DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF WIL VOOR EINDE VAN HET JAAR VREDESVERDRAG MET OOST-DUITSLAND Geen verandering in status zonder instemming Nieuw-Guinea raad DONDERDAG 22 JUNI 2961 117e jaargang No. 18992 ZIERIKZEESCHEWN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,13, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Washington acht verklaring van Russische premier „buitengewoon ernstig" IVIOSKOU, 21-6. Volgens een be- rleht van Radio-Moskou heeft pre mier Chroesjtsjef woensdag ver klaard, dat de Sowjet-Unle vóór hel -inde van het Jaar een vredes verdrag met Oost-Duitsland zal tekenen. Chroesjtsjef vervolgde: „Het Westen blijft, onder verschillende voorwendsel, koppig onze ontwape ningsvoorstellen verwerpen. Doch wij zullen hier steeds weer op te rug komen en wij zullen er zonder ophouden voor werken om alle volken duidelijk te maken, dat een oplossing van het ontwapenings- vraagstuk noodzakelijk is, omdat het in het belang van het mensdom is. Indien het Westen instemt met algemene en volledige ontwape ning, is de Sowjet-Unie bereid tot het aanvaarden van alle controle maatregelen. W(j zijn - zo nodig - morgen nog bereid een overeenkomst te onder tekenen betreffende algemene en volledige ontwapening onder het meest strikte Internationale toe zicht, maar de Sowjet-Unle zal niet instemmen met controle zonder ont wapening", aldus de Sowjet-pre- mier. Chroesjtsjef kondigde - als ge meld - aan dat de Sowjet-Unie vóór het einde van dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal tekenen. „Er moet zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Duitsland ko men. De Sowjet-Unie en andere vredelievende staten zullen aan het einde van dit jaar een vredesver drag met de Duitse Democratische Republiek sluiten", aldus Chroesj tsjef. De kernwapen proeven Chroesjtsjef zei ook: „Wanneer de V.S. de kernwapenproeven her vatten, zal de Sowjet-Unie dat ook doen. Wij hebben zo enige kern wapens gereed liggen, die op be proeving wachten. Wanneer het tot nieuwe kernwapenproeven zou ko men, zou de verantwoordelijkheid hiervoor geheel bij het Westen lig gen". HIJ voegde hieraan toe: „De Sow jet-Unie houdt vast aan haar voor stel om het vraagstuk der kern wapenproeven op te lossen in het kader van een algemene ontwape ningsovereenkomst. Wij zullen het recente Amerikaanse memorandum over dit onderwerp beantwoorden, doch wij zullen in niets afwijken van ons bekende standpunt". Zorgelijke reacties WASHINGTON, 21-8. In Was hington acht men Chroesjtsjefs ver klaring, dat Rusland nog dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duits land zal fluiten, buitengewoon ern stig. De mening van regeringsfunc tionarissen, dat Oost en West nu misschien voor de zwaarste proef sinds het einde van de oorlog ko men te staan, is hierdoor versterkt. De functionarissen lieten echter duidelijk uitkomen dat de V.S. vastbesloten zijn om al hun ver plichtingen ten opzichte van Ber lijn na te komen. LONDEN, 22-6. Het Britse dag blad „The Guardian" is van me ning dat Chroesjtsjefs verklaringen over Berlijn ten dele bluf en ten dele ernstig gemeend zijn. Indien de Sowjet-Unie haar eigen oplos sing voor Berlijn dit jaar aan het Westen oplegt en indien de kern wapenproeven ongeveer tegelijker tijd hervat worden, zoals thans mo gelijk schijnt, zal de wereld dichter bij de oorlog zijn dan sedert hing het geval is geweest, aldus het li berale blad. In bevoegde kringen te Londen heeft men gezegd, dat de krachtige taal van Chroesjtsjefs rede te Mos kou, in Londen eigenlijk geen ver rassing heeft gewekt. In Britse re- TOENEMENDE EIERPRODUKTIE Produktschap verwacht grote uitbreidin] de hennenstapel van UTRECHT, 21-6. De voorzitter van het produktschap voor Pluim vee en Eieren, de heer H. H. Gar- relds, heeft donderdagmiddag tij dens de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht, de verwachting uitgesproken, dat de Nederlandse hennenstapel dit jaar met 25 procent zal toenemen ten opzichte van het vorige seizoen. Van juli 1960 tot en met april 1961 zijn voor de binnenlandse leg rassen 87,9 miljoen broedeieren in gelegd. Voor de afgelopen maand wijzen de voorlopige cijfers op een inleg van 2,3 miljoen. De heer Gar- relds merkte op, dat het topseizoen 1958-1959 met een totaal inleg van 90,6 miljoen eieren, nu bijna wordt geëvenaard. Daar komt bij, dat de broedultkomsten iets gunstiger zijn geworden. Voor de slachtrassen zijn minstens 70 miljoen broedeieren ingelegd en voor de slacht-eenden- rassen 1.187.000, ruim twee mil joen meer dan verleden jaar. 3,5 miUoen benkuikens Door de vermeerderingsbedrij ven zijn van 1 augustus 1960 tot 1 mei 1961 ongeveer 3,5 miljoen henkui kens betrokken, waarvan 68 pro cent tot de legrassen behoorde. In de totale omvang van de pluim veestapel op de vermeerderingsbe- drijven ls, volgens de heer Gar- relds, niet veel verandering geko men. In de eerste vijf maanden van dit Jaar hebben echter vijf- h zes honderd vermeerderingsbedrijven als zodanig bedankt, zodat het ge middelde aantal dieren per bedrijf wel is gestegen. De heer Garrelds noemde dit een gezonde ontwikke ling en zei voorts, dat er ook een aanzienlijke uitbreiding van het aantal slachtkuikenmoederdieren te constateren valt. Hij deelde nog mee, dat het aan tal witte leghorns op de vermeer deringsbedrijven is verdubbeld. De elerenproduktie in het eerste halfjaar 1961 wordt geschat op 2,1 miljard stuks, terwijl men voor het gehele jaar op 5 miljard eieren re kent. De producentenprijzen zijn weer verder gestegen. De heer Gar relds zei, dat de pluimveehouders in mei gemiddeld f 2,06 per kilo gram eieren ontvingen, tegen f 1,85 in mei I960. geringskringen was men zich er al van bewust dat een nieuwe crisis over Berlijn en in het algemeen in de betrekkingen tussen Oost en West in het verschiet ligt. Overigens meent men dat de Rus sische premier een fout maakt als hij denkt dat een nauwelijks ver huld ultimatum onenigheid in het westelijke kamp schept. Zijn rede van woensdag heeft in tegendeel in Britse regeringskringen geleid tot een harder standpunt. Houteu kerk uit tiende eeuw SINT-MICHIELSGESTEL, 21-6. In Sint-Michielsgestel zijn sporen gevonden van een houten kerk uit de tien de eeuw. Ze zijn blootge- gelegd door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek uit Amers- foort. De overblijfselen van dit kerkgebouw bevinden zich onder een blootgelegde turfstenen fundering van een Romaanse kerk uit de elfde eeuio. Deze kerkge bouwen liggen aan de voet van een Gotische toren. On geveer in het midden van de vroegere Romaanse kerk heeft men een bakstenen sarcofaag gevonden (waar schijnlijk daterend uit de dertiende eeuto). De direk- teur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, dr. P. Gla- zema, heeft de leiding van het wetenschappelijk on derzoek in handen. Toeneming aantal televisietoestellen DEN HAAG, 21-6. Blijkens een mededeling van de P.T.T. bedroeg het aantal aangegeven televisie toestellen op 1 juni 1961: 909.237 tegen 894.335 op 1 mei 1961 (tot en met 20 juni: 918.874). Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestel len ls teruggelopen van 2.645.102 ,op 1 juni tot 2.646.537 on 1 mei. Ook de op het draadomroepnet aangeslotenen liep terug en wel van 479.936 op 1 juni tegen 480.009 op 1 mei 1901. Kennedy zonder krukken WASHINGTON, 21-6. President Kennedy heeft woensdag geen krukken gebruikt toen hij zich met zijn gasten naar een lunch op het Witte Huis begaf. Deze lunch was door Kennedy aangeboden aan de Japanse pre mier Hajato Ikeda, die op het ogen blik in Washington is. K.LM.-vliegtuig liep van landingsbaan DEN HAAG, 21-6. Het K.L.M. DC-8 vliegtuig PH-DCK, gezag voerder J. C. Bak, is vanavond om 22.50 uur Nederlandse tijd op het vliegveld Idlewilj bij New York van de landingsbaan galopen. Het toestel, dat ingezet was op de lijn dienst Amsterdam-New York, is door een defect aan het hydrau lisch druksysteem van de remmen van da baan gelopen en in de grond daarnaast vastgeraakt. De DC-8 maakte een normale landing in het midden van de baan, ongeveer drie honderd meter van het begin Daar na werd het naar links van da lan dingsbaan gedrukt. Het kwam op vijftien meter van de zee tot stil stand. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het zal ongeveer twintig uur du ren voor da machine, die ongeveer 67 passagiers en 14 bemanningsle den vervoerde, weer vrijgemaakt zal zijn. Voor zover op het ogen blik kan worden, bezien heeft de DC-8 gaen schade opgelopen Vrouw uit raam gevallen AMSTERDAM, 21-6. Donderdag- avond is de 40-jarige mevrouw A. van der P. uit een raam pp de der de verdieping van haar woning aan het Javaplein te Amsterdam, op een binnenplaats gevallen. Zij was bezig wasgoed op te hangen en heeft zich daarbij vermoedelijk te ver voorover gebogen. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek zij reeds te zijn overleden. In zwembad verdronken APELDOORN, 21-6. Donderdag- middag is in de gemeentelijke bad en zweminrichting aan de Badhuis weg in Apeldoorn de 30-jarlge Apeldoorner G. B. verdronken. Toen personeel van de inrichting na het vertrek van de eerste groep zwemmers tussen twee en drie uur de kleedhokjes controleerde, trof men daar de kleding aan van een man, terwijl er niemand In het zwembad te bekennen was. Men waarschuwde de brandweer en deze vond na enig dreggen het stof felijk overschot van B. Men ver moedt dat deze tussen de middag (het bad ls dan gesloten) over een muur ls geklommen om clandestien te gaan zwemmen. Congres Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond AMSTERDAM, 21-6. Op de slot- zitting van het in Amsterdam ge houden congres van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond (N. V.V.) is vanmiddag een door twee afdelingen ingediende resolutie aangenomen waarin het congres zich uitsprak tegen het verrichten van betaalde arbeid op de vrije za terdag. In de resolutie worden de bouwarbeiders opgeroepen aan ge noemde arbeid op de vrijc zater dag geen medrwerking te verle nen Het congres sprak zich voorts uit tot het verlenen van medewer king .aan maatregelen, die het ver richten van betaalde arbeid op de vrije zaterdag tegengaan Z.K.II. Prins Bernhard heeft woensdagochtend in Amsterdam voor de elfde maal de zilveren anjers van het Prins Bernhard Fonds uitgereikt Aan 't begin van de plechtigheid kreeg de Prins als verjaardagsgeschenk een boekwerk aangebodenwaarin een selectie staat van door de Prins gehouden rerevoeringen. Op de foto zien we de Prins in gesprek met de scheidende voorzitter van het fonds, prof. Wiarda, even na de aanbie ding, van het cadeau. JEUGD EN VRIJE TIJD Ned. Jeugdgemeenschap verlangt verlenging leerplicht tot 1 6 jaar EDE, 21-6. De Nederlandse Jeugd gemeenschap heeft woensdag in Ede haar dertiende jeugd-werkcon- ferentie gehouden. Ditmaal was het onderwerp: „de vijfdaagse werk week en de jongeren". Het vraag stuk van de langere vrije tijd en de besteding daarvan werd van drie zijden belicht. De voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap, ds. JN. O. Steen beek, vatte aan het einde van de conferentie het besprokene samen in een aantal conclusies, waarbij hij onder meer vaststelde, dat het vraagstuk van de meerdere vrije tijd door overheid, bedrijfsleven en partikulier initiatief gezamenlijk moet worden verlengd tot zestien jaar en dat er voor de werkende jeugd een verplichte „part time" opleiding komt tot achttien jaar. Deze dient zowel te zijn gericht op een scholing voor het gekozen be roep als op een zinvolle vrije tijds besteding. De diverse jeugd-orga- nisaties wacht daarbij een belang rijke taak. Uit cijfers bleek, dat ongeveer 270.000 jongens en meisjes, die geen onderwijs volgen, in het bedrijfsle ven werkzaam zijn. Slechts 50.000 volgen er een opleiding volgens Inventarisatie van historische klokken AMSTERDAM, 21-6. Mede op Initiatief van Monumentenzorg heeft de Nederlandse Klokkenspel Vereniging te Amsterdam een his torische commissie in het leven ge roepen, die tot taak zal krijgen de historisch waardevolle klokken in Nederland te inventariseren. Men wil trachten het werk zo universeel mogelijk uit te voeren. Niet alleen zullen de voor de hand liggende gegevens genoteerd wor den, zoals grootte van de klok, klokkengieter, gietjaar enz., doch ook het zuiver historische ter si tuering in het tijdsbeeld, het kunst historische, het muziek-historische en het technische historische on derdeel. Zo zullen ook de opschrif ten, versleringen, profiel, toonkwa- liteit, gietkwaliteit enz. In de be schouwingen betrokken worden. Tol. voorzitter van de historische commissie ls benoemd de campano- loog André Lehr te Aston (N.-Br.), het leerlingenstelsel, zodat op dit gebied het ideaal nog lang niet is bereikt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In tijd van vrede beffraven de jongen de ouden, in tijd van oorlog begraven de ouden de jongen. „Verbroken Banden" Vandaag starten wij met het nieuwe feuilleton „Verbroken Banden" van Marlise Kolling. „Verbroken Banden" - een „ouwetje" zo men wil - komt tegemoet aan de minnears van het exquise en vooroorlogs ro mantische. Echt iets heel an ders dus, dan het type feuil leton, dat wij doorgaans ter publikatie uitkozen. Ook ech ter met feuilletons moet men tegemoet zien te komen aan de zo zeer uiteenlopende smaken van het lezend publiek. Daar om ditmaal voor de liefheb bers „Verbroken Banden", een typisch feuilleton, dat vooral de wat oudere lezers en lezer essen zal aanspreken. En de jeugd? Zij kan zich door dit feuilleton vertrouwd maken met een toon en een stijl, die eenmaal waren. Hoger beroep in Goese affaire MIDDELBURG, 21-6. Zeer waar- schjjniijk in september zal de di- rekteur van de Goese „gemeente werken", de heer J. O., in hoger beroep terechtstaan voor het ge rechtshof in Den Haag. De officier van Justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr. T. Lebret, heeft hoger beroep aangetekend, omdat hy het niet eens is met het vonnis van de rechtbank te Middelburg inzake de zogenaamde verschrij vingskwesties te Goes. De direkteur werd met dit von nis vrijgesproken van valsheid in geschrifte meermalen gepleegd. Mr. Lebret had hem hiervoor wel straf baar geacht, evenals voor het feit, dat verdachte een geschenk had aangenomen. Voor het aannemen van dit ge schenk veroordeelde de rechtbank de heer O. tot een geldboete van f 150,—. Nederlands antwoord op motie DEN HAAG, 21-0. De Nederland se regering heeft geantwoord op de motie die de Nieuw Guinea-raad op 25 april 1961 met algemene stem men had aanvaard. In deze motie werd gesproken dat het de Nederlandse regering niet meer vry staat enige verande ring in de huidige status aan te brengen zonde.r voorafgaande in stemming met de Nieuw Guinea- raad als vertegenwoordiger van het Volk van Nederlands Nieuw- Guinea. Voorts verzocht de raad een on voorwaardelijke verzekering van de zijde der Nederlandse regering dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten - ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland - totdat de raad in de toekomst even tueel anders zou mogen verlangen. In het antwoord van de Neder landse regering dat aan de Nieuw Guinea-raad is toegezonden en ge publiceerd is, zegt de Nederlandse regering met bijzondere belangstel ling kennis te hebben genomen van de motie. Zij .herinnert in dit ver band aan het feit, dat zij niet al leen herhaaldelijk, ook in de V.N.. plechtig heeft verzekerd het recht op zelfbeschikking van de inwoners van Nederlands Nieuw Guinea te erkennen, doch ook alles tracht te doen wat binnen haar vermogen ligt om het tijdstip ter reële effec tuering van dit zelfbeschikkings recht zo snel mogelijk naderbij te brengen en de uitkomst daarvan ook voor de toekomst veilig te stellen". Toezegging „Dat de Nederlandse regering niets buiten de meer direct daarbij betrokkenen zelf - het volk der Papoea's - wil verwezenlijken blijkt reeds uit het feit, dat zij - ingevol ge haar reeds in november 1960 gedane toezegging - bij gelegenheid van de installatie van de Nieuw Guinea-raad op 5 april 1961 de raad bij monde van de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken heeft uitgenodigd, om binnen een jaar zijn inzichten kenbaar te maken omtrent de wijze waarop en het al dan niet gewenst zijn van een vast stellen van een termijn waarbin nen het zelfbeschikkingsrecht van de inwoners van Nederlands Nieuw Guinea ware te effectueren". „De raad moge in die formele uitnodiging nogmaals de uitdruk kelijke bevestiging zien van de op vatting van de Nederlandse rege ring, dat na de totstandkoming van de Nieuw Guinea-raad geen enkele wijziging van Nederlands Nieuw Guinea zal kunnen plaats vinden zonder dat de raad ls gehoord", al dus het antwoord. Generaal Tsjoeikof: Borniann is dood MOSKOU. 21-6 Göbbels heeft om capitulatie verzocht en Martin Bormann is dood. Dit zijn volgens A.F.P. de twee dingen die maarschalk Tsjoeikof. die opperbevelhebber van de Rus sische strijdkrachten in oost-Duils- land is geweest, heeft onthuld in zijn rede tijdens de plechtigheden in Moskou ter herdenking van de Duitse inval. Tsjoeikof zei dat de Duitse gene raal Krebs hem op 1 mei 1945 om 3 uur des morgens was komen ver tellen dat Hitier zelfmoord had ge pleegd en hem namens Göbbels om een wapenstilstand had ver zocht. De nacht daarop, aldus Tsjoeikof, hoorden wij dat Gö- bcls en Krebs zelfmoord hadden gepleegd en dat Bormann was om gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1