DE PRIJS UIT DE LOTERIJ Verbroken Banden ugana Houtwerk Zierikzeese stadhuistoren blijkt tot poeier te zijn vergaan OVEREENSTEMMING BIJ N.S. Ruta-gasfles bij bouw Smit Bolnes ontploft: arbeider gewond Mortierontploffing op Aruba Pool vraagt asiel in Amerika Weersatelliet gelanceerd Geen verhoging van de broodprijs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 JULI 1961 No. 19004 VAN HET VADERLANDSE ERF De overheidütombola Prijzen onder f 1.000,— belas tingvrij Treinen rijden iets beter Doctorandus Beatrix Grootste infiltratie Maximaal f 50.000 in contanten en belastingvrij, dat is de hoogst denkbare prijs in de Nederlandse voetbaltoto tot eind 1964, heeft de Tweede Kamer besloten. Maar uit deze tombola met over- heidsprijzen kwam er nóg een die zeker gewaardeerd zal worden. Prijzen onder f 1 000 zullen belas tingvrij zijn en dat geldt -dan voor elke loterij! Boven de f 1-000 (in goederen of contant) zal 15 pro cent loterijbelasting worden gehe ven Een uitzondering wordt ge maakt, wanneer de maximumprijs in een loterij f 1.000 is, of wanneer het om een buitenlandse loterij gaat en er elders al belasting over werd betaald. Die 15 procent heffing zal veel narigheid voorkomen, want in dat g^val moet ieder zijn belasting bij het winnen van de prijs dadelijk voldoen en wordt de prijs later (als het geld al is uitgegeven!) niet bij loon- of inkomstenbelasting gere kend. Sommige treinen op tijd Tot verbazing van vele reizigers liepen de treinen deze week weer wat beter op tijd. Vele grote ver tragingen konden worden verme den. Een aantal forensen kwam zelfs tot de conclusie, dat het lang zamerhand verstandiger wer^ niet meer tien minuten of een kwartier te laat naar het station te gaan, daar in dat geval hun trein wel eens weg kon zijn. Het is te hopen, dat met de ver betering van de arbeidsvoorwaar den voor het personeel ook de dienstregeling weer kloppend ge maakt kan worden, als is het he laas noodzakelijk het dienstbetoon nog te beperken. Maar ook deze zomer komen we wel door! De win- terdienstregeling zal aan de toe stand worden aangepast. Doctorandus Beatrix. Prinses Beatrix mag zich „juris doctorandus" noemen, nadat zij met goed gevolg examen heeft ge daan in het staatsrecht en volken recht. Het was een bijzonder be langrijke dag voor de prinses en het gehele koninklijke gezin. Stra lend gelukkig met het behaalde succes werd zij allereerst gefelici teerd door haar opgetogen moeder en daarna door haar drie zusjes de prinsessen Irene, Margriet en Ma rijke. Vervolgens waren daar na tuurlijk haar vele vrienden en vriendinnen, die haar bij de uit gang van het universiteitsgebouw met een luid „hoera" en een bloe menregen gelukwensten. Prinses Beatrix heeft haar stu die binnen de normaal daarvoor gestelde tijd volbracht, hetgeen volgens de professdVen heel goed is, aangezien men rekening moet houden met het feit, dat H.K.H. zeer veel in beslag werd genomen door representatieve plichten, die haar studie nadelig beïnvloedden. Hoewel de prinses het recht heeft om te promoveren, zal zij dat waarschijnlijk niet doen. Zij hoopt zich de eerste tijd vrij te maken en de mogelijkheid te hebben om iets van de wereld te gaan zien. Grootste infiltratie. De infiltratie van Indonesische commando's op het eiland Misool, ongeveer 100 kilometer van het oliecentrum Sorong in Nederlands Nieuw-Guinea, is de grootste en omvangrijkste infiltratie tot nu toe. Een eenheid van een- kleine hon derd uitstekend bewapende en met radio uitgeruste Indonesische jung le-fighters' heeft zich op tal van plaatsen in het onherbergzame kustgebied van het eiland ver schanst. Nederlandse marine-vaartuigen en vliegtuigen patrouilleren onaf gebroken rondom en boven het plm. 500 km- grote eiland, waarbij en kele malen vuurcontact is geweest met kleine groepen infiltranten, die alleen door operaties te land tot overgave kunnen worden ge dwongen. Zoals reeds enkele malen bij voorgaande infiltraties is gebleken, zal het bestrijden er van vele we ken, misschien wel maanden in be slag nemen. Ingezonden mededeling Geniet er van salvatore 27ct, Restauratie geen luxe Vernieuwing na afneming der loodbedekking Z1ER1KZEE, 12-7. Het beeld is wel wat pikant, maar anderzijds zo illustratief, dat we het toch maar wagen te gebruikende stadhuis toren te Zierikzee pleegt een lood-strip-tease en wat er van onder de loodbedekking tevoorschijn komt is weinig bemoedigend. Samenvat tend mag men zeggen, dat het houtwerk, met uitzondering van de spits, zich in vergaande staat van verrotting bevindt, zodat de omvangrijke restauratie, die thans wordt uitgevoerd bepaald geen luxe, maar zeer dringende noodzakelijkheid moet worden genoemd. Een vertering van de houtdelen is zo ernstig, dat bij de minste aanraking het vergane hout werk er als poeier uitrolt en geen wonder dan ook dal de restaurateurs zich bij tijd en wijle de ogen uitwrijven. Het was werkelijk vijf minuten voor twaalf met de stadhuistoren. Uitstel had onherroepelijk onher stelbare schade tot gevolg gehad. RECHTSZAKEN Officieren mishandelden soldaat DEN HAAG, 11-7. Vier weken gevangenisstraf, voorwaardelijk ontslag uit de militaire dienst met een proeftijd van drie jaar, zo luidde het vonnis van het hoog mi litair gerechtshof te Den Haag te gen de 41-jarige majoor A. W. R. en de 28-jarige eerste-luitenant L. J. v. d. B. De twee officieren stonden op 20 juni voor het hof terecht wegens mishandeling van een dienstplich tig soldaat, gepleegd tijdens een militaire oefening in september 1960 te La Courtine. De beide man nen hadden de soldaat, aangaande wie zij in de veronderstelling ver keerden dat hij joy-riding ha<j ge pleegd, geslagen en geschopt. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" vanaf Vilvoorde. In concours wa ren 73 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1209.14 m.m. en van de laatste 1099.78 m.m. J. Zuid weg 1, 3, 13; L. Bakker 2, 4, 5, 8, 23; J. Bakker 6, 7; C. Ver wijs 9, 16; Gebr. Fonteijne 10, 12; W. Neele 11, 19, 24; G. Hooglander 14; A. Verwijs 15, 20, 21; J. C. Ver wijs 17, 18, 22; W. v. Dommelen 25. SCHAKEN Zierikzeesche Schaakvereniging De uitslagen van de gehouden wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn als volgt: Groep I: J. J- v. d. Ende-M. J. Enzlin 1-0; O. E. Vleeshouwer-A. J. Scheele 0-1; M. J. Enzlin-A. J. Hendrikse 1-0; O. E. Vleeshouwer- J. J. v. d. Ende 0-1. Groep II: J. Huijsman-C. Veling 0-1; J. Huijsman-H. E. S. Sinck 0-1; J. M. Bevelander-J. Huijs- man Vz-Vz- Margarine één cent goedkoper AMSTERDAM, 12-7. De bond van Nederlandse margarinefabri kanten deelt mede, dat een daling van de prijs van bepaalde grond stoffen de industrie in staat stelt do consumentenprijs van de be langrijke groep der fabrikanten merkartikelen in de prijsklasse van 38 cent en hoger per pakje van 250 gram met ingang van donderdag 13 juli (vandaag) te doen verlagen met 4 cent per kg., zodat de prijs van deze merken met 1 cent per pakje wordt verlaagd. Kleintjes en fijntjes In Amerika is men er in geslaagd een transistor van zo geringe afmetingen te ontwikkelen dat er 20.000 van op een postzegel kun nen worden gelegd. De elektronische rekenmachi nes, die nu nog altijd de ruimte van een kamer in beslag nemen zullen dus in de toekomst niet veel gro ter dan een boek behoeven te zijn. In Amerika wordt 'n uur werk op de markt gebracht dat in 300 jaar geen grotere afwijking dan één seconde te zien geeft. De tijdaan wijzing wordt geregeld door de overgang van de ene energietoestand naar de andere bij tubidium-atomen Dit uurwerk, de „Rubidium Frequency Standard", kan worden gebruikt in tele- verbindingen, navigatie en rekenmachines ten behoe ve van raketten en vlieg tuigen. Men zou zich er over kunnen verbazen, dat het met het hout werk van de toren zover is geko men, daar in het verleden toch alles zo bijzonder minutieus met lood is afgedekt -geworden. Want het is „boven" echt alles lood wat de klok slaat. Alle houtwerk heeft een loden jasje aan en de toren moet dus eerst worden „uitgekleed", om te zien hoe de houten huid er pre cies uitziet. Slecht dus, gelijk ge zegd. De huid - om het beeld nog even vast te houden - is verstikt door een al te zorgvuldige afdek king met lood. Het houten toren- lichaam heeft teveel kleren aange had en men moet er straks iets op verzinnen, om een dergelijke ver- rottingskans van het houtwerk voor de .toekomst uit te sluiten. Men Imeent dit te hebben ge vonden door het aanbrengen van zg, ioodkapjes op de verschillende houtvlakken, die een bedekking (alweer) met lood krygen. Zo'n kapje biedt de gelegenheid aan de lucht door te dringen tot het houtr werk, zonder dat van voehtinfiltra- tie sprake zal zyn. Ondanks de 'bedekking met lood, kan het houtwerk blijven .ademen' en .men heeft alle hoop dat hier mede het ei van Columbus zal blij ken te zijn gevonden. Het deel van de toren beneden de spits, de foal- lustrade, het „wiel" (de onderste afsluiting van het toreninterdeur) en de verschillende versieringen als pironnetjes e.d. moet dus gro tendeels worden vernieuwd, waar bij vanzelfsprekend - evenals voor heen - eikenhout zal worden ge bruikt. UTRECHT, 12-7. In de vergade ring van directie en vertegenwoor digers va nde personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen is woensdagmorgen volledige over eenstemming bereikt op alle on derdelen van de voorstellen, die de paritaire R.D.V.-commissie had in gediend. Deze voorstellen behelsden een wijziging van een aantal secundai re arbeidsvoorwaarden in samen hang met de arbeidstijdverkorting. Deze overeenstemming houdt on der meer -in, dat met in achtne ming van een overgangsregeling als datum van invoering 28 mei 1961 wordt aangehouden, het moment dat de arbeidstijdverkorting ge deeltelijk reeds werd ingevoerd. Teneinde de vereiste goed/keuring zoveel mogelijk te bespoedigen zijn de voorstellen onmiddellijk na de bereikte overeenstemming ter goedkeuring aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het college van rijksbemiddelaars toe gezonden. Sinds zondag woedt in de om geving van het Yosemite natuur reservaat in Californië een felle bosbrand, die tot nu toe circa tien duizend hectare bos volledig heeft vernield. Twee personen zijn ver brand. Honderden brandweerlieden trachten het vuur onder controle te krijgen. Herstel niet ver meer af Met de ontloding van de toren hoopt men volgende week klaar te komen en dan kan de volledige schadebalans worden opgemaakt. Enkele (onaangename) verrassin gen liggen nog wel in het verschiet, maar het tijdstip van het echte herstel is nu niet ver meer. Met een tijdsduur van 1*0 1% jaar moet wel worden gerekend. In de Waag werden de verschillende houtstuk ken opgeslagen. Ze vertonen een droevig beeld. Het is een hoeveel heid houtpoeier, dat met lood bij elkaar wordt gehouden. Wie het gezien heeft, zal moeten toegeven dat hier drastisch ingrijpen onont koombaar was. Alles is aan sterke slijtage onderhevig aan en rond de toren trouwens. De stang waarop Neptunus was „gepriemd" bleek een diepe ronde inkerving te heb ben gekregen en Neptunus, thans wachtend op een chirurgische in greep in een werkkeet op het bin nenplein van het stadhuis, is niet zo heel ver af geweest van een tui mel naar omlaag. Wat 'het torenlichaam betreft is tot nu toe 3 a 4 ton lood afgeno men. Nieuw lood zal worden ge bruikt bij het herstel, maar het staat al wel vast dat ook op groter schaal koper en brons zal worden toegepast. Ook de leibedekking van de toren zal worden vernieuwd. Handen vol werk dus nog aan Zie- rikzees' sieraad bij uitnemendheid, de stadhuistoren, die straks in sdhoner luister zal prijken nog dan voorheen. Neptunus .wacht op een opknapper. Ernstig gevolg van beperkt brandje Een vry onbetekenend brandje dat gisteren - woensdagmorgen - omstreeks kwart over negen ont stond by werkzaamheden aan het dak van de motorenfabriek in aan bouw voor Smit Bolnes - op het industrieterrein aan de Zuidhoek te Zierikzee - heeft door de hier mee gepaard gaande ontploffing van een fles butagas voor één der betrokken arbeiders, de dertigja rige heer P. Meteier uit Den Haag, nog tot ernstige gevolgen geleid. De heer Meteier werd in het gelaat en aan de handen getroffen door kokend hete mastiek, die opspatte door de luchtdruk van de explo derende gasfles. Het slachtoffer moest ernstig gewond worden op genomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Op het moment dat de mensen tot ver in de omtrek werden opge schrikt door de enorme knal van de springende fles Vloeibaar gas spoedde de brandweer zich met twee autospuiten - de hoge'druk- zowel als de lagedrukspuit - naar het terrein aan de Zuidhoek, waar de vrij beperkte brandhaard aan het dak met twee stralen van de hogedrukspuit spoedig kon worden geblust. Door het vuur bleek een zodanig gedeelte van het dak aan getast 'te zijn dat ongeveer tien vierkante meter hout vernieuwd zal moeten worden. De totale scha de bedraagt ongeveer 3 4 dui zend gulden. Het werk aan de bouw stond 'gedurende een groot deel van de morgen stil. Overkokende mastiek De brand is ontstaan door het overkdken van een ketel mastiek op een stelling, waardoor enige hierop gelegen materiaalresten en vervolgens bet dak vlam vatten. De heer M., die zag aankomen dat de gasfles door het vuur gevaar liep te springen, begaf zich op de stelling om te trachten de zeer ex plosieve „brandbom" naar beneden te werpen. De fles kwam echter al eerder tpt ontploffing, waar by de heer M. wonder boven wonder gespaard bleef voor de rondvliegende brok stukken, maar zoals gezegd, ernstig werd getroffen door de opspatten de hete mastiek. Leden van de brandweer vonden later restanten van de fles terug tot op een af stand van 200 meter verder in een tarweveld. De werkzaamheden van de brandweer beperkten zich verder tot het blussen van een fles/vat petroleum, dat brandend als een fakkel van de stelling in hef bouw werk was gestort. Voor deze blus sing werd gebruik gemaakt van een droge-poederapparaat en door dit ingrijpen kon voorkomen wor den dat ook een tweede brandge vaarlijke fles tot ontploffing kwam. De petroleum werd eveneens aan gewend voor de werkzaamheden aan het dak, namelijk voor de ver gasser voor het verhitten van de mastiekketel. Voor het verloop van dit brand je bestond in de loop van de mor gen noga'l wat publieke belangstel ling. De brandweer stond onder 'leiding van commandant C. Ber- revoets. Op het terrein waren ver der aanwezig Rijkspolitie onder leiding van opperwachtmeester B. J. Wisse en het Kringhoofd B.B., de heer J. R. de Boer. DRIE MARINIERS GEDOOD WILLEMSTAD, Curasao, 12-7. Dinsdagmiddag heeft -zich bij een schietoefening van de mariniers op Aruba een ontploffing in een mor tier voorgedaan met noodlottige gevolgen. De mariniers de heren A. J. J. Struike uit Nijmegen en M. C. Tulp uit Oosterbeek, verlo ren hierbij het leven. De luitenant der mariniers H. W. van der Steeg uil Heemstede werd ernstig aan de buik gewond door scherven maar zijn toestand geeft geen aanleiding tot directe ongerustheid. Ook de kapitein van de mariniers F. O. C. Schuch, wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwonden aan de buik. Levensgevaarlijk gewond, met zeer ernstige scherfwonden aan hoofd en lichaam werd de sergeant der mariniers A. IC. Roeleveld, wo nende op Aruba. Sergeant Roele veld is inmiddels aan zijn verwon dingen 'bezweken. NEW YORK, 12-7. Een functio naris van de Poolse handelsmissie in New York, de 36-jarige Zygmunt Warminski, heeft met zijn vrouw en twee kinderen in de Verenigde Staten politiek asiel gevraagd. Hij kwam in 1957 in New York aan. Warminski verklaarde gedurende vier jaar „de vrijheid te hebben geproefd" en niet naar Polen te willen terugkeren, omdat hij daar zal worden vervolgd. De Ameri kaanse autoriteiten hebben nog geen beslissing genomen over War- minski's verzoek om asiel. CAPE CANAVERAL, 12-7. Met behulp van een Thor-Delta raket is woensdag van Cape Canaveral een weersatelliet gelanceerd. 'Het is de bedoeling dat de Tiros- 3, die orkanen moet opsporen en foto's van wolkenformaties moet maken, in een baan om de aarde komt. Een .kwartier na de lancering werd bekend gemaakt dat de twee de en derde trap van de raket nor maal -gefunctioneerd hebben. De raket is in zijn baan om de aarde terecht gekomen. DEN HAAG, 12-7. Woensdag heeft de minister va neconomische zaken een delegatie uit het bak- kerijbedryf, waarin zowel werkge vers als werknemers waren verte genwoordigd, ontvangen. Tydens deze by eenkomst heeft genoemde delegatie een toelichting gegeven op het verzoek, bepaalde kosten van de bij het college van ryksbe- middetaars aanhangig gemaakte voorstellen tot verbetering van de lonen- en andere arbeidsvoorwaar den, in de broodprijzen te mogen doorberekenen. Uitvoerig werd hierbij ingegaan op de specifieke omstandigheden van deze bedrijfstak. Niettemin meende de minister niet op dit ver zoek tot doorberekening te kunnen ingaan, mede gelet op de reper cussies, die inwilliging zou hebben op de algemene loon- en prijsont wikkeling in ons land. FEUILLETON 13 Hij dreigde met aangifte bij de Sowjet-autoriteiten, want Lukja had ook nog valse papieren van ons en van die dag af waren wij ge heel aan Pjotr overgeleverd. Toen Lukja stierf, was alles uit. Pjotr werd onze heer en meester. Hij nam de juwelen en het geld, waar Lukja steeds zo zuinig mogelijk mee was omgegaan en verkocht datzogenaamd voor ons, maar wij zagen er bitter weinig van. Wij leefden onder ellendige omstandig heden, maar wij leefden tenminste. Probeerden wij ons van Pjotr te ontdoen en ons zelfstandig te ma ken,. dan dreigde hij steeds met aangifte en openbaarmaking van onze ware identiteit. Wat dat be- teken<j zou hebben, behoef ik u niet te vertellen; in ieder geval zou ik dan stellig nu niet hier hebben gezeten. En zo..zo is het al die jaren doorgegaan. Het laatste, wat wij bezaten, was dit oude heiligen beeldje. Pjotr zou het zeker allang hebben verkocht, maar wij hadden het zorgvuldig verstopt. Alles kon hij ons afnemen, alleen dat niet!" besloot zij hartstochtelijk. „U kunt dat natuurlijk niet begrijpen, niet waar?" „Neen, inderdaad, dat begrijp ik niet goed. U had toch al van zoveel kostbaarheden afstand -gedaan waarom dan niet van dat beeldje? Ik geef toe, dat het heel mooi is en een zekere kunstwaarde verte genwoordigtmaar als men in nood verkeert „U hebt volkomen gelijk", ant woordde het meisje. „Maar met dat door Marlise Kolling beeldje staat de zaak toch anders. Voor zijn dood heeft Lukja mij dringend op het hart gebonden het nooit te verkopen. Mijn moeder had hem opgedragen dit aan mij te zeggen. Het waren haar laatste woorden, toen hij haar vond, nadat de bolsjewieken bij ons hadden huis gehouden". Wederom vulden haar ogen zich met tranen. „Begrijpt u nu, waarom wij er geen afstand van konden doen?" „Volkomen! En hebt u er geen idee van, waarom zij dat zo vurig wenste?" „Neen, maar omdat zij het zo wilde, was er mij natuurlijk alles aangelegen deze laatste wens te vervullen. Ik had het beeldje goed verstopt, zó goed dat Pjotr het nooit had kunnen vinden. Maar laatst wilde hij onzs laatste kleren op de markt verkopen en, toen heeft hij ook het heiligenfiguurtje ontdekt. Ik was er niet bij, want een paar dagen in de week ga ik uit werken bij' de vrouw van een der volkscommissarissen". ,„Om 's hemels wil", liet hij zich ontvallen. Zij lachte bijna vrolijk. „Ik ben dankbaar, dat ik nog werken mag! Dan krijg ik tenmin ste de gewone arbeiders-leVens- middelenbonnen. Maar het is de vraag, of dat nog lang zal duren, want Pjotr dreigt, wanneer ik mij tegen -hem verzet, voortdurend mijn ware naam bekend te zullen; ma ken". „Ik weet nog niet eens, hoe u eigenlijk heet. Alleen uw voornaam, Lisaweta, nietwaar?" Zij keek langs hem heen.,„Lisa weta von Bernekamp. Maar mijn papieren staan op naam van Lisa weta Finschow, arbeidster". „Von Bernekamp? Bent u dan nog familie van de staatskanselier von Bernekamp, die onder czarin Elisabeth diende?" „Ja, dat was een van mijn voor ouders. Wij hadden grote.bezittin gen aan de Baltische zee, welke van hem stamden". „En nu?" Hij keek haar medelijdend aan. Zij haalde haar schouders op. „Het leven is niet anders". De toon waarop zij dit zei, klonk luchthartig. Ondanks haar armoe dige kleding had zij in haar doen toch altijd nog iets van een vrouw van de wereld. Dat moest haar van jongsaf wel zijn bijgebracht. Hij kon zich haar leven zo ongeveer voorstellen, voortdurend opgejaagd en verdreven, tot zij eindelijk in een of ander krot in Moskou een onderdak had gevonden. Maar dat alles had haar niet vermogen te doen buigen voor het geweld. Een ongelofelijke kracht moest er in dit mensenras schuilen, een, kracht, die niet aan het leven ten gronde ging. Nadenkend keek hij Lisaweta aan. Zij legde zijn blik verkeerd uit. „U gelooft me niet?" „Ik geloof onvoorwaardelijk wat u zegt!" Zij wendde haar blik af. „Men moet de mensen nooit in alles ge loven". Hij protesteerde levendig. „Dat zegt u op grond van uw ongeluk kige ervaringen. Maar u hebt toch ook veel goeds ondervonden. Denkt u maar eens aan de oude Lukja!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5