DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEVECHTEN TUSSEN FRANSEN EN TUNESIERS OM BIZERTA WERDEN GESTAAKT Ruimtevaarder Grissom zag de kromming van de aarde Rood-China wroet ook in Afrika Portugese tragedie in Angola De Oostduitse vluchtelingen Misdaad in V.S. blijkt met sprongen omhoog te gaan Gevecht met Algerijnen in Metz Hammarskjoeld naar Bizerta Kamparts Mengele in arrest V.S. vergroten kracht van NAVO MAANDAG 24 JULI 1961 117e jaargang No. 19010 ZIER KZEESCHÏfflNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Veiligheidsraad nam resolutie aan Vrachtwagens brachten gesneuvelden weg BIZERTA, 23-7. - Radlo-TunJs heeft zondagavond bekendgemaakt dat in de gevechten om Bizcrta. die vier dagen hebben geduurd, 670 Tunesiers om het leven zjjn geko men en 1.155 z(jn gewond. Volgens officiële kringen in Bizerta hebben de Fransen ongeveer 25 man aan doden en 100 aan gewonden ver loren. Zodra het vuren zondag gestaakt was - op verzoek van de Veilig heidsraad - haalden de Tunesiërs hun doden weg. In de stad hing een afschuwelijke lijkenlucht. Met vrachtwagens werden de gesneu velden naar begraafplaatsen over gebracht. Volgens berichten uit Bizerta hebben de Franse strijdkrachten 639 gevangenen gemaakt, onder wie vier officieren en de beman ning van het Tunesische vaartuig „Destour", dat in het kanaal tussen de binnenzee, waaraan de basis ligt, en de zee werd aangehouden. Uit Leopoldstad vertrokken zon dag de eerste eenheden van het Tunesische contingent van de V.N.- strijdmacht, dat door de Tunesi sche regering naar Tunis wordt te ruggetrokken. De twee partijen stonden zondag avond nog geheel bewapend tegen over elkaar, in afwachting van het overleg tussen de Tunesische gou verneur van Bizerta en de Franse admiraal Amman over de uitvoe ring van de bestandsovereenkomst. Radio-Tunis had eerder gemeld dat de besprekingen al waren begon nen, maar in een officiële verkla ring te Parijs werd gezegd, dat men het nog niet eens was over de plaats van samenkomst. Resolutie V eiligheidsraad Ir. New York hielden de leden van de Veiligheidsraad zich gereed om weer bijeen te komen, zodra de toestand in Bizerta zou verergeren. Zaterdagavond aanvaardde de raad een interim-resolutie, waarin werd opgeroepen tot een wapen stilstand. Ook werden de partijen uitgenodigd terug te keren tot hun aanvankelijke posities. Over maat regelen om do spanning tussen Frankrijk en Tunesië door middel van onderhandelingen te vermin deren, kon men het echter niet eens worden. De oproep tot een staken van het vuren werd gedaan* op initiatief van Liberia. Dit standpunt werd door secretaris-generaal Hammar- skjoeld gesteund, die er op wees dat de wereldvrede ernstig gevaar zou lopen, als er niet spoedig een einde kwam aan het bloedvergie ten. Nog veel moeilijkheden PARIJS, 23-7. Er zullen echter nog ernstige moeilijkheden moeten worden overwonnen, voordat het geschil tussen Tunesië en Frankrijk over Bizerta definitief geregeld is. In Franse regeringskringen is men er mee ingenomen, dat Tu nesië de resolutie van de Veilig heidsraad inzake een staken van het vuren heeft aanvaard, maar men wijst er op, dat er nog ge de- Horizon lag op 1000 km afstand tailleerde overeenkomst ter uitvoe ring van het bestand moet worden bereikt. Volgens Franse opvattin gen moet met name de aanvaar ding van de aanbeveling van de Veiligheidsraad, dat beide partijen op hun vroegere stellingen terug keren, inhouden dat de Tunesiërs er van afzien, de basis in de toe komst te blokkeren en dat zij alle Franse burgers, die tijdens de ge vechten zijn aangehouden, vrij laten. CAPE CANAVERAL, 23-7. Kapi tein Virgil „Gus" Grissom, Ameri- ka's tweede ruimtevaarder, is za terdagavond op Cape Canaveral te ruggekeerd. Hij zag er gezond en uitgerust uit en verklaarde zich „uitstekend" te voelen. De directeur van het Amerikaan- sce bureau voor lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A.), James Webb, reik te hem de „Disinguished Service Medal" van zijn bureau uit. Ook Alan Shepard heeft deze onder scheiding ontvangen. Grissom verklaarde op een pers conferentie geen last te hebben ge had van trillingen toen de cabine de geluidsbarrière doorbrak. She pard heeft van deze trillingen wel hinder ondervonden, en op zijn aanwijzingen werd de verbinding tussen raket en ruimtecabine ver anderd. De cabine waarin Grissom zijn ruimtereis maakte had ook grotere ramén dan het ruimtevaar tuig van Shepard. Eerst was de lucht blauw, maar later werd zij zwart en de sterren werden zichtbaar, zo vertelde Gris som. Hij voelde zich „gerust ge steld" toen de eerste trap van de raket zich losmaakte. „Het was de eerste aanwijzing dat de vlucht goed verliep". Het ontbranden van LONDEN, 23-7. Volgens het En gelse conservatieve blad „The Sun day Telegraph", beschikken de En gelse autoriteiten over bewijzen dat jonge Afrikanen in China worden opgeleid voor sabotage en geurilla. „Documenten die op zes jongelui uit Kameroen werden aangetroffen - gearresteerd toen zij uit China terugkeerden - tonen aan dat zij tien v/eken werden opgeleid om in hun eigen land een opstand te be ginnen". Het blad schrijft dat de republiek Kameroen bijzonder kwetsbaar is. „Door China gesteunde benden, die via Guinee en Ghana worden be voorraad, maken het grootste deel van het oerwoud onveilig en wor den met de dag stoutmoediger. Wordt Kameroen een tweede Ma- lakka, maar dan zonder de Engel san?" de tweede trap voelde hij als een versnelling. Kort daarop werd de horizon zichtbaar, „een beeld dat niet on der woorden te brengen is". Gris som kon geen landen onderschel den, maar zag wel de kromming van de aarde. De horizon lag op ongeveer 1.000 km. afstand. Zijn „grootste schok" kwam toen de springlading van het ontsnap pingsluik ontplofte, en het water de cabine binnenstroomde. Een drukfout? BAD MEINBERG, 21-7. Het programma voor een ■concert, dat in de krant van de badplaats Bad Meinberg in N oordrijn-Westf alen werd gepubliceerd, heeft verscheidene lezers in scha terlachen doen uitbarsten. De badgasten lazen name lijk in dit krantje - dat blijkbaar niet van de medi cijnen kon loskomen - dat het orkest van de badplaats de mars „Per Aspirine ad Asthma" zou spelen. Be doeld werd de mars met de titel „Per Aspera ad Astra" („door de moeilijkheden naar de sterren" (of te wel „door strijd naar de over winning"). De vroege aardappelen DEN HAAG, 23-7. Met ingang van 24 juli behoeven vroege aard appelen niet meer geveild te wor den. Dan eindigt voor dit seizoen de veilplicht van dit produkt, aldus heeft het produktschap voor Groen ten en Fruit besloten. In verband met dit einde van de veilplicht van vroege aardappelen komt met ingang van 24 juli ook de minimumprijsregeling voor vroege aardappelen van het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen te vervallen. De aanvoer van aardappelen is op het ogenblik vrij ruim. Al naar gelang van het ras, de maat en de kwaliteit wordt voor de aardappe len een prijs betaald van 15 tot 20 cent per kg. Bankroet dreigt LONDEN, 23-7. De correspondent in Loeanda van het Engelse onaf hankelijke blad „The Observer" meent dat de Portugezen ae oorlog in Angola verliezen. „Acht weken na het begin van het droge seizoen en nog maar een maand voordat de regenperiode weer aanbreekt, is het Portugees leger er niet in geslaagd een offen sief, hoe klein ook, te beginnen - alleen op papier, in de bekendma kingen van het opperbevel. De van vitaal belang zijnde kof- fie-oogst is verwoest en de plan ters zijn blij wanneer zij één derde kunnen binnenhalen. Onafhankelijke buitenlandse waar nemers zijn van oordeel dat An gola en Portugal binnen twee jaar bankroet zijn wanneer de huidige hoge defensiebegroting moet wor den gehandhaafd en het verlies op de handelsbalans aanhoudt. BONN ONGERUST BONN, 21-7. De regering van de Duitse Bondsrepubliek maakt zich zeer bezorgd over de huidige vluch telingenstroom uit Oost-Duitsland, aldus heeft de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland be treffende, Lemmer, vrijdag voor de pers verklaard. De regering had in het geheel geen belang bij een toeneming van het aantal vluchtelingen en had nooit mensen in Oost-Duitsland „geronseld". Bij een blijvend afnemen van de bevolking in Oost-Duitsland zou het gevaar gaan bestaan van het indringen van mensen uit de ooste lijke landen. De toelating van spijtoptanten DEN HAAG, 21-7. Naar aanlei ding van de berichten als zou de regering besloten hebben de op 12 juli door de Tweede Kamer aange nomen motie-van Doorn inzake het toelatingsbeleid van spijtoptanten niet te zullen uitvoeren, heeft de heer van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., hierover aan de minister-president en aan de minister van Justitie schriftelijke vragen gesteld. Hierin vraagt dit Kamerlid of de bewindslieden kunnen mededelen, welke overwegingen de regering tot dit besluit hebben geleid. De Westduitse strijdkrachten BONN, 23-7. Een woordvoerder van het west-Duitse ministerie van defensie heeft zondag verklaard, dat het „groote moeite" zal kosten om er voor te zorgen, dat de Bonds republiek volgens afspraak volgend voorjaar twaalf divisies ter be schikking van de N.A.V.O. heeft. Op het ogenblik kan de N.A.V.O. over acht west-Duitse divisies be schikken. Volgens de plannen van minister Strauss moeten daar vóór het einde van het jaar nog drie bij komen. In het begin van 1962 moet de twaalfde divisie gereed zijn. Het congres van de Duitse Evan gelische Kerk Is zondag in tegen woordigheid van ruim 100.000 men sen in het Olympisch Stadion van west-Berlijn gesloten. Bijzonder ruimtevaartuig WASHINGTON, 24-7. De Amerikaanse organisatie voor de ruimtevaart (NASA) heeft medegedeeld dat de V.S. In de ko mende dagen een ruimtevoertuig willen lanceren, dat een af stand van achthonderdduizend kilometer moet afleggen, om vervolgens weer naar de aarde terug te keren en in de atmo sfeer te verbranden. Het ruimtevoertuig zal, bij een geslaagde lancering, mogelijk meer dan vijftig dagen onderweg zijn. De lancering is bedoeld als een voorbereiding voor het zenden van ruimtevoertuigen naar de maan en naar andere planeten. Da lancering zal vanaf de basis te Kaap Canaveral, in Florida, geschieden. Uitgebreide proeven gaan aan de lancering vooraf, waarvan de foto een schematisch beeld geeft. Elke 58 minuten een moord WASHINGTON, 24-7. Uit het door Edgar Hoover, het hoofd van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek, getekende jaarrap port van de F.B.I., dat maandag te Washington werd gepubliceerd, blijkt dat het aantal in 1960 in de V.S. gepleegde misdaden een onge kende hoogte heeft bereikt. In elke 58 minuten van dat jaar werd een moord gepleegd, terwijl elke 34 minuten een verkrachting plaats vond. Het aantal in 1960 ge pleegde ernstige misdaden is, in vergelijking met 1950, met 98 pro cent gestegen, terwijl de bevol kingstoename in deze periode slechts 18 procent bedroeg. Er werden in 1960 in de V.S. in totaal 1.861.300 ernstige misdaden gepleegd, hetgeen 14 procent meer is dan in 1959. Er werd verleden Een Nederlandse militaire vrachtwagen met negentien mili tairen i9 in Frankrijk in een bocht geslipt en vervolgens in een ravijn gestort. Drie soldaten liepen ernsti ge verwondingen op, zij zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Clermont Ferrand. Zij hebben ver scheidene fracturen, maar verke ren niet in levensgevaar. Drie an dere militairen werden bij dit on geluk licht gewond. Vier doden METZ, 24-7. In Metz, In Frank- rijk, hebben zich gevechten tussen Franse valschermsoldaten en Alge rijnen voorgedaan, die aan vier personen het leven hebben gekost, terwijl er zeventien werden ge wond. Het begon kort voor middernacht bij de ingang van een café. Alge rijnen schoten plotseling op een groep parachutisten, van wie er twee dodelijk werden gewond, evenalö de barman van het café. Voorts werden drie voorbijgangers gewond. De woedende valscherm soldaten reageerden met het aan vallen van Algerijnen. Daar de da ders erin waren geslaagd te ont vluchten, koelden zij hun woede met aanvallen op andere noord- Afrikanen. Twee Algerijnen wer den in de rivier de Moezel gegooid. Eén hunner werd hieruit enkele uren later levenloos opgehaald. Jaar elke 39 seconden in de V.S. In gebroken, terwijl iedere twee mi nuten een auto werd gestolen. Er werden in 1960 in de V.S. meer dan tweemaal zoveel jeug dige misdadigers gearresteerd als in 1950, terwijl het aantal jeugdi gen sinds 1950 met minder dan 50 procten is toegenomen. DEN HAAG. Voor zeevarenden ter koopvaardij zal met ingang van 1 augustus een algemene gage- verhoging worden Ingevoerd van 10 procent over het rechtens gel dende loon en alle vaste toelagen. NEW YORK, 23-7. De secretaris generaal der V.N., Dag Hammar skjoeld, heeft zondagavond beslo ten onverwijld naar Tunesië te ver trekken. Hij nam dit besluit naar aanleiding van een dringend be roep van de Tunesische president Bourguiba op hem om een „recht streekse en persoonlijke gedachten- wisseling" te hebben over de crisis om Bizerta. (Auschwitz) RïO DE JANEIRO, 22-7. De sinds lange t(jd gezochte voormalige arts van het Duitse concentratiekamp Auschwitz, Joseph Mengele, is in de Braziliaanse provinoie Mato Grosso aangehouden. In het begin van dit jaar heeft de openbare aanklager in Frank fort een beloning van 20.000 mark uitgeloofd voor de aanhouding van Mengele. Hij zou een niet meer vast te stelen aantal gevangenen, onder wie ook kinderen, door injecties om het leven heben gebracht. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij het selecteren van slachtoffers voor de gaskamers. Het in Rio de Janeiro gevestigde nieuwsbureau „Transpress" meldde later dat een dr. Josef Karat in Ponto Pora in Mato Grosso nabij de grens met Paraguay was gear resteerd. Hij was een bekende arts in de stad. Men gelooft dat Karat Mengele kan zijn, aldus het nieuws bureau. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Horen, zien en zwijgen Doet vrede en ruste krijgenl Dodelijke ongelukken ASSENDELFT. Een personen auto, bestuurd door de vertegen woordiger C. H. uit Ede is op de provinciale weg, tegenover station Krommenie-Assendelft, op de lin kerweghelft gaan rijden en in bot sing gekomen met een motor met zijspan. De bestuurder van de mo tor, de 40-jarige Zaandammer M. van S. werd zodanig gewond, dat hij kort na aankomst in het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam overleed. UTRECHT. Een 38-jarige spoor wegbeambte, de heer E. S. uit Utrecht is met z'n fiets in de Vecht gereden. Getuigen van het ongeluk wezen verschillende plaatsen aan, waar de heer S. te water zou zijn geraakt, zodat men tien minuten moest dreggen, voor het slachtoffer werd gevonden. VENRAY. Op de provinciale weg Venrav-Deurne is ter hoogte van •het buurtschap Naehtigaal, de Volkswagen van de 40-1arige heer B. uit Venray in de s-bocht geslipt en, na eerst vier bomen te hebben geraakt, als een wrak tot stilstand gekomen. De naast de bestuurder gezeten 40-jarige administrateur A. van M. werd bij dit ongeval vrij wel op slag gedood. ROTTERDAM. De 58-jarige ha venarbeider P. G. is op zijn fiets door een scooter aangereden. De man kwam zodanig ten val dat hij een uur later in het „Dijkzicht"- ziekenhuis, waarheen hij was over gebracht, aan de oDgelopen ver wondingen is overleden. SUSTEREN. Vijf personen uit Eindhoven en drie uit Roermond zijn zondagavond ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis te Sittard na een autobotsing op de rijksweg te Susteren. Een uit de richting Roermond gekomen Eind- hovense personenauto kwam fron taal in botsing met een tegenligger uit de richting Sittard. MONTELIMAR. Zondagmiddag is een Nederlandse auto met vier inzittenden, alle afkomstig uit Rot terdam, in Frankrijk tegen een huis gereden, omdat de bestuurder in slaap was gevallen. De bestuurder is ter plaatse overleden. De drie anderen werden overgebracht naar een ziekenhuis in Montelimar waar een van hen nog in de loop van de middag is overleden. „The New York Times" schreef gisteren dat president Kennedy heeft besloten de politieke, econo mische en militaire kracht van het westelijk bondgenootschap geleide lijk te versterken. In de radio- en televisierede die de president morgen houdt zal geen noodtoestand of mobilisatie op gro te schaal worden aangekondigd. Kennedy zal waarschijnlijk voor stellen de strijdkrachten met circa 100.000 man uit te breiden, de op leiding van bepaalde divisies van de nationale garde (territoriale troepen) te verlengen, mogelijk wat reservisten op te roepen en de pro- duktie van bepaalde wapens te ver snellen. West-Duitsland is gevraagd het thans zes divisies tellende leger uit te breiden, en een groter bijdrage te leveren in de legeringskosten van de geallieerde troepen. Ten minste één Engelse divisie, die na het west-Duits-Engelse geschil over de legeringskosten werd terugge trokken, zal moeten terugkeren. De bondsrepubliek heeft reeds laten weten deze verzoeken te zul len inwilligen wanneer de N.A.V. O.-raad dit vraagt. We9t-Duitsland zal nauwer bij het overleg tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk wor den betrokken. Twee doden „Speedboat" sloeg om ROTTERDAM, 23-7. Zaterdag- middag zijn op de Kralingseplas in Rotterdam twee mensen verdron ken. De 31-jarige reder, de heer K. van der K., was met zijn „speed boat" uitgevaren in gezelschap van de kelner W. K., 22 jaar oud. Waar schijnlijk doordat zij met te grote snelheid een bocht hebben geno men, is de „speedboat" omgesla gen. Het gevolg was, dat beiden het leven verloren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1