DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND VRAAGT EERBIEDIGING VAN KOEWEITS ONAFHANKELIJKHEID Geen wijziging in Engelse standpunt inzake Nieuw-Guinea Frans regiment naar huis Tanganyika onafhankelijk Zwakke figuren in huidige kabinet Grote opslagloods met voorraden in Rotterdam door brand verwoest Met 140 km door de Maastunnel VRIJDAG 7 JULI 1961 117c jaargang #No. 19001 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbeialing f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1 f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vSh. Lakenman Ochtman, Resolutie in Veiligheidsraad Onderscheiding voor dappere jongen NEW YORK, 6-7. De Emir van Koeweit heeft de V.N. officieel ver zocht z\jn land als lid toe te laten. Er is nog geen datum voor behan deling van deze kwestie, die eerst door de Veiligheidsraad moet wor den besproken, vastgesteld. Abdel Aziz Hoessein, de leider van de delegatie van Koeweit naar de Veiligheidsraad, verklaarde op een persconferentie dat Koeweit pas om terugtrekking der Britse strijdkrachten zal verzoeken, wan neer het land een garantie voor lidmaatschap van de V.N. heeft en Irak niet langer dreigt het vorsten dom te annexeren. Generaal Kassem, de premier van Irak, had in de afgelopen twee we ken verklaringen afgelegd, waar van zijn minister van Buitenlandse Zaken niets wist. Daarom vormen de Iraakse verklaringen, dat alleen vreedzame middelen zullen worden gebruikt om het geschil op te los sen, geen voldoende garantie voor Koeweit, aldus Abdel Hoessein. Engelse resolutie De Veiligheidsraad der V.N. heeft donderdag het debat over de kwes- tie-Koeweit voortgezet. Engeland diende een resolutie in waarin alle staten wordt verzocht de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Koeweit te eerbiedigen en waarin opbouwende 9tappen, die de Arabische Liga eventueel zou willen nemen, wor den toegejuigd. De Veiligheidsraad zou de toestand in Koeweit in het oog blijven houden en nota nemen van Irak's verklaring, om alleen vreedzame middelen te gebruiken, als Engeland's verklaring, dat het zijn strijdkrachten uit Koeweit zal terugtrekken zodra de heerser van mening is dat de onafhankelijkheid van het land niet langer wordt be dreigd. Voorts wordt op alle be trokkenen een beroep gedaan te streven naar vrede en rust in het gebied van Koeweit. De vertegenwoordigers van Irak en Koeweit werden door de voor zitter uitgenodigd zonder stem recht aan de debatten deel te ne men. Deze landen zijn geen lid van de raad. De eerste spreker, Nathan Bar nes van Liberia, beschouwde Koe weit als een onafhankelijke en soevereine staat, die dus recht heeft op bescherming van de V.N. Hij stelde voor dat de partijen in het geschil, met bemiddeling van de Arabische Liga, met elkaar onder handelen. „Agressie" Armand Berard (Frankrijk) nam met belangstelling nota van de ver klaringen van de Iraakse premier, generaal Kassem, dat het geschil op vreedzame wijze moet worden opgelost Hij meende echter dat de vrees van de Emir van Koeweit, dat zijn land in zijn onafhankelijkheid wordt bedreigd, oprecht is. Zijn vrees wordt gedeeld door andere regeringen in het Midden-Oosten, NASUTION IN ENGELAND LONDEN, 7-7. De Engelse rege ring heeft de Indonesische minis ter van Defensie, generaal Nasu- tlon, duidelijk gemaakt dat de be trekkingen met Nederland een wij ziging van het Engelse standpunt Inzake de kwestie Nieuw-Guinea onmogelijk maken, aldus is van goed ingelichte zjjde in Londen vernomen. Generaal Nasution verblijft sinds vier dagen in de Engelse hoofdstad. De Engelse regering heeft met be langstelling kennis genomen van de Indonesische opvattingen. Gene raal Nasution verwachtte niet dat Engeland terug zou komen van zijn neutrale standpunt, maar hoopte wel dat de Engelse regering een bepaalde mate van begrip zou to nen voor de Indonesische opvattin gen. Op dit punt schijnt de missie van generaal Nasution echter te zijn mislukt. Anderzijds zijn de be- BONE, 6-7. Het eerste regiment Franse parachutisten, dat deel uit maakt van de elfde Iichte-infante- riedevisie, is donderdag uit Bone in Algerië naar Frankrijk vertrokken. Zoals bekend heeft de Gaulle op 27 juni bekend gemaakt dat hij een divisie in Algerië teruggeroepen had In verband met de toestand in Europa. 9 december: LONDEN, 6-7. De Britse minis ter van koloniën, Iain MacLeod, heeft donderdag meegedeeld dat de datum waarop Tanganyika on afhankelijk zal worden op verzoek van Tanganyika vervroegd is van 28 tot 9 december. MacLeod zei dat de premier van Tanganyika, Julius Nyerere, hem had meegedeeld dat de datum van 28 december voor een aantal gasten van de onafhankelijkheidsviering moeilijkheden zou opleveren. En geland zal de Verenigde Naties meedelen dat het Britse mandaat op 9 december zal eindigen. sprekingen over de leverantie van militaire goederen bevredigend ver lopen. Het lijkt vrijwel zeker dat de leveranties zullen doorgaan. Generaal Nasution vertrekt mor gen (zaterdag) naar Cairo. Jaarvergadering B.S.C.M. in Middelburg MIDDELBUEG, 6-7. Tüdems de donderdag in Middelburg gehou den jaarvergadering van de Bond van smeden-, constructie, en ma chinebedrijven in ons land heeft de bondsvoorzitter, de heer M. van der Voet uit Leiden, gezegd, dat de belangrijke groep van middelgroot- en klein-bedrijf in de metaalnijver heid niet het slachtoffer mag wor den van de gedifferentieerde loon politiek. „Men kan niet berusten in een situatie, waarbij als gevolg van de regeringspolitiek telkens weer discriminerende situaties ont staan tussen groot en klein me taal", zo zei de heer van der Voet. De bondsvoorzitter keerde zich tegen de, zo hij zeide, grote zuig kracht van het groot-metaal op de vakbekwame arbeiders in het klein-metaal. In de openingsrede werd voorts o m. aandacht ge schonken aan de situatie in het klein-bedrijf en werd een zekere teruggang geconstateerd in vele dienstverlenende bedrijven. Vijftien gewonden bij botsing in Amsterdam AMSTERDAM, 6-7. Op de Schip- holwcg is donderdagmiddag kort na v(jf uur een autobus van „Maarse en Kroon" in botsing ge komen met een vrachtauto met op legger. Bjj dit ongeluk vielen vyf- tien gewonden. De vrachtautochauffeur bleef on gedeerd, de buschauffeur werd slechts licht gewond. Het ernstigst gewond was de bijrijder van de vrachtauto, die met een nierbloe ding naar een ziekenhuis werd overgebracht cn een buspassagier, die een schedelbasisfractuur op liep. Van de ongeveer 45 buspas sagiers werden er dertien met lichte verwondingen naar verschil lende ziekenhuizen overgebracht. in het bijzonder door die van Sa- oedi-Arablë, aldus de Franse af gevaardigde. Hij achtte de term „agressie" voor het optreden van Engeland in Koeweit, op verzoek van de sjeik, onjuist. De Turk Menemencioglu achtte een verdere actie van de raad en het aanvaarden van een resolutie niet nodig. Turkye is er in de eer ste plaats op uit dat de vrede en vriendschappeiyke betrekkingen in het Midden-Oosten worden be waard en de Turkse afgevaardigde vond het voldoende dat Irak had beloofd niets te doen wat de vrede in gevaar zou brengen. Amerikaans meisje ontvoèrd MOAB (Utah), 6-7. De politie in Amerika zoekt reeds twee dagen naar de 15-jarige Denise Sullivan om te voorkomen dat zij door een gewapende bandiet wordt ver moord of in. de woestijn van Utah van dorst zal omkomen. Het 15-jarige schoolmeisje is dinsdag met haar moeder en een begeleider bij een autotocht door de woestijn door een bandiet over vallen. Haar moeder werd doodge schoten en de begeleider werd ern stig gewond. De bandiet vluchtte hierna met het meisje de woestijn in. De politie hoopt beide bij' een waterbron te vinden. Tengevolge van voedselvergif tiging zijn een honderdtal werkne mers van drie industriële bedrij ven in Stockholm die aten in een gemeenschappelijke kantine in zie kenhuizen opgenomen. Van geen hunner is de toestand ernstig. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BONN. Nederland zal bij het be palen van zijn politiek in de Euro pese Economische Gemeenschap moeten aanvaarden, dat de zee scheepvaart, net als alle andere economische activiteit, onderwor pen is aan de werking van het E. E.G.-verdrag en de gemeenschaps organen, z0 heeft de heer W. L. de Vries, directeur-generaal van scheepvaart, verklaard. VATICAANSTAD. Paus Johan nes heeft in een toespraak tot de leden van een der voorbereidings commissies voor het concilie zijn „onuitsprekelijke droefheid" en „ernstige zorgen" uitgesproken over de „bloedige verliezen en de droevige situatie in Algerië". BERLIJN. Het Oostduitse staats hoofd Walter Ulbricht, die tevens leider is van de (communistische) Socialistische Eenheidspartij, heeft in een toespraak in de Oostduitse „Volkskammer" gesproken over de „noodzaak van het, in 1961, sluiten vane en Duits vredesverdrag en het vinden van een oplossing voor het Westberlijnse vraagstuk". BRUSSEL. Het grondpersoneel van de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" op het vliegveld van Brussel heeft besloten met in gang van maandag a.s. elke dag 3 uur het werk neer te leggen. Oor zaak is het mislukken van onder handelingen over een loonsverho ging van zes procent. ALGIERS. De politie in Kolea, opgeveer 30 kilometer ten westen van Algiers, heeft een menigte van 300 mohammedanen met traangas uiteengedreven. De moslims begon nen tijdens een begrafenisplechtig heid voor de slachtoffers van woensdag nationale leuzen te roe pen. Zij voerden de FLN-vlag met zich mee. LONDEN. Het Britse ministerie van defensie heeft donderdag in Londen verklaard dat het zenden van militaire hulp aan Koeweit nu „praktisch voltooid" is. „Gehoopt wordt dat als gevolg hiervan de toestand voor het ogenblik is ge stabiliseerd", zo voegde het minis terie er aan toe. Burgemeester A. H. Vermeulen van Brou wershaven reikte ten stadhuize, namens het Carnegie Heldenfonds een pen met inscriptie uit aan de 14-jarige u.l.o.-scholier Gerrit van Maanen te Noordgouwe, die in maart van dit jaar, met gevaar voor eigen leven, een kind van de verdrinkingsdood redde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Zoinerconferentie C.H.U. in Zeist Mr. H. K. J. BEERNINK: ZEIST, 6-7. Tydens de openings avond van de zomerconferentie van de Christeiyk Historische Unie, die in het conferentie-oord „Woud- schoten" in Zeist wordt gehouden, heeft de voorzitter mr. H. K. J. B.jjnink gesproken over de poli tieke toestand. In zyn toespraak besteedde hy in de eerste plaats aandacht aan het buitenland. Hy vond dit van meer belang dan welk binnenlands probleem ook. Over het huidige kabinet spre kende stelde mr. Beernink na drukkelijk, dat dit een extraparle mentair kabinet is. Op een be paald moment heeft het er op ge leken, dat het een semi-parlemen- tair kabinet zou worden. Dit noemde de heer Beernink een, be denkelijk verschijnsel. Hij ver klaarde, dat het huidige kabinet niet het sterkste is dat men ooit heeft gekenid. Graag zou hij het wat sterker zien. Naast een aan tal sterke telt het enige zwakke figuren. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een aantal mensen posten bekleedt, die weinig in over eenstemming zijn met vroeger door hen vervulde functies. Men zou zich kunnen afvragen waarom een vroegere advocaat minister van binnenlandse zaken moet worden en waarom een landbouwingenieur minister van defensie. Dit kan, al dus mr. Beernink, aanleiding geven tot het maken van stukken en brokken. Een kinderbijslagregeling in de vorm van een algemene volksver zekering heeft ons van meetaf aan tegengestaan, aldus spreker. Wij achten het niet billijk, dat 139.000 personen profijt trekken van het geen 551.000 moeten betalen, zon der dat ze er voordeel van hébben. In dit vrband memoreerde mr. Beernink het heengaan van minis ter van Rooy na felle kritiek in de pers. Hij vond het enigszins vreemd dat deze minister in de Tweede Kamer nog een trap na heeft ge kregen van de waarnemende frac tievoorzitter van de K V.P., de heer Andriessen. Mr. Beernink is van oordeel, dat men er verstandig aan zou doen, de mogelijkheden die er op het terrein van de kinderbij slag liggen, nog eens terdege onder ogen te zien. ROTTERDAM, 6-7. Een grote op slagloods, waarin voorraden be schuit, vaten olie, materiaal van een aannemersbedryf en een aard- appelhandel ondergebracht waren, ia donderdagavond een prooi van de vlammen geworden op deChar- loiselagedyk, welke de grens vormt tussen Rotterdam en Barendrecht. Even na kwart over tien brak de brand uit. De oorzaak is niet be kend. Maar een feit was, dat het vuur zich zeer snel ontwikkelde tot een grote brand. Fel sloegen de vlammen uit en de hitte was wel dra zo groot, dat de loods niet meer te benaderen viel. De brandweer had inmiddels met meer moeilijkheden te kampen. De dijk is de directe verbinding tus sen het Botlekgebied en Baren- drecht-Dordrecht-zuid Nederland. Er is derhalve een druk vracht verkeer over deze smalle weg en talrijke vrachtwagens versperden dan ook de toegang. Bovendien was er geen water, een smalle sloot en een dunne drinkwaterleiding was alles. De sloot kon echter door het ingrijpen van het waterschap „Smitshoek", dat zorgde voor het openen van een sluis, van water worden voorzien. En hiermee moes ten de vier brandwagens, die te zamen twaalf slangen uitlegden, het doen. De loods was verloren, maar om liggende huizen konden worden be houden. Met de loods verbrandden drie auto's van de aardappelhan- del, een vierde wagen werd nog bijtijds gered. Even was het bij het nablussen gespannen, toen enkele olievaten barstten en voor nieuw „vuurwerk" zorgden. Tegen mid dernacht was alle gevaar geweken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als toij doen wat wij beho ren te doen verdienen wij geen lof, omdat het onze plicht is. Tarweregeling oogstjaar 1961/62 DEN HAAG, 6-7. Het bestuur van het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten heeft ds tarweregeling voor het oogst jaar 1961-62 besproken. Besloten werd, voor de eerste vier weken van dit op 27 augustus a s. begin nende oogstjaar het percentage verplichte bijmenging van inland se tarwe in meel en bloem óp 35 te stellen. Het zal in die vier we ken zijn toegestaan, minder dan 35 procent inlandse tarwe te verwer ken, mits dó te weinig vermalen hoeveelheid later extra wordt ver werkt boven de dan geldende ver plichte bijmenging. Jongetje verdronken TILBURG, 6-7. In Tilburg is donderdag de 7-jarige Hennie Le- jeune uit Tilburg toen hij op een pijler in een zijtak van het Wil- helminakanaal zat, voorover in het water gevallen en verdronken. Vriendjes wisten de aandacht van een voorbijganger te trekken. Deze dook terstond in het kanaal, waar hij het knaapje op de bodem vond. Nadat het jongetje op de wal was gebracht, werd kunstmatige adem haling toegepast, doch de levens geesten bleken reed9 te zijn ge weken. Militair ging als bezetene te keer ROTTERDAM, 6-7. Donderdag morgen in alle vroegte heeft de Rotterdamse politie een race ge houden met een 19-jarige gedeser teerde militair, die bovendien de auto waarin hij reed, gestolen had. Een patrouillewagen van de Rot terdamse politie ontdekte dat een wagen, komende uit de richting Den Haag met veel te grote snel heid Rotterdam binnenreed. Zij zetten de achtervolging in en slaag den er ook in de bestuurder tot stoppen te dwingen. Maar het ge lukte de jongeman even later weer met vol gas de vlucht te nemen en in razende vaart ging het via al lerlei zijstraten in de richting Maastunnel. Op sommige momen ten werd een snelheid van 140 ki lometer ontwikkeld en met deze gang ging het ook door de Maas tunnel, die, gezien het vroege uur, de ruimte bood. Bij de Moerdijk- brug, waar inmiddels de snelheid van beide auto's tot 160 kilometer was opgelopen vroeg de achter volgende politiewagen assistentie van de politie te Breda. Een Bredase politiewagen ging de als een waanzinnige rijdende bestuurder tegemoet, maar deze weigerde op enig stopteken te re ageren Een snelle zijsprong was de enige redding voor de politie mannen, die onmiddellijk de ach tervolging inzetten. Pas onder Zun- dert gaf de vluchteling de strijd op. Zijn benzinetank was leg. Het bleek de 19-jarige Amster damse militair J. W. te zijn, die vijf dagen geleden gedrost was. In de auto troffen de politiemannen een 16-jarig Amsterdams meisje aan, waarmede W. letterlijk en fi guurlijk aan de haal was gegaan. De man is aan de Kon. mare chaussee overgeleverd. Do auto waarmede hij snelheidsrecords had probereni te verbeteren, bleek in Amsterdam gestolen te zijn. AMSTERDAM, 6-7. Personeel van de Amsterdamse brandweer is donderdagavond op last van de ge- mentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht enige uren bezig geweest met uit de gevels van enige woningen aan de Vijzelstraat stenen te verwijderen, die zo los zaten dat zij een» gevaar voor de voorbijgangers konden opleveren. Enkele dagen geleden reeds waren daar enige stenen uit het metsel werk gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1