DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTELIJKEN HOLDEN VAST AAN HLN RECHT IN BERLIJN TE BLIJVEN Tweede Amerikaanse ruimtevaarder blijft vandaag nog beneden Besprekingen over Laos schijnen weer een kans te "hebben DE KWESTIE ZLID-TIROL i HET PROCES-EICHMANN Tunesische vrijwilligers op weg naar basis Bizerta DINSDAG 18 JULI 1961 117e jaargang No. 19008 ZIERlKZmCUNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur iel. 01110-2116, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Nota's voor Moskou Geen onderlinge meningsverschillen Mastodont enkank met kiezen MOSKOU. 17-7. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben maandag in Moskou nota's overhandigd over een regciing van de Duitse kwestie. De inhoud van deze stukken, die een zelfde poli tieke gedragslijn zouden weerge ven, zal dinsdag worden gepubli ceerd. Volgens welingelichte kringen in Moskou houden de westelijke mo gendheden vast aan hun absoluut recht om in west-Berlijn te blijven en de toegang tot dit stadsdeel te behouden, maar zij zouden te ken nen geven, dat zij bereid zijn over een regeling van de Duitse kwestie te praten mits de voorwaarden daartoe niet worden gedicteerd. De Amerikaanse nota vormt een antwoord op het Sowjet-memo- randum, dat premier Chroesjtsjef bij zijn besprekingen in Wenen aan president Kennedy had overhan digd en waarin aangedrongen werd op een spoedig sluiten van een vre desverdrag met Duitsland. De nota's van Engeland en Frank rijk zijn eèn reactie op latere Rus sische boodschappen. Naar verluidt volgen de drie wes telijke mogendheden in hun nota's een zelfde politieke koers. Geen vrijstad Volgens de zegslieden werd cate gorisch de eis van Chroesjtsjef af gewezen dat, bij gebrek aan een vredesverdrag, de westelijke mo gendheden west-Berlijn zouden verlaten en zouden toestaan dat het een gedemilitariseerde .vrij stad" wordt onder internationaal toezicht in één of andere vorm. Voorts is het westen niet bereid te erkennen dat Rusland het recht zou hebben een afzonderlijk vre desverdrag met oost-Duitsland te sluiten. Voorts is in Washington verno men, dat de drie westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken waar schijnlijk begin augustus in Parijs zullen samenkomen, om de gealli eerde strategie verder te coördine ren. Dit gesprek zou zowel de mi litaire als de diplomatieke aspecten betreffen. Proef uitgesteld wegens weersomstandigheden CAPE CANAVERAL, 18-7. Een ruimtevaart van de Amerikaanse kapitein Virgil Grissom is wegens ongunstige weersomstandigheden ten minste vierentwintig uur, tot woensdagmiddag 12.00 (Nederland se ttfd) uitgesteld. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) deelde mede, dat boven de lanceer- plaats, Cape Canaveral, een dikke laag wolken hangt, die de eerste uren niet zal optrekken. Over een dag en een nacht is het weer waar schijnlijk beter. •Kapitein Grissom sliep toen (om streeks middernacht plaatselijke tijd) het besluit de vlucht uit te stellen werd genomen. Hij werd gewekt, en toen hij van 'het uitstel hoorde „haalde hij zijn schouders op, draaide zich om en ging weer slapen", aldus een woordvoerder van de N.A.S.A. De eerste Amerikaanse ruimte vaart - van Shepard - moest we gens slecht weer te Cape Canaveral drie dagen worden uitgesteld. Voorzitters hadden gesprek GENEVE, 17-7. De meningsver schillen tussen oost en west over de verder te volgen procedure op de veertienmogendhedenconferen- tie over Laos schijnen waarschijn lijk te kunnen worden opgelost, nu de twee voorzitters van de Geneef- se conferentie maandag anderhalf uur van gedachten hebben gewis seld. Na het gesprek van de Brit Mac- donald en de Russische delegatie leider Poesjkin verklaarde een Sowjet-woordvoerder, dat „de con ferentie thans tot effectieve be sprekingen schijnt te zullen ko men". Hij deelde mee dat enige „procedurebesluiten" waren geno men. De Britse woordvoerder noemde het gesprek „nuttig". De-proceduregeschillen betreffen de vraag, of het eerst gesproken moet worden over de neutraliteit van Laos dan wel over de taakom schrijving voor de internationale controlecommissie. Een ander ge schil dat de conferentie ophoudt, gaat over het beschikbaar stellen van materieel, dat deze commissie noodzakelijk acht voor de uitoefe ning van haar funktie. Naar ver luidt hebben Macdonald en Poesj kin ook over deze kwestie gespro ken. Zodra bouwsom f 10.000,— te boven gaat: Rijksgoedkeuring nodig voor niet-gesubsidieerde woningbouw DEN HAAG, 17-7. Met ingang van dinsdag is voor nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van ongesubsidieerde woningen, voor zover hiervoor een gemeente- Ijjke bouwvergunning is vereist en de bouwsom hoger is dan f 10.000 een rijksgoedkeuring noodzakelijk. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft reeds eer der, op 21 april, een beperking van de niet-gesubsidieerde woningbouw ingevoerd. Er werden toen grenzen vastgesteld voor de vrije-sector- bouw, n.l. f 19.000,—, f 21.000,— en f 23.000,— (afhankelijk van de ge meente waar gebouwd wordt). Voor ongesubsidieerde woning bouw boven deze grenzen moest een rijksgoedkeuring worden aan gevraagd die slechts in bijzondere gevallen zou worden ^,e^leend. Het doel van deze beperking was te trachten de vrije-sectorbouw bin nen de voor 1961 op de bouwmarkt aanwezige mogelijkheden te doen blijven. Ondanks deze maatregel blijkt er in mei en juni voor meer dan tienduizend vrije-sectorwonin- gen bouwvergunning te zijn ver leend, waarmede voor het eerste halfjaar dit aantal 23.464 beliep. Voortgaan op deze weg zou een verstoring van de reeds gespannen bouwmarkt teweeg brengen. Wan neer geen verdergaande maatrege len zouden worden genomen, zou deze uitloop van de vrije-sector on herroepelijk leiden tot een stijging van de prijzen, die vooral voor de woningbouw ernstige consequen ties zou hebben. Bijen doodden eenden ALMELO, 17-7. Op het boeren bedrijf van de heer D. Schotman te Enter bij Almelo is een koppel eenden door een zwerm bijen aan gevallen. Vijf eenden werden dood gestoken. Toen de bijenhouder, de heer H. Brunnekreef, de eenden te hulp snelde maakte ook hij met de woede van de bijen kennis. Hij kreeg vele steken in het gezicht, hals en nek en moest vluchten. Onlusten doen toerisme teniet BOLZANO, 17-7. In het gebied van Bressanone zijn maandag vier mensen gearresteerd in verband met de aanslagen, die in de afge lopen dagen in zuid-Tirol zijn ge pleegd. De busmaatschappijen in Bolzano hebben diensten naar Oos tenrijk en Genua gestaakt omdat het toeristenverkeer door de jong ste onlusten zo sterk verminderd is dat deze diensten niet meer lo nend zijn. Verschillende mensen, die sinds vrijdag gearresteerd waren, zijn inmiddels weer vrijgelaten. Zesen dertig mensen worden nog vastge houden. ffifimimmiiiimmmmiiw Door en voor 5 patiënten DEN HAAG, 17-7. Als on- 3gj derdeel van de actie „Door fel patiënten voor patiënten", hadden de patiënten van het militair revalidatie een- g trum „Aardenburg" te g Doom aan de patiëntjes g (spastische kinderen en po-- g lio-patiëntjes) van het g Goois kinderziekenhuis te Blaricum vorig jaar een S St. Nicolaasfeest aangebo- den. Het door de patiënten S van Aardenburg zelfge- maakte speelgoed - waar- van de kosten uit bijdragen van het zakgeld werden be- g taotd vond een enthou- g siast onthaal. Een nieuwe g spaaractie van de tijdelijke g S bewoners van het landgoed g S Aardenburg heeft het thans g g mogelijk gemaakt voor een g g dertigtal patiëntjes van het g g Goois kinderziekenhuis een g g uitstapje te organiseren. S S WMIlIMIIiMIMiiiiMilIIim Een wijziging van de woningboiiwsubsidies DEN HAAG, 17-7. Naar bekend is ligt het in het voornemen van de regering om per 1 april 1962 een algemene huurverhoging te doen invoeren, waarbij de subsi dies voor woningwetwoningen en premiewoningen, naar het zich laat aanzien, dienovereenkomstig zullen worden verlaagd. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid bepaald, dat de voor woning wetwoningen en voor eigen wonin gen in de premiesector op of na 1 augustus toegekende subsidies kun. nen worden verlaagd, indien bin nen vijftien maanden na de datum van de beschikking, waarbij die subsidies zijn toegekend, een alge mene huurverhoging tot stand mocht komen. Zonder deze maat regel zou immers voor de op dat tijdstip in aanbouw zijnde wonin gen een hogere subsidie uitgekeerd dienen te worden dan met het oog op het inmiddels gestegen huurpeil gerechtvaardigd is. Het percentage van de verlaging zal gdlijk zijn aan het percentage, waarmede de woningwetbijdrage, door wijziging vari de regeling in verband met een algemene huur verhoging, wordt verminderd. De getroffen maatregel is ana loog aari die, welke voor de huur verhoging van 1 april 1960 is ge nomen. De fossiele jagers in de Oosterschelde hebben op hun laatste tocht een waardevolle vangst gedaan: een stuk van een mastodontenkaak met twee rr\#lkkiezen. Reeds op 27 juni jl. was een melkkies van een mas todont opgehaald, doch deze laatste vangst is waarlijk uniek. In totaal hebben de beide conservators van het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie 5000 kg. aan fossielen opgehaald. Taak was „beperkt tot traiisportvraagstukken' JERUZALEM, 17-7. Bij hefc be antwoorden van vragen van de openbare aanklager, Gideon Haus- ner, heeft Eichmann maandag on der meer gezegd dat hij in 1939 van WePüa naar Berlijn werd overge plaatst „omdat men mijgeschikt achtte voor de behandeling van de evacuatie- en immigratieproble men Op de vraag hoeveel mensen de programma's voor evacuatie in 1939 en 1940 omvatten antwoordde Eichmann: „Dat kan ik me niet herinnerenals er documenten over dit onderwerp bestaan, zou het gemakkelijker zijn de getallen vast te stellenhet is moeilijk te zeggen". Hij hield vol dat zijn taak in die dagen beperkt was tot transport vraagstukken en dienstregeling van de treinen. 'Het kruisverhoor werd op een rustiger toon hervat. Zowel de openbare aanklager als Eichmann behielden hun kalmte en zelfbe heersing. Eichmann zag er uitge rust uit. Het zenuwachtige trekken van zijn gezicht was na de rust van het weekend opgehouden. vijftig „Eichmannen" Eichmann verklaarde dat zijn benoeming tot hoofd van de afde ling IV D-4 - de voorganger van de afdeling IV B4 bedoeld was om enige orde te scheppen in de deportaties uit de bezette zönes in het oosten naar de gebieden van de „algemene regering" in Polen. Later werd Eichmann zeer opge wonden toen Hausner hem onder vroeg over een opmerking die Heinrich Müller, chef van de Ge stapo, eens gemaakt had. Volgens Müller „tzouden wij de hele wereld hebben veroverd als we maar vijf tig Eichmannen gehad hadden". Terwijl hij zich krampachtig aan de rand- van de tafel vasthield zei Eichmann dat dit „slechts een grappige opmerking van een grap jas en zeker geen uiting van waar dering" was. OOK LANGZAAM RIJDEN IS GEVAARLIJK Vakantieslogan Verbond Veilig Verkeer: „Houdt afstand"! DEN HAAG. Maandagmorgen is minister ir. S. H. Visser, in La Courtine aangekomen. Hij brengt aan -de daar oefenende Nederlandse landmacht-onderdelen een inspec tie-bezoek. De bewindsman, die morgen naar ons land terugkeert, arriveerde op het vliegveld van Aulnat (Clermont). Hij werd ver gezeld door enige opper-offlcieren. UTRECHT, 17-7. Voor de vakan tiemaanden juli en augustus heeft het Verbond voor Veilig Verkeer als kernthema van zyn actie het afstand houden gekozen. Nu de wegen weer voller wor den, is 'het fi'lerijden aan, de orde van de dag. De ervaring leert, vol gens het verbond, dat er jaarlijks enkele ernstige ongelukken) gebeu ren, die direkt of indirekt veroor zaakt worden door het niet of on voldoende afstand houden. De ma teriële schade van honderden klei nere botsingen door het „bumper aan bumper" rijden is niet bij be nadering te becijferen, aldus het verbond. Daarom vestigt het verbond deze twee maanden door middel van affiches, advertenties en bioscoop reclames speciaal de aandacht op de noodzaak, steeds voldoende af- Kinderen werden omvergelopen AMSTERDAM, 17-7. Zo groot was de belangstelling maandag middag voor de jeugdsportfeesten, die tijdens de schoolvakantie in het oude R.A.I.-gebouw te Amster dam worden gehouden, dat tijdens het gedrang op de binnenplaats vier jonge kinderen onder de voet werden gelopen. Een. zesjarig meisje werd met onbekende ver wondingen in het Weesperpleinzie- kenhuis opgenomen. Drie kinderen uit één gezin, twee meisjes van resp. 9 en 10 jaar en hun zesjarig broertje werden ook gewond, doch konden na in het ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. stand te houden en - indien dit niet mogelijk is - vooral de snel heid aan te passen aan de ter be schikking staande wegruim te. In dit verband wordt ook attentie ge vraagd voor de lengte van de rem weg en voor het juiste gebruik van de achteruitkijkspiegels, waardoor de kans op kettingbotsingen bij te bruusk remmen, zonder acht te slaan op het achteropkomend ver keer, wordt verkleind. Het verbond roept de weggebrui kers ook op, om niet zonder nood zaak langzaam te rijden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vijf procent loonsverhoging in bakkersbedrijf DEN HAAG, 17-7. Evenals de Stichting van de Arbeid is het col lege van Rijksbemiddelaars tot de conclusie gekomen, dat de gelden de regels voor de loonpolitiek een volledige realisering van de gedane voorstellen met betrekking tot wij ziging der geldende CA.O. in het bakkersbedrijf niet toelaten. Het college is bereid goedkeuring te verlenen aan de door partijen be oogde verhoging van de lonen met 5 pet., alsmede enige van de daar naast door haar voorgestelde ver beteringen. Bacteries por en van zeventig jaar De levensduur en de weerstand van bacteriesporen houden tiental len jaren stand, heeft men ont dekt. Uiteraard waren er verschil len, maar men kwam tot wel 57 jaar. Professor dr. Henning Bran- dis van het Instituut voor hygiëne van de universiteit van Göttingen heeft echter ontdekt dat het kan voorkomen, dat de duur van de levenskracht nog langer is. Zo nam men een proef met de sporen van de plant miltvuur, sporen die ge droogd waren aan een zijden draad zo ongeveer in het tijdsbestek tus sen 1888 en 1894. De sporen ver bleven al die jaren in een kamer temperatuur en in het donker. Toen men de sporen daartoe de gelegen heid gaf, ontkiemden ze en kwa men tot volle wasdom, ondanks het feit, dat ze zo'n 70 jaar oud waren. Burgemeestersgraf in „koeienkerk" ZIJDEWIND, 17-7. In de „Koeien- kerk", zoals men in Zijdewind een voormalig kerkgebouw noemt, dat sinds veertig jaren als varkenshok en veestalling gebruikt wordt, is bij verbouwingswerkzaamheden het restant gevonden van een graf, dat blijkens het opschrift van de grafzerk toebehoorde aan een) ze kere Cornelis A. E. Blockhuijs, in leven burgemeester. De burge meester van Oude Niedorp, waar toe het dorp Zijdewind behoort, heeft last gegeven de grafresten en de zerk te bergen en overweegt het stoffelijk overschot van bur gemeester Blockhuijs op de open bare begraafplaats in zijn gemeen te te doen herbegraven. ANTIEK TOERISME ZIERIKZEE, 17-7. Op het stede lijk kampeerterrein arriveerde een bejaard echtpaar uit De Bilt, dat het begrip „antiek toerisme" op de meest letterlijke wyze zin en inhoud gaf. De echtelieden kwamen nameljjk te voett uit het Utrechtse en vertelden per dag ongeveer 30 km te hebben afgelegd. Ze waren op weg naar de Westhoek, waar het sportieve echtpaar inmiddels zal z\jn aangekomen. Achter zich aan trokken zjj een klein lichtlo- pend karretje, waarin de bagage was geborgen. Basis is tot nu toe Frans bezit TUNIS, 18-7. Duizenden Tune- sische vrijwilligers, aanhangers van de Neo Destour-party van presi dent Bourguiba, zijn op weg naar de Franse basis Bizerta. Reeds ca. vijfduizend vrijwilligers zijn bij Bizerta aangekomen. Zoals bekend 'heeft Bourguiba aangekondigd dat Bizerta van de landzijde zal worden geblokkeerd. De Tunesische nationale vergade ring heeft maandag een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat het Tunesische volk bereid is zijn leven te geven voor de bevrij ding van het gehele grondgebied. Verschillende vrouwenorganisa ties hebben de president toestem ming verzocht ook vrouwen te la ten deelnemen aan het planten van een Tunesische vlag bij grenspaal 233, bij de Sahara. BARNEVELD. Op de Van Zuij- len van Nieveltlaan in Barneveld is maandagavond een verkeerson geluk gebeurd, waarbij de heer G. van Ernst uit Kootwijkerbroek om het leven is gekomen. DEN HAAG. De Vereeniging Rembrandt te Amsteföam zal aan Den Haag een som van f 10.000 schenken, als bijdrage in de aan koop van zeven stuks antiek Vene- tiaans glaswerk, waarvan de totale kosten f 61.600 bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1