DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITTEN BRENGEN STRIJDMACHT OVER NAAR DOOR IRAK BEDREIGD KOEWEIT Toch gewapend conflict om Nieuw-Guinea Moeilijkheden bij de Ned. Spoorwegen nemen toe De Gaulle verwacht crisis Het water eiste zware tol MAANDAG 3 JULI 1961 117e jaargang No. 18998 ZIER1KZEESCHESNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Hulp zal worden geboden die nodig is LONDEN. 1-7. Het Britse mini- sterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat zaterdag een Britse strijdmacht in Koeweit is aange komen en ter beschikking van de vorst is gesteld. De strijdmacht is naar Koeweit gezonden op een officieel dringend verzoek van de vorst en in over eenstemming met de Britse ver plichtingen aan Koeweit. De strijdmacht zal de sjeik de hulp bieden die deze nodig oor deelt voor de handhaving van de onafhankelijkheid van Koeweit. De secretaris-generaal van de V.N. wordt van deze maatregelen op de hoogte gesteld, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Britse regering spreekt de hoop uit dat het niet nodig zal zijn van deze strijdmacht gebruik te maken. Grens nog open KOEWEIT, 2-7. Britse troepen, die in Koeweit waren aangekomen op verzoek van de heerser van het land, begaven zich zondagavond in de richting van de Iraakse grens. Zondagmiddag was al melding ge maakt van massale Britse troepen concentraties op Koeweit's vlieg veld. De grens is ongeveer 120 km ten noorden van de stad Koeweit. De heerser van het land, sjeik Sir Abdoellah As Salim As Sabah, heeft in een schriftelijk antwoord aan de pers verklaard dat de grens met Irak nog open is. Amerikaanse verklaring WASHINGTON, 2-7. De woord voerder van het Amerikaanse mi- Schrijver Ernest Hemingway overleden Na ongeluk met geweer SUN VALLEY, Idaho, 2-7. - De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft zich zelf zondag in Sun Valley, Idaho, per ongeluk doodgeschoten toen hij een geweer schoonmaakte. Hemingway was van plan op jacht te gaan. Vijf dagen geleden was hij uit een kliniek ontslagen, waar hij wegens te hoge bloeddruk was behandeld. Hij zou 21 juli 63 jaar zijn geworden. De schrijver laat, behalve zijn weduwe Mary, drie zoons uit vorige huwelijken na. Hij is viermaal getrouwd geweest. De tijd voor de begrafenis is op vrijdag gesteld. Deze zal in zijn woonplaats Ketchum nabij Sun Valley worden gehouden en een particulier karakter dragen. De mededeling van zijn dood werd ge daan door zijn vrouw. Hemingway werd in 1898 in Oak Park, Illinois, geboren. Hij publi ceerde een aantal veelgelezen ro mans, zoals: „A farewell to arms" (1929), „For whom the bell tolls' (1940), „Death in the afternoon' (1932), „To have and have not' (1937) en „The old man and the sea", waarvoor hij in 1953 de Pu- litzer-prijs en in 1954 de Nobelprijs voor litteratuur kreeg. „Zevibel" tegen concentratie mosselteelt in Waddenzee VLISSINGEN, 1-7. De Zeeuwse Vereniging tot behartiging van Vis- serybelangen „Zevibel" is tegen concentratie van de mosselteelt in de Waddenzee, zoals bepleit in het rapport van dr. Havinga. Dit zei de heer A. L. S. Lockefeer, voor zitter van „Zevibel", op de zeer druk bezochte vergadering, die deze organisatie zaterdag in Hulst heeft gehouden. De heer Lockefeer zei verder, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de mening van Zevibel in deze kwestie delen. Sprekend over de wet tot regeling van de tegemoet koming in de schade op grond van art. 8 van de Deltawet merkte hij op: „Het blijft voor ons in hoge mate onbevredigend dat zonder ons door de commissie ex art. 8 van de Deltawet een ontwerp van wet wordt voorbereid. Wij zouden een beroep willen doen op het Visse rijschap ons horizontaal PB-orgaan om te verkrijgen dat het bedrijfs leven, in casu de garnalenvisserij wordt ingeschakeld en. wordt ge hoord voor een zo belangrijke zaak als deze wet". Tijdens de vergadering is de heer Lockefeer gehuldigd, omdat bij 12% jaar voorzitter van „Zevi bel" is. nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland „zeer terecht" heeft gehandeld met het zenden van troepen naar Koeweit, „in het licht van het verzoek van de sjeik en van zijn verplichtingen jegens Koeweit". De regering meent dat het Britse optreden zal bijdra gen tot verzekering van het behoud van de vrede in dat gebied. BRISBANE, 2-7. „Te oordelen naar verklaringen van Aziatische leiders in de laatste zes maanden, is een gewapend conflict in weste lijk Nieuw-Guinea dichterbij dan dat het in de afgelopen twaalf maanden was", zo heeft de Neder landse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, aan journalisten gezegd. Hij zei dat de Indonesische strijd krachten nu geschat worden op 250.000 man. „Dit is ongeveer vijf tig tegen één in vergelijking met de Nederlandse troepen in het ge bied. Om te spreken van een be dreiging van de kant van de Ne derlandse troepen is dus dubbel zinnig". De ambassadeur zei dat de Indo nesiërs „gematigd" werden door de Australische premier Menzies, die duidelijk had gemaakt dat een ac tie wijdverspreide gevolgen zou kunnen hebben. Ernstige vertragingen met weekeinde UTRECHT, 2-7. De moeilijkhe den waarmee de Ned. Spoorwegen te kampen hebben en die zich voor namelijk manifesteren in vertra ging in de treinenloop, hebben in het afgelopen weekeinde en met name op zaterdagavond ernstige vormen aangenomen. De vertragingen die in sommige gevallen opliepen tot twee uur de den zich voornamelijk voor in Am sterdam en omgeving, doch waren tot ver in het land merkbaar. Het is ook voorgekomen dat ma chinisten die reeds tien tot twaalf uur in dienst waren weigerden hun treinen bij aankomst naar de ran geeremplacementen te brengen. Dit had tot gevolg dat met name in Amsterdam veel treinen, zich op hoopten en andere niet konden binnen lopen. Zaterdagavond laat werd nog extra personeel opgeroe pen om de treinen naar de empla cementen te brengen. Deze gang van zaken vond ook zijn weerslag in de dienst van zondag toen ver traging ontstond bij het voorrijden van materieel. De Beneluxtrein had meer dan 1 uur vertraging, en ook enkele D-treinen naar Parijs vertrokken meer dan een half uur te laat. ANALYSE VAN K.A.B.-VOORZITTER Economische toestand van Nederland zeer gunstig UTRECHT, 3-7. De voorzitter van de katholieke arbeidersbewe ging, de heer J. A. Middelhuis, heeft op de vanmorgen in Utrecht gehouden verbondsraadsvergade- ring van de K.A.B. de economi sche toestand in ons land uitzon derlijk gunstig genoemd. De pro- duktie en de werkgelegenheid, zo zei hij, waren nog nimmer zo groot als thans. Hij acht het niet uitge sloten, dat de verdiende weeklo nen in de periode 1960 en 1961 met meer dan 17 procent zullen- stijgen. Hier komt dan nog bij de invoe ring van de arbeidstijdverkorting met voor velen de vrije zaterdag. De heer Middelhuis acht dit voor velen ook een welvaartsvermeer dering. De nieuwe loonpolitiek, zo zei hij, heeft bewezen, dat ze zeer wel in staat is, invloed uit te oefe nen op de vergroting van de eco nomische mogelijkheden en de werknemers daarin deel te geven. De lonen, aldus de heer Middel huis, hebben over het algemeen Jeugd van een stad maakt poppen DEVENTER, 30-6. De jeugd van Deventer gaat in de vakantietijd poppen fabriceren. 900 jongens en meisjes zullen tussen 7 en 17 aug. deelnemen aan een wedstrijd in het maken van poppen voor een pop penkast. Zij kunnen eerst inspira tie opdoen bij een poppenkast-ver- toning in een van de Deventer speeltuinen en dan direct in de speeltuin aan het werk gaan. Zij moeten het bijna helemaal zelf doen. De leiding zal zich be perken tot „technische adviezen". Op 17 augustus is de finale: dan is er een tentoonstelling van de werkstukken en dan wordt ook uitgemaakt wie het er het beste hebben afgebracht. met de stijging van de produktivi- teit minstens gelijke tred gehou den. Schoonheid zonder wreedheid LONDEN, 1-7. Lady Dow- ding, de echtgenote van luchtmaar schalk Dowding van de Britse jachtvlieg- dienst uit de tijd van de „slag om Groot-Brittannië" is van plan modeshows te houden waarop kleding ge toond wordt waarin geen dierlijke stoffen zijn ver werkt. Het is de bedoeling van lady Dowding de da mes ertoe te brengen kle ren te dragen en cosmetica te gebruiken zonder dier lijke stoffen. Lady Dowding die, evenals haar echtge noot, vegetariër is, heeft een beweging opgericht voor „schoonheid zonder wreedheid". Zierikzee kreeg zuiveringsinstallatie Vorige week werd te Zierikzee de nieuwge bouwde rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Boerenweg officieel in gebruik genomen. Op het „bordes" van de zandvanger liet het col- lege van b. en w. de toelichtende woorden van ir. H. Burger en de geur van de modder- kuip rustig over zich heen gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). METZ. President De Gaulle heeft zondag in Metz verklaard dat er vóór het einde van het jaar zeker een internationale crisis over Ber lijn zal komen en dat hij daarom een divisie uit Algerië had terug geroepen. Er zullen er meer volgen De Gaulle vertrouwt dat het Wes ten in staat zal zijn de vrede te handhaven tegen de druk van het communistische blok in. GULEMBORG. In het zwembad „Welborn" in Cülemborg is de 18- jarige landbouwerszoon Anton van Dord verdronken. SCHOORL. Zondagmiddag is bij het baden te Schoorl aan zee de 18-jarige N. T. Pot verdronken. Hij wa.i de zwemkunst niet meester. Zijn stoffelijk overschot is In de loop van de avond op het strand aangespoeld. BERGEN. Zaterdagavond is te Bergen (N.H.) de 7-jarige A. Stade- gaard tijdens het spelen in een diepe sloot gevallen en verdronken. AMSTERDAM. De 33-jarige Am sterdammer M. Meyer is voor de ogen van zijn vrouw en twee kin deren in het Nieuwendammerka- naal in Amsterdam-noord verdron ken. Het slachtoffer kon niet zwem men. DEN HELDER. Door verdrin king in het Noordhollands kanaal bij Den Helder is om het leven ge komen de 25-jarige J. L. J. Baart- man uit Breezand. Hij was met ken nissen gaan zwemmen en verdween plotseling in het midden van het kanaal in de diepte. Het stoffelijk overschot is door een kikvorsman van de marine-brandweer gevon den. NIJKERK. Nabij Nijkerk is de 29-jarige B. Wallet, die met een vriend aan het baden was in het IJsselmeer, terecht gekomen in een vaargeul van ongeveer vijftien me ter diepte. De heer Wallet, die niet kon zwemmen, verdween in de diepte. De man was gehuwd en va der van één kind. WEERT. De 31-jarige ongehuwde sportinstructeur uit Weert, de heer Laeven, is met zijn scooter op weg naar huis in het Belgische plaatsje Molenbeersel van de weg geraakt, in een vaart langs de weg terecht gekomen en verdronken. HEEL. Bij het baden in het open- luchtbad te Heelderpeel onder de gemeente Heel, is zondagmiddag het 7-jarig zoontje van de familie Korstanje uit Venlo verdronken. GROESBEEK. In „De Plasmolen" bij Gennep is de 42-jarige A. Nil- lessen uit Groesbeek verdronken, voor de ogen van vier van zijn kinderen. Vermoedelijk is hij bij het springen op een hard voor werp terecht gekomen. De man laat een vrouw en vijf kinderen na. HOORN. De 5-jarige Bernardus Dekkers uit Hoorn is zaterdagmid dag nabij het Flevo-zwembad, waar hij met broertjes en zusjes was gaan spelen, in de spuisloot van een wa tergemaal terecht gekomen en ver dronken. Een snoepreisje KRIMPEN a.d. IJSSEL, 30- 6. Na een ambtsperiode van 33 jaar in Krimpen aan de IJssel, heeft burgemeester Aalbers wegens het berei ken van de 65-jarige leef tijd zijn ambt neergelegd in een bijzondere vergade ring op het raadhuis. Tij dens een receptie is door de bevolking van de gemeente de burgemeester en reis aangeboden. Het wordt een ries om de wereld van 60 dagen, die op 20 oktober a.s. zal beginnen aan boord van de „Willem Ruys". In de Canadese provincie On tario woeden tientallen bosbranden. De inwoners van het dorp Valora moesten evacueren. Ook in New Foundland brandt het. Het gaat om tienduizenden hectaren. Vertcgcnwoordlgcrsr van de re geringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land zullen waarschijnlijk vandaag (maandag) in Washington de tekst voltooien van een nota aan de Sow- jet-Unie, waarin het westelijke standpunt ten aanzien van west- Beriijn wordt uiteengezet. Kath. kerk afgebrand te Heesch (N.-Br.) HEESCH, 30-6. De uit 1868 da- terende neo-gotische kerk, gewijd aan St. Petrus' Banden in Heesch, bij Oss, is vrijdagmiddag door brand voor het grootste deel ver woest. De ijlings uit de plaats zelf en uit Den Bosch, Oss en omge ving aangerukte brandweren, ook die van de vliegbasis Volkel, kon den nauwelijks iets uitrichten, om dat het vuur zeer snel om zich heen greep. OP REIS dank zij: Wij komen UTRECHT, 30-6. „Het is fantas tisch", dat is de alleszeggende re actie van de 59-jarige mevrouw C. J. Prins-Leupen uit Utrecht op het telegram dat zij volkomen onver wacht ontving van de Holland Amerika Lijn. In dat telegram werd haar een reis aangeboden naar Amerika, waar haar zuster, de 42-jarige mevrouw Adams, vol verlangen op haar wacht. Mevrouw Adams is ongeneeslijk ziek en vol gens de Amerikaanse doktoren is haar ziekte nu in een kritiek sta dium gekomen. Haar zuster is pas drie jaar weg, maar zodra in Utrecht de brief ar riveerde waarin voor het eerst melding werd gemaakt van de ziekte, is zij gaan sparen voor de reis naar Ohio. Helaas heeft mevr. Prins,, die al vijftien jaar weduwe is, slechts een zeer bescheiden pensioentje en tot nu toe had zij dan ook met moeite slechts een paar honderd gulden opzij kunnen leggen, lang niet genoeg voor de zeereis en het verblijf in Amerika. In Ohio ging het inmiddels steeds slechter. Ook de zwager van mevrouw Prins moest, zij het tij delijk, in een ziekenhuis worden opgenomen. Mevrouw Adams ver langde iedere dag steeds meer naar haar oudste zus, die sprekend op haar moeder lijkt. Gelukkig heeft nu de stichting „Wij Komen" inge grepen, zodat zij niet tevergeefs behoeft te wachten. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Het is geen kunst om oud te worden, maar het is een kunst om het te kunnen verdragen. Havenarbeiders weer aan het werk AMSTERDAM, 30-6. Ongeveer 1500 Amsterdamse havenarbeiders hebben tijdens een vergadering in de grote zaal van „Krasnapolsky" besloten het werk vandaag (maan dag) weer te hervatten. De grote zaal, die voor deze vergadering te klein bleek (enige honderden ar beiders hoorden het om kort na half elf genomen besluit pas bui ten, waar zij de gehele avond had den' gewacht), was vanaf acht uur het toneel van een vaak felle strijd tussen voorstanders en tegenstan ders van het voorstel van het sta kingscomité, dat het advies inhield om het werk onmiddellijk te her vatten. DEN HAAG. In de afgelopen da gen zgn in Den Haag onderhande lingen gevoerd tussen delegaties van Nederland en van de Verenigde Arabische Republiek om de tekst op te stellen van een nieuwe lucht vaartovereenkomst tussen de twee landen. De nieuwe overeenkomst zal in de plaats treden van de thans nog van kracht zijnde luchtvaart- overeenkomsten tussen Nederland en Egypte en tussen Nederland en Syrië. FLITSEN UIT HET BUITENLAND TOKIO. Tokiose kranten melden dat een miljoen oesters voor de parelcultuur zijn gedood doordat modder als gevolg van de over stromingen in de baaien van zuid- Japan is binnengedrongen. LONDEN. Engeland heeft een beroep gedaan op een aantal rege ringen, met inbegrip van alle lan den in het midden-oosten waarmee het betrekkingen onderhoudt, een matigende invloed op Irak uit te oefenen ter voorkoming van an nexatie van Koeweit. LONDEN. De Britse genationali seerde vervoerdiensten boekten over 1960 een verlies van 100,9 miljoen pond sterling, zo blijkt uit het jaarverslag van de Britse' transportcommissie. De Britse spoorwegen verloren in totaal 112,7 miljoen pond sterling. STOCKHOLM. Zweedse seismo logen hebben te Stockholm ver klaard dat zich op 31 januari jl. in de Sowjet-Unie niet ver van de Finse grens, een ontploffing heeft voorgedaan van een kracht van vijftig tot honderd ton T.N.T. PARIJS. De Franse minister van staat voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, heeft in de Nationale Ver gadering, die de Algerijnse kwestie bespreekt, verklaard dat het eerste doel van de nieuwe contacten met de opstandelingenleiders zal zijn een einde te maken aan de terro ristische aanvallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1