DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland kan momenteel hogere militaire lasten niet dragen Het was niet dr. Mengele DE E.E.C. „Sowjet-Unie bereid grote risico's te lopen" Beperkte oorlog om Berlijn mogelijk? Grote droogte in midden-China Stelsel van ruimte-satellieten DINSDAG 25 JULI 1961 117e jaargang No. 19011 ZIERIMSOMSMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Kennedy's plan komt Londen ongelegen Oude Rijnleger straks weer op sterkte? LONDEN, 25-7. Wanneer presi dent Kennedy vandaag (dinsdag) ln een radio- en televisietoespraak militaire maatregelen in verband met de kwestie-Bcrl^n zal beplei ten, komt dit de Engelse regering hoogst ongelegen. Enkele uren eerder zal de Britse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, namelijk een rede houden over de precaire economische si tuatie en de remedie. Deze remedie is van dien aard, dat Engeland nau welijks in staat zal zijn ter wille van Berlijn de defensiebegroting te verhogen. De Engelse regering is, via haar ambassade in Washington, reeds op de hoogte gesteld van Kennedy's plannen. Tot op heden heeft zij geen commentaar geleverd. De Amerikaanse minister van De fensie, Macnamara, zal president Kennedy op de hoogte stellen van de Engelse reacties. Nacnamara voerde maandagavond besprekin gen met zijn Britse ambtgenoot Watkinson en keert vandaag naar de Verenigde Staten terug. Naar verluidt zou Macnamara aandringen op het wederinvoeren van de dienstplicht of het op de oude sterkte brengen van het Rijn- leger. Van officiële zijde is echter ontkend dat de Verenigde Staten pressie uitoefenen op Engeland en dat kwesties als de dienstplicht en het Rijnleger zouden worden be sproken. Reservisten Het op oude sterkte brengen van het Rijnleger zou betekenen dat re servisten moeten worden opgeroe pen - hetgeen de Engelse regering kennelijk ongewenst acht - en zou, gezien de huidige economische om standigheden, zonder een financiële bijdrage van West-Duitsland on mogelijk zjjn. In Londen meent men dat deze herfst onderhandelingen tussen Oost en West zullen worden ge voerd. Weliswaar mag de militaire paraatheid niet worden verwaar loosd, maar anderzijds mag de na druk niet te veel vallen op een mi litaire benadering van de kwestie- Berlijn. „ZE ZIJN ER ALLEMAAL WEER Nijmegen is weer helemaal de stad geworden van de Vierdaagse NIJMEGEN, 24-7. Ze ztjn er alle- maal weer. De stoere, onvermoei bare Zwitserse Alpenjagers, de stramme sergeant-majoor uit Man chester met zijn vervaarlijke kne vel, de onverstoorbare Londense „bobby's", de charmante meisjes uit Israël en al die anderen. Nijmegen is weer helemaal vier daagse stad. Niet alleen door de talloze vlaggen de fleurige bloem- versieringen, veel meer door de uit bundigheid - het roekeloze optimis me zo u wil - waarmee het „legioen van majoor Breunisse" bezit geno men heeft van de keizer Karelstad, en vandaag (dinsdag) voor het eerst de wandelschoenen dichtgespt. Extra treinen, vele bussen en tal loze militaire trucks hebben dat le gioen maandag naar Nijmegen ver voerd. Een legioen dat niet alleen bestaat uit de ruim 11.000 wande laars, die dinsdag in de vroege mor gen het gevecht tegen de vaak lange kilometers beginnen, doch ook de duizenden „oudgedienden", de familieleden en kennissen die hun favorieten vier dagen gaan verzorgen en geen kilometer min der afleggen dan de wandelaars, doch de tocht rustig peddelend op de fiets volbrengen. Vertrouwd beeld Het is het vertrouwde beeld in het versierde centrum van Nijme gen. De vierdaagse-gangers mogen dan dit jaar de traditionele landing van de Belgische parachutisten in de Ooypolder moeten missen, de stemming is er niet minder om. De binnenstad i3 weer helemaal in het bezit van de voetgangers, die wei nig meer doen dan lopen en kijken. Waarom ze allemaal weer geko men zijn? Een groot aantal natuur lijk omdat het vierdaagse kruis hen wel vier dagen moeizaam wandelen en vechten tegen de blaren waard is, velen zullen echter het argu ment gebruiken, dat mr. K. T. M. Ryclcevorsel - de vertegenwoordi ger van de Nijmeegse vierdaagse in de Tweede Kamerwerd al meer dan eens schertsend opge merkt - aanvoerde, toen hem de vraag werd gesteld, waarom hij toch steeds weer aan de vierdaagse van Nijmegen deelneemt. Het ant woord van het Tweede Kamer-lid was heel simpel: „Ik kan het nu eenmaal niet laten. Eind augustus wordt in Oester- taelje in Zweden een conferentie gehouden over mogelijkheden ter voorkoming van zelfmoord. De ini tiatiefnemers zijn de predikanten Berndt Baeklund en Erik Bern- spraang, die reeds veel werk voor geestelijke steunverlening hebben gedaan en belangstellende artsen voor de conferentie hebben uitge' nodigd. Behalve over Berlijn zouden - naar verluidt - Macnamara en Watkinson spreken over deNAVO- strategie op lange termijn en de le vering van moderne wapens aan de NAVO-landen, zoals bijvoorbeeld de „Skybolt"-raket, die door een bommenwerper kan worden gelan ceerd. Ex-nazi's leidden autoriteiten om de tuin RIO DE JANEIRO, 25-7. De ar- restatie van een zekere Joseph Ka- nat, die werd aangezien voor dr. Joseph Mengele, die kamparts van Auschwitz is geweest en als oor logsmisdadiger wordt gezocht, blijkt het gevolg te zijn geweest van mis leidende inlichtingen, die de Bra ziliaanse autoriteiten werden ver strekt door voormalige nazi's, die zich als slachtoffers van Mengele hebben voorgedaan. Op hun mededelingen werd Ka- nat in een plaatsje aan de grens tussen Brazilië en Paraguay geai'- resteerd, terwijl de echte dr. Men gele, van wie op deze wijze de aan dacht werd afgeleid, zich in veilig heid kon brengen. Het Braziliaanse dagblad „Ulti ma Hora", dat dit meldt voegt hier aan toe dat men nog niet weet of Joseph Kanat ook met de voorma lige nazi's onder één hoedje heeft gespeeld, of dat hij zelf om de tuin werd geleid. Vrij verkeer van arbeidskrachten per 1 september BRUSSEL, 24-7. De ministerraad van de E.E.G., die maandag te Bru- sel in vergadering byeen Is geko men, heeft besloten dat het vrye verkeer van arbeidskrachten in de zes aangesloten landen op 1 sep tember a.s. zal ingaan. Verder is besloten een onder zoek in te stellen (het tweede van deze aard) naar de lonen in diverse industrieën. De invoer van tropische hout soorten uit met de E.E.G. geasso cieerde landen zal worden verge makkelijkt. Er zijn verschillen van mening aan de dag getreden wat betreft de gemeenschappelijke handelspo litiek. Zo wil bv. Italië de handen vrij houden wat betreft de invoer van ruwe petroleum uit de Sow- jet-Unie. Slachtoffers begraven van strijd om Bizerta f-i ,7 In Tunis zijn zondag vele Tunesische slachtoffers van de strijd om Bizerta begraven. - Foto: de Tunesische president, Habib Bourguïba (midden achtergrondhield een toespraak temidden van de met de vlag van Tunesië overdekte kisten der slachtoffers. DE BERLIJNSE KWESTIE Mr. D. U. STIKKER: BERLIJN, 24-7! De secretaris generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, is er van overtuigd dat de Sow jet-Unie eventueel bereid is grote risico's te lopen om haar doel stellingen inzake Berlijn te verwe zenlijken. De Sowjetregering wil west-Ber- lijn „het laatste eiland der vrij heid", in 'het communistische im perium trekken, aldus mr. Stikker in een interview voor de zender Rias. Alle tekenen wijzen er op dat het Kremlin in de kwestie-Berlijn - „waarschijnlijk het potentieel ge vaarlijkste element in de huidige situatie" - een nieuwe crisis wil veroorzaken. wêêêê In München wordt voor de vierde maal een gro te bijeenkomst gehou den van het „Verband der Heimkehrer", het verbond van „terugge keerde" Duitse soldaten. In de grote menigte op het tentoonstellingster rein van München lie pen, evenals voorgaande jaren, vaders met bor- den waarop informaties toerden gevraagd om trent zonen, die niet te rugkeerden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Karakter is wat je bent in 1 het donker. CHICAGO, 24-7. - De „Chicago Sun Times" meldt in een bericht uit Washington dat president Ken nedy een beperkte oorlog tussen de V.S. en de Sowjet-Unie om Berlijn, in de trant van het Koreaanse con flict, mogelijk acht. Volgens het blad zou Kennedy tct de overtuiging zijn gekomen dat Amerika de Sowjetrussische agres sie in Europa tot staan moet bren gen, zonder hierbij zijn toevlucht Lot atoomwapens te nemen. De „Chicago Sun Times" besluit: „Het feit, dat de V.S. voorbereidin gen treffen voor de mogelijkheid /an een beperkte oorlog om Ber lijn, wil niet zeggen dat Amerika de dreiging met kernwapens als een laatste redmiddel heeft opge geven". Het Witte Huis wilde geen com mentaar op dit bericht van de „Chi cago Sun Times", dat afkomstig was van haar Washingtonse correspon dent Thomas Ross, geven. „Hitiers tweede boek" STUTTGART, 24-7. Vandaag (dinsdag) verschijnt „Hitiers twee de boek", dat uit 1928 dateert en voor een groot gedeelte een herha ling vormt van gedachten uit ,-Mein' Kampf", waarop het een vervolg moest zijn. Eventuele winst uit deze publikatie zal worden overgedragen aan een organisatie voor nazi-slachtoffers. De beschouwingen in dit boek gaan over buitenlandse politiek, oplossing van de levensruimte- kwestie en de verhouding Duits- land-Italië. Het manuscript werd in 1945 door een Amerikaanse of ficier in beslag genomen en naar de V.S. gebracht. In 1951 kreeg het instituut voor contemporaine ge schiedenis in München de eerste mededelingen erover en in 1958 werd het voor wetenschappelijk speurwerk ter beschikking gesteld. Het 228 pagina's tellende boek heeft commentaar meegekregen van Gerhard L. Weinberg, profes sor in de geschiedenis aan de uni versiteit van Michigan. AMERIKAANS TOESTEL „WEEK UIT" Piloot gedwongen naar Cuba te vliegen MIAMI, 24-7. De piloot van een Electra" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines" is maandag kort na het vertrek uit Miami overmeesterd en gedwongen te landen op het vlieg veld van Havanna. De Amerikaanse luchtafweer zond het toestel een straaljager achter na. Deze jager heeft de „Electra" tot aan de grens van de territoriale wateren van Cuba begeleid en, naar verluidt, ook getracht 'het toestel van koers te doen veranderen. De „Electra" was met 33 passa giers en een bemanning van vijf koppen op weg naar Tampa, Flori da. De Amerikaanse regering heeft de Zwitserse ambassade in Havan na verzocht „onmiddellijke vrijla ting" van de passagiers en beman ning en teruggave van het vlieg tuig te eisen. Zoals bekend behar tigt Zwitserland de Amerikaanse belangen op Cuba sinds de Ver enigde Staten de diplomatieke be trekkingen hebben verbroken. Onverlaat viel vrouw aan HEERDE, 24-7. In het vrij afge- legen Horsthoekerveld in de ge meente Heerde is de 28-jarlge me vrouw J. A. van der V. aangevallen en bijna gewurgd door een nog on bekende man. De dader, die per fiets was ge komen, sprak de vrouw buiten haar woning aan, en vroeg haar op drei gende toon, waar het geld was. Toen de vrouw om haar man riep, riep de aanvaller haar toe, dat zij dit wel kon nalaten, want dat de man niet thuis was. Blijkbaar had hij du9 de heer van der V., die even tevoren was uitgegaan, zien vertrekken. Intussen reageerde de vrouw niet op de vraag naar het geld, met het gevolg dat de onbe kende haar bij de keel greep. Toen wat later de echtgenoot thuiskwam vond hij zijn vrouw bewusteloos, maar zij kwam spoedig bij kennis. De passagiers van de „Electra" werden na de landing naar wacht kamers gebracht, de bemanning is door de politie ondervraagd. HONGKONG, 24-7. Enkele be langrijke graan voortbrengende ge bieden van de middenchinese pro vincie Hoepeh hebben te lijden van een droogte, die ernstiger is dan die van de afgelopen twee jaren, zo is medegedeeld door het pers bureau Nieuw-China. In het groot ste deel van de provincie is sedert april jl. weinig of geen regen ge vallen en in sommige gebieden is de droogteperiode reeds in de herfst van verleden jaar begonnen. De regenval was in de eerste vijf maanden van dit jaar slechts de helft van die in dezelfde periode van 1960. WASHINGTON, 24-7. President Kennedy heeft maandag alle lan den uitgenodigd deel te nemen aan een stelsel van ruimte-satellieten ten behoeve van draadloze verbin dingen, zulks „in het belang van de wereldvrede en ter bevordering van de broederschap". Hij is er voorstander van dat het Ameri kaanse aandeel in het systeem particulier bezit is. Radio-Havanna meldt dat de weduwe van de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway zich op Cuba zal vestigen. Zij zal het landgoed in de buurt van Havanna aan de Cubaanse regering schen ken. Er zal een museum worden gevestigd dat alle werken van de schrijver bevat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1