4-DEUGE SLA-SET Duyvis SUNIL SUNIL r\ WASDAG - SUNILDAO WASDA6 - SUNILDAG Voor u... van Duyvis én de lekkerste sla van het seizoen West-Duitse bondskanselier Adenauer bracht bezoek aan Berlijn NEDERLANDS MEEST WASMIDDEL De kwestie van de ontwapening Eichmann: „slechts een radertje in de machine" Luchtvaartbesprekingen afgebroken tussen Amerika en Nederland Bonn wil onderhandelingen met regering van geheel Duitsland Amerikanen brengen twee kunstmanen in een baan om de aarde HUIK GEBRUIKTE WASMIDDEL Diorama in Zierikzee's Gemeentemuseum fïet gemeentemuseum te Zierikzce is verrijkt met een nieuwe en bijzondere aanwinstnamelijk een diorama met enige in de ijstijd in Zeeland voorkomende dieren. Het diorama is vervaardigd door leerlingen van de vierde klas van het Professor Zeemanlyceum onder leiding van de tekenleraar, de heer A. S. Af. Braat. Het pronkstuk heeft een plaatsje gekregen in de vernieuwde Schepenzaal. De die ren op het diorama zijn uitgebeeld naar wetenschappelijke gegevens en in klei geboetseerd en vervolgens in lichte tinten geschilderd. Zo zijn te zien de mammoet, de neushoorn, zwijnen en bisons. Bij de vitrines van de fossiele beenderen uit de ijstijd komt dit diorama uitstekend tot zijn recht. Ingezonden mededeling 4-delige Sla-Set voor slechts vier Duyvis-kroontjes «$t2>plus 1 gulden. Vraag uw winke lier hoe u in het bezit komt van dit elegante sieraad voor uw tafel. Begin morgen met kroontjes sparen. -)< met Livornode pikante, romige saus voor sla en slaatjes. Burgemeester Brandt van Berlijn wil meerlanden-conferentie BERLIJN, 12-7. De west-Duitse bondskanselier Adenauer is woens dagochtend voor zyn aangekondigd en door de oost-Duitse autoriteiten reeds van te voren heftig gekriti seerde bezoek in west-Berlün aan gekomen. BU de begroeting door burge meester Willy Brandt, zyn socia listische tegenstander by de aan staande verkiezingen, zei Adenauer dat hy juist vanwege de gespannen Internationale toestand naar Ber- HJn was gekomen. Dit bezoek moest aantonen dat de Duitse bondsrepu bliek en -regering zich ten nauw ste met het lot van de stad Berlin verbonden voelen. Het is het 21ste bezoek van Ade nauer aan west-Berlijn. Van oost- Duitse zijde is gezegd dat de bonds kanselier als „apostel van de koude oorlog" naar Berlijn komt. Volgens het oost-Berlijnse partijblad zou Adenauer in de toekomst nog slechts voor onderhandelingen met de regering van de Duitse demo cratische republiek in de stad wel kom zijn. Adenauer en Brandt toonden zich er van overtuigd dat zij in hun ge sprek tot een gemeenschappelijk standpunt inzake Berlijn zouden komen. De bondskanselier verwijlde gis terochtend meteen anderhalf uur IngezondeD mededeling jfrmrnthuwröi SUNIL IK WE temidden van de west-Duitse sena toren. Daarna verklaarde burge meester Brandt dat men een zeer openhartig en nuttig gesprek had gevoerd. Ook Brandt's voorstel voor een conferentie van de 52 staten die tegen Duitsland gestreden heb ben was ter sprake gekomen. Meer dan drieduizend Berlijners hadden zich bij het raadhuis Schö- neberg verzameld om Adenauer te begroeten. WASHINGTON, 12-7. John Mc- Cloy, president Kennedy's adviseur voor ontwapeningskwesties, ver trekt vrijdag naar Moskou om de voorbereidende ontwapeningsbe sprekingen met Zorin te hervat ten, aldus is officieel in Washing ton meegedeeld. McCloy en de Sowjetonderminis. ter van buitenlandse zaken Zorin hebben vorige maand in Washing ton gesproken over de procedure die zal worden gevolgd wanneer de ontwapeningsconferentie in Ge- nève - volgens het voorlopige plan - op 31 juli wordt hervat, De be sprekingen in Washington hebben hoegenaamd geen resultaat gehad. SCHIPHOL. Woensdag is prin ses Irene met een DC-8 lijntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Zij zal als gast van president Adolfo Lopez Mateos een bezoek van enige we ken aan Mexico brengen en wordt eind augustus In ons land terug verwacht. De hele koninklijke fa milie, die dus op 25 juli zonder haar een vakantie zal gaan door brengen in Italië, deed haar op Schiphol uitgeleide. Het proces te Jeruzalem JERUZALEM, 12-7. Eichmann heeft woensdag op het proces In Jeruzalem heftig ontkend dat h\j onder het nazi-bewind hoofd van de s.s. was voor zover het joodse aangelegenheden betrof. Openbare aanklager Hausner probeert van Eichmann de beken tenis te kragen dat hy een sleutel figuur is geweest by de verdelging van de Europese joden. Woensdag confronteerde Hausner Eichmann met een document, be stemd voor Joachim von Ribben- trop, die destijds Duits minister van Buitenlandse Zaken was en handelend over Duitse eisen aan Mussolini. Deze eisen hadden be trekking op het joodse vraagstuk. Het document begint als volgt: „Naar de mening van de s.s.-leider van het Reich Obersturmbahnfüeh- rer Eichmann Hausner beet Eichmann toe: U wordt hier de man genoemd die de leiding had. Kunt U dit ontkennen? Eichmann: Ik hoef dit niet te ontkennen omdat het niet in over eenstemming met de feiten is. Als het wel zo was, zou ik het zeker durven beamen. Daarop steeg er een gemompel op van de publieke tribune. Eich mann zei dat het document ge schreven moest zijn door iemand, die de juiste formulering niet ken de. „Dit is bureaucratische slordig heid", zo zei hij verachtelijk. On danks de vragen die op hem wer den afgevuurd, bleef hij maar be togen dat hij slechts een radertje in de machine was geweest en nooit zelfstandig besluiten genomen bevelen had gegeven. Hausner, die kenneiyk zijn ge duld begon te verliezen, ging ineens van het Hebreeuws in het Duits over en schreeuwde Eichmann toe: alle Joodse aangelegenheden vielen toch onder U, niet? Eichmann: neen, dat is niet juist. Geen landingsrechten voor K.L.M. WASHINGTON, 13-7. De lucht vaartbesprekingen tussen de V.S. en Nederland over de commerciële luchtvaartroutes zyn woensdag avond na tien dagen zonder resul taat plotseling afgebroken. Volgens Nederlandse ambtenaren heeft de Amerikaanse regering het verzoek van de K.L.M. om lan dingsrechten aan de westkust van de V.S. toe te staan opnieuw afge wezen. In 1956 heeft de K.L.M. voor het eerst hierom verzocht. De besprekingen werden beëin digd na een laatste poging, waarbij een vergadering in het ministerie van Buitenlandse Zaken vier uur werd uitgesteld om de Amerikaan se voorstellen te herzien. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Washing ton zei later dat „enige punten op nieuw in overweging werden ge nomen, maar het resultaat is het zelfde - er is geen basis voor ver dere discussie". Hij zei dat de V.S. het verzoek om landingsrechten had afgewezen, zodat de landingsrechten van de K.L.M. beperkt blijven tot New York, Houston en Miami. Memorandum aan de Sowjet-Unie Zelfbeschikkingsrecht voor Duitse volk gevraagd BONN, 12-7. De west-Duitse re- gering spreekt zich in een memo randum aan de Sowjet-Unie in principe uit voor onderhandelingen over een vredesverdrag met een regering van geheel Duitsland. De west-Duitse ambassadeur in Mos kou, Kroll, heeft het memorandum woensdagmiddag aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, overhandigd. Het is het antwoord op de Russische nota van 17 februari. De bondsregering zou het, aldus de nota, ten zeerste toejuichen in dien de Sowjet-regering spoedig een daartoe strekkend besluit zou nemen. Echter volgens de regering te Bonn kan alleen sprake zijn van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland als er een hande- lingsbekwame en op democratische wijze gewettigde regering bestaat die gezag oefent over het gehele volk. Deze regering kan alleen tot stand komen als zy het zelfbe- stemmingsrecht kan uitoefenen op grond van vrije verkiezingen. Het sluiten van eeri dergelijk vredesverdrag hangt dus af van de bereidheid van de Sowjet-Unie het Duitse volk zelfbeschikkingsrecht te geven. Geen afzonderiyk vredesverdrag De west-Duitse regering zegt in haar memorandum een afzonder lijk vredesverdrag met een deel van Duitsland van de hand te wij zen omdat zulks in strijd zou zijn met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren dat de Sowjet-Unie in het handvest van de Verenigde Naties heeft erkend. „Letterlijk wordt in het memo randum gezegd: „Ook de door de Sowjet-regering opgeworpen Ber- lijnse kwestie zou opgelost zijn, daar Berlijn dan zijn natuurlijke bestemming als hoofdstad van Duitsland zou kunnen vervullen". Plannen voor het lanceren van twaalf WASHINGTON, 12-7. De Vere nigde Staten hebben woensdag twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Eén van deze satellieten, de Midas III, heeft tot taak bet lanceren van raketten te siganlcren en wentelt op een af stand van by na 3.000 kilometer om de aarde - een recordhoogte. Deze kunstmaan komt daarby boven de Sowjet-Unie. De andere satelliet, de Tiros III, Is uitgerust voor het doen van weerkundige waarnemingen in het byzonder over wolkenformaties. Deze kunstmaan beschryft een baan op 650 kilometer afstand van de aarde. De Midas doet twee uur en veer tig minuten over iedere omwente ling. Een groot succes voor de Amerikaanse geleerden is dat men er in slaagde de raketmotor tijdens de vlucht weer in werking te stel len. Deze methode maakt het mo gelijk onderschepping van deze „spion" te voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1.580 kg. De baan is zo berekend dat de Midas boven de grote Russische raketbases in het Oeralgebergte komt. De grote hoogte die deze kunst maan bereikte, was een verras sing. De luchtmacht had eerder meegedeeld dat men streefde naar een baan op 800 km. afstand van de aarde. Een woordvoerder zei dat een groter hoogte een voordeel is daar de kunstmaan dan een groter gebied tegelijkertijd kan bestrij ken. De Amerikanen hebben plannen voor een stelsel van acht tot twaalf Mid as-kunstmanen voor het waar nemen van lanceringen waar ook ter wereld. K.LM.-vliegtuig maakte capriolen AMSTERDAM. 12-7. Ook het luchtverkeer ondervond woensdag hinder van het zware weer. De E.L.M.-C'.onvair P.H.-C.G.G. „Nico- laes Maes", die van Amsterdam via Luxemburg op weg was naar Zu rich, raakte boven Belgisch grond gebied in zeer zwaar weer, waar door het toestel een aantal onver hoedse bewegingen maakte. Gezag voerder W. Kneppers, die het toe stel wel volledig onder controle had, besloot naar Schiphol terug te keren. De veertien passagiers en de vijf leden van de bemanning liepen geen letsel op. Vervroegde manoeuvres van Sowjet-marine OSLO, 13-7. Volgens het Oslose blad „Aftenposten" hebben eenhe den van de Sowjet-Russische vloot uit de Poolzee, de Oostzee en de Zwarte zee grote manoeuvres op de Atlantische oceaan gehouden tus sen het eiland Jan Mayen, IJsland en Engeland Sedert de oorlog zou den zich dergelijke grote Russische eenheden in die wateren niet be vonden hebben. Het blad vraagt zich af of het hier ging om ver vroegde manoeuvres zoals gewoon lijk pas in d2 herfst worden gehou den. Van officiële zijde ha^ men geen commentaar. Dodelijk verkeersongeval ALMELO, 13-7. In de afgelopen nacht is de 46-jarige F. P. M. van Wegen uit Raalte, misleid door de duisternis, op de Wierdensestraat te Nijverdal met zijn auto tegen een boom gereden. Op weg naar het ziekenhuis in zijn woonplaats is de heer van Wegen aan de bij dit ongeval opgelopen verwondin gen overleden. Zijn vrouw, die ernstig werd ge wond, kon uit de totaal vernielde auto worden bevrijd. De botsing is vermoedelijk ontstaan toen de heer van Wegen moest uitwijken voor de afbakening bij een opgebroken weggedeelte, die hij te laat op merkte. Grafmonumenten uit de bronstijd HOLSET, 13-7. In Holset, nabij Vaals, zijn in mei jongstleden op gravingen uitgevoerd vanwege het instituut voor prae- en protohisto rie van de gemeentelijke universi teit van Amsterdam. Deze opgra vingen stonden onder leiding van de heer C. R. Hooijer. Het betrof hier enige grafheuvels van een groep, waarvan enkele in de jaren dertig zijn onderzocht door de ar cheoloog J. Liese uit Aken, alsme de laatstelijk door de bekende Zuidlimburgse amateur-archeoloog de thans overleden arts H. J. Bec kers. De tumuli zijn van een elders in Nederland niet bekend type, name lijk een aarden heuvel, over een van steen opgestapelde kern en omgeven door een cirkelvormige band van naast elkaar gevlijde stenen Op grond van door Liese indertijd ontdekte voorwerpen zul len deze grafmonumenten dateren uit de bronstijd (circa 1200 tot 800 voor Christus). Verwachting tot vrijdagavond: Buien Hall tot zwaar bewolkt met plaal- plijk enkele buien; krachtige tot harde, later tot matig afnemende wind tussen noord-west en zuid west; aanhoudend koel weer. 14 juli. Zon op 4.36, onder 20.55. Maan op 6.20, onder 21.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 juii 4.29 v.m. 16.35 ri.m. BROUWERSHAVEN: 14 Juli 3.51 v.m. 16.14 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-7. Het K.N.M.I, deelt mede: Het weer in west- Europa staat geheel onder invloed van een depressie, die oorspronke lijk een koers volgde langs het Ka naal, maar die vervolgens in twee delen splitste waardoor de hoofd kern in Schotland terecht kwam. De oorspronkelijke depressie trekt nu dicht langs ons land naar de Noordzee. De zware storm, die gisteren bo ven de Golf van Biscaye woedde heeft zich over Frankrijk en zuid- Engeland uitgebreid, maar is in kracht afgenomen. Er resteert ech ter nog een krachtig windveld, waarin de wind bij ons morgen langzaam gaat afnemen. Overigens blijft het weer tamelijk koel ter wijl morgen in de onstabiele lucht opnieuw enkele buien tot ontwik keling komen. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam <t11-7 van Rot terdam naar Mena al Ahmadi. Esso Nederland (t.), 12-7 dwars Ouessant naar Port Said. Koratia (t.), 13-7 van Punta Cardon naar Perth Amboy. Ingezonden mededeling SUN>MK»B Gemeenteraad van Brouwershaven maakte oriënteringstrip Bezoek aan talryke objekten BROUWERSHAVEN, 12-7. In na volging van andere gemeenten, heeft ook de raad van Brouwers haven een oriënteringstrip door de gemeente gemaakt, tydens welke men bestaande en in aanbouw of uitvoering zynde objekten in ogen schouw nam. Doel was ook voor de raad van Brouwershaven, de leden een indruk te geven van de toe stand in de verschillende kernen. Zonnemaire was de eerste kern, die werd aangedaan. Hier bezich tigde men. behalve de reeds be staande objecten, de twee in aan bouw zijnde scholen. Te Dreischor zag het gezelschap gemeentebe stuurders o m. een drietal bejaar denwoningen in aanbouw en werd bovendien een oogje gewaagd aan de omvangrijke kerkrestauratie. Via het Dijkwater en Schuddebeurs ONDERWIJS Lagere land- en tuinbouwschool Zierikzee ZIERIKZEE, 12-7. Op de lagere landbouw- en tuinbouwschool te Zierikzee vonden de overgangen plaats. Van klasse I naar klasse II: B. Jonker, H. den Boer. H. Jonker, H. Bil, B. v. d. Weele, J. v. d. Hoek, D. v. d. Wekken, H. Hanson, J. Rijstenbil. C. Steenpoorte, R. Kooi man, Joh. Viergever, A. Jonker, L. Smalheer, K. Steenpoorte. K. Hoo- gerland, J. Jonker, H. Bakker, Wm. de Vlieger voorw., A. v. d. Wek ken, L. Koopman, Joh. Verton. K. Leydens, H. v. d- Have, K. Stouten, H. de Vlieger voorw., Chris den Boer, H. Viergever. Afgewezen 6 leerlingen. Van klasse II naar klasse III: T. v. d. Sluis L. en T., J. v. Damme L. en T, L. Steenpoorte L., H. v. d. Velde L., M. Moermond L. en T., P. Berrevoets L. en T., J, Brouwer L. en T., L. de Bruine L, en T., J. Steketee T, K. v. d. Velde naar ambachtsschool, B. Goudzwaard L. en T., H. v. d. Berge L. en T., L. Hanse L., R Bolle LP. v. d. Berge L. en T., H. Coomans L. K. Nikerk voorw. van school. Niet overgegaan 6 leerlingen. L. is landbouw; T. is tuinbouw. In de afgelopen twee weken van zware regenval zijn in Zuid-Korea minstens 180 mensen om het leven gekomen, zo is woensdag in Seoel bekend gemaakt. De sedert 23 juni vermiste ser geant der mariniers, Meyers, is in de nacht van 12 op 13 juli door een patrouille op Mlsool (tegen over do Vogelkop oP Nieuw-Gui- nea) gevonden. Hoewel nadere bij zonderheden ontbreken is zijn toe stand volgens do eerste berichten redelijk. kwam men te Noordgouwe, waar de bestaande openbare gebouwen en de woningbouw in ogenschouw werden genomen, nadat eerder te Dreischor de lunch was gebruikt. Ook te Brouwershaven viel heel wat te zien en niets van importan tie werd overgeslagen. Belangrijk in dit kader was de reeds ver vol tooide restauratie van de Ned. her vormde kerk. Een drukke dag een met al voor het Brouwse gemeen tebestuur, maar wel een nuttige, want uiteraard wil men ook daar weten waarover men spreekt. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Brandweeroefening Gisteren - woensdagavond - loeide de brandsirene als inleiding op een realistische oefening van de Zierlkzeese brandweer, die plaats vond in een voor de sloop bestemd huisje aan de Zevengetijstraat. Op de zolder was „brand" ontstaan die door de brandweermannen des kundig werd aangepakt. Het was met het vuur dan ook gauw ge daan De brandweer ziet weer te rug op een leerzame avond. Afscheid leerlingen o.l.-school Wij vernemen dat op 20 juli a.s. een ouderavond van de o.l.-school zal worden gehouden, waarop af scheid wordt genomen van de leer lingen, die de school gaan verlaten. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat Indonesië van plan is een vliegdck- schip te kopen van Rusland of van welk ander land dan ook dat daar toe bereid is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2