DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF ROEPT HET WESTEN OP „WIJSHEID TE TONEN" INZAKE DUITSE KWESTIE Generaal Norstad legt verklaring af over westelijke kracht Overstromingen in India Ook N.S.-directie wil verbetering arbeidsvoorwaarden Droeve balans van Algerije Kranten gedupeerd door staking Delft had zeer rumoerige zondagavond MAANDAG 10 JULI 1961 117e jaargang No. 19002 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lokenman 6c Ochtman, Geen inkrimping van Russische strijdkrachten MOSKOU, 8-7. Chroesjtsjef heeft zaterdag een beroep gedaan op Ruslands bondgenoten uit de laat ste wereldoorlog om „wijsheid te tonen bij het regelen van de Duitse kwestie en met andere vredelie vende landen aan de conferentie tafel te gaan zitten teneinde een vredesverdrag te sluiten". De Russische premier sprak op een receptie in het Kremlin voor pas afgestudeerden van de Russi sche militaire academies. Chroesjtsjef, die zich speciaal tot Kennedy, de Gaulle en Mac- Millan richtte, verklaarde dat er op het ogenblik niets vreedzamers kan geschieden dan het sluiten van een vredesverdrag en het opruimen van de sporen van de laatste we reldoorlog. Grotere defensiebegroting Rekening houdend met de mili taire voorbereidingen van de Navo zo zei Chroesjtsjef, is de Russische regering verplicht het ministerie van defensie opdracht te geven om de voor 1961 voorgenomen inkrim ping van de Russische strijdkrach ten tot nader order op te schorten. De Russische premier maakte voorts bekend dat zijn regering be sloten heeft nog dit jaar ruim 3,1 miljard roebel meer voor de defen sie uit te trekken, waardoor het budget voor defensie in totaal rond 12,4 miljard roebel zal bedragen. Chroesjtsjef zei dat zijn regering deze maatregelen wel moest nemen in verband met de veiligheid van het Russische volk. Drie „oplossingen" De Sowjet-Unie .aldus Chroesjt sjef, wil zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de bewoners van west-Berlijn en ook geen afbreuk doen aan het prestige van de V.S., Enge,land en Frankrijk. De Russische premier stelde de volgende drie oplossingen van het vraagstuk-Berlijn voor: waarborgen van de vier grote mogendheden, Rusland, de V.S., Engeland en Frankrijk; waarborgen van de neutrale landen en o waarborgen van de V.N. Als het westen nog betere voor stellen in petto heeft, laat het die dan doen, zo zei hij. Chroesjtsjef verklaarde dat de Russische rege ring het diep betreurde dat be paalde ex-bondigenoten geen vre desverdrag willen sluiten en dat de Westduitse regering de haar toegestoken hand niet wil aanne men. Westelijke reactie WASHINGTON, 8-7. In Was hington ziet men in Chroesjtsjefs „Berlijnse bal kan heel eind teruggekaatst" doen, een factor uitmaakt. De generaal liet ook zijn visie horen over twee aspecten van de „onverminderde dreiging van de Sowjet-agressie". De Russische weigering bij de kernproevenconferentie in Genève om zelfs ook maar een redelijk controlesysteem in overweging te willen nemen heeft voor het ogen blik het vooruitzicht en de hoop op een veilige en zekere ontwapening versomberd en wellicht vernietigd. Het tweede aspect is, uiteraard, Berlijn. Chroesjtsjefs goed gepro pageerde aanvallen tegen de reoh- ten en verplichtingen der westelij ke bondgenoten in Berlijn eisen, dat onze morele en militaire kracht zodanig is, dat zij een duidelijke weerspiegeling is van het positieve, dynamische en vastberaden karak ter van onze volkeren en onze re gering, aldus de Navo-bevelhebber. WASHINGTON, 9-7. Generaal Norstad, de opperbevelhebber der Navo-strijdkrachten heeft in een verklaring voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, die zondag voor publi catie is vrijgegeven, gezegd dat de Navo-strjjdkr achten gedurende een beperkte periode „zich zeer goed van hun taak zulïen kunnen kwijten". Het heden is een tijd voor rus tige opbouw van een kracht, die de „Berlijnse bal een heel eind naar Chroesjtsjef terug kan kaatsen". Generaal Norstad zei dat hoewel hij de sterkte der Navo onvoldoen de acht om „de volle last van onze verantwoordelijkheden" uit te voe ren, hij er zeker van is dat zij in het Russische denken over wat men ten aanzien van Berlijn zal C.H.U.-ZOMERCONFERENTIE ,Er gaat iets mis met de jeugd, vooral in de steden' ZEIST, 8-7. Op de laatste dag van de CHU-zomerconferentie, die op Woudschoten, in Zeist is gehou den, heeft het Eerste Kamer-lid dr. J. W. van Hulst zjjn visie gegeven op de jeugdsituatie in Nederland. Hij is tot de conclusie gekomen dat er iets mis gaat met het kind, voor al in de steden. Het kind, zo zei hij komt stilte te kort, het ontbeert rust en ruimte. Een nieuw begrip heeft zijn intrede gedaan, de psychiater spreekt thans van flatneurose. De" gezinnen voe ren een strijd tegen, het lawaai, een strijd die in het bijzonder voor naar de stad gemigreerde gezinnen, zeer moeilijk is. In dit verband merkte dr. van Hulst op dat er in ons land bij de woningbouw veel te weinig aandacht i9 besteed aan de geluids isolatie. In dat opzicht zijn wij ja ren ten achter. Dat de woning de ruimte der rust moet zijn, schijnt een verouderd principe, wat aan woningen van gemigreerde gezin nen veranderd moet worden, lijkt een nauwelijks ontdekte wijsheid. Het kind moet worden verlost van de akoustische druk, aldus dr. van Hulst. Van lawaai naar lawaai Een bekend verschijnsel is, dat het van lawaai vlucht naar lawaai. Overal wordt men achtervolgd door de afvalprodukten van de moderne techniek, de jukebox etc. In dit verband sprekend over het zg. bermtoerisme, zei dr. van Hulst dat medici in Duitsland menen, dat de overgang van het drukke stadsle ven naar de stilte der natuur scha delijk kan zijn voor het kind. Het kind dat deze stilte niet meer kan verdragen is de neuroticus van morgen. Afsterven vruchtbomen in Engeland Ook in Engeland komen de ge volgen van de wateroverlast van 1960 steeds sterker naar voren. Vele fruitkwekers maken zich be zorgd over de zwakheid, soms zelfs afsterven van de bomen. De verschijnselen komen sterker naar voren nu het enkele weken droog is geweest. De wortelactiviteit is zeer klein, omdat een groot deel van de wor tels is afgestorven en nu ziet men droogte-, ja, zelfs afstervingsver schijnselen bij de bomen. Deze be richten komen vooral uit Berkshire, Herefordshire en Buckingham shire. In vele andere gewassen ziet men eveneens verschijnselen van slech te groei en bladstand; deze zijn alle terug te voeren op de water overlast en het daarmee verband houdende verlies aan plantenvoe- dingsstoffen. besluit om de Russische strijd krachten voorlopig op peil te hou den en meer gelden uit te trekken voor de defensie een teken dat de Russische houding tegenover Ber lijn onbuigzamer is geworden. Ook beschouwt men dit besluit in ze kere zin als een „mobilisatie-ge- baar". Men meent dan ook dat Chroesjtsjef de crisis rond Berlijn op het kookpunt wil houden en men vraagt zich af of Kennedy nu niet gedwongen zal zijn militaire voorbereidingen te treffen om Chroesjtsjef er van te overtuigen dat het westen ook niet voor mili taire dreigementen zal wijken. NEW DELHI, 8-7. Door over stromingen dis de staten Kerala, Madras en Mysore in zuid-India hebben geteisterd, zijn vorige week ten minste honderd mensen om het leven gekomen, aldus in New Delhi ontvangen berichten. Kerala is het ergst getroffen. De crisis is daar over het hoogtepunt heen maar ten minste 64 mensen zijn daar door de overstromingen en grondverschuivingen omgeko men. Duizenden zijn dakloos. Er zijn nieuwe berichten binnen gekomen over overstromingen als gevolg van zware regens in de staat Radjasthan in het noorden. In Orissa, in het oosten, hebben de rivieren Brahmani en Baitarani grote stukken land onder water gezet. Geschenk voor Chroesjtsjef verkocht MILWAUKEE, 9-7. Een licht vaartuig met een straalmotor dat president Eisenhower indertijd pre_ mier Chroesjtsjef ten geschenke had willen geven* is naar de- Ver enigde Staten teruggezonden en aan de Presbyteriaanse zending in Ethiopië verkocht. Het vaartuig dat zes meter lang is en 18.000 gul den heeft gekost, heeft een jaar lang in d? Amerikaanse ambassade te Moskou gelegen. Het is voor 12 000 gulden aan de zendelingen verkocht. Eisenhower wildg Chroesjtsjef deze boot schenken tijdens het be zoek dat hij vorig jaar als presi dent van de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie zou brengen. De Russische premier verzocht om af gelasting van het bezoek wegens het incident met de U-2. Verscheidene gewonden bij busongeluk BRUSSEL, 9-7. Door een defect aan rem- en stuurinrichting is za terdagavond bij Kortrijk in België een bus omgeslagen, die de leden van een muziekkorps vervoerde. Vijftig inzittenden werden gewond. De autobus reed langs een ka naal, toen het ongeluk zich voor deed. Het voertuig reed van een twee meter hoge berm af, vernielde over een afstand van twintig meter het langs het kanaal lopende hek werk en kwam vlak voor het water tot stilstand. In de bus ontstond paniek. Door de stukgeslagen ach terruit konden alle vijftig inzitten den het voertuig verlaten. Ver scheidene ernstig gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Falende nationalisatie in oost-Duitsland ■BERLIJN, 9-7. Erich Honecker, lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische par tij, heeft er in een redevoering, die zondag is afgedrukt in het partij blad „Neues Deutschland", op aan gedrongen dat de nationalisatie van kleine bedrijven en winkels onmiddellijk wordt gestaakt, zulks ter verbetering van de economi sche toestand. Reeds verrichte na tionalisaties van dergelijke bedrij ven, zoals bakkerijen, slagerijen en restaurants, zouden zoveel moge lijk ongedaan moeten worden ge maakt. Friedrich Ebert, de burgemeester van oost-Berlijn, heeft donderdag jl. in het Oostduitse parlement een dergelijk geluid laten horen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ter gelegenheid van het lustrum van het Utrechts studenten corps is in de Beatrixhal in Utrecht een groot gala-bal gehouden - Foto: H.K.H. Prinses Trene op de dansvloer met de heer K. Mesdag. UTRECHT, 7-7. De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad zijn overeengeko men gezamenlijk bij de bevoegde autoriteiten 'n voorstel te doen tot Invoering van de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei jongstleden inplaats van met ingang van de vvinterdienstregeling op 1 oktober aanstaande. Voordat directie en personeels raad bijeenkwamen, heeft de per soneelsraad een afzonderlijke ver gadering gehouden, waarin de standpunten van de drie erkende vakbonden uitvoerig zijn bespro ken. Men acht de vervroegde invoering van de vijfdaagse werkweek mede belangrijk, omdat daardoor ook de extra uitkeringen voor onregelma- De echtgenote van Ernest He mingway heeft zaterdag tijdens een onderhoud met journalisten verklaard dat de beroemde Ame rikaanse schrijver ten minste twee nog niet gepubliceerde romans na^ gelaten heeft, alsmede enige poëzie ere andere werken. De moeilijkheden bij de P.T.T. „Gruwelijk" tekort aan arbeidskrachten DEN HAAG, 7-7. P.T.T. heeft een gruwelijk tekort aan arbeidskracht ten, zo deelde men namens dit be drijf mede naar aanleiding van de moeilijkheden in de bezorging, die hier en daar bij het publiek voel baar zijn. Vooral in Den Haag en Amsterdam, speciaal dus in het westen des lands, waar het arbeids tekort het grootst is, zijn de moei lijkheden manifest. Van P.T.T.-zij.. de wijst men ook op de jongste naamwisseling, de moeilijkheden bij de spoorwegen era de vijfdaagse werkweek. Er wordt zoveel moge lijk met extra-ploegen, gewerkt, maar de animo om overwerk te verrichten is niet steeds even groot. De vertraging in de bezorging doet zich voornamelijk voor in de sector der drukwerkera. Speciaal hiervan heeft men nu zeer grote hoeveelheden te verwerken met het oog- op de naderende uitverko pen. De brieven gaan over 't alge meen. normaal door. Wat Den Haag betreft wordt een 'bestaande ach terstand bevredigend ingehaald en er wordt naar gestreefd, in de vol gende week weer een meer normale toestand te verkrijgen. Alarmerend of kritiek is de toestand volgens P.T.T. geenszins. tige dienst en overwerk veelvuldi- ger zullen worden. Ten aanzien van de in te voeren verbeteringen als zodanig ls aan de paritaire commissie reglement dienstvoorwaarden verzocht, op korte termijn omtrent een aantal verlangens van de personeelraad nader advies uit te brengen. PARIJS, 9-7. De Franse minister voor de strijdkrachten, Pierre Messmer, heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het par lement meegedeeld, dat de oorlog in Algerië Frankrijk tot einde vo rig jaar 10.200 officieren era man- sohoppen heeft gekost. In dit cijfer zijn niet begrepen de 5.000 militai ren die bij ongelukken in Algerië om het leven zijn gekomen. Laaf de alledaagsheid van 1 iets geen reden zijn om fouten te begaan. AMSTERDAM, 8-7. Het deel van het ruim driehonderd man tellende technisch personeel van het Alge meen Handelsblad dat zaterdag ochtend in dienst moest komen is wel verschenen maar is niet met zijn werkzaamheden begonnen. Het verschenen van de krant werd dan ook onmogelijk. Van de zijde van het dagblad „Trouw", dat bij het Handelsblad wordt gedrukt, wordt medegedeeld dat op andere drukkerijen die bij het vervaardigen van „Trouw" zijn betrokken normaal wordt gewerkt zodat de edities die in Rotterdam en Utrecht worden gedrukt nor maal zijn uitgekomen. „Het Parool" - dat bij het Alge meen Handelsblad wordt gezet - is met een elders vervaardigde nood- editie uitgekomen. De vakcentrales staan niet ach ter de eis om meer loon, die zou zijn voortgekomen uit de omstan digheid dat op een drukkerij waar ook zetsel voor een dagblad wordt verzorgd reeds hogere lonen wor den uitbetaald. De staking duurt voort. Autobus veroorzaakt ongeluk BRUSSEL, 9-7. Een autobus, die arbeiders van de Philips-fabrieken in Eindhoven voor het weekeinde naar hun woonplaatsen in Zeeuws- Vlaanderen bracht, heeft zaterdag avond in Brasschaat bij Antwerpen een ongeluk veroorzaakt, waarbij een Belgische automobilist werd gedood en twee inzittenden van de Belgische auto ernstig werden ge wond. Buitenlanders uit zee gered DEN HAAG, 8-7. Weer heett de Haagse politie vrijdagmiddag twee buitenlandse badgasten uit de zo gevaarlijke ebstroom voorbij Sche- veningen moeten redden. De 22-jarige juffrouw S. P. uit Londen was honderd meter uit de waterlijn gezwommen, toen zij ont dekte dat zij niet meer terug kon. Drie agenten konden haar in vei ligheid brengen met behulp van een redlijn. Twee uur tevoren had den twee van de drie politieman nen de 18-jarige jongeman P. J. uit Bad Grund (Duitsland), die on geveer even ver in zee in moeilijk heden geraakte, veilig naar het strand gebracht. Bromfietsers maakten stadscentrum onveilig DELFT, 9-7. Vrijwel de gehele zondagavond is het zeer rumoerig in de Delftse binnenstad geweest. Vermoed wordt, dat als gevolg van de aangekondigde maatregelen van het Delftse gemeentebestuur tegen de „showrijders" op bromfietsen, drommen bromfietsen in het cen trum van Delft reden. Het rumoer in de Delftse binnen stad begon vanavond, toen jongelui op de Voldersgracht een paal met verkeersbord dwars over de straat legden en zich vervolgens naar de Markt begaven, waar zaterdag avond de kermis was geëindigd. Zij trachtten daar enige kermisat tracties te slopen. Zij hadden al schade aangericht aan de Rups- baan, toen enige kermisexploitan ten, die in een café op de Markt hadden gezeten, gewapend met fietsbanden en knuppels op het to neel verschenen. Zij slaagden er in de vernielzuchtige jongelui van de Markt te verdrijven, doch deze ble ven toen in de omliggende straten samendrommen en herrie schop pen, Zij sleepten fietsenrekken van In het Italiaanse plaatsje Te- rano zijn 70 mensen, onder wie 16 kinderen, na een bruiloftsmaal met vergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis gebracht, 16 van hen, in ernstige toestand. De vergiftiging is vermoedelijk te wijten aan ko pergroen van bij 't feest gebruikte koperen braadpannen. achter het stadhuis vandaan en maakten daarvan een barricade. Toen d^ politie met onder andere vier surveillance-auto's verscheen, werd er gegooid met straatstenen, waardoor een der politiewagens licht werd beschadigd. Herhaalde lijk kwam het tot treffen tussen de belhamels, waarvan verschei dene bromfietsers, en de politie. De veiligheidsraad is vrijdag in een impasse geraakt over Koeweit. Een Britse resolutie om de onaf hankelijkheid van Koeweit te er kennen, ontmoette een Russisch veto. Een resolutie van de V.A R. tot onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen kresg slechts drie van de elf stemmen. Heerde's burgemeester bij zeilen verdronken KAMPEN, 9-7. Zondagmiddag om half drie is in het Ramsdiep bij Schokkerhaven op het IJsselmeer de burgemeester van Heerde, jhr. W, H. van de Poll, verdronken. De burgemeester, die met zijn echtgenote en één van zijn vijf kin deren aan het zeilen was, heeft waarschijnlijk een verkeerde ma noeuvre gemaakt, waardoor hij is uitgegleden. Zijn stoffelijk over schot is inmiddels overgebracht naar het ziekenhuis in Emmeloord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1