DE ZIERIKZEESCHE COURANT PARIJS NIET GESTELD OP BEZOEK VAN SECRETARIS-GENERAAL HAMMARSKJOELD Frankrijk wil herstel normale betrekkingen in Bizerta Pleidooi voor versterking E.E.G. DONDERDAG 27 JTÜLI 1961 117e jaargang No. 19012 ZIEftlKZEESCHEÜNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) Advertentieprijs Ti.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, V.N.-secretaris momenteel In Tunis TUNIS, 26-7. De Franse regering heeft besloten niet ln te gaan op een suggestie van Dag Hammar- skjoeld, na afloop van zijn verblijf in Tunis een officieel bezoek aan Parijs te brengen. Dit is na afloop van een kabinetszitting woensdag middag in de Franse hoofdstad meegedeeld. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties had het bezoek dinsdag in een brief aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, voorgesteld. Kort na aankomst in Tunis had Hammarskjoeld, via zijn assistent Spinelli, de opperbevelhebber van de Franse troepen in Bizerta, ad miraal Amman, eveneens een ont moeting voorgesteld. Amman heeft geantwoord dat hij deze uitnodi ging op last van zijn regering moest afwijzen. Hammarskjoeld heeft woensdag in Bizerta een onderhoud, gehad met de Tunesische gouverneur, Heddi Mokkadem. Frans standpunt De Franse regering stelt zich op het standpunt dat de secretaris-ge neraal normaall slechts leden-sta- ten van de Verenigde Naties kan bezoeken krachtens een resolutie van de Veiligheidsraad of de Alge mene Vergadering. De Veiligheids raad heeft niet verzocht naar Tu nesië - of Frankrijk - te gaan en Hammarskjoeld heeft bij zijn aan komst in Tunis (maandag) ver klaard een persoonlijk bezoek te brengen, zo werd in Franse rege ringskringen gezegd. De minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zal Hammarskjoeld antwoorden over eenkomstig deze opvatting. Vreedzame situatie dient hersteld PARIJS, 26-7. De Franse regering heeft woensdagmiddag een verkla ring uitgegeven waarin zij zich be reid verklaard tot onderhandelin gen over herstel van de normale omstandigheden in Bizerta. Echter, „gezien het feit dat de Franse troepen het slachtoffer van agressie zijn geworden en de agres sie-dreiging niet is geweken, is een eenvoudige terugkeer van de Fran se troepen naar de stellingen die zij voor het uitbreken van de vij andelijkheden innamen niet vol doende om een wapenstilstand te verzekeren. Het gaat er om de vreedzame situatie te herstellen". Frankrijk bood wapenstilstand aan Frankrijk herinnert er aan dat het 20 juli, de dag na het uitbre ken van de gevechten, Tunesië heeft aangeboden een wapenstil stand te sluiten. „Gedurende drie dagen heeft de Tunesische rege ring het niet nodig geoordeeld dit aanbod te beantwoorden, hoewel het voortdurend is herhaald". „De gebeurtenissen van 19 juli - het tijdstip waarop de Tunesiërs de vijandelijkheden begonnen - mogen zich niet herhalen. Er dient een zodanige regeling te worden getroffen dat de verbindingen (tus- Prinsessen leden schipbreuk NICE, 26-7. Prinses Paola van Luik en prinses Josephine Char lotte van Luxemburg hebben woensdag vier kilometer uit de kust van Nice schipbreuk geleden. Het jacht waarmee zij met zijn beiden uit varen waren gegaan, sloeg om, maar de vrouwen konden er zich aan drijvende houden. Na een half uur werden zij gered. De echtgenoten, prins Albert van België en prins Jan van Luxem burg, die aan het strand lagen te zonnen, zagen het jacht omslaan. Zij peddelden er in een rubberboot naar toe. sen de delen van de basis) worden, gegarandeerd en dat de basis nor maal kan functioneren". In de verklaring wordt tevens opgemerkt dat de besprekingen over een wapenstilstand nog niet zijn begonnen „omdat de Tunesi sche autoriteiten het Franse voor stel niet hebben aanvaard, deze onderhandelingen te houden op een onderling overleg gekozen plaats". De Franse voorstellen .blij ven van kracht. OUDE FLUIT Volgens het blad „Leipzi- ger Volkszeitung" is aan de bovenloop van de Dnjester in west-Oekraine een veer tig cm. lang dierlijk been gevonden waarin drie gaten waren gemaakt. Dit 18:000 jaar oude voorwerp zou het oerbeeld van de huidige fluit zijn en gediend heb ben om dieren aan te lok ken. De lonen in het bakkersbedrijf DEN HAAG, 26-7. Woensdag heb- ben afgevaardigden van het geor ganiseerd overleg in het bakkers bedrijf beraadslaagd met de loon- commissie uit de Stichting van de Arbeid over de wens der arbeiders in dit bedrijf, naast de door het college van rijksbemiddelaars toe gestane loonsverhoging van vijf procent tot een meer volledige rea lisering van de gedane voorstellen met betrekking tot de wijziging der C.A.O. te komen. De besprekingen hebben niet tot een resultaat geleid. Waarschijnlijk zal men begin volgende week nog een bespreking hebben met het col lege van rijksbemiddelaars. De Britse pers over Kennedy's toespraak LONDEN, 27-7. De Britse pers heeft zich over het algemeen in welwillende bewoordingen over Kennedy's radio- en televisietoe spraak van dinsdag jl. uitgelaten. Alhoewel de bladen zich alge meen ongerust betonen over de toestand, spreken zij de hoop uit, dat er wellicht door onderhande lingen een compromis-oplossing voor het Berlijnse vraagstuk kan worden gevonden. De (onafhankelijke) „Times" wijst er op dat Kennedy's maatre gelen tot opvoering van Amerika's militaire paraatheid gepaard gin gen met de opnieuw door de presi dent uitgesproken bereidheid tot onderhandelen over nieuwe voor stellen, om uit de Berlijn-impasse te komen. De „Guardian" noemt Kennedy's rede „krachtig, doch niet uitda gend". Een Noordafrikaanse topconferentie? RABAT, 26-7. Koning Hassan van Marokko heeft het bijeenroe pen van een conferentie van noord- Afrikaanse regeringsleiders bepleit om. de Frans-Tunesische crisis te bespreken. Dit Is officieel in Rabat meege deeld nadat de koning besprekin gen had gevoerd met de speciale vertegenwoordiger van president Bourguiba, Abdallah Fahrat. Fah- rat kwam maandag in Rabat aan om te trachten Marokkaanse hulp in het geschil met Frankrijk te verkrijgen. Maatregelen tegen in west-Berlijn werkende Oostduitsers OOST-BERLIJN, 27-7. De Oost- duitse autoriteiten hebben het voor beeld van de Oostberlljnse gezags dragers gevolgd, die maatregelen hadden genomen tegen in west- Berlin werkende Oostberlljners. De communistische voorzitter van van de provinciale raad van Pots dam heeft medegedeeld dat in zijn provincie wonende Oostduitsers, die in west-Berlijn werken, In Oost-Duitsland geen „hoogwaar dige industriële produkten", zoals auto's, televisietoestellen en was machines meer mogen kopen. Hij verklaarde, blijkens een be richt in de communistische „Mër- kische Volksstimme", dat overeen komstige instructies in alle andere Oostduitse provincies zijn uitge vaardigd. Dit blad meldt verder, dat alle Oostduitsers en hun gezinsleden eerst na overlegging van een be wijs, waaruit blijkt dat het gezins hoofd en eventuele andere leden van zijn gezin een Oostduitse werk gever hebben, goederen van waarde mogen kopen, in een flat van de staat mogen wonen en hun kinde ren naar kinderbewaarplaatsen mo gen sturen. Uit de Verenigde Staten bereikte ons deze foto van de „Ranger 1", het eerste van een serie van ruimtevaartuigen welke door de V.S. worden gebouwd en uitgerust voor tochten en waarnemingen op de maan. Bij de eerste vlucht, welke binnenkort mag worden verwacht, zal ernaar worden gestreefd de „Ranger I" een tocht om de maan te laten maken ter voorbereiding van een vlucht waarbij een vaartuig op de maan moei landen. Kennedy hield rede De Amerikaanse presi dent John F. Kennedy, heeft via radio en tele visie een toespraak ge houden tot het Ameri kaanse volk, waarin hij mededelingen deed be treffende de uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten e.d. De foto laat zien hoe Kennedy met een hand gebaar een punt uit zijn redevoering onder streepte ROME, 26-7. Adlai Stevenson, de Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties die op het ogenblik een bezoek aan Italië brengt, heeft woensdag in Rome gepleit voor versterking van de Europese Economische Gemeen schap. Hij zag dit als een belang voor de eenheid van de Atlantische wereld en zinspeelde op de moge- lijMvid van een Amerikaans sa mengaan met de Euromarkt, op den duur. Wat hem voor ogen stond was een „nieuwe gemeenschap, open voor handel, investeringen en mogelijkheden" en zich uitstrek kend van Hawaii to't de grenzen van het Sowjet-blok. „POLIO" ZEI MEN... Oostduitse sportlieden mogen niet weg OOST-BERLIJN, 26-7. Een groep van 150 oost-Duitse sportlieden zou het komende weekeinde deelnemen aan een sportmanifestatie in het west-Duitse Mülheim. De steeds toenemende vluchtelingenstroom van oost naar west heeft de auto: riteiten in de Sowjet-zone echter te denken gegeven en om de oost- Duitsers met boze verhuisplannen niet al te zeer in de verleiding te brengen heeft men besloten dat de sportlieden maar thuis moeten blij ven. Als reden werd opgegeven, dat in Mülheim polio heerst en „dat het dwaas zou zijn de dames en heren door een bezoek aan west- Duitsland aan onnodige gevaren bloot te stellen Schrijver J. F. H. Grönloh overleden HILVERSUM, 25-7. De schrijver Jan Hendrik Frederik Grönloh (pseuedoniem Nescio), is op 79-ja- rige leeftijd in het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum over leden. Hij werd op 22 juni 1882 te Am sterdam geboren en debuteerde in 1911 met het verhaal „De uitvre ter". Voorts schreef hij „Titiaan- tjes (1915), „Dichtertje" (1918), „Me- ne Tekel" (1946). In 1954 ontving hij de Marianne Philipsprljs. Kort geleden is een bundel van oude en nog niet eerder gepubliceerde ver halen van hem uitgekomen onder de titel „Boven het dal". Brutale chauffeur HAMBURG, 26-7. Vierentwintig dagen lang heeft in Hamburg een onbekende het vol weten te hou den om met een gestolen taxi de 1500 echte taxichauffeurs in stad klanten te ontfutselen. De in dringer sloot zich eenvoudig bij de taxi-files aan en incasseerde van zijn vrachtjes het officiële meter tarief. Dc dief, die zich thans uit de voeten heeft gemaakt, bleek zelfs een correcte boekhouding te hebben gevoerd met inbegrip van de fooien. En hij heeft het zelfs bestaan tot tweemaal toe bij de pomp van een taxibedrijf zijn tank te laten vullen zonder te betalen. Frattoli vraagt meisjes TERAMO (Abruzzen), 26-7. De jongemannen van het dorpje Frattoli in de Abruzzen zijn wel de onge lukkigste ter wereld. Onder hun 400 medeburgers is namelijk geen enkel huw baar meisje. Om een eind te maken aan hun gedwon gen celibaat hebben zij een rekest aan de regering ge stuurd waarin zij onmid dellijk maatregelen vragen om de bevolking van het plaatsje van voldoende meisjes te voorzien. De jongelui hebben echter nog al wat noten op hun zang. Zij zeggen in hun rekest dat zij niet tevreden zijn met „zo maar" een meisje, maar dat zij ofwel een be hoorlijke bruidsschat moet meebrengen ofwel voorzien moet zijn van rentegeven- de arbeidskracht. Als ze echter „erg mooi of deugd zaam zijn" hoeft dit niet. De jongelui hebben er geen bezwaar tegen als de meis jes zowel mooi als rijk zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als we niet groeien in liefde groeien we helemaal niet. woning prinses Margaret wordt opgeknapt „Opschorten" zegt Labourman LONDEN, 25-7. In het Engelse Lagerhuis heeft de Labour-afge- vaardigde William Hamilton voor gesteld de modernisering van prin ses Margaret's woning, Kensington Palace op te schorten, gezien de noodzaak de overheidsuitgaven te beperken. Onder afkeurende kreten van conservatieve afgevaardigden ver klaarde Hamilton dat ook „de zeer kleine, bijzonder bevoorrechte, en in het algemeen gesproken nutte loze minderheid" zich opofferingen dient te getroosten wanneer de rest van het land moet bezuinigen. De minister van openbare wer ken, lord John Hope, weigerde de uitvoering van het moderniserings plan uit te stellen. Hij verklaarde dat bij het onderhoud van de ko ninklijke paleizen de uiterste zui nigheid wordt betracht. C.N.V. krijgt nieuwe bestuurder UTRECHT, 26-7. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal op 4 sep tember in algemene vergadering bijeenkomen voor de verkiezing van een nieuwe bestuurder in de vacature die in januari van dit jaar is ontstaan door het overlij den van drs. C. P. Hazenbosch. De verbondsraad van het C.N.V. heeft dr. W. Alberda, die thans een functie vervult bij de N.V. Philips in Eindhoven, kandidaat gesteld. Admiraal Amman, de Franse bevelhebber van de basis Bizerta en de Tunesische gouverneur van dc stad Bizerta hebben elkaar nog steeds niet gesproken, zo is woens dag van officiële Franse zijde in Parijs meegedeeld. Geen vis- maar zendplannen AMSTERDAM26-7. Twee 31- jarige Amsterdammers zijn tegen de lamp gelopen omdat een oplet tende politieman wel eens iets meer wilde weten over het „vissersla tijn" dat ze met elkaar praatten. De politieman was door zijn wacht commandant naar het Erasmus- park in Amsterdam gestuurd, om dat daar visstropers waren gesig naleerd. „Ze zijn bij het water al lemaal lijnen aan het spannen", zo luidde de telefonische tip. De poli tieman, die een kijkje ging nemen, zag in het park inderdaad twee mannen. Ze stonden op flinke af stand van elkaar, maar toen hij ze in een taal van „Hallo, ja je komt lekker door" tegen elkaar hoorde praten, geloofde hij niet meer aan visstropers. Uit een nader onder zoek bleek dat het twee zendama teurs waren die hun zelfgebouwde apparaten in het park beproefden. Ze hadden geen zendvergunning en kregen dus een proces-verbaal. J aarvergadering Ned. Roode Kruis DEN HAAG, 26-7. De jaarlijkse algemene vergadering van het Ne- derlandsche Roode Kruis zal op 29 juli in „De Harmonie" in Leeuwar den gehouden. Op deze bijeenkomst zal verslag worden uitgebracht over de ver richtingen van het hoofdbestuur en over de toestand van het Roode Kruis in I960. Het gaat vreemd met de boterprijs DEN HAAG, 26-7. Bij de rond- vraag van de in Den Haag gehou den openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de heer S. van der Ploeg er de aandacht op gevestigd dat het bestuur op groothandels niveau en op produktschansniveau veel doet aan stabilisatie van de boterprijs. Maar, zo vroeg hij, wat doet het bestuur op dit gebied op kleinhandelsniveau en op consu mentenniveau? Het is hem geble ken dat een pakje boter (van een half pond) in Utrecht gister voor 1,04 te koop was en dat een pak je van hetzelfde merk eergister 89 cent kostte. Een verschil van zes tig cent per kg. van de ene dag op de ander komt hem wel wat groot voor. De heer van der Ploeg stelde derhalve voor te onderzoeken wat er met de prijszetting van de boter gebeurt nadat ze ,de fabriek heeft verlaten, of is omgepakt. Op grond van dit onderzoek zou dan kunnen worden nagegaan ot het bestuur van het schap maatregelen zou kunnen nemen. Bus Franse jongens naar politiebureau AMSTERDAM, 26-7. Het was geen alledaagse gebeurtenis die zich in en buiten het politiebureau aan de Singel te Amsterdam af speelde. Een bus vol arrestanten reed voor en één voor één stapten de dertig d vijfendertig jeugdige Franse tourlsten het politiebureau binnen. Ze keken nog een beetje beduusd, want na hun bezoek aan een souvenirwinkel aan de N.Z.- Voorburgwal hadden ze gezellig een gasfabriek bezichtigd. Toen ze weer in de bus wilden stappen, werden ze door de politie opge wacht. „Even allemaal mee naar het bureau", vroeg de politieman vriendelijk. Op het bureau werden de jonge Fransen - allemaal in de leeftijd van veertien tot twintig jaar - vaderlijk toegesproken door de recherchechef. De teneur ervan was: Pas op, jullie mogen niet stelen. Bij fouillering kwam uit de zak ken van één van de jongens een sigarettenkoker te voorschijn, die hij in de souvenirwinkel had mee genomen. De eigenares van de win kel vermiste evenwel nog veel meer: lepeltjes, ansichtkaarten, boerinnetjes e.d., maar de Franse jongetjes wisten van niets. De vrouw had geen kassabon afgege ven, zodat de politie verder niets kon doen. Om vier uur reed de bus weer weg. De politie deed de jonge Franse touristen met een „au re- voir et bon voyage" vriendelijk uitgeleide. De jongens zwaaiden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1