DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT KENNEDY KONDIGT VERHOGING MILITAIRE PARAATHEID AAN VAN DE V.S. OM FRANSE BASIS BIZERTA (Tunis) WORDT GEVOCHTEN Vliegtuigongeluk eist 67 doden Kwestie-Bizerta voor de Veiligheidsraad? EICHMANN ONTKENT ALLES Radioverkeer op korte golf ernstig gestoord De beperking van de partikuliere bouw Westelijke nota's aan de Sowj et-Unie Komplot in El Salvador Kongo in rustiger banen? Tunesië protesteert bij Frankrijk De kwestie-Berlijn in liet Lagerhuis DONDERDAG 20 JULI 1961 117e jaargang No. 19008 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Dringend beroep op Moskou voor samenwerking WASHINGTON, 19-7. President Kennedy heeft woensdag op een persconferentie in Washington be kendgemaakt, dat hU dinsdag een rede tot het Amerikaanse volk zal houden over verhoging van de mi litaire paraatheid van het land. Sprekend over de kwestie-Ber- T\jn zei de president, dat op de la ter op de dag te houden bijeen komst van de nationale veiligheids raad zal worden uitgemaakt, welke maatregelen zullen worden getrof fen om de militaire positie van de V.S. te versterken. Deze besluiten zouden nog deze week ter kennis van de bondgenoten worden ge bracht, die, volgens het staats hoofd, in het betrokken gebied ook zware verantwoordelijkheden dra gen. In een rede welke hij dinsdag avond aanstaande tot het Ameri kaanse volk zal houden, zal Ken nedy over deze militaire maatrege len spreken. Hij deelde mee dat volgende week woensdag maatre gelen aan het Congres zullen wor den voorgelegd. Kennedy deed een beroep op de Sowjet-regering om in de kwestie- Berlijn „terug te keren tot de weg van constructieve samenwerking, die zij zo vaak zegt te willen vol gen, en met haar bondgenoten uit de tweede wereldoorlog te IJveren voor een rechtvaardige en duur zame regeling van de bestaande kwesties". President Kennedy zei dat er in Berlijn, Duitsland en Europa vrede heerst. „Als deze vrede wordt ver stoord door eenzijdige acties van de Sow jet-Unie, zuilen de leiders van dit land een zware verant woordelijkheid op zich laden tegen over de wereldopinie en de geschie denis", aldus de president. De NAVO Een verslaggever merkte op dat de Amerikaanse regering enkele maanden geleden de Europese lan den van de NAVO heeft voorge steld de kracht van de conventio nele strijdkrachten te vergroten. Sindsdien schijnt echter weinig te zijn gebeurd. Op een vraag of de Amerikaanse regering tevreden is over deze ontwikkeling antwoordde de president dat in het overleg dat aan de ministersconferentie in Pa rijs zal voorafgaan, de mogelijk heid van gemeenschappelijk optre den onder de loep zal worden ge nomen. Gevraagd of men bij het analy seren van de militaire situatie uit gaat van de veronderstelling dat Probleem er bij Poging Fransen tot vertrek te dwingen PARIJS, 19-7. De blokkade van de lucht- en vlootbasis Bizerta heeft reeds woensdag, de eerste dag van de actie die terugtrekking van de Franse troepen ten doel heeft, geleid tot schietpartijen. Van officiële zijde in Parijs werd gezegd dat Tunesische artillerie en mortieren de basis hebben bescho ten, en dat Franse vliegtuigen, „om de Tunesiërs ontzag in te boeze men" en de landing van parachu tisten te beschermen, het vuur uit hun boordwapens hebben geopend. Het hoofdkwartier van generaal Roger Motte, de commandant van de luchtmacht, zou door Tunesi sche projectielen zijn getroffen. Het Tunesische persagentschap heeft meegedeeld dat „na verschil lende landingen van parachutisten, de Franse luchtmacht Tunesische stellingen bij Bizerta heeft bescho ten en gebombardeerd. De Tune sische troepen beantwoordden het vuur". Het Tunesische ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat de troepen opdracht hebben te ver hinderen dat drie Franse oorlogs schepen, die voor Bizerta liggen, naar de basis opstomen. Eerder werd van officiële Tune sische zijde meegedeeld dat is ge- Meer t.v.-uitzendingen per 1 oktober HILVERSUM, 19-7. Per 1 okto- ber zullen de televisie-uitzendingen op zaterdag- en zondagavond reeds om 19 30 uur beginnen; op de an dere avonden blijft het tijdstip zo als tot dusver 20 uur. Het N.T.S.- weekjournaal dat tot nu toe op vrijdagavond wordt uitgezonden, zal worden verplaatst naar de zon dagavond: van 19.30 tot 20 uur. Op vrijdagavond wordt na 1 oktober, evenals op de andere avonden, een nieuws N.T.S.<-da(gjournaal uitge zonden. Aldus is meegedeeld op een persconferentie van de N.T.S „Sport in beeld" zal met ingang van dezelfde datum worden ver vroegd en om 20 uur in plaats van zoals tot nu toe om 22 uur worden uitgezonden Dit vervroegen is ge daan om ook de jeugdige kijkers in de gelegenheid te stellen via de televisie van het sportnieuws ken nis te nemen. Ook zullen per 1 oktober 's za terdagsmiddags televisieprogram ma's worden uitgezonden, er wel van 15 tot 17 uur. Dit zullen films, reportages, Eurovisie-uitzendingen of opvoeringen op telerecording zijn. Geen studioprogramma's dus, omdat de beschikbare studioruimte dat nog altijd niet mogelijk maakt. vuurd op verscheidene Franse vliegtuigen en een helikopter. M erkivaardige verzamelaar VENLO, 19-7. Doordat men ont dekte dat in de openbare leeszaal van Venlo een jongeman een schaar hanteerde, is de vreemde hobby van deze 18-jarige jongeman uit Venlo aan het licht gekomen. Een huiszoeking door de politie wees uit, dat hij bij bezoeken aan de bibliotheek illustraties uit soms kostbare en deels onvervangbare boekwerken heeft geknipt. Met dit materiaal had hij vijf knipselboe- ken aangelegd. Zijn belangsletling ging vooral uit naar werken met een histori sche inslag, zoals de Atlas der wes terse beschaving van prof. F. van der Meer en de Atlas van de bijbel van L. H. Grollenberg. Hij knipte er tekeningen, foto's en gekleurde platen uit en kreeg zo een verzameling van vele honder den afbeeldingen, die hij systema tisch rangschikte in zijn knipsel- Men trof nog losse knipsels aan, die voor een zesde deel van zijn oeuvre bestemd waren. Doofstommen deden mulo-examen GRONINGEN, 19-7. Voor het eerst in de geschiedenis van het in 1790 gestichte Koninklijke Insti tuut voor Doofstommen in Gronin. gen is een groep van zeven leerlin gen van school gegaan in het bezit van het schooldiploma mulo. Ver der behaalden deze leerlingen het middenstandsdiploma, het diploma algemene ontwikkeling en het kantoordiploma machineschrijven. Een der leerlingen kreeg ook nog het diploma lagere landbouwschool. De overigen bekwamen zich nog voor vakdiploma's. Drie doden bij verkeersongeluk DE BILT, 19-7. Bij een frontale botsing tussen twee personenwa- gens op de Utrechtsestraatweg in De Bilt zijn vanmiddag drie per sonen om het leven gekomen. Vier personen werden gewond- Het on geluk ontstond doordat de motor kap van een auto, die in de rich ting Zeist reed, door een defect aan het slot, plotseling opensprong. De bestuurder kon daardoor niets meer zien. De auto belandde op het linker weggedeelte en kwam daar in botsing met een tegenligger. eventueel een oorlog te land zal worden gevoerd, antwoordde Ken nedy: „Ik baseer mijn oordeel op hetgeen ik beschouw als de rela tieve balans van krachten van het communistische blok en het Wes ten, de houding van het commu nistische blok en onze mogelijke behoeften bij het nakomen van onze verplichtingen". V olksverhuizing" ISTANBUL, 20-7. De be volking van 36 Turkse dor pen in zuid-Turkije bij de Syrische grens zal binnen kort naar west- en midden- Turkije worden overge bracht, dit om een einde te maken aan de smokkelhan del, die 20 welig in de grensstreek bloeit. Volgens de Turkse autoriteiten zijn deze dorpen in de afgelo pen jaren „één groot smok- kelnest" geworden. De tot heden genomen maatrege len tot bestrijding van de smokkelarij zijn niet af doende geblekenDe smok kelaars brengen vee, siga retten, boter, textielproduk- ten en thee naar Syrië en nemen op de terugweg ny- lonstoffensigarettenaan stekers en zelfs goud mee. BUENOS AIRES, 19-7. Een- Ar gentijns verkeersvliegtuig met 67 personen aan boord is woensdag op ongeveer 250 km. ten zuidwesten van Buenos Aires verongelukt. Volgens de berichten is het toe stel, dat eigendom was van de „Aerolineas Argentinas", bij Azul brandend neergestort. Alle 67 in zittenden kwamen om het leven. Het toestel, een DC-6, is in een moerassig gebied terechtgekomen. Het was op weg van Buenos Aires naar Commodoro-Rivadavia, 1400 km. ten zuiden van d© Argentijnse hoofdstad. NEW YORK, 19-7. De Tunesische ambassadeur in Washington, Habib Bourguiba jr., heeft woensdagavond een onderhoud gehad met de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld. In New York circuleren geruch ten dat Tunesië de kwestie-Bizerta zeer spoedig aan de Veiligheids raad zal voorleggen. Het proces te Jeruzalem JERUZALEM, 19-7. Tijdens de zitting van woensdag is Eichmann door de openbare aanklager onder vraagd over een lezing, die hij tij dens de oorlog in Berlijn over de „Eindoplossing" van het Joden vraagstuk heeft gegeven. Hij ont kende in de oorlog tegeni Duitse politie-commandanten gezegd te hebben dat het beëindigen van „de ze duizend jaar oude plaag van het mensdom ons eens en voor altijd rust zal geven". Hausner bracht naar voren, dat Eichmann dit geval in 1957 in Ar gentinië aan de Nederlandse jour nalist Willem Sassen zou hebben verteld. „Zelfs als ik dat op die le zing gezegd zou hebben, zou ik een gek geweest zijn om dit tegen Sas sen te zeggen", aldus Eichmann. SCHIEDAM. Schiedamse kap pers hebben vrijwillig besloten per 1 augustus aanstaande de vijfdaag se werkweek in hun bedrijf in te voeren. Zij zullen dinsdags de hele dag gesloten zijn. Het is de eerste afdeling van de Nederlandse kap- persbond die deze vijfdaagse werk week invoert. In het najaar zal nog nader bezien worden of de dinsdag de sluitingsdag zal blijven. Koninklijke fietstocht door Drente Bij haar bezoek aan Drente heeft H.M. koningin Juliana dinsdag onder Terhorsterzand een fietstochtje gemaakt langs een nieuw aangelegd rijwielpad. Foto: lachend maakte de koningin een sprintje, toen zij de wachtende persfotografen ontdekte. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, bleef vrolijk achter bij zoveel enthousiasme. Een grote zonnevlam UTRECHT, 19-7. Het radiover keer op de korte golf wordt sinds dinsdag ernstig gestoord als gevolg van het optreden van een grote zonnevlam. Het intercontinentale telefoonverkeer en het T.O.R. (te lex over radio) verkeer, alsmede de radio-uitzendingen van de korte- golfstations, komen of in het ge heel niet dan wel zwaar verminkt over. De zonnevlam is dinsdag waar genomen door Franse astronomen. Volgens de waarnemers was het een van de grootste die ooit is ge zien. De vlam had een levensduur van 82 minuten. De Sterrenwacht in Utrecht, die zich in het bijzonder met de bestu dering van de zon bezig houdt, heeft de zonnevlam niet kunnen waar nemen vanwege de bewolking. Aannemersbond verontrust UTRECHT, 19-7. „Moeilijk te verwerken". Dat is de reactie van de Nederlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond op de maatregel, waarmee minister van Aartsen vrijwel de gehele vrije woningbouw heeft stilgelegd. Met ingang van maandag is - zo als bekend - voor werken boven 10.000 gulden rijksgoedkeuring noodzakelijk. „Dat in de duurder© sector be perkt moest worden is nog wel te aanvaarden, maar wij begrijpen eerlijk niet, dat er nu ook beperkt gaat worden in de goedkope onge subsidieerde sector die gelijk staat met de premiebouw", zo verklaar de mr. W, Aantjes, algemeen se cretaris van de N.CAB., tegen over het A.N.P. Hij is temeer ver baasd over de ministeriële maatre gel, omdat de minister een beroep heeft gedaan op de bouwers, zo goedkoop mogelijk te bouwen. Vol- Kleurenfilm van Rotterdam ROTTERDAM, 19-7. Er komt waarschijnlijk een nieuwe toeristi sche film over Rotterdam. De hui dige films zijn namelijk, nu de her bouw en de uitbreiding de stad een geheel ander karakter hebben ge geven, sterk verouderd. De (kleuren)film zal, indien al thans de gemeenteraad zijn goed keuring verleent aan het betreffen de voorstel van b. en w., in op dracht van de gemeente worden gemaakt door de N V. Nederlandse Filmproduktie Maatschappij, die o.m. ook „Het Mes" en „Makkers staakt uw wild geraas" vervaardig de. De kosten zijn 68.530 gulden en de speelduur wordt ca. zeventien minuten gen9 de N.C.A.B. worden nu juist de mensen die aan deze wens ge hoor geven getroffen. LONDEN, 19-7. De V.S., Frank rijk en Engeland hebben premier Chroesjtsjef In nota's, die in Mos kou werden overhandigd en dins dag voor publikatie vrijgegeven, gewaarschuwd dat een ernstige en gevaarlijke toestand ontstaat in dien een einde wordt gemaakt aan de westelijke rechten in Berlijn. De V.S. zeggen onder meer dat zü de uitoefening van hun rechten, tezamen met de Britse en Franse bondgenoten, met het doei de vrij heid van meer dan twee miljoen mensen in west-Berlijn te hand haven, als een fundamentele poli tieke en morele verplichting be schouwen. In de drie nota's, die een ant woord vormen op de jongste ver klaringen over de Sowjet-houding tegenover Berlijn, verklaren de westelijke regeringen het met de Sowjet-regering eens te z\jn dat een regeling van de Duitse kwestie al te lang op zich heeft laten wach ten, maar zij leggen de nadruk er op dat zij in het verleden gedetail leerde voorstellen hadden gedaan voor hereniging van Duitsland in vrijheid en voor een definitieve op lossing van het Duitse probleem. De Sowjet-regering had echter steeds alle voorstellen afgewezen. De westelijken verklaren dat een regeling voor dc Duitse kwestie moet worden gevonden door vreed zame onderhandelingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn meer miskende dom koppen dan miskende genieën. SAN SALVADOR, 20-7. De junta, die in Ei Salvador aan het bewind is, heeft woensdagavond meege deeld, dat zij een door de commu nisten geïnspireerde samenzwering „in di kiem heeft gesmoord". De samenzweerders hadden de junta omver willen werpen. Veiligheids strijdkrachten hebben verscheide ne mensen, die contact met de communisten onderhouden, gear resteerd. Grote hoeveelheden Marxistisch propagandamateriaal zijn in beslag genomen. ELIS ABETHST AD19-7. In Eli- sabethstad is woensdag een over eenkomst gesloten tussen president Tsjombe en generaal Moboetoe. de commandant van de Kongolese strijdkrachten in het gebied dat door de regering-Ileo, in Leopold- stad, wordt bestuurd. Volgens deze overeenkomst zullen de Katangese troepen in het Kongolese leger op genomen worden en onder bevel van Moboetoe worden geplaatst. Katanga en Zuid-Kasai zouden een autonoom militair gebied worden. TUNIS, 19-7. De Tunesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Sa- dok Mokkadem, heeft bij de Franse zaakgelastigde in Tunis „krachtig geprotesteerd" tegen de Franse „agressie", i.e. het uitwerpen van parachutisten en het beschieten met machinegeweren van Tunesi sche stellingen. „De Tunesische regering waar schuwt voor de gevolgen van der gelijk optreden, waarvoor de ver antwoordelijkheid volledig bij de Franse regering berust". Belgische klimmers op Groenland vermist GODTHAAB (Groenland), 19-7. Vier Belgische bergbeklimmers, le den van de eerste Belgische expe ditie naar Groenland, zijn. naar men aanneemt om het leven geko men door een val in een diepe af grond Vijf overlevenden verklaar den woensdag bij aankomst in Umanak in oost-Groenland, dat zij hun collega's, onder wie de expe ditieleider, Jean Duchesnes, en een 22-jarig meisje van Tjechische af komst, Nadine Simandl vrijdag uit het oog hadden verloren Zij von den echter hun voetstappen die op de berg Nordlerit naar de rand van een afgrond leidden. DE WONINGBOUW IN 1961 DEN HAAG, 19-7. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 16.910 woningen gereed gekomen Hiervan werden 8.691 gebouwd in opdracht van particulieren, 4.019 in opdracht van gemeenten, 4.173 voor rekening van woningbouwverenigingen en 27 in opdracht van Rijk, provincies e.d Van het totale aantal zijn er 5.863 bestemd voor bewoning door eigenaren. Dit wordt meegedeeld ln de drie_ maandelijkse publikatie van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, die mede is sa mengesteld uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. LONDEN, 19-7. De Engelse mi nister van buitenlandse zaken lord Home heeft woensdag in het La gerhuis verklaar^ dat „een ver keerde stap" inzake Berlijn tot een wereldoorlog kan leiden. Hij waar schuwde tegen openbare redevoe ringen, omdat de partijen zich dan te veel vastleggen waardoor de spanning slechts wordt verhoogd, en bepleitte „rustige diplomatie, zonder dreigementen met geweld" voor het vinden van een vreedzame oplossing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1