DE ZIERIKZEESCHE COURANT WESTELIJKE EENSGEZINDHEID OVER BERLIJN Washington verwacht komende week einde Iraakse aanval op Koeweit In Kongo dreigt massa-slachting onder groot wild Aanslagen in Algerië Verhoging voorschotten Gemeentef ondsuitkeringen 1961 Kremlin wil China A-bom onthouden Boerenbetogingen in Frankrijk Ook onrust in Rotterdamse haven Voedsel ruilen tegen polio-serum VRIJDAG 80 JUNI 1961 117e jaargang No. 18997 ZIERlkZEESCHMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Rusk voor televisie: Besprekingen" met de Sowjet-Unie 95 WASHINGTON, 30-6. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft vr(jdag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd, dat er „besprekingen" met de Sowjet-Unle over Berlijn zouden worden gehouden. II\j wilde echter geen rechtstreeks antwoord geven op de vraag of Amerika een officiële conferentie zou voorstellen. Rusk zei dat aan westelijke kant eensgezindheid over de Berl(jnse kwestie bestaat. Hü acht het belangrijk, dat men niet In een impasse geraakt en elke mogelijkheid onderzoekt om te komen tot een aan vaardbare vrede die verenigbaar is met de vitale belangen van Amerika. nève over een verbod van kern proeven, zei Rusk, dat hij „teleur gesteld maar niet verrast" is over de Russische houding. De Sowjet- Unie wilde haar militaire geheimen liever niet prijs geven. Op de vraag of Amerika bereid is de westelijke toegangswegen tot west-Berlijn te verdedigen, zei de minister: „Dit is één van de pro blemen waaraan aandacht moet worden geschonken, ook bij de be sprekingen met andere regeringen". Hij is van mening, dat „in een ge val als dit" de Sowjet-Unie waar schijnlijk zal trachten „dubbelzin nige situaties te scheppen, omdat die moeilijker te behandelen en aan het publiek te verklaren zijn". „Een dictator is gauw geneigd te denken, dat discussie tussen demo cratische regeringen zwakheid en gebrek aun eensgezindheid bete kent", aldus Rusk. „Een misreke ning op dit punt, het aannemen dat democratieën niet zullen doen wat zij zeggen te zullen doen, is inder daad een bron van gevaar. Het Westen moet zorgen, dat zulk eer- misrekening wordt vermeden". De minister herhaalde het Ame rikaanse standpunt, dat de weste lijke landen in Berlijn zijn omdat zij daartoe het recht hebben. Iemand anders kan geen eind aan dat recht maken of de veiligheid van west-Berhjn in gevaar bren gen. Op de vraag wat hij dacht van de vastgelopen besprekingen in Ge- Brits vliegdekschip „Bulwark" op weg BAHREIN, 29-6. Een officiële woordvoerder der Britse regering heeft donderdagavond in Bahrein meegedeeld, dat het 22.000 ton gro te Britse vliegdekschip „Bulwark" op weg is naar Koeweit voor een routinebezoek en binnen twee of drie dagen daar zal aankomen. De „Bulwark" zal een paar dagen in Koeweit blijven. De woordvoerder verklaarde dat er in de Perzische Golf geen onge wone bewegingen van Britse sche pen plaat9 hebben en dat het be zoek van de „Bulwark" aan Koe weit reeds enige tijd geleden was beraamd en deel uitmaakt van de normale routine van het schip. A.F.P. meldt uit Nairobi van of ficieuze zijde te hebben vernomen, dat de 24e Britse infanteriebrigade order zou hebben gekregen zich gedurende het komende etmaal ge reed te houden van Kenya naar Koeweit te vertrekken. In officiers kringen wilde men dit bericht noch bevestigen, noch tegenspreken. WASHINGTON, 29-6. Op het de partement van Buitenlandse Zaken in Washington zijn rapporten ont vangen, volgens welke de moge lijkheid bestaat dat Irak in het komende weekeinde een aanval op Koeweit zal doen. Dit is door amb tenaren in Washington meegedeeld. Meegedeeld is, dat de betrokken rapporten van diplomatieke zijde zijn ontvangen. Zoals bekend, maakt Irak aan' spraak op Koeweit, een sjeikdom aan de Perzische Golf. Duurdere bus en tram in Rotterdam ROTTERDAM29-6. Met 30 stem- men voor en 8 tegen heeft de ge meenteraad van Rotterdam don derdag het voorstel van b. en w. goedgekeurd om de tram- en auto bustarieven te verhogen. De ver hoging - die vermoedelijk op 1 sep tember zal ingaan houdt in het algemeen een verhoging in van 5 cent per rit: een enkele reis zal 25 cent gaan kosten en een overstapje 30 cent. Het kinderkaartje wordt van 10 cent verhoogd tot 13 cent. Geen prijsbeheersing van niet-landbouwgronden DEN HAAG, 29-6. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid mr. J. van Aartsen, meent dat men van de invoering van een prijsbeheersing van niet-landbouw gronden geen overwegende invloed raag verwachten op de prijsvor ming van bouwrijpe grond. Hij is dan ook niet bereid op dracht te geven aan de „commissie in verband met de ontwikkeling van de prijzen voor bouwgrond" om na te gaan in hoeverre de prijs vorming van bouwgrond wordt be- invloed door de ontwikkeling van prijzen van ruwe gronden. Dit heeft minister van Aartsen geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid mr. F. H. J. M. Daams (P. v. d. A.). De minister deelt verder mede, dat hij er niettemin prijs op stelt deze vraag aan het oordeel van de commissie te onderwerpen. Hij zal zich daarvoor met de voorzitter van deze commissie in verbinding stellen Dreigende massa-uitmoording in „Albert Park" C.D.U.-leden in oost-Berlijn veroordeeld OOST-BERLIJN, 29 juni. Een Oostberlijnse rechtbank heeft don derdag drie Oostberlijners - twee mannen en een vrouw die lid waren van de Westberlijnse afde ling van de Westduitse regerings partij der Christendemocratische Unie, tot gevangenisstraffen van acht tot tien maanden veroordeeld. De drie veroordeelden, die reeds meer dan zeven maanden in voor arrest hebben doorgebracht, zou den donderdag voor de rest van hun straftijd voorwaardelijk op vrije voeten worden gesteld. De veroordeelden js .lidmaat-, schap van een staatsvijandelijke organisatie" en „onwettige actie" ten laste gelegd. Het dinsdag jl. begonnen proces mocht niet door journalisten wor den bijgewoond. ALGIERS, 29-6. In Algerië heb ben donderdag weer verschillende aanslagen plaats gehad, nadat woensdag by een bomontploffing tydens een filmvoorstelling voor kinderen in een dorpje nabij de stad Guelma vijf kinderen waren gedood. Vijftien anderen werden min of meer zwaar gewond. In Algiers ontploften donderdag avond twee bommen, die grote ma teriële schade aanrichtten. In Mascara werd een zestien-ja rige Europese jongen door een ter rorist met messteken gewond. De dader ontkwam. De toestand van het slachtoffer is ernstig. In Oran ontploften donderdag avond twee bommen en in Con- stantine één. De voorbereiding voor rij-exaniens DEN HAAG, 29-6. De minister van Verkeer en Waterstaat is niet bereid te bevorderen, dat de ter mijn wordt verlengd (thans twee maanden) tussen het praktisch en theoretisoh gedeelte van het rij examen ais een kandidaat voor één van deze twee onderdelen niet di rect slaagt. In zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid Peters (K.V.P.) merkt de heer Kort hals op, dat de resultaten van de rijexamens bewijzen, dat in het al gemeen aan degelijkheid van voor bereiding zeer veel ontbreekt, én de vrees dan ook gerechtvaardigd is, dat verlenging van de termijn van twee maanden het euvel van onvoldoende voorbereiding nog in de hand zou werken. De eerste bosbrand RUURLO, 29-6. Omstreeks half twee donderdagmiddag is brand ontstaan in het bos van het land goed Ruurlo aan de Hengelose weg te Ruurlo. De brand, die ontdekt werd door een 23-jarige boer,, werd bestreden door de brandweer van Ruurlo met assistentie van de bosbrandweer. Omstreeks half drie was men het vuur meester. Circa 20 30 are dennenbos zijn verloren gegaan. Garderegiment „Prinses Irene" twintig jaar TILBURG, 20-6. Het garderegi ment fuseliers „Prinses Irene", dat de tradities voortzet van de Ko ninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene", die in 1941 door koningin Wilhelmina in Engeland werd opgericht, heeft in Tilburg zijn twintigjairg bestaan gevierd. Zeer vele oud-strijders dezer bri gade, die ondermeer ook een be langrijk aandeel had in de bevrij ding van Tilburg op 27 oktober 1944, waren daartoe te zamen ge komen bij het monument voor de gevallenen aan de Edisonlaan. Aan de plechtigheid werd deelgenomen door de tirailleur compagnie, het tamboercorps en vaandelwacht van het dertiende gardebataljon fuse liers „Prinses Irene" uit Schalk haar en het trompsttercorps van het regiment „Huzaren Van Bo- reel", alle in ceremonieel tenue, onder commando van majoor A. Vlemingh. BRUSSEL, 29-6. Een Belgische bioloog heeft de waarschuwing la ten horen, dat in Kongo „over en kele dagen de verschrikkelijkste fauna-slachting kan beginnen, die de Afrikaanse geschiedenis ooit ge kend heeft". Sprekende over het door het Bel gische bestuur gestichte natuurre servaat „Albert Park" aan het Kivu-meer in Kongo, heeft dr. Verschuren - de bioloog van de nationale parken in Kongo - ver klaard, dat „duizenden olifanten, nijlpaarden, buffels, gorilla's en leeuwen dreigen te worden afge slacht". Oorzaak is het uitblijven van de lonen voor de ongeveer driehon derd bewakers en arbeiders, die na de overdracht van de souvereini- teit aan Kongo op hun post zijn ge bleven. Tot dusverre hebben deze Kongolezen het park vrijwel onge schonden kunnen houden .„Aan het einde van deze maand zullen zij wederonf aan de kas verschijnen voor hun loon en hun bevoorrading, doch vergeefs, aldus dr. Verschu ren. Hij zeide in een gesprek met jour nalisten, dat „een van de allerlaat ste natuurreservaten van Afrika met de ondergang wordt bedreigd", indien niet spoedig door België een subsidie wordt verleend voor de financiering van het personeel. „Eenmaal begonnen, dan zal de massa-uitmoording niet meer te stuiten z(jn", zei hij. „Als er op korte termijn niets wordt gedaan, kan over enkele dagen de overlij densakte van het nationaal Albert Park worden opgemaakt". De Amerikaanse fiscale re- cherce heeft donderdag in negen tien steden van zeventien staten invallen gedaan in kantoren van bookmakers en exploitanten van loterijen. Er zijn 106 mensen ge arresteerd en een bedrag van 90.000 dollar is in beslag genomen. De aangehoudenen beschikten niet over de vereiste vergunning. DEN HAAG, 29-6. Bij circulaire van 5 oktober 1960 werd aan de gemeentebesturen medegedeeld dat voor het jaar 1961, in afwachting van de totstandkoming van de fi- nanciële-verhoudingswet 1980, uit het gemeentefonds aan de gemeen ten voorschotten worden verstrekt tot een bedrag per inwoner der gemeente op 1 januari 1961, gelijk aan 104 procent van het totale be drag der uitkeringen per inwoner over het jaar 1960, Inmiddels zijn enige wettelijke regelingen tot stand gebraoht, wel ke 'n aanmerkelijke invloed hebben op de uitgaven der gemeenten, te weten de wet van 12 januari 1961 tot beperking van het verhaals recht ingevolge de armenwet en de wet van 23 februari 1961, houdende maatregelen in verband met de fi nanciële positie van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en van het spoorwegpensioenfonds. Met het oog op de financiële con sequenties van deze regelingen voor de gemeenten, voorzover deze zich reeds in 1961 doen gevoelen, heeft de regering besloten de bo venbedoelde voorschotten voor 1961 te verhogen tot 107 procent van het totaal der bedragen, waarop de gemeente ingevolge de wet van 15 juli 1929 voor het uitkeringsjaar 0 per inwoner recht heeft, de algemene uitkering berekend naar een uitkeringspercentage van 166 en de belasting-uitkering naar een uitkeringspercentage van 163. Grind woïrdt duurder ROERMOND, 29-6. Het Neder landse Grindverkpopkanloor van de georganiseerde grindbaggsraars ♦e Nijmegen heeft besloten per 1 juli de grindprijzen te verhogen. De ministeriële goedkeuring is in middels verkregen. De verhoging bedraagt gemiddeld 70 cent per ton. Voor de duurste soorten grind stijgt de prijs per ton van f 2,68 tot f 3,38, een prijsstijging dus van circa 20 pet. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In een gloeiend hart moet men niet altijd de thermome ter van het verstand, steken. WASHINGTON, 29-0. Volgens berichten uit Amerikaanse bron is er wrijving ontstaan tussen de Sowjet-Unie en de Chinese Volks republiek over de vraag, of Sow- j et-Rusland communistisch China moet helpen een met kernwapens uitgeruste mogendheid te worden. Een der voornaamste redenen voor de wrijving is dat een reactor, die het Kremlin naar Peking heeft laten zenden, geen splijtbaar mate riaal kon produceren. Bovendien zijn de Russische des kundigen, die zich naar China wa ren getogen om de Chinezen te helpen bij het in bedrijf stellen en houden van de reactor, weer naar de Sowjet-Unie terug gekeerd. Volgens deze berichten uit Ame rikaanse bron heeft de Sowjet- Unie op alle mogelijke wijzen blijk gegeven, dat zij niet wil dat com munistisch China de beschikking krijgt over kernwapens. Drieduizend man personeel van het vliegveld London Airport zijn een „langzaam-aan-actie" begon nen. Zij oden dit uit sympathie met de 290 elektriciens van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. die sinds maandag in staking zijn. NIMES, 29-6. Voor de prefec tuur van Nimes, de hoofdplaats van het departement Gard, is het en kele malen tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en be- tigende boeren. Daarbij zijn twee politiemannen ernstig en enkele boeren licht gewond. De politie-agenten moesten ge bruik maken van traangas om de landbouwers uiteen te drijven. Deze trokken, gooiend met stenen, terug. De betogingen duren voort. ROTTERDAM, 29-6. Donderdag middag is er ook enige onrust ge weest onder de havenarbeiders in Rotterdam. De O.V.B. liet tijdens het schaftuur pamfletten versprei den, waarin de arbeiders opgeroe pen werden tot solidariteit met hun Amsterdamse collega's en voor een protestvergadering in gebouw „Odeon", die om drie uur begon. Na de middagpauze werd in en kele bedrijven op de linker- en rechter Maasoevers het werk in derdaad enigszins gestagneerd. Naar een schatting van de politie staakten circa 300 man. Oost-Westduits contact BERLIJN, 29-6. Op een aanbod van de Westduitse regering om de schaarste aan levensmiddelen in oost-Duitsland te verlichten door voed sell ever anties, heeft de rege ring in oost-Berlijn geantwoord met een aanbod tot levering van polio-serum. Het Oostduitse persbureau ADN meldde, dat de plaatsvervangen de Oostduitse permier Stoph in een telegram aan Bondskanselier Adenauer drie miljoen eenheden van het Russische serum Sabin- Tsjoemakof heeft aangeboden Het in west-Duitsland gebruikte Salk- serum heeft volgens Stoph te wei nig uitwerking In de Westduitse staat Noordrijn- Westfalen heerst sinds enigs we ken een kinderverlammingsepide mie. Er hebben zich tot dusver 59 gevallen voorgedaan, waarvan 20 met dodelijke afloop. In een donderdagavond te Is tanbul uitgegeven officiële mede deling wordt gezegd dat een sa menzwering tegen het Turkse mili taire bewind is ontdekt Een beeld van de viering, donderdag óp paleis Soest, dijk, van de vijftigste ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Foto: een deputatie van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wagenirygen biedt de Prins een „Abra ham" aan, een gebak in de vorm van een pop, welke vdlgens traditie wordt aan geboden aan hen die vijftig jaar worden en in het oude spraakgebruik Abraham hebben gezien". De Prins wordt hier geflankeerd door (links) de heer W. Schaper uit Wolvega en (rechts) de heer v. dVorst uit Veivray, die de „Abraham" hebben gebakken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1