DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWAAR WEER EIST MENSENLEVENS EN BRENGT OMVANGRIJKE SCHADE TEWEEG T elefoonstoring Hijskranen kwamen door windstoot in beweging Belangrijke troepeneenheden terug naar Frankrijk De Britse troepen in Koeweit TSJECHOSLOWAAKS PASSAGIERSVLIEGTUIG De actie van de Franse boeren Veel vluchtelingen uit oost-Duitsland STORT NEER BIJ CASABLANCA: 72 DODEN DONDERDAG 13 JÜLI 117e jaargang No. 1(001 ZIE8IKZEESCHEMNIEUWSB0D ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, mm TEUTOONS GEWÉLD IN DE ZOMER Rukwinden en hemelvuur vroegen hun tol DEN HAAG, 12-7. Een kort maar hevig onweer, gepaard met zware regenval en hagel- en windstoten van grote kracht, dat In de namid dag vooral boven het westen van Nederland woedde, heeft veel on gelukken en schade veroorzaakt. In Nleuw-Lekkerland waaide tij dens de windhoos een wachthuisje voor buspassagiers van de Hoge Lekdjjh in het water. Vier personen werden meegesleurd. Twee van hen moesten met waarschijnlijk inwen dige kwetsuren in de Vroege- Manstichting worden opgenomen. Hier is de 77-jarige mej. J. de R. uit Streefkerk overleden. De toe stand van de andere gewonde, de weduwe B., is zeer ernstig. In de Krimpenerwaard werd het dorpje Berkenwoude zwaar getrof fen. Van verscheidene schuren en hooischelven werden daken afge rukt; bouwketen werden in de windhoos opgenomen en elders neergeworpen, elektriciteitskabels knapten af en honderden vrucht bomen werden ontworteld. De toe gangswegen naar het dorp zijn1 ge ruime tijd door ontwortelde bomen versperd geweest. Een persoon, de heer H. uit Stolwijk, werd gewond door vallende dakpannen. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Gouda. Bij een aantal veehouders in de Krimpenerwaard zijn var- kensschuren ingestort. De schade wordt voorlopig geschat op hon derdduizend gulden. In Katwijk aan Zee werden de daken van vier woningen in de Reigersstraat volkomen weggesla gen. In Katwijk aan de Rijn be zweek de houten noodkapel van de Nederlandse Hervormde Gemeente onder de kracht van de wind. Het gebouw, waarin zich op dat mo ment geen personen bevonden, stortte in. In Delft werd de 46-jarige G. A. van der W. uit Delft, die in de Tweemolentjesvaart zat te vissen, door de bliksem getroffen. Z(jn kleren scheurden precies op de na den. Nadat de man van de aanvan kelijke verdoving was bekomen, bleek htf totaal verlamd te zün. Hij werd opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft. In Amsterdam Ook in Amsterdam heeft het noodweer grote schade aangericht. Vooral de Indische buurt van Am sterdam kreeg het zeer zwaar te verduren. Van een school in de Boetonstraat woeien de pannen en een paar grote lichtkappen van het dak. Ook van een aantal wo ningen werden lichtkappen van de daken gerukt. Ongeveer dertig huizen liepen stormschade op. Vier bomen in deze straat werden finaal ontworteld. De hevige wind drukte op de brug bij de Flevoweg een aantal volwassenen tegen de grond en circa twintig kinderen tegen het 'brughek, waar zij zich aan vastklampten. De politie slaagde er in de kinderen in veiligheid te brengen. Een omvallende boom in de Watergraafsmeer sloeg een hoek uit de keuken van de boerderij „De Eenhoorn" aan de Ringdijk. Niemand van de zes in de keuken aanwezige personen werd gewond. Aan de Schellingwouderdijk kwam een omgewaaide boom op de wo ning van een politie-agent terecht. Niemand werd hierbij gewond. In Willemsdorp sloeg de bliksem via het elektriciteitsnet in het ver sterkerstation van de P.T.T., waar door het telefoonverkeer ruim een uur gestoord werd. In Strijen blies een windhoos de dakpannen van de onbewaakte telefooncentrale. De aangerichte schade is nog niet be kend. In Den Haag, waar men be zig was met omzetting van tele foonnummers en kabelsanering, werd de tent boven een werkkuil weggeslagen. Het gat liep hierdoor vol met water, waardoor 45 abon- né's tijdelijk hun telefoon niet kon den gebruiken. Ook het zuiden heeft van het on weer en de storm zijn deel gehad, In Axel knapten vele tientallen bomen van 25 k 30 centimeter dikte af; van vele andere werden dikke takken afgerukt. Twee landbouw- schuren stortten in en vele dakpan nen waaiden van de huizen. Ook de te velde staande gewassen hebben veel schade geleden. De provinciale weg Axel-iTerneuzen is versperd door omgewaaide bomen. Men is thans bezig de weg vrij te maken en dï geknakte takken, die gevaar opleveren, te verwijderen. Roeiboot sloeg om Aan de buitenkant van de Zand- kreekdam tussen Noord- en Zuid- Beveland is tijdens het noodweer een roeibootje met twee vissers omgeslagen. De '49-jarige C. Steen- hart uit Goes is verdronken. De andere visser kon na anderhalf uur zwemmen de oever bereiken. Woensdagavond laat is hét stoffe lijk overschot van de heer Steen- hart geborgen. In Alkmaar ging het onweer ge paard met een wervelstorm, die vooral het oostelijk stadsgedeelte schade berokkende. Van vele ge bouwen waaiden de pannen en schoorstenen van het dak. Ook werden van veel huizen de ruiten vernield. Op verscheidene plaatsen werden bomen ontworteld. Op het Canadaplein in Alkmaar, waar 2000 kinderen in een tent een cir cusvoorstelling hijwoonden, raak ten twee palen los. Toen een twin tigtal kinderen angstig de tent uit liepen, volgde de rest spoedig. -t;. Noodweer eist slachtoffers CAPELLE a/d IJSSEL, 12-7. In Capelle aan de IJssel is woensdag middag een rjjdende kraan door een hevige windstoot in beweging gekomen, neergestort en gedeelte lik neergekomen op een fabrieks hal. Een van de daar werkenden, de 19-jarige K. V. S. uit Kampen, kwam om het leven. Twee anderen werden zwaar gewond, vier licht gewond. ALBLASSERDAM, 12-7. Ook te Alblasserdam gebeurde een onge luk met een kraan, dat een dode kostte. Tengevolge van enkele hevige rukwinden tijdens een onweersbui is daar op de Verolme scheepswerf Alblasserdam een torenkraan om gewaaid. In de val werden twee kleinere kranen meegesleurd. De 47-jarige Alblasserdammer A. J. van Dam, die juist bezig was een van de kleinere kranen te smeren, werd door het vallende staal ge troffen en op slag gedood. Bloederig feest ROTTERDAM, 12-7. Bloed- afname-apparatuur in de plaats van een cocktail party het was een merk waardige ervaring voor de bemanning van de Seine Lloyd", twee weken gele den in Manilla. De nieuwste aanwinst van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, een vrachtvaarder van 8628 br. reg. ton, maakt op het ogenblik haar maidentrip naar Oost-Azië. En het is bij een dergelijke reis ge bruikelijk dat 'de beman ning in iedere haven wordt gefêteerd. Maar Manilla had een ander welkom. Nauwelijks lag de ,J3eine Lloyd" afgemeerd aan de kade, of er stapte een vol ledig medisch team aan boor<i met het vriendelijke verzoek bloed af te staan voor het Rode Kruis van de Philippijnen. Kapitein C. G. F. Hoek, de oud-ge zagvoerder van het vlagge- schip „Willem Ruys", knip perde eerst even met de ogen maar liet toen de be manning aantreden en vond daaronder twintig man, die bereid waren een halve li ter bloed af te staan. Dat gebeurde later in het scheepshospitaal. En toen eindelijk kwamen ook de glazen met cognac op tafel. Bij de landing in Denver in de Amerikaanse staat Colorado is dinsdag avond een DC-8 straalverkeersvliegtuig van de Amerikaanse United AirL+es neergestort en in brand gevlogen. Bij de ramp kwamen zeven tien mensen, 16 passagiers en de chauffeur van een vrachtwagen, welke door het vliegtuig werd geraakt, om het leven. - De bovenste foto toont het fel brandende wrak van het vliegtuig met bergers in actie. - De onderste foto toont brandweerlieden bij de uitgebrande romp van de DC-8. Rede van De Gaulle PARIJS, 12-7. In een voor de Franse televisie uitgesproken rede heeft president de Gaulle woens dagavond medegedeeld, dat de mi litaire situatie in Algerië veroor looft .belangrijke troepeneenheden' naar Frankrijk over te brengen en verkorting van de militaire dienst plicht met enkele weken, ingaand september aanstaande, te overwe gen. Ten aanzien van Berlijn ver klaarde de Gaulle, dat er geen kans bestaat dat het westen de vier-mo- gendhedenstatus van deze stad op geeft. Indien Rusland ontspanning en co-existentie wil, moet het be ginnen deze dingen mogelijk te maken door zijn dreigementen te staken. Als iemand het voornemen te kennen geeft over Berlijn te be schikken alsof de drie grote mo gendheden daar geen rechten heb ben en alsof de Berlijners geen eigen meester mogen zijn, neemt hij bij voorbaat de verantwoorde lijkheid op zich voor de ernstige consequenties die daaruit kunnen voortvloeien. De Gaulle betoogde, dat de crisis over Berlijn door de Sowjet-Unie is veroorzaakt. Zoals gewoonlijk roepen ztj de wereldvrede aan doch tegelijkertijd stellen zij eisen die het risico inhouden de wereldvrede in gevaar te brengen. De takken aarden naar de stam. KOEWEIT, 12-7. Radio-Koeweit heeft woensdag gemeld dat drie bataljons Britse troepen, tezamen met ondersteunende eenheden Koe weit zullen verlaten. Dit is onge veer de helft van de Britse sterkte in dat land. Naar in officiële kringen verluidt heeft Koeweit er geen bezwaar te gen dat de Britse troepen worden vervangen door V.N.-troepen, mits hun enige doel is de onafhankelijk heid van het land te beschermen. Ook de V.A.R. is bereid soldaten naar Koeweit te sturen. Militairen niet „radio-actief" DEN HAAG, 12-7. Vijf militairen die reeds verscheidene maanden radioapparatuur behandelden, wel ke voorzien was van regelings knoppen waarop radio-actieve lichtgevende verf bleek te zijn aan gebracht, zijn medisch onderzocht, aldus deelt de legervoorlichtings- dienst mede. Daarbij is gebleken dat deze militairen veel minder dan de aanvaardbare hoeveelheid radio-actieve stoffen in het lichaam hebben opgenomen. Deze hoeveel heid is niet beduidend verschillend van de hoeveelheid, die normaal bij de beyolking in Nederland voor komt. Schadelijke gevolgen zijn niet te verwachten. Zandruiter ROTTERDAM12-7. Een agent van de Rotterdamse bereden brigade moet zich dinsdag gevoeld hebben als een onfortuinlijke jockey in de Grand NationalTe midden van verbijsterde, en misschien wei verheugde kinderen degradeerde hij namelijk in 't Kralingse bos tot zandruiter, toen zijn paard struikelde. Dat op zichzelf was reeds een ern stig prestigeverlies. Maar het werd nog erger toen het paard, geschrokken, zonder omkijken wegdraaf- de, naar de veilige stal als een jockeyloze mededin ger in een hindernisren. Het dier toonde op weg „naar huis" een grenzeloos oriëntatievermogen en ver keer sdiscipline. In een ma tige draf liep het het bos uit, hield keurig rechts in de straten en vond zonder aarzeling de snelste route. De meeste wandelaars be merkten zelfs nauwelijks dat het onbemand was. RAMP MET ILJOESJIN Susan Barry heeft in Londen een mode voor moeder en dochter (foto) gepousseerd. De hier getoon de toiletjes zijn naar Amerikaans voorbeeld uitgevoerd in terylene met zwart-witte ruit en reliëf werk. De mouwen en de kraag zijn van het nieuwe materiaal „Crim- pilene". PARIJS, 12-7. De leiders van de Franse boeren hebben beslotende „boerenopstand" uit te stellen to't 2 augustus. Zij willen eerst zien wat de regering doet om aan de grieven tegemoet te komen. De plaatselijke boerenleiders is gead viseerd paraat te blijven om de be togingen eventueel te kunnen her vatten. Soldaat stierf tijdens mars DEN HAAG, 12-7, Woensdagmid- dag omstreeks vier uur is de ne gentienjarige dienstplichtige sol daat J. Vos tijdens een mars in de omgeving van Roermond onwel ge worden, bewusteloos geraakt en overleden. Soldaat Vos was negen tien jaar oud en ongehuwd. Hij be hoorde tot de B-compagnie van het derde depot infanterie te Roer mond en was afkomstig uit Eiber gen. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het Lorentius- ziekenhuls te Roermond. Het aantal oost-Duitsers dat naar west-Berlijn vlucht is de laatste dagen bijna verdubbeld en be draagt thans circa duizend per dag, dat wil zeggen ongeveer even veel als ten tijde van de opstand van 1953 In west-Berlijn wijt men deze toenemingen van de vluchtelingen stroom aan de politieke toestand en de moeilijkheden bij de levens middelenvoorziening in oost-Duits land. Duitser wordt uitgeleverd MAASTRICHT, 12-7. De 41-jarige Duitser, R. A., die in het huis van bewaring te Maastricht wacht op de beslissing van de minister van Justitie over zijn uitlevering aan Zwitserland, heeft woensdag mede deling ontvangen via de officier van Justitie, dat de minister beslo ten heeft tot uitlevering. CASABLANCA, 12-7. Een Iljoes- Jln van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij, die op weg was van Praag naar Conakry - Guinea - fs woensdagochtend op ongeveer tien km. afstand van Casablanca neergestort. Hierbij zijn 72 mensen om het leven gekomen. Er was één over levende die met ernstige brand wonden in een ziekenhuis was op genomen maar kort daarop over leed. Volgens de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij bevonden zich 64 passagiers en acht beman ningsleden aan boord van de II- joesjin. Het toestel - van de lijn Praag- Rabat-Dakar- Conakry - begaf zich naar Casablanca nadat was gemeld dat de atmosferische toestand in Rabat ongunstig was. Het gaf een eerste landingspoging op, daar ook hier de atmosferische toestand minder gunstig was en cirkelde om het vliegveld. Op drie kilome ter van de landingsbaan raakte het, doordat het zeer laag vloog, een hoogspanningsdraad en botste te- Vliegramp in Denver Dit nummer bestaat uit 10 pagina's gen een hoogspanningsmast. Daar op stortte het neer en gleed op de buik door alvorens om te slaan, te ontploffen en in brand te vliegen. De Usjoesjin, uitgerust met vier schroefturbinemotoren, werd op de staart na vol'komen vernield. De slachtoffers zijn verkoold. De meeste passagiers waren Marokka nen en burgers van Oo9teuropese landen. Op 28 maart stortte een Iljoesjin- 18 van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij neer bij Neu renberg, op een vlucht van Praag naar West-Afrika. Alle 52 inzitten den vonden de dood. Achttien doden in Amerika DENVER, 12-7. B(j het ongeluk met een straal-passagiersvliegtuig, type DC-8, van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United Airlines", dat dinsdagavond bij de landing in Denver (Colorado) neer stortte en In brand raakte, zijn ze ventien passagiers en een vracht auto-chauffeur omgekomen. De vrachtauto werd door het neer stortende vliegtuig geraakt. In hét vliegtuig bevonden zich 120 mensen, onder wie vier kleine kinderen die zonder plaatsbewijs reisden. Na urenlange onzekerheid over het dodencijfer maakte de luchtvaartmaatschappij bekend dat er 82 overlevenden waren, onder wie een van de kinderen. 45 perso nen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De gehele bemanning van zeven koppen werd gered, maar twihtig passagiers worden vermist. Een van de passagiers, de 78-ja- rige mevrouw Morris Cutler, ver telde dat zij na het neerstorten een deur open zag gaan en vlammen zag. „Ik hield een trui voor mijn gezicht en sprong er uit". Een ooggetuige van het ongeluk zei, dat het vliegtuig aanvankelijk een normale landing leek te ma ken. „Plotseling zagen wij een stof wolk, het vliegtuig schoof opzij en begon bij de motoren te branden. Voor de brandweer er bij was kon den wij de mensen uit het vliegtuig zien springen en naar het grasveld naast de landingsbaan vluchten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1