Overdenking Verbroken Banden KERKWERVE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 JULI 1901 No. 10001 Gemeentewerkman M. de Jonge, oud lid van de gemeenteraad is hiervan zeer overtuigd en kon- sekwent in zijn mening: ik ben altijd voorstander geweest van zelfstandigheid maar er was geen andere keus - ieder wist dat het tóch door zou gaan. Maar liever had ik één bur gemeester gezien van de vier ge meenten, zonder correcties van de grenzen, zegt de heer De Jonge, voor wie het onbegrijpelijk is dat men zo technisch te werk is ge gaan, omdat het zeker eenvoudiger had gekund. Maar gelet op het Deltaplan ziet dit oud-raadslid toch wel nut in de samenvoeging: er zal zeker een sterkere bestuurskracht van de nieuwe gemeente uit kunnen gaan! Wat betreft de afstand naar d© se cretarie is de heer de Jonge heel eerlijk: het is natuurlijk lastig als je er zijn moet, maar omgekeerd zou het voor de anderen even las tig zijn als ze naar Kerkwerve moesten komen Het probleem van de afstand naar Scharendijke lijkt nauwelijks een probleem. Die ambachtsman op Kerkwerve heeft tenminste meer spijt over het verlies van de zelfstandigheid omdat daar nu een fraai ingericht en modern gemeen- De heer Boot is vooral trots op de bejaardenreisjes van Kerkwer ve, die klink enals een klok - dat kunnen ze aan de andere kant niet zegt hij en wijst veelbetekenend naar de einder - naar de Delings- dijk. Ook oud-wethouder M. M. Hanse denkt niet dat bijvoor beeld de bejaarden een gemeen schap zullen gaan vormen. Voor hem is één ding duidelijk: we zullen verder van 't bestuur af leven dan voorheen. En dat is een verlies! Kerkwerve blijft Kerkwerve, de samenvoeging had geen nut en is bovendien verkeerd toegepast, want voor oud-wethouder Hanse staat één zaak wel vast: Kerkwerve had altijd samengevoegd moeten worden met Noordgouwe en Schuddebeurs want dan had er wellicht één gemeenschap ont staan. En ook hij kijkt peinzend naar de einder, naar de Delings- dijk. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. In de Tweede Ka mer-vergadering van woensdag 12 juli zal aan de orde worden gesteld het verslag van de vaste commis sie voor de repatriëring uit Indo nesië omtrent haar bevindingen bij de tot dusver met de regering ge voerd© gedachtenwisseling inzake het toelatingsbeleid, met name no pen® de zg. spijtoptanten. De delegatie van de Verenigde Arabische Republiek bij de Ver enigde Naties zal het onmiddellijke en volledige vertrek van de En gelse troepen uit Koeweit eisen, al dus een officiële mededeling die door radio Cairo is omgeroepen. Terugtrekking van deze troepen Is een voorwaarde voor toelating van Koeweit tot de volkerenorganisatie Beter een handvol rust, dan helde vuisten vol zwoegen en najagen van wind. Pred. 4 6. 't Is vacantietijd. Velen gaan er op uit en maken vacantieplannen. Je hoort het nogal eens: „We zijn er echt aan toe". We wensen U een prettige vacantie waardoor U echt tot rust komt en straks weer fris aan de arbeid kunt gaan. „Be ter een handvol rust dan beide vuisten vol zwoegen en najagen van wind". Dat lijkt mij een wijs woord, ge sproken door een man die het le ven door en door kent en de wer kelijkheid onder ogen heeft gezien. Vlijmscherp ontleedt hij het men selijk leven eni het gebeuren in de wereld. Als -een chirurg stelt hij de diagnose; het is alles ijdelheid. De werkelijkheid en de achtergrond van bijna alles wat gebeurt is de schreeuw naar God. Het hele jaar door is de mens rusteloos bezig, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij wordt voortgejaagd door da gesel van de tijd, opgejaagd door de hebzucht. Maar wat betekent dit nu in feite? De beide handen krampachtig op elkaar geklemd, zij vormen twee vuisten, en wat zit er in? Niets ^an gezwoeg, het bezig zijn met de dingen van deze wereld. Als men aan het eind van het leven staat moet men zeggen: het was najagen van wind. Zo is de mens in deze wereld. Zo is het de eeuwen door geweest. In de dagen van da Prediker en ook nu! Daarom zegt de Prediker vol wijsheid: er is iets beters dan het najagen van wind, dan de beide vuisten vol zwoegen, en dat betere is: een hand vol rust. In de palm van je handen een klein beetje echte rust. Prettige vacantie! Zult U na uw vacantie kunnen zeggen: nu heb ik de rust gevonden? Laat uw vacantie een teken mo gen zijn, van de rust die er over blijft voor het volk van God. God wil U recreatie schenken, her scheppen, vernieuwen. De ware rust kunt U zelf niet verwerven, al doet U nog zo uw best; al trekt men op vacantietochten de hele wereld door, men zal geen plek vinden waar deze rust op U wacht. De ware rust wordt U geschonken door Jezus Christus. Hij heeft de angel van de onrust uit het leven getrokken door Zijn overwinning. Deze rust moet door ons allen ont dekt worden, ze is in Zijn hand palm gegraveerd. Iemand heeft eens deze ernstige woorden gesproken, woorden die ook volkomen van toepassing zijn op onze tijd: „Een handvol sabbats- rust en dit geslacht wordt gezond en de rusteloze wordt vrij van de dodelijke hardheid en de koude der vuisten Gelukt het dit geslacht niet de aangeboden handvol rust te grijpen, dan zal het verdoemd zijn". H. L. B. Door met 5-1 te winnen van Brouwershaven I wist het twaalftal van Burgh I het kampi oenschap te behalen. De kampioenswedstrijd werd gespeeld in snikhitte, maar de stem ming en de speldrift leden er niet onder. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). FEUILLETON Hij verliet het vertrek en. trok de deur zachtjes achter zich dicht. Daarna haastte hij zich door de slecht verlichte gang. Om de tuin te kunnen bereiken, moest hij de nachtportier passeren. Wat zou die man zeggen? Enfin, er zou hem wel het een of ander te binnen schieten. Hij behoefde niet eens een leu gen te verzinnen, want toen hij de portierslog© genaderd was, bleek, dat deze cerberus zijn taak nogal gemoedelijk opvatte en met het hoofd in de handen in slaap was gesukkeld. Zonder moeite bereikte Robert de tuin. Het was fris buiten. De verblekende sterren en de vale schemering getuigden van het aan- brelken van de nieuwe dag. Hij kon zich vrij spoedig oriënteren en na enig zoeken vond hij de plaats onder zijn balkon, waar de indrin ger moest zijn neergekomen. Er was echter geen levend wezen te zien. Enige voetsporen; en wat los gewoelde aarde was alles, wat de man als bewijs van zijn aanwezig heid had achter gelaten. Robert voelde zich merkbaar op gelucht. Hij spoedde zich terug naar het hotel. De portier, die in tussen wakker was geworden, keek hem in het voorbij gaan met een paar lodderige ogen enigszins ver baasd aan, maar scheen het niet de moeite waard te vinden naar het doel van deze nachtelijke wan deling in de tuin te informeren. door Marlise Kolling Robert snelde naar boven. Zou het meisje werkelijk op hem ge wacht hebben, of was zij intussen misschien reeds lang langs het bal kon omlaag geklauterd? Hij kon niet vlug genoeg in zijn kamer te rugkomen. Toen hij de deur met een zwaai open wierp, zag hij, dat de onbe kende midden in het vertrek stond en met een angstige blik het resul taat van zijn onderzoek verbeidde. „Is hij dood?" fluisterde zij. „Hoe...." Robert wilde iets antwoorden, maar hij kreeg geen gelegenheid haar onmiddellijk gerust te stellen, want zij liet zich gebroken op een stoel vallen en sloeg haar handen voor het gezicht, terwijl zij in snik ken uitbarstte. Het simpele woord je „hoe" scheen de indruk te heb ben gewekt, dat haar angstig ver moeden gegrond was. Eschberg stond een ogenblik perplex. „Hoe komt u er bij?" had hij willen zeggen en deze reactie was dan ook wel heel anders dan hij zich had voorgesteld, „Weest u nu toch eens kalm!" zei hij terwijl hij zijn handen op haar schouders legde. „Hij is im mers niet dood! Hij kan nog niet eens ernstig gewond zijn, want hij is nergens meer te zien. Ik heb geen spoor van hem kunnen ont dekken". Het scheen niet tot haar door te dringen. Nog steed9 schokte haar tenger lichaam in krampachtig ge snik. „Verstaat u me niet?" herhaalde hij. „Hij is verdwenen; er is zelfs geen enkel bloedspoor te vinden en er kan hem dus niets ernstigs zijn overkomen". Nu scheen zij hem eindelijk te begrijpen. Zij vouwde haar handen in haar schoot en Robert geloofde nog nooit zoveel innige dankbaar heid op het gelaat van een mens te hebben gelezen. Of toch? Had ook Annegreet er niet zo uitgezien op die avond, toen hij haar zijn liefde bekende? En tegelijkertijd, dat hem dit door het hoofd ging voelde hij, ondanks het ongewone en emotionele van het ogenblik, iets van schrijnende jalouzie, waar aan hij, zonder het zelf te beseffen, uiting gaf, toen hij vroeg: „Was die man uw verloofde?" Zij aarzelde even met haar ant woord. Daarop zei ze gedecideerd: „Neen!" „Uw broer dan?" Zij slaakte een zucht, waarin het verdriet nog natrilde. „JaEn daarop vroeg ze met haar donkere stem: „Wilt u nog meer weten?" Hij knikte ernstig. „Zeer zeker! Ik zou bijvoorbeeld wel graag wil len weten, wie u bent. U spreekt vrij goed Duits". „Mijn moeder was een Oosten rijkse". „En uw vader?" „Rus". Hij voelde meer dan medelijden met haar. „Waarom wilde u hier inbreken? Of beter gezegd: waarom moest uw broer dat doen?" Zij haalde haar schouders op. Weer kreeg haar gezicht een trotse weerspannige trek. „Vertel het mij toch! Ging het u zo slecht?" (Wordt vervolgd). Na zes maanden herindeling... „een lusthofje apart" in Middenschouwen Van het oude raadhuisje van het voormalige Eikerzee is het via El lei neet en de Delingsdijk nog een flinke rit naar de „Prunjehoeve" onder Si-rooskerke. Oud-waarnemend burgemeester J. M. Dalebout is aan het werk op een akker niet ver van de Provinciale weg naar Zievikzee, waarover volgepakte auto's met vacantiegangers zich kennelijk gehaast begeven naar Schouwens gastvrije Westhoek. tehuis leeg staat. En omdat Kerk werve een waar lusthofje werd on der het uitstekende bestuur van burgemeester Francke, de raad en de klerken. „Wat is hier na de ramp niet tot stand gekomen", zegt deze man, die het fietsen of taxiën naar Scharendijke nog voor lief neemt maar niet kan begrijpen dat Kerkwerve - met z'n altijd slui tende begroting - nu Kerkwerve niet meer is Een middenstander ziet het alle maal wat minder somber - voor sommige mensen zal het wel na delig zijn maar er zijn toch zitda gen. Maar ook deze Kerkwerve- naar betreurt het verloren gaan van de vroegere innigheid op het dorp, de goede gemeenschap met de secretarie „wat nu wel meer op regels zal gaan". Oud-landbouwer en commissio nair J. J. Boot, 77 jaar en geboren en getogen op Kerkwerve, vertolkt de mening van het oude geslacht: geen nut - houden zoals 't is - 't kost net zoveel. Voor veel mensen De heer Dalebout is graag be- is het een ongerief, we zijn 't vrije reid zijn werk te onderbreken om z<> gewend geweest, een dóórgoede ons zijn mening te geven, over de burgemeester, herindeling Middenschouwen: „het loopt behoorlijk maar de zaken staan natuurlijk nog wel in de kin derschoenen". Toch meent de heer Dalebout dat het voor de jongere generatie ge makkelijker zal zijn zich aan te passen dan voor de ouder© mensen, want zij voelen nog steeds het ge mis aan zelfstandigheid van hun gemeente en zullen dit niet prijs geven. Dat blijkt me wel als ik met iemand spreek, aldus de heer Dalebout, die wat het culturele- en verenigingsleven betreft gelooft dat dit in iedere gemeente op zich zelf zal blijven, ondanks deze herin deling. Ellemeet-Kerkwerve. Tussen de uiterste punten van deze kernen ligt een afstand van zo'n vijftien kilometer: Middenschouwen, lan delijk Middenschouwen met zijn vele moderne boerenbedrijven. Kerkwerve ligt apart en aan de rand van deze uitgestrekte ge meente. Het ligt er nog altijd zo „zelfstandig". Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zeemeeuwen I speelt zware uitwedstrijd te Nieuwerkerk Zwaluwen I kan de eerste puntjes binnenhalen Korfbal - adsplrantentoernooi te Burgh Interlandkorfbal te Ouwer- kerk Laaste nederlaagwedstrijd van Bruse Boys KORFBAL. Nu de beslissing voor de bovenste plaats in de le klas van de SDKB Is gevallen, gaat de belangstelling hier alleen nog uit naar de strijd, om de bezetting van de 2e plaats tussen Brouwers haven en Zeemeeuwen. Brouwers haven zal zich zaterdagavond wel op de 2e plaats weten te handha ven nu hekkesluiter Velocitas op bezoek komt. Zeemeeuwen krijgt het te Nieuwerkerk tegen s.k. N- WK heel wat lastiger en het staat lang nog niet vast dat de puntjes mee naar Haamstede zullen ver huizen. Kampioen Burgh gaat met uitgesproken de beste kansen thuis de strijd aanbinden tegen Unitas Momenteel hebben de groen-wit- ten in de competitie reeds 96 doel punten bij elkaar gescoord zodat wij ze morgenavond een goede kans geven de honderd vol te ma ken. In de 2e klas krijgt heden avond DES bezoek van s.k. NWK II waarbij wij de bezoekers iets betere kansen geven dan de thuis club. Morgenavond kunnen de Burgh-reserves weer een stapje dichter bij de titel komen door Re- nesse de winst in eigen huis af te snoepen. Stormvogels heeft te Ouwerkerk tegen SVOWK de beste troeven in handen. Rode lantaarn- De arbeidsmarkt in de Ver. Staten WASHINGTON, 6-7. Het Ame rikaanse ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt, dat in juni jl. het aantal werkenden tot het nieuwe record van 68,7 miljoen is toegenomen. De werkloosheid nam echter ook sterk toe door de van school komende leerlingen, die werk zochten. Volgens het ministerie hebben in juni 2.498.000 jeugdigen de school verlaten. Half juni stonden 900 000 van hen als werkloos gere gistreerd, wat voor deze categorie werklozen het grootste aantal was na de oorlog. Het aantal werklo zen nam met 800.000 toe tot 5,6 miljoen. Prettige vacantie drager Zwaulwen zit nog steeds op zijn eerste overwinning te wach ten. Morgen spelen zij voor eigen publiek tegen s.k. NWK II en het zou ons hierbij niets verwonderen als zij met de eerste winst uit de bus zouden komen. In de 3e klas gaat lijstaanvoerder Burgh III op bezoek bij Brouwershaven III. Na de verrassende nederlaag tegen WIK II zal het 12-tal uit de West hoek deze maal wel beter op zijn tellen passen en de puntjes mee naar huis brengen. Zeemeeuwen 11 komt op eigen grond in het veld tegen Brouwershaven II waarbij wij de papieren van de bezoekers het hoogst aanslaan. NOAD II zal te Dreischor wel het hoofd moeten buigen voor WIK II, terwijl Unitas 11 kans op succes maakt bij het bezoek te Kerkwerve tegen WIK II Zaterdagmiddag organiseert de s.v. Burgh in het sportpark „Van Zuijen een adspiranten tournooi waaraan door 10 twaalftallen zal worden deelgenomen. Deze twaalf, tallen zijn in twee poules (naar krachtsverhouding) ingedeeld. Voor iedere poule zijn twee prijzen be schikbaar gesteld, terwijl verder ieder twaalftal dat buiten de prij zen valt een herinneringsmedaille zal worden aangeboden. Als het weer een beetje wil meewerken kan dit weer een aangename mid dag worden voor de korfballende jeugd van ons eiland. Zondagmiddag staat er voor de korfballiefhebbers van ons eiland te Ouwerkerk iets bijzonders te gebeuren. De Antwerpse vereni ging Mercurius, met vijf interna tionale spelers zal dan een wed strijd spelen tegen SVOWK. De meest bekende speler bij de bezoe kers is wel Rademakers die in to taal 40 maal in het Belgisch 12-tal uitkwam. SVOWK zal in deze wed strijd versterkt zijn met spelers (sters) van s.k. NWK, Unitas en Burgh. VOETBAL. Zaterdagavond gaat Bruse Boys haar nederlaag tour nooi besluiten met de wedstrijd te gen WHS uit St. Annaland. Wat biedt de beeldbuis? Wie ooit in Venetië geweest is, zal met veel plezier komende don derdag het Italiaanse blijspel „De leugenaar" aanschouwen, want daar zullen we Venetië van om streeks 1750 in terugvinden. De titelrol wordt gespeeld door Bob Verstraete, Rita Maréchal en Petra Verbeek zien we als de gezusters Rosaura en Beatrice, die een be- langrjjke rol spelen in dit gezellige zomerstuk. Bernard Droog komt op als dokter Balzoni. Verder zien we o.m. Johan Lanting, Rob Mil ton en Cas Baas. Een ander opmerkelijk program ma is de film „Oogst der schande" op komende dinsdagavond. Deze rolprent behandelt de wantoestan den bg het aantrekken van pluk- sters voor de Noordamerikaanse katoenoogst. Toen de maker even wel tot hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst was benoemd, zou hij hebben getracht de uitzen ding via de zenders van de B.B.C. te voorkomen. Dit deed een storm van verontwaardiging opsteken in Engeland en in Amerika. De B.B.C. zond de reportage zonder meer uit en producer Ed Murrow moest bak zeil halen. Twee goede grepen van de K.R.O. deze week. WIE EN WANNEER? Even een paar persoonlijke no tities. Corry Brokken, lang niet op de buis geweest, komt woensdag avond in het eerste programma van de Westduitse televisie. Zij zingt er in een attractief variété-pro gram- ma „Am Abend im Odeon", begin nende om 20.20 uur. Mies Bouwman wordt genoemd als gastvrouwe van het program ma Gastenavond van de A.V.R.O., dat komend seizoen naar de tele visie-sectie zal gaan verhuizen. Het is eigenlijk een beetje sneu voor Ageeth Scherphuis, die als televisie-omroepster getoond heeft meer in haar mars te hebben en die het zelfde programma voor de klankradio leidt momenteel. Maar Karei Prior wil graag de speciale televisie-gastvrouwe inschakelen en we hopen nu maar, dat Ageeth een andere belangrijke opdracht ontvangt voor het nieuwe seizoen- De Ramblers kunnen we woens dagavond 9 uur niet alleen horen, maar ook weer eens zien, vooraf gaand, aan het forum „Welbe schouwd". Perry Como laat, in te genstelling tot de geruchten, nog geen verstek gaan, en staat vrijdag weer voor de lenzen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: drs. L. M. Verseput, vicaris te Krimpen a.d. IJssel. Beroepen te Terwispel (toez.): H. J. Zoethout, kand. te Drogeham. Aangenomen naar Amsterdam als studentenpred. (vac. dr. A. van Leeuwen): mr. A. A. A. E. A. Voer. man, leg?rpred. te Breda. Bedankt voor Sint Annaland: J. Arendsen, Bunschoten. Ger. Kerken Beroepen te Loenen a.d. Vecht: H. G. Meynen, em.pred., hulppred. te Oostzaan; te Scharendijke: kand. A. Verdoorn, Voorschoten. Aangenomen naar Dalfsen: kand. te voor Andel (N Br.), Asperen en voor Zaltbommel. Bedankt voor Moerdijk-Klundert (2e pred.pl.): G. H. Gerritsen te Dronrijp; voor Hijum-Finkum: A. Groene wegen, Wijckel (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Wormerveer: kand. J. P. Versteeg, Amsterdam. Ger. Gemeenten Beroepen te Tholen en te Enk huizen: G Schipaanboord, kand. te Leiden; te Haarlem: kand, L. Huis man, Zwijndrecht. Belgen verliezen groot bedrijf in Indonesië DJAKARTA, 6-7. De ongeveer 1500 Indonesische werknemers van d© Belgische sigarettenfabriek „Faroka" te Malang hebben het beheer van deze onderneming „overgenomen". Na de Brits-Ame rikaanse „Batco" (British-Ameri can Tobacco Company) is de Fa roka de grootste buitenlandse si garettenfabriek in Indonesië. De arbeiders hebben een nieuwe di rectie aangesteld, Indonesische vak lieden en vakverenigingsbestuur ders. Eerder in dit jaar hebben in noord Sumatra Indonesische arbei ders Belgische ondernemingen „overgenomen". Deze werden daar na in beheer genomen door de plaatselijke militaire autoriteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5