Wekelijkse tvereldschouiv HARD of ZACHT? Wat biedt de BEELDBUIS? OVERDENKING Vierdaagse kerkdag te Berlijn ging van start ONZE PUZZELRUBRIEK Dat is de vraag voor Kennedy Een Chroesjtsjef laat zich na tuurlijk door papieren strijdmidde len niet imponeren. Daarom kunnen de nota's van de drie westelijke grote mogendheden aan het Krem lin over Berlijn niet meer gewicht hebben, dan de concrete daden die er logisch op moeten volgen, in het oordeel van de rode leider samen wegen. Over de aard van de middelen, die president Kennedy bij hem berust de definitieve beslissing - zal gebruiken om te trachten Chroesjtsjef er van te overtuigen, dat Amerika en zijn bondgenoten zo nodig tot het uiterste zullen gaan bij hun verzet tegen eenzijdige Russische acties in Berlijn, is nog weinig bekend geworden. Men weet slechts met zekerheid, dat de president aan Dean Ache son, onder Truman minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten, had opgedragen, een soort balans van de kwestie-Berlijn op te stellen. Daarna is nog uitgelekt, dat Acheson tot de conclusie is ge komen, dat het westen aan zijn creditzijde een aantal ferme posten zal moeten boeken, om deze balans in eenwicht te brengen. Met an dere woorden: Acheson adviseert tot het volgen van een harde koers. Nodeloze gevaren? Hoewel dit advies al weer enkele weken oud is en inmiddels onder werp van vele besprekingen oP het Witte Huis is geweest, staat echter nog steeds niet vast, of het inder daad zal worden opgevolgd. Bepaalde kringen om Kennedy, zo heeft men in de Amerikaanse pers kunnen lezen, zijn zeer onder Rudi Carell, in enkele jaren om hoog geschoten als succesvol caba retier en cojérencier, is door de Vara uitgekozen als gastheer in een maandelijks show-programma dat komend seizoen op de vrijdag avonden wordt uitgezonden. Rudi toucheert daarvoor een honorari um, dat er wel toe bij moest dra gen hem over zijn bezwaren te doen heenstappen. Want dat een dergelijk showprogramma hoge eisen stelt aan zijn artistieke capa citeiten, aan zijn produktie van originele invallen en aan zijn uit houdingsvermogen, daar is de pas 26-jarige liedjeszanger wel van overtuigd! PLUS EN MIN. Goed werk is er geleverd door Pier Tania, Frans Verhey en Netty Roosenfeit met het tweede deel van de reportage over de Nederlandse immigranten in Australië. De eer ste aflevering kenmerktq zich he laas door wat barensweeën en langdradigheid, maar het vervolg verblufte door rad aaneengeregen gesprekjes en goed, gemonteerde beelden. Wij hebben ook veel waardering voor de moeite, welke de Vara zich heeft getroost om het buitenlandse lied eens in vertaling te brengen. En welk een vertaling! Het bleek een weldaad te zijn, deze gehele tentoonstelling van herscheppend talent. Herscheppend zeggen wij, want vertalen en nazingen kunnen wij dat werk niet meer noemen. Geheel oorspronkelijke gedachten zijn verwerkt in teksten, die niet woord voor woord (of strekking voor strekking) konden worden overgezet. Hulde aan de ware woordkunstenaars Pieter Goemans, Michel van der Plas, Hans Andreus en Hans van den Bergh! Dank aan Maya Bouma, Greetje Kauffeld, Jan van der Most en Louis Dusée, die zorgden voor een echt Neder landse en verstaanbare voordracht. Behalve de gezellige hoofdfilm op dinsdag en de interessante do cumentaire over de Spaanse bur geroorlog valt over de overige avondprogramma's niet veej naar huis te schrijven. UIT OF THUIS? Wij hopen nu maar, dat de twee de aflevering van „Carré dames met één heer" deze zaterdag wat attractiever zal zijn en dat Paul Godwin en Bing Crosby onderhou dend werk zullen leveren. Wij be leven wel een muzikaal week-end, want zaterdag staat ook het pro menade-concert van de B.B.C. op het Vara-programma en zondag zijn het Amsterdams Kunstmaand- orkest en Boyd Bachman aan bod. De onmuzikalen kunnen veilig uit gaan! Voor de werkdagen kunt u kie zen uit „Vader weet 't beter" en een éénactertje (maandag), dieren- filmpje en de speelfilm „Altijd in mijn hart" (met Kay Francis en Walter Huston, dinsdag), het song festival te Knokke (woensdag), een nieuw Fedder-mysterie in natuur lijk décor, getiteld „Uw zoon Jack" (donderdag), een nieuwe kunstru briek „Tribunaal" en de derde re portage uit Australië (vrijdag). Van over de grenzen kunnen we aanbevelen het kijkspel „De eerste mrs. Selby" (di. 21 uur D 1) en de uitvoerige beschouwingen over het proces tegen Eichmann (in ons land karig bedeeld). Voor liefhebbers willen wij de rubriek adviezen voor de tuin (woe. 17.45 D 1) eens noemen. Voor de fans van Paul Cammermans mogen we „Het ge luk komt morgen" aanprijzen (di. 20.45 B.Vl). de indruk van de risico's, die een harde politieke koers, welke uiter aard zou moeten steunen op maat regelen ter vergroting van de mili taire paraatheid, met zich moet meebrengen. Het opvoeren van de emotionele spanning en het zich zo strak op standpunten vastleg gen, dat er om redenen van presti ge geen weg meer terug open staat, moeten de gevaren van een totale oorlog nodeloos groter maken, zo redeneren de voorstanders van een mildere koers. Program van actie. Op het ogenblik schijnt de situ atie aldus te zijn: president Ken nedy, die alles anders dan een oor logszuchtig man is, en die wel in ziet, dat het goed zou zijn Chroesjtsjef zo ver in de hoek te drijven, dat hij er zonder aanzien lijk verlies aan prestige niet meer uit kan ontsnappen, heeft de te genstanders van de harde politiek verzocht, hunnerzijds op korte ter mijn een programma van actie op te stellen. Helaas echter ziet het er niet naar uit, dat dezen in staat zijn een aannemelijk voorstel ter tafel te brengen. De „New York Herald Tribune" heeft al onthuld, dat het scherpste wapen, dat zij totnogtoe wisten te bedenken, een economi sche boycot van oost-Duitsland is. Of Chroesjtsjef daarvoor door de knieën zal gaan?! Juist, omdat het Kremlin zich door „zachte" middelen beslist niet tot inschikkelijkheid zal laten be wegen, moet men wel aannemen, dat de voorstanders van een harde politiek van het westen zullen tri omferen. Ingezonden mededeling m Voormalige bewoners van het concentratiekamp Bergen-Belsen zijn in Tel Aviv bijeengeweest om het traditionele „volwassenheids- feest" te vieren van een thans 13- jarige jongen die destijds in het kamp werd geboren. De ouders van deze jongen, Joseph én Hadassah Rosensaft, waren na het einde van de oorlog voor de overlevenden in het kamp blijven zorgen. Eenzaamheid „Ik ben de goede Herder en Ik ken de mijne en de mijne ken nen Mij". Joh. 10 14. Is niet één van de moeilijkste dingen in het menselijk leven: de eenzaamheid? Het gevoel alleen te staan, is zwaar te dragen. Om el- kaars eenzaamheid op te heffen, is er bovenal nodig dat wij elkaar liefhebben, en elkaar werkelijk kennen. Wij hebben in deze tijd zo weinig liefde, zo weinig geduld voor elkaar. Iedereen leeft gehaast. Er is zo weinig een kennen van el kaar. Men leeft langs elkaar heen. Het niet kennen van elkaar bete kent ook: een niet begrijpen van elkaar. Wij kunnen dat niet gekend worden, het miskend worden, op aangrijpende wijze zien bij vele kunstenaars van alle eeuwen. Zij leden er onder, door de mensen niet begrepen te worden in hun kunst. Die kunst betekende voor hen de meest persoonlijke uiting van zichzelf. Iets van die pijn van het niet begrepen worden, van het miskend worden, kennen wij allen. Daardoor zijn wij dikwijls een zaam. Jezus echter wil onze eenzaam heid opheffen. Hij heeft ons lief, en daardoor kent Hij ons en be grijpt ons. Doordat Hij ons lief heeft, kent Hij ons zo door en door. Het is iets geweldigs het te mogen aannemen, dat Jezus ons kent. Want daardoor wordt onze een zaamheid werkelijk opgeheven. Hij is de goede Herder voor ons. Hij is steeds bezorgd voor zijn schapen. Hij begrijpt onze nood en moeilijk heden zo goed. Hij wil die van ons afnemen. Het betekent zo ontzet tend veel, dat er iemand is, die ons volledig kent en begrijpt. Door de ze wetenschap alleen verandert er reeds zo veel ten goede. Wij mogen deze goede Herder ook kennen. Er is hier een weder kerigheid. Wij kunnen Hem ken nen uit de Bijbel. Daar wordt van Hem getuigd, daar spreekt Hij zelf tot ons. Iemand zal misschien zeg gen: ik merk zo weinig van Jezus' nabijheid. Heb.t u dan echter be wust naar Hem gezocht en Hem ook willen kennen? Als U dat doet, zult U Zijn nabijheid ervaren. Dan zult U bovenal weten wat het be tekent door Hem gekend te worden en bevrijd te worden van uw een zaamheid. Z. W. S. D. KERKNIEUWS Veel Oost-Duitsers aanwezig BERLIJN, 19-7. Onder het klok- kegelui van de Evangelische ker ken in west-Berl(jn is woensdag middag in het westelijke stadsdeel de tiende Duitse Evangelische kerk dag begonnen. Gedurende vier da gen zullen godsdienstige plechtig heden, discussies en bijeenkomsten worden gehouden. In oost-Beriyn is het congres door de autoriteiten verboden omdat het een onderdeel zou uitmaken van de koude oorlog en een provocatie zou zjjn. In het oostelijke deel van de stad werden alleen vijf blddlensten gehouden. In west-Berlijn, waar het congres door plechtige erediensten in vijf kerken werd ingeleid, stonden hon derden deelnemers reeds een uur voor het begin van de dienst op straat te wachten. In totaal hadden tot dusver een 28.500 west- en oost- Duitsers zich bij hun Berlijnse ge loofsgenoten gevoegd. Het grootste aantal kwam uit west-Duitsland, maar verscheidene duizenden kwa men uit het oost-Duitse gebied. Witte vlaggen met een violetkleu rig kruis, het symbool van het con gres, waren alleen in west-Berlijn te zien. De president van de kerkdag, Reinhold von Thadden-Trieglaff, zei in een der west-Berlijnse ker ken dat bij het besluit om het con gres in Berlijn te houden politieke overwegingen in het geheel geen rol hadden gespeeld. Dr. Otto Dibelius, bisschop van Berlijn, zei dat het ongeloof „uit het oosten aanstormt, gesteund door alle middelen van de uiterlijke macht". Bisschop Ernst Horning uit Goer- litz, de enige oost-Duitse bisschop die het congres bijwoont, verklaar de dat de strijd tegen de kerk en het geloof in deze eeuw niet is ge staakt. Congresfunctionarissen zeiden dat een groot aantal oost-Duitse christenen het congres bijwoont, ondanks een waarschuwing in de communistische pers dat deelne ming „inbreuk op de wetten van de staat" betekent. De Evangelische (protestantse) kerk is thans nog de enige organi satie die in geheel Duitsland werk zaam is. DICTATUUR OP SCHOOL LINDAU, 20-7. Uitgerekend, de beste leerling van de jongens-h.b.s. in Lindau aan de Bodensee (Duits land) heeft zijn leraren 6ij een afscheidsfeest onaange naam getroffen. Uit naam van zijn mede-leerlingen hield de 20-jarige Karl Furmanlak een afscheids rede, waarin hy met een ci taat uit Brecht als een blikseminslag bij heldere hemel zijn leraren aanviel: „Op school staat de mens tegenover de onmens". Hij beweerde, dat op de scho len tegenwoordig „absolute dictatuur" heerstDe leraren verlieten uit pro test de zaal en het feest moest worden afgebroken. Furmanlak heeft een beurs van 10.000 mark gekregen Ingezonden mededeling Als brandend maagzuur laaiend opstijgt soms tot hoog in de keel brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nau welijks hun dagelijkse maaltijd aandurven - uit angst voor do zuurbrand daarna PREDIKBEURTEN voor zondag 23 juli 1961 Ned. Herv. Kerk Zlerikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 9.30 uur ds. A. van den Ban uit Scha- rendijke. Serooskerke: 11 uur ds. J. 's-Gravendeel uit Genk. Burgh: 9 uur ds. v. Herwaarden (jeugddienst) 10 uur idem. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 7 uur idem (Bed. H.A.). Re- nesse: 9 uur ds. van LIere, 10.15 uur dr. J. Zandee uit Utrecht. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 11 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. H. B. Meijboom uit Utrecht. Zonnemaire: .30 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 11 uur ds. W. S. Duvekot uit Zon nemaire (Bed. H. Doop). Dreischor: 10 uur ds. G. H. Duijvendak (Bed. H. Doop, zang kerkkoor). Ouwer- kerk: 7 uur ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk Nicuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6.30 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Be zemer uit Zierikzee (Bed. H. Doop). Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. Sint Philipsland; 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 19.30 uur ds. C. W. Thijs uit Nieuw-Vennep. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. J. H. Homan uit IJmuiden. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. P. Rie- mersma uit Leeuwarden. Zonne maire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Mieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 3 uur drs. G. van der Zwaan uit Amers foort. Bruinisse; 10 en 5 uur cand. Roaan uit Zeist. Anna Jacobapol- der: 10 en 2.30 uur dr. E. Masselink uit Rotterdam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Haamstede: 7 uur ds. J. Keizer uit Brouwershaven (in de Chr. Ger. Kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. L. Kleis- sen, schipperspred. te Utrecht. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. de Jong uit Gouda. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. J. de Jong uit Gouda. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. L. Kleissen, schip perspred. te Utrecht. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk; 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 25 juli, des avonds half acht, ds. Steenblok uit Gouda. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Ileils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholleke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Eucharis tievieringen (in de week te 7.15 en 8 uur), 7 uur lof, (zaterdag 7.15 uur lof). Haamstede: 7.30 en 9 uur Eu charistievieringen en te 10.30 en 19 uur. Bijna zou men uit de stapel in zendingen op de wekelijkse puzzel de zuivere weersgesteldheid in de voorbije dagen kunnen aflezen, want buiten was het niet al te best en daarom zochten kennelijk velen hun troost bij de puzzel. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer J. VAN SLUIS, Zeeasterstraat 3 Nieuwerkerk De tweede prijs is bestemd voor: mevr. M. DE BIL-FLIKWEERT Minderbroederstraat 23 Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. trek; 4. aorta; 8. olie; 11. wij; 12. rank; 14. tien; 16. st; 17. nn 18. dl; 19. eg; 21. stap; 23. kaas; 25. li; 2G.anti; 28. olm; 30. nota; 32. klei; 33. kraan; 35. daar; 37. la; 38. pel; 40. eva; 42. ge; 43. lak; 44. sta; 45. es; 47. ria; 49. elk; 51. me; 52. dato; 54. spoel; 57. waal; 59. toen; 61. eem; 62. vara; 63. ne; 64. teen; 66. stel; 68. ga; 70. or; 71. el; 72. ük; 74. enge; 76. rups; 78. se; 79. sago; 80. ommen; 81. gros. Verticaal: l. twee; 2. rij; 3. kr; 4. anna; 5. ok; 6. tt; 7. aida; 8. on; 9. is; 10. etui; 13. anti; 15. elan; 20. gala; 21. stip; 22. por; 23. kma; 24. soda; 25. laag; 27. ne; 29. laf; 31. t.a.; 32. kleed; 33. klaas; 34. netel; 36. regel; 39. eli; 41. val; 46. sate; 47. roet; 48. toe; 50. kwal; 51. maag; 53. to; 55. pen; 56. ems; 58. ar; 60. neon; 62. velp; 63. neus; 65. ergo; 67. teun; 69. ares; 73. ka; 74. eo; 75. em; 76. re; 77. sg; 78. so. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. soort onderwijs (afk.), 3. pers. voornaamw., 5. zang. noot, 7. briefaanhef (Lat. afk.), 9. aanhaling, 10 reeds, 11. voorzetsel, 12. wandversiering, 14. Europese hoofdstad, 15. hevige wind, 17. Eng. voegwoord, 18. wondvocht, 21. voor, 22. op de wijze van, 23 plaats in Duitsland, 25. scheur, 28. rivier in Nederland, 29. visuil, 33. Chinese maat, 34 deel v d. voc-t, 36. jon gensnaam, 38. gewicht (afk.), 39. vlaktemaat (afk.), 41. kalmte, 44. larve, 46. herkauwer, 48. scheel, 50. meisjesnaam, 51. persbureau, 53. oP de wijze van, 55. assistent (afk), 58 gewicht,, 60. larve, 61. soort onderwijs (afk.), 64. bewijs, 66 mededinger, 68. vreemde munt, 69. duur van eb en vloed, 71. zang- noot, 72. boot, 73. zangnoot. 74. maanstand (afk.), 75. Eng. voorzet sel, 76. inhoudsmaat (afk Verticaal: 1. klimwerktuig, 2. na komeling, 3. deel v.e. fiets, 4. dun. 5. het Romeinse rijk (afk.), 6. ge weldig, 7. rivier in Nederland, 8. tas, 9. voorzetsel, 13. treiter, 14. familielid, 16. windrichting (afk.), 19. losse naad, 20. vogel, 22. godin, 24. zangnoot. 25. welwillende lezer (Lat. afk). 26. tandeloos zoogdier, 27. vogel, 30 glad, 31. in orde (afk.). 32. landbouwwerktuig, 35. boom, 37. bid (Lat.), 39. inhoudsmaat (afk.) 40. anno (afk.), 42. deel v. Amerika (afk.), 43. vervoermiddel, 44. keer. 45. kledingstuk, 46. jongensnaam. 47. N.V. (Franse afk.), 49. vogel, 52. deel v.e. week. 54. deel v. e jaar 57. tegenvaller, 58. rivier in Sibe rië, 59. aanslibbing. 62. deel v.e. boom. 63. te zijner plaatse (Lat. afk65, Eng. telwoörd, 67. afde ling, beroep, 70. keur, 71. Duits pers', voornaamw. TONEEL EN FILM „De laatste dagen van Pompei' in Concertzaal-filmprogramma Ook spektakelfilm te Haamstede De Concertzaal brengt met het weekeinde de film: „De laatste da gen van Pompei" in vertoning, een typische spektakelfilm met sterren als Steve Reeves, Christine Kauf- mann, Barbara Carrol en anderen. Massaregie is één der opvallende eigenschappen van deze film, die een blik gunt in een langvervlogen tijdperk, waarin andere zeden en wetten golden in een stad, die door vuur werd verwoest. Als tweede film wordt een „West ern' gebracht: „Laredo, stad zonder wet", met in de hoofdrol William Holden, die als Jim Dawkins, sa men met enkele vrienden in Ame- rika's „wilde tijd" achter de post koetsen aanzit. Bonter maakt het de Mexicaanse bandiet Calico en in de sfeer van laffe roofovervallen en veediefstallen, komen Jim en één zijner vrienden toch weer aan de zijde van het recht te staan. Een vriend van Jim sneuvelt, maar hoe dan ook het recht zegeviert. Het „Wild-West"-blondje Rannie Carter wordt gespeeld door Mona Freeman. Ook Haamstede krijgt een spek takelfilm te zien. De hier reeds eerder besproken film; „Salomo en de koningin van Scheba", met Yul Brunner en Gina Lollobrigida in de hoofdrollen. VOORBURG. Op 59-jarige leef tijd is in St. Antoniushove te Voor burg overleden de bekende cineast Rudi Hornecker. DE NIEUWE WERELD 17. „Te laat", kreunt meester Niggle, als hij met zijn dikke leer jongen hijgend de kade oprent „Daar gaan ze!" Woedend rammelt hij de hullende Jackie door elkaar, terwijl hij wanhopig met zijn wandelstok naar de wegvarende schepen zwaait. „Kom terug!" schreeuwt hij zo hard hij kan. „Jullie hebben de verkeerde kaar tenmaker aan boord! Kom terug!" Maar de vijf schepen van Jean Cabots vloot zijn al lang buiten bereik van Niggles schorre stem. Presto, die naast de andere jan maats aan de verschansing staat herkent tussen de wuivende me nigte op de kade de zwarte jas van de kaartenmaker en triomfan telijk grinnekend zwaait hij de man, waar hij één dag bij in de leer geweest is, vaarwel. „Naar wie sta jij zo te zwaaien, maat?" klinkt opeens een stem naast hem. Geschrokken staart Presto naar een matroos met een blond ringbaardje, die hem wantrouwend opneemt. „Naar Meester Niggle, de kaartenmaker", zegt hij dan met een kleur als een boei. „Zozo, ben jij soms zijn leerjongen Jackie Jackson?" grijnst de matroos. Presto knikt zwijgend. „Nou, dan ben je wel vermagerd Jackie", meesmuilt de matroos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6