DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verlies Zeeuwse veerdiensten 1960: ruim drie miljoen gulden Hervatting proces-Eichmann Aanslagen in Algerië 1961 WORDT VOOR K.L.M. ZEER MOEILIJK JAAR Overleg te Washington tussen de V.S. en de Sowjet-Unie Fransen schieten op mohammedaanse betogers: elf doden Twaalf jaar voor ex-generaal Nicot Nog geen beslissing over metaalionen Passagier doodt taxichauffeur ZIERIKZEESCHE DINSDAG 20 JUNÏ 1961 117e jaargang No.' 18^91 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Lowe nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N-V- Drukkerij wJh. Lakenman Ochtmen, Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Noem een vrouw „poesje" en zij vindt het prettig, noem haar „kat" en zij steekt haar nagels uit. OUDE STEEN Italiaanse oudheidkundigen hebben in de ruïnes van het Romeinse theater in Caesarea een stuk steen van 40 bij 50 centimeter groot gevonden waarop de naam „Pontlus Pilatus" (de Romeinse gouverneur van Judea die Christus aan de kruisdood overleverde) ge grift staat en die als herin neringssteen in het gebouw gediend zou kunnen heb ben. Boven genoemde naam staat Tiberius(Romeins keizer ten tijde van Chris tus) en eronder een nog niet ontcijferd woord. Hogere kosten - Daling in luchtverkeer teerd advies daaraan geen enkel woord wordt gewijd. De regering moet dan ook op gerechtvaardigde kritiek onzerzijds rekenen", aldus drs. Roemers. Sprekende over de huurcompensatie zeide de voorzit ter van het N.V.V. dat als deze uit de produktiviteitsruimte moet wor den gefinancierd ze door de werk nemers moet worden betaald. Het wrak van de „Fridtjof Nansen" De sneltrein Straatsburg-Parijs is bij Vitry-le-Fran- j Foto: een reddingsploeg in actie; op de achtergrond Qois ontspoord. Voor zover bekend, zijn 23 mensen de gekantelde rijtuigen, om het leven gekomen en 109 personen gewond. DEN HAAG, 19-8. Tot dusverre hebben bergingspogingen van het op 30 mei j.l. in de baai bij Lissa bon verongelukte DC-8 vliegtuig van de K.L.M., „Fridtjof Nansen", slechts een betrekkelijk gering re sultaat gehad. Geschat wordt dat nog maar een vijf procent van het vliegtuig, bestaande uit zeer kleine delen, boven water is gebracht. Onder leiding van de technische dienst van de K.L.M. worden deze wrakstukken in Lissabon, als delen van een legkaart, aangebracht op een latwerk. Op dezelfde manier is destijds in Nederland de in de Noordzee ter hoogte van Bergen verongelukte „Bontekoe" samenge steld, teneinde na te gaan wat er met het vliegtuig was gebeurd. Uit de jaai'stukken over 1960 van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland blijkt dat het verlies in het verslagjaar bedraagt een bedrag van f 3.831.706,54. Het geraamde verlies over 1960 was f 4.826 850. Het rijk geeft een bijdrage in de exploitatiekosten gelijk aan het te kort op de Westerschelde-veren. Dit bedrag is f 3 335.901,26, zodat ten laste van de provincie Zee land komt een bedrag van namelijk f 495.805,28. Voor de diensten Zierikzee-Kat- seveer, Kortgene-Wolphaartsdijk en Veere-Kamperland was het na delig exploitatieverlies f 495.805,28 (raming f 536.550 De totale ver- voersopbrengsten hebben bedragen f 2.908.584,57, tegenover een raming van f 2.806.600.De vervoersop- brengst van het veer Zierikzee- Katseveer bedroeg f 233 172,99. In 1960 waren de vervoersopbrengsten van de Ooster- en Westerschelde- In de Hongaarse hoofdstad zijn maandag elf rooms-katholieken tot gevangenisstraffen van bij elkaar 58 Jaar veroordeeld op beschuldi ging van handelingen tegen het staatsbelang. veren hoger dan In 1959, van belde ongeveer f 200.000,—. Vijftig jaar „De Rotterdamsche Korenbeurs" ROTTERDAM, 19-6. Een omzet van miljoenen tonnen per jaar, een bijna dagelijkse arbitrage, twee wereldoorlogen, crisis- en distribu tie-moeilijkheden, strijd tegsn de steunmaatregelen voor de land bouw, na-oorlogse opbloei en in tegratie, en een voortdurend hechte onderlinge vriendschap tussen hon derden handelaren: dat is in grote lijnen de rijke geschiedenis van de vereniging „De Rotterdamsche Ko renbeurs", die maandag haar vijf tig jarig bestaan herdacht. De of ficiële receptie wordt op 29 juni a.s. gehouden - en zij zal zonder twijfel een groot feest worden. Want „De Rotterdamsche Koren beurs" is door haar overheersende positie in de nationale graan, en zaadhandel een organisatie van in ternationale betekenis geworden, die ook van de zijde van de over heid in toenemende mate waarde ring ondsrvindt. MAASTRICHT, 19-6. In het Maastrichtse stadspark is vanoch tend een 8-jarig meisje door een tot dusver onbekend gebleven man aangerand. Het kin<j liep daarna weg, terwijl de aanrander het bleef volgen. In haar verwarring vertel de het meisje aan iemand, die op het stationsplein stond, wat er ge beurd was. De aangesprokene stel de het kind gerust, zorgde dat het per autobus naar huis kon en zei dat hij de politie op de hoogte zou brengen. Dit is echter niet gebeurd, hetgeen bleek toen de ouders later op de dag op het politiebureau kwamen om aangifte te dben. JERUZALEM, 20-6. - Vandaag (dinsdag) wordt na het reces van vorige week het proces tegen Eich- mann hervat, waarbij de voorma lige S.S.-officier, die ervan beschul digd wordt de dood *van miljoenen Joden op zjjn geweten te hebben, voor het eerst het woord zal nemen om zich tegen de aanklacht te ver dedigen. Tot dusver heeft hij slechts en kele woorden geuit wanneer hij verklaarde niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Eichmann zal zijn verweer uit spreken in zijn kogelvrije glazen „kooi" en onderworpen worden aan een kruisverhoor door Israëls open bare aanklager, Gideon Hausner. Visser verdronken DELFZIJL, 19-6. Op de Eems is maandagmiddag omstreeks twee uur in de bocht van Watum het Delfzijls vissersvaartuig D.Z. 58 „Neptunes" omgeslagen. Visser H. Z. uit Farmsum is verdronken. Zijn compagnon W. S. kon door perso neel van een zandzuiger worden gered. Het net van de D.Z. 58 is aan een obstakel onder water blij ven haken, waardoor het scheepje dwars op de stroom kwam te lig gen en omsloeg. UTRECHT, 19-6. - Het luchtver keer over de Noord-Atlantische Oceaan vertoont een sterke neiging tot daling en blijft achter b\j dat van het vorige Jaar. Dit verschijn sel, dat algemeen is, zal de be drijfsresultaten van de K.L.M. over 1961 belangrijk beïnvloeden. Dit heeft de president-directeur van de K.L.M., de heer E. H. van der Beugel, op een kennismakings bijeenkomst met journalisten ln Utrecht herhaald. Hij zei, dat de K.L.M. een moeilijke periode door maakt, die men alleen door kan komen wanneer men zich grote in spanningen getroost. Een bepaalde oorzaak voor het achteruitlopen van het luchtverkeer kon de heer Van der Beugel niet aangeven. Wellicht - zo zei hij - is hier sprake van een cumulatie van factoren als een stuk nawerkende recessie en een zekere betalingsbalanspsychose, Het jaar 1961 zal voor de K.L.M. een bijzonder moeilijk jaar worden, aldus de heer Van der Beugel. Hij legde in dit verband de nadruk op de overschakeling van de oude naar de nieuwe techniek, hetgeen voor al op commercieel en operationeel gebied van grote invloed is. Het be tekent namelijk een aanzienlijke kosten.- en produktie-uitbreiding. De revaluatie van de gulden is voorts van enorme invloed geweest. De K.L.M.-tarieven zijn gebaseerd op dollar- en sterlingwaarden, waardoor de revaluatie een recht streeks verlies aan inkomsten be- .ekent. Weliswaar nemen de kos- ;en in het buitenland af, maar dit is niet vergelijkbaar met de der ving van inkomsten waarmee men thans wordt geconfronteerd. Luchthaven Schiphol Over de verhouding tussen de K. L.M. en de luchthaven Schiphol zei de heer Van der Beugel, dat men uiteraard dankbaar is dat Schiphol in een nieuwe gedaante zal ver rijzen. Teleurgesteld is men even wel over de plannen om passa giersbelasting te gaan heffen, of schoon de heer Van der Beugel meent, dat men deze maatregel niet mag isoleren van de gehele proble matiek. Wat aan de orde is, zo zei hij, is in principe de vraag of de luchtha ven een objekt Is dat een sluitende begroting moet hebben, of dat een luchthaven gezien moet worden als een stuk infrastructuur dat voor ons land van enorme betekenis is. Men dient zich bij de financiële ges tes op Schiphol wel af te vragen, aldus de heer Van der Beugel, of dit niet ten deti'imente gaat van een bedrijf dat natuurlijk een commer ciële onderneming is, maar toch ook een stuk Nederland. Een bedrijf, dat momenteel door een moeilijke pe riode heen moet. WASHINGTON, 19-6. De V.S. en de Sowjet-Unie zijn maandag in Washington inleidende besprekin gen begonnen om de weg te berei den voor het ontwapeinngsoverleg tussen West en Oost. De Amerikaan John Mccloy en de Rus Valerian Zorin hebben ge praat over procedure-kwesties. Zorin zei voor het begin van de conferentie tegen journalisten, dat bij zijn overleg met Mccloy ook be langrijke ontwapeningskwesties aan de orde kunnen komen. Mccloy ver klaarde daarentegen dat zijn be sprekingen met de Rus in de eerste plaats ten doel hebben het raam en de achtergrond vast te leggen voor de grote conferentie. Hij kon niet zeggen hoelang het overleg met Zo rin zou duren, maar geloofde niet dat er veel tijd mee gemoeid zou zijn. Zorin hield er een andere mening op na. Hij zei dat de duur zal af hangen van de inhoud en de loop der besprekingen. Mochten wij doordringen tot de kern van het vraagstuk, dan kan het overleg wel enige tijd duren, aldus Zorin. ALGIERS, 20-6. Elf mohamme danen zjjn gedood en 23 gewond doordat Franse veiligheidsstrgd- krachten te Djidjelli en Taher, in het oosten van Algerië, het vuur openden op mohammedaanse beto gers. De incidenten begonnen in Ta- her, nabij een vliegveld van Djid jelli. Verscheidene honderden mo hammedanen namen deel aan be togingen, waarbij nationalistische leuzen werden geroepen en de vlag der opstandelingen en spandoeken werden meegedragen. Op de span doeken kon men onder meer lezen „Ferhat Abbas is de premier van de Algerijnse opstandelingenrege ring". De Franse veiligheidstroepen trachtten de betogers te verspreiden maar deze werden spoedig ver sterkt door boeren uit de naburige dorpen. De menigte begon de troe pen met stenen te bekogelen en deed aanvallen met ijzeren staven en stokken. De troepen openden het vuur nadat zij eerst in de lucht ge schoten hadden. ALGIERS, 19-6. Twee vrouwen - een Europese en een Mohamme daanse - vier Franse soldaten en vier Mohammedanen zijn zondag avond in door rebellen gelegde hin derlagsn gevallen en gedood, zo heeft een woordvoerder van het Franse leger maandag in Algiers meegedeeld. De Europese werd gevonden met afgesneden keel. De woordvoerder zei voorts dat de Algerijnse rebellen in de afge lopen dagen vanuit Marokko hef tige aanvallen hebben gedaan. Vijf_ tien Franse posten werden vanaf Marokkaans gebied met machine geweren beschoten. PARIJS, 19-6. Ex-generaal Nicot is wegens medeplichtigheid aan de militaire revolte in Algiers veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. Ex-generaal Nicot is de voor naamste militaire adviseur van premier Debré geweest. Hij heeft zich in de oorlog zeer onderschei den. Hij ls er van beschuldigd do re bellenleider ex-generaal Challe heimelijk per vliegtuig naar Al gerië te hebben overgebracht voor de mislukte opstandl van de gene raals. De treinramp bij Vitry-Le-Frangois VITBY-LE-FHANCOIS, 19-6. Men heeft tot dfusver 21 lijken van slachtoffers van het spoorwegon geluk bij1 Vitry-le-Fransois gebor gen. In de wrakstukken van de ontspoorde rijtuigen zijn nog mins tens twee lijken. Er zijn volgens de laatste gegevens 99 gewonden. Dez© 99 gewonden bevinden zich in ziekenhuizen. De oorzaak van het ongeluk was maandagavond nog niet bekend. UTRECHT, 19-6. Het college van Rijksbemiddelaars heeft zich maan dag uitvoerig beraden over de loonvoorstellen van de metaalindu strie. Het college zal nog geen be slissing nemen over deze voorstel len, voordat het gesprek tussen de Stichting van de Arbeid en de re gering over de huurcompensatie achter de rug is. Foto boven: In Pontivy kwam het tot botsingen tussen opstandige landbouwers en politie. Foto onder: De hoofdweg naar Saint-Brieuc werd ter hoogte van Lou- deac door de boeren versperd. Het N.V.V. en de huurverhoging Gebrek aan motivering in ministeriële brief AMSTERDAM, 19-6. „Het N.V.V. is enigermate verbaasd geweest over het gebrek aan motivering in de brief van minister van Aartsen aan de Tweede Kamer over de huurverhoging", zo zeide de voor zitter van het N.V.V., drs. D. Roe mers, in zijn toespraak op het in Amsterdam begonnen driedaagse congres van de btf dit vakverbond aangesloten algemene Nederlandse bouwbedrüfsbond. De regering heeft gekozen voor het standpunt der werkgevers ln de S.E.R. daarover, echter niet in twee, maar in drie trappen. Het standpunt van de drie vakcentra les in de S.E.R. wordt, zonder woord of wijs aan de kant gescho ven. Geen woord ls gewijd aan hun standpunt, dat aandacht moet wor den geschonken aan het sociale element, aan de opvoering van het aantal wonlng-wetwoningen (de helft met versterkte subsidie) en aan de vooroorlogse woningen. „Het wordt wat droevig en troos teloos voor de vakbeweging, dat na zo'n uitvoerig en gedocumen- Achtjarig meisje in Maastricht aangerand AMERSFOORT, 20-6. De 28-jari ge taxichauffeur W. van Veenen- deel is gisternacht, vermoedelijk omstreeks twee uur, door een pas sagier vermoord. De melkrijder P. Beekhuis vond gisterochtend het stoffelijk overschot van de taxi chauffeur V. langs de westdijk tussen Spakenburg en Eemnes. De dader, die de auto meenam, heeft zijn slachtoffer vermoedelijk uit de wagen geworpen. De politie stelde na de ontdekking van de moord onder leiding van de offi cier van justitie uit Utrecht on middellijk een onderzoek in. Zij is inmiddels tot de arrestatie overge gaan van iemand, die in Barneveld verblijf hield. D© taxichauffeur, vader van vier kinderen, die in dienst was van het Amersfoortse bedrijf „Kroontax" was kort voor middernacht van het Stationsplein in Amersfoort ver trokken. Een collega van hem had een man zien instappen. Nader verneemt het A.N.P. dat verdacht van de moord is aange houden de 21-jarige R. v. d. V. uit Spakenburg, die al vaker met de justitie in aanraking is geweest en die enkele dagen geleden uit de open inrichting te Vledder was ont snapt. De jongen heeft gisteren (maandag)avond een bekentenis af gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1