DE ZIERIKZEESCHE COURANT ADENAUER HOOPT NOG DIT JAAR OP OPLOSSING VAN KWESTIE-BERLIJN ,Zuid-Azië voornaamste doelwit van het communisme" Grintbak slaat om: twee doden Spoorstaking in Italië Londen juicht voor Gagarin Nieuwe boerenbetoging in Frankrijk Vluchtelingenstroom naar west-Berlijn Aanhoudende storm en regen over Nederland Slechtere verhouding tussen jonge Creolen en Hindoestanen Spaanse vissers kwamen om in storm VRIJDAG 14 JULI 1961 117e jaargang No. 19005 ZIERlKZEEStMESSNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110*2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lekenman Ochtman, Westen zal „uiterste consequenties trekken" BERLIJN, 13-7. Bondskanselier Adenauer gelooft dat het Westen „de uiterste consequenties" zal trekken in de kwestie west-Berlijn, maar h(J hoopt dat voor het einde van het jaar alle problemen op re delijke wijze kunnen worden opge lost. Op een persconferentie die hij woensdag - aan het einde van zijn bezoek - in west-Berlijn hield, ver wierp hij het idee van een neutraal Duitsland: „Duitse neutraliteit be tekent het einde van Duitsland", evenals het voorstel van de West- berlijnse burgemeester Brandt, een vredesconferentie te beleggen met de 52 landen die tegen de Duitsers hebben gevochten. Brandt heeft daarentegen ver klaard dat een vredesverdrag „niet mogelijk is zonder een vredescon ferentie van alle vroegere oorlogs vijanden van Duitsland". „Wij hebben in de wereld vrien den gemaakt en niet alleen onze NAVO-bondgenoten zouden aan een dergelijke conferentie deelne men". Het is in geen geval zo dat Duitsland tegenover 52 landen zou komen te staan. Op de conferentie zou daarente gen juist aan het licht komen dat „het recht op zelfbeschikking van het Duitse volk door de overweldi gende meerderheid van de 52 lan den worden gesteund". Westelijke nota's aan Rusland LONDEN, 13-7. Amerika, Enge land en Frankrijk zijn nu van plan hun nota's over de Duitse kwestie begin volgende week aan de Rus sische regering te doen toekomen, zo wordt van bevoegde zijde in Londen vernomen. De verzending is enkele dagen vertraagd doordat enkele leden van de permanente NAVO-raad voor hun regeringen meer tijd vroegen om de stukken te bestuderen. Amerikaans-Pakistaans communiqué WASHINGTON, 13-7. Aan het •Inde van de besprekingen gedu rende drie dagen tussen president Kennedy en president Ajoeb Chan van Pakistan, ls een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat Zuid-Azië het voornaamste doelwit is van het internationale communisme. De integriteit en onafhankelijk heid van de landen in dit gebied 2ijn ln hoge mate afhankelijk van de onderlinge vriendschap en sa menwerking tussen deze landen. De Amerikaanse militaire bij stand aan Pakistan zal worden uit gebreid, als bijdrage voor het instandhouden van zijn strijdkrach ten voor het behoud van zijn vei ligheid, aldus luidt het communi qué verder. Gezien de communistische drei ging in Zuid-Azië bestaat er „dui delijke en gerede behoefte" aan een ver vooruitziend staatsmanschap voor de regeling van dringende Prinses Beatrix bezocht Cineac DEN HAAG, 13-7. Donderdag- middag omstreeks drie uur heeft prinses Beatrix in gezelschap van een vriendin een bezoek gebracht aan de Haagse Cineac op het Bui tenhof. Kort na de reportages over de bezoeken van koningin Juliana en prins Bernhard aan de vloot- schouw in Scheveningen en aan het lustrumspel in Utrecht verliet zij onopgemerkt het theater. geschillen tussen de landen in dat gebied. In het communiqué wordt de hoop uitgesproken, dat het geschil tussen Pakistan en India over Kasj mir spoedig tot een oplossing zal komen. De beide presidenten bevestigen, dat de Verenigde Staten het be houd van Pakistan's onafhankelijk heid en integriteit van vitaal be lang achten, en voorts dat de be staande collectieve veiligheidsover eenkomsten tussen de beide landen een instrument zijn voor de verde diging tegen agressie. ROERMOND, 13-7. Donderdag ls ln een der volgelopen grintgaten onder de gemeente Herten een boot omgeslagen, waarin drie personen zaten. Twee van de drie opvaren den van de boot zijn verdronken. De boot was een grintbak, die op proef in dienst was bij het grlnt- exploitatiebedrijf Smals uit Herten. De 'bak sloeg op onverklaarbare wijze om. De 37-jarige arbeider G T uit Herten en de bedieningsman van de bak, wiens naam nog on bekend is, verdronken De derde opvarende, een der firmanten van het grintexploitatiebedrijf, kon worden gered. Hij 'had veel water binnen gekregen en moest in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. De Nederlandse regering heeft de 41-jarige Duitser R. Arndt uitgele verd aan Zwitserland. De Duitser heeft drie maanden doorgebracht in het huis van bewaring in Maastricht. Deze bewaring hield verband met een Zwitsers uitleveringsverzoek op verdenking van moord, in 1957 in Genève gepleegd. De heer Arndt is geruime tijd in hongerstaking geweest. - Foto: twee leden van de vreemdelingenpolitie begeleiden Rudolf Arndt naar het vliegtuig voor Ztlrich. ROME, 14-7. Donderdag te mid dernacht is in Italië een algemene spoorwegstaking begonnen, die een etmaal zal duren. De stakers eisen loonsverhoging en willen tevens protesteren tegen de lange werkdagen, die naar zij zeggen het gevolg z\jn van een te kort aan arbeidskrachten van vijf tienduizend man. De spoorwegen, een staatsinstel ling, hebben meegedeeld dat er op de voornaamste routes treinen zul len rijden, bemand door militairen. Ook zullen autobussen worden in gelegd. Honderden vakantiereizigers zijn gestrand. In Milaan hebben 250 toeristen de nacht slapende op hun plaatsen in de tredn doorgebracht. Zij zijn op weg naar de Italiaanse Alpen en 'konden op het late uur geen hotel meer vinden. LONDEN, 13-7. De Russische ruimtevaarder majoor Yoeri Gaga rin, heeft weer een drukke dag achter de rug. Na ln de ochtenduren eerst een rondrit door de Engelse hoofdstad te hebben gemaakt, waarbij hij overal waar hij zich vertoonde luidruchtig werd toegejuicht, werd hij later ln de morgen ontvangen door premier MacMillan, die zich twintig minuten lang in een parti culier gesprek met de Russische gast onderhield. Als herinnering aan zijn bezoek aan Engeland bood de premier Gagarin een zilveren blad aan. Vervolgens was Gagarin ere-gast op een receptie, aangeboden door de lord mayor van Londen, die hem als blijk van bewondering namen» de Londense bevolking een boek werk aanbood. LIMOGES, 13-7. Franse boeren hebben donderdag opnieuw een massabijeenkomst gehouden uit protest tegen de landbouwpolitiek van de regering. Ongeveer duizend boeren kwa men op het voornaamste plein van Limoges bijeen ondanks een ver bod van de politie en een besluit van de nationale boerenleiders om alle agitatie op te schorten tot 2 augustus. De nationale leiders zullen intussen de jongste rege ringsmaatregelen ter bescherming van de landbouwprijzen en verho ging van de levensstandaard der boeren bestuderen. Limoges werd door wegversper ringen vrijwel geheel van de bui tenwereld afgesloten. De boeren gingen, zonder dat er incidenten voorvielen, uiteen toen de politie hen verspreidde. Zij kwamen later weer samen voor een bioscoop om naar redevoeringen te luisteren. BERLIJN, 13-7. Ambtenaren van de vluchteilngendlenst in west- Berlijn hebben donderdag meege deeld dat op het ogenblik per dag meer Oostduitse vluchtelingen west-Berlijn binnenkomen dan ooit sedert 1953. Aangenomen wordt dat alleen donderdag 900 tot 1000 Oostduitsers hun toevlucht in west- Berlijn hebben gezocht. Het vluchtelingenkamp te Ma- riënfelde is al dagenlang overvol. Deze week zijn twaalf andere cen tra voor vluchtelingen geopend. De Westbsrlijnse autoriteiten hebben zich verzekerd van vlieg tuigen voor het overbrengen van vluchtelingen van west-Berlijn naar west-Duitsland. In de loop van het volgend jaar zal H.K.H. Prinses Beatrix, die vorige week is geslaagd voor het doctoraal examen vrije studie aan de facul teit der rechtsgeleerdheid in Leiden, haar intrek nemen in het door hojxr aangekochte landgoed „Drakenstein" onder Baarn, dat op het ogenblik grondig wordt gerestaureerd. - Foto boven: werklieden zijn bezig het dak te herstellen. - Onder: in het interieur worden balken, welke te zeer door de tand des tijds zijn aangetast, vervangen door zware oude grenen balken, welke voor dit werk speciaal zijn aange kocht. De balken worden door vaklieden met de hand bij gevormd voor- dat zij in het kasteeltje worden aangebracht. Donderdag windkracht 8 De ontwapeningsadviseur van president Kennedy, John McCloy, zal vrijdag (vandaag) naar Moskou vertrekken om voorbereidende be sprekingen te hervatten over een ontwapeningsconferentie tussen oost en woel. ROTTERDAM, 13-7. Boven ons land bevond zich donderdag een regenfront van zestig mijl diep. Het had een soortgelijk karakter als dat van woensdag, maar met minder onweer en turbulentie. De wipdkracht was acht Er waren windstoten van negen k twaalf me ter per seconde. Een Viscount van de K.L.M., die de dienst onderhoudt tussen Lon don Airport en Rotterdam, week in verband met (het slechte weer uit naar Schiphol. Het toestel kwam om kwart voor vier wel even boven de 1300 meter lange landingsbaan, in de Zestienhovense polder, maar de wind was zo sterk en de windrichting bovendien zo ongunstig - onder een hoek van zestig graden met de baan - dat de piloot de landing niet aandurfde. De weersomstandigheden op Schip hol waren aanmerkelijk gunstiger. Omstreeks dezelfde tijd zijn wel Dakota's en Bristol's van de Chan nel Airways en de B.K.S. uit resp. Engeland en Düsseldorf, op de luchthaven Rotterdam geland. 'De sterke wind sloeg omstreeks •half vijf drie schepen los van de boeien in de Waalhaven. Daaron der waren de Noorse vrachtvaar ders „Monarch" (18.000 br. reg. ton) en „Hemsefjell" (12.000 br. reg. ton) Verschillende schepen die zouden uitvaren, hadden hun reis uitge steld. RASSENSTRIJD IN SURINAME? PARAMARIBO, 13-7. In de af gelopen maanden ls de verstand houding tussen de Jongeren van Creoolse afkomst aanmerkelijk sleohter geworden. Op een bijeenkomst van de jonge Hlndostanen, die verenigd zijn ln de zogenaamde „actiegroep" van de verengide Hindostaanse partij, werden aan 'het adres van de Creo len, veelal verengid in uiterst na tionalistische bewegingen, enkele onvriendelijke opmerkingen ge plaatst. De nationalisten reageer den hier op zeer felle wijze. De Hindostanen gaven weliswaar latei- een communique uit, waarin werd ontkend dat een aanval op de Creo len was gedaan, doch dit mocht niet meer baten, het kwaad was reeds geschied. Dit bleek duidelijk toen de strijd weer opleefde rondom de dag der vrijheen. De Hindostaanse actie groep maakte toen bekend, niet mee te kunnen werken aan de vie ring van deze nationale feestdag. Zij motiveerde haar houding door er onder meer op te wijzen, dat de aan deze nationale dag gegeven be naming niet strookt met de vele, toestanden, die er thans in Surina me heersen. Ambtenaren en per sonen in de particuliere sector, al dus het communique, die niet be horen tot aanhangers van het hui dige regime zijn er voor bevreesd «openlijk uit te komen voor hun politieke overtuiging. MADRID, 13-7. Twee Spaanse vissersboten hebben ter hoogte van Aviles in een hevige storm schip breuk geleden, aldus is donderdag in Madrid vernomen, en daarbij zouden zestien mensen vermoede lijk omgekomen zijn. Men hoopt nog dat drie der opvarenden van een der vergane boten, de „Jesus Nazareno", door een andere Spaan se of Franse tonijnen-vissersboot daar in de buurt zijn opgepikt. Van de grootste der twee boten, de „Aguila del Mar", die veertien man aan boord had, ls alleen de schip per gered kunnen worden omdat hij zich met een stuk hout drijven de had kunnen houden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Familieraad kost geld. Meisje door auto gedood DRACHTEN, 13-7. In Ureterp is donderdag het 6-jarige meisje A. van der V., bij het plotseling over steken van -een kruispunt door een auto geschept en vrijwel op slag gedood. De auto, die bestuurd werd door de heer F. W. uit Ureterp-Vallaat, kwam in een bermsloot circa 35 meter voorbij het kruispunt tot stilstand. De bestuurder bleef on gedeerd, de wagen werd ernstig be schadigd. Minister Luns hervat werkzaamheden DEN HAAG, 13-7. Naar het A.N.P. heeft vernomen heeft de minister van buitenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns, zijn werkzaamheden hervat. De minister is in de mid daguren voor het eerst weer in functie op zijn departement ge weest sedert hij op 14 juni in de Tweede Kamer instortte. Zoals bekend, heeft de minister sedertdien rust genomen. Hij heeft daartoe eerst een paar weken in Haute Savoie doorgebracht en daarna nog enige tijd in Noord- Brabant. K.L.M.-luchtbrug Amsterdam-Cairo DEN HAAG, 13-7. Sinds vorige week heeft de K.L.M. een lucht brug ingezet met vrachtvliegtuigen om grote hoeveelheden insecticide van Amsterdam naar Cairo te ver voeren. Reeds zijn vier vracht vluchten met elk ongeveer vijftien ton van dit chemische bestrijdings middel uitgevoerd en weldra zul len nog elf vluchten volgen. Daarmee zal 225 van de 325 ton insecticide, die Egypte nodig denkt te hebben om de katoenoogst te redden, die ernstig wordt bedreigd door de katoenwurm, vervoerd zijn. Rook in vergaderzaal Tweede Kamer DEN HAAG, 13-7. Omstreeks half zes donderdagmiddag is de Haagse brandweer gealarmeerd, omdat er rookontwikkeling was in de grote vergaderzaal van de Tweede Ka mer. Direkt na hun aankomst op het Binnenhof stormden de spuitgas ten de trappen op naar de (lege) vergaderzaal van de Tweede Ka mer. In de zaal hing een sterke brandlucht en rookwolken stegen op uit de roosters langs de vloer. Na lang zoeken vonden ze de oor zaak van de brandlucht en de rook. In de stokerij waren werklieden bezig met lasapparaten en bran ders. De rook was via een luchtver versingskanaal in de zaal van de Tweede Kamer gekomen. Zo erg als het leek was het dus niet, maar het snelle optreden van de con cierge, die de rook ontdekte en de brandweer waarschuwde, was toch echt wel op zijn plaats. In Zeeland begon nieuw appelseizoen KAPELLE, 13-7. Donderdag is in Zeeland het nieuwe appelseizoen begonnen .De aanvoer was toege staan voor het appelras „Yellow Transparant", maat 65 mm en op waarts. Dat is een vrij grote maat en het aanbod bleef hierdoor nog beperkt, maar toch hadden de Zeeuwse fruitveilingen gezamen lijk resds ruim 25 ton van deze appels te koop. De handel toonde er een goede belangstelling voor, zowel voor de binnenlandse markt als voor de export naar België en west-Duitsland. Al naar gelang de kwaliteit werd 65 tot 85 cent per kg. betaald voor deze eerste appels op de Zeeuwse veilingen. In de komende week wordt op een flinke toeneming gerekend van het aanbod van deze in Zeeland veel gsteelde appel, welke overi gens dit jaar geen grote oogst zal geven. DÜSSELDORF. De socialistische fractie in de Landdag van Noord- rijn-Westfalen heeft donderdag de eis gesteld dat de landsregering mededelingen doet over de ontwik keling van de kinderverlammings epidemie in deze deelstaat. De fractie wil ook weten of alle nodige maatregelen ter bestrijding ervan getroffen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1