Kentucky's best! Douwe Egberts ZWARE SHAG Zierikzeese raad bepaalt zijn standpunt ten aanzien van Centrale Dienst „Noord-Zeeland" 't Is lekker roken von Reclamemarkt en Mosselfeest vallen samen op donderdag 10 augustus „Opheffen, tenzij aanhouden, tenzij Klimaat voor eigen stedelijke dienst gunstiger geworden ZIERIKZEE, 25-7. Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester- mr. F. Th. Djjckmeester, is het door de Commissie van Toezicht op de Centrale Dienst „Noord-Zeeland", over de reorganisatie van deze dienst uit gebrachte rapport, ter sprake gekomen, en is men gekomen tot een standpuntbepaling van de gemeenteraad ten aanzien van deze kwestie. Dit standpunt zal door de vertegenwoordiger van de raad in de ver gadering van de gemeenschappelijke regeling worden kenbaar gemaakt. Feitelijk zijn in de raad de meningen verdeeld, maar men mag ook zeggen dat er geen meningsverschil bestaat. De rechtervleugel van de raad wil opheffing van de Centrale Dienst in zijn huidige vorm, tenzjj de andere gemeenten duidelijk laten blijken dat zij op voortbestaan prijs stellen en willen profiteren van de staf van deskundigen waarover zÜ - door middel van de C.D. - kunnen beschikken. De linkervleugel wil nog geen opheffing, tenzij blijkt dat de andere gemeenten geen prijs meer stellen op de C.D. Het één is een „opheffen tenzij bet ander een „aanhouden, tenzijMocht straks blijken dat de ge meenten op de C.D. geen prijs stellen, dan zal de Zierikzeese raad een volstrekte eensgezindheid demonstreren ten aanzien van het onder havige punt. De voorzitter opende de bespre king met te herinneren aan vorige malen, dat reorganisatie van de C.D. ter sprake is geweest. Ten slotte heeft de algemene vergade ring aan de C. v. T. verzocht een rapport op te stellen. Dit inmiddels verschenen rapport somt drie op lossingen op t.a.v. de C.D. De eerste voorziet in een handhaving van de dienst, zij het met een ge ringe personeelsuitbreiding. De tweede houdt handhaving van de bestaande regeling in, met een vol ledige personeelsbezetting en komt dus neer op een sterke uitbreiding. De derde mogelijkheid is het schep pen van een eigen dienst van Ge meentewerken en een gemeen schappelijke dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. achten de eerste oplos sing voor Zierikzee onaanvaard baar. De tweede oplossing zou Zie rikzee twee opzichters opleveren, daar de eigen opzichter in het ver band van de C.D. zou kunnen wor den opgenomen. Bij de derde oplossing stippen b. en w. aan, dat een geheel eigen dienst niet duur der zou zijn, dan deelname aan een gemeenschappelijke dienst. Het P.v.d.A.-standpunt Mr. Keuning lichtte het stand punt van de P.v.d.A.-fraktie toe, uitgaande van de noodzakelijkheid van behoud der C.D. Hem waren zwaarwegende gronden om de dienst op te heffen niet bekend. In dit opzicht had het rapport ook z.i. een toelichting dienen te geven. Spreker vond nog altijd dat Zie rikzee een taak heeft t.a.v. de an dere gemeenten. Vervult Zierikzee die taak, dan kunnen die andere gemeenten nimmer beweren dat Zierikzee zichzelf bevoordeelt. De in het rapport genoemde tweede oplossing vond mr. Keuning aan trekkelijk, met het voorbehoud evenwel dat ook de de andere ge meenten dit willen. Mocht dit niet zo zijn, dan kan men beter over gaan tot het scheppen van een ei gen dienst. De voorzitter wees er op dat de „zwaarwegende gronden" ook al in andere rapporten ter sprake zijn gekomen. Hij schetste de totstand koming van de C.D. in het verle den, waarbij als essentiële overwe ging gold, dat de toenmalige ge meenten te klein waren om eigen diensten van Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken te kunnen hebben. Nu blijkt het stre ven in de andere gemeenten te be staan naar meer zelfstandigheid en de neiging om de betrokken zaken in eigen hand te houden. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk dat de bereidheid van Zierikzee om offers te brengen ten behoeve van kleine gemeenten afneemt. Het is wel duidelijk, zo vervolgde de voorzitter, dat deze hele beschouwing los staat van waardering voor de capaciteiten van het personeel der C.D. In antwoord op een desbetreffen de opmerking van mr. Keuning merkte de voorzitter nog op dat deze hele affaire ligt in het vlak van de bestuurlijke taak der ra den, daar tenslotte f 2,40 per inwo- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jaarsveld: J. N. de Raad, kand. te Hei- en Boeicop; door de generale synode als predi kant voor buitengewone werkzaam heden (vlootpredikant): A. L. van Melle, kand. te Goes; benoemd tot voorganger van de Hervormde Evangelisatie te Hoogezand-Sappe- meer: M. H. Boogert, vicaris te Scheveningen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Examens. De classis Rotterdam heeft oraeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. D. Wielenga te Rotterdam, Lumeij- straat 26a, kand. aan de theologi sche hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Eemdijk: kand. J. Kievit, Apeldoorn; te Woerden: kand. H. Biesma, Lisse. Bedankt voor Nieuwe Pekela: P. N. Ribbers, Noordschcschut. Examens. Tot de studie aan de theologische school te Apeldoorn zijn na gehouden admissie-examen toegelaten de heren C. Bos te Zwolle en A. van der Veer te Vlaardingen en tot de vooroplei ding de heren R. van Beek te Ede, H. de Graaf te Broek onder Akker- woude en H. Last te Steen wijk. ner t.b.v. de C.D. aan de besteding door de raad wordt onttrokken. Standpunt Prot. Chr. Federatie De heer van den Doel zette het standpunt van de Prot. Chr. Fede ratie in de raad uiteen. Vroeger stond men op het standpunt dat Zierikzee als verzorgingscentrum een taak heeft t.a.v. de kleinere gemeenten. De kleinere gemeenten immers kondeh profiteren van de technische staf van de C.D. en de gemeenschappelijke regeling voor zag dan ook in de behoeften dier kleine gemeenten. Nu blijkt even wel in de praktijk, dat de kleinere gemeenten deze voordelen „aan hun laars lappen". „Er is nergens sprake van enige waardering en het ontbreken van enige weerklank op de offers, die Zierikzee zich ge troost, voert er toe nu op eigen belang te gaan letten", aldus de heer v. d. Doel, die uittreden uit de C.D. aanbeval en het scheppen van een eigen Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gemeente werken, met als alternatief even wel dat het standpunt nader wordt bepaald als zou blijken dat de kleinere gemeenten een ander standpunt innemen en dus prijs stellen op het blijven bestaan van de Centrale Dienst. De voorzitter concludeerde dat de standpunten van „links" en „rechts" in wezen gelijk zijn, zij het dat de uitgangspunten ver schillend zijn. Mr. Keuning onder streepte, dat bij onwil van de klei nere gemeenten de Zierikzeese raad t.a.v. de C.D. een volstrekte eensgezindheid te zien zal geven. De heer v. d. Doel meende dat de zaak al niet meer te redden is. Er zijn er al teveel uit. De tweede re organisatieoplossing zou de beste zijn, maar dan kan men financieel net zo goed overschakelen op een eigen dienst. Met deze opmerkin gen vond het debat met de C.D. als inzet zijn einde. MAAIDORSMACHINES KOMEN IN ACTIE Oostelijk Flevoland geeft oogst van koolzaad en granen ZWOLLE, 26-7. De komende maanden zal in de polder oostelijk Flevoland, die een oppervlakte van 20.000 ha heeft, rond 15.000 ha kool zaad, vlas, tarwe, gerst en haver worden geoogst. Men is begonnen met de oogst van 3.000 ha koolzaad in de omgeving van het dorp Dren ten. Om dit werk te kunnen uitvoeren heeft de direktie IJsselmeerpolders onder meer 110 kolossale maai- dorsmachines, 60 maaimachines, 600 landbouwwagens en een leger tje tractors in het veld gebracht. Het personeel, dat de machines be dient, kreeg in de maanden van voorbereiding een speciale oplei- Zilverscliat gevonden Een metselaar heeft hij het verleggen van telefoonka bels in het district Hanno- ver-Miinden een zilverscliat gevonden. De schat bestaat uit duizend zilveren mun ten uit 1639 en 1758, waar van de meeste in Bremen, Hïldesheim en Stralsund zijn geslagen. De munten zijn vermoedelijk in de tijd van de Napoleontische oor logen begraven. ding. Bij Drenten, Biddinghuizen en Ketelhaven werden drooginstal laties geplaatst, waar het koolzaad wordt gedroogd, alvorens het wordt opgeslagen in 96 aluminium silo's die elk een capaciteit hebben van honderd ton. De direktie IJsselmeerpolders re kent dit jaar op een oogst van 8.500 ton koolzaad, dat is 85 pro cent van de nationale produktie. Na de 3.000 ha koolzaad volgen nog 2.000 ha vlas, 3.000 ha gerst en 5.200 ha tarwe. In de nieuwe polder werden tot nu toe 1.100 kilometer sloot gegra ven. Breskens haalt visserij- koningin in BRESKENS, 26-7. De gemeente Breskens zal op zaterdag 12 augus tus ter gelegenheid van de vier da gen durende visserijfeesten de 21- jarige Anke Vermeulen inhalen als visserij koningin. Aan het visserij feest gaat een congres van „Zevi- bel", de vereniging voor Zeeuwse visserij belangen vooraf. 's Middags zal het vlaggeschip van de vissersvloot de versierde haven binnenvaren met de visse rijkoningin aan boord. Zij zal di rect na aankomst het jaarlijkse bloemencorso openen. Op een persconferentie vertelde burgemeester J. A. Eekhout dat Breskens thans 45 vissersschepen heeft. Ingezonden mededeling Altijd DX soepel en vers tot de ftSöEèjï1 laatste draad! plastic tabakszak! GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Krediet voor verlichte paddestoelen in Havenpark ZIERIltZEE, 25-7. Dc levering van materialen ten behoeve van de gemeente door de stedelijke mid denstand, is aanleiding tot gesprek geweest op de jongste raadsverga dering, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyck- meester. Aanleiding vormde een op een vorige raadsvergadering door de heer Doelcman gestelde vraag in zake de levering van een rekenma chine, waarbij de plaatselijke mid denstand niet is ingeschakeld ge worden. In een uitvoerig schrijven aan de raad deelden b. en w. mede, dat een speciaal type rekenmachine met twee telwerken niet door de middenstand kon worden geregeld. Op het moment dat een stedelijke winkelier met een offerte kwam, was er inderdaad een nieuwe re kenmachine ter secretarie aanwe zig, maar deze was slechts op proef aanwezig, en van levering met pas- sering der middenstand was dus geen sprake. De heer Doeleman bleek dank baar voor de uitvoerige uiteenzet ting van b. en w.f maar bleef het vreemd vinden dat „anderen" in de gelegenheid werden gesteld ma chines te demonstreren, terwijl geen informaties zijn ingewonnen bij de stedelijke middenstand. Het wilde er bij hem niet in, dat der den met offertes zijn gekomen, „nergens van wetende". In dit spe ciale geval had de heer Doelcman een telefoontje naar Zierikzeese winkeliers geen overdreven service van de gemeente gevonden. De voorzitter keerde zich tegen de in druk als zou de gemeente in ge breke blijven bij het inschakelen van de middenstand bij leveranties. De heer Doeleman persiteerde bij zijn mening dat ook de Zierikzeese middenstanders hadden moeten worden uitgenodigd, om met ma chines te demonstreren, waarop de voorzitter repliceerde dat men van elders de gemeente overspoelt met aanbiedingen, terwijl de stedelijke winkeliers zelden iets van zich la ten horen. De heer Doeleman merkte op: „het wil er bij niet in dat de ande ren niet zijn ingelicht over het ver langen naar een demonstratie met rekenmachines". De heer Simmers meende dat het toch een kleine moeite is de eigen middenstand in te schakelen. De voorzitter achtte het bepaald niet juist te menen dat in het algemeen de midden stand wordt gepasseerd. Grondzaken De gemeente verwerft een per ceel grond aan het Sas groot 3.73 are, terwijl de gemeente een stuk van gelijke grootte in erfpacht af staat aan de kalkfabriek van Dijk en Co. Deze compromis-transactie is nodig, daar de gemeente grond behoeft t.b.v. de aanleg van een zwaaikom in de haven. Voor uit breiding van het Malta-plan wordt een stuk grond gekocht, groot 4.10 are, van de heer J. K. Roggeband. T.b.v. het sportpark vindt ruiling plaats van grond, gelegen aan de Lange Blokweg. Aan de heer C. van der Male vindt juridische over dracht van grond plaats (4 are), gelegen te Serooskerke t.b.v. bouw van een café-restaurant. Aan de heer M. P. Glerum wordt een ka vel grond in het bouwplan-Malta verkocht. Het pand Kerkhof Nz. 24 werd onbewoonbaar verklaard en wijziging van de gemeenschappe lijke regeling Zeeuwse Muziek school ging onder de hamer door. Idem de wijziging van de verode- ning op de begrafenisrechten in verband met de bouw van een aula. In antwoord op een vraag van de heer van Duin deelde de voor zitter mede, dat ten aanzien van min- en onvermogenden, wat be treft het heffen van recht, eenzelf de gedragslijn wordt gevolgd als bij de sociale verzekering. Voor het lossen van zand aan de haven „De Val" zal een gun stiger tarief (dan f 0,12 per kubieke meter waterverplaatsing) worden toegepast. Hierbij werd aangete kend, dat het niet helemaal duide lijk is of „De Val" een gemeente lijke of provinciale zaak is. De voorzitter deelde mede dat een uitspraak hierover moet worden afgewacht. Verdere hamerstukken waren: de bezoldigingsregelingen voor het. ge- meentepersoneel en de vaststelling van de vergoeding voor het kleu teronderwijs over 1960. Een ver zoek om subsidie voor vormings werk onder militairen werd afge wezen. Rcklamcmarkt en Mosselfeest Voor het organiseren van een grote zomerreklamemarkt met standwerkersconcours, door dc Stichting „Reklamefonds Zeeuwse Markten", op 10 augustus aan staande, werd een subsidie ver leend van f 100,—. Mevrouw van der Werve-Schouls had gezien dat de reklamemarkt samenvalt met het Mosselfeest en wilde de moge lijkheid onderzocht zien de markt op een andere dag te houden. Wet houder Verheijen lichtte toe, dat zulks niet mogelijk is. De wethou der vond het juist wel goed dat beide manifestaties samenvallen. Ook de voorzitter zag hierin geen bezwaar. De heer Doeleman ver wachtte een grote drukte op de schepen bij gunstig weer. Het is goed dat er voor de achterblijvers te Zierikzee dan ook nog iets te doen is. Gymnastieklokaal Ten behoeve van het herstel dei- gymnastiekzaal van de voormalige chr. u.l.o.-school aan het Kerkplein werd een bedrag van f 1500,toe gestaan. De heer Rameijs wilde weten of deze verbetering ook het gymnastiekonderwijs zelf ten goe de komen zal. Wethouder Koevoets lichtte toe, dat een nieuwe balklaag onder de vloer moet worden aan gebracht, terwijl de pleisterlaag van de muren moet vernieuwd. Het zijn dus herstellingen, die er op gericht zijn de oude toestand van de zaal terug te krijgen. De wet houder vreog en kreeg een aanvul lend krediet van f 900,voor de verharding van het wandelpad in het Slingerbos. Dit bedrag komt men nog tekort, daar de raming te laag bleek. Voor het aanbrengen van verlichte paddestoelen in het Havenpark werd een bedrag gevo teerd van f 450,De heer van Duin vond het prettig dat een aan de ideeënbus ontsproten gedachte thans kan worden gerealiseerd. Spreker vroeg om een nieuw ver slag van de commissie voor de ideeënbus en wilde wel, dat men van buitenaf kon zien, wat zich in de bus bevindt. De rondvraag Bij de rondvraag attendeerde mr. Keuning op het aangesloten parke ren rond het Havenplein, waardoor het midden van het plein onbereik baar wordt. Hij bepleitte het in stellen van open stroken. Deze zaak zal worden bezien. De heer Sim mers was verantwaardigd over de sterke verontreiniging van het Ha venplein op zondagochtenden. Veel „zaterdagavond-papier" wervelt dan rond in het stadscentrum. Dc heer v. d. Schee deed mededeling over de speeltuin „Mollcman", die weer veel jeugdbezoek trekt. In de vakantietijd is de speeltuin de ge- Tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijde lijk regen; overwegend matige wind tussen west en zuid; weinig veran dering in temperatuur. 28 juli. Zon op 4.54, onder 20.37. Maan op 21.00, onder 5.38. Volle maan: 27 juli te 20.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 juli. 3.32 v.m. 15.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 juli. 2.51 v.m. 15.21 nfm. Springtij: 30 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van de de pressie die het weer in ons land beïnvloed is boven zuid Noorwe gen aangekomen. Op de Noordzee en in onze omgeving veroorzaakt hij krachtige tot harde westelijke winden waarmee koele oceaanlucht wordt aangevoerd. Hierin komen enkele verspreide buien voor. In tussen nadert een nieuwe depres sie van de oceaan west Europa. Deze storing zal over de Britse eilanden naar onze omgeving trek ken en vrijdag tijdelijk regen bren gen. Het weer blijft dus onbesten dig. FLITSEN UIT HET BUITENLAND OOST-BERLIJN. De oost-Duitse communistische leider Walter Ul- bricht heeft tijdens een rede in Leipzig een nieuwe „algemene aan val" on oost-Duitsers die „de vijand dienen" uitgeroepen, zo schrijft het communistische blad „Neues Deut. schland". Ulbricht bedoelde dege nen die hun medeburgers trachten over te halen naar west-Duitsland te vluchten of proberen de boeren te bewegen de collectieve boerde rijen te verlaten. BAGDAD. De drie Engelsen van wie werd aangenomen dat zij met een pantserauto uit Koeweit Irak waren binnengereden, zijn in Irak gearresteerd. De kranten in Bagdad staan vol met foto's van deze mili tairen. LONDEN. Een zeven man tellen de Britse expeditie, geleid door R. J. Pettigrew, heeft de 6.450 meter hoge „Wit zeil" in de Himalayake- ten, in de Poendjaab beklommen. De top van de „Wit zeil" is slechts éénmaal eerder bereikt, bijna twin tig jaar geleden door een expeditie onder leiding van kolonel J. O. M. Roberts. LONDEN. Engeland heeft de Ver enigde Staten verzekerd in staat te zijn het Britse Rijnleger op de oude sterkte te brengen wanneer de toe stand rond Berlijn slechter wordt, zo is uit betrouwbare bron in Lon den vernomen. BERLIJN. De volkspolitie in de Sow jet-zone heeft bij het station Griebnitzsee in Berlijn omvangrij ke grenscontrolemaatregelen inge voerd. FRANKFORT. De politie te Frankfort heeft meegedeeld de 47- jarige professor Liebbrand te heb ben gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht in de tweede we reldoorlog bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van dertig Ita liaanse dwangarbeiders. PARIJS. De zes inzittenden van een auto zijn in Frankrijk omge komen nadat hun wagen tegen het gedenkteken van George Sand bij Le Chatre was opgereden en in brand gevlogen. De politie ver moedt dat de bestuurder door slaap is overmand. ZIERIKZEE Blindganger in St. Lievensmonstertoren In het torenlichaam van de Sint Lievensmonstertoren hebben arbei ders, ingeschakeld bij dc restaura tiewerkzaamheden, een uit dc oor log stammende blindganger ont dekt, waarschijnlijk een artillerie granaat. De blindganger levert geen gevaar op en zal niet onmiddclijk worden geruimd. Het personeel gaat eerst met vakantie en intus sen zullen dc autoriteiten contact opnemen met de Münopruimings- dienst over dc wijze waarop de granaat moet worden verwijderd. Men zal zich herinneren dat in de oorlogs-cvakuatic de Sint Lievens monstertoren herhaaldelijk door artillerievuur werd getroffen. hele middag open. De heer van Duin haakte in op een redaktioneel artikel in ons blad (ten onrechte door hem als „ingezonden stuk" betitelt), waarin werd gepleit Nep- tunus de funktie van windwijzer te hergeven. De kwestie zal wor den onderzocht. Dc heer Rameijs pleitte voor het aanbrengen van papierbakken in de omgeving van het Havenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2