LEGER, VLOOT EN LUCHTMACHT VAN DE V.S. WORDEN UITGEBREID Het Britse volk staat voor noodzaak van drastische versobering Amerikaanse landbouwer Jim Mitchell vertelt over zijn Nederlandse indrukken Zierikzeese raad zendt telegram aan gemeentebestuur van Rotterdam ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 JULI 1961 No. 19012 Westen niet te week 0111 weerstand te bieden Rede van Kennedy vesteringen in andere valuta dan het pond sterling zal weer op ba sis van steekproeven een onder zoek worden ingesteld naar de boeken der ondernemingen, zodat er op wordt toegezien, dat boven genoemde politiek wordt gevolgd. De minister voegde hieraan toe: „Ik heb het nemen van meer maat regelen niet uitgesloten, indien de ze nodig mochten blijken". Judo-demonstraties op het Havenplein Regering komt met gedetailleerd programma Groot tegen klein. De leraar de heer Peeters (Breda) gaf ook de kleintjes een kans het te gen hem op te nemen. Een jeugdige judo-er weerde zich dapper en dat kwam hem op me nige luchtzwaal te staan. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Hoog bezoek op „Luchtenburg" Provinciegewijze verschillen opgevalllen HAAMSTEDE, 25-7. Reeds enige tijd vertoeft op de hoeve „Luchten burg" bij de familie de Vrieze de 23-jarige Amerikaanse landbou werszoon Jim Mitchell uit Plain City in de staat Ohio. Hij verricht daar het normale boerenwerk met evenveel plezier als thuis op zijn vaders bedrijf van ongeveer hon derdzestig ha groot. In totaal zal Jim op zes bedrijven in Nederland werken om een algemeen overzicht te krijgen van de landbouw in ons land. Het vorige jaar vertoefde de zoon van de heer de Vrieze geruime tijd in de Verenigde Staten. De gehele opzet van deze uitwis- selings-programma's berust op het idee van een soort good-will inspi ratie van het centraal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders in Amerika, The Interna tional Farm Youth Exchange Pro gram of de I.F.Y.E. genaamd. Zij doen dit in de vorm van een „peo ple to people"-programma, ver deeld over niet minder dan zestig landen. Het plan is dus gebaseerd op de overtuiging dat begirp voor andere mensen het fundament is voor de wereldvrede. De uitvoering van het plan wordt geleid door plattelandsorganisaties, stichtingen of de overheid. Dinsdagmorgen wapperde op de hoeve „Luchtenburg" de Ameri kaanse vlag, want in de voormid dag bracht de Amerikaanse land- bouw-attaché, mr. W. C. King, een bezoek aan het bedrijf waar Jim nu al sinds 3 juli vertoeft. Mr. King was vergezeld van de secretaris van het centraal comité, de heer W. v. Westrenen, de persadviseur van de Amerikaanse voorlichtings dienst, de heer J. J. Vis; ir. J. A. Vermaat namens de N.C.B.T.B. en baron W. J. G. Bentinck, namens de Caltex Nederland. Onder het genot van een kopje koffie hadden we een onderhoud met deze afvaardiging die eens kwam kijken hoe of Jim het maak te. Het ligt in de bedoeling dat de drie Amerikanen voordat ze weer naar de „States" terugkeren, hun wederwaardigheden nog voor de radio zullen brengen. In Amerika worden de jongens meestal ge-in- tervieuwd voor de televisie. Landbouw in Amerika Jim Mitchell, die hier en daar een beetje Nederlands door het En gels mengt, vertelde dat hij in één der oudste staten van Amerika woont, onder de Grote Meren met Chicago als grootste stad. Op de boerderij, die hij alleen met zijn vader eu broer bewerkt (behalve in enkele topcampagnes aangevuld met wat schooljongens) worden hoofdzakelijk mais, tarwe en soya- bonen verbouwd. Als veestapel maar twee „cow's" (koeien, dus Jim is geen cowboy) voor eigen gebruik, verder veel varken9 die in de vleesfabrieken van de nabij gele gen stad Columbus worden ver werkt en wat schapen. Het machi nepark bestaat uit drie trekkers, twee combines en een maispluk- machine. Over zijn reeds bezochte boer derijen in Emmen en Bennekom zeide Jim dat het in de eerste plaats waar hij op een bedrijf van 22 ha vertoefde, opviel, dat de 22 ha overal verspreid lagen, dus net als hier voor de herverkaveling. In Bennekom waar hij op een nog kleiner bedrijf werkte, was het hem opgevallen dat de eigenaar een zeer groot aantal koeien hield op een zo betrekkelijk kleine op pervlakte. Dit zou in de Verenigde Staten niet kunnen was zijn me ning. Als Jim een vergelijking moest maken tussen Ohio en Ne derland, dan was het grootste ver schil in Bennekom te zoeken. Het meest benadert Ohio de landbouw streek waar hij nu vertoeft met zijn eveneens grote en vele machi nes en ook wel wat van dezelfde produkten. Verschillen Wel komen de boeren in Ohio later uit bed en wat ze in Ohio ook niet doen is het „krom wie den", zoals hij het zelf in het Ne derlands zei. Wat hem verder was opgevallen zijn de grote verschillen in de landbouw op betrekkelijk korte afstand. Ook het spreken van verschillende dialecten was voor Jim een storing in het leren van de Nederlandse taal. De Schouwse meisjes vond hij bepaald „very good". Als werkzaamheden verricht hij al het werk dat op de boerderij voorvalt. Toen Jim met de „Maas dam" naar hier kwam zag hij voor de eerste maal in zijn leven de zee, daarom is het voor hem zo op vallend dat hij tijdens zijn werk maar een kilometer van de zee af zit. Over de stormvloed van 1953 weet hij zich niets meer te herin neren, daar hij toen nog maar 14 jaar was. Over de prijsverschillen tussen beide landen drukte hij zich kernachtig uit. „Een arbeider in de landbouw in Amerika verdient netto ongeveer tachtig dollar, maar met dit geld kan hij vier keer zo gauw een auto kopen dan in Ne derland", aldus Jim. Dit is een ge volg van het verschil in de levens standaard. Zijn schoolopleiding genoot hij tot zijn vijftiende jaar op een soort school waar 23.000 studenten ver schillende richtingen kunnen in slaan. Op sportgebied vindt hij ge noegen in de beoefening van base- en basketball, ofschoon hij zich in Nederland interesseert voor tafel tennis. Schone boerderijen Als we hem op het laatst nog vragen of hij nog iets van de Hol landse landbouwers zou kunnen leren, dan was dat het schoonhou den van de boerderijen. Hier ge beurt in Amerika maar bitter wei nig aan. Naar Jim's uiteenzettingen luis terde het gezelschap met genoegen en vaak werd hartelijk meegelach- en. Op de boerderij werd nog een blik geslagen op het uitgebreide machinepark en in de tuin waar de heer W. de Vrieze vorig jaar een aantal bomen en heesters mee uit Amerika bracht, die in de Haam- steedse tuin geplant, het wonder wel doen. Jim Mitchell vertrekt op 7 au gustus naar zijn volgende boerderij in Helden (L.). LONDEN, 25-7. Met ingang van heden vier-en-twintig uur zal een toeslag van tien procent worden geheven op de Britse indirekte be lastingen, ook op invoer, alcohol en tabak en op de omzetbelasting hij verkoop van bepaalde goederen. Voorts zal Engeland volgens mi nister Sellwyn Lloyd een aanzien lijk bedrag opnemen bij het inter nationale monetaire fonds. Het juis te bedrag zal later worden bekend gemaakt. Deze mededelingen heeft de Brit se minister van Financiën gedaan in het Britse Lagerhuis tijdens een uiteenzetting van het door de re gering voorgestelde versoberings- programma. Wat de door Sellwyn Lloyd aan gekondigde verhoging van de in directe belastingen betreft wordt nader gemeld, dat een toeslag van tien procent wordt geheven op alle invoerrechten en accijnzen en op de omzetbelasting. Wat de toeslag op de omzetbelasting betreft blijkt, dat deze zal neerkomen op een ver hoging met tien procent van de be staande tarieven. De minister raamt de opbrengst hieruit op on geveer 200 miljoen pond sterling. Nog meer? Sellwyn Lloyd deed Britse on dernemingen, die hun werkterrein in het buitenland hebben, het ver zoek hun bedrijfspolitiek te be zien, teneinde zeker te stellen dat een groter deel van de inkomsten naar het moederland wordt over gebracht. Met betrekking tot in- Veehouder steekt buurman dood GRONINGEN, 25-7. De rijkspo- litie heeft de 54-jarige veehouder Wiebe van der V. uit Marum aan gehouden, omdat hij dinsdagmor gen zijn buurman, de 28-jarige gehuwde Anne van der Wijk, va der van twee kinderen met een hooivork zodanig heeft gestoken dat deze kort daarna aan de beko men verwondingen is bezweken. Van der V. zal ter beschikking van de justitie te Gronineen wor den gesteld. DE NIEUWE WERELD 20. „Bij Neptunus, wat moet ik nou doen?!" buldert kapitein Williams, terwijl hij de andere schepen woedend nakijkt. „Als ik terug koers naar Bristol om die bangebroek van een kaarten maker op te halen, dan kost het me met deze wind tegen zeker een halve dag en dan moet ik maar zien weer in Cabots koers te komen! En als ik alle zeilen bijzet en de vloot inhaal, dan zitten we zonder kaartenmakerl" „Ehmiscshien kan ik een oplo9isng geven, schipper", zegt een schrale matroos, die aarzelend naar voren komt. „Ik heb vroeger ook zeekaarten gemaakt voor Jean Cabot.... Ik had er onderhandelingen, indien deze vruchtbaar zouden zijn". Kennedy zei het Congres te zul len verzoeken nieuwe gelden toe te staan voor de burgerverdedi ging. „Ik hoop de komende maan den elke Amerikaanse burger te laten weten wat hij kan doen om zijn gezin bij een aanval te be schermen", aldus de Amerikaanse president John Kennedy. Vierdaagse loper overleden NIJMEGEN, 26-7. Een tragische gebeurtenis heeft, toen de vier- daagselopers door Eist trokken, een schaduw geworpen over de 45e Nijmeegse vierdaagse. Pal voor de eretribune in het Betuwse stad je is de Zwitserse fuselier Paul Mathis onwel geworden en in él- kaar gezakt. Dokter Avenarius, chef van de medische dienst van de vierdaagse die op de tribune aanwezig was, kon slechts de dood constateren. Mathis, die 49 jaar oud is geworden, is waarschijnlijk overleden aan een hartverlam ming. De Zwitser, die gehuwd was, en vader van twee kinderen, woon de in Zurich. Hij was een gerouti neerd wandelaar en kort geleden nog medisch gekeurd. Drie gevangenen ontsnapt HAARLEM, 26-7. Drie uit Haar lem afkomstige mannen, H. T. S., IJ. S. en W. de G., die in Haarlem gevangen zaten wegens inbraak door middel van inbreking en dief stal zijn er in geslaagd uit de straf gevangenis te ontsnappen. Ze hebben de spijl van een tra lievenster doorgezaagd en zijn via het raam op de binnenplaats van de gevangenis gekomen. Daar wis ten zij over een 3.70 meter hoge muur te klimmen en via het dak van een schuurtje de openbare weg te bereiken. Hun gevangenis kleding is bij de gevangenis ge vonden. Opstoppingen aan Zijpse veer Toestand als onhoudbaar gekwalificeerd ZIERIKZEE, 25-7. De gemeente raad van Zierikzee, heeft zich op de dinsdagavond, onder voorzitter schap van burgemeester mr. F. Th. Dtfckmeester, gehouden vergade ring bezig gehouden met de ver keersopstoppingen en lange wacht tijden, die zich aan het veer Ztfpe- Anna Jacobapolder voordoen. Be sloten werd een telegram te zenden aan het gemeentebestuur van Rot terdam, (de nieuwe eigenaresse van de R.T.M.), waarin aandacht wordt gevraagd voor de onhoudbare toe stand, die is ontstaan. De zaak werd aangesneden door de heer bij de Vaate, die opmerkte dat een reserveboot aan de over kant onder stoom doorgaans gereed ligt, maar daar schiet men uiter aard niets mee op. Spr. wilde een deputatie uit de gemeente Rotter dam uitgenodigd zien voor een be spreking. Hij wilde begrip tonen voor de moeilijkheden een tweede veerpont durend te voorzien van personeel, maar deze toestand is onhoudbaar en spr. meende, dat toch stellig hier ook een Rotter dams belang in de knel komt, ge let op het grote aantal toeristen. Allerlei klachten De voorzitter vond eveneens dat er aanleiding is tot ernstige klach ten, voor de toeristen, de industrie, de vervoersbedrijven en de zaken mensen. Onbegrijpelijk vond hij het ook dat het R.T.M.-restaurant gesloten is, als zich een grote file auto's heeft opgesteld. Bovendien komen er klachten voor het ver voer van snel bederfelijke waar (levensmiddelen) en de klachten van chauffeurs zijn legio. De twee de pont vaart slechts op vrijdagen, zaterdagen en zondagen en voor de rest van de week ligt hij te roken aan de overkant. Er moeten men sen komen om deze boot te bedie nen, aldus de voorzitter, die daar op voorstelde de gemeente Rotter dam telegrafisch te benaderen en daarna langs andere kanalen het contact voort te zetten. Het voor stel vond generale bijval en zo werd Zierikzee initiatiefneemster van pogingen iets tegen het veren leed te doen. DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten het drinkwater in deze gemeente voortaan te laten ozoniseren. Het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Dordrecht heeft proeven ge daan met het ozoniseren van het drinkwater met het doel de kwa liteit van het water te verbeteren. alleen niet genoeg geduld voor, maar ik ken het vak". Williams kijkt de matroos een ogenblik besluiteloos aan. Dan beent hij driftig naar zijn hut, grijpt Presto in zijn nekvel en duwt hem het dek op. „Hiér dan, Jones, daar heb je een leerling!" schreeuwt hij woedend en hij smijt Presto tegen de matroos aan. „En als dat apejong ook geen geduld heeft om kaarten te tekenen, dan leer je hem dat maar met een eindje teertouw! Maar alleen 's avonds! Overdag moet hij de kost verdienen als koksmaat!" En even later zit Presto in het kombuis een enorme mand met appels te schillen, zuchtend om het harde lot van een scheepsjongen voeren ter bestrijding van de kos ten der hogere defensieuitgaven. „De bedreiging van de ge- isoleerde buitenpost, die west- Berlijn vormt, is Uiternatio- naal. Het Navo-schild dekt west-Berlijn en wij hebben ons woord gegeven dat een aanval op deze stad als een aanval op ons allen zal worden be schouwd", aldus de president. Hij vervolgde: „Ik heb horen zeggen dat west-Berlijn militair niet te verdedigen zou zijn. Dat kon ook van Bastogne en zelfs van Stalingrad worden gezegd. Doch in feite kan elke bedreigde plaats be houden blijven, indien dappere mannen hebben besloten dat zij haar niet zullen prijs geven". Bereid tot onderhandelen Hij vervolgde: „Wij willen niet vechten - maar wij hebben het eerder gedaan. En anderen hebben vroeger de gevaarlijke vergissing begaan om aan te nemen dat het westen te zelfzuchtig, te week en te verdeeld was om het hoofd te bieden aan vrijheidsschendingen in andere landen". De president herhaalde dat de V.S. „te allen tijde bereid zijn tot WASHINGTON, 25-7. De Ameri kaanse president, John Kennedy, heeft de Sowjet-Unie in een te Washington uitgesproken en lang verbeide radio- en televisietoe spraak gewaarschuwd dat zij niet moet denken dat het Westen „te zelfzuchtig, te week en te verdeeld" is, om weerstand te kunnen bieden aan een aanval. Hy zette plannen uiteen om het Amerikaanse leger met een achtste te versterken en vloot en lucht macht uit te breiden. De president zei het Congres te zullen verzoeken de defensiebegro ting met 3.247 miljoen dollar te verhogen. De helft van dit bedrag is nodig voor de vervaardiging van gebruikelijke wapens, ammunitie en militaire uitrusting. De president deelde verder mede de aantallen der de in de komende maanden op te roepen dienstplich tigen te zullen verdubbelen en ver driedubbelen. Hij wil ook vele oorlogsbodems en militaire vliegtuigen, die voor de reserve bestemd waren, weer in toestand van paraatheid doen brengen. De president verklaarde dat hij, indien nodig, het Congres zou ver zoeken nieuwe belastingen in te Onder grote publieke belangstelling vonden op het Havenplein judo-demonstraties plaats waaraan werd deelgenomen door cursisten van Judo-school-Peeters. Op de foto: twee deel nemers in een verwoed pogen elkaar (30 tellen) op de grond te drukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5