ZWITSAL Diploma-uitreiking leerlingen Landbouwhuishoudschool Zierikzee MOEDER WORDEN... Ook de junioren-club Burgh B I is kampioen I tegen W.I.K. B I met 6-1. geworden, na het winnen van een wedstrijd (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode). Eindspurt van mooie schooltijd" In een geheel gevulde zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw vond gisteren - donderdagmiddag - de uitreiking plaats van de diplo ma's aan de leerlingen van de land bouwhuishoudschool te Zierikzee. Als gebruikelijk stond deze fees telijke middag onder leiding van de voorzitter van de commissie voor het Landbouwhuishoudonderwiis in Zeeland, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Wol- f aartsdijk. De heer Ter Haar stelde in zijn openingswoord vast, dat ieder jaar de belangstelling voor de eindles van de school groter wordt en richtte een speciaal woord van welkom tot de inspectrice van het Landbouwhuishoudonderwijs mej. Schut, mevr. Dijckmeester- geb. jkvr. de Brauw, de dames van de Commissie van toezicht, de he ren A. M. Geluk en K. A. van Lan- geraad als vertegenwoordigers van de Z.L.M. en de heer D. Eveleens, hoofd van de „broeder"-school, de lagere land- en tuinbouwschool te Zierikzee. Vervolgens sprak de heer Ter Haar woorden van dank tot de di rectrice, mej. C. N. van Liere, voor het vele werk dat door haar in het afgelopen schooljaar weer werd verricht. Zich richtend tot de in grote getale aanwezige jeugd, zei de heer Ter Haar dat deze middag gezien kan worden als de eindspurt van een mooie schooltijd. In deze wereld van machines meende de heer Ter Haar dat de gaven van hart, hoofd en hand nog altijd niet gemist kunnen worden. In dit licht gezien zijn de diploma's dan even- zovele „bewijzen van volharding" om als adspirant-huisvrouwen de maatschappij in te gaan. De voorzitter van het Landbouw huishoudonderwijs wees de jeugd voorts op het grote tekort aan ver pleegsters In de ziekenhuizen en zei dat er voor veel meisjes die de school nu gaan verlaten, op dit ge bied zegenrijk werk valt te ver richten. Na de inleidende woorden van de heer Ter Haar Romeny en het zin gen van het Zeeuws Volkslied, deed mevr. Dijckmeester een beroep op de ouders hun kinderen niet te gauw van school af te halen. „De kinderen zijn nog jong en op deze leeftijd kan geld verdienen al vlug te belangrijk worden", aldus mevr. Dijckmeester. Vooral op de ouders van de geslaagde leerlingen der primaire opleiding, deed mevrouw Dijckmeester een beroep de jeugd niet te vroeg de maatschappij in te laten gaan. Mevr. Dijckmeester wees voorts op de unieke kans die voor de kinderen bestaat op een bezoek aan Frankrijk in de vorm van een veertiendaags verblijf op een vertrouwd adres in St. Hilaire. Voor deze toch wel heel bijzondere gelegenheid hebben de leerlingen der school tot nu toe nog geen be langstelling getoond, hetgeen mevr. Dijckmeester zeer betreurde. Vervolgens verrichtte mevrouw Dijckmeester de diploma-uitrei king, met een handdruk voor alle geslaagden, waarvan wij de namen reeds gisteren publiceerden. Woorden van dank Na de uitreiking sprak de heer A. M. Geluk namens de Z.L.M. ge lukwensen tot de jeugd en woor den van dank tot directrice en leerkrachten voor hun inspanning. Daarnaast wees ook de heer Geluk op het verpleegstcrstekort. Mej. v. Liere bracht als direc trice hierna dank aan het Z.L.M.- bestuur, de Commissie van toezicht, consulenten, Kringbestuur en het personeel van de school voor de ondervonden medewerking in het afgelopen schooljaar en feliciteerde de leerlingen met de behaalde suc cessen, die de directrice wilde zien als de fundamenten voor een ver dere opleiding. Zij dacht hierbij aan de assistenten- en de INAS- opleiding, voor de verzorgende be roepen. Modeshow Tot slot van deze middag brach ten de leerlingen een opgewekt programma van voordracht, zang o.l.v. de heer J. M. Luykenaar, gui- taarspel en een daverende mode show, waarop de resultaten te zien waren van de naailessen in de vorm van kleuterkleding, fleurige rokken, jurken en zomerpakjes. Ingezonden mededeling Die is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 H.M. de Koningin in Drenthe Bezoek aan openluchtspel te Diever ASSEN, 6-7. HM. de Koningin heeft donderdag niet alleen de vlootshow vanaf de Scheveningse pier gadegeslagen, maar bovendien een b?zoek gebracht aan de pro vincie Drente, waar verschillende instellingen met Haar komst wer den vereerd. Zo werd o.m. een be zoek gebracht aan het bedrijf van de A.K.U., waar de vorstin uitvoe rig het produktieproces in ogen schouw nam Een modeshow van kindrekleding, vervaardigd uit A K.U.-vezels vormde een genoege- lijke onderbreking van de excursie door het bedrijf te Emmen. In de avonduren bezocht koningin Juli ana Diever, waar zij het openlucht spel „Leer om leer" van William Shak2speare in ogenschouw nam. Het werd gebracht in de stille bos sen van het Drentse plaatsje. De vorstin werd aan alle spelers voor gesteld. H.M. de Koningin is vannacht om 0:40 uur uit Diever vertrokken. Na afloop van het openluchtsp2l dronk zij met de medewerkenden nog een kop soep in de kantine. Koninklijke dank aan treingeleider UTRECHT, 6-7. Koningin Juliana heeft tijdens haar rit met de ko ninklijke tr?in van Den Haag naar Emmen persoonlijk treingeleider C. Schöttelndreieren bedankt voor de meT dan 25 jaar dat hij op de koninklijke trein dienst heeft ge daan De heer Schöttelndreieren maakte vandaag zijn laatste rit Per 1 juli is hij re?ds gepensio neerd maar op verzoek van de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen reed hij de koninklijke trein vandaag naar Emmen. Op 1 juli ontving hij de gouden medaille in de huisorde van Oranje. Koningin Juliana sprak lange tijd met de heer Schöttelndreieren en bedankte hem voor het vele dat hij voor haar en. haar gezin he-;ft gedaan. De rit van Den Haag naar Emmen werd gedeeltelijk ook meegemaakt door de president van de NS. Ir. J. Lohmann. ROTTERDAM In het havenzie kenhuis in Rotterdam Is de 17-ja- rige Engelse matroos Andrew Robb Martenn, 13 Grafton square te Glasgow, overleden aan de ge volgen van een val in een ruim van het Britse 8.8. „Benvorlich". WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 8-9 juli: P. W. J. Vo gelaar, tel. (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 8-9 juli: Jhr. H. Bac ker, Noordgouwe, tel. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 8-9 juli: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie PZEM-Kctn. Zeelandia uitge steld. Heden (vrijdag)avond wordt ge speeld: Provinciale Waterstaat- CWS (kwart over 7). Het voorlopige programma voor volgende week luidt: Maandag 10 juli: Provinciale Waterstaat-Kon Zeelandia (G. M. v. d. Wielen scheidsr.). Dinsdag 11 juli: PZEM-PTT (scheidsr. W. J. v. d. Maas). Woensdag 12 juli: CWS-Neptü- nus (scheidsr. H. Schpt). Donderdag 13 juli: Provinciale Waterstaat-Zierikzeeveteranen (scheidsr. Th. Sies). Vrijdag 14 juli: Herverkaveling-. Kon. Zeelandia (scheidsr. J. D. v. d. Linde). Alle wedstrijden vangen aan om kwart over zeven. Concertgebouworkest viel feestelijke ontvangst ten deel AMSTERDAM, 5-7. „Te getuigen van zijn bijzondere dankbaarheid en zijn grote genoegdoening voor de belangrijke representatieve daad en de wijze waarop deze is gesteld in de grote triomftocht die de Tour d'Amerique is geworden", dat wa ren de redenen die het gemeente bestuur van Amsterdam had doen besluiten een feestelijke ontvangst te arrangeren voor de leden van het Concertgebouworkest na hun terugkeer, juist een maand geleden, uit de Verenigde Staten. De wethouder voor de kunstza ken, mr. A. de Roos, vertolkte woensdagavond in het Carltonhotel deze gevoelens jegens de orkestle den „die er bijzonder trots op mo gen zijn tijdens deze tweede toer- nee een duidelijke groei in waar dering te hebben ervaren", hun dames, die haar echtgenoten twee maanden voor deze missie hadden, moeten afstaan, en de beide-diri genten, Bernard Haitink en Eugen Jochum, waarop Amsterdam waar lijk trots is: zij liepen voorop, de vlag uitbundig toegejuicht wappe rend omhoog. Sleepboot „Lies" tweemaal gezonken BRUINISSE, 7-7. Een drijvende bok van het bergingsbedrijf De Graaf en Nulder te Rotterdam heeft gisteravond om 11 uur de dinsdag gezonken sleepboot „Lies" boven water gebracht en leegge pompt. Enige uren later is het schip echter op dezelfde plaats weer ge zonken. Om drle uur vanmorgen hoorden de mannen van de bergingsboten een geraas Toen z» aan dek kwa men, zagen ze nog Juist de boot onder water verdwijnen. Een lek, waarvan men het bestaan niet had vermoed, is hiervan waarschijnlijk de oorzaak Vandaag zou men nog maals proberen het schip te lich ten. (Bovenstaand bericht leze men aanvullend op de komst van een drijvende bok t.b.v. het lichten van de „Lies", elden in dit nummer. Red.). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZSE Voor het examen Inspekteur der Belastingen, slaagde dezer da gen mr. W. A. Rookus te Amster dam, voorheen te Zierikzee. Geslaagde zwemdemonstraties in bad „De Val" In het zwembad „De Val" be stond gisteren - donderdagavond een flinke, vooral jeugdige, belang stelling voor de demonstraties van het Nederlands waterpolo-zevental onder leiding van Cor Braasem, dat op uitnodiging van de zwemver eniging „Zierikzee" boeiende staal tjes van polo-training te zien gaf. De demonstraties werden o.; bijgewoond door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de beide wet houders en het voorlopig bestuur van de zwemvereniging. Nadat mr. K. A. Keuning namens het bestuur een inleidend woord had gesproken, leidde de heer Kerk hoven, propagandist van de Kon. Ned. Zwembond in Zeeland, de verschillende zwemslagen, die ge demonstreerd werden door Zeeuw se zwemmers. Voorbeelden werden gegeven van o.a. de schoolslag, borst- en rugcrawl en vlinderslag. Cor Braasem vertoonde hierna met de waterpoloploeg een half uurtje polotraining, waarbij boeiende mo menten van baltechniek, snel keren en het bereiken van topsnelheid op korte afstand te zien waren. Tot slot van deze geslaagde avond vond een waterpolowedstrijd plaats tus sen twee uit de Zeeuwse zwemmers en de „cracks" geformeerde zeven tallen, die eindigde in de stand 10-8. Het programma had een zeer in structief karakter .zodat vooral de goed vertegenwoordigde jeugd een leerzame avond heeft gehad. NIEUWERKERK De trekker-manschappenwagen Wij vernemen dat morgen (zater_ dag)-middag de trekker-manschap penwagen ten behoeve van het brandweerkorps zal arriveren. Het nieuwe materieel wordt getoond op het plein van „Ons Dorpshuis" (2.30 uur). OOSTERLAND Reisvereniging bezocht de Eifel De plaatselijke reisvereniging „De Vriendenkring" maakte deze week een tweedaagse reis naar West- Duitsland. Het uit 38 personen be staande gezelschap maakte de tocht per toeringcar van de firma Van Oeveren, met als chauffeur de heer Willemse. Een eerste oponthoud vond plaats te Maarheze, waarna men via Roer mond op de Duitse grens aanreed. Een eerste reisdoel gold Keulen, waar de Dom in- en uitwendig be zichtigd werd. Te Bad Godesberg voer men óver de Rijn en bereikte „De Vriendenkring" Königswinter, waar verschillende leden van het gezelschap met een bergtreintje een tocht omhoog maakten. Te Ander- nach bracht men de nacht door. De tweede dag gold de Eifel als reis doel. Op de terugreis werd te Breda een warme maaltijd gebruikt. Laat in de avond keerde het ge zelschap, boordevol indrukken, te rug te Oosterland, dankbaar ge stemd, inzonderheid ook jegens de chauffeur, die voor een veilig ver voer zorgde. HAAMSTEDE Auto reed in op bunzing-familie Toen de heer M. S. uit Haamste de woensdagavond met zijn auto op de weg Haamstede-Renesse reed, ter hoogte van Biesterveld, zag hij plotseling een groepje slan ke dieren ouer de weg lopen. Hard remmen had geen nut meer, want toen de berijder uitstapte, lagen, door de wielen overreden, twee on geveer 40 cm. lange dieren dood op het rijdek. Twee jonge diertjes liepen de heer S. praktisch over de voeten, dóch verdwenen toen in het gras aan de kant van de weg. De twee dode dieren werden door de heer S. meegenomen, die eerst dacht dat het marters waren, doch de andere da9, toen kenners de ka davertjes in ogenschouw namen, bleken het bunzings te zijn. Ze be horen tot de familie van de mar ters, geslacht der wezels. In bossen zijn ze zeer nuttig als verdelger van ratten, muizen en mollen. In ■de buurt van boerderijen is het net andersom, want de familie is een liefhebber van kippen, duiven en konijnen. In nood spuit het dier een stuikende vloeistof uit, waar door de vacht als bont weinig ge liefd is. De jongen zijn eerst zuiver wit. Op Schouwen komen ze niet zo veel meer voor, vooral na de ramp waren er maar zeer weinig meer over Het schijnt echter dat deze familie die kennelijk in de duinstreken haar hol heeft gehad, nu toch op pad was naar de lager gelegen landen van ons eiland, toaar ze in de volksmond de naam van „bonslienk" voeren. Jeugdige daders inbraken gearresteerd Naar wij van de zijde van de rijkspolitie vernemen, zijn de da ders van het halve dozijn inbraken, kortgeleden in Haamstede en om geving gepleegd, in hechtenis ge nomen. Dit gebeurde door de rijks politie op het eiland Texel. Hieruit blijkt wel dat de jeugdige inbre kers. dc 15-Jarige N. uit Breda en de 16-jarige Z. uit Bergen (N.H.), een voorliefde hebben voor toeris tenplaatsen. De 15-jarige N. is dezelfde per soon die dit voorjaar inbrak in de bungalow van de familie v. W. aan de Badweg bij de vuurtoren. Hij kreeg toen tuchthuisstraf, die hij uitzat ln de buurt van Zeist Hij wist uit de inrichting te ontsnap pen, waarna hij aan nieuwe inbra ken begon, tesamen met Z. Nadere bijzonderheden kon de rijkspolitie ons nog niet verstrek ken. Voor velen is de arrestatie echter een grote geruststelling. BRUINISSE Invalide brak arm De heer Marc, van den Berge, die Invalide en slecht ter been is, kwam bij zijn dagelijkse wandeling in de nabijheid van d? vissershaven te Bruinisse te vallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij naar het ziekenhuis te Zierikzee moest worden vervoerd, waar men een armbreuk constateerde Ongeluk kigerwijs is het juist d? arm, die hij nog het best gebruiken kon, die thans gebroken is. Een enige jaren geleden overkomen ongeluk had tot gevolg dat d? heer van den Berge invalide werd Amerikaans diplomatiek offensief verwacht BONN, 7-7. Het Hamburgse dag blad „Die Welt" meldt dat de V.S. een diplomatiek tegenoffensief zul len Inzetten door het vraagstuk van het Sowjetrussisehe satellietenstel sel ln oost-Europa ter sprake te brengen. Indien de 8owjet-Unle niet ophoudt met het uitoefenen van druk in het vraagstuk-BerI|jn. De correspondent van het blad te Bonn meldt dat dit Chroesjtsjef duidelijk zal worden gemaakt in het Amerikaanse antwoord op het het memorandum over Duitsland en Berlijn» dat de Sowjet-premier te Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd. „In politieke kringen in Bonn be schouwt men Kennedy's voorstel om de Europese vraagstukken te bespreken op basis van het recht tot zelfbeschikking, als een Inlei ding tot dit diplomatiek tegenoffen sief. De Amerikaanse regering Is van mening dat Chroesjtsjef in z|jn meest kwetsbare plek zou worden getroffen, indien het Westen de Oosteuropese vraagstukken in het geding zou brengen", aldus de cor respondent te Bonn van „Die Welt". Financiën en Economie Koerswaarde van aandelen beneden 30 miljard gulden AMSTERDAM (ANP). 7-7. Voor de eerste maal dit jaar is d? koers waarde van gewone aandelen van Nederlandse ondernemingen en in stellingen, officieel genoteerd aan d2 Amsterdamse Effectenbeurs, be neden f 30 miljard gekomen. Dit is gebeurq in juni, toen de koersen verder zijn afgegleden en van f 32020 min. per eind mei in koers waarde zijn gezakt tot f 28994 min. per eind juni. De hoogste stand heeft de koerswaarde dit jaar blij kens het C.B.S. bereikt per eind april op f 33073 min. Een jaar gele den, per ultimo juni I960, was de koerswaarde f 30500 min. De hoog ste stand van 1960 was per ultimo augustus op f 30844 min. en de laagste stand p?r ultimo februari op f 25152 min In de maanden mei en juni heeft zich een daling voltrokken, nadat de beurs in de eerste vier maanden een stijgende lijn had gevolgd. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 29 juni: Antie Dana, d. van Marinus Maarten Boot en Janna Cornelia Bil, wonende te Middenschouwen; 30 juni: Kornelis Gerrit, z. van Leendert Willem van Splunder en Dirkje Adriana van den Hoek; 30 juni: Geertruida Jo hanna en Willem, d. en z. van Ype Wenning Heerke en Johanna Schraver, wonende te Bruinisse; 30 juni: Adriana Hendrika, d. van Cornelis Simon Marie Oostvogels en Anna Korsman, wonende jte Middenschouwen; 3 juli: Marion Ida, d. van Theophile Cornelis Hart en Krina Jacoba van Driel, wo nende te Westerschouwen; 3 juli: Janetta Cornelia Constantia, d. van Bartho Cornelis Willem Dalebout en Helena Jacomijna Kooman,. wo nende te Westerschouwen; 4 juli: Johannes Jacobus, z. van Jacobus Willebrordus Hendrikus Gudde en Godefrida Cornelia Maria den Dek ker; 4 juli: Pieternella, d. van Ma rinus den Boer en Jakomina Boot, wonende te Middenschouwen; 5 juli: Gerda Adriana, d. van Maarten Ja cobus Kloet en Maatje Francina de Vlieger. Overleden. 25 juni: Andrie- sina Vijverberg, 84 j., geh. gew. met Jan Cornelis Verjaal; 30 juni: Jo hannes de Waal, 78 j., echtgenoot van Janna Hirdes, wonende te Bruinisse; 3 juli: Johannes Theodo- rus Arnold, 60 j., wonende te Rot terdam; 5 juli: Johannes Cornelis Zaaijer, 68 j., echtgenoot van Sophie Katharine Dunkhorst, wonende te Westerschouwen. Scheepvaartbericbten Acmaea (t7-7 te Bandarmashur. Alchiba, 5-7 te Kuwait. Alphacca. 4-7 te Port Said. Ceres, 4-7 van Curagao naar Antwerpen. Esso Nederland (t.), 6-7 van Amuay Bay naar Landsend. Gaasterland, 5-7 te Rlo Grande. Japara, pass. 5-7 Alicante naar Marseille. Kelletia (t.), 7-7 te Durban. Lelykerk, 5-7 v Basrah naar Susz. Sarangan, 5-7 van Balboa naar Los Angelos. Tegelberg, 4-7 van Santos naar Kaapstad. Weltevreden, 5-7 van Singapore naar Port Swettenhnm. Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan zonneschijn Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan zonneschijn, vooral in het zuiden van het land; zwakke tot matige westelijke wind ;onge- veer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 Juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 1.49, onder 16.47. 9 juli. Zon op 4.30, onder 20.59. Maan op 2.21, onder 17.50. 10 juli. Zon op 4.31, onder 20.58. Maan op 2.58, onder 18.49. Nieuwe maan: 12 Juli te 20.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 juli 11.59 v.m. n.m. 9 Juli 0.26 v.m. 12.59 n.m. 10 juli 1.31 v.m. 13.53 n.m. BROUWERSHAVEN 8 juli 11.33 v.m. n.m. 9 juli 0.01 v.m. 12.37 n.m. 10 juli 1.00 v.m. 13.31 n.m. Doodtij: 7 Juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hoge- drukgebied strekt zich uit van de Azoren via Frankrijk naar het Al pengebied. Aan zijn noordflank be wegen depressies uit de omgeving van IJsland naar het zuiden van Scandinavië. De storingen vertonen slechts geringe activiteit. De ko mende dertig uur kunnen ze in ons land nu en dan aanleiding geven tot meer bewolking en enige toe neming van de westenwind, in hoofdzaak in het noorden van het land. De regenkansen zijn echter klein, de temperatuur blijft gema tigd. IngezondeD mededeling Berg opgeblazen In het noorden van de Kau- kasus is een berg opgebla zen door middel van „een krachtige ontploffing", zo meldt Tass. Tienduizenden kubieke meter dolomiet, een grondstof voor de glas industrie, kwamen vrij. Wanneer de explosie plaats vond is niet bekend ge maakt. De „Johan" naar thuishaven AMSTERDAM, 7-7. Het m.s. „Jo han van Oldenbarnevelt" van de „Maatschappij Nederland" wordt zaterdag met circa 375 passagiers in Amsterdam verwacht. De ove rige passagiers (800), ontscheepten reeds in Southampton. Ongeveer 150 passagiers uit Amerika debar- keren in Southampton en Amster dam en zullen op de volgende reis in deze havens en Napels weer aan boord komen om de rond-de-we reld-reis naar Amerika voort te zetten. AMSTERDAM. De politie van het bureau Meijerpleln in Amsterdam meldt dat er in de loop van don derdagmiddag vermoedelijk op het W?esperplein. door een juffrouw een puntzakje met veertig zwaar verdovende pillen is verloren. De oranje pillen dragen het merk ..Larg" en zijn voor kinderen bij gebruik dodelijk. DEN HAAG. De 4-jarige Petra Schlimbach uit Dusseldorf, qie met vakantie in Leiden verbleef, is in de tram van lijn 9 in Den Haag getroffen door een steekvlam uit de zekcringcnkast. Het kind kreeg brandwonden aan gezicht en han den en werd opgenomen in het zie kenhui».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2