Kentucky's best! Douwe Egberts D-E soepel en vers tot de ZWARE SHAG 'f Is lekker roken van Noodweer op Schouwen-Duiveland liep goed af Minister Beerman over toelating van spijtoptanten y VOORLICHTINGSBUREAU nofotf,.. 1 VOOR DE VOEOING Fruit geneugten Vruchten behoren tot de eerst gebruikte levensmiddelen. We mo gen gerust aannemen, dat de mens, die in iang-vervlogen tijden de aarde bewoonde, behalve de buit die hij op de jacht of visvangst ge maakt had, een maaltje bessen of ander eetbaar gewas zijn hol bin nenbracht. In tijden, dat groenten nog maar ternauwernood aangekeken werden en voornamelijk als „smaakje" in de vleespot dienst deden, achtte men vruchten al waardevol. Ook al wist men van vitamines en voe- dingszouten niets af. Of we nu het fruit eten'omdat het lekker is of omdat we het ge zond vinden doet er niet toe. Het voornaamste is, dat we het eten. Zo mogelijk iedere dag en bij voor keur rauw. Ter afwisseling- kunnen we het eens verwerken tot wat meer bewerkelijke spijzen èn dran ken. Recepten voor vier personen Rijst met kersen Ongeveer 300 gram kersen. 75 gram (zes eetlepels) rijst, drie dl water, sap van halve één citroen, ci troenschil, ongeveer 75 gram (ze ven en een halve eetlepel) suiker. De kersen wassen en ontpitten. De kersen opzetten met een deel van het water en zachtjes gaar la ten worden in ongeveer tien minu ten. De kersen uit het nat nemen. De rest van het water en een ge wassen stukje citroenschil en de vloeistof aan de kook brengen. On der roeren de rijst er in strooien. De rijst zachtjes goed gaar koken in ongeveer driekwart uur. De ci troen uitpersen en het citroensap, evenals de kersen en de suiker, door de rijst mengen. Het gerecht laten afkoelen. Desgewenst vanille saus of yoghurt erbij geven. Misschien hebt U borageplanten in uw tuin staan, vanwege de aar dige eetbare bloemetjes. Weet U, dat ook de blaadjes de moeite waard zijn? Zij strelen niet het oog, maar wel de tong. Probeert U ze eens, fijngesneden in vruch- tencompóte, bowl of vruchtensla. Ook zonder borage is onderstaand slaatje lekker; maakt U het wel een tijdje tevoren klaar). 250 gram rode bessen, 150 gram kersen, twee perziken of bananen, ongeveer 75 gram (zeven en een halve eetlepel) suiker, twee drie blaadjes borage. De bessen wassen, rissen en met suiker bestrooid enige tijd laten staan. De kersen wassen en ontpit ten, de perzikken of bananen schil len en in kleine stukjes snijden, de borage wassen en fijnsnijden. De kersen, stukjes perzik of ba naan en borage met de bessen ver mengen en het geheel tot aan het gebruik wegzetten. Voor gebruiksters van een „mi xer" of vruchtenmolen een yog- hurtdrank met frambozen of bes sen. Ongeveer 150 gram frambozen of bessen, een kwart liter yoghurt, ongeveer twee dl (melk of) karne melk, suiker. De frambozen wassen of de bes sen wassen en rissen. De vruchten met suiker bestrooid enige tijd wegzetten. De frambozen of bessen in -Ie „mixer" fijnmaken. Het vruchtenmoes met de yoghurt ver mengen. Het mengsel met (melk of karnemelk verdunnen tot het ge makkelijk gedronken kan worden en zo nodig met suiker op smaak afmaken. Wie niet bang is voor een paars kleurtje kan een soortgelijke drank maken van bramen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Sir_ jansland: J. v. Vliet, em.pred te Breskens; tot vicaris te Ruurlo: mej. Th. Barnard, kand. te Lelden, tot vic. te Apeldoorn-Het Loo: G. Wispelweij, kand. te Zwolle. Beroepen te Bodegraven (vac. C. v. d. Bosch) (toez.): L. Kievit. Put ten; te Nieuwolda (Gron.): M. H. Boogert, vic. te Scheveningen; te Middelburg (voor de vrijz. herv.) (toez.): A. v. Santen, Drachten, die bedankte voor Bergen op Zoom (toez); te Tienhoven: A. v. d. Bo- venkamp, Engwierum (Fr.); door de prov. kerkverg. Gelderland te Barneveld (noodgemeente): R. J. Ybema, Hardenberg. Beroepen te Deventer: G. J. Rijks, Oosterland. Aangenomen naar Deventer (wijkgem. Enkwljk-voorstad) (toez.) G. E. H. Dingemans, Rinsumageest idem de ben. tot bijstand in het pastoraat te Hoogeloon-Eersel: J. Homan. em.pred. te Made (N.Br.), (toez.); naar Wieringermeer: J. Tijmstra, Retranchement Bedankt voor Noordbroek: J. A. Poelstra, Garnwerd. Ned. Prot. Bond Aangenomen naar Schiedam: A. E Klaassen, Huizum (Fr.). DEN HAAG. Circus Strassburger zal dit seizoen van 21 juli af het Scheveningse Circusgebouw bespe len. Hiertoe is een bijzonder pro gramma samengesteld waarin in de eerste plaats veel aandacht aan raspaarden zal worden befcteed. STAD EN PROVINCIE N1ËUWEKKERK Be|aarden maakten rondrit door Walcheren Door de bejaarden alhier is het traditionele ontspanningsreisje weer gemaakt, begunstigd door niet te warm zomerweer. Even over i zeven uur waren reeds vele deel- I neemsters en deelnemers op de Ring present en precies half acht 1 werd met 84 personen met R.T.M - j bussen gestart. Op Zijpe moest j twee ponten gewacht worden voor de overtocht naar A.J.Polder. Een- j maal oP de vaste wal werd door- j gereden naar hotel „De Caisson" te Kapelle-Biezelinge. waar men de koffie gebruikte. Vandaar reed men naar Goes via de dam over de Zandkreek naar Noord-Beveland en terug door Goes naar Middel burg, waar in hotel „Suisse" de j meegenomen provian^ werd ge- i bruikt. Vandaar over VrouwenpoL der. waar men een fraai gezicht j had op de afsluitdam in het Veer- i se Gat. Vervolgens maakte men j een rondrit door Walcheren en werd een consumptie gebruikt op - de boulevard te Vlissingen. terwijl de bejaarden een ogenblik van het i mooie zeegezicht genoten. Om op i de terugtocht niet dezelfde weg te moeten rijden, werd besloten door j de Quarlespolder te toeren en te gelijk een oud-Nieuwerkerker te bezoeken. Via Nieuwdorp kwam men bij Lewedorp weer op de hoofdweg. Doorgereden werd naar Steenbergen waar men nog een half uurtje vertoefde en de tocht verder weer huiswaarts ging. On- j geveer half acht was men aan de ingang van het dorp, waar de mu ziek de gasten opwachtte met vro lijke marsmuziek. Het is een zeld zame mooie tocht geweest, waarop veel Is genoten. De voorzitter de heer J. J. Bou- man dankte alle ingezetenen van Nieuwerkerk die het mogelijk ge maakt hebben om deze reis te doen plaats vinden. „Nog nimmer is te vergeefs een beroep op hun offer vaardigheid gedaan als het Oran je-comité met een lijst kwam voor de bejaarden", zeide hij Inzonder heid dankte hij de slager en de bakker die voor deze gelegenheid gratis de .nodige etenswaren be schikbaar stelden en verder de prima chauffeurs die hebben gere den. De heer K. B. Bij de Vaate dankte namens de bejaarden voor de schitterende tocht en het Oran je-comité voor de prima organisa tie Zeer veel is deze dag genoten en daarvoor dank aan de Ingeze tenen die weer zo royaal uit de hoek kwamen. OUWERKERK De gehouden collecte ten bate van de chr. blindenhulp „De fak kels bijeen" heeft alhier opgebracht f 49,19. De organisatoren willen het publiek een dankwoord niet onthouden. ST. PHILIPSLAND Voor het toelatingsexamen van de Rijks H.BS. te Bergen op Zoom slaagde Leo de Oude alhier. Aan de U L.O.-school te Steen bergen slaagden Sjaan Verstrate en Cent Wagemaker, beiden te St. Philipsland. OOSTERLAND De busjescollecte ten bate van de stichting Kinderzorg te Middel burg, waarvoor een viertal collec- tantjes onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas in de gemeente rondgaan, heeft opge bracht in het tweede kwartaal van 1961 de mooie som van f 90,01. BROUWERSHAVEN De Anjercollecte te Brouwers haven, gehouden door de vijf plaat selijke vrouwenverenigingen heeft opgebracht het bedrag van f 63,83. De heer J. M. J. van 't Hof te Brouwershaven en de heer J. v. d. Panne te Scharendijke zijn bel den bevorderd tot besteller le Idas der P.T.T. BURGH Voor het eindexamen Teke nen en Schilderen van de 5-jarige dagschool der Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage slaagde onze dorps- genote Jonkvrouwe A. C. van Clt- ters. HAAMSTEDE Aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers(essen) te Ede, slaagde voor het onderwijzersexamen o.a. de heer Mar. Capelle A.Lz., vroe ger woonachtig te Haamstede. Flets verdween Toen een klant van de heer W. Goudzwaard de bazar in d« Noord straat verliet, bleek haar bijna nieuwe damesfiets verdwenen te zijn. Hiervoor in de plaats stond een oud vehikel. De rijkspolitie heeft de zaak ln onderzoek. WESTERSCHOUWEN Jeugdige Amerikaanse landbouwer te Haamstede Op het landbouwbedrijf „Rus tenburg" vertoeft momenteel de jeugdige Amerikaanse landbouwer James C. Mitchell uit Planecity (Ohio). Mr. Mitchell vertoeft in Ne derland in het kader van de Ame rican Field Service, die - gelijk bekend - uitwisselingen organiseert tussen jonge Amerikaanse land bouwers en meisjes uit landbouw- mllieus. De Jeugdige Amerikaan is reeds sinds april ln ons land. Hij blijft te Haamstede tot 7 augustus. Het verblijf van mr. Mitchell op „Rustenburg" is niet toevallig, want dé zoon des huizes de heer W. de Vrieze vertoefde op zijn beurt, gelijk men zich herinnert, voorheen een half jaar in Amerika. ADVERTENTIE 'V*! in handige plastic tabakszak! Altijd laatste draad! BRUINISSE Concert harmonie „Crescendo" Het tweede concert in de reeks van zomeravondconcerten, zal za terdag 15 juli a s. worden verzorgd door de harmonie „Crescendo" te Dreischor. Het programma luidt als volgt: 1. Semper Fidelis, mars, Soussa. arr. J. P. Molenaar; 2. Un Ballo in Maschera, fantasie, G. Verdi; 3. Cosmea, ouverture, J. Beekhoven; 4. Gold und Sllber, wals, Franz Lehar; 5. Three joly sailormen, trio voor 3 pistons, E. Siebert, arr. Molenaar; 6. Parachu tistenmars, P Leemans. Pauze. 7, Divam, mars, Joh. C. do Wit; 8. Potpourri populaire no. 3, F. Re- naud; 9. Balsirenen, wals, Fr. Le~ har,- 10 .La Folatre, fantasie, Cao- rice J. Werkman; 11. The Gladia tors Farewell, mars. Aanvang half acht. Hervormde predikanten zagen Deltawerken Bruinisse De Deltawerken liggen in het materiële vlak, maar een geestelijk verzorger als de heer Malipaard doet goed werk en de conferentie die naar aanleiding van de Delta werken gehouden worden, omdat men vreest voor de veranderingen die zij in het 'geijkte levenspatroon zullen brengen, ^ijn. talrijk. Het was daarom ongetwijfeld een goede ge dachte om de Deltawerken eens te tonen aan de hervormde predikan ten en hun echtgenoten. Dit gebeur de woensdag jl. Na een toelichting van ir. van der Weele, als hoofd van dienst, werden onder leiding van de heer Luteijn zowel de werken op de vaste wal als die op de Kramer plaat bezichtigd, waarbij uiteraard een deskundige uiteenzetting werd gegeven over verleden en toekomst van de bezochte objecten. Ook de gereformeerde predikanten op ons eiland zullen binnenkort een derge lijke trip maken. Chr. schoolleerllngen naar Nijmegen De leerlingen van de hoogste klassen der chr. school te Bruinisse maakten woensdag een schoolreis je naar Nijmegen en omgeving. Te Anna Jacobapolder werd in auto bussen gestapt en naar de trein in Bergen op Zoom gereden en de reis werd tot Nijmegen toen verder met de trein gedaan. Daar stonden op nieuw bussen gereed. die naar de Heilige Landstichting reden. In de Heilige Landstichting wandelden de leerlingen onder leiding van een pater rond en bezichtigden de verschillende afbeeldingen van de lijdensgeschiedenis en aan de Hei lige Schrift ontleend. De bijbelse geschiedenis is daar in steen uit gehouwen. Hierop volgde een bus tocht ln de omgeving en men reed over Groesbeek en Mook naar Mils- beek, waar men eventjes de grens post overschreed, om thuis te kun nen vertellen, dat men in Duits land was geweest Terug in Nijme gen werd in een speeltuin geruime tijd doorgebracht en vooral de mo torbootjes waarmee men echt kon varen, vormden een succesvolle attractie. Op de Sterrenberg werd de uitkijktoren beklommen, wer den de opgezette dieren bezichtigd en de Sprookjestuin bezocht, ter wijl men in het Valkhof herinnerd werd aan Karei de Gróte, wiens slotresten men daar ook nog be zichtigen kon. Een wandeling door het Kronenburgerpark eh door de stad Nijmegen rondde tenslotte een welbestede dag af. Op dezelfde ma nier als men gekomen was, per trein en bus ging men toen weer huiswaarts, onderweg genietend van de dranken en. zoetigheden die onlosmakelijk aan schoolreisjes verbonden zijn. ZONNEMAIRE Schoolreisje van de o.l.-school Het jaarlijkse reisje van de o.l.- school vond onder prachtige weers omstandigheden plaats op dinsdag jl. en bracht de jeugd ditmaal over de grenzen, namelijk naar Antwer- pen. De bezichtiging van deze stad begon met een rondvaart door de haven waarna een bezoek werd gebracht aan het Scheepvaartmu seum, waarin zelfs enige oude vis sersboten uit Brouwershaven te zien waren. Zeer de moeite waard was ook het bezoek aan het vlak bij het museum gelegen Engelse marinevaartuig Hms. „Adamant". De rest van de dag werd plezierig doorgebracht in de dierentuin, waar vooral het aquarium de aan dacht van de jeugd had. Op de te rugreis werd nog een bezoek ge bracht aan de speeltuin in Bergen op. Zoom, "waarna men te kwart over acht weer in Zonnemaire ar riveerde. Aan de Zuidweg stond als vanouds de muziekvereniging weer gereed om de jeugd op mu zikale 'wijze de gemeente binnen te loodsen. Tót slot kregen allen nog een ijsje, dat werd aangeboden door de oudercommissie. NOORDGOUWE Apollo" van Brouwershaven concerteert Aanstaande zaterdag 15 juli zal •de muziekvereniging Apollo" van Brouwershaven, in het kader der uitwisselingsconcerten, te Noord- gouwe een muzikaal programma verzorgen. Aanvang 8 uur. Hét programma luidt: 1. Divarna, mars, J. C. de Wit; 2. Indian Sum mer, Eric Ball; 3. 's Zomers bui ten, fantasie, Alb. Meyns; 4. Bo ven de sterren, S. P. v. Leeuwen; 5. Semper Fidelis, mars, J. Sousa; 6. Giaconna Antiqua, G. Boedijn; 7. American fantasy, F. Ruelle; 8. Our Director, mars. Bigelon-Mol; 9. Pauze, waarin optreden drum band; 10. Taptoe. Geen ernstige schade gemeld SCHOUWEN-DUIVELAND, 12-7. Ook Schouwen-Duiveland heeft woensdag zijn portie gehad van het noodweer, dat elders in het land zoveel schade en leed teweeg bracht Hier is echter geen schade van ernstige aard voorgekomen. Ditmaal kregen de weerberich ten gelijk. Reeds dinsdagmiddag was de onweerdepressie van de volgende dag voorspeld. Woensdag, morgen was het vrij klam weer, met temperaturen die nog boven de 20 graden uitgingen. Om half twee rommelde de donder en om 2.10 uur barstte het onweer in volle hevigheid los. Het water werd met bakken uit de hemel geworpen en het weerlichten was niet van de lucht. Hagel viel gelukkig echter niet, ook niet in de Westhoek, zo dat da boomgaarden geen schade opliepen. Binnenshuis wer^ het overal praktisch geheel donker, zo dat kunstlicht moest worden ont stoken. Te kwart voor drie was het ergste wel gebeurd, Hoeveelheden regen variërend van 15 tot 18 mm. bleken in die korte tijd te zijn ge vallen. Tijdens de bui vond op de algemene begraafplaats juist de teraardebestelling plaats van de bij een verkeersongeluk zondag jl. zo droevig om het leven gekomen heer J. L. v. d. Linde. Aan de groe ve werd het woord gevoerd door da. M. E. Monsees, Luthers predi kante te Apeldoorn, voorheen te Zierikzee. Juist voordat de bui zijn hevigste stadium bereikte, had de rouwstoet het werkhof weer ver laten. Uit de Westhoek wordt nog ge meld dat sommige kampeerders Ingezonden mededeling EEN PflOOUKT VAN DE SIKKENS GROEP TWEEDE KAMER DEN HAAG, 12-7. Na een debat in de Tweede Kamer over toelating van spijtoptanten uit Indonesië, heeft de minister van justitie de heer Beerman verklaard dat een verslag van de repatriëringscom missie de regering niet onwelkom is, omdat het gelegenheid biedt haar beleid nog eens uiteen te zet ten. Men kan de vorige regeringen en de huidige regering niet verwijten, dat zij de repatriëring hebben ge zien in het kader van het normale toelatingsbeleid. Het was abnor maal beleid. 'Spreker merkt op, dat tot ultimo 1960 265.000 personen uit Indonesië zijn gerepatrieerd. In dezelfde pe riode zijn 385.000 Nederlanders ge migreerd, De minister deelt verder mede, dat 356 miljoen gulden aan. repatrianten is besteed. Thans zUn er 2.000 dossiers, die ongeveer 8.000 personen omvatten, nij zegt toe maatregelen te zuilen nemen, dat alle 2.000 dossiers bin nen een jaar in behandeling zullen zijn geweest. De minister denkt, dat dit jaar 3.000 a 4.000 personen zuilen kunnen worden toegelaten. Tot ultimo juli 1960 zftn 1.400 vi- summaebtigingen verstrekt. De minister zegt, dat de kosten voor opvang van een gezin met vier kinderen gesteld kunnen wor den op f 20.000, Hij ontkent, dat een spijtoptant als zodanig in Indonesië moeilijk heden heeft. Er zijn gevallen, dat dit gebeurt. De minister merkt op, dat er gezinnen van spijtoptanten zijn, wie het leven in Nederland tegenvalt. Tenslotte zegt dc bewindsman, dat het kabinet de financiële con sequenties van de repatriëring aan vaardt. Voor de repatrianten zijn 24.000 woningen gebouwd, „dat zijn tien kabinetscrises". met wateroverlast hadden te kam pen. Hier en daar lagen de land bouwgewassen platgeslagen tegen de grond, maar over het algemeen is het noodweer hier goed afgelo pen. hoewel het er aanvankelijk zeer dreigend uitzag. GOUDEN JUBILEUM „HEEMSCHUT" Tentoonstelling „Levend Erfdeel" ROTTERDAM, 13-7. Ter gelegen heid van 't goudeu jubileum van dc Bond Heemschut zal van 13 okto ber tot 1. maart a.s. in het Rotter damse Bouwcentrum een tentoon stelling worden gehouden over verschillende aspeoten van de mo numentenzorg: „Levend erfdeel". Een verantwoord monumenten beleid is in deze periode van grote bouwbedrijvigheid en onstuimige ontwikkeling van het snelverkeer een noodzaak, zo menen de initia tiefnemers. Veel van het oude wordt opgeofferd - en dat betekent vaak een onherroepelijk verlies van het eigen karakter van stad en land. De huidige monotonie door de uniformiteit van nieuwe woon- en werkwijken vervult steeds meel mensen van een gevoel van onbe hagen. „Leveivi Erfdeel" zal enerzijds een beeld geven van d^ moderne restauratietechnieken en ander zijds een overzicht van de ontwik keling van de monumentenzorg in ons land. De tentoonstelling, die tot ondertitel heeft „Bouwkunst van vroeger voor mensen van nu", wordt georganiseerd door een ge lijknamige stichting, waarin naast deskundigen van de Rijksdienst voor monumentenzorg, de Bond Heemschut en haar zustervereni gingen zijn vertegenwoordigd het Bouwcentrum en het bedrijfsleven. Technische hulp van Philips voor India EINDHOVEN, 13-7. De regering van India en de N.V. Philips gloei lampenfabriek te Eindhoven heb ben een technische-hulpcontract getekend waarbij Philips zich ver bindt technische hulp te bieden voor de produktie van halfgelei ders in India, zo wordt van de zijde van het Eindhovense bedrijf mede gedeeld. De fabricage van halfge leiders wordt ter hand genomen door „Bharat Electronics Ltd." te Bangalore. Dit bedrijf is eigendom van de Indische regeling. Bharat produceert o.a. reeds electronen- buizen overeenkomstig een van 12 mei 1959 daterend technische hulp contract met Philips. De Franse president, generaal de Gaulle, heeft woensdagmiddag de secretaris-generaal van de N.A. V.O., mr. D. U. Stikker, ontvangen. DEVENTER. B. en w. van De venter hebben er bij de Tweede Kamer nogmaals telegrafisch op aangedrongen, de derde technische hogeschool in Deventer te vestigen in plaats van in Enschedé.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3