DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOSTDUITSE REGERING WIL VLIEGVERGUNNINGS STELSEL VOOR VREEMDE VLIEGTUIGEN „De aarde is nog onvoorstelbaar leeg" Prov. bestuur en Rijkswaterstaat gaan praten over brugplan Amsterdam zit met een havenstaking DONDERDAG 29 JUNI 1961 117e jaargang No. 18996 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschjjnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, De eerste moeilijkheden Moskou en Washington spreken zich uit over Berlijn BERLIJN. 28-6. De Oostdultse regering wil met ingang van 1 augustus een vergunningsstelsel in voeren voor alle met radio uitge ruste vreemde vliegtuigen by het binnenvliegen en verlaten van haar gebied. Aldus een door de Oostdultse minister van Posterijen en Radio uitgegeven verordening over de lnchtvaartradiodienst die 1 augus tus aanstaande van kracht wordt. Het luchtverkeer met Berlijn, dat allemaal over Oost-Duitsland moet gaan, wordt op het ogenblik gecon troleerd door een viermogendhe- den-luchtvaartcontrolecentrum, een van de laatst overgebleven instel lingen van de bezetting waaraan de Sowjet-Unie nog steeds meewerkt. Vreemde vliegtuigen moeten vol gens de verordening voortaan bij het binnenvliegen en het verlaten van het Oostduitse gebied de radio- post van de Oostduitse Democrati sche Republiek voor de veiligheid van het luchtverkeer waarschu wen. Het ministerie van Posterijen in oost-Berlijn zal in de toekomst in het algemeen slechts vergunning verlenen voor het gebruik van radio-installaties in vreemde vlieg tuigen die binnen de Sowjet-zöne vliegen, wanneer dit op wederke righeid berust of in overeenkom sten wordt voorzien. Voor de ver gunning zal vijftig mark leges ge heven worden. Tijdens een bijeenkomst in het Kremlin heeft premier Chroesjtsjef verklaard dat Rusland niet zal zwichten voor intimidatie en dat een vredesverdrag met Duitsland zal worden getekend, zo heeft ra dio-Moskou meegedeeld. Geen blokkade Chroesjtsjef zei dat uitvoering van Adenauer's plan voor hereni ging van Duitsland betekent dat Oost-Duitsland door West-Duits- land zou worden opgeslokt. Deze oplossing kan de Sowjet-Unie niet aanvaarden. De Russische premier verklaarde voorts, dat er geen blok kade van west-Berlijn zal komen. West-Berlijn zal naar alle kanten vrije verbindingen hebben. Maar die vrijheid moet geregeld worden door een verdrag met Oost-Duits land. Chroesjtsjef sprak op een bijeen komst „ter bezegeling van de vriendschap tussen Rusland en Vietnam". De bijeenkomst werd bijgewoond door premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam en ruim tweeduizend arbeiders uit Moskou. W aar schuwing van Kennedy WASHINGTON, 28-6. „Er is vrede in Duitsland en Berlijn. Als deze verstoord wordt, zal de Sow jet-Unie hiervoor rechtstreeks ver- antwoordeiyk zyn". Jaarvergadering C.B.T.B. Prof. dr. F. de Roos: LEEUWARDEN, 28-6. In de jaar vergadering van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond welke in Leeuwarden is gehouden, heeft prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, woensdagmiddag gespro ken over „Landbouw en bevol kingsgroei". Hij begon met het behandelen van twee vragen: zal er ruimte zijn voor de nog te verwachten bevol kingsgroei - in "het jaar 2000 zal de aarde naar verwacht wordt 6 7 miljard bewoners tellen en ons land 19 20 miljoen en zal die bevolkingsgroei geen ernstige aan slag betekenen op de beschikbare landbouwgrond. Zijn antwoord was niet pessimis tisch: de aarde is nog „onvoorstel baar leeg" en er is nog heel veel woeste grond, die in cultuur ge bracht kan worden. Ook is het, voor zo ver onze kennis thans strekt, mogelijk de voedselproduk- tie nog zeer belangrijk uit te brei den als het westen de onderont wikkelde landen daarbij helpt. Optimistisch was hij ook over de invloed die de bevolkingsgroei zal hebben op het inkomen per hoofd der bevolking. De bevol kingsgroei heeft een stimulerende invloed op de kostenbesparende technische-ontwi'kkeling. De uitbetaling van ouderdoms- en weduwenpensioenen DEN HAAG, 27-6. Met ingang van 1 juli a.s. zal de uitbetaling van periodieke uitkeringen inge volge de socialo-verzekeringswetten zoals ouderdoms- en weduwen- pensioen (A.O.W. en A.W.W.) - waarvan de betaaldag op een za terdag valt, nader worden geregeld, zo heeft de P.T.T. meegedeeld. In afwachting van een definitie ve regeling zullen deze uitkeringen op de aan de zaterdag voorafgaan de vrijdag worden uitbetaald. Deze voorlopige regeling gaat in op 1 juli. De op die dag betaalbaar gestelde uitkeringen zullen reeds op vrijdag 30 juni aan de postin- richtingen kunnen worden geïnd. Dit is de nieuwe Fiat 2300 in de Sedan- en Stationwagon-uitvoering. De wagen is uitgerust met schijfremmen op alle wielen; de motor heeft een inhoud van 2300 c,c. en kan door zijn vermogen van 117 p.k. een topsnelheid van 160 km. bereiken. Dit heeft president Kennedy woensdag verklaard op zijn pers conferentie in Washington. Rusland - aldus Kennedy - maakt een ernstige fout als het meent dat de eenheid en vastbe slotenheid der westelijke geallieer den door dreigementen of nieuwe agressieve daden ondermijnd kun nen worden. Ernstig voedseltekort in Oost-Duitsland BONN, 28-6. De Westduitse re gering heeft besloten de zeventien miljoen mensen in Oost-Duitsland hulp te bieden met levensmiddelen zendingen. Volgens de woordvoerder van de regering is het voedseltekort in Oost-Duitsland sedert vele jaren niet zo ernstig geweest als thans, De aangeboden hulp zou moeten dienen ter overbrugging van de 1£jd tot de volgende oogst. De woordvoerder, Von Eckhardt, weet het tekort aan de gedwongen collectivisatie van de boerenbe drijven. West-Duitsland zou al het nodige bloem, vlees en boter willen leve ren als Oost-Duitsland dit zou wil len aanvaarden. Bijzonder paardje AMSTERDAM28-6. Voor het eerst in de geschiede nis van Artis is daar een Przewalskipaard, een van. de zeldzaamste diersoorten op aarde, geboren. Artis beschikte reeds enige jaren over een hengst en zes maanden geleden heeft, dank zij de medewerking van diergaarde Blij dorp, de Przewalskipaarddame Ar- na" - de stammoeder van de Rotterdamse kudde - haar intrede in de Amster damse dierentuin gedaan. Bovendien verwachtte zij het thans geboren veulen tje, een wijfje, dat „Artis 1" is genoemd. Het jonge diertje staat ingeschreven in het thans 65 dieren om vattende internationale saamboek van de vereni ging tot behoud van het Przewalskipaard. Om de examencijfers De bestrijding der kinderverlamming NEW YORK, 28-6. De raad ter bestrijding van de kinderverlam ming van de Amerikaanse medi sche vereniging heeft woensdag vertelaard dat de door dr. Jonas Salk ontwikkelde entstof tegen kinderverlamming bij toepassing in de V.S. niet geheel afdoende ls gebleken om deze ziekte tegen te gaan. De raad heeft de Amerikaan se geneesheren daarom aanbevolen over te schakelen op het genees middel van dr. Albert Sabin tegen kinderverlamming, dat via de mond kan worden ingenomen. Het geneesmiddel van dr. Sabin wordt in de Sowjet-Unie op uitge breide schaal toegepast. De Ame rikaanse raad ter bestrijding van de kinderverlamming zegt dat het geneesmiddel ook kan worden in genomen door personen, die reeds zijn Ingeënt met de entstof van dr. Salk. Spaanse troonpretendent in Nederland SCHIPHOL, 28-6. WoerLsdagmid- dag is de Spaanse troonpretendent, prins Juan Carlos, in gezelschap van zijn zuster, prinses Maria del Pilar, met het lijntoestel vrfn de K.L.M. uit Madrid, op Schiphol aangekomen. De prins en de prin ses zullen hun vakantie in Neder land doorbrengen. Zij werden bij aankomst verwelkomd door de ad judant van prins Bernhard, luite nant-kolonel C. C. Geertsema, die hen naar een gereedstaande hof- auto begeleidde. Het gezelschap verliet in de gesloten, wagen on middellijk de luchthaven. Een groep leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Parijs was „in alle staten", toen bleek, dat de apparatuur, welke zorgde voor de totaaltelling van hun examencijfers, niet correct had gewerkt. Het gevolg van deze mechanische vergissing was, dot sommigen ondanks hun voldoende prestaties toch waren gezakt. Er volgde een hertelling, waarbij de fouten van de machine werden verbeterd. Bij het centraal examenbureau in de Franse hoofdstad was het een drukte van belang van verontwaardigde examinandi - die het geheel achteraf een mach tige ,£tunt" vonden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Leef in vrede met de men sen, maar in oorlog met hun ondeugden. ZIERIKZEE—COLIJNSPLAAT Begin van bouw dit jaar onzeker MIDDELBURG, 27-6. Tijdens de gehouden zitting van de Staten van Zeeland is meegedeeld, dat het pro vinciaal bestuur van Zeeland me dio juli een bespreking zal hebben met Rijkswaterstaat over het brug plan voor de Oostersohelde. Gedeputeerde Staten hebben eerder meegedeeld, dat het nood zakelijk was, dat de rijksgoedkeu ring op deze brug voor 1 april van dit jaar diende binnen te komen, opdat nog dit jaar met de bouw kon worden begonnen. Gedeputeerde van der Weel zei vandaag, dat de weg naar de mi nister van financiën nog is afge sneden, omdat deze eerst een rap port moet ontvangen van Rijkswa terstaat. Er heerst onenigheid over de verkeersprognose die is opge steld door het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, zo deelde hij verder mede. Namens het provinciaal bestuur verklaarde de heer van der Weel, dat men waarschijnlijk dit jaar Aanbesteding van nieuw weerschip Vervanger voor de „Cumulus" DEN HAAG, 27-6. Op dinsdag 4 juli zal de direkteur-generaal van de rijksluchtvaartdienst de bouw aanbesteden van een weer schip, lang 71 meter, bree4 12 me ter met een diepgang van 4,35 me ter. Dit schip zal het eerste Neder landse weerschip zijn, dat speciaal voor dit doel gebouw^ zal worden. De twee Nederlandse weerschepen „Cumulus" en „Cirrus" zijn, zoals bekend, vertrouwde schepen. Het nieuwe schip zal de „Cumulus" die te oud is geworden, vervangen. Het nieuwe schip zal, zoals in ternationaal is overeengekomen, op de oceaan worden gebruikt voor meteorologische waarnemingen en ten behoeve van de luchtverkeers beveiliging. Het zal een nieuwe moderne radarinstallatie aan boord krijgen, waarmee grotere hoogten dan tot nu toe bereikt kunnen v/orden. Waarschijnlijk zal het nieuwe weerschip eind 1962 in gebruik ge nomen kunnen worden. niet meer kan beginnen met de bouw van de brug, tenzij het een zachte winter wordt. V.S. naar grotere economische bloei? UNITY HOUSE, 28-6. De Ame rikaanse minister van aibeid, Ar thur Goldberg, heeft op een zomer vergadering van het bestuur van de AFL-CIO een speciale bood schap van president Kennedy over gebracht, waarin, deze zei dat de Verenigde Staten op weg zijn naar een tijdperk van grotere economi sche groei. De president sprak zijn waarde ring uit over de steun van de ar- beidsleiders voor enkele van de plannen, die hij aan het Congres had voorgelegd,, alsmede over de steun van de vakbonden voor zijn buitenlandse politiek. Deze steun, zo zei hij, vormde een bron van kracht bij zijn besprekingen met andere staatshoofden, met inbegrip van dat van de Sowjet-Unie. Amsterdam krijgt een nieuw stadhuis AMSTERDAM, 28-6. Burgemees. ter en wethouders van. Amsterdam hebben de raad voorgesteld het door de architecten prof. Ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter op gestelde definitieve ontwerp voor de bouw van een nieuw stadhuis op het terrein aan de Amstel, de Zwanenburgwal en het Waterloo- plein te aanvaarden en b. en w. te machtigen opdrachten te geven voor het bestedingsklaarmaken van het definitieve ontwerp. De kosten hiervan worden geschat op f 750.000, die men wil bestrijden uit het stadhuisfonds. De totale kosten voor de bouw van het nieuwe stadhuis worden door de architecten geschat op vijftig miljoen gulden, waarvan vijf miljoen voor een ondergrondse garage. De inrichtingskosten zijn hieibij niet inbegrepen. Deze uit gaven zal men gedeeltelijk bestrij den uit het stadhuisfonds dat thans bijna f 19.500.000 groot 1«. Poging tot aanranding Vrouw beet topje van mannenvinger NAARDEN, 27-6. Een 22-jarige gezinsverzorgster stond op rijks weg 1 bij Jan Tabak te Naarden le wachten op de bus naar Muiden, toen zij van achteren werd beet gegrepen door een man van naar schatting dertig jaar, die poogde haar aan te randen. Toen de ge zinsverzorgster begon te roepen drukte de man haar mond dicht, waarop de gezinsverzorgster het topje van een zijner vingers afbeet. De man nam toen de benen, het meisje ging met de bus naar Mui den. Vanochtend heeft zij alsnog aangifte gedaan bij de politie van Naarden. Zij kon een vaag signale ment opgeven: de man is ongeveer 1 m. lang en plusminus dertig jaar oud, smal gezicht, donkerblond haar en mist thans het topje van een zijner vingers. AMSTERDAM, 29-6Op een woensdagavond in Krasnapolsky gehouden vergadering, die werd bijgewoond door circa elf honderd Amsterdamse havenarbeiders heeft de overgrote meerderheid zich (bij opstaan) uitgesproken voor het voorstel van de voorzitter van het actie-comité om donderdag (van daag) door te staken. De voorzitter, G. C. Heijt (bestuurslid van de Al- gem. Bedrijfsbond Transport '58) formuleerde de volgende eisen: een uitkering ineens op korte termijn van f 100, een bruto weekloon van f 120 en per 1 juli a.s. uitbetaling van twee reisuren in plaats van één voor havenaibeiders van bul ten. De „verschrijvingen" in Zeeland MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen de mi nister van Binnenlandse Zaken schriftelijk verzoeken om ophef fing van de geheimhouding van het rapport van de algemene reken kamer over de zogenenaamde ver schrijvingen by de Zeeuwse pro vinciale diensten. De toezegging voor dit schrijven is gedaan, nadat in de dinsdag ge houden vergadering van Provin ciale Staten van verschillende zij den op opheffing van de geheim houding was aangedrongen. Han gende het verzoek aan de minister zullen de Staten het rapport nu in afdelingen gaan behandelen met machtneming van de geheimhou ding. In de Statenvergadering van 1 augustus, wil men het dan zo mogelijk volledig in de openbaar heid brengen. Koningin Juliana Fonds keert kwart miljoen uit DEN HAAG, 28-6. De raad van beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft besloten tot de uitke ring van bijdragen a fonds perdu tot een totaalbedrag van ruim een kwart miljoen gulden. De verde ling naar sectoren is als volgt: al gemeen maatschappelijk werk f 71.750, jeugdzorg f 65 400, club- en buurthuiswerk f 28 000, sociale zorg voor zieken f 5.000, geestelijke volksgezondheid f 2.000, zorg voor minder-validen f 59 000, studie en onderzoek f 9.380, gezinsverzorging f 12.550; totaal f 253.100. Voorts werden 17 leningen toe gekend tot een totaal bedrag van f 116.450. Militairen gewond bij jeepongeluk BRUSSEL, 28-6. Bij een botsing tussen een Nederlandse militaire jeep en een Belgische vrachtauto zijn woensdag nabij Namen drie Nederlandse militairen gewond. De jeep met de aanhangwagen vloog in brand en werd volkomen ver nield. De gewonde militairen zijn naar het militaire ziekenhuis te Namen overgebracht. Twee van de militairen zijn ern stig gewond, het zijn de 32-jarige sergeant J. H Hofman uit Assen en de 21-jarige dienstplichtige sol daat A. Vloo uit Vlagtwedde, de andere militair liep slechts lichte verwondingen op. Zij behoren tot de staf en stafcompagnie Van de 42e infanterie brigade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1