Overdenking Fiat 5oo giardiniera Verbroken Banden Wat biedt de BEELDBUIS? Amerikanen uitgekeken op Eiffeltoren Garage J. van der Wekken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VBIJDAG 14 JULI 1961 No. 19005 Onderscheiding voor zangeres Aafje Heynis AMSTERDAM, 13-1. De Neder landse alt-zangeres Aafje Heynis is begiftigd met de ,,Miss Harriet Cohen International Music Award" een Engelse muziekprijs die eens per jaar wordt toegekend Deze onderscheiding is toege kend voor de door de zangeres ge maakte opnamen van Britse volks liedjes en voor haar persoonlijk op treden in Engeland. Ingezonden mededeling „Vuurpijlen" voor onderzoek in vrije vlucht DEN HAAG. 13-1. Van dinsdag 18 juli tot en met vrijdag 21 juli wordt in het Kurhaus te Scheve- ningen een internationale conferen. tie gehouden over het gebruik van vuurpijlen (raketvoertuigen) voor onderzoek in vrije vlucht. Soort gelijk onderzoek wordt ook in Ne derland ten behoeve van de lucht vaart toegepast door het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium (N.LR.) te Amsterdam, onder de naam onderzoek van vrij vliegende modellen. Doel van dit onderzoek is op kleine schaal de eigenschap pen te onderzoeken van luchtvaar tuigen die met grote snelheid en. op grote hoogte moeten kunnen vliegen. De vice-voorzitter van de op perste adviesraad van president Soekarno, Roeslan Abdoelgani heetf gezegd dat oog en hart van Indo nesië gericht zijn op Portugees- Timor en Goa „die nog onder de macht van het kolonialisme staan" Als wij 's zomers tobben met slechte kwaliteit beelden, omdat de omroepen de voorkeur geven aan tele-recordings en herhalingen in- plaats uan aan levende uitzendin gen; als wij in deze maanden nood gedwongen met films en oude koek genoegen moeten nemen omdat de heren regisseurs en cameralieden ergens zonnebaden, schakelen we graag weer eens over naar de bui tenlandse kanalen. En dan blijkt elk jaar tot onze verrassingdat daar wel kan, wat hier tot nog toe tien jaren lang onmogelijk bleek; de programma's worden er normaal voortgezet, er komen even mooie toneelstukken op het scherm en er is geen ge brek aan bruisende shows en nieuw initiatief. Duitsland verzorgt zelfs sinds kort twee programma's en heeft het bij het tweede bewust hogerop ge zocht. Belangrijke evenementen worden de kijkers voorgeschoteld. Het is na tien jaren wachten op betere produkties een verademing te zien, dat het dus tóch mogelijk isEn dat juist in de zomer en zonder dat het eerste zendernet er ook maar ergens onder lijdt! 6 a. 7 MAANDEN ZOMER? Jawel, w\j weten het. Onze stu dio's zijn te klein, er is schreeu wend tekort aan vakmensen, de vaklui die er zijn lopen weg we gens onderwaardering of overbe lasting, we tobben niet verouderde tele-recordings omdat er nog geen begin is gemaakt met het aanwe zige nieuwe systeem en de video machinerie is nog niet gereed om dat de studio's niet berekend zijn op dgl. moderne installaties met zulke gewichten... En de regis seurs hebben behoefte aan rust en de cameralieden moeten ook eens met vakantie en de artiesten zijn niet bereikbaar en de tekstschrij vers eisen hogere honoraria. Wij weten het allemaal. Maar ive zitten er dan toch maar mee, dat de televisie in de zomer wel het volle kijkgeld vergt en nog De Tollenaar en de overspelige vrouw Luc. 18 9-14 en Joh. 8 1-11. Een mooie combinatie! Twee mensen, die goed bij elkaar passen. En misschien hebben zij meer dan eens contact met elkaar gehad, al worden hun geschiedenissen in de bijbel niet met elkaar verbonden. Als ik die beide gevallen zo lees en met elkaar vergelijk, weet U wat mij dan opvalt? Dat van de tollenaar gezegd wordt: Hij keerde gerechtvaardigd naar zijn huis te rug: - en dat Jezus tot de over spelige vrouw zegt: Dan veroordeel Ik u ook niet, ga heen, zondig van nu af niet meer. Ja, Gods liefde straalt over deze mensen, die beide zondaren zijn. En toch: De een is gerechtvaardigd - de ander alleen maar; niet veroordeeld. Daar zit verschil in. Vrijspreken of niet- veroordelen is nog niet hetzelfde. En waarom wordt nu die tollenaar vrijgesproken en die vrouw niet? Wij worden, denk ik, liever met die tollenaar vergeleken dan met die vrouw, die overspel pleegde. Als we iets verkeerds doen denken we: Troost je, want de tollenaar werd ook gerechtvaardigd. Waar om zou dat met mij ook niet het geval zijn? Maarde tollenaar had berouw!! Hij beleed zijn zonde voor God, hij kwam zelf om dit alles voor God uit te spreken: O God, wees mij, zondaar, genadig. Omdat hij zich van zijn schuld te genover God bewust was ging hij gerechtvaardigd heen. Hij kon al leen maar stamelen: Wees mij ge nadig! Voor zulke schuldbelijders heeft Jezus Christus alles betaald en de straf gedragen. En de overspelige vrouw? Is zij dan nog minder dan die tollenaar? O, nee, maar zij was zover nog niet, dat zij haar zonde inzag, haar schuld kon belijden. Zij ging ook niet vrijwillig naar Jezus toe, maar werd door anderen min of meer naar Hem toegesleept. En: Jezus spreekt haar niet vrij, rechtvaar digt haar nog niet (nog niet!) maar ze krijgt van Hem een kans. Zij krijgt de kans van haar leven. Ga heen en zondig niet meer!! Houdt U van nu aan ver van dat over spelig gedoe. Zij wordt nog niet ge rechtvaardigd, maar ook nog niet veroordeeld. Hoe is het met ons? Gaan we uit onszelf naar Jezus toe, zoals de tollenaar? Belijdend: Ik ben zondaar.... Heer, wees mij gena dig? Als U nog niet overtuigd bent van zonde, grijp dan in ieder geval de kans om te herstellen wat ver keerd was. (En wie kan zeggen, dat hij niet overtuigd is van ge breken en fouten?). Ontdek, dat deze kans U door Hem geboden wordt, die niet veroordeelt, maar nog een keer met U verder wil. niet de helft van het verschuldigde genot geeft, terwijl het zomersei zoen te Bussum van half mei tot eind oktober onredelijk en oneven redig lang gerekt wordt. Een nor male Nederlandse zomer duurt slechts twee maanden. De gemid delde vakanties duren hier maar drie weken. De zomerdienstrege ling van de spoorwegen geldt voor slechts vier maanden (28 mei t.m. 30 september). Mooi weer is het misschien slechts enkele dagen. Maar als we de N.T.S. mogen ge loven is het in Nederlan6 a 7 maanden zomer en slechts heel kort ivinter. Voor een vijftal maanden in het „televisieseizoen" zouden we derhalve twaalf maan den kijkgeld moeten betalen en een zevental maanden kijkglasvulling en oude koek mogen aankijken Het spijt ons wel, maar dat is toch een beetje van het slechte te veel! UIT OF THUIS? Ook komende week is er niet veel van onze gading te vinden in de programma's. Wij hopen nu maar, dat het weer zo goed. is, dat wij het gemis van het fluoresce rend venster niet al te zeer voelen. De zondagavond kan gezellig zijn, ook woensdag met „Piste" en de taptoe trekt waarschijnlijk wel enige kijkers. Op donderdag is er evenwel geen sprake van een to neelstuk (dit in tegenstelling tot een aangekondigd stuk Dokter Knock" in een der Duitse bladen), want de V.P.R.O. geeft een repor tage van het eindexamen van de Filmacademie en een filmpje van Pro Juventute „Het gerucht" met Kees Brusse. We schakelen dus maar over op Duitsland en België waar dit mogelijk is en vragen speciale aandacht voor de comedie „De weg van het toeval" (zo. 20.50 D. 1), „Bigamie is geen genoegen" (ma. 20.20 D. 2), Fréderiic Chopln en George Sand (woe. 20.20 Dl), de Firma Hesselbach (vr. 20.20 D. 1) en voor „De Zweedse nache- gaal" (d. 20.30 B. VI.). Wie een lang week-end naar bui ten wil of twijfelt welke week hij vakantie zal nemen, kan nu gerust gaanE. Eeckhoff. Ingezonden mededeling j Een scheepskerkhof *t* In de Caribische zee voor X de Mexicaanse kust bij de Y provincie Quintana heeft X men een groot scheeps- Y kerkhof ontdekt, waar zo- wel Spaanse karvelen uit de zestiende eeuw als een duikboot uit de laatste we- X reldoorlog hun laatste rust- Y plaats hebben gevonden, zo X is in Merida meegedeeld. Een van de ontdekkers zei dat de schepen op een reus je achtig koraalrif liggen. Het xoas alsof wij ons in een X prachtig bos bevonden, zei Y hij. Meer toeristen naar Azië Vanuit San Francisco vertrekken op het ogenblik dagelijks hele scheepsladingen toeristen voor de tochten door de Pacific of voor goedkope reizen naar Tokio, Hong kong en de Philippijnen. Azië be gint langzamerhand een toeristi sche attractie van de eerste rang te worden voor duizenden Ameri kanen, die langzamerhand genoeg krijgen van de Eiffeltoren, de Zwitserse bergen en de Amster damse grachten. Aan de westkust van de Verenigde Staten is het aantal boekingen voor Aziatische landen, in het bijzonder Japan, met bijna 85 pet. gestegen. Azië begint de grootste trekpleister te worden voor Amerikaanse toeristen. Men wil Azië zien, waar de sfeer nog niet door de moderne geest is bedorven, waar de Amerikaan te recht komt in een wereld, die in alle opzichten verschilt van de zijne. Naar het paradijselijke eiland Tahiti bijvoorbeeld, zijn deze zo mer duizenden Amerikaanse toe risten uitgezwermd. Op het ogen blik wordt op dit eiland reeds een vliegveld aangelegdj waar straks str aalverkeersvliegtuigen kunnen landen. Het gevolg van deze verplaat sing van het Amerikaanse toerisme is dat het Noordatlantische lucht verkeer het bepaald niet meer voor de wind gaat. Het aantal passa giers vertoont een onvoldoende stijgende lijn, hoewel de lucht vaartmaatschappijen door de grote uitgaven als gevolg van de aan schaf van hypermoderne verkeers vliegtuigen zeker 40 pet. meer zit plaatsen zouden moeten verkopen om de kosten er weer uit te halen. De klachten van de K.L.M. betref fende de verminderde belangstel ling voor de Noordatlantische rou tes zijn inmiddels genoegzaam be kend. Maar met de andere maat schappijen is het al niet veel beter gesteld. De Britse luchtvaartmaat schappij IJ.O.A.C. vervoert thans weliswaar 10 pet. meer passagiers over de oceaan dan het vorig jaar en komt er dus vergeleken bij de K.L.M. nog gunstig af, maar noch tans verklaarde de leiding van de B.O.A.C. kortgeleden, dat het aan tal beschikbare zitplaatsen bijna 50 pet. groter is geworden en dat derhalve het huidige passagiers aantal ontoereikend is. Ook de Sa bena en Air France zijn niet erg optimistisch over de passagiersboe kingen van dit jaar. Onder enorme belangstelling zijn op Aruba de slachtoffers van de granaatontploffing begraven. Er was een schat van 'bloemen. Onder andere waren er bloemen van de regering, eilandgebied en de commandant zeemacht. KERKNIEUWS Ger. Kerken Ds. H. den Boeft, pred. bij de vrijgemaakte kerk van Schouwer zijl (Gron.) heeft zich met de Ger. Kerken herenigd. Hij is de tweede die na de volstrekt afwijzend^ uit spraken van de synode van Assen inzake samenspréking met de Ger. Kerken zijn kerkverband verbreekt Ds. den Boeft is 34 jaar oud en se dert sept. 1958 pred. Zijn vader, ds. F. A. den Boeft, verbrak reeds eerder het verband met de vrijgem. kerken. Beroepen te H.I. Ambacht (2e pred.pl.): R. v. Reenen, Klundert; te Bruinisse: kand. A. Verdoorn, Voorschoten. Chr. Ger. Kerken Tweetallen te Lutjegast, te Woerden en te Zutphen: kand. H. Biesma, Lisse en kand. J. P. Ver steeg, Amsterdam; te Ouderkerk a.d. Amstel: kand. J. Kievit, Apel doorn en kand. J. P. Versteeg, Am sterdam; te Broek op Langendijk: kand. H. Biesma, Lisse en W. v. Heest, Emmen. Beroepen te Heerenveen: W. van 't Spijker, Drogeham; te Wilder- vank: kand. H. Biesma, Lisse; te Thesinge: kand. K. Boers, Apel doorn. Bedankt voor Almelo: P. N. Rib- bers, Noordscheschut; voor Den Helder: T. Brienen, Mussel. Ger. Gemeenten Beroepen te Nijkerk: kand. A. Kok, Rotterdam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt, zal het kabinet op zijn vergadering van vandaag (vrijdag) een beslissing nemen over de samenstelling van de Nederlandse delegatie naar de topconferentie van de zes landen van de Europese gemeenschappen volgende week in Bonn. ROOSENDAAL. In het zieken huis te Roosendaal is overleden mej. A. Stulemeijer, tengevolge van verwondingen die zij eerder kreeg toen zij met haar auto tegen een boom reed. Mej. Stulemeijer was paviljoenshoofd van Huize Lievens_ berg in Bergen op Zoom. TILBURG. In Tilburg is de 70- jarige alleenwonende heer A. F. Ansems door gasverstikking om het leven gekomen. De man werd des morgens levenloos in zijn woning aangetroffen. Gebleken is dat de gaslamp van ondeugdelijke kwali teit was. ROTTERDAM. In het zieken huis „Bethesda" te Rotterdam is de 22-jarige ongehuwde heer W. Ha- bits uit Kampen overleden. De heer Habits werd ernstig gewond, toen woensdag tijdens het zware onweer te Capelle a.d. IJssel een rijdende kraan op een fabriekshal viel. het HOE en HOEVEEL van de nieuwste komt deze auto aan zoveel ruimte? HOE Door de horizontaal geconstrueerde motor, die onder de vloer geplaatst werd. Gevolg: royale ruimte voor 4 per sonen of bijna een kubieke meter (200 kg) bagage. HOEVEEL verbruikt, rijdt en kost deze Giardiniera? EN VERDER? Hij verbruikt 1 op 17. Zuinig dus! Hij rijdt ruim 95 km/u. Snel dus. Hij heeft daarbij nog de nodige reserve en als prak tische en sparende extra's: centrifugaal oliefilter, luchtgekoelde motor en thermostatische regeling. Hij kost bovendien nu nog maar fl. 4260.- Verder is er ruimte voor 5-dagen-werk- week-weekenders en hun bagage. Voor vrachtgoed en visgerel. Voor een kinder- wagen en butagascylinders. Voor monster- JTfi&l collecties en kampeeruitrustingen! Door het zuinige verbruik en de laag geprijsde onderdelen a QiOfN bereikbaar voor ieder budget. VoorwZ(erikxeefe.o. Driekoningenlaan 1, Telefoon 01110-2212 ALMELO. De 5-jarige Henk, zoontje van het schippersechtpaar S. te Coevorden, is aan. de dood ontsnapt. Henk, di^ met zijn moe der en een ouder broertje in Em men was geweest, opende in de trein Emmen-Coevorden de deur van de uitgang. Hij werd uit de trein geslingerd en kwam terecht in de spoorberm. Bij onderzoek bleek hem niets te mankeren. De trein ondervond twintig minuten vertraging. DEVENTER. De zesjarige Gerard ten Have uit Schalkhaar is op de Spanjaardsdijk aldaar met zijn fiets voor een juist passerende tou ringcar gevallen. Ondanks krach tig remmen kon de chauffeur een aanrijding niet voorkomen. Het kind werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. UTRECHT. Op de „Viersprong van de Dood" te Bierwart in Bel gië heeft een botsing plaatsgehad tussen een vrachtauto van een Naamse firma en een Nederlandse wagen, bestuurd door de heer Woitsier uit Utrecht. Diens veertig jarige echtgenote was op slag dood. De heer Woitsier is te Namen in het ziekenhuis opgenomen. De auto is vernield. FEUILLETON 14 „En aan u!" zei ze zacht. Hij voelde zich werkelijk verle gen en ergerde zich daaraan. „Ach, ik? Wat heb ik tot dusver voor u kunnen doen?" Zij maakte het hem nog moeilij ker, toen ze, hem vol aankijkend, antwoordde: „Ieder ander zou zich in uw plaats onmiddellijk tot de politie hebben gewend. Maar nu", besloot het meisje haastig, mag ik verder van uw goedheid geen, misbruik maken. Denkt u, dat ik, zonder ge, zien te worden, langs dezelfde weg verdwijnen kan, alszij aar zelde even„als ik hier geko men ben?" „Onmogelijk! U zou direct opval len. Vertelt u mij nog eerst eens, wat ik zou kunnen doen om u uit de handen van dl© Pjotr te ver lossen". Weer haalde zij haar schouders op. „Dat lijkt mij hopeloos. Ik moet nu eenmaal hier blijven, omdat mijn papieren hier zijn. Zonder pas e.d. kan ik het nergens in Rusland langer dan drie dagen uithouden". ,;U zou dus het liefst uit Rusland weg willen?" „O ja!" Zij vlocht haar handen ineen alsof zij zichzelf tot kalmte wilde dwingen. „En uw broer?" Zij bloosde. „Die zou er zich al leen misschien beter doorheen kun_ nen slaan. Hij is immers een man". „En als u nu eens een pas voor het buitenland had ,<Maar ik heb er geen!" „Denkt u niet, dat zoiets te krij gen is?" door Marlise Kolling „Als men zeer veel geld heeft, misschien. Hoewel het op het ogen blik zeer streng schijnt te zijn". „Kent ti de weg, die men daarbij moet bewandelen?" „Neen, ik weet alleen, dat een vroegere vriendin van mijn moeder een of andere ondergeschikte amb tenaar heeft weten te bewegen haar een buitenlandse pas te ge ven en dat zij daarmee inderdaad over de grens is gekomen. Zij schijnt op het ogenblik in Parijs te wonen". „Weet u niet, wie die ambtenaar was?" „Neen". Ergens sloeg een klok. Lisaweta luisterde. „Mijn hemel, het is al dag. De mensen In het hotel zullen weldra allen op de been zijn. Hoe kom ik er nu uit?" Hij overlegde even. „U blijft voorlopig nog hier. In die kleren, u houdt mij ten goede, kunt u eenvoudig niet door het ho tel. Doet u mij een genoegen, pro beert u wat te slapen op de sofa hier. Ik sluit dan de kamer van buiten af, zodat er niemand binnen kan komen. Zodra de winkels open zijn, zal ik u dan een paar kleding stukken bezorgen. U kunt dan in de loop van de ochtend rustig het hotel verlaten, zonder dat het op valt. Als men u vraagt, zegt u een voudig dat u bij kennissen op be zoek bent geweest". „Neen, neen, dab kan ik onmo gelijk aannemen", protesteerde zij haastig. „Dat kunt u wel!" sneed hij ge decideerd haar bezwaren af. „Ik kan u niet in deze toestand laten. U hebt u aan mijn wil te onder werpen". Gelaten boog zij haar hoofd. Het eerste licht van de naderende dag viel op haar glanzend zwart haar. Met eenzelfde deemoedig gebaar had ook Annegreet eens haar hoofd gebogen, toen zij hem haar liefde bekende. V. De hal van het hotel was nog bijna leeg, toen Eschberg beneden kwam. In Moskou begon het leven niet zo vroeg. Een paar Amerika nen zaten aan een tafeltje, over berekeningen en plannen gebogen. In het voorbijgaan ving hij een paar woorden op. Het waren ken nelijk Amerikaanse ingenieurs, die naar de nieuwe fabrieksstad ach ter de Oeral gingen. Men stampte daar de steden eenvoudig uit de grond. Vandaag een stuk steppe, was het morgen reeds een bouw terrein en nog een paar maanden later stond er een stad met scho len, werkplaatsen en verenigings huizen. Imponerend was alles on getwijfeld, maar alleen voor men sen, die blind bleven voor de „Po- temkinse dorpen", die ook deze steden waren. Wie achter de cou lissen keek, wist wel tegen welke achtergrond zich dit alles afteken de. Tegen een achtergrond van menselijke ellende, die zo goed verborgen werd gehouden, dat men het in Europa nog steeds niet wilde geloven. Achter dit alles stonden de honger, de nood en de wanhoop van duizenden, die zelfs de kracht om te klagen niet meer konden opbrengen. Ach neen, wie deze toe standen ook maar gedeeltelijk doorzag, die liet zich niet verblin den door het fantastische karakter van deze geforceerde opbouw. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9