DE ZIERIKZEESCHE COURANT WINDHOOS LIET BREED SPOOR NA VAN LEED EN VERWOESTING Amerikaanse troepen in Europa „in hoge mate paraat" Vijfling geboren in Argentinië Vandaag mens de ruimte in? Grote kunstdiefstal in Frankrijk Nieuwe aanpak ontwapening? MAANDAG 17 JULI 1961 117e jaargang No. 19006 ZIERIKZEEMMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) M,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. 1. Bij de Vaafe, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Noodweer over Nederland Felle korte buien als inleiding ROTTERDAM, 15-7. De natuur heelt opnieuw haar vernietigende kracht getoond. Zaterdagavond na melijk trok over een deel van ons land een sterke windhoos, die over al een tientallen meters breed spoor van ontwortelde bomen, afgerukte daken en op sommige plaatsen ook persoonlek leed achterliet. Z|| ont wikkelde zich om oven voor zeven uur in de inktzwarte lucht boven Vlaardingen en ging vandaar in noordoostelijke richting, langs het dorpje Ketel en ook langs het noor delijk deel van Rotterdam. De hoos werd voorafgegaan door felle, korte regenbuien. Vernietigend was de werking vlakbij de luchthaven Rotterdam, juist voor het viaduct, dat de rijks weg Rotterdam-Den Haag over- burgt. Daar werd een volkstuin complex in enkele seconden ver anderd in een chaos, werden een auto en een woonwagen enkele me ters weggedrukt en onherstelbaar vernietigd en werd een benzine station (van de firma Broedelet) beschadigd. Vijf personen, onder wie twee kleine kinderen, kregen verwon dingen, alle gelukkig niet ernstig. Voor de wervelende kolom deze rampplek naderde, had hij al ont zetting gebracht onder het vee. Op een der weilanden nabij Ketel werd een koe opgetild, over een sloot getild en over een ander wei land heen in de sloot gedrukt. Het dier kon worden gered. Het volkstulnencomplex „Onze Tuinen", tussen de rijksweg en de oprit van het viaduct, werd om zeven minuten over zeven getrof fen. De hoos vernielde eerst een gedeelte van eend ak van een ste nen huis, trok daarna enkele bo men uit de grond en ondergroef toen met verschrikkelijke kracht een aantal houten huisjes, waarin sommige mensen nog aan de avond maaltijd zaten. Zeven gebouwtjes werden zwaar beschadigd. De daken en spanten vlogen metershoog de lucht in om daarna kapot tegen de grond te slaan. Gelukkig kwam weinig ma teriaal op de drukke autoweg te recht. In dit geval zou ongetwij feld een catastrofe zijn ontstaan. „F er schrikkelijk" Triester nog waren de gevolgen voor de koopman M. M. Perdaams en diens gezin, die met zijn woon wagen tegen de viaducthelling stond. „Ik was bezig het vlees te braden", zo zei de heer Perdaams, „en ik wilde juist de deur sluiten. Want de lucht was aardedonker geworden en de regen sloeg naar binnen. Maar nog voor ik de deur bereikte, werd de wagen eenvoudig op haar kant gedrukt. Alles werd door elkaar gegooid. Ruiten ep ser viesgoed braken. Mijn vrouw en kinderen gilden. Het was verschrik kelijk". Pleidooi voor meer troepen naar Berlijn WASHINGTON, 16-7. Do Ameri- baanse minister voor legerzaken, Elvis Starr, heeft voor de televisie verklaard, dat gevechtsecnheden van de Amerikaanse grondstrijd krachten in Europa „in hoge mate paraat z|jn". Bovendien zei 'hij, dat in de Ver enigde Staten twee divisies lucht landingstroepen en een infanterie divisie in een nog grotere staat van paraatheid worden gehouden, zodat enkele eenheden in een uur gereed zijn om waar ook ter wereld als „brandweer" op te treden. De Amerikaanse republikeinse senator Kenneth Keating heeft er zondag in een televisieprogramma voor gepleit, dat de Verenigde Sta ten meer troepen naar Berlijn en west-Duitsland sturen ter onder steuning van hun verklaringen over deze kwesties De loonvoorstellen in het bakkersbedrijf DEN HAAG, 14-7. In een. be- ipreking met partijen in het bak kersbedrijf, waarbij ook vertegen woordigers van de looncommissie van de Stichting van den Arbeid aanwezig waren, heeft het college van Rijksbemiddelaars zijn stand punt inzake de gedane loonvoor stellen bekend gemaakt. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling hebben partijen verzocht, om gelegenheid tot nader beraad in eigen kring. Schuit sloeg 0111 Twee personen verdronken ROERMOND, 15-7. Vrijdag is de gehele dag In het baggergat van de N.V. Grint en Zandexploitatie van de Gebr. Smals op de Ooider- grint onder de gemeente Beegden gedregd naar de lichamen van de 36-jarige G. Thijssen uit Merum en de 30-jarige M. Lingen uit Ouderkerk. Zij zijn verdronken toen in het grintgat een motorzolderschuit om sloeg. In de loop van de avond werd het stoffelijk overschot van G. Thijssen door de rijkspolitie op gehaald. Het werd gevonden in het baggergat niet ver van de plaats van het ongeluk en werd overge bracht naar Beegden. Zijn partijgenoot, senator Jacob Javits, verklaarde in een andere t.v.-uitzending, dat de Verenigde Staten zo nodig zodanige maatre gelen moeten nemen, dat het dui delijk wordt dat zij hun positie in Berlijn willen handhaven. Hij vond dat er bij Engeland en Frankrijk op moest worden aangedrongen, dat zij ook dergelijke maatregelen treffen. Een bataljon van het Zuidviet- namese leger heeft zondag een 500 man sterke communistische guerll- lagroep in een hinderlaag gelokt. 187 guerillastrijders sneuvelden. Het regeringsbataljon, dat 700 man sterk was, verloor 12 man. Het ge vecht werd geleverd in een moeras gebied op 130 km. van Saigon. Dodelijke ongelukken EMMELOORD. De 15-jarige land bouwerszoon A. S. van Hoeve van de Lindeweg in de Noordoostpolder is, toen hij per fiets de Lindeweg overstak, door een personenauto bestuurd door A. van 't H. gegre pen en op slag gedood. Het slacht offer wilde van het ene erf naar het tegenoverliggende oversteken en heeft waarschijnlijk niet op het verkeer gelet. MONSTER. De achttienjarige hofmeester derde klas der Konink lijke Marine H. Neervoort uit Mon_ ster is om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een personenauto, vermoedelijk omdat hij deze auto geen voorrang verleende. ERMELO. De 52-jarige W. C. Bouthoorn uit Rotterdam is op de Putterweg te Ermelo met zijn bromfiets komen te vallen. Hij liep een schedelbasisfractuur'op en overleed korte tijd later. HARDERWIJK. Op d© Zuider zeestraatweg onder Harderwijk heeft zich een ernstige aanrijding voorgedaan, tengevolge waarvan de dertienjarige Gerrit Veenendaal uit Amersfoort om het leven kwam. ELST. Op de oude rijksweg Eist- Arnhem is de 25-jarig© ongehuw de J. Spaans, uit Arnhem, bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Zivare schade BERKEL EN RODERIJS, 15-7. De windhoos heeft op de grens van Berkel en Bergschenhoek zware schade toegebracht aan een juist zaterdag voltooide opslagschuur van de landbouwer J. Verboon. Tientallen dakplaten met gordin gen werden honderden meters ver het land ingeslingerd. Een achter zijmuur werd vernield. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De landbouwer was niet tegen stormschade verzekerd. Originele pleister ZIERIKZEE, 12-7. Een on bekende heeft gezorgd voor een kleine, maar originele pleister op de wonde der voor de over gansexamens gezakte leerlingen van het Prof. Zeemanlyceum. Op vertoon van hun falend rapport, konden zij in een stedelijke zaak gratis een ijsje in ontvangst nemen. Onopvallend maar blijk baar voor betrokenen toch duidelijk genoeg - was de aankondiging dat de „pleis ter" kon worden afgehaald, geprikt tussen de heel wat gewichtiger mededelingen in de hal van het schoolge bouw. BUENOS AIRES, 15-7. Het Ar gentijnse blad „La Prensa" heeft zaterdag gemeld dat te Huamahuca in de Argentijnse provincie Jujuy een vijfling is geboren. De moeder, mevrouw de Sceny, en de vijf pas geborenen verkeren In goede wel stand. CAPE CANAVERAL, 17-7, Van middag (maandagmiddag) om streeks twee uur zou te Caps Ca naveral een tweede proef met een bemand ruimtevliegtuig worden genomen. Vanochtend vroeg zijn geleerden en technici begonnen met het in gereedheid brengen van de raket en de twee ton zware cabine, ge naamd „Liberty Bell 7" (Vrijheids- klok 7). De ruimtevaarder is waar., schijnlijk de luchtmachtkapitein Virgil Grissom (35), vader van twee kinderen. De proef van van daag is geheel gelijk aan de ruim tevaart van Shepard, een vlucht van een kwartier. Enorme kettingbotsing op Autobahn" MANNHEIM, 15-7. Een honderd tal auto's plus drie vrachtwagens en een scooter zijn betrokken ge weest bij een vijfenveertig-tal ver keersongelukken op de autoweg Heidelberg-Mannheim. Vijf mensen zijn ernstig en zeven licht gewond. De materiële schade bedraagt een honderdduizend mark. Het ging hier om kettingbotsingen op een natte weg en bij te dicht aaneenge sloten files. SAINT TROPEZ, Franse Riviera, 16-7. Uit het stedelijk museum voor moderne kunst in Saint Tropez zijn in de nacht van zaterdag op zondag 56 schilderijen ter waarde van tien miljoen nieuwe francs gestolen. Volgens de politie is dit de grootste diefstal van kunst die ooit in Frankrijk gepleegd is. Het museum is gevestigd in een oude kapel aan de rand van het stadje. Mccloy in Moskou MOSKOU, 17-7. President Ken nedy's speciale afgezant voor ont wapeningskwesties, John McCloy, is zondag in Moskou aangekomen. Hij zal met de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken Zo- rin besprekingen voeren over de procedure die op een nieuwe ont- wapeningsconfrentie moet worden gevolgd, over de tijd en de plaats van deze conferentie en de deelne ming. Men acht het niet uitgesloten dat McCloy door Chroesjtsjef zal wor den ontvangen, al is de Sowjetpre- mier momenteel met vakantie aan de Zwarte Zee. Bij de besprekin gen in Washington heeft president Kennedy Zorin op het Witte Huis ontvangen. Dr. Veldkamp minister van Soc. Zaken DEN HAAG, 15-7. Naar uit be trouwbare bron vernomen wordt, is binnen enkele dagen de benoe ming te verwachten van dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, tot minister van Sociale Zaken. Bliksem sloeg in vliegtuig LONDEN, 16-7. Kort na het ver trek van Schiphol naar Londen is een Boeing 707 straalverkeersvlieg- tuig van „Pan American World Air ways" door de bliksem getroffen. Het hemelvuur trof het toestel in het stabilo waarvan een gedeelte van dertig vierkante centimeter werd weggeslagen. Aan boord van het toestel bevonden zich vijfen- trFnvtig passagiers die allen werden opgeschrikt door het helle licht en de donder. Alpinisten omgekomen op de Mont Blanc COURMAYER, 16-7. Van een groep van zeven bergbeklimmers, die verleden week zondag begon nen met het beklimmen van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, blijken er vier te zijn om gekomen. Twee van hen, Walter Bonatti en Pierre Mazeaud, zijn zondag door een helikopter gered. Zij hebben een week lang koude, honger en storm getrotseerd. Het lot van de zevende bergbeklimmer is nog onbekend. De overlevenden bevinden zich thans in de schuilplaats Gamba. Een helikopter is uitgevlogen: om dedoden te bergen. De groep wilde d© top van de Mont Blanc bereiken langs de Ita liaanse kant van de berg, de Piller du Freney, de enige kant waar langs d© Mont Blanc nog nooit be klommen is. De overstromingen in India NIEUW DELHI, 15-7. Als gevolg van de overstromingen in het zui den van India zijn, naar de jongste berichten melden, ongeveer twee honderd mensen om het leven ge komen. In het noorden van het land zijn ongeveer duizend mensen het slachtoffer geworden van de cholera-epidemie die de vorige maand in het bijzonder de staten Bihar en Oettar Pradesj teisterde. De epidemie woedt nog in de ste den en dorpen van Bihar. Verre kanotocht DEN HAAG, 16-7. Twee korpo raals van de Britse luchtmacht zijn zaterdagavond in Willemstad aan land gegaan, na in veertien dagen tijds een kanotocht van een dikke elfhonderd kilometer gemaakt te hebben. Ze bleven hiermee nog drie da gen onder de tijd, die hun voor ganger, een sergeant van de Britse luchtmacht, in februari van dit jaar nodig had om dezelfde afstand met zijn kano af te leggen. De korporaals, David Roberts en David Green, beiden 23 jaar oud, begonnen hun lange-afstandstocht in Chur in Zwitserland. De laatste uren waren het moeilijkst voor de Engelsen, die in zwaar weer ver zeild waren geraakt. De kanotocht vormt een onder deel van het oefenprogramma van in de Bondsrepubliek Duitsland gestationeerde onderdelen van de Britse luchtmacht. Sergeant zakte in elkaar RIJSSEL, 15-7. De sergeant An- dré Bugnot van het Franse leger stond dezer dagen op de binnen plaats van de kazerne van Rijssel aangetreden om van zijn generaal een medaille te ontvangen. Toen de generaal voor de serge ant stond en hem de medaille op de borst spelde zakte de onder officier in elkaar, naar men aan nam van emotie. Hij werd naar het hospitaal overgebracht waar een arts de wa re oorzaak ontdekte: de generaal had de medaille niet aan de tu niek maar aan de borstkas van de sergeant bevestigd. Prinses Irene in Mexio aangekomen MEXICO, 15-7. Prinses Irene is vrijdagavond te Mexico aangeko men. De prinses zal verscheidene weken in Mexico doorbrengen als gast van president Lopez Mateos en diens echtgenote. Mevrouw Lo pez en haar dochter kwamen met de prinses uit New York op het vliegveld aan. De Mexicaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Tello, en de Ne derlandse ambassadeur in Mexico, dr. R. Flaes, waren ter begroeting op het vliegveld. Drie Nederlandse meisjes boden de prinses bloemen aan. Winkelierster werd overvallen VENLO, 15-7. Zaterdagavond te gen winkelsluiting is de bejaarde Venlose winkelierster A. Handels in haar winkel aan de Parade te Venlo door een tot nog toe onbe kende overvallen en van haar geld beroofd. De vrouw werd gewond en is in het St. Jozelziekenhuis op genomen. Neger bedwong Niag i ara NIAGARA FALLS, 16-7. Een dertigjarige neger uit New York, Nathan Boy a, heeft zaterdag in een rub- berbal, versterkt met me taal en luchtbanden, de Niagarawaterval overwon nen. Hij liep kneuzingen aan rug en armen op. Uit gerust met een zuurstof apparaat passeerde Boya in de bal de gevaarlijke stroomversnellingen en stortte vijftig meter naar beneden. Daar kwam zijn „vaartuig" na enige tijd buiten de maalstromen, zo dat hij aan land kon ko- en.m De politie deelde hem mee, dat hij in staat van beschuldiging zou worden gesteld, omdat dergelijke toefen bij de wet verboden zijn. Miniinumpr ij sregeling voor appels en peren DEN HAAG, 16-7. Evenals in 1960 zal ook dit jaar op de Neder landse veilingen weer een mini mumprijsregeling gelden voor ap pels en peren. Deze gaat uit van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland en treedt op 17 juli in werking. Het vorig jaar gold de regeling niet voor de zomerappels, maar nu is dat wel het geval. Op meer punten heeft de rege ling een wijziging ondergaan. De minimumprijs va.n appels is vast gesteld op f 9 psr 100 kg. (vorig jaar f 8 per 100 kg.). Wanneer de appels deze prijs niet opbrengen, mog enze enkel nog aan de fabriek worden verkocht en dan geldt een minimumprijs van f 5 psr 100 kg. Bij eventueel doordraaien krijgt de teler een vergoeding van f 6 per 100 kg., behalve voor kroetappels. Hiervoor wordt dan geen vergoe ding gegeven. Ook zal dit seizoen een heffing worden ingehouden van 40 cent per 100 kg. Op all© appels die op de veilingen minder dan 22 cent per kg. opbrengen en van alle ap pels in de kwaliteitsklasse III en lid, ongeacht de prlj«. KERKNIEUWS „Mater et Magistra", nieuwe Pauselijke encycliek VATICAANSTAD, 14-7. Het pro- bleem van de „socialisatie" in het moderne leven, het recht van de mensen op particlier eigendom en de noodzaak van ontwikkelingshulp staan in het middelpunt van de thans gepubliceerde encycliek „Ma ter et Magistra" van paus Joannes de 23ste, uitgegeven b|j gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de eerste sociale encycliek van de rooms-katholieke kerk „Rerum No varum" van paus Leo de dertiende. De „Osservatore Romano", die in het Vaticaan wordt uitgegeven, heeft de volledige Latijnse tekst van de op 15 mei gedateerde nieu we encycliek vrijdag gepubliceerd. Wat het vraagstuk van rie „socia lisatie" betreft wijst paus Joannes de opvatting dat deze mensen nood- zakerlijker wijze tot automaten zal maken, van de hand. De socialisatie is, aldus de encycliek, een schep ping van de mens, een zichzelf be wust, vrij wezen, dat zich zeker niet geheel aan de druk van zijn omgeving kan onttrekken. Het komt er op aan de socialisa tie op zodanige manier te verwe zenlijken dat men de er uit voort vloeiende voordelen benut maar de negatieve gevolgen ervan te niet doet of beperkt. Daartoe is aller eerst een gezonde opvatting van het algemeen welzijn nodig. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALBLASSERDAM. Tengevolge van een te zware belasting is op de scheepswerf „De Noord" te Al- blasserdam een hulphijskraan in elkaar gezakt. Dit heeft aan de 48- jarige baas van de transportafde ling H. Barendrecht uit Alblasser- dam het leven gekost. Hij was ge huwd en had nog drie ongehuwde kinderen. DEN HAAG. De 44-jarige melk bezorger J. van der Linden uit Den Haag is bij een verkeersongeval zo ernstig gewond, dat hij in een zie kenhuis is overleden. De heer Jan sen, die zich niet wel voelde en waarschijnlijk door een duizeling werd bevangen, liep op een over steekplaats aan het Spui tegeneen tram op. BERGEN. Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" (als vlagge- schip) en de jagers „Rotterdam" en „Gelderland" zijn voor een of ficieel bezoek in Bergen (west- Noorwegen) aangekomen. AMSTERDAM. De 87-jarige Am sterdammer H. F. Koelman, is ver moedelijk door onvoorzichtig over steken, op de Westermarkt aange reden door een bromfietser. Hij werd overgebracht naar het Wil- helmina gasthuis, waar hij later is overleden. SLUISKIL. Op de Association Coöperatieve Zeelandaise de Car bonisation te Sluiskil heeft zich een bedrijfsongeval met dodelijke afloop voorgedaan. AMSTERDAM. Het m s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Maat schappij Nederland vertrok zater dag met circa vijfhonderd passa giers weer voor een reis om de we reld uit Amsterdam. CULEMBORG. De 12-jarige Wil lem de Ronde uit Beusichem is van een landbouwtrekker gevallen. Do jongen viel op de verbindingsas, waardoor zijn been net onder de knie werd afgerukt. Hij is naar het Beatrixziekenhuis te Culemborg vervoerd. De trekker trok een spuitinstallatie voort. EMMEN. De 21-jarige heer J. Ottens uit Nieuw Dordrecht is ver_ ongelukt op de Klazienaveense- straat aldaar. De man, die met zijn bromfiets wilde uitwijken voor een rechts geparkeerd staande land- bouwtractor, werd gegrepen door een achteropkomende vrachtauto, va nRijksbemiddelaare zijn stand-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1