DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIJ ONGEREGELDHEDEN IN ALGERIJE VALLEN WEER VELE DODEN Britse troepen in Koeweit lijden van de hitte Zware havenbrand in de Ver. Staten Bouwproblemen in Nederland hebben grote vormen aangenomen Amerika en de atoomproeven China en de Sowjet-Unie KOEWEIT NOC BEDREIGD DONDERDAG 6 JULI 1961 117e jaargang No. 19000 ZIERIKZEEMJHSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ianne wekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. Of If 0-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman 6Ochtman, Rebellen treden agressief op ALGIERS, 5-7. Algerijnse rebel- len hebben woensdagochtend twee militaire posten te Djidjelli, ten noorden van Constantine, aange vallen. De bezetting der posten vuurde onmiddellijk terug. De strijd heeft aan dertien personen het leven gekost, terwijl vijftig werden gewond. Er zijn geen nadere bijzonderhe den over deze militaire aanval be kend, die los staat van de betogin gen in Algerië tegen een verdeling van het land en de daaruit voort gevloeide botsingen tussen moham medaanse betogers en Franse orde bewaarders. Woensdag werd later op de dag bekend dat bij de botsingen min stens 29 personen gedood en 123 gewond waren. Te Castiglione en het nabij ge legen Berard, waar mohammeda nen stenen gooiden naar depolitie- troepen die de nationale vlag in be slag wilden nemen, vielen elf do den en 61 gewonden toen het strijd krachten het vuur openden. Honderden mohammedanen dron gen het kustplaatsje Fouka, 38 km ten westen van Algiers, binnen en trachtten de Europese winkels in brand te steken. BÜ het hierop vol gende ingrepen door Franse troe pen werden vijf mohammedaanse demonstranten neergeschoten en raakten acht gewond. Oost-Algerije Uit Constantine wordt gemeld dat in het oostelijke deel van Algerije 13 mensen werden gedood en bijna 200 werden gewond, de botsingen in Djidjelli niet meegerekend. In de stad Constantine probeer den naar schatting 10.000 moham medanen de Europese wijk binnen te dringen. Franse commando's en soldaten van het Vreemdelingen legioen openden het vuur. Som mige demonstranten zouden auto matische wapens gebruikt hebben. Ook in Miliana, ten westen van Algiers, in Telergma, de grootste Franse luchtbasis, en in Setif, kwam het evenals in de kustplaatsjes Ca- tiglione, Berard en Fouka ten wes ten van Algiers, tot ongeregeldhe den. Vijf en veertig graden in de schaduw KOEWEIT, 6-7. Volgens de be velhebber van de Britse strijd krachten In Koeweit, brigade-ge neraal Horsford, hebben de troepen sinds de landing te ljjden van zand stormen en van de moordende hitte - ongeveer 45 graden in de scha duw. Reeds honderd- soldaten zijn door d® hitte bevangen en van het front teruggetrokken. „Ik geef iedere dag 250 pond uit aan gekoelde dranken voor de soldaten", aldus Horsford. Muzikaal trouwen ENSCHEDE, 5-7. Bruidspa. ren die in het stadhuis van Enschedé in de echt wor den verbonden, kunnen desgewenst de huwelijks plechtigheid laten opluiste ren met muziek. Het stads bestuur heeft namelijk, na dat de raad een crediet had aanvaard, in het spreekge stoelte van de ambtenaar van de burgerlijke stand een speeltafel laten inbou wen met 47 grammofoon platen, waaruit het echt paar keuze kan doen. Van morgen klonk voor het eerst in de trouwzaal mu ziek. Zodra de ambtenaar van de burgerlijke stand had verklaard dat de jon- geman en de jongevrouw in de echt waren verbon den, klonk er muziek. Er kan een keuze gemaakt worden uit klassieke, maar ook lichte muziek, zoals „Lover come back to me", gespeeld door het orkest van Mantovani. Onder de laatst aangekomen, troepen in Koeweit zijn een een heid mijnenleggers en een regi ment veldartillerie. De 19de infanterie brigade, die aanvankelijk voor oefening naar Portugal zou gaan, zal vandaag (donderdag) naar Kenya vliegen om daar de 24ste infanterie bri gade te vervangen, die naar Koe weit is vertrokken. De oefening in Portugal is uitgesteld. RICHMOND, 5-7. Meer dan drie honderd brandweerlieden hebben woensdag in Riohmond, Virginia, de strijd aangebonden met een brand in de haven die na een reeks ontploffingen in benzinetanks was uitgebroken. Een man werd ernstig gewond en enkele huizen zijn ver nield. De ontploffingen deden zich voor bij het lossen van benzine in de haven van een oliemaatschappij. Brandende benzine die zich over het wateroppervlak verspreidde deed aan de overzijde een schuit in brand geraken. De vlammen ste gen tot vijftig meter hoog. Een in asbest geklede man trotseerde de vlammenzee om kranen van nog niet aangetaste benzinetanks dicht te draaien. Tijdens de afgelopen vier dagen, waarin de viering van de Ameri kaanse onafhankelijkheid viel, zijn ten minste 924 mensen omgekomen. Dit is het hoogste aantal tot nu toe. Het wegverkeer eiste 509 slachtof fers, eveneens een recordcijfer. Bij het zwemmen en varen verdronken 267 mensen en 148 kwamen om bij andere ongelukken. Aardverschuivingen in India TRIVANDRUM (Kerala), 5-7. Bij nieuwe aardverschuivingen in de Attapadi vallei in Kerala zijn 73 mensen omgekomen, zo heeft de minister van binnenlandse zaken van India woensdag bekend ge maakt. Er waren nog geen nadere bijzonderheden over de ramp be kend, maar volgens de eerste be richten zouden in een dorp 62 en in een ander dorp elf mensen zijn omgekomen. De vallei is niet gemakkelijk be reikbaar omdat de wegen bescha digd zijn door overstromingen. Duitse gevangene hongert te Maastricht MAASTRICHT, 5-7. De toestand van de 41-jarige Duitse wapenhan delaar R. A. uit west-Berlijn, die sedert vorige week in het huis van bewaring te Maastricht in honger staking is, begint na zes dagen in een kritiek stadium te komen. De man staat onder medische controle van de gevangenisdokter. A. is de ze hongerstaking begonnen als protest tegen het uitblijven van een beslissing door de minister van justitie op een Zwitsers uitleve ringsverzoek. Deze uitlevering was gevraagd omdat de Zwitserse jus titie vermoedens heeft, dat A. op 19 september 1957 in Genève een moord zou hebben gepleegd op een andere Duitse wapenhandelaar M. L. Zowel de Duitse als de Neder landse justitie hebben A. echter niet schuldig bevonden, omdat hij op het tijdstip van de moord niet in Genève, maar in Berlijn ver toefde. Nederlandse troepen in La Courtine LA COURTINE, 5-7 Bij prachtig weer is woensdag een Nederlands troepencontingent van ongeveer 1.500 man en 300 voertuigen uit Oirschot via Mourmelon en Nour- ges in het kamp van La Courtine aangekomen. Over twee dagen wordt een tweede, nog groter con tingent verwacht. Bij de eerste groep zijn eenheden van de 42-ste infanteriebrigade en de garde-re gimenten, onder commando van generaal-majoor D. C. de Vries. De reis door Frankrijk is zonder moeilijkheden verlopen. In het kamp is ook een aantal Centurion- tanks en zwaar materieel, dat per trein was gezonden, afgeleverd. Nederlandse film bekroond DEN HAAG, 5-7. Op het tweede Internationale industriële filmfes tival dat dezer dagen te Turijn is gehouden, heeft een internationale jury de film „Leven in overvloed", in opdracht van Thomassen en Drijver door de cinsast Jan Scha- fer vervaardigd, de prijs van de Kamer van Koophandel van Tu rijn toegekend. De Nederlandse inzending voor het festival bestond uit een vijftal films. In totaal werden 133 films ingezonden door 36 landen,. Volgend jaar wordt het derde internationale industriële filmfestival gehouden in Berlijn. Dr. W. Drees 75 jaar Woensdag heeft de minis ter van staat, dr. W. Drees, zijn 75ste verjaar dag gevierd. In de och tenduren was de heer Drees thuis, waar hij ver scheidene belangstellen den heeft ontvangen. Foto v.l.n.r.: mr. G. Ph- Helders, mr. J. M. L. Th. Calst prof. dr. J. E* de Quay, dr. W. Drees, prof. dr. J. Zijlstra en mej. dr. M. A. M. Klompê. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het arrest van de Nederlandse zeeman Hendrik W. R. uit Amsterdam, die maandag in Liverpool is aangehouden omdat hij wordt verdacht van de moord op de 21-jarige dienstbode Margaret Hughes, wier ver minkte en totaal ontklede lijk in haar slaapkamer in Men'ai Bridge op het eilandje Anglesey in het noorden van Wales is aangetroffen, is dinsdag verlengd tot 13 juli. R. is dinsdag officieel in staat van be schuldiging gesteld. - Foto: het hoofd bedekt met zijn regenjaswordt R. het gerechtsgebouw van Menai Bridge uitgeleid nadat hem daar was medegedeeld dat zijn arrest is verlengd. Aanvragen tot een bedrag van f 5.5 miljard KAMPEN, 5-7. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnyver- heid, mr. J. van Aartsen, heeft woensdagmiddag tijdens een Iunch- bij eenkomst van het Departement Zwolle van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han dt; een causerie gehouden over en kele belangrijke punten van het vraagstuk van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De minister stond met name stil bij de bouw in de nijverheidssector. Hij achtte het een gebiedende eis dat de produktievolumes zo goed mogelijk tegen elkaar worden af gewogen. De regering neemt het standpunt in, dat b.v. de industrie bij het rijksgoedkeuringenbeleid een belangrijke plaats toekomt, mede gezien de werkgelegenheid. De huidige situatie betreffende het rijksgoedkeuringenbeleid noemde de minister niet ideaal, hoewel de regering niet anders kon dan be perkende maatregelen treffen. In het buitenland vindt men derge lijke beperkende maatregelen niet en het is jammer - aldus de minis ter - dat de kans bestaat dat ves tigingen in Nederland vanuit het buitenland niet door kunnen gaan. Industriële projekten De minister zei dat in mei van dit jaar het bedrag, dat gemoeid is met industriële projekten die nog wachten op rijksgoedkeuring, ge stegen is tot 293 miljoen. In 1960 was dit 200 miljoen gulden. Voor de sector nijverheid en verkeer la gen in 1960 projekten op rijksgoed keuring te wachten tot een bedrag van 240 miljoen gulden. Thans is hier al voor 1961 sprake van een bedrag van 2Ó3 miljoen. Voor de bouw van scholen, kerken, zieken huizen etc. ligt voor een bedrag van 1190 miljoen gulden te wachten op rij ksgoedkeuring. Zou men alles waar om gevraagd wordt thans op de bouwmarkt brengen, dan zou er voor een be drag van 5% miljard gulden op de markt zijn en het gevaar dat de bouwmarkt uit haar evenwicht zou raken, zou in het geheel niet denk beeldig zijn, met alle gevolgen van dien. Daarbij komt dan nog de overspannen situatie van de ar beidsmarkt. Beroemde stadhuis van Brussel wordt gerestaureerd „Eerste" kosten VA miljoen gulden BRUSSEL, 5-7. Het wereldbe roemde uit de 15e eeuw stammen de stadhuis op de „Grote Markt" van Brussel zal binnenkort gedeel telijk achter steigers schuil gaan.. Een onderzoek heeft aangetoond, dat restauratie van enkele gedeel ten noodzakelijk is geworden en het gemeentebestuur van de Bel gische hoofdstad schat de eerste kosten der werkzaamheden op 18 miljoen Belgische frank - ongeveer 1.25, miljoen gulden. Het Brusselse stadhuis is een van de oudste bouwwerken in de spitsboogstijl. Het werd in 1695 bij Groningen bedolven onder begonia's GRONINGEN, 5-7. Op het stads- parkterrein te Groningen is een zending van 41.000 knolbegonia's uit Gent aangekomen. Ongeveer 60 extra arbeidskrachten zijn direct begonnen met het uitzetten van de ze planten. Het betreft hier de grootste zending tot dusver in Ne derland. Deze begonia's dienen ter verfraaiing van het Stadspark en het terrein waarop de internatio nale show „M-G. '61" van 31 augus tus tot en met 16 september zal worden gehouden. Maandag wordt nog een zending van 38.000 bego nia's uit Wiesmoor (Duitsland) ver wacht. Deze zending is eveneens voor het 50 ha. grote M.G.-terrein, maar dient tevens om de parken en plantsoenen in de stad Gronin gen kleurig te eieren. een bombardement vrijwel geheel vernield met uitzondering van de toren en de muren. In 1841 werd de jongste restauratie uitgevoerd, die meer dan een halve eeuw in beslag nam. De toren van het ge bouw wordt beschouw^ als een van de mooiste monumenten ter we reld. De windwijzer, die op 91 me ter boven de begane grond troont, werd in 1454 vervaardigd. GENEVE, 6-7. Een voorstel van de Amerikaanse senator Hubert Humphrey, eerder door deze te Washington gedaan, om de Ameri kaanse atoomproeven .onder toe zicht van de V.N. te hervatten, is woensdag door de Russische ver tegenwoordiger bij de conferentie in Genève tegenover verslaggevers een „nieuwe Amerikaanse truc" noemd. „Er kunnen geen proeven genomen worden zonder een over eenkomst met de Sowjet-Unie. De V.S. moeten eerst met ons tot over eenstemming komen", zo zei hij. De Britse afgevaardigde, Sir Mi chael Wright, verklaarde in de zit ting van woensdag, dat het Sow- jetrussische voorstel tot het in stellen van een onderzoek naar niet-geïdentificeerde aardschokken, niets meedeelde over de te volgen procedure met betrekking tot de inspectieploegen. De conferentie zal maandag wor den voortgezet. Men moet tevreden zijn met wat men heeft en ontevreden met wat men is. Koopman steekt jongen neer HEERLEN, 5-7. De 61-Jarige koopman H. B. uit Heerlen heeft dinsdagavond de 16-jarige jongen J. B. met een mes in de borst ge stoken. De jongen, die in een van zijn longen geraakt werd, moest in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen orden opgenomen. De jongen liep op een pad achter zijn huis met zijn vader en een riend te wandelen toen zij de man tegenkwamen, die kennelijk onder invloed van alcohol was. Iemand zou hem toegeroepen hebben: „als - je er niet tegen kunt moet je niet drinken", waarop B. de jongen met een mes gestoken zou hebben. De toestand van de jongen is naar omstandigheden goed. De koopman is door de politie ingesloten. WASHINGTON, 5-7. In Ameri kaanse regeringskringen kan men het bericht - afkomstig van Isaac Deutscher in „The Sunday Times" - dat Chroesjtsjef een circulaire heeft geschreven over ideologische geschillen met China, niet beves tigen. In afwachting van een on derzoek onthoudt men zich voor lopig van commentaar. Diplomatieke kringen in Wash ington zien het bericht als een be vestiging van hun vermoedens dat de overeenkomst, die vorig jaar november in Moskou werd beslo ten, niet langer van kracht is, en dat de Chinese partijleiders trach ten bij andere communistische par tijen steun voor hun opvattingen te vinden. LONDEN, 5-7. De Britse onder minister van buitenlandse zaken Heath heeft woensdag in het La gerhuis gezegd dat zich in Koeweit niets had voorgedaan dat de onge rustheid ten aanzien van bedrei ging van Iraakse zijde zou kunnen wegnemen. Denis Healey uitte als woord voerder van de Labour-oppositie - erkennend dat de regering niet anders had kunnen handelen dan zij gedaan heeft evenwel kritiek op de omvang der genomen mili taire maatregelen waarvan een te grote druk op het Britse militaire systeem het gevolg zou zyn. Hij drong aan op interventie van de Verenigde Naties In Koeweit. Bolswardse rijst werd.... rijstebrij BOLSWARD, 5-7. Woensdag is in Bolsward het traditionele „Hea- mielfeest" gevierd. Nadat 's mid dags op de Marktstraat in het hartje van Bolsward een groot na tionaal concours hippique was ge houden van tuigpaarden, werd in de loop van de avond onder grote belangstelling en omstuwd door de ryverenigingen van landelijke rui ters die 's middags aan het con cours hadden deelgenomen, mu ziekkorpsen en Friese sjezen de hooikoningin ingehaald). Dit jaar was dat de 20-jarige mejuffrouw J. Zeinstra uit Blauwhuis. Op het bordes van het stadhuis werd ze begroet door de burgemeester van Bolsward, mr. J. A. Geukers. Hier- bij waren raadsleden van de ge meente Bolsward en burgemeesters uit omliggende gemeenten aanwe zig. Na de begroeting werd met een glas karnemelk een heildronk uit gebracht. Na een rijtoer door de stad werd naar goed gebruik in het Julianapark het hooimaal, bestaan de uit rijst met rozijnen, genuttigd. De honderden deelnemers die in de open lucht aan tafel hadden plaats genomen, werden tijdens de maaltijd overvallen door een fikse regenbui die de rijst snel in rijste brij veranderde. Gehuld in regen jassen en verscholen onder para plu's bleven de gasten echter rus tig door tafelen. m Koningin Elisabeth heeft sir Anthony Eden, de voormalige con servatieve premier, een grafelijke titel verleend, aldus ia officieel meegedeeld. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1