Z°'K zm WIN! Drie Rode Tulpen Lortl Home (Engeland) geeft rake typering van Berlijnse crisis Negentig procent van fruitoogst in Noord-Oostpolder verloren Vanaf 1 juli goedkoper telefoneren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 19 juni i96i No. 18990 „Communisten leggeu het af tegen vrije gemeenschap" CHICAGO, 17-6. In een tevoren 01» schrift gestelde rede voor de Raad voor de buitenlandse betrek kingen in Chicago, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, vrijdagmiddag heeft gehouden, heeft hy o.m. de kwes tie-Berlyn aangeroerd. De minister zei, dat de Sowjet- Unie bereid schijnt te zijn de we reldvrede in gevaar te brengen om een situatie, die al vijftien jaar lang heeft bestaan, ongedaan te maken Het Westen streeft niet naar verandering. De westelijke landen koesteven daar geen expan sionistische verlangens. Bovendien hebben zij 2owel rechten als ver plichtingen, die niet eenzijdig door één ondertekenaar van de gesloten overeenkomst opzij kunnen wor den geschoven. Voor de hand liggende reden Lord Home \'erklaarde, dat de reden waarom de Russen een ver andering in Berlijn wensen, voor de hand ligt. Immers in Duitsland leggen de communisten het af tegen de vrije gemeenschap. Een deel van het volk zag zich een stelsel op gelegd dat het vreemd is, terwijl het andere, onder een regering naar eigen keuze, het pad der vrij heid heeft gevolgd. Het resultaat is, dat elk jaar een kwart miljoen mensen Oost-Duitsland verlaten; zij stemmen met hun voeten omdat hun elke andere methode om uit drukking aan hun wil te geven, is ontzegd. Kennelijk wordt dus de wereld vrede in gevaar gebracht alleen omdat de Oost-Duitse marionetten- regering zich niet staande kan houden of zelfs haar volk niet in het land kan houden tenzij het IJzeren Gordijn nog steviger ge sloten wordt gehouden rondom het .vrije Berlijn en de Oost-Duitse grenzen. P.T.T. neemt maatregelen in verband met de werktijdverkorting DEN HAAG, 17-6. Door de werk tijdverkorting en de werk tijdverschuiving, die voor rijksamb tenaren op 1 juli Ingaat, heeft de P.T.T. zich genoodzaakt gezien een aantal voorlopige aanpassingsmaat regelen te treffen, zo heeft de P.T. T. bekendgemaakt. De maatregelen zijn mede ver oorzaakt door personeelsgebrek. Door deze beperkingen van de dienst zal het mogelijk zijn het per soneel, dat in de uitvoerende dienst rouleert, een zodanige dienstrege ling te geven, dat het ook een zeker aantal malen per jaar een vrije zaterdag en zondag kan krijgen. De getroffen regelingen komen in hoofdzaak op het volgende neer: de postkantoren zullen, voortaan op zaterdag slechts geopend zijn voor spoedbehandelingen en voorlopig ook nog voor postzegel verkoop, waarvoor men op de hoofdkanto ren en een beperkt aantal bijkan toren tot twaalf uur terecht kan. Voor zover postagentschappen open blijven zal dit onder dezelfde voor waarden eveneens tot twaalf uur zijn. In hulpkantoren en poststations in de kleinere plaatsen zal men tot half elf terecht kunnen. Ter com pensatie van deze dienstbeperking zullen de loketten voor geldhande lingen op vrijdag tot de sluitings tijd van de postkantoren geopend blijven. De postverzending De postverzending zal op zater dagmiddag met ongeveer vier uur worden vervroegd. De buslichtings. tijden zullen hieraan moeten wor den aangepast. Op de kantoren, waar zaterdags na de eerste bestel ling nog een aanvullende bestelling was. zullen deze bestellingen wor den gecombineerd. Sommige niet dringende poststukken zullen niet meer op zaterdag besteld worden. Wat de telegraafdienst betreft is bij het aanbieden van telegrammen Ingezonden mededeling van een wezenlijke vermindering van dienstverlening geen sprake. De aflevering van telegrammen wordt enigszins beperkt. De P.T.T. vraagt de medewer king van het publiek bij het tele foneren. Verzocht wordt de hulp van de telefoniste ook op andere weekdagen slechts in te roepen wanneer men niet zelf de verbin ding met behulp van de kiesschijf tot stand kan brengen of als de gewenste inlichting niet in de te lefoongids is te vinden. Alleen wanneer men zich hierbij zoveel mogelijk beperkt wordt het moge lijk die diensten waarvoor een te lefoniste onmisbaar is, op redelijke wijze te verzorgen, aldus de P.T.T. HORN. Bij Roermond is de 34- jarige vertegenwoordiger C. L. uit Vlaardingen om het leven gekomen doordat hij met zijn motor tegen een hem tegemoet komende vracht auto reed. Het ongeluk gebeurde op de Hornerweg bij Roermond, toen hij een auto wilde passeren. Nog altijd maar granaten en munitie DEN HAAG, 15-6. Uit het jaar- verslag 1960 van de hulpverlenings dienst van het ministerie van Bin nenlandse Zaken blijkt dat in dat jaar bij deze dienst 2.675 meldin gen binnenkwamen en er 3.772 rui mingen werden verricht. Een mel ding kan namelijk meerdere rui mingen tot gevolg hebben. Een ver gelijking met 1959 laat een vermin dering zien van 659meldingen en 1191 ruimingen. In het verslagjaar werden onder meer geruimd 8.277 granaten, 1.820 mortiergranaten, 1.467 handgranaten, 2.360 ontste kers, 5.948 kg. kleine munitie en een negental torpedo's (V-2, e.d.). Ook werd in 1960, in samenwer king met de koninklijke landmacht, door de -hulpverleningsdienst een partij van plm. tweehonderd ton munitie op een daarvoor geschikte plaats in zee gestort. Spaanse zeeman sprong over boord DELFZIJL, 17-6. Een Spaanse opvarende van de 500 ton metende Delfzijlse coaster „Markab" is gis teren na een woordenwisseling met kapitein Oortwijn voor de Deense kust over boord gesprongen. Hij had een mes getrokken. „Geef mij dat mes maar", beval de gezag voerder. „Nooit" antwoordde de Spanjaard, „ik spring liever over boord". Hij draaide zich om en sprong inderdaad.... Kapitein Oortwijn liet onmiddel lijk de coaster bijdraaien, zond een Pan—bericht uit als noodsein, kreeg assistentie van andere schepen en bleef uren zoeken naar de matroos Manuel Valadrez-Outon. Later werd zelfs nog een vlieg tuig ingeschakeld bij de reddings actie, die geen succes mocht heb ben. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gouda (vac. P. P. J. Monster): L. Blok, Capelle aan de IJssel; te Loon op Zand: J. Lek- kerkerker, Bergambacht. Aangenomen naar Haüem: W. A. Poort, Neerbos-Hees; te Hees- Nijmegen: B. Dageos, Hattem. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (als evan gel isatiepredikant): C. W. de Vries, Deventer. Examens. De classis Coevorden heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer B. Fid- der. Emmen. kandidaat aan de Theologische Hogeschool te Kam pen. die terstand beroepbaar is. Zijn adres is: Wilhelminalaan 7, Emmen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kalamazoo: L. Kie. boom, Artesia (Californië). HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 95. „Nee, vrind, ik heb niet alleen maar geslapen!" zegt Presto op hoge toon tegen Agua. „Ik heb vanmorgen in het klooster bij toeval een gesprek afgeluisterd tussen Sir John en Sylvester.... 'Ze hadden het over het monster van Loch-Ness „En wat zeiden ze er dan van?" vraagt Aram, plotseling vol be langstelling. „De dichter was doodsbenauwd, dat het monster weer uit het meer zou opduiken", vertelt Presto. „Hij sprak van een vreselijk ondier en smeekte Sir John direct te vertrekken! En toen rammelde Sir John hem door elkaar en bezwoer hem tegenover ons z'n mond te houden over wat er 's middags op het meer gebeurd was. Wij mochten er nooit achter komen, dat Sir John voor hel monster op de vlucht geslagen was!" „Dus daarom zeggen ze maar steeds, dat het toch maar zo'n on nozel beestje was!" roept Aram uit. „Juist", lacht Presto, „de eer van het geslacht Appleblossom stond op het spel, zei Sir John". Aram en Agua schieten in een luide lach. En geen van drieën be merkt, dat Sir John en Sylvester vanachter een boom gespannen toekijken. „Ze kennen dus mijn geheimmompelt Sir John schor. „Hoor ze lachen, Sylvestermijn beste vrienden lachen om mijn schande Gevolg van zware nachtvorst ZWOLLE, 17-6. Volgens deskun dige schattingen is in de Noord- Oostpolder, door de nachtvorst van eind mei op sommige bedreven meer dan negentig procent van de fruitoogst verloren gegaan. Op an dere bedryven daarentegen is de nachtvorstschade van weinig bete kenis. Desondanks is er zoveel schade veroorzaakt, dat deskundigen aan nemen dat de fruitoogst in de N.O.- polder tot op minder dan de helft is gereduceerd. Daarbij komt dat door de nachtvorst de kwaliteit van het overgebleven fruit sterk in kwaliteit is verminderd. Als de nachtvorst geen schade had aangericht, zou de fruitoogst in de polder 6 a 7 miljoen kg be- SPORT KORFBAL S.D.K.B. Junioren Burgh A-Zeemeeuwen A 9-0 Ook in het treffen tussen de ju nioren-teams van Burgh en Haam stede moesten laatstgenoemden met een zware nedeidaag huiswaarts keren. De Burgh-ploeg bleek tech nisch veel beter, terwijl ook het schieten veel beter verzorgd was. Burgh gaat direct fel van start en Nico Tuinman zorgt voor twee doelpunten, 2-0. Direct daarop Marcel Padmos 3-0, gevolgd door Leendert v. d. Have die voor 4-0 zorgt. Tonny Schoonaard mist dan een strafworp. Een kwartier na rust wordt het 5-0 door Ria Kenters, waarna Kees de Jonge voor het zesde zorgt. Het is weer Nico Tuinman's vertrouw de worp die 7-0 scoort, waar hij ook het achtste bij voegt. De eind stand, 9-0, komt van Leendert v. d. Have, zonder dat de blauw-wit- ten hier ook maar iets tegenover kunnen stellen. Brouwershaven III-WIK III 2-0 Een overwegend sterker Brouw had de eerste 10 minuten geen dol met de bezoekers, want reeds in de 7e minuut scoorde Jan v. d. Velde vanaf de lijn de openingstreffer. Drie minuten later gaf mej. Mali- paard goed door en opnieuw wist v. d. Velde door te breken en, in vrije positie te scoren (2-0). Na de vakwisseling was de Brouw-aanval ineens van slag en ook WIK zag geen kans te scoren. Er werd een doelpunt van J. Malipaard terecht afgekeurd. Hoewel Malipaard en Duinhouwer op de mand gooiden en laatstgenoemde nog een straf worp miste, kwam er geen veran dering meer in de uitslag. Mej. Ooms wist bijna nog de nul weg te werken maar de reeds in de mand liggende bal caramboleerde er onbegrijpelijkerwijze uit. WIK III-NOAD II 1-2 De voor de bezetting van de on derste plaats in de derde klasse zo belangrijke wedstrijd tussen WIK III en NOAD II is in 'n kleine over winning voor de club uit Dreischor geëindigd. De eerste aanvallen wa ren voor WIK maar er werd slecht geschoten en bovendien ruimde NOAD resoluut op. Na twintig mi nuten kreeg Johan van de Sande de bal goed vrijgespeeld en schoot in, 0-1. Tien minuten later draaide een schot van dezelfde speler uit de mand. Kort hierop werd het echter toch 0-2. Corrie Padmos - een vinnig speelstertje van de blauw-witten - zag haar kans schoon en het tweede doelpunt was een feit. Na de rust ging de strijd gelijk op en wanneer WIK meer van de geboden kansen had weten to pro fiteren had men zeker de helft van de punten thuis kunnen houden. NOAD kreeg een strafworp toege wezen, doch deze werd door Fon- teine over geworpen. Tien minuten voor het einde bracht Han van El- dik de achterstand tot 1-2 terug, waarmede het einde kwam. dragen. Thans wordt hij voorlopig geraamd op 2V2 a 3 miljoen kg. Van dit fruit is een groot deel nog be schadigd. Nergens in ons land is de schade aan het fruit zo ernstig als in de N.O.-polder. Alleen in de provincie Utrecht is plaatselijk ook veel fruit bevroren, maar de andere fruitcen- tra hebben door de nachtvorst geen schade geleden. In de landbouwsector hebben de aardappels veel te lijden gehad. Verwacht wordt dat 75 procent van het z.g. pootgoed niet selecteerbaar zal zijn. Het areaal pootgoed in de N.O.-polder is 4500 hectare groot. Record non-stopvlucht PARIJS, 17-6. Een Boe- ing-707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" is vrijdag zonder tus senlanding van New York naar Tel Aviv gevlogen, een afstand van 9.400 km. Dit is de langste vlucht in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart. Het toestel vervoerde 97 passagiers en heeft de afstand in 9 uur en 33 minuten afgelegd, dat wil zeggen met een gemid delde snelheid van 1.160 km. per uur. n In Toronto hebben dieven vrij dag een safe van een juwelenim- porteur opgeblazen en diamanten ter waarde van naar schatting een half miljoen dollar gestolen. De politie gelooft dat de mannen zich in het gebouw van de firma had den laten insluiten. 's Avomls en in liet weekeinde DEN HAAG, 17-6. Van 1 juli af zullen alle automatisch aangesloten telefoonabonné's in ons land kun nen gaan profiteren van het nieuwe goedkope A A Z-tarief. In de late avond, 's nachts en in het week einde zal men dan voor hetzelfde geld anderhalf keer zo lang kunnen, telefoneren als op de drukkere' uren, hetgeen een tariefsverminde ring met een derde betekent. Van maandag tot en met vrijdag geldt het goedkope tarief van negen uur 's avonds tot zeven uur 's mor gens; in het weekeinde van zater dagmiddag twee uur tot maandag morgen zeven uur. De P.T.T. hoopt nu, dat niet iedereen meteen om negen uur Ingezonden mededeling mei en zonder zon PSGMA-DERM Nationale Trekpaarden- teiitoonstelliiig Z.K.H. prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het ere-comité der 29ste Nationale Trekpaarden- tentoonstelling aanvaard. Deze ten toonstelling wordt gehouden op 14 en 15 september aanstaande in de Veemarkthallen te 's-Hertogen- bosch. Verzilting in noord-Groningen GRONINGEN. De Provinciale Waterstaat van Groningen zal een plan opstellen ter bestrijding van de verzilting in noord-Groningen en daarbij in de eerste plaats aan dacht schenken aan de voor tuin bouw bestemde gebieden. Uit een reeds gemaakte studie is gebleken dat de bestrijding van de verzilting met succes mogelijk is. Gedeputeerde Staten van Gro ningen menen, dat noord-Gronin gen reeds nu in de ontwikkeling van de tuinbouw kan worden be trokken. 's avonds of om twee uur 's zater dagsmiddags in de telefoon zal klimmen, omdat iedereen dan ieder een in gesprek zou treffen en de telefoondienst in verlegenheid zou brengen. Burgerlijke stand Middenschouwen Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over mei 1961. Geboren: geen. Gehuwd: 25 mei: Jan Marinus Hart en Wilhelmina van Oeveren; 27 mei: Marinus Paulus de Koster en Cornelia Bil; 27 mei: Adriaan Matthijsse en Cornelia van der Weele. Ingekomen: 1 mei: Johannes P. Starrenburg en gezin uit Leid- schendam (Scharendijke); 15 mei: Ar ie Lummel uit Rijswijk (Kerk- werve); 18 mei: Comelis van der Wekken en gezin uit Brouwersha ven (Kerkwerve); 31 mei: Cornelia Verhage uit Zierikzee (Scharendij- k)e; 31 mei: Cornelia T. Mol uit Oudelande (Scharendijke). Vertrokken: 2 mei: Adriaan Mast en gezin naar Oud-Vossemeer; 5 mei: Teunis Kamper en gezin naar Zoetermeer; 8 mei: Jan van der Zande en echtgenote naar Spijke- nisse; 8 mei: Cornelis Hart en echtgenote naar Westerschouwen. LAND- EN TUINBOUW Veel frambozen op Zuid-Beveland KAPELLE. Als gevolg van het warme weer van de laatste dagen zijn op Zuid-Beveland de fram- bozefi snel gaan rijpen. Frambozen worden vooral in de omgeving van Kapelle-Biezelinge in grote hoe|- veelheden geteeld en op de fruit veiling in deze plaats was vrijdag reeds een aanbod van ruim 25.000 doosjes met een inhoud van 250 gram. De prijs voor goede kwaliteit lag tussen 35 en 40 cent per doosje. Vrijwel het gehele aanbod werd gekocht voor de binnenlandse markt. FEUILLETON 59 „Wat de overval op de postauto betreft", vervolgde Koks, de tip gever hiervan is ook ontdekt. Doch deze man heeft geen strafbaar feit gepleegd. Hij heeft op gezette tij den bijzonderheden over zijn werk verteld aan een familielid, een ze kere Geurt de Groot, en deze Geurt was lid van de bende. Zodoende was het niet zo heel moeilijk om de plaats in te nemen van de wer kelijke, vaste chauffeur, temeer omdat de steekproef, die een der Doornstadse politiemannen nam, een bevredigend resultaat oplever de. Hetgeen niet te verwonderen was, want Geurt de Groot had al zoveel gehoord van zijn neef, de echte postchauffeur. dat hij zonder betrekkelijk veel risico de chauf feur van de wagen voor de geld transporten kon vervangen. U weet dat de echte chauffeur op enkele kilometers afstan^ van dp stad werd neergeslagen en van zijn uni form beroofd. Ook deze Geurt de Groot zit al in de cel en ook het deel van zijn geld is achterhaald. Hetzelfde is het geval met de an dere bendeleden. De een had wat meer dan de ander opgemaakt, maar we mogen aannemen dat het grootste deel nog terecht zal komen. Rest nog de leidster. U vraagt misschien, welke bewijzen we nog meer hadden, behalve de verkla ring van de buschauffeur. Laat ik eerst vertellen, dat Piet Ogterop enige dagen geleden vervroegd werd ontslagen. Fennie haalde hem bij de gevangenis af. Toen ze die avond in Doornstad terugkwam, ontbood ik haar op het bureau en vertelde haar kort en bondig, dat 3oor Frank van Falckenoort jr. ik ontdekt had, dat zij meer wist van de roofovervallen dan goed was voor haar vrijheid. Ik liet de buschauffeur komen en deze her kende haar onmiddellijk. Hoewel ik op dat moment al voldoende be wijzen had om haar achter slot en grendel te zetten, liet ik haar weer naar huis gaan. Maar liet 'haar de volgende dag schaduwen. Misschien herinnert u zich nog, mijne heren, die betrokken zijn ge weest bij de B.B.-terreur, het em bleem van de bende? Juist: drie rode tulpen. Die avond, toen ik Fennie weer naar huis had gezon den kreeg ik een idee. De volgen de dag werd er gesnuffeld op haar kamer en daar vonden we teken schriften, schetsboeken en cahiers, volgetekend met alle soorten bloe men, maar voornamelijk met tul pen, steeds in bosjes van drie, en voornamelijk in rode kleur. Fennie wak verzot op rode tulpen en het ondertekenen van haar epistels met die drie rode tulpen is haar bovendien noodlottig geworden. Dat was voor ons voldoende be wijs om haar te arresteren voor de B B.-terreur. Vóór deze huiszoe king had ik al opdracht gegeven haar le laten schaduwen, Ze heeft natuurlijk begrepen, dat wij al het een en ander wisten. Ik speculeerde er op, dat zij zenuwachtig zou wor den en fouten ging maken. Dat deed ze ook. Ze draaide de volgen de dag een paar keer rond in het Vondelpark op een zekere plek. Op die Plek is de Amsterdamse re cherche gaan graven en die vond daar een metalen kist met veertig duizend gulden aan briefjes van tien, vijf en twintig en honderd gulden. Hoewel de Amsterdamse 2.>olitie er dag en nacht op post bleef, kwam Fennie niet meer te rug en bleek eensklaps geheel ver dwenen. Wellicht had ze er de lucht van gekregen, dat haar ar restatiebevel uitgevaardigd was. Intussen was ook Piet Ogterop een belangstellend object voor de Amsterdamse recherche geworden. Hij werd steeds, zo onopvallend mogelijk in het oog gehouden en op een gegeven ogenblik zagen ze hem vertrekken met de D-trein naar Zuid-Duitsland. Twee Am sterdamse rechercheurs reisden mee en in Utrecht stapte ook een van onze mannetjes in. Intussen was Interpol al gewaarschuwd, want we vermoedden nu, dat Fen nie al de grens over was, wellicht met het restant van haar aandeel in de buit. In Mühlheim, dicht bij de Zwit serse grens, stapte Piet uit. Van daar ging hij met de autobus naar een naburig dorp. dat op enkele kilometers afstand ligt van de grens tussen Duitsland en Zwitser land. Te voet is hij verder gegaan. Terwijl onze man en een van zijn Amsterdamse collega's Piet volg den, ging de ander naar een café en waarschuwde de grenspolitie van beide landen, Omstreeks mid dernacht ontmoette Piet zijn ge liefde, nabij een kruispunt en op enkele meters afstand van de grens. Op dit moment doken er een paar Duitse politiemannen op en toen Piet en Fennie in omgekeerde richting probeerden te vludhlen, liepen ze in de armen van onze re chercheurs. Bij haar arrestatie had de bendeleidster nog een kleine honderdduizend gulden op zak. Zo dat, het grootste deel van de buit straks weer aan de rechtmatige eigenaars zal kunnen worden te ruggegeven". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5