Kennedy wenst herziening van Amerika's militaire macht Brits blad voorspelt aanval van Indonesië op Nieuw-Guinea Eichmann zit weer in zijn glazen kooi Verenigde Staten van Europa LAATSTE NIEUWS De kwestie-Berlijn Gevechtskrachten voldoende voor de jaren zestig WASHINGTON. 10-7. De Ameri kaanse onderminister van Defensie Gilpatrick heeft maandag meege deeld dat president Kennedy als uitvloeisel van de moeilijkbeden rond Berlijn een herziening en her waardering van de Amerikaanse militaire maoht wenst. Ook de luchtschouw van zondag bij Moskou is van Invloed geweest op het besluit van de president dergelijke maatregelen te gelasten. Gilpatrick zei dit op een bijeen komst van de commissie voor toe wijzing van de senaat. Volgens Gilpatrick hebben de Verenigde Staten genoeg gevechts krachten om op basis van de huidi ge schattingen te voldoen aan de vereisten in de jaren zestig. Ook de minister van Defensie, McNamara, heeft maandag meege deeld dat de Verenigde Staten hun defensieprogram opnieuw bestude ren. Hij zei dit naar aanleiding van de mededeling van Sowjet-premier Chroesjtsjef dat de Russische rege ring haar plan tot besnoeiing van de strijdkrachten met 1.200.000 man heeft opgeschort. Hij zei: „Op het ogenblik zijn wij even sterk, zo niet sterker, dan elke potentiële aanvaller. Maar met het oog op de onontkoombare fei ten waarvoor wij staan, zoals de dreiging ons onze gerechtvaardigde, aanwezigheid in Berlijn te ontne men, kunnen we niets minder doen dan opnieuw na te gaan wat wij moeten doen. En dit gebeurt". Geïnspireerd door Rusland en China LONDEN, 11-7. Onder het op schrift „Indonesisch leger bereidt tich voor op invasie in Nieuw-Gul- nea" bevat de conservatieve „Daily Telegraph" een bericht dat Rusland en communistisch China er b\j pre sident Soekarno op hebben aange drongen aan te vallen. „Tenzij de situatie inzake Nieuw Guinea voor het einde van het jaar tot voldoening van Djakarta wordt opgelost, bestaat weinig twijfel dat Indonesië geweld zal gebruiken", aldus de speciale correspondent van het blad in Djakarta. „Dit is een sobere prognose van de situ atie, gebaseerd op besprekingen met verantwoordelijke Indonesi sche functionarissen". „Het Indonesische leger ver klaart ondubbelzinnig dat het in staat is op te treden als opdrach ten ontvangen worden", aldus het blad. Tegen Kerstmis zal dit vermogen vele keren groter zijn. Het mate riaal dat Rusland moet leveren voor het eind van het jaar houdt in: „Een volledig squadron Badger- bommenwsrpers die een afstand van 4.320 mijl kunnen afleggen. Een kruiser van de Swerdlof- klasse die volgende maand zal worden geleverd. Acht batterijen geleide projec tielen tegen luchtdoelen voor of fensieve doeleinden. Zwaar materieel voor het uitrus ten van verscheidene bataljons genie-troepen. Er zijn speculaties dat de Indo nesiërs een beperkte actie zouden kunnen overwegen waarin een landing op kleine schaal wordt ge daan op een eiland voor de kust of in Nieuw Guinea zelf. Maar ook de mogelijkheid van een aanval op grote schaal is niet uitgesloten". Het proces te Jeruzalem JERUZALEM, 10-7, De oud-s.s.'er Eichmann zag er maandagmiddag bleek en zenuwachtig uit toen hij zijn plaats weer innam in de ko gelvrije glazen kooi in de rechts zaal in Jeruzalem. Z-^als gemeld, had Eichmann des ochtends rust moeten nemen daar hij een slapeloze nacht had gehad en wegens zijn lichamelijke toe stand niet aan een kruisverhoor kon blootstaan. Rechter Landau zei tot Eichmann in de beklaagdenbank, dat hij mocht zitten tijdens de vertaling van zijn antwoorden in het He breeuws. Als hij zich vermoeid zou voelen, moet hij het hof daarvan in kennis stellen, aldus de rechter. Vervolgens hervatte de openbare aanklager, Hausner, zijn vragen lan Eichmann, zij het op een min der felle toon dan vrijdag. Hij vroeg of Eichmann. de leuze „ver nietigt de joden" en het lied „wan neer joods bloed van het mes druipt" kende, toen hij lid werd van de nazi-partij. Eichmann antwoordde dat deze leuze en dit lied in Oostenrijk waar hij lid van de partij werd, niet werden gehoord. Hij zei vooral bij de partij te zijn gegaan omdat hij tegen het verdrag van Versailles was. PRINSES JULIANASCHOOL - ZIERIKZEE De waarde en de betekenis van de vormingsklas (Ingezonden) Voor meisjes die straks het Mulo- diploma of tenminste drie jaar middelbaar onderwijs hebben ge noten zou ik gaarne willen wijzen op de mogelijkheid tot het volgen van de „Vormingsklasse" aan de Landbouwhuishoudschool te Zie- rikzee. Zij leren hier veel dingen waar van ze hun gehele leven nut en plezier hebben, terwijl meisjes die eigenlijk niet precies weten wat ze •willen, hierdoor soms tot een keuze komen. De opleiding duurt een jaar, les geld naar inkomen. Er wordt les gegeven in voedingsleer, koken eenvoudige en fijne keuken, maat schappelijke vorming en huishou delijk beleid, verzorging van wo ning en kleding, het maken van eigen kleding en stofversleren, handenarbeid, opvoeding, zieken verzorging, verbandleer, lichame- PARIJS, 10-7. Het „Comité van actie" voor de Verenigde Staten van Europa is maandag voor een zitting van twee dagen in Parijs bijeengekomen, onder leiding van de „vader" van de Europese Eco nomische Gemeenschap, Jean Mon- net. Op de agenda staan het op stellen van aanbevelingen op het gebied van economische samen werking tussen de E.E.G.-landen, het bespoedigen van de ontwikke ling van de gemeenschappelijke markt, het deelnemen door Enge land aan de economische en poli tieke eenwording van Europa, en westelijke monetaire vraagstukken. lijke opvoeding, tekenen, muziek, tuinbouw, Engels. Het is dus een opleiding die wel bij uitstek bij de vrouwelijke aard past en mogelijkheden biedt voor allerlei verschillende talenten. Het getuigschrift van de Vor mingsklas geeft toelating tot: Opleiding lerares bij het Nijver heidsonderwijs; Opleiding tot huishoudkundige voor inrichtingen; Opleiding tot Kinderverzorgster', Opleiding tot verpleegster. Er zijn vele hulsvrouwen die de ze opleiding hebben gevolgd en met grote erkentelijkheid gewagen van de vruchten die ze iedere dag van hun opleiding aan de Huis houdschool plukken. C. N. van Liere, directrice huishoudschool SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Door „De Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht I uit Orléans op zaterdag 8 Juli. De duiven werden gelost om 8 uur met westenwind en mooi weer. De uitslag was als volgt: Ph. Ste- ketee, Brulnlsse 1, 5, 9; P. Zandijk, Sirjansland 2; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 3, 8; C. S. Capelle, Brui- nisse 4, 7, 8; A. S. de Koning, Bruinisse 10. Ie overduif C. S. Capelle, 2e overdulf J. Bal, beiden te Bruinisse. Deze vlucht had voor „De Bruse Trekker" een bijzondere beteke nis, omdat onderling onder de club leden gevlogen werd om een wis selbeker. Deze beker wer<j vorig jaar gewonnen door de heer A. S. de Koning, thans moet deze wor den afgestaan aan de heer Ph. Ste- ketec. H. L. O. Het H L.O -diploma derde graad werd behaal^ door mejuffrouw C. J. Geluk te Zlerikzee. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Prov. Waterstaat-Kon. Zeelandia 3-0. Heden (dinsdag)avond wordt ge speeld: PZEM-PTT (kwart over zeven). VOETBAL Jaarvergadering „Bruse Boys" De voetbalvereniging „Bruse Boys" hield vorige week haar jaar vergadering in hotel Storm. In deze vergadering werden de heer A. van den Berge als voorzitter en de heer J. Eleune als bestuurs lid herkozen. De heer L. Jumelet wenste niet meer voor een be stuursfunctie in aanmerking te ko men. In zijn plaats werd gekozen de heer A. de Vogel. Het eerste elftal zal in het ko mende seizoen in een hogere afde ling gaan spelen. Naast Bruse Boys I, zullen nog drie andere elftallen kunnen worden gevormd, waarvan twee bestaan uit juniores. Het aanschaffen van shirts en andere benodigdheden voor het 2e juniorenelftal zal echter een grote investering vergen. Kritiek werd geoefend op het ge meentebestuur, dat voor het sport terrein een huur vraagt van f 400 per jaar. Dit is de hoogte huurprijs in geheel Zeeland, aldus een mede deling. Besloten werd stappen te ondernemen om de huurprijs ver laagd te krijgen. ATLETIEK Successen voor Delta Sport-leden Op de te Breda gehouden, door de vereniging „Sprint" georgani seerde regionale atletiekwedstrij den, wei'd de Delta Sport-atlete M. Stoutjesdijk in de groep meisjes B eerste bij het kogelstoten met een afstand van 10.70 m. Op de 80 m. hardlopen was zij' 3e (10.6 sec.). Jopy Stoutjesdijk egaliseerde het Zeeuwse record op de 60 m. in de groep meisjes C met een tijd van 8.1 sec, waardoor zij de eerste prijs behaalde. Zij werd 3e bij het hoogspringen (1.32 m.) en 3e bij het verspringen (meisjes B) >4.65 m. Janny Schot werd le bij het kogel stoten in de groep meisjes A met een worp van 10.55 meter. KORFBAL S.D.K.B. Zwaluwen-s.k.N.W.K. 3-1 Op verdiende wijze is Zwaluwen er deze wedstrijd in geslaagd zijn eerste overwinning in dit seizoen te boeken. Beide 12-téllen hebben, in deze wedstrijd hard gevochten voor de puntjes, waarbij uiteindelijk de grotere productiviteit van de rood- witten de doorslag heeft gegeven. Zwaluwen ha<j reeds direct een uit_ stekende start, daar in de le min. J. v. d. Bijl zijn club al aan een 1-0 voorsprong wist te helpen. Er ontspon zich hierna een gelijk op gaande strijd met wisselende kan sen voor beide korven. In de 29e min. wist de aktieve v. d. Bijl zich vrij te spelen en de voorsprong tot 2-0 op te voeren, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de hervat ting gaf s.k. NWK zich nog niet gewonnen en na 5 min. spelen wisten zij met een prachtig schot de achterstand tot 2-1 te verklei nen. De bezoekers stelden hierna alles in het werk om de gelijkma ker aan te tekenen, maar de Zwa luwen-verdediging slaagde er tel kens weer in haar terrein te zui veren. Toen er nog 10 min. waren te spelen wist C. de Jong met een afstandsschot de zege van de lhuis_ club veilig te stellen (3-1). Internationale jeugdviertlaagse te Rotterdam ROTTERDAM, 11-7. Van 1 tot en met 4 augustus wordt in Rotter dam weer de internationale jeugd- vierdaagse gelopen. Deze is nu voor de vierde maal georganiseerd, onder auspiciën van de grootste wandelkring van Nederland. Voor het eerst heeft de jeugdvierdaagse gemeentelijke subsidie aangevraagd B. en w. van Rotterdam hebben een dezer dagen aan de raad voor gesteld twee kredieten van f 1700 te verstrekken, een voor dit jaar en een voor 1960. Er worden ruim 2.000 jeugdige vierdaagse-lopers verwacht. In de leeftijd van 8 tot 16 jaar. De be langstelling uit het buitenland Is gestegen. Er komen deelnemers uit Engeland, Frankrijk, Duitsland en Luxemburg. Vier gewonden bij autobotsing CULEMBORG, 10-7. Op de rijks weg nabij Culemborg zijn maand- dagavond vier personen gewond bij een frontale botsing tussen twee auto's. Het ongeluk gebeurde, toen een auto op de weg snelheid ver minderde. De achterop komende wagen, bestuurd door de heer H. J. L. uit Den Bosch, kon niet tijdig genoeg remmen. Hij trachtte op de linker weghelft de stoppende auto te passeren, doch net op dat mo ment naderde uit de richting Den Bosch een kleine personenauto met vier inzittenden, zodat een botsing volgde. Twee inzittenden, de heer en mevrouw F. uit Utrecht, werden ernstig gewond; het echt paar C. uit Utrecht liep lichte ver wondingen op. De heer L., die uit zijn wagen werd geslingerd, kwam met de schrik vrij. In de Betuwe, evenals In andere Jruitteeltstreken van Nederland, zijn de laatste weken duizenden handen druk bezig met de kersenpluk en de afvoer van het smakelijk ooft naar de vellingen. De foto laat zien hoe in de Betuwe een ervaren plukker een kleine bewonderaar liet proeven van de nieuwe oogst. S.V.O.W.K.-combinatie gaf Antwerpse ereklasser Mercurius goed partij (2-5) In een snel gespeelde wedstrijd is ds combinatie van SVOWK er in geslaagd de Antwerpse ere-klas- sers uitstekend partij te geven. Technisch waren de Ouwerkerksrs zeker de mindere van de gasten, maar door enthousiast speL wisten zij deze tekortkoming aanmerke lijk te compenseren. In de le helft gaven de spelers van de combina tie de Belgen nog al eens de kans van ver te schieten, wat hen op enige doelpunten kwam te staan. In een snel tempo werd gestart, waarbij de bezoekers het beste spel lieten zien, al liet de combina tie zich zeker niet onbetuigd. Met uitstekende doelpunten liepen de gasten in de le helft uit tot 0-5. In de 2e helft slaagde SVOWK er in het juiste tegenspel te vinden, waardoor er zich al spoedig een meer gelijk opgaande strijd ont wikkelde. Uit een1 doorloopbal wist T. Simmers al spoedig na de her vatting de korf van de Belgen te doorboren (1-5). Na de vakverwis- seling ontpopte Simmers zich als een uitstekend middenvakspeler, die steeds weer zijn aanval aan het werk wist te stellen. Van Dijke had met enige schoten die op de rand van de korf terecht kwamen, bepaald geen geluk. Na een uit stekend opgezette aanval wist J. Hanse door de verdediging te bre ken en op fraaie wijze de achter- Fokkerherdenking in Haarlem HAARLEM, 10-7. In Haarlem zal op 31 augustus worden her dacht, dat 50 jaar geleden de vlie ger Anthony Fokker zijn eerste vlucht met „De Spin" om de Grote of St. Bavokerk te Haarlem maak te Op het Santpoorterplein, waar Fokker destijds opsteeg, zal een gedenkteken worden onthuld. De Koninklijk? Luchtmachtkapel ver leent daarbij muzikale medewer king. Op de Grote Markt zal een Hawker-Hunter straaljager wor den tentoongesteld. Er zal een sterrit worden gehouden met oude auto's onder leiding van de Pionier automoblelclub en een squadron van 36 straaljagers zal boven Haarlem vliegen. Ruimtevaarder Gagarin in Londen LONDEN, 11-7. De 27-jarige Rus- sische ruimtevaarder majoor Joeri Gagarin Is dinsdag in Londen aan gekomen. Hij zal drie dagen in En geland blijven. Op het vliegveld en langs de weg naar de Russische ambassade stonden duizenden Lon- denaars, die de man wilden zien die in april een ruimtetocht van 108 minuten heeft gemaakt. Gagarin zal vanmiddag een be zoek brengen aan de Russische tentoonstelling, die op het ogenblik In Londen gehouden wordt. Hij zal in Engeland twee gouden medailles krijgen voor zijn prestatie en voorts nog een bezoek brengen aan premier Macmillan. De ramp met de „Save" BEIRA MOZAMBIQUE, 11-7. Alle pogingen om de opvarenden van het Portugese schip „Save" te red den zijn gestaakt. Er woedt nog steeds een brand aan boord en de hoge zeeën maken elke nadering van het schip onmogelijk. Van officiële Portugese zijde wordt meegedeeld dat van de 480 mensen 209 passagiers en 34 van de bemanningsleden zijn gered. stand tot 2-5 te verkleinen. De verdediging van de comb, bleef zich uitstekend weren en de bezoe kers kregen maar sporadisch de kans om nog gevaarlijk te worden. Aangemoedigd door het vrij talrij ke publiek stelde de aanval van de comb, alles In het werk om veran dering in de stand te brengen maar hoewel het enige malen maar wei nig scheelde kwam er in de stand geen verandering meer. Al met al was het een uitstekend gespeelde wedstrijd waarbij onze eilandbe woners zich uitsteken^ hebben ge weerd. Voor de verbetering van het spelpeil op Schouwen-Duive- land is het te hopen dat soortge lijke wedstrijd door meerdere zul len worden gevolgd. Scheepvaai-tberic.hten Alphacca, 10-7 dwars Bizerta naar Rotterdam. Alchiba, 11-7 van Abadan naar Karachi. Esso Nederland (t.), pass. 10-7 Gi braltar naar Rotterdam. Lemsterkerk, 10-7 t.a. rede Karachi Samarinda, 11-7 te Balboa. H.M. de koningin brengt werkbezoek aan Noord-Holland SCHERMERHORN, 11-7. H.M. koningin Juliana brengt vandaag een werkbezoek aan het noordelijk deel van Noord-Holland. Zij be zoekt een groot aantal plaatsen, waarvan de eerste vanochtend het pittoreske Schermerhorn was. Hier ook maakte de commissaris der koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen zijn opwachting. De koningin arriveerde omstreeks tien uur bij het polderhuis „De Scher- meer", waar zij kennis maakte met het gemeentebestuur van Scher merhorn onder leiding van burge meester W. J. Driessen. Sjezen Met grote belangstelling bewon derde de koningin een drietal West-Friese sjezen, die nabij het Polderhuis stonden opgesteld en die 100 tot 150 jaar geleden de zon dagse rijtuigen van de boeren wa ren. Met zo'n sjees reed in septem ber 1799 Zeger Davidzon, een prins gezinde boer uit Venhuizen (bij Enkhuizen), zijn laatste tocht naar het Franse legerkamp bij St. Pan- cras onder Alkmaar. De heer Jan Koster, lid van de, Schermer dansers, verhaalde de koningin hoe in die dagen bij de op handen zijnde landing van de Engelsen en Russen, een vrijheids- wind door west Friesland woei. Davidzon verhandelde hooi en stro voor de vijand, werd verraden, in Alkmaar gevangen gezet en ter dood veroordeeld. Hij kreeg echter nog 24 uur om zijn zaken te rege len. Met zijn prachtige Arabische schimmel „Wlllemijn", die d°or haar meester was geleerd bij het „Oranje boven" op haar achterbe nen te gaan staan keerde hij terug. Midden in het Franse legerkamp vlak voor zijn terechtstelling klonk nog eenmaal „Oranje boven" en los en lenig verhief „Wlllemljn" zich op haar achterbenen tot ont zetting van de omstanders en tot aanhankelijkheid van het Huis van Oranje en de vrijheid. Een federale rechter heeft maan dag aan vflf Vakbonden van Zee lieden gelast het werk gedurende een afkoelingsperiode van tachtig dagen te hervatten. Met deze uit spraak heeft de rechter zijn voor lopig vonnis van de vorige weck bevestigd. Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk warmer Vrij warm met enkele zonnige pe rioden, gevolgd door regen- of on weersbuien en afkoeling; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 4.28, onder 20.27. 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 5.22, onder 21.06. Nieuwe maan: 12 juli te 20.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 Juli 3.13 v.m. 15.18 n.m. 13 juli 3.51 v.m. 15.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juli 2.35 v.m. 14.58 n.m. 13 juli 3.13 v.m. 15.39 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I deelt mede: Aan een frontale zóne, die zich uitstrekt van de Noord- Duitse Bocht over de oceaan naar New Foundland komen enkele sto ringen voor. Een ervan trok van nacht even ten noorden van de Waddeneilanden naar de Deense kust, een volgende veroorzaakte veel regen in midden-Engeland en de daaropvolgende is een actieve depressie geworden, ten zuidwesten van Ierland. Voor het weer in de komende 36 uur is deze depressie belangrijk, want ze koerst met een snelheid van ongeveer 100 km. per uur in de richting van zuid Engeland en bereikt morgen overdag de Noord zee. Gevolg hiervan zal zijn dat de wind bij ons toeneemt, aanvanke lijk uit zuidwestelijke richting en later uit west tot noordwest. Ver der zal een frontensysteem over ons land trekken wat met regen en misschien met onweer gepaard zal gaan. De temperaturen zullen hier bij niet veel verbeteren. Zekerheid Een collega-cursiefjes-schrijver klaagde vorige maand, zijn nood. Er is niet zo veel „leuks" meer te beleven. ,jZe" (dat zijn de mensen), gaan weer druk het buitenlands overzicht lezen en dat is een slech te tijd voor hen, die pogen een luchthartiger soort joernalistiek te bedrijven. „Ze zitten weer allemaal in de piepzak", zei hij. „Ze drin ken Chroesjtsjef en spuwen ons uit". Het kan grandioos zelfbedrog zijn, maar wij hadden dat gevoel nog niet zo en hebben hem daarom met enkele weinig zeggende frasen gepoogd te troosten. Het lukte maar half, maar weer alleen be gint men ook een beetje over die dingen na te denken. Toegegeven, de tijd is ideaal voor de zwartgal- ligen. Ze hebben slechts potlood en papier nodig om alle denkbare (en ondenkbare) onheilen netjes op een rijtje te zetten. Ze hebben het grootste gelijk van de vismarkt, zo op het oog. Ze zien Berlijn al branden en troepen landen in Nieuw-Guinea, ze zien legerscha ren botsen en vloten ten onder gaan. Ze zien de economie in el kaar zakken als een pudding en horen het paard van de honger al trappelen. Zo'n rijtje is geen boze droom of een fictie, maar er zijn veel lie den, die het allemaal zo dagelijks als vrijwel zeker in zich omdragen. Bezweringen en psychologische spitsvondigheden zullen hen niet kunnen helpen, want hun zwarte prognoses zijn de enige waarheid. Soms ploffen ze er midden mee in een vrolijk gezelschap en de stem ming zakt, de monden vallen stil en een uurtje later stapt de voor speller op, misschien nog wel con tent over zichzelf, dat hy het weer eens netjes heeft gezegd en dc mensen in een halve paniek heeft achtergelaten. Hoe moet het dan wel vragen ook alweer velen zich verbijsterd af. Er worden zoveel zekerheden weggenomen en er zijn zoveel boze geruchten. Toegegevendeze tijd verdraagt geen lichtzinnig over dc dingen heenhuppelen, zo goed als geen enkele tijd dit verdraagt trou wens, inaar - en dat zal altijd waar blijven een mens is slechts gees telijk en lichamelijk toegerust om de zorgen van één enkele dag te dragen. Die wegen al zwaar ge noeg. Wie meer op de nek wil sjouwen, vertilt zich, hoe dan ook. Al zouden de zorgen van straks absoluut vast staan, dan nog kan en mag men ze vandaag niet op de schouders nemen, want men gaat door dc knieën. Daarenboven staan die zorgen van straks" helemaal niet vast. Dc historie is er om te leren, dat voorspellingen ondingen zijn en bovendien zijn er onna- speurlijkheden van hogere dan menselijke orde, die uiteindelijk dc dingen bepalen. Al is dan zoge naamd niets zeker, die zekerheid is cr wel. Geen stof voor een „cur- selfjë" zo'n verhaal? Nu vooruit, voor deze keer dan! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2