SupralllX VERF EN LAK Veekles$k Fiat 5oo giardiniera Verbroken Banden HET PALINGOPROER Dodelijke ongelukken Voor 30 jaar.... goodwill Eichmann geeft Jodendeportaties toe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 JULI 1961 No. 19009 Ingezonden mededeling is beter, kost minder... en elke streek strók! -411. 'n Product van BRINK, Groot-Ammers 75 jaar geletien: De zonen van „Bokkebek" kregen een lintje AMSTERDAM. „Bij ons in de Jordaan, waar de bloemen voor de ramen staan", is het niet altijd zo rustig geweest als op deze ietwat zomerse julidag in 1961. 75 jaar ge leden bijvoorbeeld, om precies te zijn op 25 en 26 juli 1886 ging het er heet toe. Het volk liep te hoop, agenten werden gemolesteerd, straatklinkers vlogen door de lucht, barricaden werden opgericht, een grote politiemacht kwam op de been, militairen verschenen op het toneel, er vielen schoten, 23 doden werden geteld en een honderd mensen werden gearresteerd. En dat alles naar aanleiding van een volksvermaak op de toen nog niet gedempte Lindengracht. Hoe was dit mogelijk? Hoe kon een zo grote volksbeweging ontstaan uit een weliswaar niet geheel onschuL dige, maar toch vrij simpele pu blieke vermakelijkheid? En waar om kon de politie de orde niet her stellen dan nadat er tal van doden waren gevallen? Vijftig cent per dag plus een borrel In december 1867 produceert de bekende Nicolaas Beets een ge dicht, waarin o.m. de regels voor komen: „De welvaart deelt naar eiken kant haar gaven rijkelijk mede". Maar wat hier gezongen werd, was beslist niet waar, want de arbeiders hadden het slecht. Op het platteland verdienden ze des zomers 50 tot 70 cent per dag en 's winters helemaal' niets. Soms konden ze voor de gemeente keien kloppen of vlas braken. De werk tijden waren onmenselijk lang,, tot 18 uren per dag toe en de kinder exploitatie was afschuwelijk. Dr. A. Kuyper deelde in de Ka mer mee, dat uit de opgaven van sommige industriëlen zelf bleek, dat in ons land kinderen van zeven jaar in de tijd van zes dagen tot 85 87 uren werkten. Sommige pa troons gebruikten het lokmiddel van de jenever om hun arbeiders nog verder te kunnen uitbuiten. In 1884 besloot het gemeentebestuur van Leeuwarden om de kroegen tot 's morgens zes uur gesloten te houden om te voorkomen, dat de arbeiders, die tegen die tijd naar hun werk gingen, al voor dag en dauw hun eerste borrel verschalk ten, die hun overigens maar drie tot vijf cent kostte. Organisatie van de arbeiders leek het enige middel, om voor-hun belangen en rechten te kunnen opkomen. In oktober 1871 werd het Algemeen Nederlandsch Werklie den-verbond opgericht. De gemeente-ezi van Amsterdam. In 1878 werd het politie-apparaat te Amsterdam gereorganiseerd. Een groot aantal agenten moest op korte termijn worden aangesteld. Op gehalte en geschiktheid werd daarom weinig gelet. De voor naamste eisen leken wel te zijn: lichaamskracht, een paar grote handen, een druk gebruik van stok en sabel, in het algemeen een ruw en onbesuisd optreden. Een zeer belangrijke factor was uiteraard de bezoldiging. En daar mee was het zelfs voor die tijd droevig gesteld, zodat de betrek king uit dien hoofde allerminst aanlokkelijk was. Daar kwam nog bij, dat de dienst onmenselijk zwaar was. Men kende een 48- uren dienst. De rust bestond gedu rende die periode hierin, dat een deel van het personeel 's nachts in een hangmat kon doorbrengen, waarvan er drie boven elkaar wa ren aangebracht in een van alle hygiëne en ventilatie gespeend hok. Van slapen kwam zo uiteraard weinig. En wanneer de 48 uur er op zaten, kon de agent 's morgens om 8 uur naar huis gaan, om daar te genie ten van de armoe bij vrouw en kinderen, tenzij moeder kans zag met het weekgeld van elf gulden behoorlijk rond te komen. De Am sterdamse politie-agent van die dagen was inderdaad de slechtst bezoldigde, meest afgebeulde en hardst geplaagde van alle gemeen te-dienaren. Niet ten onrechte werd hij „de gemeente-ezel" genoemd. Palingtrekken, verboden volksvermaak. Zondagmiddag 25 juli 1886. Ter wijl in het volkspark, bij de Nas- saukade, een socialistische verga dering wordt gehouden, houdt een aantal Jordaners zich bezig met een oud vermaak. Over de Linden- gracht, ter hoogte van de le Lin- dendwarsstraat, is een touw ge spannen, aan beide zijden aan de huizen vastgemaakt. Aan het touw is een levende paling gebonden. De deelnemers varen telkens in een schuitje onder het touw door, waarbij een man, die op de plecht staat, de hevig spartelende paling van het touw probeert te trekken. Het spel is als dierenmishandeling bij de wet verboden. Maar spon taan is men er op deze zomerzon- dagmiddag weer mee begonnen. Een surveillerende agent ver biedt het wrede bedrijf. Aanvan kelijk lijkt men te gehoorzamen, maar bij controle na het aflossen van de wacht blijkt het spel in volle gang te zijn. Intussen is de vergadering in het Volkspark afge lopen en vele deelnemers hebben zich naar de Lindengracht bege ven. De agenten waarschuwen op nieuw, maar men stoort zich niet aan het verbod. Op last van inspekteur Boas van het bureau Noordermarkt moet de vertoning gestaakt worden. Enkele agenten maken het touw los. Maar wanneer zij weer tussen het volk komen, worden zij afgetuigd. In spekteur Boas wordt met stenen gegooid en weet slechts met moei te zijn bureau te bereiken. Revolutie. En nu begint het spektakel pas goed. Gezien de ellendige toestand onder de arbeiders, gezien ook de miserabele situatie bij de politie, zijn alle voorwaarden aanwezig voor een explosie. En deze komt ook. Er ontstaat groot tumult. Uit alle bureaus worden versterkingen gestuurd naar de Lindengracht. De handhavers van 'het gezag worden met bloempotten en dakpannen be kogeld, de bestrating wordt opge broken om aan stenen te komen, men richt barricades oP en beplant deze met rode en zwarte vlaggen. De dag loopt ten einde, maar daarmee is de zaak allerminst af gelopen. De volgende dag, maan dag 26 juli, wordt de grote politie macht in en om het bureau Noor dermarkt eigenlijk gelegerd en met stenen bestookt. De overheid ziet zich nu genoodzaakt, de hulp van het leger in te roepen, 's Avonds trekken infanterie en cavalerie de woelige buurten binnen. Het ver zet is hevig. Er wordt met scherp geschoten. En het resultaat is he laas, dat 23 jonge mensen hierbij het leven verliezen, terwijl vele anderen min of meer ernstig wor den gewond. Daarmee is het „pa lingoproer" in bloed gesmoord. Wanneer de sociale positie van de arbeiders niet zo ellendig was geweest, wanneer de politie niet met zulke onbekwame en daardoor niet betrouwbare mensen had moe ten werken, zou dit alles stellig niet nodig geweest zijn. Straf en beloning. Bij de begrafenis der slachtoffers ontstaat opnieuw beroering, maar geen nieuw verzet. Dan volgt nog de geruchtmakende berechting van de velen, die als belhamels of ste nen werpers werden gearresteerd. Veroordelingen volgen. Maar bij arrest van 14 maart 1887 wordt be klaagde Bredius door de Hoge Raad van alle rechtsvervolging ontsla gen. 15 juni wordt aan de andere veroordeelden gratie verleend. Ook beloningen worden uitge reikt. Leendert en Jacobus Mens, de zonen van „Bokkebek", de on gekroonde koning van de Oranje- lievende Willemstraat, worden be noemd tot broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, omdat zij in het oproer de rode vlag van de Zaterdagse-brug hebben gehaald. Een Chris je van der Woude krijgt de bronzen medaille met een loffe lijk getuigschrift, omdat zij inspek teur Boas, die zonder haar tussen komst in het water zou zijn ge gooid, in veiligheid had kunnen brengen. De geschiedenis van het „Palingoproer" was afgesloten, maar dit alles heeft nog heel lang nagewerkt. H. J. A. ten Broecke de Langhe. DANTUMAWOUDE. Twee jon gemannen zijn tussen Dokkum en Murmerwoude met een motor te gen een stilstaande Belgische vrachtauto gereden en daardoor om het leven gekomen. Het waren de 19-jarige H. J. R. Ozendaal, uit Oosternijkerk (gemeente Oostdon- geradeel) en de 18-jarige W. Arts uit Reitsum (gemeente Ferwerdera- deel). AMSTERDAM. Ontdekt is dateen vrachtwagen met aanhanger van de firma Helsloot in de Nieuwe Vaart in Amsterdam lag. Toen men met behulp van enkele kraanwa gens de wagen uit het water licht te, bleek zich in de cabine het stof felijk overschot van een onbeken de, ongeveer dertigjarige man te bevinden. HAAMSTEDE. Wij vernemen dat de nieuw benoemde burgemees. ter van Haamstede, Jhr. R. J. H. Q. Röell, tijdens een op 29 augus tus te houden raadsvergadering, zal worden geïnstalleerd. Z1ER1KZEE. Op 1 september zal de bekende wijnkopersaffaire, ge dreven door de heer G. v. d. Vliet alhier het 200-jarig bestaan her denken. ZIERIKZEE. In de tuin van so ciëteit „Concordia" is een gebouw verrezen, aansluitend aan de be staande lokaliteiten en ingericht voor een tweeledig doel, nl. als ke gelbaan en voor het houden van festiviteiten. ZIERIKZEE (Adv.). Bordeaux wijn f 0,80 per fles; Médoc f 0,90; St. Emilion f 1,50; Bourgogne f 1,40 per fles. HAAMSTEDE. In de „Schouwse Boer" en hotel Bom toonde de kwekerij „Flora" een 60-tal dah lia's. ELLEMEET. Voor het eerst zal in de komende winter de Reizende Bibliotheek aanwezig zijn, waaruit men voor de prijs van 3 cent per stuk, boeken lenen kan. BURGH. Voor gronden in de Oosterenbanpolder van Schouwen is het dijkgeschot vastgesteld op f 3 per ha., voor weg- en gemaal schot en f 4,25 per gegoede ha. HAAMSTEDE. De Z.L.M. stelt pogingen in het werk een cursus te openen in landbouwhuishoud- kunde voor meisjes van vijftien jaar en ouder. ZIERIKZEE. Met aanvankelijk zestien leden, is opgericht de afde ling oostelijk-Schouw en van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling BINNENVERING BED het beste bed colt gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector Jtftc&et fabrlektn Ztvtnbargan i KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet-Uddel (2de pred.pl.): T. Langerak, Vinkeveen; te Hasselt: J. W. de Bruyn, Har derwijk. Ger. Kerken Beroepen te Westmaas: kand. J. Rowaan, Zeist ;te Wissekerke: C. W. Plooy, kand. te Soestte Vin keveen: kand. C. W. Plooy, Soest. Bedankt voor 's-Gravenhage- Oost (vac. W. C. v. d. Brink): J. v. Reeven, Utrecht-Zuid; voor Schie dam (vac. E. J. Oomkes): N. H. Heiner, Heinkenszand. Voor de arbeid onder de hier te lande studerende Chinezen "en Oos terlingen te Leiden zal als opvol ger van ds. W. Fijn van Draat, die naar Zwitserland vertrekt, worden benoemd kand. A. Hofman, Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde: kand. H. Biesma, Lisse en kand. J. Kievit, Apeldoorn; te Aalsmeer: kand. H. Biesma, Lisse en kand. J. P. Versteeg, Amsterdam; te Hil- legom: kand. J. Kievit, Apeldoorn en kand. J. P. Versteeg, Amster dam; te De Krim (O.): kand. H. Biesma, Lisse en kand. J. Kievit, Apeldoorn. Beroepen te Franeker: kand. H. Biesma, Lisse. Bedankt voor Haamstede-Kerk- werve: A. W. Drechsler, Vlissingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLAARDINGEN. Door een de- fect aan de stuurinrichting is in de Marnixstraat te Vlaardingen een driewielige truck gekanteld, die werd bestuurd door de 21-jarige A. G. uit Vlaardingen. Hij kwam onder de wagen terecht, liep in wendige kneuzingen op en is in het Algemeen ziekenhuis overleden. RUURLO. De 49-jarige groenten- handelaar J. L. uit Lochem en de 61-jarige krantenbezorger K. even eens uit Lochem, zijn om het leven gekomen toen de bestelauto van eerstgenoemde op de weg Ruurlo- Borculo tegen een boom botste. Terwijl hij snel reed is de auto vermoedelijk geslipt. De wagen werd totaal vernield. 's-HERTOGENBOSCH. In het St. Carolusziekenhuis in 's-Hertogen- bosch is overleden de 53-jarige me vrouw H. F. uit Rotterdam, die eerder in Vught slachtoffer van een verkeersongeval is geworden. NIJKERK. In het St. Elizabeths- gasthuis in Amersfoort is overle den de 71-jarige heer B. H. uit Nij- kerk. Eerder werd hij, toen hij met de fiets aan de hand de verkeers weg Amersfoort-Zwolle wilde over steken aangereden dooreen vracht auto. AMSTERDAM. Te Amsterdam Is de 48-jarige G. T. P., schipper van een modderbak, in de Jan van Rie- beeckhaven te water geraakt en verdronken. Personeel van de rijks politie heeft anderhalf uur later het stoffelijk overschot opgedregd. AMSTERDAM. Bij de N.V. G. L. Loos en Co'9 fabriek voor techni sche- en medische gassen aan de Transformatorweg bij Sloterdijk in Amsterdam-west is een hoofdaf sluiter in de zuurstofleiding uit el kaar gesprongen waardoor drie personen brandwonden opliepen. het WAT en WAAROM van de nieuwste WAT is dat voor een wagen? WAAR zit de ruimte in deze auto? De Fiat 500 Giardiniera is een charmante 4-persoonswagen, die tevens als combinatiewagen gebruikt kan worden. Véél ruimte voor mensen. Bergen bagage bij combi-gebruik. Achterin, dank zij de horizontale onder de vloer geplaatste motor. Grote achter deur voor een vracht van 200 kg of bijna een kubieke meter! (Ëfl WAAROM maakte Fiat dezè „dubbel-doel" auto? Omdat Fiat ervaring heeft met ruim 2 millioen 500- en 60Q-'s over de hele wereld. Omdat Fiat een volwaardige en comfortabele combi-car wilde brengen, die in elk bud get paste. EN VERDER? Zuinige motor .(1:17). Pittige, versterkte motor (ruim 95 km u). Luchtgekoeld met thermostatische regeling en centrifugaal oliefilter. Door het zuinige-verbruik en de laag geprijsde onderdelen C\dr\ bereikbaar voor ieder budget. TiuOU." (ineI. open dak en verwarmine) Voor Zlerikzee e.o. Garage J. van der Wekken Driekoningenlaan 1, Telefoon 01110-2212 Maar schuld bekennen is er nog niet bij JERUZALEM, 20-7. Tijdens de tiende dag van het kruisverhoor 'heeft Eichmann toegegeven dat hij „alle joden uit Hongarije, niet één uitgezonderd, met inbegrip van de kinderen" moest deporteren. Hij voegde er echter snel aan toe dat hij de bevelen hiertoe van Hitier, Ribbentrop en Himmler had ont vangen en dat zijn eigen rol be perkt bleef tot „het vasstellen van de dienstregeling der treinen". Hausner (sarcastisch)„daar heb ben we de treinen en dienstrege lingen weer". Eichmann: „ja, dat waren mijn orders en instructies". Hij ontkende dat zijn bezoek aan ■het concentratiekamp Auschwitz ten doel had de capaciteit van het kamp vast te stellen. Hij zei er slechts om technische redenen ge weest te zijn. Ook ontkende hij iets te maken gehad te hebben met de „bliksemdeportatie" van joden uit Boedapest. Volgens hem had de Hongaarse gendarmerie deze de portatie uitgevoerd. HOLLANDIA. Wederom heeft in Nieuw Guinea de natuur een halt toegeroepen aan een groep bergbe klimmers. Het waren de Australiërs Rayner en de heer en mevrouw Rhodes, die voor de eerste maal trachtten, de met sneeuw bedekte „Wilhelminatop" (bijna 4700 m.) van de noordzijde te beklimmen. Zij zijn onverrichterzake terugge keerd naar Wamena in .de vallei van de Baliemrivier. Gedurende vrijwel de gehele tocht hebben zij regen gehad. NIJMEGEN. Aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 12 april in Nijmegen is de 64-jarige heer A. H. J., uit Nijmegen, in het Radboutziekenhuis aldaar overle den. FEUILLETON 18 Het impulsieve gebaar maakte hem even verlegen, maar hij her stelde zich onmiddellijk. „Mij over komt niets", zei hij lachend, „ge looft u mij maar!" U hebt mij1 zo even toch gezegd, of althans laten blijken, dat u mij volkomen ver trouwt? Welnu, zoiets legt ver plichtingen op. Ik verlang dus van u, dat u niet bang bent!" Zij sloot even haar ogen, als iemand die dodelijk vermoeid is. „Ik geloof, dat ik, sinds wij moes ten vluchten, geen minuut zonder angst heb gekend. Ik weet al bijna niet meer, wat het zeggen wil zon der angst te leven''. Haar woorden maakten een die pe indruk op hem. In een 'opwelling van Innig medelijden sloeg hij zijn arm om haar heen en drukte haar zacht tegen zich aan. Het was een zo teder gebaar, dat het elke ge dachte aan incorrectheid uitsloot. „U was toch zoeven een paar se conden werkelijk opgewekt?" Zij knikte. „Ik geloof dat ik ver schrikkelijk ondankbaar ben", klonk het zacht tegen zijn schou der. „Nee, nee, zo is het niet, maar ik zou zo graag zien, dat u weer wat moed schepte en wat hoop koes terde op e^n betere toekomst. Als u eens wist, hoe gelukkig mij dat zou stemmenZo - nu zal ik eens proberen mijn vriend te be reiken De rest komt dan vanzelf". Gehoorzaam als een kind nam zij weer plaats op de stoel tegenover door Marlise Kolling hem. Hij schoof haar zijn sigaret tenkoker toe en Het zich daarna telefonisch met Mortimer Hixley veihinden. Maar ditmaal liep het hem niet mee. Sir Hixley was voor twee dagen naar Leningrad, werd hem meegedeeld. Dringende zake lijke besprekingen waren de oor zaak van zijn enigszins overhaast vertrek. De mogelijkheid was ech ter niet uitgesloten, dat hij van daag weer thuis kwam. Het gesprek werd in het Engels gevoerd, maar Lisaweta scheen het resultaat van Robert's gezicht te lezen. „Ja, wat beginnen we nu?" vroeg hij, enigszins uit het veld geslagen. „Niets! Het beste is, dat u mij nu maar laat gaan U ziet toch zelf voor welke moeilijkheden u komt te staan!" „Moeilijkheden zijn er o^i over wonnen te worden!" antwoordde hij kort. Hij keerde haar de rug toe en liep naar het raam. In gedach ten verdiept, staarde hij naar bui ten, terwijl hij met zijn vingers op de ruit trommelde. Zij durfde hem niet te storen en speelde nerveus met de rose sjaal, waarbij zij hem echter geen seconde uit het oog verloor. Eindelijk scheen Robert tot een besluit te zijn gekomen. „Weet u wat", zei hij, zich met een ruk omkefend en langzaam op haar toetredend, „het beste is, dat ik u toch naar Hixley breng. Hij bewoont een aardig huis, naar Mos_ kouse begrippen zelfs een buiten gewoon mooi huis, en heeft een Engelse bediende, die sinds jaren zijn vertrouwen geniet. Als alle Britse butlers kan hij zwijgen als het graf. Te dien opzichte hebben wij dus niets te vrezen. U kunt dan 'bij Hixley blijven, tot hij terug komt en dan kunnen wij nog eens verder praten. Zo - en nu zal ik eens gaan zien, of ik u veilig door het hotel kan loodsen. Wees zo goed zolang daar binnen te wachten tot ik terug kom". Lisaweta stond op. De rose sjaal bleef vergeten liggen. Eschberg zag aan haar gezicht, dat er nog iets was, dat haar hin derde. En eindelijk kwam het er uit: „Ik kan toch niet weggaan, zonder te weten, hoe Alexei het maakt. U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik zo lastig ben, maar dat leunt u toch wel begrij pen". „Natuurlijk! Maar laat u dat ge rust aan mij over. Ik zal mij van zijn toestand op de hoogte stellen. Als hij hulp nodig heeft, zal ik niet nalaten hem die te verlenen. Maar u mag u in geen geval meer met hem in verbinding stellen. Na alles, wat u mij van die Pjotr hebt ver teld, dunkt het mij het beste, dat u zich zowel voor hem als voor uw broer verborgen houdt". Wederom gleed er iets van angst over haar gezicht. „Ik maak mij, eerlijk gezegd, de gehele tijd al on gerust, dat Pjotr mij op het spoor zou kunnen komen. U weet niet, hoe zeldzaam geraffineerd hij is. Het zou mij niets verwonderen als hij allang achter mijn verblijfplaats is gekomen. Misschien staat hij wel ergens voor het hotel op de loer". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5