DE ZIERIKZEESCHE COURANT „DWANGPOLITÏEK VAN SOWJET-UNIE IS OORZAAK VAN HUIDIGE WERELDCRISIS" Stormachtige begroeting van Nkroemah in Moskou Deze week Amerikaanse nota over Berlijn In Kongo nog geen overeenstemming PORTUGESE SCHEEPSRAMP EIST WAARSCHIJNLIJK 237 DODEN Kwestie Nieuw-Guinea in wereldpers Kunstmaanproef mislukt DINSDAG 11 JULI 1961 1 |^rTN^| V 117e jaargang No. 19003 ZIEBIKZEESCHEMNIEUVVSBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, TOESPRAAK VAN DEAN RUSK: „Atmosfeer niet bemoedigend" WASHINGTON, 10-7. De Amcrl- kaanse minister van Buitenlandse Eaken, Dean Rusk, heeft in een toespraak voor de Amerikaanse „nationale persclub" gezegd, dat het centrale punt van dc huidige wereldcrisis gelegen is in het feit, dat de Sowjct-Unie aan de wereld een politiek van dwang wil opleg gen voorzover zy daaraan nog niet onderworpen is. De jongste Russische dreigemen ten met betrekking tot west-Berlijn maken deel uit van een serie na oorlogse conflicten tussen een we reld van vrije keuze en het machtsstreven van het Chinees- Sowjet-rijk. De huidige crisis heeft zich in velerlei vormen gemanifesteerd, al dus minister Rusk, vanaf het cy nisch negeren van de tijdens de conferentie van Yalta tegenover de bevrijde gebieden gedane beloften, tot aan de jongste dreigementen ten aanzien van west-Bevlijn. De conflicten tussen deze twee data bestaan uit onophoudelijke pogingen tot vergroting van een rijk. Enkele van deze pogingen hebben succes gehad, doch vele zijn afgeslagen door degenen die vast besloten zijn vrij te blijven. Het woord „vrede" Minister Rusk verklaarde dat hoewel de politieke atmosfeer niet bemoedigend is, er naar gestreefd moet worden om de door de bewa peningswedloop gerezen spanning te verminderen. De minister zei niet te kunnen begrijpen hoe de Sowjct-Unie, die zoveel welspre kendheid aan de ontwapening wijdt, het redelijke en uitvoerbare verdrag tot een verbod van kern proeven, dat op de conferentie in Genève werd voorgesteld, heeft kunnen verwerpen. Rusk beschul digde de Sowjet-Unie ervan zelfs de taal der internationale betrek kingen te hebben verdraaid. Vrede is slechts een woord geworden ter MOSKOU, 10-7. De traditionele en zorgvuldig ingestudeerde be groeting van staatshoofden, die de Sowjet-Unle bezoeken, liep maan dag danig in de war toen president Nkroemah van Ghana voor een staatsbezoek op het vliegveld van Moskou aankwam. Toen de gast het straalvliegtuig van Russisch fabrikaat van de Ghanese luchtvaartmaatschappij had verlaten en op de geopende ar men van premier Chroesjtsjef toe liep, brak een groep van een hon derd-tal in Moskou studerende Ghanese studenten uit in wilde Afrikaanse dansen en gezang, zo danig dat de toejuichingen van de omstreeks vierhonderd Russische arbeiders, die met autobussen naar het vliegveld waren aangevoerd om president .Nkroemah te begroeten, geheel verloren gingen. Chroesjtsjef en president Bresj- nef, die aan het hoofd stonden van de Russische delegatie van ont vangst, schenen opgetogen over de ze geïmproviseerde begroeting. Chroesjtsjef omhelsde Nkroemah tweemaal en vervolgens was het de beurt van Bresjnef om de gast op dezelfde wijze te begroeten. De Russische-president noemde Nkroe mah „een van de prominente lei ders van het nieiuwe Afrika". Op een varkensfokkerij in het Franse Clenac heeft een driejarige zeug, welke in de streek beroemd is wegens de grote hoeveelheden biggen welke zij ter wereld brengt, kortgeleden het leven geschonken aan 14 roze nakomelingen. Twaalf biggetjes konden bij moeder aan de borst, maar daarmede was de capaciteit dan ook volkomen uitgeput (foto boven). Gelukig adopteerde „Vigilante", een zogende hond van een na burige boerderij de overgebleven twee biggetjes alsof het haar eigen kinderen waren (foto onder), daarmee de varkensfokker de (grote) moeite besparend de diertjes met de fles groot te brengen. omschrijving van elke toestand, die haar wereldrevolutie begunstigt. Minister Rusk pleitte voor de op bouw van een wereldgemeenschap als bedoeld in het handvest der Verenigde Naties, en voor het ver sterken van de eenheid tussen de N.A.V.O.-landen. WASHINGTON, 10-7. De Ameri kaanse nota over Berlijn zal aan het eind van deze week aan de Russische regering worden over handigd, zo deelt het Witte Huis mede. Deze nota zal het antwoord zijn op het memorandum, dat Kennedy begin juni van Chroesjtsjef heeft ontvangen, aan het eind van hun besprekingen in Wenen. Er is uit gebreid overleg over gepleegd tus sen Amerika, Frankrijk, Engeland en de Duitse Bondsrepubliek. Arrestatie van vrijheidsrijders in Little Rock LITTLE ROCK, (Arkansas), 11-7. Voor de eerste maal hebben vrij heidsrijders een bezoek gebracht aan de Amerikaanse stad Little Rock - waar in 1956 de historische integratiestrijd bij de toelating van negers tot de hogeschool werd ge streden. Vijf vrijheidsrijders stapten maandag een voor blanken be stemde wachtkamer van een bus station binnen. Zij werden onmid dellijk gearresteerd toen zij wei gerden de wachtkamer te verlaten. Bij het wegvoeren werden zij na- gejauwd door enige honderden blanken. LEOPOLDSTAD, 10-7. De be richten dat er tussen Leopoldstad en Stanleystad overeenstemming zou zijn bereikt over de vorming van een nationale regering van 35 ministers en staatssecretarissen, konden maandagavond in Leopold stad niet worden bevestigd. In diplomatieke kringen zegt men dat het overleg over het hou den van een parlementsvergadering voortduurt, maar dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat er al over eenstemming over een nationale regering zou bestaan. Spoorweg naar Brennerpas versperd VERONA, 11-7. De spoorweg naar de Brennerpas bij Verona is maandag versperd doordat een hoogspanningsmast met dynamiet Is opgeblazen en op de spoorbaan terechtkwam. Het spoorwegverkeer is gestremd, zo heeft het Italiaanse persbureau A.N.S.A. meegedeeld. Verona ligt ongeveer 32 kilome ter ten zuiden van de provincie Alto Adige, waar de laatste tijd verscheidene aanslagen met dyna miet zijn gepleegd tijdens de strub belingen in zuid-TiroI, waar de Duitse bevolking onafhankelijkheid wenst. Administrateur pleegde fraude DEN HAAG, 10-7. De 49-jarige Haagse administrateur L. van O. i9 door de Haagse poli-tie aange houden wegens fraude bij de ver eniging op kleuterzorggebied waar hij werkte en wegens oplichting. In de afgelopen tien jaar moet van O. in totaal zeker 80.000 gulden uit de kas van de vereniging hebben genomen teneinde privé-kosten te dekken. Maar dit is vermoedelijk nimmer opgemerkt omdat hij 9teeds de kosten zou hebben aan gezuiverd met gelden verkregen door oplichting. De Amerikaanse presi dent Kennedy houdt op het ogenblik met zijn naaste adviseurs regelma tig besprekingen over de kwestie-Berlijn in het bijzonder en over Duits land in het algemeen. Deze foto van een bespre king op de binnenplaats van het zomerverblijf van de president in Hyannis Port, toont v.l.n.r.: de Amerikaanse minister v. defensie, Robert S. Mc- Namara, de militaire ad viseur, generaal Maxwell D. Taylor, kortgeleden als zodanig aangesteld, de president en' de minister van buitenlandse zakent Dean Rusk. Passagiersschip ontploft BEIRA, (Mozambique), 10-7. De ramp met de „Save", het Portugese passagiersschip dat vrydag by Mo zambique aan de grond liep, in brand vloog en ontplofte, heeft waarschijnlijk 237 mensenlevens geëist. De dood van vier Portugese zee lieden staat vast. Zes Afrikaanse zeelieden en 227 passagiers worden nog vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen. Voorts zijn. 219 passa giers gered. Het Portugese persbureau Lusi- tania schrijft dat het de grootste scheepsramp uit de geschiedenis van Mozambique is. Een gedeelte van de geredden bevindt zich op het moerassige strand in de nabijheid van de plaats waar de „Save" aan de grond liep. Zij worden met behulp van heli kopters naar ziekenhuizen ge bracht. Nadat een deel van de passagiers en de lading zondag aan land was gebracht en de „Save" was losge komen brak plotseling een zeer felle brand uit. Enkele passagiers en leden van de bemanning spron gen in de woelige zee. De „Save" was spoedig geheel uitgebrand. DEN HAAG, 10-7. „The Obser ver" schrijft in een artikel van zijn correspondent in Singapore dat ge neraal Nasoetion er in Londen op nieuw de nadruk op heeft gelegd dat zijn land een vreedzame oplos sing zoekt voor het vraagstuk west Nieuw-Guinea. „'Intussen is onthuld dat presi dent Kennedy een beroep op pre sident Soekarno heeft gedaan de vrede te bewaren, terwijl' Was hington, dat tot nu toe pro-Neder lands heette te zijn, bezig is met „een nieuwe benadering" voor het vraagstuk. Dit heeft de groeiende overtuiging van Indonesische lei ders versterkt dat internationale diplomatieke druk alleen hen spoe dig in staat zou kunnen stellen het gebied zonder strijd aan de Neder landers te ontrukken. Het gevaar dat Djakarta zijn ge duld zou kunnen verliezen en een grote internationale crisis zou kun nen oproepen door een militair of fensief tegen het Nederlands be stuur in dit moeilijke gebied te be ginnen, is daar theoretisch afge nomen. De Indonesische premier heeft echter in het parlement meege deeld dat de regering bereid is de Nederlanders op elk terrein, waar onder militair, tegenover de Neder landers te staan om hen uit West- Irian te krijgen. Buitenlandse diplomatieke des kundigen wijzen er echter op dat Soekarno en zijn ministers hun aandrang om West-Irian over te dragen combineren met bedreigin gen en sommigen vragen zich reeds af of de boodschap van Kennedy niet was ingegeven door de door Verkeersmisdrijven in cijfers DEN HAAG, 10-7. Uit een recen- te publicatie van het Centraal Bu- jrau voor de Statistiek (statistiek toepassing der wegenverkeerswet 1959) blijkt dat in 1959 7703 ver keersmisdrijven tot een veroorde ling leidden, d.i. ongeveer 3 pet. minder dan in 1958. «De meeste dezer vonnissen (4950) betroffen „rijden onder drankin vloed". Daarvan had ruim Vi be trekking op bestuurders van auto's, motorfietsen en scooters, bijna de helft op wielrijders, de rest op bromfietsers. Wegens doorrijden na een ongeval werden 1118 personen veroordeeld; wegens joyriding 1057 voor het merendeel jeugdige per sonen. In 89 gevallen waren slacht offers dodelijk getroffen, in 264 zwaar gewond. In totaal waren slechts pet. van de veroordeelden vrouwen, bij doorrijden na een ongeval echter 6 procent. Rusland toegezegde wapenleveran ties aan Indonesië. Zij vrezen dat de Indonesiërs zouden kunnen worden verlokt hun strijdkrachten tegeni de Nederlanders in te zetten indien Den Haag, aangemoedigd door een kleine minderheid van belanghebbende regeringen, blijft weigeren het gebied op te geven, aldus het blad". Prinsessen zagen West Side Story AMSTERDAM, 10-7. Maandag- avond hebben de prinsessen Bea trix, Irene en Margriet met drie vriendinnen in het theater Carré te Amsterdam de voorstelling van de West Side Story bijgewoond. In de pauze nam het gezelschap een kijkje op het toneel. In de arties tenfoyer, waar de medewerkers van de West Side Story bijeen wa ren, werd een kopje koffie gedron ken. De prinsessen maakten daar een praatje met de hoofdpersonen uit de musical: Maria, Anita en Tony. W agenmakerij uitgebrand HAZERSWOUDE, 11-7. Om- streeks drie uur maandagnacht is brand uitgebroken in de wagen makerij annex houthandel van de firma C. Bogaard aan het West einde te Hazerswoude. De brand weer uit Hazerswoude was snel ter plaatse maar kon de zich snel uit breidende brand niet voldoende be strijden zodat assitentie van de vrijwillige brandweer uit Bent huizen werd ingeroepen. Binnen het uur was men de brand meester. De belendende percelen konden worden behouden. De wagenmake rij brandde geheel uit. De brand is vermoedelijk ontstaan tengevolge van het stoken van een fornuis. De grootte van de schade is nog on bekend. Nederlandse stuurman schreef bekentenis ROTTERDAM, 10-7. De stuur man van de 300 ton metende kust vaarder „Wiema", de 29-jarige H. W. R. uit Amsterdam, die momen teel verdacht van moord op een 21-jarig dienstmeisje in het kleine plaatsje Menai nabij Liverpool, in handen is van Britse justitie, heeft in feite zijn daad toegegeven in een brief aan zijn vrouw, welke een mede-opvarende op zijn ver zoek uit Engeland ha^ moeten smokkelen. De brief is echter op het ogenblik in handen van de En gelse politie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 'I i De ware rijkdom bestaat in het gemis aan behoeften. POINT ARGUELLO, 10-7. De Amerikanen hebben maandag te vergeefs getracht een Midas-kunst- maan voor het waarnemen van lan_ ceringen van raketten in een baan om de aarde te brengen. De dertig meter lange raket kwam niet van het startblok op de basis Point Arguello in Californië. Een enorme vlam kwam uit de uit laat van de raket, gevolgd door dichte, zwarte rook, maar de raket kwam niet van de plaats. De kunstmaan zou in haar baan over de Sowjet-Unie hebben moe ten gaan. Agent verdacht van verduistering GRONINGEN, 10-7. Een hoofd- agent van gemeentepolitie te Ha ren, de 41-jarige R. van der Z., die Noordharen als standplaats heeft, is tezamen met zijn echtgenote verdacht van verduistering aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld. Het echtpaar is in gesloten in het huis van 'bewaring te Groningen. De verduistering zou gelden betreffen die zij van een in zameling voor een reisje voor ouden van dagen onder zich had den. Het geld zonuden zij voor zichzelf hebben gebruikt. ONGELUKKEN OP DE WEG ARNHEM. De 12-jarige A. J. Willighagen uit Arnhem is om het leven gekomen, bij een verkeerson geval. Vlak voor een motorrijder stak de jongen in zijn woonplaats de weg over. Met een schedelba- sisfractuur moest hij in het ge meenteziekenhuis worden opgeno men, waar hij kort na aankomst is overleden'. ZANDVOORT. Op de Noord boulevard in Zandvoort zijn twee auto's frontaal met elkaar in bot sing gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een- 32-jarige on der invloed van alcohol verkeren de kellner, die met zijn auto op het. linker gedeelte van de weg reed. Van de vijf inzittenden van de andere wagen werd er een le vensgevaarlijk, twee ernstig en twee lichtgewond. Zij zijn opgeno men in het Grote Gasthuis in Haarlem. RIJSWIJK. De 32-jarige motor rijder C. J. K. uit Rijswijk is ver ongelukt toen hij op de N.A.M.- weg in deze gemeente op de brom fietser E. D., eveneens uit Rijswijk, inreed. De motorrijder is waar schijnlijk tijdens het remmen ge slipt en kreeg bij zijn val de motor boven op zich waardoor hij op slag werd gedood. De bromfietser liep geen noemenswaardig letsel op. ROTTERDAM. De 14-jarige jon gen Willy van der Zalm, van de Hordijk in Rotterdam, die eerder met zijn fiets tegen een stilstaande auto reed, is tijdens het weekend in het ziekenhuis „Dijkzigt" over leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1