Verbroken Banden Afdeling Zeeland K.N.V.B. op 1 augustus a.s. veertig jaar GEEN THEATRAAL GEBAAR OM BERLIJN Requisitoir in zaak-Eichmann ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 JULI 1961 No. 19012 Zierikzee was zeilcentrum SPORT Aantal bondsleden bedraagt 12.000 De jaarlijkse zeilwed strijden van de Kon. Roei- en Zeilvereni- ging „De Maas" te Rot terdam brachten heel wat vertier teweeg in de Zierikzeese haven. Een uiterst levendig en fleurig beeld boden de tientallen zeilen, die scherp contrasteerden met de wilde luchten, die over Schouwen- Duiveland dreven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Wekelijkse ivereldschouw President Kennedy heeft in het conflict om Berlijn afgezien van het grote theatrale gebaar - en daarmede ook géhtxndeld naar de inzichten, die de regeringen van de Westeuropese landen tegenover de Amerikaanse minister van Defen sie, MacNamara, bij zijn huidige bliksembezoek aan Parijs, Londen en Bonn hebben gespuid. Er komt in de Verenigde Staten geen afkondiging van de noodtoe stand en evenmin een mobilisatie op grote schaal. Men kan het daar mee volkomen eens zijn. De „koude oorlog" om Berlijn is - gelukig - nog steeds een „zenuwenoorlog". Daarin komt het er ook op aan, de zenuwen van het eigen volk te sparen. En het in een militair pak je steken van nog eens een mil joen burgers had dat beslist niet gedaan. Bovendien is het van essentieel belang, dat aan Chroesjtsjef dui delijk wordt gemaakt, dat de wes telijke mogendheden het menen wanneer zij verklaren, dat zij in de kwestie-Berlijn standvastig zul len zijn. Dat kan ook en met be tere middelen op andere wijze dan door een mobilisatie geschieden. VAN CRISIS NAAR CRISIS. En tenslotte vraagt ook nog de ze overweging om aandacht: het is waarschijnlijk, dat het Kremlin de strijd om Berlijn van crisis tot crisis zal leiden en het is natuur lijk onmogelijk na elke crisis de extra onder de wapenen geroepen manschappen naar huis te sturen om ze bij het begin van een nieu we crisis weer op te roepen. Zo'n maatregel zou al spoedig, waar zij een gebrek aan vertrouwen in het beoordelingsvermogen van de eigen regering tot gevolg moet hebben, als een boemerang gaan werken. Veel verstandiger is daarom Kennedy's besluit, te streven naar een versterking van het westelijke bondgenootschap, op politiek, eco nomisch en militair gebied. In de militaire sector denkt hij daarbij vooral aan de zogenaamde conven tionele bewapening. Chroesjtsjef, daarvan is men in het westen vrijwel algemeen over tuigd, wil geen oorlog met kern wapens, om Berlijn niet en om an dere wrijvingspunten tussen oost en west niet. Aan de andere kant gelooft Chroesjtsjef, dat het wes ten het niet op een atomaire strijd durft te laten aankomen en dat hij daarom ter bereiking van zijn doel einden op de Russische meerder heid op het gebied der „ouderwet se" wapens kan vertrouwen. GEEN WINSTKANS. Het is dus op dit punt, dat het westen zijn paraatheid moet tonen om het Kremlin er van te over tuigen, dat de „kleine oorlog", die hij desnoods om Berlijn zou willen aangaan, hem geen gewin kan brengen. De Verenigde Staten zijn bereid daarbij voor te gaan. De Westduitsers, voor wie het meeste op het spel staat, willen volgen. Men moet hopen, dat ook de an dere bondgenoten dit zullen doen. Het aantal divisies, waarover de N.A.V.O. volgens de oorspronke lijke plannen de beschikikng zou krijgen, is slechts voor een klein deel op de been gebracht. Het brengen van grote offers voor de defensie strookte niet met het ver langen der volken naar wat meer welvaart na de ontberingen van de 'Koninklijk gezin met vakantie naar Italië DEN HAAG, 25-7. H.M. de ko- ningin, Z.K.H. prins Bernhard en H.H.K.K.H.H. de prinsessen Bea trix, Margriet en Marijke zijn per vliegtuig van Soesterberg vertrok ken voor een vakantieverblijf in de villa te Porto Ercole in Italië. Eind augustus wordt het koninklijke ge zin weer in Nederland verwacht. (H.K.H. prinses Irene verblijft op het ogenblik, zoals bekend, in Me xico). oorlogsjaren en misschien vergde de internationale situatie die ook niet. Thans echter eist de situatie die wel, of Chroesjtsjef nu handelt uit vrees voor de groeiende macht der Duitsers, of dat het hem te doen is om een uitbreiding der communistische macht in Europa. Voor de vrije wereld komt het re sultaat immers op hetzelfde neer. Het brengen van die offers kan voor het westen geen te hoge prys voor het behoud van de vrede zijn. De president, rechter Landau, bij het proces-Eichmann te Jeruzalem, heeft medegedeeld dat de zitting is verdaagd tot donderdag 3 augus tus. Dan zal de openbare aanklager zijn requisitoir houden. SPORT N.O.A.D. A-1W.I.K. A 2-0 (N.O.A.D. A kampioen) Ondanks de minder goede pres taties van de andere drie- twaalf tallen heeft Dreischor dinsdag avond toch nog een korfbalkampi oen in haar midden gekregen want de A-adspiranten wisten met 2-0 te zegevieren over hun naaste con current W.I.K. A uit Kerkwerve. Evenals destijds te Kerkwerve werd het ook nu een wedstrijd waarin beide partijen volkomen te gen elkaar opgewassen waren. N. 0.A.D. stond echter voor een veel zwaardere opgave dan de gasten want de blauw-witten hadden in vorige gespeelde wedstrijden één verliespunt meer opgelopen en W. 1.K. had dus reeds aan een gelijk spel voldoende om de titel in de wacht te slepen. Reeds na tien minuten kreeg N. O.A.D. een strafworp toegewezen en de altijd anders zo produktieve man van de strafworpen, Kees Kommer, gooide de bal nu vrij ver over de mand heen, waarmee een fraaie kans op de openingstreffer verloren ging. Aan weerszijden de den zich vaak goede kansen voor maar de zenuwen spraken ook een woordje mee. Dreischor had echter alle hoop gevestigd op de kleine Kees Kommer, want wanneer deze knaap er eenmaal doorheen is weet men wel dat er meestal een doel punt volgt. Dit gebeurde na twintig minuten dan ook prompt. Kees kwam vrij en N.O.A.D. leidde met 1-0. Overigens nog maar een mage re voorsprong als men weet dat de tegenpartij aan een gelijkspel al voldoende heeft. Met 1-0 brak de rust aan. Na de rust liet N.O.A.D. zich even in de hoek drukken en hier van probeerden de groentjes te profiteren. Vaak was Piet Berre- voets er verrassend door en tot twee maal toe rolde de bal over de mand inplaats van er in. Eenmaal doelpuntte W.I.K., doch de scheids rechter kende dit tot grote op schudding van enkele bezoekers niet toe. Toen kwamen de blauw- witten weer aan bod enmet suces. De geod op dreef zijde Joke Braber bracht op fraaie wijze de stand op 2-0 en hiermede was het winnende doelpunt wel tot stand gekomen. W.I.K. hield uiteraard moedig vol maar N.O.A.D. - hoe moeilijk het zich dan ook van tijd tot tijd dan ook staande kon hou den - hield vol en toen de scheids rechter voor de laatste maal floot was het kampioenschap een feit. Aanvoerder Kees Steendijk mocht uit handen van Jannie Quist een fraai bouquet bloemen ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid zul len de N.O.A.D.-adspiranten het nu moeten opnemen tegen de kampi oen van groep A, n.l. Burgh A, om uit te maken wie zich kampioen van Schouwen-Duivcland mag noe men. Wetenschapsmensen bereikten top van Cycloopgebergte LEIDEN, 26-7. Naar het A.N.P, van prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en direkteur van het rijksherbarium aldaar, verneemt, is de Botanische exploratiegroep van dit herbarium er in geslaagd de hoogste toppen van het Cycloop-gebergte nabij Hollandia op Nederlands Nieuw Guinea te bestijgen. Deze groep bestaat uit dr. H. Sleumer, dr. P. van Royen en de ambtenaar bij het boswezen, de heer J. Dijkstra. Deze expeditie, waarover reeds eerder publikaties zijn verschenen, wordt gesubsidi eerd door de Nederlandse organi satie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek. Ingezonden mededeling n De New York Herald Tribune heeft dinsdag in een hoofdartikel gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn de offers onder ogen te zien die president Kennedy waar schijnlijk in zijn komende rede over de Berlijnse crisis zal vragen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht (toez.): C. Bezemer, Zierik zee. Ds. A. Burger negentig jaar (Van 1897-1904 te Dreischor) Donderdag 27 juli a.s. hoopt ds. A. Burger uit Utrecht, emeritus predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk, negentig jaar te worden. Ds. Burger werd op 27 juli 1871 te Warnsveld geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te 's-Graven- hage en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Leiden. Nadat de heer Burger in 1896 door het provinciaal kerkbe stuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 21 februari van het daarop volgend jaar (1897) door wijlen ds. C. B. Oorthuys, toen nog predikant te Katwijk aan Zee, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Dreischor in de clas sis Zierikzee. Op 27 maart 1904 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Eek en Wiel in de classis Tiel. In deze zijn tweede gemeente werd hem in ver band met zijn benoeming tot direc teur van het Internaat van de Ne derlandse Zendings(hoge)school te Oegstgeest met ingang van 16 mei 1920 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus verleend. Ruim dri^ jaar later keerde ds. Burger weer als dienstdoend pre dikant in de Nederlandse Her vormde Kerk terug en werd hij op 29 juli 1923 bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Oosterwierum in de classis Sneek. Op 19 januari 1930 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Nieuw- en Sint Joosland in dc slassis Middelburg, waar hem met ingang van 4 november 1939 op ruim achtenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Te Dreischor was ds. Burger op richter van een zondagsschool en een jongelingsvereniging. (Van een medewerker) Hoewel de K.N.V.B. afdeling Zee land pas dateert van het begin van de oorlogsjaren, toen door fusie van alle toen bestaande voetbalbonden alle voetballers in de Nederlandse Voetbalbond werden ondergebracht - is de feitelijke oprichtingsdatum 1 augustus 1921. Toen immers werd de Zeeuwsche Voetbalbond opge richt en de huidige afdeling Zee land is daar de voortzetting van. Die oprichting, nu 40 jaar gele den, was niet de eerste poging om in Zeeland het „lagere" voetbal in één overkoepelende organisatie on der te brengen. Voordien reeds wa ren enkele pogingen in die richting waarvan de eerste reeds omstreeks 1896 plaats vond, grandioos mis lukt. Die mislukking dreigde ove rigens ook lange tijd na de oprich ting van de Z.V.B. en het heeft bv. heel wat voeten in de aarde gehad voor in 1922 het eerste voltallige bestuur, bestaande uit de heren H. van Putten, J. de Nooyer (een der oprichters), I. W. Burgel, T. Mes (eveneens oprichter) en M. de Wil de kon worden gekozen. Er moesten heel wat moeilijkhe den worden overwonnen, want ook de financiële positie van de jonge bond bevredigde allerminst. Hier in kwam in 1926 verandering ten goede, toen een nieuw bestuur on der leiding van M. Oele de Neder- landsche Voetbalbond bereid vond een handje te helpen. De bestaan de schulden werden betaald en door het geven van reissubsidie werd tegemoetgekomen in de post reiskosten van diverse clubs. Deze voorloper van de „verenactie" had dus wèl succes. Door fusie met an dere voetbalorganisaties in Zee land, waarvan er enkele regelma tig contact hadden met Belgisch Vlaanderen, steeg het aantal ver enigingen en deze stijging is - met een korte onderbreking - blijven voortduren. Momenteel bedraagt het aantal bondsleden ruim 12000. Bestuurscrisis Nadat de heer Oele was opge volgd - na ongeveer 10 jaar de voorzittershamer te hebben gehan teerd - door ir. J. Ph. van Dalsum, nam in 1948 de heer A. Imanse, na een ernstige bestuurscrisis, het heft in handen. Onder zijn leiding werd een bloeiende organisatie opge bouwd. Als gevolg van de grote le den aanwas en daarmede verband houdende werkvermeerdering werd in 1950 een administrateur be noemd en betrok men in 1952 een zelfstandig bondsbureau. Voordien geschiedde het bondswerk nog bij de bestuursleden thuis. De periode Imanse, waarin de bond tot grote bloei kwam, vond in 1957 een ein de en weer lag er een ernstige be stuurscrisis aan ten grondslag. Zijn opvolger, de huidige voorzitter de heer I. W. Bakker, moest met een vrijwel geheel nieuw bestuur de leiding overnemen. Gezien de rust die sindsdien in de bond heerst, blijkt hij onder moeilijke omstan digheden erin geslaagd te zijn het afdelingsscheepje in rustig water te loodsen. Bij de viering van het jubileum, dat pas in oktober op bescheiden schaal zal plaats vinden, kan der halve van een rustig bondsleven worden gesproken en dit is zeker een verdienste van voorzitter I. W. Bakker, daarbij geassisteerd door zijn bestuursleden J. Allaart, J. Platteeuw, M. F. van Hij fte, A. F. v. d. Pluym, A. L. Dikkenberg, H. Klein, J. Volkeri en C. P. van de Velde en zeker niet het minst door de sinds 1950 in functie zijnde bondsadministrateur C. van Nim- wegen, die met het overige perso neel steeds doende is het omvang rijke bondswerk in juist banen te leiden. Door het ijveren van dit en vo rige besturen zijn in de 40 jaar van het bestaan van de afdeling vele jonge mensen in de gelegenheid gesteld de zo specifiek mannelijke sport die de voetbalsport nu een maal is in georganiseerd verband te bedrijven en daarin zodoende een nuttige ontspanning en vrije tijdsbesteding te vinden. Er is zeker alle aanleiding toe om dit 40-jarig bestaan - zoals dus in de bedoeling ligt - op feestelijke maar bescheiden wijze te gaan vie ren. PI. Politie gaat korter werken DEN HAAG, 25-7. Verschenen is Staatsblad no. 209, besluit tot wij ziging van het ambtenarenregle ment voor de gemeentepolitie en dat voor het korps rijkspolitie. De voornaamste wijzigingen, welke dit Staatsblad brengt zijn de volgende: er wordt een gewijzigde overwerkregeling ingevoerd, zoveel mogelijk aangepast aan de voor de overige rijksambtenaren geldende overwerkregeling, maar waarbij rekening is gehouden met de spe cifieke belangen van de politie dienst. Een tweede wijziging van belang is, dat de arbeidstijd verkort wordt en gebracht wordt van 48 op 46 uur per week, met vijf werkdagen van 9 uur en 12 minuten. Per 1 januari 1962 wordt de werkweek 45 uur met 5 werkdagen van 9 uur. Jericho zucht onder een hitte golf. In bijna twintig jaar is het er niet zo heet geweest. In deze laagste stad ter wereld - 250 me ter beneden de zeespiegel - heer sen temperaturen van 44 graden Selsius (111 graden Fahrenheit), LAND- EN TUINBOUW De stoppelknol als produktief gewas De stoppelknol als goed produc tief voedergewas wórdt weer veel geteeld op onze zandgronden. Het is een teelt, die in hoog aanzien staat. Zij levert best voer. En als tweede gewas, in de stoppel inge zaaid, geeft zij een extra aanvul ling op de ruwvoeder-voorraad, die er wezen mag. Maar pas op. Een tweede oogst van die omvang vergt nogal wat van de grond, waaruit ook de voor afgaande oogst zijn portie reeds wegnam. Vooral de krachtig groei ende rassen - en natuurlijk neemt U deze, de Rassenlijst licht U daar voldoende over in - hebben ook een krachtige voeding nodig. Stikstof allereerst, 500 kg. Kas per ha. is wel aan te raden. Super fosfaat, naar 200 kg./ha., is meestal ook wel nodig, tenzij de toestand van de grond voldoende hoog is. Voor Kalizout 40 pet. wordt meest al 200 kg./ha. opgegeven, maar als de grond niet al te rijk is - een goede oogst onttrekt toch zeker 110 kg. zuivere kali aan de grond - dan liever 300 kg. K-40 pet. per ha. gegeven. Het schiet al weer op. Zorg voor goed zaad, kies een goed ras dat veel opbrengt. Maar bedenkt wel, dat aan een goede opbrengst een goede voeding moet voorafgaan. Franse cn Algerijnse onderhan delaars hebben dinsdag in Evian overeenstemming bereikt over de verder te volgen procedure. Een woordvoerder van de Franse dele gatie verklaarde dat de vertegen woordigers van de Algerijnse rege ring in ballingschap de door de Fransen voorgestelde werkwijze „in beginsel" hebben aanvaard. Ingezonden mededeling een produkt van DE SJKKEHS GROEP Oud gebedenboek Na jarenlange naspeurin gen is een gebedenboek, dat koning Frederik Wil lem IV van Duitsland tus sen 1816 en 1845 heeft ge schreven, teruggevonden. De pastoor van Hechingen (Baden-Württemberg) ont dekte dat het gebedenboek in Merseburg (oost-Duits- land) moest zijn. Het ar chief ter plaatse deelde mee dat dit juist was maar dat het boek niet zou wor den afgestaan. Het is ten slotte gelukt van het boek een microfilm te krijgen, die op de oorspronkelijke grootte is afgedrukt. Zee eist twee mensenlevens DEN HAAG, 26-7. Twee 19-jari- ge Duitse jongens zijn in zee ver dronken bij het kampeerterrein „Ockenburg" in de gemeente Den Haag. Het zijn Helmut Hofmann en Helmut Claszen, beide afkom stig uit München Gladbach. Dinsdagmiddag om half twee za gen twee mannen een lichaam in zee drijven, zij haalden het aan land en terwijl zij bezig waren met kunstmatige ademhaling, spoelde een tweede lichaam aan. De beide slachtoffers waren reeds overleden. Zij hebben gekampeerd op de camping „Ockenburg", even ten zuiden van Kijkduin, en waren omstreeks één uur naar zee gegaan om te baden. FEUILLETON 21 Alles gaf hij weer zoals het hem zelf was medegedeeld, van de tra gische dood van Lisaweta's ouders af tot hun eerste, ontmoeting op de markt toe. Hier bleef hij steken. Hoe hij Lisaweta persoonlijk had leren kennen, dat kon hij Daisy natuurlijk niet vertellen. En het bewustzijn, slechts <ie halve waar heid te hebben opgebiecht, ontnam tenslotte aan zijn woorden toch die eerlijke overtuiging en de sugges tieve kracht, welke nodig zouden zijn geweest om Daisy's toch reeds zo weinig meevoelend hart te ver murwen. Merkwaardigerwijze hoorde ze hem tot het eind toe aan, zonder hem ook maar éénmaal in de rede te vallen. Maar onder haar vorsen de blik voelde hij zich steeds onze kerder worden. En nog voor hij zijn relaas besloot met de woorden „Daisy, help mij te voorkomen, dat deze jonge vrouw ten onder gaat, bedenk eens een ogenblik, hoe het een vrouw als deze Lisaweta von Bernekamp te moede moet zijn", wist hij, dat het hem niet gelukt was haar medelijden op te wekken. Daisy nam hem nog steeds op met die half spottende, half nieuws gierige blik, welke hem zo hevig irriteerde. Tenslotte zei ze lang zaam: „Een roerend verhaal, beste Robby. Ik zou er haast van onder de indruk komen. Alleen, één ding heb je me nog niet verteld - hoe die beklagenswaardige juffrouw von Bernekamp het heeft klaarge speeld, om je, na jullie idyllische kennismaking op die voddenmarkt, nu al in je 'hotel te komen opzoe- door Marlise Kolling ken. „Een ogenblik, Robby", ver volgde ze, toen hij tegen haar voor stelling van zaken wilde proteste ren, „ik heb jou rustig laten uit spreken, laat mij nu ook eens even praten. Ik vind dit bezoek, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer merkwaar dig. En dat je haar onmiddellijk een of andere attentie heb bewe zen - want die zijden sjaal zal toch wel niet tot de bescheiden garde robe van deze jongedame behoren - het klinkt alles wel wat erf fan tastisch, Robby, en je zult mij wel niet kwalijk nemen, dat ik daar mijn eigen mening over hebt. „Maar ik wil", sprak zij zeer langzaam en gearticuleerd, „nog eens overwegen of er toch niet iets zou kunnen worden gedaan". „Daisy!" Hij herademde en wilde haar hand grijpen. Zij glimlachte eigenaardig. „Langzaam, Robby. Ik ben nog niet aan het eind. Ik wil dus een en ander nog eens overdenken, als je me naar eer en geweten kunt ver zekeren, dat je voor deze vrouw niets anders voelt dan medelijden, zoals je dat voor elk ander ook zoudt voelen en dat je dus niet met andere gedachten aan haar denkt. Dat moet ik in de eerste plaats weten, Robert. En dan zou ik dat meisje wel eens zelf willen spre ken. Tenslotte is het toch niet meer dan billijk, dat men degeen, voor wie men zich misschien in moei lijkheden moet storten, ook per soonlijk kent. Zeg mij dus haar adres, dan zal ik haar gaan op zoeken". Eschberg was vaalbleek gewor den. „Dat gaat niet, Daisy". „Wat gaat niet?" vroeg ze scherp „Dat ik dat meisje bezoek - of dat je me de verlangde toezegging doet". Hij wilde haar antwoorden, maar hij zag er geen kans toe. Waar woonde Lisaweta? Dat wist hij im mers zelf niet eens. En zelfs, wan neer hij het wel had geweten, zou hij het niet hebben mogen verra den. Want dan zou zeker alles aan het licht komen, dan zou ook Pjotr Lisaweta's spoor zeker weldra we ten te vinden en zou zijn 'hele plan in duigen vallen. „Ik, ik weet niet waar zij woont", bracht hij er tenslotte met moeite uit. Daisy lachte schamper. „Moet ik dat ook nog geloven?" Je verlangt wel heel wat van me, Robby. Zal ik je eens zeggen, wat ik geloof? Dat alles wat je daar verteld hebt, niets anders is dan een schamele poging om je ware gevoelens voor deze vrouw voor mij te verbergen. Ik moet zeggen, gezien de korte tijd van voorberei ding, is het niet onhandig in elkaar gezet. Ik moet je helpen deze nieu we liefde over de grens te krijgen om het jullie beiden in het buiten land zo gemakkelijk mogelijk te maken!" „Daisy!" Robert balde zijn vuis ten. Hij kon Lisaweta niet zo laten beledigen. Zij sloeg met haar vlakke hand op tafel. „Laat me met rust! Ik wil niets meer horen! Zolang jij nog maar iets met die vrouw hebt, besta je eenvoudig voor mij niet meer!Je hebt maar te kie zen: óf die Lisaweta óf mij. En nu heb ik geen tijd meer; Gatters- worth wacht op me!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9