SEIZOEN- OPRUIMING BERLIJN.... Feest in Buiten-Mongolië Rode Kruis-posten ingesteld langs Schouwse kust Profiteert Gebrs. Thien <Uiu?ana SIGAREN Regulering van de handel in bestrijdingsmiddelen geboden West-Berlijn verwacht geen blokkade Generaal Salan ter dood veroordeeld Volgende week Amerikaanse man de ruimte in? rrai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 13 juli mi iwxh Hete brei voor Washington en Moskou Robert J. Donovan, sinds vijftien jaar politiek correspondent van de New York Herald Tribune in Was hington, schrijft, dat hij bij zijn terugkeer van een lange vakantie reis met een vrachtboot naar afge legen eilanden in de Stille Oceaan, als door een „vuistslag tussen de ogengetroffen werd door het in de Amerikaanse hoofdstad heer sende pessimisme. „Het is schok kend te ontdekken", aldus Dono van, hoe volkomen en algemeen de mogelijkheid van een oorlogmet de Sowjet-Unie over Berlijn wordt aanvaard door hoge officiële per soonlijkheden en anderen, die de ontwikkelingen nauwkeurig vol gen". Het gevoel, dat de wereld nog voor het einde van dit jaar zal worden geconfronteerd met een verschrikkelijke crisis, is wel ver klaarbaar. De onomwonden dreige menten van Chroesjtsjef (ook dit weekeinde liet hij weer sabelgeklet- ter horen), met als reactie daarop de vastberaden verzekeringen van Kennedy en andere westelijke lei ders, dat men voor de Russische eisen geen duimbreed zal wijken, laten bijna geen andere conclusie toe, dan dat zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten tot aan de rand van de Berlijnse afgrond zul len gaan. De thans aan beide zij den ingenomen posities schenken immers nauwelijks meer ruimte voor eventuele onderhandelingen. BANG VOOR KEERPUNT. Daarbij komt de overtuiging van het westen, dat het eenvoudig geen concessies van enige importantie meer kan doen, zonder het com munisme aan een overwinning te helpen, die wel eens een keerpunt OELAN BATON, 11-7. Op een bijeenkomst in Oelan Baton, waar- j in de wereldgeschiedenis zou kun nen betekenen. Aan de andere kant mee. de herdenking van het veer- heeft premier Chroesjtsjef vastge- tig-jarig bestaan van het onafhan- legd, dat hij moeilijk meer terugkelijke ^Buiten-Mongolië, officieel kan en verder moet blijven trek- j.--- ONDERWIJS Professor Zeemanlyceum te Zierikzee Bevorderd van de le naar de 2e klasse: C. F. Boogerd, H. W. Boogert, C. J. van Burg, C. J. D. Christi- aanse, F. P. van Eldik, S. W. Fond- se, C. J. J. Geleljnse, J. C. Geluk, H. J. Keizer, H. W. van der Kloos ter, C. P. T. Kuijper, L, C. Lande- gent, J. C. Lems, P. van Putten, J. Ringelberg, H. J. Simons, T. A. Stenger, C. A. Swenne, E. van To ledo, C. W. Verhoek, J. J. de Vrie- ze, C. W. van Zuijen, M. J. Cou- mou, A. L. M. Franke, H. L. van Geesbergen, L. L. de Graag, S. J. Heringa, J. M. Hogerheijde, P. van der Hulle, M. W. T. Keuning, A. van Loo, J. C. W. Papeveld, M. H. Poldermans, M. J. Poldermans, M. E. Schilp, A. M. A. Sinck, E. W. Smit, W. J. van Tiggelhoven, J. P. van de Velde, J. J. F. Vermunt, M. J. Verspeek, F. D. Vis en A. J. A. Wansink. Niet bevorderd 16 leer lingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: R. Anker, P. J. Bom, E. van Dui- vendijk, A. J. Felius, K. M. Geluk, J. S. J. Holm, G. Jansen,. J. L. Jon ker, M. C. Kik, H. Kloet, N. Schip- peroord, T. A. H. C. van der Slikke, J. W. F. Smallegange, M. Tuinman, P. C. A. Verton, M. A. Viergever, W. van der Weele, I. Zorge, C. Bruin, M. A. J. Cashoek, M. C. Doeleman, J. B. Elzerman, C. J. Fiere, J. L. Hendrikse, J. van den Heuvel, P. L. van der Hulle, R. A. Huneman, C. J. Moonen, C. B. de Regt, A. M. P. van der Schelde, J. J, J. Stuik, G. M. Tieleman, H. Verschuur en G. L. Engel. Niet be vorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse h.b.s.: G. A. Anker, M. Boot, J. M. Bra- ber, J. H. van Eldik, J. J. van Fe lius, H. A. van Geesbergen, C. J. Geluk, A. N. van der Have, G. J. Klompe, J. J. van der Kloot, J. L. Kuijper, G. Mol, C. Plaating, D. H. van Rhee, A. Rosink, J. G. Rosink, P. J. Schrier, C. J. Smits, C. J. Struijk, M. J. Tangeman, W. J. de Vos, M. D. van Weele, P. Zappey en P. W. Zoeter. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse gymnasium: H. J. Hillebrand, M. P. van Lent, J. P. P. Stenger. A, C. van Vloten en J. H. Wieringa. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorder^ van klasse A4 naar klasse A5 h.b.s.: R P. Hogerheijde, R. M. M. Lugt, P. J. van Sprundel, L. M. van de Velde en M. P. D. van Wijk. Bevorderd van klasse B4 naar klasse B5 h.b.s.: G. H. Brand, J. Bruin, J. M. Doeleman, F. M. de Feijter, D. M. Hart, J. J. C. Jonker, W. A. K. Laurense. M. A, Matthüsse, H. M. van der Ploeg, C. N. Viergever en M. Vijverberg. Niet bevorderd leerlingen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse gymnasium: W. H. Klaassen en F. W. van Vloten. Niet bevorderd 2 leerlin gen. Bevorderd van klasse A5 naar klasse A6 gymnasium: E. H. Broekema en H. U. He ringa. Bevorderd van klasse B5 naar klasse B6 gymnasium: H. Heringa. ken aan „de graat in onze keel", zoals hij Berlijn noemde. Twee katers draalen om de hete brij, gelukkig wordt ze niet altijd zo heet gegeten als ze wordt opge diend Al schijnt een uiterst ge vaarlijke crisis onvermijdelijk te zijn, de oorlog is dat gelukkig niet. Een strijd om Berlijn zou zich, daarvan moet elke zinnige staats man overtuigd zijn, slechts korte tijd tot een gevecht met conven tionele wapens beperken. Waar nu ook Chroesjtsjef vele malen en met nadruk heeft verklaard, dat een oorlog met kernwapens het laatste ding op de wereld is, dat hij wenst, mag men de hoop blijven koesteren, dat het Kremlin, wan neer het westen ferm standhoudt, tenslotte toch iets zal terugkrab belen. KOUD OF WARM? Ook mag worden bedacht, dat zelfs wanneer Chroesjtsjef zijn dreigement uitvoert en een sepa raat vredesverdrag met het com munistische Oostduitse regiem sluit, dit nog geen oorlog tot ge volg behoeft te hebben. Het schie ten zou pas beginnen wanneer oost Duitsland geweld zou gebruiken om de toegang tot west-Berlijn voor de westelijke mogendheden te blokkeren. Maar ook al zijn er redenen, die wat meer optimisme rechtvaardi gen, dan er in Washington schijnt te heersen, men moet erkennen, dat een enorme verantwoording rust op de leidende mannen in de Amerikaanse hoofdstad, in het bij zonder op president Kennedy, nau welijks 44 jaar oud en nog geen zeven maanden in functie. Wellicht geen Amerikaanse president voor hem zag zich ooit gesteld tegen over zulke zwaarwegende beslis singen, als hij straks zal moeten nemen. begon, hebben afgevaardigden van ruim 20 landen gepleit voor toe lating van Buiten-Mongolië tot de V.N. De festiviteiten zijn begonnen met dansen, waarvan sommige da teerden uit de tijd van Dzjengis Khan De sta<j is versierd met vlaggen en reusachtige afbeeldin gen van de revolutionaire leiders van het land en van Marx, Lenin en Engels. Veel nieuwe levensverzekeringen in mei AMSTERDAM. In mei is, aldus het C.B.S. voor f 462,3 min. aan nieuwe levensverzekeringen geslo ten, waarvan f 208,2 min. aan ka pitaals-, f 232,3 min. aan rente- en f 21,8 min. aan volksverzekeringen. In mei 1960 waren deze cijfers resp. f 451,4 minf 189,8 min., f 239,5 min. en f 22,1 min. Over de eerste vijf maanden 1961 waren deze cijfers f 2414,4 min., f 1109,9 min., f 1189,8 min. en f 114,7 min. tegen f 2008,9 min., f 894,7 min., f 1005,8 min. en f 108,4 min. in de eerste vijf maanden 1960. Outillage: verbaudtrommel en braucard WESTERSCHOUWEN, juü. Langs de Schouwse kust zijn op de vol gende adressen voor eerste hulp bij kleine verwondingen of ongevallen een verbandtrommeltje en brancard geplaatst: Haven Burghsluis no. 10, C. A. Overbeeke, havenmeester. Ingezonden mededeling van de vele koopjes uit onze die begint op zaterdag 1 5 juli Zierikzee, tel. 2604 Opening oester- en mosselseizoen Naar het comité „Zeeland Pre senteert ons mededeelt, zal de ope ning van het oester- en mosselsei zoen officieel gevierd worden te Yerseke op vrijdag 8 september Landzijde trap Westenschouwen Strandzijde trap Toledo's padI Haamstede: Vuurtoren, einde Strandweg Strand Vuurtoren R.T.M.-hotel Haamstede-vliegveld. Renesse: Watergat KioSk Interkerkelijk Convent voor Badpastoraat Duinovergang Oude Moolweg 52 Duinovergang einde Laone Duinovergang Rampweg no. 6 Duinovergang Rampweg no. 28 Scharendijke Répard ingezonden mededeling Geniet êrvah paRadiso ziet. Dinsdagavond laat is op de spoorlijn in noord-Italië naar de Simplon-pas wederom een dyna- miet-lading ontdekt en onschade lijk gemaakt, aldus is door de Ita liaanse autoriteiten meegedeeld. DEN HAAG. Zoals reeds is ge meld zal binnenkort een team Ne derlandse militairen naar de Kongo vertrekken. De juiste vertrekdatum is nog niet vastgesteld. Het team is ter beschikking gesteld van de secretaris-generaal van de V.N. en zal een functie vervullen in de staf van de V.N.-troepen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepbaar: ds. E. Zijlstra heeft zijn arbeid onder de gerepatrieer- den beëindigd en zal gaarne een beroep in overweging nemen. Beroepen te Ulrum: A. Groene- wegen, Wijckel (Fr.); te Colijns- plaat: kand. J. J. Brinkman, Heerde Aangenomen naar Eindhoven (als evangpred.): C W. de Vries, Deventer; naar Nijkerk (vac. H. Tien): J. Koppe, Zeist; naar Zwolle (vac. J. H. Kuiper): Jac. v. d- Wal, Vrouwenpolder. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Stadskanaal: kand. H Biesma, Lisse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 26-jarige Duitse stuurman H. W. Kruse uit Cuxhaven is bij het zwemmen in de Rotterdamse Rijnhaven ver dronken. AMSTERDAM. Uit de Erasmus- gracht te Amsterdam-West is het lijk opgehaald van een ongeveer 50-jarige nog niet geïdentificeerde vrouw. Het stoffelijk overschot vertoonde geen sporen van mis drijf. ST. OEDENRODE. De 14-jarige Hans Dullmen uit Ammerzoden is in het gemeentelijk zwembad „De Kienehoef' te St. Oedenrode ver dronken. ELST. De kersencampagne in de Betuwe behoort thans nagenoeg tot het verleden. De pluk van Duit se "kersen en van meikersen is ge beurd; de pluk van d^ wijnkers en van de Varikse zwarte kers is nog op gang. AKKRUM. Het stoffelijk overschot van de op het Snekermeer ver dronken zeiler H. C. Doorenspleet uit Amsterdam is na langdurig dreggen door dg waterpolitie ge vonden nabij de sluizen onder Ter- horne. LEEUWARDEN. De 6-jarige Joke Jagersma uit Gerkesklooster is te water geraakt en verdronken. Een vriendinnetje van Joke kwam thuis met de mededeling, dat het meisje op weg van school naar huis in het water was gevallen. Het lijkje wer<j later op de dag gevon den. Joke was een, meisje uit een gezin met zes kinderen. GELEEN. Op het kruispunt Na- poleonlaan-Noord-Valderenstraat te Geleen is de 56-jarige mevrouw C. Wagemakers-van de Berk uit Molenbeersel (België), die in Geleen op familiebezoek met haar brom fiets was, tegen een vrachtauto ge botst. Zij was op slag dood. Haar 13-jarige dochtertje dat op de duo zat werd op de weg geslingerd, maar bleef ongedeerd. Consumptietent C. v. d. Klooster Consumptietent M. D. Kloet Consumptietent A. v. Nieuwenhuize Consumptietent A. J. Gilijamse bij P. v. d. Panne tussen Wilhelminahoeve en duin overgang S. Rosmolen L. M. Ackema, theetuin J. R. Bakker, 't Klokje H. N. Bouwman H. Ringelberg Verder in de kom te: Haamstede: gemeenteschuur Schuitkant 5. Renesse: voormalig gemeentehuis Kromme Reke no. 9. Ellemeet: bij H. Leydens. Serooskerke (8.): bij J. D. Reinhoud, Dorpsplein A 11. Provinciale weg „De Schelphoek" J. van Liere. Kloosterweg E.H.B.O.-post, H. Hage. Wijkgebouw Groene Kruis, Burghseweg. Verder zijn verbandtroramels aanwezig te: Renesse: bij mevr. J. Gloude-v. d. Hoek, theetuin Laone en dorpshuis. Haamstede: bij de Verklikker en gemeentehuis. Ontwerp bestrijdingsmiddelenwet DEN haag, 11-7. De moderne landbouwproduktie kan het onder de huidige omstandigheden onmo gelijk zonder doeltreffende midde len tot bestrijding van ziekten en plagen stellen. De stormachtige ontwikkeling der toepassing van bestrijdingsmiddelen heeft een toe nemende behoefte aan controle op de deugdelijkheid der middelen geschapen en de vlucht der indus triële ontwikkeling op dit gebied maakt regulering van de handel in bestrijdingsmiddelen geboden. Gestreefd moet worden naar een evenwichtige behartiging zowel van de economische belangen als van de gezondheidsbelangen, of, met andere woorden, naar een re geling, waarin zowel de deugde lijkheid van de bestrijdingsmidde len als de veiligheid en de gezond heid tot hun recht komen. Het bovenstaande is ontleend aan de memorie van antwoord van de ministers van landbouw en vis serij en van sociale zaken en volksgezondheid op het voorlopig verslag der Tweede Kamer op het ontwerp-bestrij dingsmiddelen wet, die nieuwe regelen bevat met be trekking tot de handel in en het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land-, tuin- en bosbouw. Met het oog op een evenwichtige be langenbehartiging stelt het wets ontwerp overeenstemming tussen de betrokken bewindslieden en daarmede de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid tot eis. De ministers zetten uiteen, dat de labiele eenvormige culturen in de landbouw niet in stand gehou den kunnen worden zonder het ge bruik van chemische bestrijdings middelen, hoewel in de richting van evenwichtige cultuurmethoden Ger. Drietal te Gemeenten Arnhem: kand. L. Huisman, Zwijndrecht; kand A. Kok, Rotterdam en kand. G. Schip- aanboord, Leiden. Beroepen te Bradford (Ontario, Canada): A. F. Honkoop, Goes; te Aalst, Almelo, Emmeloord, Melis- kerke, Opheusden en te Vlissingen: kand. A. Kok, Rotterdam; te Bode graven, Genemuiden, Tricht, Wol- phaartsdijk en te IJsselmonde: G. Schipaanboord, kand. te Leiden; te Goudswaard: kand. G. Schipaan boord, Leiden. Bedankt voor Clifton (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam-Centrum. o.m. door middel van grondbewer king, bemesting, rassenkeuze en vruchtopvolging meer bereikt kan worden. De zg. biologische bestrij dingswijze kan nog niet in wetge vende maatregelen doorwerken, hoogstens kunnen de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek in de toepassing van maatregelen tot uiting komen. ROTTERDAM, 11-7. „Wij gelo ven niet in eer* nieuwe blokkade van west-Berlijn. Maar wel nemen wc uiteraard de gebruikelijke maatregelen. Men mag zijn tegen stander nu eenmaal geen aanlei ding geven om domheden te be gaan. Zeker niet door eigen zorge loosheid". Met deze woorden, fel en scherp uitgesproken, commentarieerde de senator voor economische aange legenheden van west-Berlijn, dr. Paul Hertz - met zijn 73 jaar het oudste lid van het stadsbestuur - de toegenomen spanning rondom de vroegere Duitse hoofdstad. Hij deed dat tijdens een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. aan boord van het vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn, het m.s. „Rotterdam", waarop hij met zijn echtgenote naar New York reist. PARIJS, 11-7. Een speciale mili taire rechtbank te Parijs heeft dinsdag de oud-generaals Salan, Jouhaud en Gardy en vijf oud-ko lonels bij verstek ter dood veroor deeld wegens hun rol in de putch van de generaals in april in Al giers. De winterdieuslregeling vau <le N.S. UTRECHT, 11-7. De Nederland- se Spoorwegen willen, als zij daar voor toestemming krijgen van de minister van verkeer en waterstaat de op 1 oktober a.s. ingaande win- terdienstregeling niet baseren op de nu geldende zomerdienstregeling maar op de winterdienstregeling van 1960-1961, die zij zodanig wil len beperken dat een stipte uitvoe ring gewaarborgd mag worden geacht. CAPE CANAVERAL, 11-7. Twee Amerikaanse aspirant-ruimtevaar ders zijn dinsdag bij Cape Canave ral in Florida begonnen aan een laatste reeks proeven ter voorbe reiding van de tweede reis van een Amerikaan in de ruimte, die voor de volgende week op het program ma staat. De naam van de man die in een Mercury-cabine boven de Atlanti sche oceaan een boog door de ruim te zal maken, is nog niet bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat de 35-jarige luchtmachtkapitein Grissom zal zijn. Met hem onder gaat de luitenant-kolonel Glenn van de mariniers dezelfde proeven. De ruimtevlucht van de volgen de wéék lijkt in vele opzichten op die van kapitein-luitenant-ter zee Shepard op 5 mei. Alleen zijn er, deels op aanbeveling van Shepard, enkele wijzigingen aangebracht in de cabine. Het raam is onder an deren groter dan in de „Mercury" van Shepard. Verder is de ont- snappingsinrichting verbeterd. Groep Nederlandse jeugd naar V.S. DORDRECHT, 11-7. Onder aus- piciën van de American Field Ser vice zullen op 14 augustus zeven tig Nederlandse middelbare scho lieren en studenten met de „Water man" naar Amerika vertrekken om daar een jaar te verblijven en onderwijs te volgen aan een Ame rikaanse onderwijsinstelling. De jongelui zullen in Amerikaanse ge zinnen worden opgenomen. Aan het eind van het studiejaar komen alle scholieren en studen ten, die op uitnodiging van de American Field Service in Ame rika vertoeven - tweeduizend uit vijftig verschillende landen - bij een om nog een drie- of vierweek- se reis door een gedeelte van de Verenigde Staten te maken. Ingezonden mededeling DE NIEUWE WERELD 12. „Geloof maar gerust wat ik je zegl" roept Presto, die van zijn tekentafel opspringt en naar de dikke jongen toeloopt. „Ik heb een Spaanse zeeman gesproken, die met Columbus naar het nieuwe land is gevaren. Toen ze aan land gingen, zijn ze door de inboor lingen overvallen. En de koksmaat, net zo'n dikzak als jij, hebben die wilden toen meegenomen!" „Watwat hebben ze mei hem gedaan?" stamelt Jackie en het angstzweet breekt hem uit. „Aan een speer gestoken, levend geroosterd boven een vuurtje en daarna opgegeten!" fluistert Presto met een grafstem. „Ikik geloof, dat ik toch niet zo graag meega op die reis zucht Jackie benauwd. „Moet je ook niet doen!" zegt Presto met klem. „Als jullie door die menseneters overvallen worden, dan pikken ze er jou het eerste uit voor een feestmaal. Wat ik je brom!" Dan gaat plotseling de deur open en de kaartenmaker, gevolgd door Aram en Agua, treedt binnen. „Wat staan jullie daar tc smoezen!" snauwt Niggle, „vooruit, Jackie, aan je werk!" „Zo, Presto, wij komen vast afscheid nemen", zegt Aram. „Mor genvroeg wordt het anker gelicht". „Ik weet het", zegt de jongen met een diepe zucht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9