestie be gin volgende maand in Parijs met zijn Franse, Engelse en Westduit- se collega's bespreken. De Amerikaanse bewindsman verklaarde dat geen definitieve plannen bestaan voor een weste lijke topconferentie. Het is natuur lijk altijd mogelijk er een te be leggen, maar dat is iets voor de toekomst, zo voegde hij hier aan toe. De reacties die de Amerikaanse regering tot nu toe uit de Navo- landen heeft ontvangen zijn be moedigend. De Navo kan, en zal ook, eensgezind en versterkt in de kwestie Berlijn optreden. Wisselen van geld zonder beperkingen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand vergeet ooit waar hij een strijdbijl begraven t heeft. Vlissingse dame maakte dodelijke val uit raam VLISSINGEN, 27-7. De 40-jarige mevrouw V. uit Vlissingen is om het leven gekomen doordat zij door een raam op de eerste verdieping van een bar op de Nieuwe Dijk is gevallen. De vrouw bevond zich zeer waarschijnlijk alleen in de keuken, die net boven de ingang van de bar is gelegen. Tijdens haar val raakte zij een uithangbord. Zij kwam met het hoofd op het trottoir net voor de ingang terecht. Zij moet op slag dood zijn geweest. Naar de juiste toedracht stelt de Vlissingse politie een onderzoek in. Hangende dit onderzoek kunnen nog geen nadere mededelingen wor den verstrekt. Schip vaart brandend haven binnen VLISSINGEN, 28-7. Vannacht om 1 uur is de Vlissingen 19, een hou ten vissersboot, brandend de vis sershaven van Vlissingen binnen komen varen. Ter hoogte van de Nolledijk bemerkte de bemanning tijdens het vissen dat het achter schip in brand stond. Op eigen kracht wist men de thuishaven te bereiken. De brandweer begon on middellijk met het blussingswerk. Zware eis tegen dronken automobilist 's-HERTOGENBOSCH, 27-7. De officier van justitie bij de recht bank in 's-Hertogenbosch heefteen gevangenisstraf van één jaar en drie maanden, zonder aftrek van voorarrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs gevorderd tegen de hotelhouder A. R. uit Kerkwijk. De hotelhouder had op 11 mei jl., toen hij onder invloed van alcohol met een snelheid van 150 km. over de weg langs de Zuid Willems vaart reed, het echtpaar Voets- Bosele uit Berlicum zodanig heeft aangereden, dat zij beiden ernstig gewond geraakten. Jongetje viel van wagen SLOOTDORP, 27-7. Donderdag- morgen is de zevenjarige E. Ban- dringa uit Slootdorp door een tra gisch ongeval om het leven geko men. De oudste zoon van de fami lie bereed een tractor met twee wagens geladen met aardappelen op de Den Oeverse weg. De 7-ja- rige zat tezamen met een neefje op de zitbank van de eerste wagen. Hij moet ongemerkt van de wagen zijn gevallen. Later vonden ze hem gewond. De jongen is naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij in de loop van de middag aan zijn verwondingen is overleden. Vierhonderd vrouwen en kinde ren zijn uit een nederzetting bij de Bonavista-baai op oostelijk New- Foundland geëvacueerd. Zij wer den aan drie kanten door bosbrand bedreigd. De bosbranden op New- Foundland woeden reeds zes we ken. TANGER, 27-7. Koning Hassan van Marokko heeft donderdag ver klaard dat Tanger op 1 januari 1962 een vrijhaven wordt. Hij legde deze verklaring af voor de gemeen teraad, nadat hij uitbreidingswer ken van de haven, die tien miljoen nieuwe Franse francs zullen kos ten (f 7,3 miljoen) in werking had gesteld. Het besluit om van Tanger een vrijhaven te maken, is genomen om de haven nieuw leven in te blazen. Tanger was voorheen een vrije internationale stad met ver scheidene voorrechten. Sinds de opheffing van deze privileges bij het onafhankelijk worden van Ma rokko heeft de economie van de stad ernstig geleden. Koning Hassan maakte bekend dat het wisselen van geld in de vrijhaven vrij van beperkingen zal zijn. Er zullen moderne scheeps werven gebouwd worden, waar verscheidene duizenden arbeiders werk zullen vinden. Tanger zal worden geïndustrialiseerd. De regering hoopt in tien jaar tijd van Tanger een welvarende stad te maken met een miljoen in woners. Nu wonen er 125.000 men sen. De stad zal de voornaamste haven van Marokko worden en de toekomstige zomerhoofdstad zijn. „Een vraagstuk op zichzelf" EVIAN, 27-7. Naar men aanneemt heeft Frankrijk donderdag tijdens de Frans-Algerijnse besprekingen in Evian nieuwe voorstellen ten aanzien van de Sahara gedaan. De Sahara is bijna vier uur on derwerp van bespreking geweest. De Algerijnse verzetsstrijders eisen het gebied op als „een integrerend deel van het nationale grondge bied". Woordvoerders van beide partijen wensten niet te spreken over de vergadering van donder dag. De Franse woordvoerder ech ter zei in antwoord op vragen dat de kwestie „in een nieuwe vorm" was aangeboden en de Algerijnse woordvoerder sprak van „delicate besprekingen". Het Franse standpunt, zoals het is uiteengezet door Louis Joxe, na melijk dat de Sahara- een-vraag stuk op zichzelf vormt" is onver anderd, zo zei de Franse woord voerder. Prinses Beatrix naar Yerseke DEN HAAG, 27-7. H.K.H. prinses Beatrix heeft het voornemen op vrijdag 8 september, in gezelschap van H.K.H. prinses Margriet, een gedeelte van de feestelijkheden ter gelegenheid van het oester- en mosselseizeon te Yerseke bij te wo nen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal heden (vrijdag avond 20.00 uur Nederlandse tijd) opnieuw bijeenkomen om de kwes tie-Bizerta te bespreken. De Amerikaanse autoriteiten zullen eventueel hun beslissing herzien om vier Amerikaanse bases in Groot-Brittannië geheel of ge deeltelijk op te heffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1