DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDE VAN CHROESJTSJEF TELEURSTELLING VOOR HEN DIE VREDE WILLEN Rechtbank liet „opstandige" Bretonse boeren vrij Eichmann zou boek geschreven hebben Londen verontrust over Chroesjtsjef's rede Plan om Stevenson te doden? De lonen en de huren Krachtig en vastberaden standpunt leit beplt Computer van de LB.M. - de 1401 blijkt een wondermachine Politie te laat VRIJDAG 23 JUNI 1961 117e jaargang No. 18993 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Verklaring van Dean Rusk Toestand ernstig rond Berlijnse kwestie WASHINGTON, 22-6. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donder dag op een persconferentie te Was hington commentaar gegeven op de toestand in Berl\jn. „De Westerse strijdkrachten be vinden zich in Berlijn overeenkom stige rechten, die het Westen bij verdrag heeft gekregen. Zij zullen daar blijven, om de vrijheid van de west-Berljjners te beschermen", al dus minister Rusk. „Het is duidelijk", aldus Rusk, „dat de V.S. de geldigheid van geen enkele eis erkennen, dn erop be rust hun positie te Berlijn door eenzijdig handelen teniet te doen". De minister sprak over de „strijd lustige toon" van de redevoerin gen, die woensdag jl. te Moskou door premier Chroesjtsjef en an dere Sowjet-leiders zijn gehouden. „Dergelijke toespraken moeten een ernstig? teleurstelling beteke nen voor hen. die de zaak van de vrede willen dienen. De uitwerking van dergelijke re devoeringen - en de Sowjetleiders moeten dit weten kan slechts een verhoging van de internationale spanning zijn", aldus de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Hij vervolgde: „De verplichtin gen, die de westerse mogendheden :n west-Berlijn hebben, zijn duide lijk. De heer Chroesjtsjef moet elke gelegenheid hebben - en die zal hem worden gegeven om een-mis rekening in deze te vermijden Het zwaartepunt van het Ameri kaanse nationale belang is thans gelegen in onze positie in west- Berlijn en de verplichtingen, die wij tegenover de Westberlijners hebben", aldus Rusk. Duidelijk standpunt Hij voegde hieraan toe. „Bedrei gingen en eisen, die een- sfeer van crisis oproepen rondom een zaak, die de vitale belangen van andere volken raakt, strekken niet tot be vordering van de waarachtige vre de, die de wereld wenst. De Verenigde Staten en hun bondgenoten n?men een duidelijk standpunt in Zij zullen krachtig vasthouden aan hun verplichtingen tegenover henzelf en de Westber lijners", aldus minister Rusk. Rusk zei dat Amerika voortzet ting verwacht van de besprekin gen tussen oost en west te Genève over een verbod op kernwapen proeven. Hij weigerde echter iets te zeg gen over de mogelijkheid van een hervatting der proeven met kern wapens door de V.S. Vragen Verslaggevers vroegen Rusk of hij de verklaring van Chroesjtsjef dat de Sowjet-Unie aan het einde van dit jaar een vredesverdrag met oost-Duitsland zal sluiten, als een „ultimatum" beschouwde. „Dat is te simplistisch gezegd" was Rusks antwoord. Toen werd de minister gevraagd of hij de omschrijving „de ernstige crisis, waarmede het westen na de tweede wereldoorlog te kampen Enorme politiemacht op de been MORLAIX, 22-6. De rechtbank van Morlaix in Bretagne heeft don derdag twee boeren hun vrüheid teruggegeven die terecht stonden omdat zy een aanval van „opstan dige" boeren op een regeringsge bouw hadden georganiseerd. De rechtbank kwam binnen een half uur tot dit besluit. Een grote menigte voor het ge rechtsgebouw gaf op luide wijze uiting aan haar instemming met de beslissing. De bedoelde aanval op 8 juni was het begin van de „boerenop stand" tegen de landbouwpolitiek van de regering. De openbare aan- kleger eiste lange voorwaardelijke straffen. Toen de openbare zitting donderdag begon trokken bijna tienduizend betogers door de stra ten van de stad terwijl een dui- Een bekend schilderij van Clau de Monet, „de brug van Argenteuil" is woensdagavond op een veiling van moderne schilderijen te Parijs voor een miljoen gulden in andere handen overgegaan. zendtal had post gevat voor het gebouw. In en bij de stad stonden niet minder dan drieduizend man gen darmerie en speciale politie opge steld. Het verkeer in de stad stond stil en parkeren in het centrum was verboden. LONDEN, 22-6. Het Londense tijdschrift „Time and Tide" schrijft dat de oud-SS'er Eichmann een ro man heeft geschreven. Dit boek dateert kennelijk uit 1953, toen Eichmann in Argentinië was. Het gaat over vliegende schotels en er wordt in gezegd dat een persoon van een andere planeet op aard? zal landen „om de gehele mensheid vrede te brengen". Volgens „Time and Tide" is dit gezegd door een jonge Amerikaan se journaliste, Trude Feldman, Jeruzalem. In de Margriethal in Utrecht is woensdagavond een repetitie gehouden voor de spreekrollen van het lustrumstuk „Brancois Villon" van de Utrechtse studenten, dat op 1 }uli zijn eerste - en op 4 juli zijn gala voorstelling zal beleven. H.K.H. Prinses Irene vervult in dit stuk de rol van Madame d'Orleans. We zien haar hier tijdens de repetitie met de heer J. C. van Tujjll van Serooskerken, die de rol van de Hertog van Orleans zal spelen. Nederlandse Tourploeg vertrokken heeft gehad" een juiste kenschet sing van de huidige stand van het Berlijnse vraagstuk vond. Rusk antwoordde: „Ik wil der gelijke grote woorden niet gebrui ken. Maar de toestand is ernstig en ernstig genoeg om de aandacht te vergen van allen, die de zaak van de vrede' ter harte gaat". LONDEN, 22-6. In diplomatieke kringen te Londen heeft men don derdag gezegd dat premier Chroesj tsjef's redevoering van woensdag aantoont dat er een ernstig gevaar bestaat voor oorlog door misreke ning. Britse diplomaten zeiden dat het onrustbarende aspect van premier Chroesjtsjef's redevoering is dat uit niets begrip blijkt voor de po sitie van het Westen wat Berlijn betreft. De Westelijke mogendheden be spreken thans een reeks maatrege len die ten doel hebben de Russen duidelijk te maken dat het Westen vastbesloten is Berlijn te verdedi gen. Naar te Londen verluidde, wordt ook gedacht aan een gedeel telijke mobilisatie van N.A.V.O.- strijdkrachten. NEW YORK, 22-6. De Ameri kaanse „New York World Tele gram" heeft donderdag gemeld dat er een samenzwering is geweest om de Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Stevenson, te doden tijdens diens bezoek aan Buenos Aires. Een poging tot moord op Steven son is niet gedaan omdat de politie te Buenos Aires gewaarschuwd was speciale voorzorgsmaatregelen had getroffen. Volgens de „New York World Telegram" was de aanslag op Ste venson's leven beraamd door aan hangers van de verdreven presi dent Peron. DEN HAAG, 22-6. Tijdens ds donderdagavond gehouden bespre king van de regering met het be stuur van de „Stichting van den Arbeid" is algehele overeenstem ming bereikt over de procedure, welke in verband met de door de regering voorgenomen huurmaat- regelen gevolgd zal worden bij de toetsing van loonvoorstellen in de periode tot I november 1961. Mocht op deze datum nog geen zekerheid bestaan omtrent de komende huur- maatregelen, dan zal opnieuw overleg gevoerd worden over de daarna te volgen procedure. De be spreking, die onder leiding van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy werd gehouden, werd van regeringszijde tevens bijge woond door de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, de minister van economische zaken, drs. J, W. de Pous en de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. Eveneens waren aanwezig verte genwoordigers van het college van rijksbemiddelaars. Speelgoed voor Surinaamse kindertjes PARAMARIBO, juni. Een Ame rikaanse toeriste, mevr. Payne Karr, heeft onlangs Suriname be zocht. Zij bracht daar onder meer een bezoek aan een weeshuis van de Evangelische Broedergemeente Zij was diep getroffen over het feit, dat de kinderen daar eigenlijk geen behoorlijk speelgoed hebben. In de Washington Post schreef mevr. Payne Karr later dat Suriname een Friendly" and non communist na tion" is. Zij heeft speelgoed inge zameld en wil dit kosteloos naar Suriname vervoerd krijgen door de Amerikaanse marine. De Nederlandse Tour de France-ploeg is donderdag uit Breda naar Rouaan vertrokken. Enige renners gaan op eigen gelegenheid. - Voor het vertrek zagen we van I nr.: Plet Damen, Wout Wagtmans, Jaap Kersten, Jef Lahaye, de heer Zukemeyer, Jo de Haan, Klaas Buchly, Coen Niesten, Piet van Est en Ab Geldermans. BERLIJN IN AMERIKAANSE SENAAT WASHINGTON, 22-6. De repu blikeinse senator Jacob Javits heeft bjj tic debatten in de Amerikaanse Senaat over. het vraagstuk Berlijn een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Senaat zich uitspreekt voor steun aan west-Berlijn en verder wordt gezegd, dat de Ver enigde Staten geen eenzijdige op zegging door de Sowjet-Unie van met de westelijke mogendheden over Berlijn en Duitsland aange gane overeenkomsten kunnen aan vaarden. In de ontwerp-resolutie wordt ook steun gegeven aan de, in sa menwerking met Amerika's bond genoten, te nemen vereiste maat regelen om west-Berlijn „open" te houden. Voorts wordt er in gezegd, dat de Verenigde Staten hun po gingen moeten voortzetten om te komen tot vier-mogendhedenbe- sprekingen over de hereniging van Duitsland, op basis van de in 1959 door het westen ingediende voor stellen tot hereniging door middel van vrije verkiezingen. Deze voor stellen zouden dan ook de basis moeten zijn van alle onderhande lingen over Berlijn in de toekomst. Risico's In een toelichting op zijn ont werp-resolutie zei senator Javits, dat de Verenigde Staten een krach tig en vastberaden standpunt moe ten innemen, wat betreft hun reeds kenbaar gemaakte besluit om in west-Berlijn te blijven. De Ver enigde Staten moeten hun ver plichtingen jegens die stad naleven met dezelfde koelheid en dezelfde vastberadenheid als de Russen aan de dag leggen, niet alleen op dat front maar ook op andere, aldus Javits, die daaraan toevoegde: „Ik ben de laatste om te zeggen, dat dit niet zonder risico's is, maar ik Overleg over bezoldiging gemeentesecretarissen en -ontvangers DEN HAAG, 22-6. Sinds 1 april 1958 zijn geen nieuwe ndrmen vastgesteld inzake de salariëring van de gemeentesecretarissen en -ontvangers, zo heeft de minister van binnenlandse zaken, de heer Toxopeus, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer Smal- lenbroek (ARP). Het uitblijven van de nieuwe normen komt doordat het gebrui kelijk is behalve met Gedeputeer de Staten ook met de organisaties van overheidspersoneel overleg te plegen. Na dit overleg wordt het uiteindelijke standpunt aan Ged. Staten medegedeeld. Dit laatste is nog niet gebeurd, omdat de minister zich nader wens te te beraden over de door de or ganisaties van overheidspersoneel naar voren gebrachte verlangens, die voor hen een beletsel vormden met de voorgestelde regelingen in ie stemmen. Hierdoor is de vertra ging ontstaan. Nadat het beraad tussen de minister en de organisa ties is voltooid, zal het overlig op korte termijn worden heropend. ben de eerste om te zeggen, -dat dit een risico is dat, indien het niet wordt genomen, waarschijnlijk tot veel erger dingen, en zelfs tot een nederlaag zou kunnen leiden. De Verenigde Staten moeten zich niet door de dreigementen van Chroesjtsjef tot het aannemen van een haastige oplossing laten dwin gen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het aanzien van een volk bestaat niet in de grootte van zijn land, maar in de deugd zijner burgers. Slotgracht gaf geheimen prijs EGMOND a.d. HOEF, 22-6. He den (vrijdag)-middag wordt in Eg- mond-aan-de-Hoef door burge meester A. G. Bakker een histori sche tentoonstelling geopend, waar van de opbrengst ten goede zal ko men aan het fonds tot restauratie van de slotkapel nabij de restan ten van het voormalig slot van de heren van Egmond. Een groot gedeelte van hetgeen geëxposeerd wordt werd gevonden bij de ontgraving van de voorma lige slotgracht toen in de dertiger jaren de fundamenten van het slot tot een meter boven het maaiveld werden herbouwd. Tot de waarde volste stukken die uit de slotgracht tevoorschijn kwamen behoren een nog gaaf zandstenen leeuwtje, af komstig van een der poorttorens en een loden draak, die eens op een andere torenspits heeft gestaan. Groot was het aantal „Jacobakan- netjes" en andere ceramieke, ijze ren, tinnen, koperen en stenen voorwerpen, dat bij die gelegen heid werd opgegraven. Fragmenten van het slot zelf, Spaanse kruiken, eetgerei, voorwerpen voor persoon lijk of huishoudelijk gebruik, mun ten, sieraden en wapentuig, dat alles gaf dg oude slotgracht prijs. SCHIPHOL. Z.K.H. prins Bern- hard is met een D.C.-8 Iijntoestel van de K.L.M. naar New York ver trokken. De prins zal daar een ver gadering vap de „Flight Safety Foundation" bijwonen. Drieduizend „hoge" A.N.W.B.. wegwijzers gaan verdwijnen Zfl worden vervangen door richtingsborden DEN HAAG, 22-6. Dertigduizend richting- en voorrichtingsborden gaan binnen tien jaar drieduizend hoge A.N.W.B.-wegwijzers langs zesduizend kilometer van de voor naamste rijks- en provinciale auto wegen vervangen. Daarmede zal de helft van alle A.N.W.B.-wegwijzers door in de bermen geplaatste borden worden vervangen. Per wegwijzer zijn ge middeld tien borden nodig. In som mige gevallen zullen twintig bor den nodig zijn. De A.N.W.B. is van plan dit werk groot aan te pakken. Met het ver vangen van bestaande borden mee zullen jaarlijks 6.400 tot 8.000 bor den, die f 150,per stuk kosten, worden geplaatst. De 1.500 hoge wegwijzers in de steden en dorpen zullen worden gehandhaafd en, waar nodig, van verlichte armen worden voorzien. Ook langs minder drukke, tertiaire wegen, zullen in de toekomst de 1.500 „oude" wegwijzers blijven 6taan. EERSTE IN NEDERLAND IN GEBRUIK ROTTERDAM, 22-6. Vijftig (ge- varieerde) nota's per minuut, com pleet met copy, tot in details uitge voerde berekeningen, kortingen en andere in het handelsverkeer ge bruikelijke notities: dat is één van de prestaties van de nieuwste com puter van de de 1401, zoals zij in vaktaal heet. De toepassing van de electronica heeft een welhaast onwerkelijke vlucht gekregen. Dat werd donder dagmiddag duidelijk bij een de monstratie van de nieuwe compu ter, die bij het Unilever-concern - als eerste in Nederland - in gebruik werd gesteld. De 1401 namelijk combineert verschillende eigen schappen, die in de tot nu toe in gebruik zijnde computers slechts afzonderlijk voorkomen. Het Ne derlandse bedrijfsleven en de over heid hebben er dan ook een grote belangstelling voor, zo werd mede gedeeld. Vijf-en-veertig apparaten zijn reeds in Nederland besteld, andere Europese landen wensen er dui zend. Met het risico dat het' ver mogen van het nieuwe apparaat op het moment van aflevering reeds zal zijn overtroffen door nog frap- Het reces van de Tweede Kamer DEN HAAG, 22-6. De Tweede Kamer zal uiterlijk 13 juli a.s. op zomerreces gaan. Zij zal nog afdoen de Kinderbijslagwet en waarschijn lijk de Provinciewet, alvorens het reces intreedt. pantere ontwikkelingen, want zo snel gaat het op het ogenblik in de electronica. Men denkt op het ogenblik voor al aan een nieuwe .geheugenvorm': een combinatie van magnetische films (miljoenen impulsen per mi nuuten de cryotron, die werkt bij een temperatuur van -269 gra den Celsius - slechts vier graden boven het absolute nulpunt - en daardoor een zwakke krachtbron behoeft. DEN HAAG, 23-6. Het was tegen vier uur. Het gesprek van de ministers-presiden ten van België en Neder land, dr. Lefèvre en prof. de Quay, was afgelopen. De premiers stapten in een auto die op het terrein van het ministerie van algeme ne zaken gereed stond. Even later reed de auto,' vergezeld van twee andere, het Plein 1813 op en zoefde weg, naar Ypenburg. Nau welijks waren ze uit het gezicht verdwenen, of een auto en een groep motor rijders van de politie, het escorte van de premiers, kwamen het plein oprijden waar ze al gauw bemerkten dat ze het nakijken hadden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1