DE ZIER1KZEESCHE COURANT VIJF „ASSISTENT-SECRETARISSEN" BIJ DE VERENIGDE NATIES Portugese regering ontkent „onderdrukking" in Angola Venezolanen verzoeken asyl Veel verdrinkings- gevallen Nasoetion beschuldigt Nederland van leugens inzake Nieuw-Guinea Belgische auto vloog in brand: 5 doden Minister mr. dr. Van Rooy treedt af als minister DINSDAG 4 JULI 1961 117e jaargang No. 18999 ZIERIKZEESMmiEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 r REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lokenman Ochlmen, Voorstel van Hammarskjoeld: Eén Amerikaan, één Rus en drie anderen NEW YORK. 3-7. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft voorge steld het secretariaat te reorganise ren. Er zouden v|jf assistent-secre tarissen-generaal moeten komen voor politieke kwesties en negen onder-secretarissen-generaal voor administratieve zaken. De vqf as sistenten - drie meer dan thans - zouden slechts voor één periode van drie tot vyf jaar kunnen worden benoemd, de ondersecretarissen zouden éénmaal herkiesbaar moe ten zijn. Hammarskjoeld deed de voorstel len naar aanleiding van het rapport van een commissie die gelijke geo grafische vertegenwoordiging in de staf van het secretariaat had be pleit. Hammarskjoeld zei ook zelf voorstellen ter tafel te brengen, om dat hij ook persoonlijk verantwoor delijk is voor de reorganisatie van het secretariaat. Wanneer de Algemene Vergade ring het plan bij de aanvang van de volgende zitting - 19 september - zou goedkeuren, zou het in 1963 geheel kunnen zijn uitgevoerd. Twee van de vijf assistent-secre tarissen-generaal zouden kunnen worden gekozen uit landen die per manent zitting hebben in de Vei ligheidsraad. In de praktijk bete kent dit dat het een Rus en een Amerikaan zullen zijn. De drie an deren kunnen afkomstig zijn uit landen die niet deel uitmaken van de twee grote machtsblokken. De drie overige permanente leden van de Veiligheidsraad - Engeland, Frankrijk en (nationalistisch) Chi na - zouden in het secretariaat zijn vertegenwoordigd met onder-secre tarissen-generaal. Afrika Hammarskjoeld verklaarde er naar te streven dat de jonge staten van Afrika in voldoende mate in het secretariaat worden vertegen woordigd. „Zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot drastische maatregelen", kan bin nen twee k drie jaar de vertegen woordiging van de Oosteuropese „Werk van terroristen" LISSABON, 4-7. De Portugese regering heeft dinsdag ontkend dat haar troepen in Angola zich schul dig maken aan „barbaarse onder drukking en gruwelen". Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in een communiqué, dat „bepaalde inter nationale politieke kringen, religi euze sekten en buitenlandse zen dingsgenootschappen een campag ne zijn begonnen tegen Portugal en de Portugese strijdkrachten in An gola hebben beschuldigd van bar baarse onderdrukking, moedwillige uitroeiing van de bevolking en an dere misdaden". Deze beschuldigingen zijn echter volkomen ongegrond, aldus het communiqué. In het communiqué wordt dan verder opgemerkt dat het niet de Portugese strijdkrachten, maar juist „de terroristen zijn die bloed baden aanrichten, brand stichten en zich aan allerlei gruwelen schuldig maken". Portugese troepen hebben de op standelingen uit het gebied van Dimuca in noord-Angola verdreven ROTTERDAM. Ruim 800 Ame rikaanse studenten zijn met het s.s. „Zuiderkruis" in Rotterdam aange komen voor een vakantie van twee maanden in Europa. De overtocht vanuit New York stond onder aus piciën van het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbetrek kingen, dat nu voor het 14e jaar een reis voor ongeveer 2.000 Ame rikanen organiseert. zo heeft het Portugese hoofdkwar tier in Loeanda dinsdag meege deeld. Een deel van de rebellen zou in noordelijke richting gevlucht zijn en onderweg het dorp Poeri, waar uit de Europeanen al weggetrokken waren, in bi'and hebben gestoken. DEN HAAG, 3-7. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt het volgende mede: De zeven Venezolaanse legerof ficieren, die op 8 juni jl. het Vene zolaanse vliegtuig waarmede zij vervoerd werden, dwongen op het vliegveld te Willemstad te landen, hebben asyl verzocht. De Venezo laanse regering heeft harerzijds door haar ambassadeur in Den Haag aan de Koninkrijksregering overlevering van bedoelde vluchte lingen verzocht. Mede hierdoor dient de beslissing ter zake van het verzoek om asyl door de Ko ninkrijksregering te worden ge nomen. landen op het vereiste peil worden gebracht. De secretaris-generaal verwierp het Sow jet-voorstel, de functies op het secretariaat gelijkelijk onder vertegenwooz-digers van de weste lijke, communistische en neutralis- tische landen te verdelen. „Talrijke staten die in een of andere catego rie werden ondergebracht, zouden niet zijn gesteld op een dergelijke indeling", Hammarskjoeld zei te zullen stre ven naar een bevredigende geogra fische vertegenwoordiging. De le den van het secretariaat kunnen echter geen vertegenwoordigers z(jn van de regeringen van hun land of van de ideologie of politiek van dit land. ,Vrije-sector" woningen DEN HAAG, 3-7. In april is be kend gemaakt, dat een rijksgoed keuring is vereist voor de bouw van woningen in de vrije sector, met een bouwsom hoger dan f 23.000,—, f 21.000,— en f 19.000,—, al naar gelang van de klasse van de gemeente waar wordt gebouwd. Ingevolge een besluit van de mi nister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid is met ingang van 4 juli 1961 ook een rtfksgoedkeu- ring vereist voor niet door het r|jk gesubsidieerde herbouw, verbouw en uitbreiding van woningen, wan neer de kosten boven de hiervoor genoemde bedragen uitgaan. Deze maatregel Is niet van toe passing op herbouw van woningen, welke door de oorlog of door wa tersnood verloren z|jn gegaan. Insektenplaag in Egypte en Syrië AMSTERDAM, 3-7. In verband met een insektenplaag, die de ka- toenoogst in Egypte en Syrië be dreigt, zal een grote hoeveelheid planteziektenbestrijdingsmiddel naar de V.A.R. worden gezonden. Hiervoor zijn twintig vrachtvlieg- tuigen gecharterd, die als een „luchtbrug", geladen met Dipterex, een snelwerkend middel ter bestrij ding van de Egyptische katoen- wurm, naar Cairo zullen vliegen. Het eerste toestel vertrekt heden (dinsdag)-ochtend van Schiphol. De gehele zending van dit bestrijdings middel is voldoende voor de behan deling van ruim 400.000 hectare land. ZWOLLE. De 8-jarige jongen J. Hammer te Zwolle is bij de Schuttevaerkade in de Stadsgracht gevallen en verdronken. Het kind probeerde een bal uit het water te halen en verloor daarbij het even wicht. Deze „Nederlandse opnamewerd gemaakt op het filmbal van het film festival in Berlijn. V.l.n.r. zien we: Yoka Beretty, Fons Rademakers en Monica Witkowna. DINXPERLOO. De 19-jarige jongen K. H. Efing uit Hemden (Duitsland) is verdronken in het openluchtbad „Blauwe Meer" in Dinxperloo. DEN OEVER. Voor de afwate- ringssluizen in de afsluitdijk ver dronk de bijna negenjarige Henk van der Lee uit Wieringerwerf. TERHEIJDE. In Terheijde aan Zee (gem. Monster) is de negenja rige J. H. Koppert uit Monster bij het zwemmen in zee verdronken. ROTTERDAM. In Rotterdam is een vierjarige schipperszoon, Ger- rit van Putten, verdronken. Hij viel van het schip, de „Vrienden trouw", dat aan de Admiraliteits kade lag. DELFT. In Delft is het 8-jarige jongetje Johan de Bruijn uit Delft bij het spelen in de Provinciale vaart gevallen en verdronken. SCHERPENZEEL. In het zwem bad te Scherpenzeel is het stoffe lijk overschot gevonden van de 14- jarige Sinke uit Leusden. Hij is in het diepe gedeelte van dit zwem bad verdronken. SPIJKENISSE. Tijdens het ba den in de haven achter de scheeps_ werf in Nieuw-Beijerland is de 29- jarige C. J. In 't Veld uit Oud- Beijerland onder d© ogen van zijn vrouw en zijn moeder in de vaar geul gegleden en verdronken. Hij was vader van een- kind. Maandagochtend is in Utrecht de intocht van de reünisten gehouden bij de viering van het 65ste lustrum van de Rijksuniversiteit. - Foto: Het Io Vivat schalde door de straten van de oude Domstad. Verklaring in Bonn BONN, 3-7. In een schriftelijke verklaring aan de pers in Bonn heeft de Indonesische minister van verdediging, generaal Nasoetion, maandag de Nederlandse regering er van beschuldigd dat z|j probeert de wereld een leugen te verkopen wanneer z|j over zelfbeschikking voor west-Irian spreekt. „Terwille van zulk een belofte heeft Indone sië in de oorlog tegen Japan ge vesten; na de oorlog heeft Neder land dit zelgbeschikkingsreeht voor Indonesië geweigerd en heeft In donesië daar vier jaar met alle macht naar moeten streven". De werkelijke reden voor het vasthouden van Nederland aan west-Irian is de wens een recht te hebben in de Azië-politiek van het Westen mee te spreken over de Z.O.A.V.O., aldus Nasoetion. Nasoetion waarschuwde Neder land het Indonesische geduld in de kwestie-west-Irian niet op de proef te stellen. „Indonesië is een vredelievend volk en zeer geduldig. Maar een land met waardigheid en van zulk een positie in de wereld kan niet dulden dat op zijn gebied delen van zijn volk onder moderne sla- verij van het kolonialisme moet lij den. Niemand kan van ons ver wachten dat wij voor onbeperkte tijd zullen wachten. Wij bezitten moderne wapens, moderne strijd krachten en zijn een dynamische natie, ons leger is zeker het meer dere van het Nederlands in west- Irian. Wij zijn geen land dat zijn wapens niet gebruikt wanneer wij worden uitgedaagd". Negen Belgen bij zwemmen verdronken BRUSSEL, 3-7. Op de autoweg van Brussel naar Oostende heeft zich zondagavond een ongeval voor gedaan, waarby vyf personen het leven hebben verloren en zeven ernstig gewond naar een zieken huis z|jn gebracht. De auto van een gezin uit Oost ende vloog door onbekende oor zaak onder het rijden in brand. De bestuurder verloor de macht over het stuur. De wagen reed door de haag, die de twee weggedeelten scheidt, en 'botste op drie auto's, die uit de tegenovergestelde richting kwamen aangereden. De vijf om gekomen slachtoffers zaten allen in de auto die het ongeluk veroor zaakte. BRUSSEL, 3-7. Het afgelopen weekeinde zijn minstens negen Belgen door verdrinking om het leven gekomen. Onder hen was een moeder uit een gezin van vijf kin deren, die verdronk bij het zwem men in het Albert-kanaal bij Has selt. Een 56-jarige vrouw in Brussel werd zondag in haar woning door de hitte bevangen. Zij overleed voordat medische hulp kon worden gegeven. Op verschillende plaatsen is zon dag het wegverkeer gestremd als gevolg van smeltend asfalt. Aan de kust moest een betonweg worden afgesloten, omdat één van de be- tonstroken door uitzetting ruim tien centimeter boven het wegdek uitstak. DEN HAAG, 3-7. Het kabinet van de koningin deelt mede: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft d.d. 2 juli 1961 aan H.M. de koningin verzocht hem ontslag te verlenen als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wegens redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderby - slagvcrzekering. H.M. de koningin heeft by Kon. Besluit van heden dit ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande be wezen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft overeenkomstig hetgeen staatsrechteiyk gebruike lijk is in aansluiting op de ontslag aanvrage van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid eveneens aan de koningin zyn ver zoek om ontslag doen toekomen. H.M. de koningin heeft deze ont slagaanvrage in beraad genomen. H.M. heeft de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen, belast met het tydeiyk be heer van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Militaire zuivering in Zuid-Korea SEOEL, 3-7. Het Zuidkoreaanse ministerie van landsverdediging heeft maandagavond medegedeeld dat 35 hoge officieren, in de rang van brigade-generaal tot luitenant- generaal en vijf admiraals „op hun verzoek" de actieve dienst hebben verlaten. Dertig van de 35 gepensioneerden zijn legerofficieren, drie deden dienst bij de luchtmacht en twee bij het korps mariniers. Een der twee laatstgenoemden was bevel hebber van het korps mariniers. De vrouw van de wereld blijft zelden de vrouw van haar echtgenoot. President Soekarno over Ned. Nieuw-Guinea DJAKARTA, 3-7. President Soe karno heeft maandag verklaard, van mening te zijn dat westelijk Nieuw-Guinea spoedig onder Indo nesisch bestuur zal zijn gebracht. De president, die zondag na een wereldreis van tien weken in Dja karta terugkeerde, zei dat de po gingen van Indonesië om westelijk Nieuw-Guinea te krijgen thans een zodanig stadium hebben bereikt, dat verwachtingen in die richting gerechtvaardigd zijn. Dodelijk verkeersongeval GELEEN, 3-7. Maandag omstreeks zeven uur is in Geleen de 18-jarige M. van L. uit Geleen bij een ver keersongeval om het leven geko men. Met zijn bromfiets reed hij in volle vaart tegen een trekker met oplegger, bestuurd door D. de H. uit Giessendam-Hardinxveld. De bromfietsbestuurder was op slag dood. Zijn 14-jarige broertje, A. van L., dat op de duo meereed, werd zeer ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis in Sit- tard. Tien mille zoek op „Koningin Emma" DEN HAAG, 3-7. De Nederlandse politie is maandagavond uren lang bezig geweest met het doorzoeken van het schip „Koningin Emma", dat vaart op de route Hoek van Holland-Harwich. Uit Engeland was het bericht ge komen dat aan boord van het schip een koffer zoek was geraakt in houdende een bedrag van 1.000 pond sterling (ongeveer 10.000 gul den). De Britse politie heeft het schip voor het vertrek uit Harwioh gedurende een half uur doorzocht, na aankomst In de Hoek heeft de Nederlandse politie een uitvoerig onderzoek ingesteld. Tot dusver is de koffer nog niet gevonden. Hij lag in een s'cheepskantoor en was eigendom van de rederij. Ver moedelijk is de koffer gestolen. Drieling in Groningen GRONINGEN, 3-7. In huize „Ta- venier", de kraamafdeling van het diakonessenhuis in Groningen, is maandag een drieling geboren. Me vrouw A. Pot-Hovinga bracht drie welgeschapen kinderen ter wereld: twee meisjes, één van 1.920 eni één van 2.080 gram en een jongen van 2 310 gram. Het eerstgeboren meisje en de jongen zijn in een couveuze ondergebracht, het zwaarste meisje in een isolette. De heer en mevrouw Pot hadden reeds een jongetje van drie en een halfjaar. Nieuwe economische moraal nodig 'BARI, 3-7. Zonder een geheel nieuwe economische moraal, een moraal waarin de solidariteit over heerst, zal men de enorme ontwik kelingsproblemen in de jonge Afri kaanse staten niet kunnen oplos sen. Aldus luidt een der conclusies die ruim tweehonderd Europese en Afrikaanse parlementsleden heb ben getrokken uit openhartige en diepgaande gesprekken op een ron de-tafelconferentie te Bari in zuid- Italië. Verongelukt bij het kersenplukken SITTARD, 3-7. De 49-jarige land- bouwer Jutten uit Höngen in „De Zelfkant" is maandag bij het ker sen plukken uit een boom gevallen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Bij het zwemmen verdronken DEN HAAG, 3-7. Be zwemmen in het water langs de Jupiterkade in Den. Haag is maandag de 19- jarige A. van der Putten uit de Dibbetsstraat in Den Haag om het leven gekomen. De 17-jarige G. A. T. Berendregt uit Den Haag zag dat het slachtoffer in moeilijkhe den verkeerde. Hij bracht hem op het droge, maar bij aankomst in het ziekenhuis bleek de jongeman reeds te zijn overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1