Parijs bereidt maatregelingen voor tot verdeling Algerije Evenwicht tussen vraag en aanbod in 1966? DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAARSCHUWING AAN RUSLAND ZICH INZAKE BERLIJN NIET TE VERGISSEN Katanga doet weer mee Ook China werkt aan A-bom De ontwapening Amerikanen en Russen spraken voor t.v. over „persvrijheid" Het water eist zijn tol Burgemeester Brandt van Berlijn sprak op VARA-appèl MAANDAG 26 JÜNI 1961 117e jaargang No. 18994 ZIER1KZEESCHEWNIEUVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Sterke negatieve krachten in de Sowjet-Unie Eeu ,,wiiiters"(!) karwei onder Kerkwerve FRANKFORT (West-Dultsland), 24-6. De Westdultse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft de Sowjet-Unle zaterdag ln een verkiezingstoe spraak tot leden van de christen democratische regeringsparty ge waarschuwd zich niet te vergissen in de reactie van het Westen op de Russische politiek ten aanzien van Beriyn. „ïk kan zeggen dat het West- duitse overleg met de westerse ver bondenen heeft aangetoond, dat deze volkomen dezelfde politiek ten aanzien van west-Berlijn voe ren als wijzelf", aldus Von Bren tano. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten rekening houden met sterke krachten in de Sowjet-Unie, die be reid zijn tot handelingen, welke tot een internationale politieke ramp zouden kunnen leiden". De minister verklaarde ook: „Berlijn mag niet vallen, indien de vrije wereld wil, dat geloof aan haar verklaringen wordt gehecht". Von Brentano verklaarde dat de Duitsers de bondgenoten vanWest- Duitsland niet mogen wantrouwen. Hij betuigde in dit verband zijn dank voor de verklaring, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, in de loop van vorige week in het Hogerhuis heeft afgelegd. „Deze woorden zouden door een van ons gesproken kun nen zijn" aldus minister Von Bren tano. Lord Home heeft dinsdag jl. on- De Algerijnse kwestie PARIJS, 23-6. De Franse rege ring is teleurgesteld door de hou ding van de voorlopige Algerynse regering cn bereidt maatregelen voor om te komen tot verdeling van Algerye wanneer de bespre kingen niet spoedig op zakeiyke wgze worden hervat. Deze week zal president de Gaulle, tijdens zijn rondreis door het oosten van Frankrijk hierover nadere mededelingen doen. Ook premier Debré zal in de loop van de week een verklaring over Al gerije afleggen. De Franse regering wil niets lie ver dan dat de besprekingen wor den hervat, doch zij gevoelt niets voor een hervatting van het gere dekavel dat de besprekingen te Evian heeft gekenmerkt. Zij wenst zakelijke besprekingen over dui- delijk-omlijnde onderwerpen. Krijgt zij wat dit betreft haar zin niet, dan zal zij buiten de voor lopige Algerijnse regering om de eerste stappen zetten op de weg naar Algerijns zelfbestuur. Garanties Wat de Fransen de Algerijnse vertegenwoordigers te Evian bij zonder hebben kwalijk genomen was hun weigering om te praten over garanties voor de toekomstige betrekkingen tussen de Europese bevolkingsgroep en de mohamme daanse. De Algerijnen vonden dat daarover pas gesproken kon wor den wanneer zij onafhankelijk ge worden zouden zijn. Hóe de Gaulle zich een oplossing van het Alge rijnse vraagstuk door verdeling van Algerije voorstelt is nog niet duidelijk. De strijd met de Alge rijnen van het Bevrijdingsfront zou er immers slechts door worden aangewakkerd. DE WONINGMARKT Werkgeversverbond spreekt zich uit DEN HAAG, 23-6. De door de re gering wenseiyk geachte methode van aanpassing van het huurpeil sluit nauw aan by het ook door ons onderschreven standpunt dat het merendeel der werkgevers-le den van de S.E.R. heeft ingenomen bü de vaststelling van het huur advies aan de regering van 27 ja nuari jl. Aldus wordt vermeld in een beschouwing in „De Onderne ming", orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Het orgaan herinnert er aan dat tot dusverre vijf huurverhogingen tot stand zijn gekomen en wel in 1951 van vijftien procent, in 1954 van circa twintig procent, in 1955 van vijf procent, in 1957 van vijf entwintig procent en in 1960 van twintig procent. Hierdoor bedraagt het huidige huurpeil (1940 100) in gemeenteklasse 1: 212 en in ge meenteklasse 5: 234. Deze index- LEOPOLDSTAD, 25-6. Volgens een bericht van radio-Leopoldstad heeft president Tsjombe van Ka- tanga met premier Ileo van de Kongolese centrale regering een overeenkomst gesloten, waarbij de grenzen tussen Katanga en het overige deel van Kongo zullen worden opgeheven. Ook zou Tsjombe er in hebben toegestemd te zijner tijd de door Katanga in gevoerde eigen munt af te schaf fen en de verscheping van zijn mijnbouwprodukten via Kongo te hervatten, in plaats van via Por tugees Angola. cijfers zullen, indien de plannen van de regering ten volle worden gerealiseerd, in 1966 stijgen tot 276, respectievelijk 288. Tezelfder tijd zal, naar mag worden verwacht evenwicht zijn bereikt tussen de vraag en aanbod op de woning markt, zodat hopelijk op dat tijd stip zowel de distributie als de prijsbeheersing op de woningmarkt een einde zal nemen, aldus het orgaan. Katholieke Indonesiërs willen gesprek AMSTERDAM, 25-0. Volgens „Antara" heeft de voorzitter van de „Partai Katolik" in Indonesië (Indon. katholieke partij), de heer I. J. Kasimo, d.d. 19 juni jl. een verklaring uitgegeven, waarin hij o.a. zegt: De afwezigheid van diplomatie ke betrekkingen tussen de repu bliek Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden sluit geenszins de mogelijkheid uit van gezonde, op individuele basis, te houden ge- dachtenwisselingen, die mogelijk een juist begrip van de situatie kunnen teweegbrengen bij hen, die afgedwaald zijn van de ware ide alen. Dergelijke gedachtenwisse- lingen zouden er toe kunnen bij dragen, dat een groot onheil wordt voorkomen. Op grond van deze overtuiging doen wij een beroep op de ka tholieken in het algemeen en op de katholieken in Nederland in het bijzonder om elke gelegenheid te baat te nemen die er toe kan bij'- aragen, een juist begrip te kweken van eikaars standpunten en om el ke gelegenheid: aan te grijpen om hen die afgedwaald zijn de juiste weg te wijzen. der meer verklaard: „Wij (Groot- Brittannië) en onze bondgenoten, hebben bepaalde verplichtingen in Duitsland en wij zijn van plan deze na te komen". „Gevaarlijk leven" HXJSUM, 24-6. Natuur vrienden in de buurt van Husum hebben een merk waardig object voor waar nemingen gevonden in de vorm van een haas die het zich kennelijk in zijn kopje heeft gehaald de fascisti sche leuze van „gevaarlijk leven" in de praktijk te brengen. Het dier komt na melijk telkens weer terug naar de spoorbaan en gaat dan midden tussen de rails zitten om zich door de trei nen te laten „overrijden". De haas laat zich eenvoudig niet verjagen. De betogingen door Franse boeren MONTAUBAN (Zuidwest-Frank rijk), 24-6. De politie heeft zater dag te Montauban, in zuid-west- Frankrijk, traangasgranaten ge bruikt voor het verspreiden van betogende boeren, die een ijzeren hekwerk voor het gebouw van de prefectuur ter plaatse omver had den gehaald en mislukte pogingen hadden-gedaan om een afbeelding van premier Debré te verbranden. De politie leverde een half uur slag met 2500 boeren, die haar, na dat de traangasgranaten waren ge worpen, met stenen en flessen be gonnen te bekogelen. Twee politie mannen werden gewond. WASHINGTON, 25-6. - Arthur Dean, hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de Geneefse confe rentie over de kernproeven, heeft zondag ln Washington verklaard, dat de Chinezen mogeiyk in 1962 of 1963 een eigen kernbom zullen hebben. „Voor zover wy weten, worden zy niet door de Russen ge holpen". Dean nam deel aan een vraag gesprek voor de televisie. Op de vraag of de Russen werkelijk een verbod van kernproeven wensen, gaf Dean geen rechstreeks ant woord. Hij is van oordeel dat het gesprek in Genève niet moet wor den afgebroken. „De kernproeven vormen de belangrijkste kwestie waarvoor onze beschaving ge plaatst is", zei hij. Dean zei er ze ker van te zijn, dat het probleem tenslotte zal worden opgelost. WASHINGTON, 26-6. Het State Departement heeft meegedeeld, dat Amerika aan de Sowjet-Unie heeft voorgesteld de conferentie van tien landen over de ontwapening, die 31 juli moet beginnen, tot twintig landen uit te breiden. Amerika wil, teneinde uit de im passe te komen waarin de voorbe reiding van de conferentie zich be vindt, ook landen uit Zuid-Ame- rika, Afrika en Azië laten deel nemen. Bergen op Zoom krijgt jachthaven 'BERGEN OP ZOOM, 25-6. De plannen- om in Bergen op Zoom naast de nieuwe haven in de Theo- doruspolder ook een jachthaven aan te leggen, hebben thans vaste vorm gekregen B. en w. van Ber gen op Zoom stellen de raad thans voor hen een krediet te verlenen van f 360.450 uit de buitengewone middelen der gemeente voor de aanleg van een jachthaven nabij het kanaal van de Theodorushaven Tijdens de eerste zomerdagen van vorige week was dit „winterse" beeld van zandstrooiende mannen te zien in de zonovergoten pol ders onder Kerwerve. De mannen verrichtten hun activiteiten - om precies te zijn - op de Zandwegwaarvan het wegdek niet bestand bleek te zijn tegen de felle zonnestralen en door smelting gevaar opleverde voor het verkeer. Het Waterschap Schouwen nam direct maatregelen en zond de heren A. Kik en J. de Bruinedie enorme scheppen zand gooiden in de wielen van het slipgevaar. Een karwei dat de aandacht trok (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Algemene ontwapening Russische voorwaarde President de Gaulle zal - op uitnodiging van de Westduitse pre sident Ltibke - een officieel be zoek aan Bonn brengen De datum zal later worden, vastgesteld. NEW YORK, 25-6. Chroesjtsjef's schoonzoon Alexei Adzjoebei heeft zaterdag voor de Amerikaanse te levisie vertklaard, dat de Sowjet- Unie accoord zal gaan met alle soorten van toezicht op de naleving van een verbod op het doen van kernproeven, als de Y.S. een over eenkomst met de Sowjet-Unie zou den tekenen over de algemene ont wapening. „U zult dan zelfs mijn schoenen kunnen nakijken om te zien of ik er misschien een kernbom in ver borgen heb", zo zei Adzjoebei, de hoofdredacteur van de „Izwestia", tegen Pierre Salinger, Kennedy's perssecretaris, die met Harrison Sa lisbury, een verslaggever van de „New York Times", de V.S. verte genwoordigde in een televisiedebat over de „persvrijheid". Behalve Adzjoebei nam aan Russische zijde ook Michaël Karlamof, chef van de voorlichtingsdienst van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken, aan het debat deel. Salinger stelde van zijn kant dat de Amerikaanse regering bereid is de beperkingen van de bewegings vrijheid der Russische journalisten in de V.S. op te heffen, als de Rus sische regering een dergelijke maat regel ten behoeve van de Ameri kaanse journalisten in Rusland zou nemen. Vechtpartij in Zuid-Afrika OEMTAL, 23-6. Naar eerst nu bekend is geworden, hebben woest geworden negers vrijdJag in een lokasie op ruim 40 km, van Oem- tala 21 tegenstanders letterlijk „doodgehakt". Hun vrouwen plunderden en ver woestten tijdens de vechtpartij hutten en slachtten een duizendtal schapen af. De strijd! ging tussen twee elkaar vijandige groepen van de stam der Femboe. De negers vochten met strijdbijlen, assegaaien en, messen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wij bemerken vaak gemak kelijker de sterren op het mid. den van de dag dan een gebrek in onszelve. ROOSTEREN. Zondagmiddag is bij de Maasbrug te Roosteren de ongeveer 23-jarige J. Juskens bij het zwemmen verdronken. BERGEN. Ten zuiden van Ber gen aan Zee zijn zaterdagavond twee jongens bij het zwemmen verdronken. Het zijn de 11-jarige P. de Waard en de 13-jarige Th. Tromp, beiden afkomstig uit Ber gen. Zij zijn in een mui terechtge komen en de zee in gesleurd. Het stoffelijk overschot van P. de W. is op het strand van Bergen aan Zee aangespoeld; dat van zijn vriendje is nog niet gevonden. 's-HERTOGENBOSCH. De 7-ja- rige A. van Deursen uit 's-Herto- genbosch is zondagmiddag in de Oosterpias verdronken. Het meisje was in deze-12-17 meter diepe put langs de Zuidwillemsvaart te wa ter gegaan. Haar stoffelijk over schot is nog niet gevonden. WATERINGEN. Zondagmiddag is de 37-jarige A, Koene, die met zes van zijn elf kinderen in het ge meentelijk zwembad aan de Dorps weg in Wateringen was gaan zwem men, verdronken. Bij het sluiten van het bad misten de kinderen hun vader. Aangezien zijn kleding nog in het badhokje hing, werd on middellijk het bad afgezocht. Men vond de drenkeling en paste kunst matige ademhaling toe, echter zon der resultaat. Hoe de man is ver dronken is niet bekend; in het overvolle zwembad Is het slacht offer niet opgemerkt. MARKEN. De 15-jarige P. Pere boom uit Marken is zondagmiddag in het IJsselmeer verdronken. P., die aan het zwemmen was nabij de aanlegdijk naar Marken, ver dween voor de ogen van zijn vrien den onder water. Het duurde een half uur voordat zij hem op de wal konden krijgen. Kunstmatige adem haling hielp toen niet meer. "Volgens een in Londen opge vangen uitzending van radio-Bag dad, heeft generaal Abdoel Karim Kassem, de premier van Irak, tij dens een in het ministerie van De fensie gehouden persconferentie verklaard, dat Koeweit - dat tot voor enkele dagen een Brits pro tectoraat was - een „integrerend deel van Irak" uitmaakt. De Arabische economische raad heeft zaterdag de bij de raad aan gesloten landen aanbevolen op korte termijn diplomatieke stappen te doen om te voorkomen dat Is raël toetreedt tot de E.E.G. Berlijn voorpost van de vrije wereld APELDOORN, 25-6. Op het VA RA-appèl dat in „Berg en Bos" te Apeldoorn is gehouden en dat tien duizenden bezoekers heeft getrok ken, heeft de burgemeester van west-Beriyn, Willy Brandt, het woord gevoerd. Hfl arriveerde per helikopter, een uur later dan was voorzien, op de „airstrip" naby het stafgebouw van het eerste leger korps. Hy moest daarom zyn toe spraak aanmerkeiyk bekorten. Hij noemde het, na hetgeen Ne derland in het nog jonge verleden van Duitsland heeft ondervonden, niet geheel vanzelfsprekend dat een Duitser op een dag als deze in Ne derland kwam spreken. De won den - zo zei hij - zijn vermoedelijk nog niet alle geheeld. Hij merkte daarna op dat de vol keren van west-Europa allemaal met hetzelfde probleem te kampen hebben, namelijk de verdediging en het behoud van de vrijheid en de menselijke waardigheid. Europa is daardoor zeer klein geworden; Berlijn, aldus Willy Brandt, is een voorpost van de vrije wereld en als daar de hemel donker wordt, dan wordt de hemel ook donker in west-Europa, dus ook in Neder land. Geen zaak van sentiment Het is dus zaak dat het Westen zijn morele en militaire krachten versterkt. Wanneer Berlijn door het communisme bezet zou worden, dan wordt het van een vrije tot een vogelvrije stad. Berlijn is geen kwestie van Duits sentiment, doch een vraagstuk van alle vrije voll- keren. Willy Brandt besloot zijn toe spraak met enkele korte opmerkin gen met betrekking tot de nog veel heersende rassendiscriminatie. Hij zei in dit verband dat blank en bruin één moeten zijn; bloed - zo zei hij - heeft overal dezelfde kleur. Hij wekte op tot offergezindheid om jonge, ontwakende volken te helpen en te steunen. m De „Sydney Sun Herald" maakt melding van een bericht van de correspondent van het blad te Rome over Russische leveringen aan Indonesië. Nog dit jaar zou Rusland aan Indonesië de modern ste typen militaire vliegtuigen le veren. Indonesië zou hiertegenover havenaccomodatie beschikbaar stel len voor Russisehe onderzeeboten. VERSLAG VAN STEVENSON Grotere rode activiteit in Zuid-Amerika WASHINGTON, 23-6. Adlai Ste- venson - pas teruggekeerd van een reis naar Zuid-Amerika - heeft president Kennedy in een onder houd van anderhalf uur verslag uitgebracht. Hy gelooft dat het communisme in Zuid-Amerika steeds meer terrein wint. Weliswaar is het hulpprogramma dat de Verenigde Staten voor Zuid- Amerika hebben opgesteld overal met geestdrift ontvangen, maar hij vond de situatie wat het commu nisme betreft veel bedenkelijker dan bij zijn bezoek van ongeveer en jaar geleden. Hij schreef dat toe aan de slechte economische toe stand en de daarmee gepaard gaan de groeiende ontevredenheid. Stevenson zei dat de activiteiten van de communisten ongetwijfeld sterk zijn toegenomen als gevolg van de gebeurtenissen op Cuba.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1