4-DEUGE SLA-SET Duyws het „Straatje van Vermeer" Voor u... van Duyvis én de lekkerste sla van het seizoen Interessante speurtocht naar Ingezonden mededeling Bracht de schilder zl)n moeder in beeld? DELFT. In dit seizoen kan men dagelijks, maar vooral gedurende de weekeinden, tal van toeristen, „gewapend" met foto- of filmca mera, langs de grachten van Delft zien wandelen. Ze maken hun wandeling vaak aan de hand van een folder, die hun door de V.V.V. werd verstrekt; alle historische gebouwen en andere bezienswaar digheden staan er nauwkeurig op aangegeven. Doch wat er niet op .staat is een antwoord op de vraag, die toch zo veelvuldig en in veler lei talen in Delft wordt gesteld: „Waar is het Straatje van Ver meer?" Er zijn er die dit beroemde schil derij van de zeventiende eeuwse Delftse meester Johannes Vermeer (1832-1875) in het Rijksmuseum te Amsterdam hebben zien hanger); er zijn er ook, die het slechts ken nen van een reproduktie. Maar ze weten het allemaal, dat Vermeer van Delft een der grootste schil ders van de Hollandse School in de gouden eeuw Is geweest en dat zijn „Straatje" behoort tot de be roemdste werken, die de schilder kunst in de loop der eeuwen heeft voortgebracht. Daarom vragen zij: waar is in Delft dat straatje? En het antwoord moet lulden: het is er niet meer zoals het door Ver meer werd geschilderd, maar er zijn zeker twee plaatsen aan te wijzen, waar het geweest kan zijn. Opmerkelijke aanknopingspunten. Nadat sir Henri Deterding in 1921 het schilderij had gekocht en het aan het Rijksmuseum ten ge schenke had gegeven, waardoor het in het centrum van de belang stelling was geplaatst, werden er verscheidene speurtochten onder nomen naar dit straatje, waarvan met zekerheid mocht worden aan genomen, dat het zich bevond in Delft, de stad waarin Vermeer zijn gehele leven heeft gewoond en ge werkt. Weldra was het duidelijk, dat het in zijn oorspronkelijke gedaan te niet meer bestond. Maar.zou dan de plaats waar het was ge weest niet meer te vinden zijn? Zou het mogelijk zijn om, evenals men dit ten aanzien van zijn ook zo beroemde gezicht op Delft (Mu seum Maurltshuis, Den Haag) heeft kunnen doen, vast te stellen: hier, op deze plaats, schilderde Vermeer zijn „Straatje"? Deze vragen hebben in de loop der jaren een aantal mensen, tot wie ook de schrijver van dit arti kel behoort, bezig gehouden. Zij hebben gespeurd en zijn tot vaak interessante conclusies gekomen. Niet de Langendijk Aanvankelijk ging het onderzoek in de richting van de woning op de Oude Langendijk, hoek Molenpoort waar Vermeer zelf heeft gewoond. Wijlen de schilder Eduard Houbolt is de eerste geweest, die sterke ar gumenten naar voren bracht - hij had o.a. afmetingen in het pand verricht - om te bewijzen, dat het bedoelde huis onmogelijk dat kan zijn wat op Vermeers schilderij is afgebeeld. Wij kunnen hierbij nog een an der argument aanvoeren en wel dit, dat de Molenpoort in de ze ventiende eeuw reeds een door gang is geweest van de Oude Lan- dendijk naar de Burgwal, terwijl het straatje op het schilderij ken nelijk naar een binnenplaats leidt. Een openbare verbinding tussen twee straten is het bepaald niet. Men heeft het straatje ook elders in de stad gezocht en wel op het Achterom en de Voldersgracht. In beide gevallen was er echter wei nig houvast. maar wel de Spieringstraat? Zelf ijverig speurend naar het straatje kwamen wij terecht in de omgeving van de enig overgeble ven stadspoort van Delft: de Oost poort. In een oud, bouwvallig stadsgedeelte, dat voor sanering in aanmerking komt, ontdekten wij een pand, waaraan en waar om heen wij frapapnte aanknopings punten vonden. Het huisje, dat we hier op het oog hebben, bevindt zich in de Spieringstraat, op de zuidelijke hoek van de Vijverstraat. Het is waar: het geveltje heeft niets meer van dat van het schilderij van Ver meer. Maar - hoeveel is er vooral in de negentiende eeuw niet ver anderd en ook verminkt? De gevel, zoals hij nu is, is ongeveer twee maal zo breed als de lengte van het muurtje links ervan. Het open poortje - op het schilderij .vlak naast het huis - is er niet in de Spieringstraat, maar het poort je op het linkerplan is er wèl en het merkwaardige is nu, dat het precies even ver van het huls is verwijderd als dat op het schilde rij. Breedte en hoogte van het poortje kloppen eveneens. Maar nog opmerkelijker is de overeenkomst met het schilderij van wat men achter het muurtje ziet. Daar zijn: de perspectief van de dakgoot van de huizen links (de Zuiderstraat) en de pyTamidevor- mige zijgevel ongeveer in het mid den. De overeenkomst is hier wer kelijk verrassend! Voor en tegen. Nu is de straat onaanzienlijk en smal. Dus kan men zich deze vra gen stellen: kan in deze straat een woning hebben gestaan als op Ver- meers schilderij is afgebeeld? En zo ja, waar moet de schilder zich dan hebben bevonden om voldoen de afstand te hebben gehad? Het huis, dat wij kennen van het schil derij, is zeker eerder het type, dat we moeten zoeken langs een der Delftse grachten dan in een straat, die de verbinding vormde tussen een gracht en de stadswal. Op de plattegrond die Blaeuw in 1648 van de stad heeft gemaakt, ontdekken wij in de Spieringstraat geen huis met een trapgevel. Doch hier tegenover kunnen wij stellen, dat er geen enkele absolute zeker heid bestaat omtrent de betrouw baarheid van deze kaart en dat de Spieringstraat grensde aan een voormalig rijk kloostercomplex, waartoe grote woningen kunnen hebben behoord. En wat de ruimte van de schilder ten opzichte van het onderwerp betreft, de straat was in de zeventiende eeuw slechts aan één zijde bebouwd. Tegenover het huis bevond zich een open plek, die vermoedelijk het erf was van een herberg aan het Oostein de, nabij de Oostpoort. Dan de Vlamingstraat? Hoewel we dus geen zekerheid hebben kunnen krijgen, menen wij, dat dit punt in de Spieringstraat zeker één der plaatsen is waar Vermeer zijn doek heeft kunnen schilderen. Ei- is echter nog een tweede punt, dat bij een recent onderzoek naar voren is gekomen. Dat bevindt zich op de Vlaming straat, niet ver van de Delftse Markt. Op dit punt werden wij attent gemaakt door de heer W. N. de Vries, die het pand Vlamingstraat 22 bewoont. Hij is kenner en lief hebber van de historie van zijn stad en speurde naar de geschie denis van zijn woning. Daarbij ont dekte hij, dat deze ongeveer twee eeuwen geleden een herberg was geweest, genaamd „Het Hof van Holland". Van deze herberg be staat een afbeelding, gegraveerd op het deksel van een zilveren ta baksdoos. Een onderzoek in het gemeente archief van Delft overtuigde ons, dat de vroegere herberg inderdaad het pand Vlamingstraat 22 is. De gevel is in de loop der jaren sterk gewijzigd, maar als we de afbeel ding op de tabaksdoos nauwkeurig bekijken, dan treffen ons de op vallende punten van overeenkomst met het straatje". Deze zijn: de breedte van het pand en van het poortje, de plaats en de grootte van de ramen, de hoogte van de stoep, het rollaag Je boven de ramen en (het opmerkelijkste van alles) aan tal en plaats van de muurankers. Schilderde Vermeer zijn moeder? Er zijn hier dus wel heel sterke aanwijzingen, waarbij nog komt de plaats: de Vlamingstraat. Want de archiefstukken vermelden, dat op 13 februari 1670 in de Nieuwe Kerk (te Delft) werd begraven Dyna Baltens, weduwe van Reynier Ver meer in de Vlamingstraat. Aange toond is dat het hier de moeder van de schilder betreft. Zij woon de na de dood van haar man in de Vlamingstraat. En is het nu ge waagd om te veronderstellen, dat Vermeer het huis van zijn moeder op het doek heeft vastgelegd en de vrouwefiguur in de deuropening de moeder is? Opnieuw hebben wij de vergeel de papieren in het archief van de gemeente geraadpleegd. Zij gaven geen andere aanwijzing dan dat moeder Vermeer „in de Vlaming straat" is overleden. In welk huis? Helaas - dit onthullen de stukken niet. Vermoedelijk had zij de wo ning gehuurd en in dat geval is het verklaarbaar, dat haar naam niet is te vinden bij hen, die een huis op de Vlamingstraat bezaten. Wel is uit de stukken op te maken, dat er verscheidene huizen waren met poortjes ernaast en dat er gedeel ten van die huizen werden ver huurd. Wederom dus alleen maar enige heel sterke aanwijzingen. Zullen we ooit zekerheid krijgen omtrent de plaats van het „Straatje"? Wij betwijfelen het. Maar het speuren ernaar is interessant en leidt tot verrassende conclusies. Jan H. Oosterloo. ONDERWIJS Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Het diploma timmeren behaalden o.a. de heren Anth. Deurloo te Bruinlsse, B. J. M. Leijdekker te Zlerikzee en C. P. Radewalt te Nieuwerkerk. Verdachte overleed in cel STADSKANAAL. 24-7. De 50- jarige bakker S. K. uit Nieuw-Bui- nen is dood in een cel van het po litiebureau aldaar aangetroffen. Hij lag voor zijn bed. De matras was verbrand, maar de man had geen brandwonden. Een arts, die de man heeft onderzocht vermoedt dat hij door verstikking om het leven Js gekomen. De patholoog-anatoom van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag. dr. J. Zeldenrust zal vanavond sectic op het lijk verrichten. De bakker was opgesloten omdat hij verdacht werd van diefstal van f 400,ten nadele van een land bouwer. Hij zou vandaag voor de officier van justitie geleid zijn. 4-delige Sla-Set voor slechts vier Duyvis-kroontjes <jfc>plus i gulden. Vraag uw winke lier hoe u in het bezit komt van dit elegante sieraad voor uw tafel. Begin morgen met kroontjes sparen. -fc met Salata: de lichte, zachtkruidige slasaus-der-traditie. Afdeling Renesse Verbond Veilig Verkeer organiseerde oriënteringsrit Wisselbeker ging in andere handen over RENESSE, 22-7. De door de afde ling Renesse e.o. van het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde eerste lustrum oriënteringsrit voor auto's en motoren heeft een uit stekend succes gekend. Niet minder dan veertig deelnemers meldden zich aan bij de start. De onder lei ding van de heer J. Lindhout ln elkaar gezette rit bevatte, zoals te doen gebruikelijk, de nodige pro- bleemtjes, zodat geen enkele deel nemer er in slaagde de rit zonder kleerscheuren te volbrengen. On danks dit feit waren de deelnemers na afloop vol lof over de wijze waarop deze rit was georganiseerd. Tijdens de rit werden de deelne mers tevens nog getest op hun ver- keerskennis, waarvoor bij een der controle-posten een vragenlijst moest worden Ingevuld, terwijl na afloop van de rit nog enkele op papier gestelde situaties moesten worden toegelicht. Mevrouw T. v. d. Weijde en S. Meerhof, die vorig jaar resp. bij de auto's en motoren beslag op de eerste plaats wisten te leggen, za gen -deze maal geen kans de hier voor beschikbaar gestelde wissel beker ln hün bezit te houden. Voor dat de waarnemend voorzitter, de heer H. de Roo, tot de prijs-uitrei- king overging, liet de heer J- Lind- hout nog even in korte trekken de rit de revue passeren. De volledige uitslag van de rit is als volgt: 1. J. W. Smit, Amers foort, 58 strafp.; 2. H. A. Breme kamp, Rijswijk, 60 strafp.; 3. J. P. Boomsma, Bolnes, 79 strafp.; 4. Z. Rozeboom, Renesse, 82 strafp.; 5. M. v. Langeraad, Kerkwerve, 83 strafp.; 6. J. J. P. H. Kunst, Deven ter, 85 strafp. (eerste motor); 7. H. J. Doeleman, Zlerikzee, 88 strafp.; 8. H. Wennink, Oegsgeest, 92 strafp.; 9. C. A. Steenhuls, Leiden, 94 strafp.; 10. J. K. Krijger, Re nesse, 95 strafp.; 11. D. J. Bijker, Rotterdam, 96 strafp.; 12. J. B. Le- gemate, Oudewater, 96 strafp.; 13. C. Roozeboom. Roosendaal, 105 strafp.; 14. S. Meerhof, Renesse, 110 strafp. (tweede motor); 15. J. L. Braber, Drelschor, 111 strafp.; 16. M. Gilljamse, Renesse, 112 strafp.; 17. S. Lemsom, Vlaardin- gen, 113 strafp.; 18. D. H. v. d. Velde, Zlerikzee, 118 strafp.; 19. O. Krul, Gouda, 121 strafp.; 20. T. v. d. Weijde, Ellemeet, 129 strafp.; 21. L. v. d. Zwaan, Amersfoort, 136 sti-afp.; 22. J. Leenderse, Klundert, 138 strafp.; 23. J. Manintvleld, Nij megen, 140 strafp.; 24. J. D. Spaar garen, 141 strafp.; 25. R. C. de Rooij, Renesse, 148 strafp.; 26. G. C. Goemans, Capelle a/d IJsel, 149 strafp.; 27. P. H. Esseveld, Rotter dam, 155 strafp.; 28. L. Stumpel, Breda, 171 strafp.; 29. G. Grandia, Rotterdam, 177 strafp.; 30. J. H. Meesters, Amsterdam, 177 strafp.; 31. G. Goemans, Oapelle a/d IJsel, 210 strafp.; 32. A. v. Beijnum, Gou da, 161 strafp.; 33. J. P. v. d. Linde, Dreischor, 184 strafp.; 34. Janse Warnsveld, 227 strafp.; 35. T. Jon ker, Zutphen, 250 strafp.; 36. G. Theewkens, Rotterdam, 266 strafp.; 37. H. J. v. d. Klugt. Nijmegen, 165 strafp. Schouwen-D uivelandse Spurtspiegel De korfbalcompetitie loopt op zijn einde WIK 1 boekte twee goede overwinningen Verdienstelijke gelijke spelen van Unitas I en SKNWK Burgh II werd kampioen Spanning in adspirantengroep II KORFBAL. Met hel competitie einde ln zicht is het Kerkxvervse WIK, in de le klas van de SDKB, zich nog eens geducht gaan weren. In de uitwedstrijd tegen s.k. NWK zagen de groen-witten kans om de Nieuwerkerkers met 4-2 te klop pen, terwijl zaterdagavond het be zoekende NOAD met duidelijk ver schil het onderspit moest delven (11-2). Unitas leverde verdienstelijk werk door het bezoekende Brou wershaven één puntje af te snoe pen (4-4). Het treffen tussen Velo- citas en kampioen Burgh werd een spelletje van kat en muis (0-16). Te Nieuwerkerk deelden s.k. NWK en Zeemeeuwen de puntjes broeder lijk (3-3). Burgh 13 13 0 0 113-25 26 Br.haven 13 7 3 3 45-41 17 Zeemeeuwen 12 6 2 4 58-46 14 s.k. NWK 14 6 2 6 62-49 14 WIK 12 6 1 5 55-38 13 Unitas 11 5 1 5 27-39 11 NOAD 13 2 0 11 33-71 4 Velocitas 12 0 1 11 10-94 1 In de 2e klas zijn de Burgh-re- serves zaterdagavond er in ge slaagd beslag te leggen op de titel. Nadat Zwaluwen eerder in de week te Scharendijke met 5-1 het hoofd had moeten bulpen wist Burgh II met 3-1 van het zich kranig ver werende SVOWK te winnen. Al leen s.k. NWK Is het dit seizoen gelukt Burgh II één puntje af te snoepen, alle overige ontmoetin gen eindigden in een zege t>oor de mensen uit de Westhoek. Met dit fraaie resultaat feliciteren wij hen van harte. Te Noordwelle heeft DOSKO zich tot het uiterste in moeten spannen om op DES de volle buit te veroveren (4-3). Op eigen terrein deed de club uit Sir- jansland het nog beterwant nu zag zij kans om het bezoekende Stormvogels met lege handen naar huls te sturen (3-2). Door deze uit- slag is DOSKO definitief in het bezit gekomen van de 2e plaats van de ranglijst. De reserves van s.k. NWK wisten op afgetekende wijze de zege te behalen op buurt genoot SVOWK (8-2). drongen. NOAD 11 slaagde er in een verrassend grote zege te beha len op Unitas II (6-0), maar bij het bezoek aan Zeemeeuwen II moest de club uit Dreischor met 4-3 aan het kortste eind trekken. Na een spannende strijd trok Brouwersha ven III te Kerkwerve tegen WIK III met dezelfde cijfers aan hel langste eind. Met evenveel over winningen als nederlagen heeft dit 12-tal van de Brouwenaren, dat voor de eerste maal aan de compe titie deelnam, zich uitstekend ge weerd. Burgh III 13 12 0 1 92-20 24 Br.haven 11 13 11 0 2 55-23 22 WIK II 14 10 1 3 64-31 21 Br.haven III 14 7 0 7 32-37 14 Unitas II 13 4 2 7 35-58 10 Zeemeeuwen II 13 4 1 8 41-67 9 NOAD II 14 3 0 11 28-58 6 WIK 111 14 0 2 12 21-76 2 ln de adspirantengroep I beëin digde kampioen Burgh A de com petitie met een 14-0 overwinning op Zeemeeuwen. Te Ellemeet wist DOSKO met 2-0 van Stormvogels te winnen, terwijl Zeemeeuwen een 5-0 zege op Stormvogels kon boeken. Burgh A 10 10 0 0 62- 6 20 Zwaluwen 10 6 2 2 18-14 14 Renesse 10 5 1 4 39-19 11 DOSKO 9 4 0 5 20-17 S Zeemeeuwen 9 2 0 7 10-52 4 Stormvogels 10 0 1 9 4-45 1 ln groep II blijft de spanning er tot het allerlaatste moment in voor de bezetting van de bovenste plaats. WIK A wist met 1-0 te ze gevieren over het bezoekende s.k. NWK, terwijl medegegadigde NO AD A te Dreischor met een 2-1 overwinning uit de bus kwam te gen s.k. NWK. Brouwershaven A klopte Unitas met 4-1, waarbij het enige vermeldenswaardige feit was dat Unitas in deze wedstrijd zijn eerste doelpunt wist te scoren. SPORT KORFBAL S.D K.B. Eerste klas: Velocitas-Burgh Q-16; W.I.K.-N.O.A.D. 11-2; S.K.N. W.K.-Zeemeeuwen 3-3; Unitas- Brouwershaven 4-4; S.K.N. W.K.- W.I.K. 2-4. Ttteede klas: S.K.N.W.K. II-S.V. 0.W.K. 8-2; Zwaluwen-Burgh II 1-5; Dosko-D.E-S. 4-3; Burgh II-S. V.O.W.K. 3-1 (Burgh II kampioen); D.E.S.-Stormvogels 3-2. Derde klas: N.O.A.D. II-Unitas 11 6-0; Zeemeeuwen II-N.O.A.D. II 4-3; W.I.K. III-Brouwershaven III 3-4; Brouwershaven II-W.I.K. II 6-4. Adspiranten Groep I: Zeemeeuwen-Burgh A 0-14; Stormvogels-Dosko 0-2; Zee meeuwen-Stormvogels 5-0. Groep II: W.I.K. A-S.K.N.W.K. 1-0; Brouwershaven A-Unitas 4-1; N.O.A.D. A-S.K.N.W.K. 2-1. Groep III: Brouwershaven B-W. 1.K. B 0-2. Twee korfballers van „SKNWK" naar Engeland Naar wij van de Schouwen-Dui- velandse Korfbalbond vernemen, zal het Nederlands zaterdagtwaalf tal van 11 tot 19 augustus 1961 een bezoek aan Engeland brengen. Op 12 augustus wordt de officiële lan- denwedstrijd tegen Engeland ge speeld en verder zal het twaalftal nog een vrij zwaar programma moeten afwerken. Verheugend voor korfballend Schouwen-Duiveland is dat ook twee S.D.K.B.-ers voor dit Nederlands zaterdagtwaalftal zijn gekozen en wel mevrouw J. van Popering-Slootemaker en de heer L. van Popering, beiden lid van S.K.N.W.K. uit Nieuwerkerk. De ploeg zal in Engeland onder leiding staan van de heer J. van Nierop, terwijl ook een vertegen - Burgh II DOSKO 12 11 1 0 63-10 23 13 8 3 2 47-34 19 Stormvogels 14 8 2 4 56-53 18 Renesse 12 5 2 5 48-49 12 s.k. NWK 12 4 2 6 37-33 10 DES 12 2 4 6 25-41 8 Zwaluwen 12 1 3 8 26-40 5 SVOWK 13 1 3 9 24-62 5 In de 3e klas is Brouwershaven II er in geslaagd in eigen huis met 6-4 van WIK II te winnen waar door het niet meer van de 2e plaats op de ranglijst kan worden ver- NOAD A WIK A Br.haven A SVOWK s.k. NWK Unitas 11 9 1 1 32- 6 19 10 9 0 1 46- 6 18 11 5 1 5 21-16 11 10 4 0 6 15-19 8 11 3 2 6 25-23 S 11 0 0 11 1-69 0 In groep III slaagde WIK B er door een 2-0 overwinning op Brou wershaven B in haar 2e plaats op de ranglpst veilig te stellen. In de ze groep rest nu alleen nog de ont moeting tussen NOAD B en Brou wershaven B te Dreischor. Burgh B WIK B NOAD B Br.haven B 6 6 0 0 20- 4 12 6 3 0 3 9-15 6 5 1 0 4 6- 9 2 5 10 4 3-10 2 woordiger van het hoofdbestuur van de K.N.K.B. de tocht naar En geland zal meemaken. Velocitas-Burgh 0-16 Zonder veel moeite is kampioen Burgh er in deze wedstrijd in ge slaagd een sprekende overwinning te behalen op hekkesluiter Veloci- tas dat op alle onderdelen van het spel aanzienlijk te kort schoot bij de gasten. Reeds na drie minuten wist J. Hanse uit een doorloopbal de score te openen, 0-1. Burgh bleef sterk in het offensief spelen en na zeven minuten was het C. Kooman die er 0-2 van maakte. In de twaalfde en veertiende minuut waren het A. v. d. Weele en M. Hanse die de korf wisten te vinden 0-4, waarna mej. T. Flohil en J. v. Nieuwenhuize in de zeventiende en twintigste minuut het halve dozijn volmaakten, 0-6. In de volgende drie minuten werd het door J. Hanse en C. Kooman 0-8, waarna M. Hanse met twee treffers de ruststand op 0-10 bracht. Na de hervatting duurde het tien minuten voor mevrouw Roos-v. d. Weel de score wist op te voeren tot 0-11. Mej. T. Flohil maakte er met een fraai schot 0-12 van, waar na mej. C. v. Nieuwenhuize, C. Kooman, A. v. d. Weele en M. Hanse de eindstand op 0-16 brach ten. Unitas I-Brouwershaven 4-4 In een pittige partij korfbal die het aankijken ten volle waard was, zijn de puntjes door de beide ploe gen broederlijk verdeeld. Na het fluitsignaal ontspon zich een snelle en op en neer gaande strijd, waarbij beide verdedigingen zuinig waren met kansen weg te geven. Het gelukte Unitas door Judo Kouijzer een 1-0 voorsprong te nemen die het tot vlak voor rust behield, het was toen v. d. Hoek nadat Leo Platteschorre eerst nog een strafworp had gemist voor de gelijkmaker zorgde (1-1), waar na gerust werd. Na rust hetzelfde spelbeeld met wisselende kansen. Jo Bodbijl gaf Brouw met 'n schot van achter de paal de leiding (1-2), wat direct teniet werd gedaan door de goed spelende Kempis van Ruis wijk (2-2). Toen volgden de doelpunten elkaar op, want door Cees Slager (Brouw), Adrie v. d. Hoek en mevr. Nolet (Unitas) stond de ploeg uit Zierlkzee zowaar met 4-3 voor en het zag er naar uit dat dit ook de eindstand zou worden, maar Cobi Trijselaar dacht er an ders over en tot haar eigen verba zing zag zij een minuut voor het einde de bal door de korf verdwij nen (4-4). DE NIEUWE WERELD 19. Met één stap is kapitein Williams bij Presto. Met zijn ge weldige vuist grijpt hij de jongen in de kraag en tilt hem op alsof Presto een veertje was. „Dus jij denkt als verstekeling een aardig reisje te kunnen maken, hè?" buldert Williams, terwijl hij de spar telende jongen heen en weer schudt. „Vertel op, krielkip, wat heb je met mijn kaartenmaker Jackson gedaan? Waarom is hij niet aan boord?!" „Hij was bang, dat dc inboorlingen van de Nieuwe Wereld hem zouden opeten", stamelt de spartelende Presto, „en daarom heb ik maar onder zijn naam gemonsterd...." „Welja!" buldert Williams, terwijl hij Presto met een dreun weer op de planken zet, „en dat wij nu zonder kaartenmaker zitten, komt er minder op aan!" Op dat moment komt matroos Tim Tijier aarzelend de kajuit binnen. „De wind is aangesterkt en naar oost gedraaid, schipper", meldt hij. „De andere schuiten lopen onder vol zeil op ons uit Met een luide verwensing rent Williams het dek op. En inderdaad, de andere vier schepen van Cabots vloot zijn hen reeds ver vooruit en voren onder vol zeil pal westwaarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3