pax gratis Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel i in rood pak Garantie lening stichting „Rusthuizen Westelijk Schouwen" Ingezonden mededelln* Gemakkelijker en béfer hebt U nog pooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer A! Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris# de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk] zonder apart Inwekenvzogder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: Ier kennismaking bij aankoop van 2 Begroting 1961 Middenschouwen goedgekeurd Verzoek oin reorganisatie van de stichting De raad van Middenschouwen kwam woensdagmiddag in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Afwezig met kennisge ving was de heer J. der Weduwen. Onder de ingekomen stukken be vindt zich het besluit van gedepu teerde staten van Zeeland tot goedkeuring der gemeentebegro ting voor 1961. Goedgekeurd door gedeputeerde staten is verder de verkoop van een perceel bouwgrond aan de Vroonstraat te Kerkwerve aan de heer C. P. de Vlieger voor het bou wen van een bungalow. De raad gaat akkoord met de re geling der financiële gevolgen in verband met de opheffing der ge meenschappelijke regeling voor het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" i.l. te Noordgouwe. Besloten wordt aan het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme een subsidie van 2 ct. per inwoner of afgerond f 40 per jaar beschik baar te stellen. Overeenkomstig het toegezonden ontwerp-besluit besluit de raad tot wijziging van de gemeenschappe lijke regeling tot oprichting van de stichting „Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland" te Zierikzee, zulks in verband met de nieuwe constellatie i.v.m. de gemeentelijke herindeling. Een verzoek van de kerkvoogdij der Hervormde gemeente van Ei kerzee om de werkelijke kosten van het torenuurwerk te Scharen- dijke voor rekening van de burger lijke gemeente te nemen wordt voor een voorstel in handen van burgemeester en wethouders ge steld. De subsidie voor de stichting Dienst voor de geestelijke volksge zondheid in de provincie Zeeland wordt verhoogd van 3 ct. tot 10 ct. per inwoner. Mede gelet op het advies van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid in Zeeland besluit de raad tot onbewoonbaarverklaring van de woning Dorpsstraat 25 te Scha- rendijke, eigenaar J. Flohil. Een wijziging van de gemeen schappelijke regeling betreffende de Beatrixschool te Zierikzee wordt zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Afrastering rond sportveld De raad kan zich ermee vereni gen, dat rond het sportveld te Scharendijke een afrastering wordt gemaakt van zg. ursusgaas. Achter de doelpalen zal de afrastering 4 meter hoog worden. Ten aanzien van de vereniging „Samuël" tot stichting en instand houding van een school met de Bijbel te Kerkwerve wordt de ver goeding voor een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken over 1960 vastgesteld op f 681,31. Het voorschot op de vergoeding voor 1961 zal bedragen f 690,90. Overeenkomstig het door burge meester en wethouders toegezon den ontwerp besluit de raad tot vaststelling van een verordening op de heffing van reinigingsrech ten. Voorlopig zullen de oude ta rieven voor Kerkwerve, Ellemeet en Duivendijke blijven gelden. Voor Scharendijke en Eikerzee wordt het tarief f 7,50 per emmer. Zodra een goed geoutilleerde reini gingsdienst zal gaan functioneren, waarover onderhandelingen wor den gevoerd met Westerschouwen, zullen de tarieven opnieuw worden bezien. Vastgesteld wordt een nieuwe verordening op de heffing en in vordering van leges ter secretarie. Ten einde te komen tot arbeids besparing besluit de raad een kre diet beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een fotokopieer apparaat, kosten f 662,50. Oninvorderbaar worden ver klaard een aanslag in de honden belasting van mevr. A, J. Meer- dink-v. d. Velde en een aanslag in de reinigingsrechten van J. P. M. Meerdink over 1960. Aanvoer schuimaarde In verband met de aanvoer van schuimaarde voor gedupeei'de land bouwers besluit de raad de tarie ven voor kaai- en weeggelden voor de haven Kloosternol te Scharen dijke te halveren. Met betrekking tot de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen te Haamstede constateert de raad, dat het stichtingsbestuur de voorwaar den in de besluiten tot het garan deren van rente en aflossing van een lening der stichting niet of zeer onvoldoende heeft nagekomen. Ju ridisch zou de gemeente derhalve mogelijk niet verplicht zijn tot be taling. Daar echter het rusthuis te Haamstede voor de inwoners van Middenschouwen van wezenlijk belang is, besluit de raad de gega randeerde rente en aflossing over de jaren 1957 t.m. 1 april 1961 tot een bedrag van f 39.784,13 te vol doen. Aan het stichtingsbestuur zal worden verzocht om de voorwaar den betreffende de garantie stipt na te komen en binnen drie maan den een voorstel toe te zenden tot reorganisatie der stichting. Mocht hieraan niet worden voldaan, dan zal de garantie worden ingetrok ken. Bouw pastorie Aan de Chr. Ger. Kerk te Kerk werve zal een perceel bouwgrond aan de Kerkweg aldaar worden verkocht voor f 7,85 per m2. voor het bouwen van een pastorie. De gemeente zal zich het recht voor behouden tot wederinkoop der grond wanneer niet binnen 5 jaar na de datum der transportakte met de bouw is begonnen. Het Rijksverplaatsingskostenbe- sluit wordt van toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel, het onderwijzend personeel bij het openbaar en bijzonder lager onder wijs en de leidsters bij het open baar- en bijzonder kleuterorider- wijs. Vastgesteld wordt een nieuwe regeling voor het toekennen van een tegemoetkoming in de studie kosten van ambtenaren. De raad besluit nog tot vaststel ling van een instructie voor de se cretaris en voor de ontvanger. De 5e en 6e wijziging der ge meentebegroting voor 1961 worden vastgesteld. De commies ter secretarie, de heer M. A. van de Velde wordt be ëdigd als wnd. gemeenteseertaris. Aanvoer schuimaarde naar Schouwen-Duiveland Nat strooien ongewenst Momenteel is de aanvoer van schuimaarde naar Schouwen-Dui veland in volle gang. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat gezien de grote hoeveelheid, die door de suikerindustrie geleverd wordt, hiervan een deel in natte toestand aangevoerd wordt. Vroeger bleef deze schuimaarde eerst een jaar in de hoop op het land liggen, teneinde het rijpings proces te bevorderen om zodoende een beter strooibaar produkt te verkrijgen. Zeer binnenkort zal een demonstratie worden gegeven op enige plaatsen in de polder Schou wen, waar onder andere ook de „Spreadall" schuimaarde-strooier werkzaam zal zijn. Het schijnt dat deze strooier bevredigend werk kan leveren en een nat produkt behoor lijk kan verstrooien. Om het nu aangevoerd produkt met de schop van de wagen te verstrooien zal zeer bezwaarlijk zijn. Indien men straks niet van de Middelbaar Tuinbouw- onderwijs in Zeeland Het ligt in de bedoeling reeds dit jaar over te gaan tot het in stellen van een middel bare tuin- bouwopleiding in Zeeland. Dit voor ons gewest zo hoogst belangrijke onderwijs zal worden gegeven aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes. De toelatingseisen zijn dezelfde als voor het middelbaar landbouw onderwijs. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij de directeur van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes. „Spreadall" gebruik kan of wil ma ken, verdient het de voorkeur het uitstrooien uit te stellen tot vol gend voorjaar of zomer. Weiger in geen geval deze schuimaarde, zjj is voor het herstel van de grond noodzakelijk. (R.L.V.D.) Baby-geliuil in... Eerste Kamer DEN HAAG, 25-7. In ie plechtige zittingszaal van de Eerste Kamer aan het Haagse Binnenhof heeft een baby gehuild; zo luid dat de senatoren hartelijk be gonnen te lachen terwijl de gegeneerde moeder snel met haar spruit van de pu blieke tribune verdween. Het geschrei, een werkelijk ongewoon geluid in deze zaal, weerklonk toen de se natoren zouden stemmen over een begrotingswijzi ging, waarbij f 300.000 be schikbaar wordt gesteld voor voormalige leidsters van het bijzonder kleuter onderwijs die geen of slechts een gering pensi oen genieten. Het was niet duidelijk of de baby huilde van blijdschap of verdriet over het wetsontwerp, dat de Kamer, nadat de rust was weergekeerd, zonder hoofdelijke stemming aan vaardde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft haar goedkeuring gegeven om de detachementen van de troe penmacht in Suriname te vernoe men naar de prinsessen. MUSSELKANAAL. Op een niet- beveiligde overweg in Musselka- naal is de 30-jarige W. Roffel uit Tweede Exloërmond met zijn auto tegen de achterzijde van een goe derentrein gereden. De auto werd een eind meegesleurd en vervol gens in het langs de spoorbaan lo pende kanaal gedrukt. De bestuur der werd zeer ernstig gewond over gebracht naar een ziekenhuis in Groningen. ZWOLLE. De 46-jarige A. J. Hakkers is in zijn woonplaats Lut- ten aan de Dedemsvaart door een verkeersongeval om het leven ge komen; Hij reed met zijn motor te gen een vrachtauto, die bestuurd werd door de brandstoffenhande- laar C. Brouwers. De heer Hak kers, gehuwd en vader van vier kinderen, kwam onder de achter wielen van de auto terecht en is op slag gedood. DEN HAAG. In de omgeving van Bazel is de tienjarige zoon van een Nederlands echtpaar bij een ver keersongeval om het leven geko men. Twee andere zoons werden gewond. HOLLANDIA. Met een grote meerderheid (22 stemmen tegen 4) heeft de Nieuw-Guinearaad zich dinsdagmorgen uitgesproken voor het invoeren van leerplicht in ge bieden in Nieuw-Guinea, die daar voor in aanmerking komen. SLUISKIL. Ongeveer 200 arbei ders, werkzaam in de zwavelzuur- fabrieken van de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil, dreigen vrijdagmorgen in staking te gaan als zij geen tien gulden meer loon per week krijgen, de dagploegen niet iedere zaterdag vrij zijn inplaats van om de veer tien dagen en de nachtploegen niet vijftig en zaterdags 100 procent toeslag krijgen. Scheepvaartberichten Alchiba, 25-7 te Dzjibouti. Esso Amsterdam (t.), pass. 26-7 Ras Madraka naar Mena al Ahmadi. Esso Nederland (t.), pass. 24-7 Flo- res (Az.) naar Amuaybay. Japara, 22-7 van Aden naar Ka rachi; 26-7 te Karachi. Koratia (t.), 25-7 te Punta Cardon. Lemsterkerk, 22-7 van Karachi naar Bombay. Weltevreden, 24-7 van Aden naar Suez. Vakantiedrakte en wegverkeer UTRECHT, 27-7. Nu de in de bouwnijverheid en in de zoge naamde toeleverende industrieën werkzame arbeiders in de noorde lijke helft van het land vakantie hebben van 24 juli tot en met 5 augustus en in het zuiden van het land van 31 juli tot en met 12 augustus, verwacht het Verbond voor Veilig Verkeer voor de peri ode vallende weekends zullen de wegen vermoedelijk overvol zijn: dan zullen zeer velen of onderweg zijn naar, of terugkomen van hun vakantie-oord. In verband hiermede heeft het Verbond voor Veilig Verkeer alle weggebruikers gevraagd op hun hoede te zijn en vooral rekening te houden met het waarschijnlijk zeer grote aantal minder ervaren rij ders op de weg. STAD EN PROVINCIE O.l.-school-leerlingen maakten tripje naar Brabant In de loop van vorige week hebben de leerlingen van de o.l.-school „Prinses Irene", hun schoolreisje gemaakt. De jeugd trok zich van het koude en winderige weer niets aan. Eerst reed men naar Ouden bosch, waar de kerk (copie van de St. Pieterskerk te Rome) bezich tigd werd. Daarna ging het naar het recreatie-centrum „Bosbad Hoeve". Het zwembad trok direkt de aandacht en weldra doken de kinderen in het water dat 17 gra den was. Na het zwemmen gingen ze roeien in de roeivijver of spelen in de speeltuin of in het bos. Half twee reed de chauffeur van de fir ma C. H. van Oeveren de kinderen naar de speeltuin „De Rozenhof" bij Bergen op Zoom, waar de jeugd zich uitstekend vermaakte, totdat om kwart voor zes de terugtocht werd aanvaard. Na nog een ver frissing in Steenbergen te hebben genoten stond men half acht weer bij het veer. Daar was het erg druk, dus van oversteken naar Zijpe was voorlopig nog geen spra ke. Na een uur (waarin de jeugd met enkele spelen buiten en een quiz in de bus was bezig gehou den), kon de overtocht worden aanvaard. Toen men om 8.45 uur het beginpunt weer bereikte kon men terugzien op een geslaagde schoolreis. ZIERIKZEE Bejaarden bezochten „De Efteling" Honderd negen en zestig bejaar den hebben dinsdag hun jaarlijks reisje gemaakt, dat ditmaal naar ,,De Efteling" voerde. De reis werd gemaakt met een viertal bussen, twee van de R.T.M. en twee van touringcarbedrijf Van Oeveren. De weersomstandigheden voor de trip waren gunstig. Omstreeks 11 uur arriveerde men in „De Efteling", waar het buitengewoon druk bleek, hetgeen soms wel wat benauwend was. Van hier ging het naar „Bos bad Hoeve", waar een maaltijd ge bruikt werd. Om 6 uur kon de té- rugreis aanvangen. Tijdig was men aan de pont, maar het verenleed werd met emmers over de bejaar den uitgestort. Ze moesten wach ten tot half tien. Zodoende was het publiek op het Havenplein verdwe nen en kon ook de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de bejaarden geen muzikaal welkom toeblazen. Ove rigens verliep de reis in goede orde en een ieder was tevreden over het tripje. Bij het te Den Haag gehouden examen voor scheepswerktuigkun- de (V.D.) is geslaagd onze stadge noot de heer C. A. J. v. d. Lans. KERKWERVE Gevaar voor brand Duizenden kilo's hooi werden uit schuur gehaald De landbouwer M. M. Hanse con- staeerde dinsdag j.l. hooibroei in het hooi, dat in zijn schuur was opgeslagen. De door de brandweer van Kerkwerve verrichte peilingen wezen uit dat de temperatuur in het hooi gevaarlijk hoog was opge lopen, zodat besloten werd het hooi uit de schuur te verwijderen. Uit voorzorg werden de brand spuiten van Kerkwerve en Scha rendijke gereed gehouden om zo nodig te kunnen spuiten. Omdat de waterwinplaats ongeveer vijfhon derd meter van de boerderij ver wijderd lag, was de assistentie van de brandweer van Scharendijke noodzakelijk. De genomen voor zorgsmaatregelen bleken niet over bodig, want toen het hooi uit el kaar gehaald werd, vatte het vlam, zodat inderdaad geblust moest wor den. Ongeveer 13.000 kg hooi werd met behulp van de leden van de vrij willige brandweer uit de schuur gehaald en op een weiland uitge spreid. Betwijfeld moet worden of het hooi nog als veevoeder dienst zal kunnen doen. Door tijdig ingrijpen kon een uitslaande brand worden voorkomen. OOSTERLAND Gerst rijp voor (naaimachine Op verschillende plaatsen wordt reeds weer 'begonnen banen te snij den in de gerstpercelen opdat straks de combine het gewas kan maaien. Ook de vlasoogst is ge rooid, te velde op schoofjes gezet, en op sommige plaatsen reeds van het land geruimd. Ofschoon het laatst genoemde gewas aanvanke lijk er niet best voorstond, schijnt de oogst op de meeste plaatsen toch nog niet tegen te vallen. BRUINISSE Veel belangstelling voor Mosselfeest Het feest ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen te Bruinisse komt, ook wat de publie ke belangstelling betreft, bijzonder goed voor de dag. Naast een aantal binnen- en buitenlandse journalis ten zal ook de reportagedienst van de Vara aanwezig zijn, om opna men te maken. Verschillende fraaie gebruiksvoorwerpen zijn reeds bin nengekomen bij het comité om te dienen als prijzen voor de vloot- schouw, waarbij ook het zilveren wisselscheepje, thans in het bezit van Bru 8, weer als inzet voor de fraaist versierde mosselkotter zal dienen. De jury zal ditmaal uit 5 dames bestaan. Bouw van „Beusje" Op de nieuwe vissershaven te Bruinisse is thans een begin ge maakt met de bouw van een kan toortje voor de havenmeester, an nex schuilhuisje of „beusje" voor schippers en ouden van dagen. Tweede pont vaart Ook op andere dagen dan vrij dagen, zaterdagen en zondagen is de tweede pont aan het Zijpse veer in de vaart gekomen, om de grote stroom toeristen te verwerken. Ho pelijk biedt deze verbetering enige verlichting, zodat files en wacht tijden minder groot worden. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 28 juli (7.30 uur) wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht vanaf Bordeaux op 20 juli 1961. Afstand 835 km. In concours 49 duiven. L. Fonteijne 1; A. J. Flikweert 2, 4, 9; L. J. v. d. Wielen 3; C. J. van Dixhoorn 5, 6; Joh. Flikweert 7, 8; K. Geelhoed 10. De le duif van L. Fonteijne was tevens le van het eiland op 112 duiven en 14e van geheel Zeeland op 532 duiven. P.V. „De Bruse Trekker" Aan de wedvlucht uit Bordeaux op vrijdag 21 juli georganiseerd door de bond van zaterdagvliegers werd door de vereniging „De Bru se Trekker" te Bruinisse deelgeno men met dertien vogels. Het was een zeer zware wedstrijd over een afstand van 890 kilometer. De uit slag was: 1. A. J. IJzelenberg; 2. C. S. Capelle; 3. Ph. Steketee, allen te Bruinisse. KORFBAL Burgh III-Unitas II 18-0 (Burgh III kampioen) Het wordt op het laatst eentonig om kampioensmeldingen uit de Westhoek te moeten vermelden, doch met het kampioenschap van Burgh III wordt dit de laatste, daar Burgh niet meer twaalftallen be zit. Ze startte dit jaar met vijf twaalftallen, die allen kampioen werden. Voorwaar een unieke pres tatie, die zijn weerga niet heeft. De vijf twaalftallen scoorden in totaal ongeveer vierhonderd doel punten, met maar zestig goals te gen. Met de 18-0 overwinning op Unitas II brak het derde twaalftal tevens het record in de Burghse legionen, wie de grootste overwin ning kon boeken, dat nog steeds op het boekje van 'het eerste twaalftal stond met 16-0. Het was een zeer eentonige wed strijd, daar Unitas met een aantal junioren verscheen, vooral in de dames-afdeling. Zodoende had Burgh een walk-over die ze gretig in doelpunten omzette. Een klein beetje meer aktiviteit van Unitas had toch zeker een aantal doel punten kunnen voorkomen. Af en toe geleek het of ook de Zierikzee- ënaren er een welbehagen in schepten om de score zo hoog mo gelijk te laten gaan. Kees van Nieuwenhuize (twee keer), Joh. Kenters, Koor Hart, Cor Kooman en Jan Hart voerden Burgh naar een 6-0 ruststand, Corie Slager, Henk Kooman, (die hiermede het honderdste doelpunt in deze competitie-afdeling voor zijn rekening nam), Koos Hart, Co- ra Bouwman, Joh. Kenters, Cor Kooman, Jan Hart, Henk Kooman, Kees van Nieuwenhuize, Joh. Ken ters (twee keer), Cor Kooman en Janny Visser de eindstand op 18-0 brachten. De uitbreiding van de t.v.-zendtijd DEN HAAG, 27-7. Bij beschik- king van de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten is de zendtijd voor televisie-uitzendin gen met ingang van 1 oktober a.s. vastgesteld op 26 uur per week. Hiervan komt 40 procent aan de programma's der N.T.S. en 60 pro cent aan die der omroepverenigin gen. De kerken krijgen tezamen ruim vijf kwartier per week. De tijdstippen der kerkelijke uitzen dingen zullen door het bestuur der Nederlandse Televisie Stichting worden vastgesteld in overleg met het IKOR, het Convent der Ker ken en de K.R.O. Van dinsdagmiddag tot woens dagmiddag zijn 937 Oostduitsers en Oostberlijners naar west-Berlijn uitgeweken, tegen 1.046 in de voor afgaande periode van 24 uur. Tot de vluchtelingen behoort de weten schappelijke assistent van de me dische faculteit van Maagdenburg, dr. Bruno Wolf. De premier van dc Sowjet-Unie Chroesjtsjef, heeft woensdag te Sotsji de ontwapeningsadviscur van president Kennedy, McCIoy, ont vangen, aldus heeft Tass gemeld. Zij hebben in vriendschappelijke sfeer gesproken over de problemen van de Russisch-Amcrikaanse be sprekingen over ontwapening die vorige week vrijdag werden afge broken. De 39-landen tellende groep van Afro-Aziatische landen in de Ver enigde Naties overweegt de kwestie Angola voor de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering te bren gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3