DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND WIL GEEN KERNOVEREENKOMST Veel doden door ontsporing sneltrein Straatsburg-Parijs Bretons „boerenleger" trekt stadje Pontivy binnen Familiedrama te Antwerpen Russisch danser vraagt asyl in Parijs Bomaanslagen in Frankrijk en Algerië De gewonden van de „Sirius" Rusland werkt met valse geheime dokumenten Lenin Cuba's leermeester Overstromingen in China 'Het geheime leger' en Algerië MAANDAG 19 JUNI 1961 117e Jaargang No. 18990 ZIERIKZEESOIEaNlEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ff,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vZh. Lakenman Ochtman, Amerika in memorandum: Nogmaals beroep op Moskou WASHINGTON, 17-6. De Ameri kaanse regering heeft zaterdag in een memorandum aan de Sowjet- Unie als haar mening te kennen ge geven, dat de Russische regering in Genève niet schijnt te willen ko men tot een overeenkomst Inzake een verbod op het nemen van proe ven met kernwapens. De Verenigde Staten wijzen het voorstel van premier Chroesjtsjef om het overleg over de kemproe ven te koppelen aan besprekingen over andere ontwapeningskwesties van de hand. Zij herhalen dat het voornaamste doel van Amerika blijft, een internationaal akkoord over de stopzetting van de kem proeven te bereiken. Zij doen een beroep op de Sowjet-Unie „onver wijld" een doeltreffende overeen komst te ondertekenen. In het memorandum wordt ook gezegd, dat de V.S. bereid zijn, een program voor onderzoekingen uit tevoeren, teneinde de methoden voor het ontdekken van kemproe ven te verbeteren en zo te komen tot een verdrag dat alle soorten kemproeven omvat. Op de Sowjet- Unie wordt een beroep gedaan, met de V.S. in dit onderzoek samen te werken. Reaktie op Wenen Het Amerikaanse memorandum vormt een antwoord op het stuk over deze kwestie, dat premier Chroesjtsjef aan president Kenne dy heeft overhandigd na hun ge- dachtenwisseling op 3 en 4 juni in Wenen. De Amerikaanse regering dringt er by de Sowjet-Unie op aan, dat derhandelaars in Genève hebben zy het ontwerp-verdrag, dat de V.S. en Engeland aan de Russische on- overhandlgd, aanvaardt. Naar aanleiding van het Sowjet- voorstel om de kemproevenkwestie in het raam van algemene ontwa peningsbesprekingen te behandelen, zegt de Amerikaanse regering dat door het Russische standpunt in deze en andere kwesties het tot stand komen van een objectieve en doeltreffende controle onmogelijk wordt gemaakt. Honderd negen passagiers gewond VITRY LE FRANCOIS. 19-6. De sneltrein Straatsburg-Parijs is zon dag anderhalve kilometer van het station van Vltry ie Francois in een flauwe bocht ontspoord waarbij, voorzover zondagavond om elf uur bekend was, 21 mensen zyn omge komen. Er zijn 109 gewonden. De trein was om twaalf uur uit Straatsburg vertrokken. Hij reed toen het ongeluk gebeurde, met normale snelheid, 138 kilometer per uur. Met een vreselijk gekraak brak de trein tweeën. De locomotief en vier wagens reden door maar de volgende vier ontspoorden waar door ook andere rijtuigen uit de rails liepen. Tien rijtuigen stortten van de spoorbaan tien meter naar beneden. Van de vier wagens die het eerst ontspoorden, kantelde er één maar de andere drie bleven dwars op de baan staan. De locomotief en de vier wagens die vastgekoppeld bleven, kwamen drie tot vier kilometer verder tot stilstand. Nadat de duisternis was ingeval len, werden de reddings- en ber gingswerkzaamheden voortgezet in het licht van schijnwerpers. Actie tegen te lage aardappelprijzen PONTIVY, 18-6. Een zevendui zend man sterk „boerenleger" met duizend tractoren is vrydag het Bretonse stadje Pontivy binnenge vallen. De betogers trokken het stadje binnen nadat zij het met tractoren en andere versperringen van de buitenwereld hadden afgesloten en de sub-prefect een ultimatum had den overhandigd, waarin met groot scheepse betogingen werd gedreigd als de twee boerenleiders, die in Morlaix waren gearresteerd, niet donderdag om twaalf uur op vrije voeten waren gesteld. In de middaguren reden de boe ren schreeuwend op hun tractoren door het stadje. Er ontstond een verkeerschaos. De Bretonse boeren zijn in verzet tegen de regering ge komen wegens de lage aardappel prijzen en de landbouwpolitiek. Op verzoek van de prefect van het betrokken departement greep later de politie in. Zij wierp gas- granaten naar de boeren, die intus sen met hooivorken, rotte eieren en gebroken flessen tot de aanval wa ren overgegaan. Stadje geblokkeerd CHATEAULIN, 18-6. Vijftien honderd boeren hebben zondag met vijf- zeshonderd tractors de toe gangen tot weg en spoorlijn naar de stad Charhaix in Bretagne ge blokkeerd in het kader van hun protestactie. Een menigte die het station wilde bestormen werd door veiligheidstroepen teruggedreven. De boeren hielden later een bij eenkomst en brachten toen hun tractors terug naar hun boerderijen. De prefect van Finistère, An- drieu, was zondagavond per hef- schroefvliegtuig naar Charhaix ge gaan. Hij stelde de betogers daar op de hoogte van door de regering ge nomen maatregelen om verbetering in de positie van de Bretonse boe ren te bréngen en deed een beroep op hen om hun plicht te vervullen. Er werd geapplaudiseerd maar ook geroepen om vrijlating van gevan gengezette vakverenigingsmensen. Tenslotte verzocht de vertegen woordiger van het verband vari landbouwondernemers de menigte van een duizendtal personen heen te gaan om botsingen te vermijden. Brieven aan ooievaars ROTTERDAM, 16-6. Lief ste oppasser, wilt u dit briefje geven aan de swar- te ooievaar? Ik wil zo graag een swart broertje hebben. Zo schreef „Bobbje, zes jaar" aan de Diergaarde in Rotterdam. Het gebeurt nogal eens dat de ooievaars in „Blijdorp" post krijgen. Liefe ooievaar, schreef „Mary-Ann". Ik ben gauw jarig. Ik wil zo graag een zusje hebben. Ik heb al vier kleertjes voor ons babytje. Anne-Marie moet het heten. De secretaresse van de Diergaarde schrijft alle ge gadigden trouw terug: we hebben het doorgegeven aan de ooievaar. Hij kan niets beloven, maar zal zfn best doen. Koningin en Prins naar Italië DEN HAAG, 17-6. H.M, de Ko- ningin en Z.K.H. de prins der Ne derlanden zijn hedenmiddag per vliegtuig van Soesterberg naar Ita lië vertrokken voor een kort ver blijf in hun villa te Porte Ercole. De koningin en de prins keren dinsdag naar Nederland terug. BRUSSEL, 16-6. Een familie drama in een Nederlands gezin te Antwerpen heeft het leven gekost aan een 20-jarige moeder van twee kinderen. De buren van het gezin werden gealarmeerd door een sterke gas- lucht. In de woning werden de man, de 21-jarige Nederlander J. W. A., zijn echtgenote en twee kin deren bewusteloos aangetroffen. Voor de 20-jarige vrouw kon geen hulp meer baten. De man en de twee kinderen werden onmiddel lijk naar een ziekenhuis vervoerd. De Belgische justitie is met een onderzoek begonnen, naar de oor zaak van het drama. Het blijkt dat de man, geprikkeld door wange drag van de vrouw, tot een wan hoopsdaad is gekomen. PARIJS, 16-6. Rudolf Noerejef, lid van de Russische balletgroep Kirof, heeft vrijdag asiel in Frank rijk gevraagd. Zijn gezelschap is na een verblijf van drie weken in Parijs naar Londen vertrokken. Noerejef bleef achter op het vliegveld Le Bourget. Hij zei steeds in het Engels: „Ik wil vrij zijn". Volgens vrienden van 'hem heeft hij dit besluit genomen toen hij hoordé dat hij niet mee naar Lon den zou gaan, maar naar Moskou zou worden teruggestuurd. Twee Russen deelden hem dit op het vliegveld mede. Zij' verloren Noere jef niet uit het oog, maar twee Franse politiemannen namen de 'danser onder hun hoede toen hij hen in het Engels toeriep dat hij politiebescherming wenste. PARIJS, 17-6. Zaterdagavond is in de Avenue George Cinq in Pa rijs een bom ontploft, die geen slachtoffers eiste maar wel grote schade veroorzaakt schijnt te heb ben. In het centrum van Bone in Al gerië is zaterdagavond een hand granaat geworpen, in een café. 14 personen werden gewond, van wie de helft Europeanen en de helft mohammedanen. In Algiers ontplofte een plastie ken bom voor de woning van de di recteur van het kankersbéstrij- dingscentrum. DEN HAAG, 18-6. Bij de K.L.M. is zondagmiddag bericht binnenge komen, dat thans alle 20 slachtof fers van het ongeluk met haar vliegtuig „Sirius" (op maandag 12 juni j.l. bij Cairo) geïdentificeerd zijn. Over de gewonden heeft de maat schappij de volgende berichten ont vangen: Gezagvoerder Reynolds buiten levensgevaar, zal te zijner tijd in Nederland een operatie aan de bovenkaak ondergaan; K.L.M.- empioyé C. Fitsch nog onveranderd ernstig, maar geen direct levens gevaar meer; De Gooyer gaat goed vooruit, nog enige verhoging, ove rigens goed; mej. Peeters heeft een bloedtransfusie gehad, toestand goed, geen gevaar; Williams uit shock-toestand, geen direct levens gevaar. Van alle overige gewonden geen bijzonders te melden. Volgens het persbureau „Nieuw China" maakt een Chinese vrou wen-expeditie onder leiding van de 27-jarige Yoean Yang aanspraak op een nieuw wereldrecord wegens het bedwingen van de 7.595 meter hoge berg Kongoer Tloebie Tagh, de op één na hoogste in het Pamir-ge- bergte. De Franse bergbekllmster wijlen mevr. Claude Kognn ves tigde in 1955 in de Himalaja een record van 7.436 mater. Zierikzee had zijn Avondvierdaagse Zierikzee beleefde weer zijn jaarlijkse Avond vierdaagse, waaraan honderden tippelaars en tippelaarsters uit „stad en lande" van Schou- wen-Duiveland deelnamen. Hier een vrolijk groepje onderweg op de Beddewaerdse dijk. Geheel vooraan dr. J. C. Röhner, die voor de 15e maal deelnam aan de Avondvierdaagse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Amerikaanse bewering Een hoge funotionarls van de Amerikaanse geheime dienst heeft op 2 Juni voor een sub-commissie van de Senaat verklaard, dat de Sovjet-Unie en andere landen van het oostelijke blok een stortvloed van vervalste documenten en rap porten aan de man hebben ge bracht met de bedoeling het Wes ten in diskrediet te brengen en wry ving tussen de geallieerden te veroorzaken. Een van deze documenten was een „document van het Britse ka binet", waaruit moest blijken, dat het internationale verbond van vrije vakverenigingen een werktuig is van Engeland en de Verenigde Staten om de nieuwe Afrikaanse HAVANNA, 17-6. Het historisch materialisme zal de basis zijn van het onderwijs op Cuba, aldus heeft de Cubaanse minister van Onder wijs zaterdag verklaard in een toe spraak tot toekomstige leerkrach ten van het middelbaar onderwijs, die op het ogenblik spoedcursussen volgen. (Cuba heeft thans gebrek aan leerkrachten als gevolg van de uitwijzing van talrijke Spaanse geestelijken). Volgens de minister brengt de Cubaanse revolutie de door Lenin ontwikkelde filosofische gedachten over het historische materialisme in praktijk. „Hij voegde hieraan toe dat Cuba op het ogenblik een his torisch tijdperk beleeft dat belang rijker is dan de Franse revolutie of de Renaissance. HONGKONG, 18-6. Stortregens hebben grote overstromingen in de Chinese provincies ten zuiden van de Jangtse veroorzaakt waardoor een spoorlijn is afgesneden en een aantal dorpen is geïsoleerd. Verscheidene honderdduizenden mensen werken in de provincies Kwangtoeng en Kiangsi aan ver sterking van de dijken, aldus meldt „Nieuw China". Motorrijder reed meisje aan BUSSUM, 18-6. Het 8-jarig meisje A. van S., op de Ceintuurbaan te Bussum, is plotseling van achter enige geparkeerde auto's vandaan gekomen en de rijweg overgesto ken. De motorrijder G. B., die uit de richting Hilversum kwam, doch met een hogere snelheid reed dan ter plaatse geoorloofd is, kon het meisje niet meer ontwijken en reed het kind aan. Met ernstige ver wondingen is zij naar de Sint Ge- rardus-Majellastichting te Bussum overgebracht, waar zij in de loop van de avond is overladen. landen in hun greep te krijgen. Het document werd tussen juni 1960 en maart van dit jaar in Afrika op grote schaal verbreid. Het moest ook aantonen, dat Engeland en de Verenigde Staten elkaar de hege monie over Afrika betwisten. Volgens de Amerikaanse functio naris had de Russische ambassade in Londen eind 1958 een aantal brieven uitgegeven, die door Ame rikaanse vliegers geschreven zou den zijn. Goedkopere P.T.T.-dienaten voor buitenland DEN HAAG. 17-6. De P.T.T. eal haar Nederlandse cliëntèle laten meedelen In het voordeel, dat de revaluatie haar oplevert doordat ztJ voor een aantal door het buiten land verleende diensten minder hoeft te betalen. In het post-, telegraaf-, telefoon- en telexverkeer met het buitenland zullen er enige tariefsverlagingen komen, die liggen tussen drie en zes procent. Voor zover de verbin dingen door mensen tot stand wor den gebracht gaan de tariefsverla gingen op 1 juli in, voor zover het werk is overgelaten aan automa tische apparaten (die zich wat min der snel aanpassen dan mensen) op 1 augustus. Dat geldt ook voor het verkeer met Duitsland. Dat land heeft wel iswaar gelijk op met ons gerevalu eerd, maar omdat de afrekening in goudfranken geschiedt is ook hier een verlaging mogelijk. Het porto op buitenlandse post- paketten zal per 1 juli over het al gemeen met vijf procent omlaag gaan. Ook luchtpostpaketten delen mee in die verlaging. Luchtpost brieven naar enkele ver afgelegen landen zullen ook vijf procent goedkoper worden. Verder ontstaat er in de briefpostsector echter geen voordeel. Het vijftigjarig bestaan van „Madjoe" AMSTERDAM, 17-6. Zaterdag- ochtend zijn ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ver eniging van oud-onderofficieren van het K.N.I.L. „Madjoe", bij het Van Heutz-monument in Amster dam twee kransen gelegd. De plechtigheid werd vooraf ge gaan door een korte rede, waarin de heer G. van der Noen, vice-pre sident van de vereniging, o.m. zei: „Wij konden ons voor de kransleg- ging geen betere plaats wensen dan onder het beeld van één onzer grootste voorgangers, de luitenant- generaal Van Heutz". Het tamboerkorps van het regi ment Van Heutz zorgde voor de muzikale begeleiding. Een der hoornblazers bracht een taptoe ton gehore. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ALGIERS, 18-6. De verboden organisatie van het geheime leger' heeft in een te Algiers opgevangen radiouitzending meegedeeld dat be richten volgens welke de organi satie heeft opgeroepen tot betogin gen op dinsdag a.s., „valse geruch ten" zijn. In de clandestiene uit zending werd gezegd dat de Franse regering dergelijke betogingen wenst, om mensen in Algiers te kunnen arresteren. De omroeper drong er bij de luisteraars op aan niet deel te ne men aan provocaties op dinsdag a.s. Verder zei deze woordvoerder van de .organisatie van het gehei me leger' niets te weten van pam fletten die dezer dagen door de organisatie zouden zijn verspreid. Als het nodig is berichten door te geven, gebeurt dat per radio, zo voegde hij eraan toe. [i Leeuw aan boord 'i GENUA, 17-6. Een leeuw, die vier dagen lang de be- manning van het Westduit- i se vrachtschip „Kandelfels" 'i heeft geterroriseerd, is za- 'i terdag weer gekooid. De leeuw, die in Rotterdam 'i aan boord was geladen en i bestemd is voor de dieren- 'i tuin van Karatsji, ver- I scheen vier dagen geleden t plotseling op het dek nadat I het hem gelukt was uit zijn 'i kooi te ontsnappen. De be- 'l manning slaagde er in het 'i dier in een gang op te slui- ten voordat de ,Jiandelfels" 'i Genua bereikte. De leeuw 'i kreeg zijn eten door een 'l patrijspoort. Op last van de Indonesische re gering Is vrydag In Djakarta op ce remoniële wijze een bronzen ge denkteken van 900 kilogram, dat herinnerde aan de strijd van de Nederlanders in Atjeh op noord- Sumatra, omvergehaald. Honder den vrijwilligers uit leger en be volking hielpen mee om het monu ment, een triomferende vrouwenfi guur, om te halen. Het aantal „pendelaars", buiten landse grensgangers die in Duits land werken en dagelijks naar hun land terugkeren, 9teeg van 9.300 in het voorjaar 1960 tot 23.600 in dit Jaar, zo heeft het Westduitse In dustrie-instituut te Keulen meege deeld. Van hen kwamen er onge veer 12.100 uit Nederland. HOLTEN. Een felle brand heeft zaterdagavond de prachtige koren molen aan de Rijsseweg te Holten ln de as gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1