MM B* H 1 Lzmmz VeefcleMi Belangwekkend artikel over de wordingsgeschiedenis van Schouwen-Duiveland ONZE PUZZELRUBRIEK IHiïIHiïIHi: Werkzaamheden bij N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" belangrijk toegenomen Rachel Cade, romantisch filmwerk in Concertzaalprogramma deze week y Grootste percentage armlastigen heeft vijftig jaar gewerkt jjfom/iw// ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag u juli urn No. hoos „Zeeuws Tijdschrift" In c.a. 1100 na Christus begon de aanleg van dijken In het laatste nummer van het „Zeeuwse Tijdschrift", wijdt dr. ir. S. F. Kuipers wederom een artikel aan de wordingsgeschiedenis van Zeeland en belicht enkele aspec ten van Schouwen-Duiveland. Allereerst stelt dr. Kuiper vast dat reeds bU een vluchtige bodem- kundige verkenning blijkt, dat in het centrum van de lage polder van Schouwen, de xg. oude blauwe zee klei zeer diep onder het maaiveld voorkomt en hier en daar zelfs ge deeltelijk aan de oppervlakte ligt. Als typisch voorbeeld geeft hij hierbij aan, dat vóór de herverka veling de kreekjes uit dit oude zeeklei-landschap, in het toen nog geheel uit grasland bestaande ge bied, op vele percelen zichtbaar waren. Op de meeste plaatsen in Zee land, en ook irt de polder Schou wen werd deze oude zeeklei over dekt door veen en vervolgens door jonge zeeklei. Als verklaring van de ondiepe ligging van de oude zeeklei, schrijft dr. Kuipers, dat dit in de eerste plaats komt door moemering en de geringe opslibbing doch ook dat het niveau-verschil met het N.A.P. hierbij een rol speelt. Na diverse berekeningen komt men dan tot de conclusie dat de oude zeeklei langs de kust om streeks 1200 jaar v. Ohr. moet zijn afgezet. Dit betekent eveneens, dat in de tijd, dat elders in Holland en Zeeland de veengroei reeds volop bezig was, hier de zee nog flink toegang heeft ge had. Bewoning heeft er op de oude zeeklei in deze tijd op Schouwen vermoedelijk niet plaats gehad. 'De eerste aanvallen van de zee, na een veel rustiger periode, von den uiteraard plaats op zwakke plekken in de kuststrook ,o.a. daar waar een Schelde-arm in zee kwam. Bij de monding van de Oostersehelde zijn dan ook de eer ste afzettingen van de jonge zee klei gekonstateerd. De prae-Romeinse inbraken op Schouwen konden niet met oud heidkundige vondsten gedateerd worden. Wel schrijft dr. Kuipers, zijn o.a. bij Looperskapelle in heems Romeinse scherven gevon den. Dit wijst volgens hem op een geul of zeearm in de Romeinse tijd. Djjken van 1100 In ca. 1100 jaar na Chr. werd de zee een halt toegeroepen door de aanleg van dijken. Het is echter al te goed bekend dat ook dit niet altijd voldoende was om voor het geweld van het zeewater gevrij waard te zijn. Vlak na een heftige inbraak vond meestal snel opslib bing plaats. •De zee is ongetwijfeld begonnen met kreken in het veen te vormen. Van hier uit werd klei op het om liggende veen afgezet. Daarna werden de kreken steeds breder en tastten reeds gevormde klei-op- veengronden aan. Plaatselijk be gon de vorming van zandplaten, waarschijnlijk vanuit diep uitge- schuurde erosiekreken, die nog veenlagen opruimden. Dit laatste is de oorzaak van het feit, zo gaat dr. Kuipers verder, dat ook het grove zand van de zand platen soms vermengd is met or ganisch materiaal. Indijking polders Tussen 1300 en 1500 zijn veel pol ders ingedijkt. De eerste bedijkin gen zijn gekenmerkt door het voor komen van hoog gelegen zandpla ten en zeer lichte gronden, bv. in de polders Sirjansland, Oo9terland Noordgouwe (Sdhuddebeurs!), De tussen 1400 en 1500 bedijkte pol-1 Nieuwland. ders bestaan uit zavige, vlakker gelegen grond, met vaak zand in de ondergrond. De oude polder Dreischor is vermoedelijk ca. 1000 jaar na Chr. bedijkt en in de 13e eeuw ingelopen. In resp. 1300 en 1305 werd dit gebied ials twee af zonderlijke polders, het tegenwoor dige Dreischor en Sirjansland, her- dijkt. Algemeen wordt aangenomen dat de dijken van de polders Schouwen en de Vier Bannen van Duivelan^ de oudste polders op Schouwen-Duiveland zijn. Omstreeks 1200 bestonden deze ringdijken reeds. Toch hebben er binnen deze dijken waarschijnlijk nog oudere dijken of dammen ge legen. In de eerste plaats zijn er veel namen van dorpen, wegen en percelen, die het woord „dijk" of „dam" bevatten. Bv. de Kuiersdam, de dorpen Oudendijke en Duivendijke in noord-west Schouwen. In het ver dronken land ten westen van Zie- rikzee zijn de namen Weldamme en Borrendamme bekend. In deze stad zelf kent men de straatnaam de Dam op de plaats waar de kreek Mierenweg-Oude Haven werd af gedamd toen het zeewater over last ging geven. Ook blijkt juist bij dergelijke wegen met dijk- of dam-namen een lage kreekbedding over te gaan in een hoge kreekrug, Het is dus duidelijk dat de dam of dijk gediend heeft, om door zee inbraken ontstane kreken, af te dammen. Een lage kreekbedding verbond ook het slot „Moermond" met een dijk. Op deze manier hebben de slotbewoners dus nog enige tijd ver binding met de zee weten te hou den. Tenslotte werd ook deze in ham bedijkt en is hier de huidige kustlijn ontstaan. Het land heeft nog de naam West- en Oost- Langzamerhand gaat de vakan- tietijd doorwerken en wordt van invloed op het aantal inzendingen op de wekelijkse puzzel. Velen val len er af, maar ook velen blijven de rubriek trouw. De eerste prijs is deze week be stemd voor: mevr. G. STEOEL-KLUËN Abelenpad 1 - Haamstede De tweede prijs gaat naar: mevr. G. J. M. DEN HOND ANKER Havenplein 19 - Zierikzee De oplossing van ds puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. do, 3. boek, 5. amen, 8. n.n., 10. etna, 13. uier, 15. t.a., 16. op, 17. sg., 19. ko, 20 e.o., 21. er, 22. kil, 24. el, 26. nu, 28. te gel, 29. oever, 31. het, 32. ora, 33. slap, 34. solo, 36. vlo, 37. iet, 39. mond, 42. snor, 45. k.m.a., 47. dam, 48. brein, 50. egaal, 52. n t„ 54. ir, 55. alp, 57. nu, 58. p.k., 59. ei, 61. ai, 63. p.g., 64. or, 65. lust, 67. slim, 69. an, 70. eend, 71. knus, 72. km. Verticaal: 1. de, 2. otto, 3. ba, 4. elp, 6. mis, 7. nu, 8. neon, 9. nr., 11. na, 12. lui, 14. ik, 16. orgel, 18. ge vel, 20. echo, 21. ee, 22. klap, 23. loes, 25. Ie, 27. utah, 28. t.t., 30. r.o., 33. som, 35. oir, 38. aken, 40. opera, 41. dina, 42. soep, 43. orang, 44. smak, 46. ab, 47. dl, 49. r.i., 51. au, 53. teun, 56. lok, 58. prik, 60. is, 62. inn, 63. pon, 64. 67. ss., 68. mm. o.l., 65. la, 1 te, DE NIEUWE PUZZEL j 5 i 9 /0 h Hp /s g|- /r g ■■p- ij hm3*- mmJö 3/ BB Verslag over het tweede kwartaal ZIERIKZEE. In de loop van het tweede kwartaal nam de omvanf van de te verrichten werkzaamhe den by de N.V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duiveland" aanmerkeiyk toe. Dit betrof vooral de Ieidingaanleg en het maken van nieuwe aansluitingen. Belden ble ven weliswaar achter b(j de cüfers van het eerste en tweede kwartaal van 1960, maar waren veel om vangrijker dan in de sindsdien verstreken kwartalen. Van de 93 gemaakte aansluitin gen betroffen er 22 stuks zomer woningen en 16 stuks woonketen, -arken en salonwagens. Hierin weerspiegelen zich rekreatie en de Delta-ontwikkeling. Opmerkelijk is de stijging van het aantal aanslui tingen in de laatste jaren tot een cijfer dat in het van 1957 daterende investeringsrapport pas voor het jaar 1973 werd verwacht, zij het dan zonder de aansluitingen in het rekreatiegebied. De prognose was een gemiddelde toename van slechts 9 aansluitingen per kwar taal exclusief zomerwoningen. Ook aan het verleggen van lei dingen door werkzaamheden van derden kwam <nog) geen einde. In de regel bracht dit het leggen van een geheel nieuwe hoofdleiding met nieuwe huisaansluitingen .met zich mee. Dit was thans het geval in de Kloosterweg te Schuddebeurs In Burgh en Haamstede was het rioleringaanleg die tot plaatselijke omleggingen noodzaakte. Binnen kort kan omlegging van de leiding in de Dorpsweg naar Bruinisse ver wacht worden. Het zelfde is het ge val met de Rijksstraatweg te Zie rikzee. Verder kunnen vóór en na het gereedkomen van de vaste ver binding met de randstad Holland stellig nog vele andere wegomleg- gingen resp. -verbredingen tege moet worden gezien. Hier komt bij dat de moeilijkste gevallen van vernieuwing van het oude gekorro- deerde gietijzeren buizennet nog resten, zoals de oude kernen van Zierikzee, Brouwershaven en Brui nisse. Toename waterverbruik Met de aansluitingen nam ook het waterverbruik toe. De in het vorige kwartaal begonnen stijging zette 2ich voort en bedroeg ruim 2 pet. vergeleken met het verbruik in het 2e kwartaal van 1960. De maximaal op één dag opge pompte hoeveelheid bereikte een nieuw hoogtepunt met 3977 m op 26 juni. Het vorige maximum be droeg 3821 m3., bereikt op 29 juli 1958. Ook de pompen van het aan- jaagstation te Zierikzee moesten om aan de vraag te kunnen voldoen meer draaiuren maken. De waterstanden in de duinen begonnen na de voortdurende stij ging sinds verleden zomer, zoals in elk voorjaar, te dalen. De dalirfg was het grootst in de pompputten in het diepe grond/water, op ca. 40 m. diepte. Toch waren de standen hierin nog aanmerkelijk hoger dan een jaar tevoren. De waterstanden in de bovenste grondlagen waren nog steeds méér dan 1 meter hoger dan in het overeenkomstige kwar taal van 1960. Gemiddeld waren deze standen nabij1 het pompstation nog even hoog als in het vorige kwartaal, tw. plm. 6.20 m. boven N.A.P. De regenval lag dit kwar taal iets boven het gemiddelde. TONEEL EN FILM Te Haamstede gaat Hitchcock's „Psycho" Rachel Cade („Blanke vrouw in de jungle") is een boeiende en ro mantische film, de hoofdfilm van het Concertzaalprogramma van de ze week. Sterren zijn o.a. Angie Dickenson, Peter Finch en Roger Moore. De film heeft tot onderwerp de geschiedenis van Rachel Cade die als zendelinge-verpleegster in de binnenlanden van Kongo daar in 1940 een volledig ontredderde toe stand aantreft. De bevolking, op gehitst door de medicijnman Mu- wango, is haar vijandig gezind. Vooral voor de medische hulp heeft Rachel sterk de behoefte aan de steun van een dokter. Deze ver schijnt in de persoon van capt. Wilton en nu ontstaat het grote conflict voor Rachelzij wordt op Wilton verliefd, maar zij weet dat zij hem nooit zal kunnen vol gen daar haar roeping in Kongo ligt. Rachel verwacht zijn baby in eenzaamheid, de medicijnman is er van overtuigd dat het taboe dat hij over haar uitsprak begint te wer ken. Als Wilton haar komt halen om haar te trouwen weigert Ra chel uit plichtsbesef. Zij kan „haar" mensen niet in de steek laten en Rachel blijft alleen maar niet een zaam achter, want haar kind èn de hartelijke gevoelens van de bevol king zijn bij haar Gary Cooper, Laraine Day, Signe Hasso en vele anderen zijn te zien in de tweede film van deze week „De held van Java", over de moe dige dokter Wassell die er in slaag_ de 42 gewonde mariniers over te brengen naar een ziekenhuis in de binnenlanden van Java. De film geeft een boeiende episode te zien uit de oorlog Van de Verenigde Staten met Japan, speciaal over de mannen die dank zij dokter Wassell de dans ontsprongen. Een glansrol van Gary Cooper in de zelfopoffe rende activiteit van een eenvoudige plattelandsdokter. Te Haamstede gaat deze week in bioscoop hotel Bom Hitchcock's nieuwste, in korte tijd beroemd ge worden thriller „Psycho", met o.a. Janet Leigh, Anthony Perkins en Vera Miles. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 3 juli tot en met 18 juli werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.CE.) uitbetaald f 1,82 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd I Vz cent per stuk min der uitbetaald. BZt~ iq np? 37 3s w jn 5 sj WÊÉ^~ ss st ij S4J 6g De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. lust, 4. hoofd slagader, 8. vette vloeistof, 11. pers. voornaamw., 12. slank, 14. telwoord 16. heilige (afk.), 17. de onbekende (afk.), 18. inhoudsmaat (afk.), 19. landbouwwerktuig, 21. schrede, 23. zuivelprodukt, 25. Chinese maat, 26. tegen, 28. boom, 30. rekening, 32. grondsoort, 33. tap, 35. aanw. voornaamw., 37. zan gnoot, 38. vruehtvliesje, 40. meisjesnaam, 42. pers. voornaamw., 43. vernis, 44. be^él, 45. verlaagde toon, 47..meis jesnaam, 49. ieder, 51. pers. voor naamw., 52. dagtekening, 54. klos, 57. rivier in Nederland, 59. bij woord, 61. water in Utrecht, 62. omroepvereniging, 63. &eel v.e. Fr. ontkenning, 64. deel v.d. voet, 66. paar, 68. bevel, 70. goud '(Fr.), 71. stofmaat, 72. klein persoon, 74. nauwe, 76. vlinderlarve, 78. seleni um (afk.), 79. bindmiddel, 80. plaats in Overijssel, 81. hoeveelheid. Verticaal: 1. telwoord, 2. reeks, 3. vreemde munt, 4. meisjesnaam, 5. in orde (afk.), 6. geheel de uwe (Lat. afk.), 7. opera, 8. Fr. onb. voornaamw., 9. bestaat, 10. koker, 13. tegen, 15. geestdrift, 20. feest dos, 21. punt, 22, stoot, 23. mil, op leidingsschool (afk.), 24. reinigings middel, 25. min, 27. deel v.e. Fr. ontkenning, 29. flauw, 31. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 32. vloerbedekking, 33. jongensnaam, 34. plant, 36. voorschrift, 39. bijb. naam. 41. smak, 46,..Ind. vleesge recht, 47. schoorsteenvuil, 48. ge sloten, 50. weekdier, 51. inwendig orgaan, 53. meisjesnaam, 55. schrijf behoefte, 56. plaats in Duitsland, 58. slede, 60. edelgas, 62. plaats in Gelderland, 63. deel v.h. hoofd, 65 dus (Lat67. jongensnaam, 69 godheid, 73. vogel, 74. en omge keerd (afk.), 75. titel (afk.), 76. zangnoot, 77. natuurkundeterm (afk.), 78. dus (Eng.). Algemene Bond Ouden van Dagen AMSTERDAM, 13-7. De twee- gering aandringen op een belang- jaarlijkse algemene bondsvergade ring van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die twee dagen duurt, is donderdagochtend in Krasnapolsky te Amsterdam ge opend door de voorzitter, de heer F. Rippen, die in zijn openingsrede de opvattingen van de bond weer gaf over de verdeling van de wel vaart en het regeringsbeleid ten aanzien van de bejaarden. De heer Rippen wees er op dat het nog 6teeds het belangrijkste doel van de bond is de sociale po sitie van duizenden bejaarden te verbeteren. „Wij zullen bij de re- rijke verhoging van de AOW-uit- keringen. Voor de botte weigering, anderhalf jaar geleden, op het ver zoek deze uitkeringen, te verhogen, stellen wij niet staatssecretaris Roolvink of minister van Rooy aansprakelijk, maar de gehel6 re gering". Aldus de heer Rippen. „Het grootste percentage van de armlastigen op dit ogenblik heeft vijftig jaar gewerkt. Dat is een schande, vooral in een land dat overloopt van welvaart", zo ver volgde hij. De heer Rippen sprak tot slot de wens uit dat „de oude werkers verlost zullen worden van de armenzorg". A ppendix?' O, maar de mensen zijn tuk op een relletje hoor. Van alle kanten is Eilandman opgebeld over het on gehoorde feit dat de appendix van het mistblusvoertuig der ste delijke brandweer - op weg naar de brand voor de tweede keer eigengekozen wegen heeft uitge zocht. De „appendix" is een aparte spuit, gekoppeld achter de mist- blusser-manschappenwagen en eni ge tijd geleden ging dit spuitertje er in de Poststraat alleen van door. Deze week schoot het los op de Zuidhavenbrug en karde alleen, op de Molenberg af, waar „helemaal geen brand was". „We wachten op de derde keer", riepen de lieden door de telefoon „en zullen dan voor een klein lachbuitje zorgen". Laten we het nog even droog- houden vrienden, want onze stadse spuiters zijn wakkere mannen, waarmede niet te spotten valt en zeker niet als er een beetje tram melant is. Behalve wakker zijn de spuitlie- den ook pienter en reeds de eerste keer hebben zij de appendix gekop peld op een manier, die geen haar tje scheelde van hetgeen in de „voorschriften" hieromtrent staat vermeld. Soms echter spot papier met de praktijk en heus niet alleen als het om het weer gaat. Toen in de Poststraat destijds het rakkertje losschoot kregen de spuitlieden het klamme zweet on der de helmen en zij namen zich heftig voor, dat zoiets nimmer meer gebeuren zou. Het nukkige koppelmechanisme werd aan een langdurige studie on. derworpen. De spuitlieden keken eens en deden hun zegje. Ze pro beerden hun gekoppelde spuittrein en brachten nog een extra stevig- heidje aan. Maar van de week stond het pechduiveltje te schaterlachen op de Zuidhavenbrug. Waarschijnlijk heeft het gezellige knikje in de brug een knakje gegeven aan de koppeling en weg was de spuit, al leen de hort op, richting Molen berg,gelijk gezegd. De spuitmannen hebben heel le lijke woordjes gepreveld, die in de krant zouden misstaan en hebben toen in koor geroepen: „construc tiefout". In het mechanisme zit er gens een fabrieksfout en die zal men hen moeten wijzen en die zal moeten worden gerepareerd. Laten de vrolijke telefonanten er op rekenen, dat het gebeurt en als straks dan toch nog - hoewel het onmogelijk zal zijn - de appendix losschiet en mallotig de berm op zoekt, dan eerst geldt het: „Lach dan Paljas!" Maar eerder niet. EILANDMAN. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED hst beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector j fabrlek«n Zevenbergen l WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 15-16 juli: C. M. van Hoorn, tel. 01110-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 15-16 juli: J. L. Bra- ber, Dreischor. Tel. 01112-280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 15-16 juli: W. A. M. Kalkman, Renesse. Tel. 01116-310. DE NIEUWE WERELD 13. „Kop op, Presto", lacht Aram, terwijl hij de jongen een be moedigende schouderklop geeft. „Als je hard werkt, ben je in een paar jaar een volleerd kaartenmaker en dan kun je het zeegat uit, zoveel je maar wilt!" „Zo is het", roept Agua monter, „en dan neem ik als beloning een aapje voor je mee uit Indië! Afge sproken?" „Afgesproken", knikt Presto, maar zijn gezicht staat allerminst vrolijk, als hij zijn vrienden voor het laatst de hand drukt en goede reis wenst. Als Aram en Agua vertrokken zijn, zegt Niggle tot zijn dikke knecht: „Jackie, pak je spullen maar. Je moeder zal je nog wel graag een uurtje bij zich hebben voor je aan boord gaat. Goede reis, dikzak, en doe je oude leermeester eer aan als je de nieuwe wereld in kaart brengt!" Jackie schudt Presto en de oude kaartenmaker de hand ten afscheid en gaat met een grote map onder de arm de deur uit. „Ga jij ook nog maar wat de straat op", zegt Niggle dan tot Presto. Als een haas stuift de jongen de stoep af. „Hé, wat heb je een haast!" schreeuwt Niggle hem in de deur na. „Om tien uur binnen zijn, begrepen?!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5