Lantlbouvvhuishoudschool Zierikzee HET PROCES- EICHMANN De V.S. en de Duitse kwesties 108 mijnwerkers omgekomen bij mijnramp in Tsjechoslowakije ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 10 JULI 1961 No. 19002 ONDERWIJS Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der twee- dagsnaaicursus: M. W. S. Boot, Kerkwerve; C. J. de Waaij, Dreischor; H. D. Bakker, Ouwerkerk; M. J. Willemse, Zie rikzee; C. v. IJsseldijk, Kerkwerve; E. Manni, Kerkwerve; P. P. Ber- revoets, Zierikzee; M. J. J. Opree, Brouwershaven; J. C. Kooman, Kerkwerve. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der eendags- naaicursus: C. KJ. Folmer, Nieuwerkcrk; A. P. v. d. Werf, Ouwerkerk; H. H. Stouten, Oosterland; A. Zwager, Oosterland; M. A. Hage, Ooster land; M. E. Bolle, Zierikzee; H. M. W. Mol, Zierikzee; J. M. Jakobsen, Zonnemaire; I. M. Fierens, Nieu- werkerk; F. J. M. v. d. Berg, Ouwerkerk; A. C. Snijders, Zierik zee; S. J. Stouten, Nieuwerkcrk; M. v. d. Have, Oosterland; M. v. d. Weele, Eikerzee. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der middag- handwerkcursus: M. W. Viergever, Kerkwerve; C. J. Folmer, Nieuwerkerk; A. C. v. cl. Werf, Ouwerkerk; A. P. v. d. Werf, Ouwerkerk; M. S. Hanse, Duivendijke. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der middag naaicursus: Dames: P. de Moor-Provoost, Schuddebeurs; N. Boot-van Sluis, Zierikzee; G. F. J. Visser-Groenen- daal, Nieuwerkerk; W. A. Doele- man-Stols, Nieuwerkerk; M. Lie- vense-der Weduwen, Nieuwerkerk; N. W. Kloet-van Dijk, Noordgouwe; J. H. Paauwe-Overbeeke, Zonne maire; S. L. Verburg, Noordgouwe; N. P. van Schelven-v. d. Zande, Zierikzee; J. A. v. d. Linde-v. d. Velde, Dreischor; D. Klompe-v. d. Bijl, Zonnemaire; A. van Lent-aan het Rot, Schuddebeurs; A. Lieven- se-Klompe, Serooskerke; M. J. v. d. Stolpe-Steur, Ellemeet; E. v. d. Zande-v. d. Bijl, Nieuwerkerk; T. H. Geluk-Delst, Noordgouwe; A. J. van Oeveren-Gast, Bruinisse; C. Delst-Koopman, Zierikzee; P. van Westen-Flohil, Capelle; J. G. Krips- Doeleman, Zierikzee; C. M. Rib- bens-Doeleman, Zierikzee; J. E. v. Wijk-Vijverberg, Noordgouwe; A. Franke-de Zwaan. Zierikzee; M. S. A. Steendijk-van Staalen, Nieuwer kerk; C. Dalebout-Neven, Nieuwer kerk; W. J. Anker-Verheul, Zon nemaire; N. M. de Vreugd-de Jonge Zierikzee; J. A, Doeleman-Buijze, Zierikzee; N. P. Hanse, Noordwelle; E. Elgersma-v. d. Harst, Ellemeet; C. J. van Putte-Versprille, Zonne maire; P. de Roo-Meerhof, Renesse; C. A. Giljamse-Hoek, Renesse; J. Kort-Brekelmans, Noordgouwe; A. v. d. Hoek-v. d. Gaast, Renesse; M. N. Visser-Groeneveld, Zierikzee. LAND- EN TUINBOUW Bestryding van vliegen Een van de meest voorkomende insekten is wel de huisvlieg. De be strijding hiervan wordt vooral op de boerderij nog veel te weinig toegepast. Iedere veehouder weet toch uit ervaring, hoe de dieren door dit insekt gekweld worden, onrustig zijn waardoor hun prestatievermo gen daalt tot schade van hun be drijf. Maar ook uit een oogpunt van volksgezondheid is het van zeer groot belang, dat de bestrijding van vliegen op de boerderij plaats vindt. In allerlei vorm zijn afweermid delen tegen dit ongedierte bekend. Thans hebben de Bayer-fabrie- ken een produkt ontwikkeld, nl. Muscaronstroken, waardoor alle vliegen worden gedood. De behandéling is zeer eenvou dig en toepassing vindt vooral plaats in varkensstallen, maar ook voor ander vee (koeien en paarden) betekenen deze stroken een uit komst. Wel dient men er voor te zorgen dat het vee de stroken niet kan bereiken. Breng de stroken in de gehele stalruimte aan, dus niet in een klein gedeelte of hoek van de stal waarin b.v. het vee staat. Bevestig de uiteinden aan ka bels, leidingen, spijkers of haken en leidt ze vandaar naar de tegen overliggende muur. De stroken moeten niet te ver doorzakken, maar mogen ook weer niet te strak gespannen zijn. Minder appels en peren dan vorig jaar DEN HAAG. Voor dit jaar moet, naar de stand van de gewassen op het ogenblik, gerekend worden op een geringere oogst van appels en peren dan vorig jaar. Dc directie tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij raamt de oogst aan appels voor dit jaar op omstreeks 300 miljoen kilo, tegen 385 miljoen kilo in het afgelopen seizoen, en die van peren op 325 miljoen kilo, tegen 137 miljoen kilo bij de vorige oogst. Dit is de schatting van de han- delsproduktie, waarbij dc oogst uit volks- en particuliere tuinen buiten beschouwing is gelaten. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der avond naaicursus: Dames: W. Sweere-Roding, A. v. Geesbergen-Adema, M. J. C. de Bruijne-de Vlieger, J. M. Schoen maker, E. M. van der Klift, P. M. Bergmans-Cashoek, J. K. la Gasse, T. G. Cashoek, H. M. de Vlieger- Huisstede, N. v. d. Welle-v. d. Velde, L. J. Krijnse Locker-Flik- weert, T. C. van Dijk-de Landme ter, T. Eveleens-Druken, Zierikzee; J. Geelhoed-Boot, Oosterland; N. v. de Weijde-Verstraaten, Noordgou we; E. Quist-Wesdorp, Noordgou we; A. der Weduwen-Steendijk, M. Kesteloo-Hage, Kerkwerve, A. J. van Langeraad-der Weduwen, Kerkwerve; S. M. Leeuwe-de Zwarte, Zierikzee; J. J. Ganzeman- Oosse, Noordgouwe; J. H. F. v. d. Vliet-Koopman, Zierikzee; A. Han- se-Hogerheijde, Zierikzee; C. Wa- gemaker-Oosse, Noordgouwe; C. A. v. d. Kleijn, Zonnemaire; M. A. Stouten, Zierikzee; C. J. v. d. San- de, Zonnemaire; W. C. van Bloois, Zonnemaire; L. J. van As, N. P. van As, M. J. de Blonde, Noord gouwe; J. J. C. Fonteine, Zonne maire; E. Boot, Kerkwerve; A. Huijgens, Kerkwerve; W. A. Kik, A. G. Bom, J. Vane, Nieuwerkerk; P. E. de Regt, Noordgouwe; S. J. Verburg, J. H. van der Maas, P. A. Bolkenbaas, C. M. Glerum, P. M. de Jonge, L. Berman, J. Catshoek, H. M. Meerdink, Zierikzee. Tocht in oude reddingboot SINGAPORE. Vier Duit- sers en een Nederlanden (de 30-jarige Klaus Leu- polz, de 25-jarige Alfred Dreckmann, de 21-jarige Peter Brysinski, de 23-ja- rige Heinz Viet en de 26- jarige van der Voort - woon plaats niet bekend), zijn met een oude redding boot uit Singapore naar Australië vertrokken, waar zij zich ivillen proberen te vestigen. Toen zij in Sin gapore aankwamen hadden zij geen gelden genoeg voor een gewone zeereis maar ivel om een ottde redding boot met een dieselmotor te kopen. Van een jachtbe- zitter ter plaatse kregen zij een stel zeilen. Vorige week donderdag vertrokken zij uit Singapore met als eer ste bestemming Noord- Borneo. Via de Philippijnen en Nieuw-Guinea willen zij in Australië komen. Beperking zeehondenjacht in Zeeland DEN HAAG. De directie Fauna beheer van het ministerie van landbouw en vissery zal dit jaar - met instemming van de Jachtraad - geen vergunningen afgeven voor het schieten van zeehonden in de wateren van Zeeland. Deze maatregel is ingegeven door de - blijkens tellingen in juni zeer lage zeehondenstand, zodat ernstige vrees bestaat, dat de zee hond uit deze wateren kan ver dwijnen. Voor de noordelijke wa teren (Waddeneilanden) zullen nog wel jachtvergunningen kunnen worden uitgegeven. Voor de jacht op zeehonden in het algemeen zal een voorschrift gaan gelden, waarbij het verboden zal zijn de dieren te bejagen van uit een boot. Door het uitschakelen van deze „onweidelijke" jacht en het sparen van bepaalde populatie, hoopt men de zeehondenstand te versterken en de zeehond voor de Nederlandse fauna te behouden. Bessenpluk op Zuid-Bevelanil KAPELLE. Het is de afgelopen week op Zuid-Beveland zeer druk geweest met de pluk van rode en zwarte bessen. In de kleinfruitcen- tra van dit gebied en met name in Kapelle-Biezelinge en omgeving kwam men handen te kort om de snelrijpende vruchten te plukken. Vooral veel vrouwen en meisjes hielpen bij de pluk van de bessen welke dit jaar over het algemeen een zeer grote kilo-opbrengst ge ven. Geregeld waren er deze week in Kapelle-Biezelinge op de veiling dagaanvoeren van 40 ton rode bes sen en 20-25 ton zwarte bessen. Van rode bessen waren de fabrie ken in het binnenland en in Frank rijk de belangrijkste afnemers. Op vallend was echter ook het grote kwantum dat dagelijks wordt ge kocht door de binnenlandse hande laren voor verse consumptie. In geen jaren zijn er in Zeeland zo veel rode bessen voor verse con sumptie verkocht al9 dit jaar. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitic Provinciale Waterstaat-CWS 4-1. Heden (maandag)avond wordt gespeeld Provinciale Waterstaat-Kon. Zec- landia (kwart over 7). JERUZALEM. Dr. Servatius heeft vrijdagmorgen het verhoor van zijn j cliënt Adolf Eichmann als „getuige a decharge" beëindigd. Tijdens dit verhoor, dat veertien 2ittingen in beslag heeft genomen, heeft Eich mann geen enkele maal ook maar enige rechtstreekse verantwoorde lijkheid voor de tegen de Joden be gane misdaden erkend. Ook vrijdag verklaarde Eichmann de dood van geen enkel mens op zijn geweten te hebben. „Dit zou zo niet zijn, als ik orders om te doden had gegeven, doch dergelijke orders heb ik nooit gegeven", aldus beklaagde tegen zijn rechters. In het verdere verloop van de zitting stelde Servatius aan Eich mann de volgende vraag: „U heeft de deportaties naar de verschillen de kampen uitgevoerd. Was het u bekend, dat in ieder geval een deel van hen moest sterven?" Eichmann verstrakte in zijn stoel, leunde voorover en ant woordde langzaam, zorgvuldig zijn woorden kiezend: „Op grond van ontvangen orders moest ik de de portaties naar de kampen uitvoe ren. Ik moet toegeven te hebben geweten dat een deel van hen in deze kampen zou worden gedood". BONN, 7-7. In diplomatieke krin gen in Bonn verluidt dat de Ver enigde Staten een eenzijdig optre den van de Sowjet-Unie in de kwestie-Berlijn en Duitsland zul len beantwoorden v.met opzegging van de viermogendheden overeen komst van 1945. Dit zou in het ver wachte Amerikaanse antwoord op de Sowjet-Russische memoranda tot uiting worden gebracht Een dergelijke opzegging zou o.a. bete kenen dat de annexatie door de Sowjet-Unie van oost-Pruisen niet meer erkend zou worden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: J. M. de Raad, Hei en Boeicop. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Sirjansland: J. van Vliet, em.pred. te Breskens. Beroepen te Wieringermeer: S. Tijmstra, Retranchement; te Bo- ven-Hardinxveld: E. J. Schimmel, Oud-Beijerland; te Wezep: J. Ver maas te Veenendaal; te Sint Phi- lipslanfj (toez.) en te Wilnis: J. J. de Heer, Bablyloniënbroek; te Leeuwarden (vac. W. Bartlema) (toez): A. Moll, Steenderen; te Oude en Nieuwe Niedorp (toez.): H. M. Stam, vicaris te Drimmelen; te Nieuwolda: M. H. Boogert, vic. te Scheveningen. Aangenomen naar Amsterdam (als studentenpredikant, vac. dr. G. van Leeuwen): mr. A. A. A. E. A. Voerman, legerpredikant te Breda. Bedankt voor s-Gravenhage (wijkgem. 33, in wording): W. P. ten Kate, Delft; voor Giessendam- Neder-Hardinxveld (2de pred.pl.): T. Langerak, Vinkeveen. Ger. Kerken Beroepen te Hasselt: kand. A. Verdoorn, Voorschoten. Chr. Ger. Kerken Beraepbaar: H. Boersma, Lisse; K. Boersma, Apeldoorn en J. Kie vit, Apeldoorn. Ger. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle en te Sint Annaland: kand. G. Schip- aanboord, Leiden. Vier boerderijen in Kerkwerve verkocht Naar wij vernemen zijn in de laatste weken een viertal land- buowbedryven in Kerkwerve in andere handen overgegaan. De leeftyd van de eigenaren landbou wers en de zorgen om een econo mische bedrijfsvoering te verwe zenlijken zijn factoren, welke in verschillende gevallen tot verkoop hebben doen besluiten. tul H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben vorige week van de Scheveningse pier een vlootschouw van de Koninklijke Marine afgenomen. PRINSES BEATRIX DOCTORANDUS IN DE RECHTSGELEERDHEID DEN HAAG, 7-7. Officieel wordt medegedeeld: „H.K.H. Prinses Bea trix is vrijdag aan de Rijksuniver siteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrye studierichting. De prinses is thans doctorandus in dc rechtsgeleerd heid". Een stralende prinses Beatrix kwam gearmd met haar overgeluk kige moeder uit de poort van het Leidse universiteitsgebouw. Een enthousiast „hoera" van tientallen studenten ging op, toen de prinses naar buiten kwam en het nieuws over haar succes bekend werd. De koningin ging met haar ge slaagde dochter en de prinsessen Irene en Margriet direkt naar het clubgebouw van de Leidse vrouwe lijke studentenvereniging, waar zij werden ontvangen door een en thousiaste groep van studievrien dinnen van prinses Beatrix. De prinses werd hier toegezongen en gefeliciteerd met haar geslaagd examen. FINANCIEN EN ECONOMIE 1961 zal financieel onbevredigend jaar zijn voor de K.L.M. NEW YORK. De president-direc teur van de K.L.M. drs. E. H. van der Beugel, heeft op een alhier ge houden persconferentie verklaard dat 1961 voor de K.L.M. een finan cieel onbevredigend jaar zal zijn. De heer van der Beugel zeide dat de herwaardering van de gulden in het begin van dit jaar waarschijn lijk voor de K.L.M. een daling aan inkomsten met 5 procent zou be tekenen. Hij noemde voorts een da ling in de ontvangsten uit het noord Atlantische personenvervoer als een der oorzaken voor de te verwachten daling van de winst. De president-directeur van de K. L.M. zeide voorts aan te nemen dat een deel van de daling in het trans atlantische luchtvaartverkeer van de Verenigde Staten op Europa was te wijten aan de Amerikaanse recessie van 1960. De heer van der Beugel weigerde commentaar te geven op de klacht van Pan Ame rican World Airways en Trans World Airlines dat de K.L.M. haar luchtvervoersrechten op bepaalde routes had overschreden. „Alles wat ik in dit stadium kan zeggen is dat wij het geheel oneen9 zijn met deze klacht", aldus de heer van der Beugel. RAMPZALIGE BRAND PRAAG, 8-7. Volgens een bericht van de Tsjechoslowaakse radio zijn vrijdagavond 108 mijnwerkers omgekomen by een brand in een steenkolenmijn in Dolni-Sucha, in het steenkolendistrict Ostrava. De reddingspogingen duren voort doch geen der 108 arbeiders kon worden gered. De „Dukla" mijn, waarin de ramp zich voordeed, ligt 290 km. ten oosten van Praag en 16 km. van de Poolse grens. De brand breidde zich zeer snel uit, aldus het Tsje chische persbureau Ceteka. Reddingsploegen uit het gehele steenkolenbasin snelden onmiddel lijk naar de plaats van de ramp en bestreden het vuur tot de ochtend uren om de mijnwerkers te redden. Ondanks bovenmenselijke inspan ning om de ingesloten slachtoffers te redden, kwamen de 108 mensen om het leven. In mei vorig jaar kwamen bij een gasontploffing in de Hlubina- mijn in Tsjechoslowakije 54 mijn werkers om. UTRECHT. Op een niet bevei ligde overweg tussen Borne en Henijelo is een 2-jarig meisje ge grepen door een trin. Het kind was op slag dood. De trein had een half uur vertraging. Gebouw in Havanna ingestort HAVANNA, 8-7. In het oude ge deelte van Havanna is vrijdag een gebouw van drie verdiepingen in gestort. Vier mensen kwamen hierbij om het leven en acht wer den gewond. Men vreest dat er nog slachtoffers onder het puin bedol ven zijn. Een grote stofwolk hin derde het reddingswerk. Men schrijft het instorten toe aan on dermijning van de fundamenten door de jongste regens. In de win kelstraat waar 't gebouw stond lie pen op het ogenblik van de instor ting veel mensen. De V.P.R.O. en commercieële t.v. BARCHEM, 7-7. „De V.P.R.O. hoopt binnenkort met een project te komen waarin een structuur voor de reclame in de t.v. wordt aangegeven, welke noch aan de grensoverschrijdende eisen van een deel van het bedrijfsleven, zoals weergegeven in de nota der staats secretarissen, noch aan de overdrij vende schilderingen der federatie toegeeft, doch de zaak tracht te re duceren tot haar normale propor ties". Dit zei vrijdagmiddag de voorzitter van de V.P.R.O., dr. J. A. de Koning, in zijn openingsrede op de algemene ledenvergadering van de V.P.R.O. „Ook het bedrijfsleven is een deel van de cultuur, verantwoorde reclame heeft zin en de inkomsten door de reclame hebben wij bijzon der nodig voor een gezonde ont wikkeling van de gehele Neder landse t.v.", aldus dr. de Koning. Regenjas voor Bescherming Bevolking DEN HAAG. Ten behoeve van het personeel der organisatie Be scherming Bevolking is voor het departement van binnenlandse za ken een regen/winterjas ontworpen waarvan een beperkt aantal zal worden aangemaakt om aan prak tijkproeven te worden onderwor pen. De jas is gemaakt van dubbele, waterafstotende katoen en is wat het model betreft vrijwel gelijk aan de jassen, die bij het leger in gebruik zijn. Voor gebruik in de winter kan de jas worden voorzien van een losse voering. Er zullen twee typen worden beproefd: een inknoopbare voering van wollen stof en een los onder de jas te dragen voering van schuimplastic. DE NIEUWE WERELD 10. „Gaan we mee, Aram?" herhaalt Presto zijn vraag. Aram draait zich om en kijkt de jongen ernstig aan. „U doet me daar een aantrekkelijk voorstel, sir", wendt hij zich dan tot Cabot. „Maar er is een moeilijkheidik draag de verantwoording voor het welzijn van deze jongenik geloof niet, dat ik hem aan de ge varen, die aan deze ontdekkingsreis verbonden zijn, mag bloot stellenBovendien, hij is nu vijftien jaar en het wordt tijd dat hij een vak leert om later op eigen benen te kunnen staan „Ik kan toch zeeman worden", roept Presto teleurgesteld, „dan kan ik als scheepsjongen beginnen op deze reis". „Neen, dat is een veel tc riskante manier om de kost te ver dienen", zegt Aram beslist. „Misschien weet ik een oplossing", zegt Cabot. „Wat zou je ervan denken om leerjongen te worden bij mijn kaartenmaker, Presto? Dan kun je eerst een paar jaar leren, hoe je zeekaarten moet tekenen en later kun je, of aan de wal blijven of mee het zeegat uitgaan!" „Een uitstekend plan!" roept Aram opgetogen. „Een pracht kans!" valt Agua hem bij. „Ik heb nooit een vak geleerd, Presto, en wat was er van mij geworden voor ik Aram leerde kennen? Een zakkenroller!" Maar Presto kijkt sip voor zich uit en haalt mis troostig de schouders op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5