DE ZIERIKZEESCHE COURANT COMPLETE OORLOGSTOESTAND ONTSTAAN ROND OMSTREDEN BASIS BIZERTA Met weekeinde westelijk militair overleg op komst Weer Frans-Algerijns gesprek in de omgeving van Evian Kwestie-Bizerta voor de Veiligheidsraad Onrust in Perzië Centraal bergland Nieuw-Guinea grotendeels „terra incognita" VRIJDAG 21 JULI 1961 117e jaargang No. 19009 ZIER1KZEESCHEHN EUVVSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redekteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Tunesiërs verwerpen Frans ultimatum TUNIS, 20-7. De stryd die tussen Fransen en Tunesiërs is uitgebro ken om de lucht en vlootbasls Bi- zerta, heeft een toestand doen ont staan die aan een complete oorlog herinnert. Ooggetuigen hebben donderdag avond verklaard dat de Franse troepen op het ogenblik pogingen doen om de kazerne in Bizerta te rug te kragen die de Fransen enige t\jd geleden aan de Tunesiërs heb ben overgedragen. Iemand die naar Menzel Bourguiba was geweest, zei dat hjj daar donderdag 27 ïyken had gezien. Radio-Tunis meldde dat het zie kenhuis van Bizerta vol ligt met gewonden. In het stadion had men een noodlazaret ingericht. Het ra diostation deelde voorts mee dat er een luchtbrug was ingesteld tussen Algerië en Bizerta om versterkin gen voor de Fransen te kunnen aanvoeren. Volgens het Tunesische persbu reau T.A.P. is van officiële Tune sische zijde meegedeeld, dat er op het ogenblik 600 gewonden in Bi zerta zijn. Wat de doden betreft kon men slechts meedelen dat er in het lijkenhuisje van het zieken huis 30 lijken liggen. T. A.P. meldt voorts dat de Franse luchtmacht-donderdagavond laat haar aanvallen heeft hervat. Van gezaghebbende Tunesische zijde zou voorts meegedeeld zijn dat Franse pantsereenheden don derdagavond een groep betogers hebben aangevallen. De Fransen schoten met zware mitrailleurs. Vijf-en-dertig mensen zouden om het leven zijn gekomen. Radio-Tu nis meldde, dat Franse troepen de Tunesische stellingen bij het kamp Nador hebben aangevallen. Franse versterkingen Donderdagavond werden nieuwe parachutistenversterkingen naar Bizerta overgevlogen, aldus deel den officiële Franse kringen in Pa rijs mee. De parachutisten werden DE BERLIJNSE KWESTIE Nationale Veiligheidsraad V.S. bijeen WASHINGTON, 20-7. De Ameri kaanse minister van Defensie, Mc Namara en de voorzitter van de commissie van chefs van staven, generaal Lyman Lemnitzer zullen Baterdag naar Parijs en maandag naar Londen vliegen om de kwestie Beriyn te bespreken. Dit heeft het ministerie van Defensie In Was hington meegedeeld. Zij zullen zondag in Parijs met generaal Norstad, de opperbevel hebber van de N.A.V.O.-troepen, spreken over „kwesties van ge meenschappelijk belang betreffen- le de plannen van de regering met het oog op de Berlijnse crisis". „Zij zullen met generaal Norstad tevens spreken over de toekomstige behoeften van de N.A.V.O.-strijd- macht, evenals generaal Norstad reeds eerder met de ministers van Defensie van andere N.A.V.O.-lan- den besprekingen heeft gevoerd". Maandag zal minister McNamara in Londen een onderhoud hebben met zijn Britse ambtgenoot Wat- kinson. Dit onderhoud is volgens de ministeriele woordvoerder een voortzetting van de gesprekken die minister Watkinson vier maanden geleden in Washington heeft ge voerd. De nationale veiligheidsraad is donderdag ruim een uur onder uorzitterschap van president Ken nedy bijeen geweest. De besluiten die de raad gisteravond heeft ge nomen zal de president dinsdag in een radio- en televisie-uitzending en woensdag in een boodschap aan het Congres meedelen. Voorstellen gedaan van beide zijden EVIAN, 20-7. Na een onderbre king van ruim een maand zijn de Algeryns-Franse besprekingen in Evian donderdag hervat, zy wor den gehouden in het Chateau de Lugrin, op vyf kilometer afstand van Evian. De vergadering duurde slechts een uur. Beide delegatieleiders, de Franse minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe en de Algerijnse vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken Belkacem Krim, hebben voorstellen gedaan die be ogen het gesprek op gang te bren gen. Op de vergadering van van daag in het Chateau d'Allaman zullen deze voorstellen worden be antwoord. Punten van overeenkomst Een woordvoerder van de Franse delegatie heeft verklaard dat de voorstellen van Joxe en Krim pun ten van overeenkomst bevatten. De Fransen willen volgens hun woord voerder de behandeling van proce- NEW YORK, 20-7. Tunesië heeft donderdag officieel om een spoedi ge byeenkomst van de Veiligheids raad over de crisis rondohi Bizerta verzocht. De raad komt vrydagavond om half acht Nederlandse tyd bijeen. Secr.-generaal Hammarskjoeld heeft een bezoek aan New Delhi en Cairo uitgesteld in verband met de byeenkomst van de raad. dure-kwestles zo spoedig mogelijk beëindigen en beginnen met de 'be spreking van concrete problemen. Toen de delegaties, hu een maand geleden, uit elkaar gingen wa9 de toen drie weken oude conferentie ln een impasse gekomen. De eventuele deelneming van Ben Bella, een der gevangen geno men ministers van de voorlopige regering van de republiek Algerië noch de kwestie Bizerta zijn van middag ter sprake gekomen, aldus de Franse woordvoerder. Aanrander gegrepen te Venray VENRAY, 20-7. Het Is de rijks- politie te Venray gelukt de dader te arresteren van zeker twee po gingen tot aanranding. Het is een 16-jarige jongen uit IJsselsteijn, De pogingen werden gedaan in Wellerlooi en ln Meerlo. Onder zocht wordt thans of de gearres teerde ook de dader is van nog altijd onopgehelderde aanrandin gen in de Peelstreek. Dank zij het signalement, dat de rijkspolitie kreeg na een poging tot aanranding in Wellerlooi, waar een 16-jarig meisje werd aangerand, kon de politie nog geen vierentwin tig uur later de dader arresteren. De jongen, die een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd, zal naar Roermond worden overgebracht, waar hij voor de officier van Ju stitie zal worden geleid. India heeft verzocht de kwestie van het staken van de proeven met kernwapens op de agenda van de tomende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. te plaatsen. onmiddellijk ingezet voor „beperkte operaties". De vliegtuigen waarmee zij waren aangevoerd, kondeh nor maal landen. In doorgaans welingelichte krin gen in Algiers werd meegedeeld dat tot dusver uit Algerië drie regi menten parachutisten ter verster king naar Bizerta zijn vertrokken. TUNIS, 21-7. De Tunesische re gering heeft een Frans ultimatum verworpen, waarin de terugtrek king van het Tunesische garnizoen uit Bizerta geëist wordt, zo is of ficieel in Tunis bekendgemaakt. Gemopper in Delft Straks een „achtergebleven gebied?" DELFT, 20-7. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, is ernstig bezorgd over het lange uit blijven van vergunningen voor tal rijke belangrijke werken, die op korte termijn moeten worden uit gevoerd. Op hygiënisch en sociaal gebied heersen toestanden die niet langer toelaatbaar zijn, aldus de burgemeester in een onderhoud. Het uitblijven van toestemmin gen voor de aanleg van een nieuw buitenbad, de bouw van een slacht huis, de restauratie van een pand nabij museum „Het Prinsehof" (dat enige jaren geleden ernstig van brand te lijden heeft gehad), de bouw van een ziekenhuis en de daarmee verband houdende plan nen om het oude en nieuwe gast huis te bestemmen tot verpleeg huis voor bejaarden, ts wel de voornaamste reden waarover de burgemeester ernstig is ontstemd. Deze plannen zijn al verscheidene jaren geleden door de gemeente raad goedgekeurd en ook Ged. Sta ten gaven hun fiat, maar bouwvo lume schijnt er niet af te kunnen. Wanneer de hogere instanties en speciaal de inspectie van sociale zaken niet spoedig meer begrip to nen voor onze moeilijkheden, dreigt Delft een achtergebleven gebied te worden, aldus de burgemeester. TEHERAN, 20-7. De Perzische minister van Landbouw, dr. Arsa- naji, heeft donderdag verklaard dat de politie zo nodig van haar vuur wapens gebruik zal maken, als aanhangers van het nationale front vrijdag in strijd met het regerings verbod gaan demonstreren. Het zal vrijdag acht jaar geleden zijn, dat dr. Mossadeq in Perzië weer aan de macht kwam. Het na tionale front is op de hand van de oud-premier. Minister Arsanaji zei dat de lei ders van dit front het werktuig zijn geworden van de klandestiene communistische radio die heeft aangekondigd, dat er vrijdag in Teheran bloed zal vloeien. Paard krijgt zijn kans te Voorschoten VOORSCHOTEN, 20-7. Vrijdag 28 juli zal in Voorschoten een „dag van het paard" worden gehouden, waarvan de jaarlijkse paarden markt een onderdeel is. Deze paar denmarkt, de enige z.g. kruismarkt, wordt des morgens door burge meester L. de Kool geopend. Op het sportterrein van de school aan de J. W. Frisostraat treedt in de morgenuren de pony-club uit Bemmel op; kinderen van acht tot twaalf jaar, die leden zijn van deze club, zullen demonstraties geven met pony's. Voor de handelaren die het groot ste aantal paarden ter markt aan voeren zijn prijzen beschikbaar die om twaalf uur in „Het Wapen van Voorschoten" zullen worden uitge reikt. Des middags worden op de Prins Bernhardlaan kortebaan draverijen gehouden. Prins Bernhard met dochter te Londen LONDEN, 20-7. Z.K.H. prins Bern- hard heeft donderdag een particu lier bezoek aan Londen gebracht. Samen met prinses Margriet woon de hij in 'het Palace theater de op voering bij van de musical „The Sound of Music". DODEN IN STRIJD OM BIZERTA F In de strüd om het al of niet ontruimen door Frankrgk van de Tunesische vlootbasis Bizerta, zijn reeds vele doden gevallen. - Foto: Slechts hg hoge uitzondering mag een auto met burgers de prikkeldraad versperring passeren, welke Tunesische militairen en politiemannen op de toegangswegen naar Bizerta op gericht hebben. Onbetreden gebied van 92.000 km2 HohLANMA, Juli. B(j de behan- deling door de Nieuw Guinea-raad van de afdeling binnenlandse za ken van de ontwerp-begroting 1962 hebben verschillende sprekers in het bgzonder aan één gebied grote belangstelling gewyd: het ruige, weinig betreden en tot dusver vr'y- wel geïsoleerde centrale bergland, voor de openlegging waarvan kort geleden een speciale commissaris werd benoemd. Een taak welke nie mand hem, gezien de veelheid van problemen die dit gebied opwerpt, zal benyden. Het nieuwe commissariaat be- strilkt een gebied van ongeveer 02.000 km2. Het strekt zich uit van Ruwweg 'het Jamoermeer in het westen tot aan de Australisch-Ne- derlandse grens in het oosten en telt naar schatting een bevolking van rond 300.000 zielen. Over de gehele breedte verheft zich een hooggebergte. Het is één lange keten, waarvan verschillende toppen eeuwig bedekt zijn met sneeuw, soms tot honderd meter dikte, en waar gletschers het ge bergte ihier en daar een Alpen- achtlg aanzien geven. Daartussenin de dalen, vlakten en valleien, de peilloze afgronden en wild'bruisen- de bergstromen. Het gebied heeft een bevolking waarvoor de tijd heeft stilgestaan. Een bevolking ook, die is vastgeworteld in een door een proces van eeuwen uitge balanceerd cultuurpatroon. Het zijn de bergen geweest die De Scheveningse pier Vandaag miljoenste bezoeker verwacht DEN HAAG, 21-7. Vandaag, vrij dag, tussen drie en vijf uur wordt de miljoenste bezoeker (of bezoek ster) van de pier te Scheveningen verwacht. Haar of hem wacht een geschenk, verder een gratis toe gangskaart voor de rest van 1961 en een ridderslag met de drietand van een als Neptunus fungerende kikvorsman. Deze Neptunus zal uit zee oprijzen en op de pier de mil joenste de versierselen behorende bij de voor deze gelegenheid in het leven gereopen „Orde van de zil veren zeester" overhandigen. Begrafenis slachtoffers „Fridtjof Nansen" DEN HAAG, 20-7. Op de „Ceme- terio do Alto de Sao Joan" te Lis sabon zijn stilte begraven niei -ge ïdentificeerde stoffelijke overschot ten van slachtoffers van de „Fridt jof Nansen", D.C.-8 toestel van de K.L.M., die op 30 mei j.l. bij de hoofdstad van Portugal veronge lukte. Alle slachtoffers zullen op 18 au gustus a.s. in plechtigheden te Lis sabon en te Caracas worden her dacht. het isolement van 'het gebied en van zijn bevolking hebben veroor zaakt. Pas vlak voor de laatste we reldoorlog werd in het centrale bergland, op twee plaatsen tegelijk, doorgedrongen. Letterkundigen krijgen opdracht DEN HAAG, 20-7. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundigen mevr. H. Laurey te Haarlem, J. van Bree- men te Laren (Noord-Holland), H. G. Hoekstra te Amsterdam en C. Poort te Voorburg, opdrachten ver leend tot het sohrijven van een aantal gedichten. De letterkundi gen C. J. Kelk te IJmuiden en D. Verroen te Rijswijk zullen in op dracht een roman en A. Coolen te Waalre een aantal schetsen schrij ven over (verdwijnende) volksge bruiken in het oosten en zuiden van Noord-Brabant. Aan de letterkundige A. Visser te Amsterdam tenslotte is opdracht verleend een essay te schrijven over de sociale en psychologische aspecten van de detective-story. Angstig avontuur op zee DELFZIJL, 20-7. Vijf Duitse ma rinemannen hebben een hachelijk avontuur beleefd. Het landings vaartuig, waarmee ze van Emden uit onderweg waren naar het ei land Borkum, maakte opeens wa ter en zonk binnen twee minuten als een baksteen. De vijf. militairen hebben een half uur in het water gelegen en dreven in een sterke stroom zeewaarts. Toen werden ze opgepikt door de passagiersboot „Rottum" van rederij Wagenborg die de mannen in Delfzijl aan wal gebracht heeft. Wereldcongres Jehova's Getuigen in Amsterdam AMSTERDAM, 20-7. Op het in- ternationale congres, dot de Watch Tower Bible and Tract Society van 1 tot en met 6 augustus a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam zal houden, worden op de eerste dag ruim 13.000 deelnemers ver wacht. Dit aantal zal vermoedelijk in de loop van de week tot 23.000 oplopen. Het congres in Amsterdam is een uit een reeks van vele, dit jaar georganiseerde congressen, die in New York zijn begonnen. DEN HAAG. De tweede zitting van de internationale vereniging voor de oprichting van een wereld universiteit is donderdagmiddag in het kleine paleis Kneuterdijk In Den Haag geopend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Trotse mensen zullen liever verdwalen dan de weg vragen. Goeree heeft geflorideerd drinkwater DEN HAAG, 20-7 De minister van sociale zaken en volksgezond heid heeft goedkeuring verleend aan de stichting „De Drinkwater leiding Goeree-Overflakkee" te Middelharnis, aan het door haar af te leveren water natriumsilico- fluoride toe te voegen De water leiding op het eiland Goeree-Over flakkee is, nadat de minister rich met de conclusies van het desbe treffende rapport van de gezond heidsraad Cariespreventie met fluoride" heeft verenigd de eerste strericwaterleiding, waar op grond van de in dit rapport vervatte be vindingen tot fluoridering van drinkwater zal worden overgegaan. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BONN. Bij een plechtigheid ter herdenking van de aanslag op Hit- Ier op 20 juli 1944 heeft generaal Friedrich Foertsch in een toespraak tot officieren en manschappen van de „Deutsche Bundeswehr" in Sieg- burg bij Bonn donderdag gezegd, dat de leiders van de opstand „hun eed aan de vlag en hun soldaten trouw hebben gebroken met het recht van degenen di? weerstand bieden aan het kwaad". ATHENE. Athene is donderdag middag door een krachtige aard schok getroffen. LEOPOLDSTAD. Het hoofd van het Kongolese leger, generaal Mo- bo?toer heeft donderdag gezegd dat de Katangaanse gendarmerie op gehouden heeft te bestaan als on afhankelijke eenheid en onder zijn persoonlijk bevel gebracht is als onderdeel van het nationale Kon golese leger. RABAT. Naar van officiële zijde te Rabat verluidt, heeft koning Hassan in een telegram aan presi dent Bourguiba uiting gegeven aan de solidariteit van de regering en het volk van Marokko met Tunesië FRANKFORT. Volgens de te Frankfort verschijnende Abend- post" bestaat het ernstige vermoe den, dat enige kleiner? wapenhan delaars uit west-Duitsland wapens leveren aan hen, die in Zuid-Tyrol sabotagedaden plegen. Deze leve ranties zouden geen politiek? ach tergrond hebben. De betrokkenen zouden slechts op geldelijk gewin uit zijn. CHARLESTON. Elf personen zijn omgekomen in Charleston en in Ohio en Kansas door een nood weer, dat gepaard ging met zware storm en regenval in de afgelopen achttien uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1