h een prachtige uitzet en hoe omo helpt die fris en wit te houden Omo houdt 't fris en wit over drie weken ben je mijn Verbroken Banden Kinderen hebben niet genoeg te bijten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 JULI 1961 No. 18007 Wondermooie tijd, zo kort voor en na het huwelijkMaar geleidelijk aan komen de kap njets tegen modeme vragen en vraagjes van elke dag om de hoek kijken. Zo'n vorstelijke uitzet bijvoorbeeld: OMO (wit met blauwe korreltjes!) waarmee moet je die wassen! Ervaren moe- Lakens, Servetten, Slopen... alles ders geven U het antwoord: b(jjft doQr Qm0 heer|jjk en Dat komt door Omo's verhoogde zuurstofwerking (één van Omo's nieuwe wasvoordelen). Terwijl U wast bewegen zich miljoenen zuurstofbelletjes in en door het wasgoed. Ze wer ken als zonlicht, veilig blekend. Weg zijn de vlekken. Zonder nableken en blauwen wordt Uw goed geurig fris, stralend wit! Natuurlijk, er zijn meer goede was middelen. Maar Omo is voor de wasmachine bijzonder geschikt. Let eens op de prettige schuim- vorming. Zo werkt Uw wasmachi ne voor wat hij waard is En Omo's bijzondere, moderne waswerking komt daarbij het best tot z'n recht. Neem Omo voor alles, óók voor ge kleurd goed, óók voor tere stoffen. Wat moet ik in mijn wasmachine gebruiken? "\rTwmx7- STRIJD TEGEN TANDBEDERF De gevaarlijke tijd voor het gebit De strijd tegen het tandbederf, waaraan momenteel ongeveer 95 procent van de bewoners der be schaafde wereld lijdt, betekent een medisch probleem van de eerste orde. In west-Duitsland betaalden de ziekenfondsen in het afgelopen jaar alleen al een enorm bedrag van 400 miljoen marken uit voor de tandheelkundige behandeling van de daarbij aangesloten werk nemers. Daarbij komen nog de vele miljoenen die door de overheid uit gegeven worden voor de school- tandverzorging. Maar met deze schade zijn we er nog niet, want nauwelijks te becijferen zijn de kosten en ellende voortvloeiende uit ziekten die, regelrecht of indi- rekt, ontstaan door een ziek gebit. DE KIEM VOOR HET TANDBEDERF. Sinds bekend werd, dat fluor, zoals het in mineraalzout voor komt, een gunstige invloed heeft ter versteviging van de harde tandsubstantie, komt er aan het aantal publikaties, die het gebruik van fluor in de strijd tegen het tandbederf bespreken, vrijwel geen einde. Dit heeft het voordeel, dat men de publikaties van verschil lende geleerden en deskundigen uit diverse landen tegen elkaar kan afwegen. Het systeem van fluor gemengd door drinkwater, werd reeds in verschillende landen en ook in ons eigen land beproefd, doch men heeft nog geen gegevens genoeg om dit op grote schaal en algemeen te gaan doorvoeren. Er zijn verschillende mogelijk heden van tandbederf. Daar heb ben we bijvoorbeeld de schade die van buiten af veroorzaakt wordt aan het reeds volgroeide gebit van volwassenen en wel door zuren en bacteriën die een schadelijke in vloed hebben. Maar er zijn ook in vloeden van binnen uit, die bij voorbeeld bij kinderen een rol kunnen spelen tijdens het groeien van het gebit en die reeds de kiem leggen voor later tandbederf, aan gezien het gebit door die inwen dige factoren zwak is. Professor dr. Martin Herrmann, directeur van de tandheelkundige kliniek van de universiteit van Mainz, sprak in dit verband over „de gevaarlijke tijd voor het gebit". AL IN HET EERSTE JAAR. In de vijfde maand dat het kind bij de moeder verblijft, begint de kern van het melkgebit zich te vor men en reeds in het eerste levens jaar begintn de verkalking, zelfs van de eerste blijvende kiezen. In deze naar verhouding korte tijd valt de beslissing over de struc tuur en de gezondheid van het toe komstige gebit. Worden er in deze gevaarlijke tijd geen goede maat regelen genomen, dan is elke la tere poging tot voorkomen van ca ries nutteloos. Is de tand of kies eenmaal door gebroken, dan kan de kwaliteit van zijn email niet meer van binnen uit worden beïnvloed. Is het gebit dan gevoelig voor cariës, dan blijft dat het hele leven zo. Zoals vele onderzoekingen en proeven met dieren bewezen, kan de vorming van de wordende tand of kies door een daarop afgestemd voedseldieet van de zwangere vrouw worden beïnvloed. Een verhoogde vatbaarheid voor tandbederf, ontstaat indien bij flessenkinderen, de ontwikkeling van het gebit niet bevorderd wordt. Zwakke ontwikkeling en verkor ting van de onderkaak als gevolg van een verkeerde wijze van zui gen werken een onregelmatige stand van het gebit in de hand, waardoor later prachtige schuil plaatsen ontstaan waarin allerlei etensresten kunnen achterblijven, met alle nadelige gevolgen van dien. VROEGERE CONTROLE. Hoewel speciaal onderzoek met betrekking tot het tandbederf ze ker nog niet alle problemen heeft opgelost, is men toch wel zover gevorderd, dat men een redelijk in zicht heeft gekregen in de verschil lende chemische invloeden die tandbederf in de hand werken, vooral bij kinderen. In het onder zoekinstituut te Mainz werden kortgeleden 20 schooltandartsen onderricht in een nieuwe methode voor het testen van cariës. „Onze kinderen hebben genoeg te eten, maar te weinig te bijteil", ver klaarde prof. Hermann. Een aan getast melkgebit is een ernstige waarschuwing en wijst reeds in de richting van een mogelijk zwak blijvend gebit. De zieke melktan den blijven veelal nog geruime tijd naast gezonde tanden, met alle ge varen van dien. LEO WALTER. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De „Deutsche Ra- keten Gesellschaft E.V.", heeft in samenwerking met de „Nederland se Vereniging voor Ruimtevaart", van het terrein van het voormalige vliegveld bij Venlo af twaalf trans portraketten gelanceerd. VENLO. De Nederlandse vracht wagenchauffeur C. van E., in dienst van het expeditiebedrijf Frans Maas uit Venlo, heeft op de auto weg bij Ulm (Duitsland) een mo torrijder aangereden, die daarbij het leven verloor. DEN HAAG. Op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamer-lid de heer van Dis (S.G.P.), heeft de mi nister van justitie geantwoord, dat van 1 januari tot en met 15 juni 1961 aan 1393 uit Indonesië afkom stige niet-Nederlanders toestem ming tot vestiging in Nederland is verleend. Het aantal spijtoptanten onder hen bedroeg ongeveer dui zend. ZWOLLE. De 15-jarige A. S. van H., wonende in de Noordoostpolder is door een bestelwagen aangere den en op slag gedood. De jongen werd door de auto gegrepen toen hij van het erf van een boerderij de weg op fietste. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft het lijkje opgedregd van de 6-jarige Rotterdamse jon gen A. de B., die in de Rotte was verdronken. De jongen had met een vriendje aan de waterkant ge speeld. ROTTERDAM. Een 29-jarige Fin se matroos, A. A. E. uit Sumpilah- ti, is door een val van vijf meter hoogte aan boord van zijn schip „Malla" in de Merwehaven, ernstig gewond geraakt. Hij heeft een gro te hoofdwonde en een schedelba- sisfraktuur opgelopen. NIJMEGEN. De57-jarige leraar aan de St. Rosastlchtingn te Nij megen de heer J. van der M is als gevolg van een verkeersongeluk overleden. MARKTBERICHTEN Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 17-7. Officieuze noteringen per 100 kg. Voedergranen: in afwachting van de nieuwe oogst werden geen noteringen opgemaakt, daar dc oude oogst praktisch geruimd is. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op monster f 22,50- 24, prima kwaliteiten tot f 29; Schokkers op monster f 23-26, pri ma kwaliteiten tot f 31. Bruine bonen op monster, boe- renschoon, droog, naar kleur van f 20-40. Het L.E.I. gaat onderzoek instellen naar Zeeuwse schelpdiercultures Schouwen-Duivelandse vertegenwoordigers in commissies Mede in verband met de door de Deltawerken te verwachten veran deringen in de oester- en mossel- oultuur in Zeeland, heeft het Land bouw Economisch Instituut beslo ten tot het instellen van een econo misch en sociografisch onderzoek naar de oester- en mosselcultures in Zeeland. Het sociografisch deel van het onderzoek zal worden verricht door de afdeling streekonderzoek van het L.E.I. en het economisch ge deelte door de afdeling visserij van het L.E.I. De gegevens die in het kader van het sociografisch onderzoek zullen worden verzameld, wil men onder scheiden in demografische en so ciologische. Gedeeltelijk zal worden gebruik gemaakt van reeds be staande bronnen als het E.T.I.-rap port en het rapport van de Stich ting voor Economisch onderzoek der universiteit van Amsterdam. Anderzijds zal door het verstrek ken van vragenlijsten getracht worden nieuwe gegevens te verza melen. Teneinde een en ander nader ge stalte te geven zijn enkele com missies van advies in het leven ge roepen te weten de commissie van Advies ad hoe voor het onderzoek van de oester- en mosselcultures in Zeeland en de Commissie van Advies ad hoe voor de mosselkwe kerijen. Eiland-vertegenwoordigers In de commissie voor de mossel kwekerijen hebben onder meer zit ting voor ons eiland de heren B. W. Schot en Chr, Schot te Zierikzee en D. de Koning en W. N. Hooger- heijde voor Bruinisse. Voor Yersekc zijn dat de heren C. Pekaar en H. Bom en voor Tholen de heer J. H. Bal. Verder ontmoeten we de na men van de heren drs. D. J. van Dijk voorzitter van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten en ir. H. A. M. van Erp, inspecteur der visserijen te Amsterdam. Ir. J. D. Dorst, de voorzitter van het be stuur der visserijen op de Zeeuwse Stromen is tevens voorzitter van deze commissie. In de commissie voor de oester- en mosselcultures wordt Schou- wen-Duiveland alleen vertegen woordigd door de heren Chr. Schot Zierikzee en D. de Koning Bruinis se. Ook de naam van dr. P. Korrin- ga komt in beide commissies voor. FEUILLETON 16 Toen hij de pakken en dozen voor haar open maakte, kreeg zij een kleur van verlegenheid. „Maar. neemt u me niet kwalijk, dat gaat toch niet, dat Bijna ongeduldig viel hij haar in de rede: „Wij kunnen ons niet te lang ophouden. Doet u mij een ge noegen en verkleedt u zich hier naast even, hier, zo neemt u die spulletjes maar mee". Hij duwde haar alles in de han den. „Ik hoop, dat mijn keus niet al te ongelukkig is geweest; enfin, wat niet goed is, kunnen we nog wel ruilenHij lachte plotse ling op echt jongensachtige ma nier. „Stelt u voor, ze wilden zelfs dat ik de maat van uw schoenen opgaf. Dat was toch wat al te veel verlangd". De blos op haar wangen werd nog donkerder. Daarop nam ze zwijgend de pakjes en verdween. VI. Terwijl Lisaweta zich verkleed de. maakte Eschberg van dc gele genheid gebruik, het ontbijt te be stellen. Na een paar minuten werd het gebracht, een dubbele portie vlees en eieren, zoals hij dat ver langd had. Toen de kellner verdwenen was, liep hij onrustig de kamer op en neer, zich geheel verdiepend in de belevenissen der laatste uren. Van het eerste ogenblik, waarop hij Li door Marlise Kolling saweta ontmoet had af, tot nu toe had hij zich a.h.w. bezeten gevoeld door deze ene gedachte: Helpen! Thans echter eiste de werkelijkheid iets anders, nl. een verstandig be sluit. Een ding stond wel vast: Hij kon Lisaweta hier niet in het hotel la ten, maar evenmin kon hij haar weer naar die kerel, die Pjotr, te rug laten gaan. Tenslotte had hij zowel zichzelf, als het meisje in een moeilijk parket gebracht. Boven dien was daar dan nog de vraag, wat er van die broer van Lisaweta moest worden? Zou zij zich laten helpen terwijl haar broer misschien van ellende zou omkomen? Die vraag zou zij tenslotte zelf moeten beantwoorden. Maar welke moei lijkheden zich uiteindelijk ook mochten voordoen, hij was een man en hij dacht er niet aan om er voor uit de weg te gaan. Voorlopig wilde hij eerst eens be hoorlijk ontbijten. Het was toch maar goed, dat er van die dagelijks terugkerende noodzakelijkheden waren, die de gedachten afleidden en een mens even tot rust brach ten. Hij bracht de kamer wat in orde, zorgde voor wat frisse lucht en leegde een vergeten asbakje. Li saweta zou behoorlijk ontvangen worden. Daarna riep hij haar. Schier onherkenbaar veranderd stond zij voor hem. Zij droeg het nieuwe toilet; het grijs en wit stond uitstekend bij haar blanke teint en ravenzwart haar. De zijden sjaal, die eigenlijk als versiering van de kraag was bedoeld, hield zij wat verlegen in haar hand. Onzeker keek ze hem aan. Hij bedwong zijn oprechte be wondering. „Dat japonnetje staat u uitstekend", constateerde hij zake lijk. En daarna met een lichte bui ging: ,.Mag ik u verzoeken met mij te ontbijten?" Zij legde haar hand losjes op zijn arm. Welk een zeldzaam mooie hand! Smal, bezield, zonder één dode lijn. Bewonderend gleed haar blik over de ontbijttafel met haar keu rig servies en het glanzend witte laken. „Wat keurig! Hoe lang is het al niet geleden, dat ik het zo heb gezien! Het is misschien niet zozeer de armoede zelf als wel de vorm van armoede, waaronder men het meest gebukt gaat". Bijna liefko zend streek zij met haar hand over liet witte tafellaken. „En toch ontbreekt er helaas nog wat aan", moest Robert erkennen. „Ziet u, er is maar één kopje. Ik kon bezwaarlijk nog een tweede verlangen". Zij lachte. Voor het eerst hoorde hij haar donkere, warme lach. „Nu. dan zullen wij er samen gebruik van moeten maken", antwoordde ze, volkomen onbevangen. Hij overlegde bij zichzelf, dat er ook nog op een andere manier een mouw aan te passen was. Daar bij voorbeeld stond een glas naast de waterkaraf. Maar haar voorstel leek hem nog aanlokkelijker. „Gebruikt u het dan eerst", drong hij aan, terwijl hij de thee in schonk. „Melk, rum, suiker, ci troen?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5