HALFZWARE SHAG STAD EN PROVINCIE NAVO-secretaris-generaal verwacht „ernstige moeilijkheden" Oorlogsdokumenten openbaren Stalin's na-oorlogs begeren Strategie van De Ruyter ging niet op De shag met de leeuw. Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag! DE BERLIJNSE KWESTIE WASHINGTON, 18-6. Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, heeft op een persconferentie op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat premier Chroesjtsjef en de Oost- duitse communistische leider XJ1- bricht door hun jongste verklarin gen over Duitsland en Berlijn de spanning in de wereld hadden ver groot en een „ernstige toestand voor geheel Europa" hadden ge schapen. Dit duidde erop dat de NAVO tegen het eind van het jaar of zelfs daarvoor door de Berlijnse kwestie voor „ernstige moeilijkheden" zou komen te staan. Indien de commu nistische leiders door zouden gaan opzettelijk de spanning te vergro ten, zou het dienstig kunnen zijn dat de Atlantische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie voor het eind van het jaar bijeen komen. De NAVO zou ten aanzien van het Berlijnse probleem vast besloten zijn. De secretaris-generaal sprak ver der de wens uit dat sommige leden van de NAVO sneller de maatrege len nemen die nodig zijn om het hoofd te bieden aan een eventuele plaatselijke agressie. Duitsland verdelen en Frankrijk zwak honden WASHINGTON, 18-6. De Sowjet- Unie wilde in 1843 Duitsland na de oorlog verdeeld houden, op zjjn minst vijftigduizend Duitse mili taire leiders executeren, Japan zwak houden en Frankrijk als „col laborateur" straffen door het zjjn koloniën af tc nemen. Deze plannen van Stalin zjjn onthuld in een reeks zaterdag gepubliceerde Aberlkaan- se dokumenten over de geallieerde conferentie in 1943 van Cairo en Teheran ter bepaling van de na oorlogse geallieerde gedragsltfn. Stalin was van mening dat Duits land in twintig jaar tijd opnieuw een sterke militaire mogendheid zou worden als het niet tijdig voor goed „in stukken werd gehakt". Op de opmerking van Stalin dat er na de oorlog zeker vijftigduizend en misschien wel honderdduizend Duitse militaire leiders zouden moeten worden „opgeruimd", ver klaarde Churchill dat hij tegen het in koelen bloede afmaken was van soldaten die voor hun land had den gevochten. Oorlogsmisdadigers dienden te worden gestraft, maar hij was tegen executie voor poli tieke doeleinden. „Fransen moeten boeten" Roosevelt vertelde Stalin dat Churchill van mening was dat Frankrijk weer een sterke natie zou worden. Roosevelt was daaren tegen van oordeel dat er vele jaren nodig zouden zijn voordat Frank rijk weer op de been zou zijn: „De Fransen moeten boeten voor hun misdadige collaboratie". Stalin gaf als zijn mening te ken nen dat Frankrijk „verrot" was en met verlies van zijn overzeese be zittingen moest worden gestraft. Hij was het niet eens met Churchill, die zei dat Frankrijk een verslagen land was en leed onder de Duitse bezetting. Churchill zei zich geen beschaaf de wereld te kunnen voorstellen zonder een bloeiend Frankrijk, maar Stalin meende dat Frankrijk een „aardig land" kon zijn, maar geen grote rol meer moest spelen. SMOKKELAARS IN ACTIE ADVERTENTIE SANSON NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT „Ik ben so blai hierr te sain" Amerikaanse scholieren bezoeken Europese landen BRUSSEL, 18-6. De vaatjes boter die De Ruyter eeuwen geleden deed uitsmeren op het dek van z\jn sche pen om aan z\jn belagers te ont komen, heeft het afgelopen week einde botersmokkelaars aan de Ne derlands-Belgische grens blijkbaar wel geïnspireerd, maar niet kunnen beletten dat zij de slag tegen de douaniers gedeeltelijk hebben ver loren. Na een betrekkelijk rustige pe riode heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een opwindend tafereel afgespeeld aan de Benelux-grens nabij Zelzate, een veertigtal kilometers ten noor den van Gent aan de grens met Zeeuws-Vlaanderen. De met zeer snelle auto's uitgeruste Belgische douane merkte hier een Ameri kaanse personenwagen op, die de aandacht trok van de grensbewa kers. Aan een bevel tot stoppen werd geen gevolg gegeven en on middellijk werd een - snelle - ach tervolging ingezet. De smokkelaars maakten aanvankelijk gebruik van het klassieke wapen, de kraaiepo- ten, die tot op de motorkap van de achtervolgers belandden en beide koplampen vernielden. De achter volging werd echter voortgezet en in het nachtelijk duister klonken de schoten, gericht op de banden van de vluchtelingen. Bij de Belgische plaats Laarne bereikte de strijd een hoogtepunt. Twee banden van de smokkelaars hadden het begeven, hetgeen het sein was tot de laatste verdedi gingstactiek: honderden pakken bo ter werden op de weg gegooid om de douaniers te doen slippen. De achtervolgers werden hierdoor wel gehandicapt, maar zij gaven niet op. De kreupele wagen van de smokkelaars belandde in een sloot, maar de daders hadden voldoende tijd gewonnen om zich uit de voe ten te maken. Ondanks de op de weg verspilde boter troffen de douane-ambtenaren nog 900 kilo gram Nederlandse zuivel in de auto aan. ZIERIKZEE Antwerps jacht had motorpech Gisteren (zondag)-morgen om streeks elf uur is het Antwerpse motorjacht „Saqanara" tengevolge van motorstoring door de „Jacolga" van firma J. Berrevoets Hzn., de haven van Zierikzee binnenge sleept. De „Saqanara", een fraai jacht van twaalf meter lang en eigendom van de Antwerpse fabri kant T. H. Coenen, werd door het uitvallen van de motor op onge veer één kilometer zuidelijk van het havenhoofd gevaarlijk dicht naar de dijk gedreven. Aan boord bevond zich in de stromende regen alleen de eigenaar. Door het over brengen van een lijn vanaf de „Ja colga" kon erger worden voorko men en het jacht nog óp het nip pertje van de dijk worden wegge trokken. Het jacht is verzekerd. De reparatie zal worden uitgevoerd door de firma Maaskant te Brui- nisse. REN ESSE Bouw diepvrieskluls In de afgelopen week is achter het voormalige gemeentehuis een aanvang gemaakt met de bouw van de diepvrieskluls. Met de aanleg van de fundering en de werkvloer is men reeds klaar gekomen. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. W. Verjaal te Scharendijke. HAAMSTEDE Motorrijder ernstig gewond Rijdend met zijn motor over de Moerweg in de richting Provincia le weg en naderend <het kriuspunt met de Zandweg is de heer P. de Haan, zaterdagmiddag ernstig ver ongelukt. Op het moment dat de heer de H. het kruispunt met vrij grote snelheid naderde, reed over de Zandweg in de richting Haam stede een volkswagen, bestuurd door de heer J. van An.twerpen, onderwijzer te Geervliet. De auto bestuurder had voorrang moeten verlenen, maar schijnt de motor rijder niet te hebben opgemerkt. Het gevolg was dat de auto de motor nog juist van achteren greep Zowel de bestuurder als diens echt genote - die op de duo zat - wer den van 't motorvoertuig afgeslin- gerd. De heer de H. werd met een zware hersensohudding en een ern stige hoofdwonde bij omwonenden binnengedragen, nadat door de plaatselijke geneesheer eerste hulp was verleend. Per ambulance werd hij naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht. De duo- passagiere kreeg slechts lichte ver wondingen aan de handen. Auto en motor werden beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. „Ons Genoegen" maakte mooie reis De ï-eisvereniging ,.Ons Genoe gen" maakte met een. toerbus van garage van Öeveren de jaarlijkse tweedaagse reis, die ditmaal naar de Veluwe leidde. Via'Breda kwam het gezelschap te Berg en Dal, waar een groot waterorgel, geplaatst in een dito speeltuin, zeer de aandacht trok. Na Arnhem bereikte men de Westerbouwing, waar het lunch pakket werd aangesproken. De tocht voerde verder over de Hoge Veluwe. Te Lunteren bracht men de nacht door in hetzelfde hotel van de zustervereniging te Burgh. Een overvloedige maaltijd, werd hier gebruikt. De tweede dag göld het bezoek Hilversum en daarna maakten de leden een rondvaart over de Loosdrechtse plassen. Te Utrecht was er gelegenheid om te winkelen. Via Gorinchem reed de bus daarna naar Oosterhout,, waar in de „Kanonnier" weer de maal tijd gereed stond. Voldaan keerde het gezelschap nadien huiswaarts, dank zij de goede zorgen van chauffeur J. van Aken. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe bedrijfsgebouwen Kon. Zaadhahdel D. J. van der Have N.V. Morgen .'dinsdag 20 juni - zal de minister van landbouw, en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen te Ka- pelle-Biezelinge de nieuwe bedrijfs gebouwen van het Kon.Kweekbe- drijf en Zaadhandel D. J^ v. d. Have N.V. officieel openen. Voorafgaan de aan deze plechtigheid zal de minister de eerste steen leggen voor het nieuwe laboratorium in Rilland. Deze dag betekent een hoogte punt in de geschiedenis van dit grote Zeeuwse kweekbed rijf van zaden, dat in 1879 gesticht werd door de toen twintigjarige uit Oos_ terland afkomstige D. J. v. d. Have. Het bedrijf heeft in de loop der jaren een enorme vlucht genomen en is uitgegroeid tot een kweekbe- drijf van internationale bekend heid. De drie prinselijke leiders van de linkse, rechtse en neutrale stro mingen in Laos zijn zondag in Zue- rich voor de eerste maal bijeen gekomen om te proberen een na tionale coalitieregering voor Laos tot stand te brengen. NIJMEGEN. Een groep van En gelse oorlogspelgrims, die onder auspiciën van het Ned. Oorlogsgra- vencomité de laatste rustplaatsen van hun in Nederland gesneuvelde bloedverwanten komen bezoeken, is zaterdag in Nijmegen aangekomen. SPORT KORFBAL S.DK.B. Burgh I-WIK I 5-4 Evenals vorig jaar heeft Burgh enorme moeite.gehad om de over winning uit het vuur te slepen. De vorige competitie kon ze niet ver der .komen dan een gelijk spel en nu waren de mensen uit Kerkwer- ve hier zeer kort bij, vooral toen Burgh in het laatste half uur een inzinking kreeg en deze niet meer te boven kwam. De stand was toen 5-2 waarna WIK inliep tot 5-4 en het eindsignaal Burgh van een ge lijk spel redde. Het liep toch al niet vlot bij Burgh vooral toen WIK in de vijf de minuut een 0-1 voorsprong ver kreeg uit een door mevr. Ketting- Koopman benutte strafworp. Jopie Hanse kon toen gelijk maken, 1-1. Na. de vakverwisseling waren de schoten van v. d. Wekken zeer ge vaarlek, terwijlook- de WIK-ver- dediging zeer goed -in vorm was. Toch moest ze zwichten voor een zeer snelle Burgh-aanval, waaruit M. Kloet de stand op 2-1 bracht. Een strafworp voor WIK wordt eerst, door v. d. Wekken gemist, doch: hij mocht deze nog een keer overnemen, waarna de bal door de korf - ging, 2-2. Uit een ver schot van v. d. Weel kan een WIK-ver- dediger niets anders doen dan de bal die reeds in de korf zit met een forse zwaai aan de paal weg te slaan. De toegestane strafworp wordt döor v. d. Weel gemist. Even later mist ook M. Hanse een straf worp. Kort voor rust komt Burgh op 3-2 door v. d. Weel. Na.de rust'is het M. Hanse die na goed doorzetten de stand op 4-2 brengt. Burgh is nu sterker, doch nadat Janny v. d. Have de voor sprong op 5-2 heeft gebracht, is het uit met Burgh. Hagesteljn, die zijn tegenstander weg forceert, sohiet in, 5-3, waarna uit het WIK- overwicht L. v. d. Wekken vlak voor tijd de stand op 5-4 brengt. KORFBAL S.D.K.B. Burgh III-Brouwershaven II 4-3 Het valt niet mee oro een leiders positie zoals Burgh III die momen teel bekleedt, vol te houden, voor al als. het eens een keertje tegen zit. Bovendien hadden enkele Brouw-dames het speciaal op C. Kooman voorzien, die hem gere geld als hij was doorgebroken, de bal uit de handen cloegen. Daar de scheidsrechter hier niet genoeg te gen optrad. maakt deze speler zich boosy wat weer tot gevolg had dat ROTTERDAM, 19-6. „Ik ben so blai hierr te sain". Jane Lawrence (16) uit Fullerton, Californië, lachte heel trots en opgewekt toen zij vanmorgen in alle vroegte op de Rotterdamse Wilhelminakade deze zeven woorden - het eerste resul taat van een spoedcursus in het Nederlands - uitsprak. En guitig voegde ze er aan toe „hoe klinkt het?". Het klonk goed. Jane is één van de 743 Ameri kaanse scholieren - allen leerlingen van de voorlaatste klasse van een Highschool - die vannacht met het Duitse m.s. „Seven Seas" in de Maasstad arriveerden voor een be zoek van tenminste twee maanden aan een der Europese landen. Zij zullen in die tijd gastvrijheid ge nieten in gezinnen. De massale reis werd georgani- hij 15 minuten voor tijd van het veld werd verwijderd. Het was Kees van Ham die voor Brouw de score opende (0-1), waar na Cor Kooman de stand weer ge lijk maakte (1-1). Joh. Kenters mist dan voor Burgh een strafworp, doch Dick de Meij kan uit een goe de doorbraak Burgh een voorsprong geven (2-1). Dezelfde speler mist dan voor de rust nog een straf worp. De 2-1 stand is ruimschoots verdiend. Vlak na rust is het weer Dick de Meij die de stand op 3-1 brengt, waarna Fien van Zuijen Burgh naar een ogenschijnlijk vei- iige 4-1 voorsprong schiet. Bij een plotselinge uitval ziet mevr. Bod- bijl-v. d. Have kans om de achter stand iets te verkleinen (4-2). Na de vakwisseling komen de moei lijkheden, waarna Burgh met 11 spelers verder speelt. H. v. d. Weele breqgt Brouw dan vlak achter de groen-witten met een goede treffer (4-3). Met deze stand kwam ook het einde van een wedstrijd, waar van korfbal niet veel te genieten viel, maar waar de liefhebbers van sen satie hun hart kon'den ophalen. Dosko I-Burgh II 0-4 Burgh verschijnt volledig, Dosko met invallers voor J. de Vrieze, M. Hart en D. Hart en na een half uur spelen nog voor H. den Boer. Dos ko krijgt het eerste voor de wind en is dan ook al direct in de aanval waarbij H. Jonker, die ook weer seerd door de Amerikaanse vrij willige ambulancedienst „Ameri can Field Service", die na het zeer goede werk in de beide wereldoor logen nu meer internationaal be grip tracht te kweken via een grootscheeps uitwisselingspro gramma voor Amerikaanse- en Eu ropese middelbare scholieren. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes zullen hun vakanties door brengen in Duitsland of Scandina vië. Voor hen stonden op de Wil helminakade extra treinen gereed. Enkele tientallen anderen gaan naar Spanje, Portugal, Italië, Zwit serland, Oostenrijk, Frankrijk, Bel gië of Luxemburg. Zes en veertig tenslotte blijven in Nederlgnd. Zij werden bij de loopplank opge wacht door hun tijdelijke pleeg ouders. eens van de partij en zeer actief was, maar geen geluk had met zijn schoten. Een drietal malen draait de bal uit de korf. Ook Burgh krijgt kansen maar het moet. alle maal te snel gaan want Dosko is van plan zijn huid zo duur moge lijk te verkopen. Na 25 minuten is het de zeer goed spelende N. de Graaf die prachtig doorbreekt en doelpunt, 0-1. Drie minuten voor rust weet Kees Rijnberg na veel onregelmatigheden bij de paal te doelpunten, 0-2. Eén minuut latei- weet L. van Nieuwenhuize zelfs 0-3 te maken. 0 Na de rust, als iedereen denkt dat Dosko een zware nederlaag te gemoet gaat, zien we zelfs tegen de harde wind in de Noordwellenaren het meest in de aanval. Maar toch is het Burgh dat na een kwartier door L. van Nieuwenhuize doel punt, 0-4. Nog geeft Dosko zich niet gewonnen en we zien in één minuut tijd Anth. Jonker zijn te genstander zes keer passeren waar van drie ballen achter elkaar uit de mand draaien. Eén a twee doel punten had Dosko zeker verdiend, maar hoe of ze ook zwoegt het wil niet en als scheidsrechter B. van Dongen einde blaast heeft de sterk ste ploeg gewonnen. Het was voor Dosko zeker één van hun beste wedstrijden waarbij iedere speler zich ten volle gaf, maar in kansen benutten waren zij de mindere van Burgh. SPORT Burgh I—'t Hanierken werd saaie en onsportieve wedstrijd De Belgische gasten verloren met 60 De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tegen 't-Hamer- ken uit Brugge, welke ploeg in de tweede klasse provinciale bond in België speelt, is uitgelopen op een eenzijdige saaie wedstrijd, welke nog een minder sportief slot kreeg, doordat enkele Belgen voortijdig het veld verlieten. Doordat de gas ten in de veronderstelling verkeer den dat Burgh in de buurt van Breskens lag, begon de wedstrijd anderhalf uur later. De belangstel ling was gering. Voor de aanvang sprak de Burgh-voorzitter, de heer W. Deurloo, een kort woord, waar op de Belgische aanvoerder zijn Burghse collega een vaas aanbood. De Belgen ontvingen van de Burgh-aanvoerder een rokertje. Burgh experimenteerde met en kele jeugdige spelers, doch de Bel gische tegenstand was zeer mini maal, zodat hierover geen oordeel geveld kon worden. Reeds in de tiende minuut brak Kees Rijnberg door, wat een doelpunt betekende, 1-0. De rood-blauwen kregen dan een goede kans toen keeper Verton te lang met de bal liep (carré zeg gende Belgen), en de vrije trap in direct werd overgeschoten. Hoe of de Fernands en de Juuls ook zwoegden, ze kregen geen kans. Wegens hands schoot Kees Rijn berg Burgh naar 2-0, waarna Nico de Graaf de stand op 3-0 bracht. In de eerste minuut na de rust was het weer Kees Rijnberg die scoorde, 4-0. Vijf minuten voor tijd verliet de keeper, nadat hij een kopbal van Theo Wessels door zijn benen zag gaan, het veld, waarna een der backs zijn trui aantrok zonder de scheidsrechter te waar schuwen. Bij de eerste bal die hij ving, gaf de scheidsrechter een strafschop wegens hands. De op de stip gelegde bal werd eerst door een Belg ver weg getrapt, waarop hij ook het veld verliet. De toege stane strafschop werd toen opzet telijk ver naast het doel gezet. Eni ge onverkwikkelijke tonelen waar bij een jeugdige toeschouwer nog een trap van de middenvoor kreeg en het zesde doelpunt besloten de ze onverkwikkelijke op internatio naal' niveau staande wedstrijd. Volgens de Amerikaanse Natio nale raad voor de veiligheid op de weg zijn in anderhalf jaar in de V.S. bij de populaire wedstrijden met miniatuurauto's ten minste 33 personen om het leven gekomen en bijna 200 gewond, voor het meren deel kinderen. Tien der doden zijn kinderen van onder de tien jaar; meer dan de helft van dit aantal is niet ouder dan zestien jaar. De slaking van 80.000 Ameri kaanse koopvaardij-officieren en ander varend personeel is een feit geworden, nadat de onderhandelin gen tussen de vakbonden en rede rijen zijn mislukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3