DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Aan nazorg van herverkaveling polder Schouwen wordt niet tekort gedaan" T.W.A. klaagt over K.L.M. Duitsers randden 15-jarig meisje aan Boerenopstand in Bretagne CHROESJTSJEF TEVREDEN OVER BESPREKINGEN MET PRESIDENT KENNEDY VRIJDAG 16 JUNI 1961 117e jaargang No. 18989 ZIERIKZEESCHEmiEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lokenman Ochtman, r Minister antwoordt Kamerlid: Gedacht wordt aan groepsbijeenkomsten voor de boeren DEN HAAG, 15-6. Dc minister van Landbouw en Visserij meent, dat er aan de nazorg in de herver- kavelingsgebieden In Zeeland, met name In de polder Schouwen, niet tekort wordt gedaan. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ramer-lld van Mastrlgt (C.H.U.) geeft dc minister de vol gende uiteenzetting. De nazorg, welke aan de herver- kavelingsgebieden In Zeeland, met name in de polder Schouwen, wordt besteed, heeft zich geconcentreerd rondom twee rationalisatiekernen. Het betreft hier twee groepen van ieder twaalf bedrijven, waaraan door de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst in nauwe samenwerking met de betrokken boeren bijzon dere aandacht is besteed bij het opstellen en uitvoeren van een be drijfsplan. Uiteraard zijn hiervoor bedrijven gekozen, die in het raam van de herverkaveling hetzij wa ren vergroot, hetzij waren vergroot en verplaatst, waardoor de boeren zich gesteld zagen voor sterk ge wijzigde produktieomstandigheden. De verkregen resultaten zijn zo wel in bijeenkomsten met de deel nemers besproken als ter kennis gebracht van andere niet-deelne- mende bedrijven. Een nuttige funktie bij de na zorg heeft ock de „Frieslandhoeve" vervuld, van welk bedrijf, dat door de Friese boeren aan het door de watersnoodramp getroffen Schou- wen-Duiveland werd geschonken, de rljkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden ambtshalve di- rekteur is. Zodra de moeilijkheden, waar van thans sprake is, door een niet te voorziene cumulatie van ongun stige factoren optraden, heeft de betrokken rijkslandbouwconsulent zich schriftelijk met uitvoerige voorlichting tot de getroffen be drijven gericht om verdere schade zoveel mogelijk te beperken. In een vergadering van de plaat selijke landbouwvereniging is door de rijkslandbouwconsulent voor dit ambtsgebied een mondelinge toe lichting gegeven. Vervolgens zijn op korte termijn alle zwaar getrof fen bedrijven door de in dit gebied werkzame bedrijfsvoorliohter be zocht. Groepsbü eenk omsten Naast een voortgezet intensief individueel bedrijfsonderzoek door de bedrijfsvoorlichter ligt het in de bedoeling om groepsbijeenkom- J A AR VERG ADERING A.N.V.V. TE LEEUWARDEN In 1960 bezochten ruim twee miljoen toeristen ons land langer dan één dag sten met zeven tien boeren te be leggen, ten einde een onderlinge uitwisseling van ervaringen tussen de grondgebruikers zelf te bevor deren en eventueel verder te ne men herstelmaatregelen te bespre ken. Het getroffen gebied maakt deel uit van het rayon van één bedrijfs voorlichter, dat 7.242 ha. groot is en 386 bedrijven boven de drie ha. bevat. Deze bedrijfsvoorlichter is reeds vanaf 1 februari 1957 in dit gebied werkzaam en goed ter plaatse be kend. Hij wordt in zijn taak bijge staan door de adjunct-voorlich- tingsdeskundige van de staf van het consulentschap voor de Zeeuw se eilanden, terwijl uiteraard de betrokken rijkslandbouwconsulent persoonlijk de ontwikkeling nauw lettend volgt. WASHINGTON, 15-6. De Trans World Airlines (TWA), hebben don derdag bij de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart een klacht ingediend volgens welke de KJL.M. internationale overeenkomsten ge schonden heeft. De TW.A. z?gt, dat de KL.M. de rechten overschrijdt op grond van de vergunning voor buiten lands luchtvervoer en de Ameri kaans-Nederlandse luchtvervoers- over?enkomst. De Pan American World Airways hebben kort geleden een dergelijke klacht tegen de Nederlandse lucht vaartmaatschappij ingediend. LEEUWARDEN, 16-6. Prof. dr. Ir. H. C. J. H. Celissen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer verklaarde tijdens de jaarver gadering van deze organisatie te Leeuwarden, dat volgens deskun dige schatting meer dan twee mil joen toeristen ons land in 1960 voor langer dan een dag bezochten. De Nederlandse hotelbedden werden voor drie cn een half miljoen nach ten bezet. Veertig procent van deze bezoekers kwam uit west-DuIts- lancL Voor het eerst werd in 1960 rond een half miljoen Engelse toeristen aangetrokken, een groei van twee en twintig procent in vergelijking tot voorgaande jaren. De groei van het totale toerisme naar Nederland bedroeg veertien procent. Prof. Gelissen betreurde het, dat nog een derde deel van de buiten landse vakanties in Nederland in juli en augustus wordt gehouden. Pogingen tot spreiding van het buitenlandse toeristenbezoek had den weinig succes. Alleen de aan trekkingskracht van de bloeiende bollen veroorzaakte een „zomerse stroom" gasten. De spreiding naar ruimte was in 1960 evenmin groot. De helft van alle buitenlandse gasten logeerde Het Britse Lagerhuis heeft don derdag met 194 tegen 115 stemmen een Labour-motie verworpen waar in afgelasting wordt geëist van de manoeuvres van de 19de Britse brigade, die begin juli in het noor den van Portugal zullen worden gehouden. in een der drie grote steden. In 1959 bewezen C.B.S.-cijfers, dat buiten de grote centra en de bad plaatsen in het westen slechts tien duizend nachtvexhlijven van bui tenlanders werden geregistreerd. Het buitenlandse bezoek bracht in 1960 f 484 miljoen op, een stij ging met f 87 miljoen In vergelij king tot 1959. Metaalwerknemers niet gelukkig UTRECHT, 15-6. De werknemers organisaties in de metaalnfjverheid die zowel partner z(jn in het over leg met de werkgevers-organisaties in de grote metaalindustrie als met de werkgevers-organisaties in de kleine metaalnijverheid hebben met verontwaardiging kennis ge nomen van een door de federatie van werkgevers-organisaties in de kleine metaalnijverheid aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden af wijzend telegram naar aanleiding van de in de metaalindustrie over een gekomen loonronde. Dit optreden is voor hen niet be grijpelijk; immers de werkgevers hebben bij herhaling hun waarde ring uitgesproken over het georga niseerd overleg. Dat men thans, zonder enig overleg met de werk nemers-organisaties, een dergelijke stap doet kan dan ook niet worden gewaardeerd. HEERLEN, 15-6. De Heerlense politie heeft de 22-jarige schilder K. H. uit Alsdorf (Duitsland) aan gehouden, die met een vriend, de 18-jarige W., eveneens uit Alsdorf, een 15-jarig meisje uit Kerkrad© heeft aangerand. Een boswachter vond woensdag avond op zijn ronde door het Heer lens© Aambos, het meisje bewus teloos en gedeeltelijk ontkleed in het struikgewas Hij alarmeerde de politie. Toen het meisje in het zie kenhuis bij kennis kwam, kon zij •^en signalement van. haar aanran ders verstrekken H. werd daarop met behulp van een politiehond in Heerlen gearresteerd. Zijn vriend W. kon bij de grens te Kerkrade, door de oplettendheid van een grenspost, gegrepen worden. Ze verklaarden met het meisje te hebben gedanst, waarna Ze met haar zijn gaan wandelen. Op het toegangspad naar het Aambos heb. ben ze het meisje plotseling gegre pen en tussen d? struiken gesleurd. Beide verdachten zullen zaterdag in Maastricht voor de officier van justitie worden voorgeleid. „Holland Festival 1961" geopend DEN HAAG, 16-fl. Nadat d stadsbeiaardier van Nijkerk en Hilversum, Peter Bakker, op het carillon van de Grote of Sint Ja- cobskerk in Den Haag een concert had gegeven, is donderdagavond in de feestelijk met bloemen ver sierde Scheveningse Kurzaal het Holland Festival 1961 officieel ge opend. Deze opening geschiedde met een gala-concert van het Re sidentie Ork?st onder directie van Willem van Otterloo. Nadat het Wilhelmus ten gehore was gebracht vertolkte het Residentie Orkest de vijf-en-negentigste symphonie van Haydn, waarna de solist van, de avond, Hans Henkemans, het con certpodium betrad Henkemans droeg allereerst het piano-concert in F grote terts van Mozart voor en vervolgens de door hem gecom poneerde „Passacaglia en Cigue" TREGUEER, 15-6. De Bretonse boeren, die zoals bekend in verzet tegen de Franse regering zijn ge komen wegens de la8e aardappel prijzen, hebben donderdag weer sabotage gepleegd Honderden met hooivorken gewapende boeren heb_ ben rond de plaatsen Lannion, Tre- guier en La Roche wegversperrin gen geplaatst. Andere groepen boe ren drongen de binnenplaats van de subprefectuur van Lannion binnen en hielden de plaats -^n uur lang bezet. Donderdagavond was Lan nion nog volkomen geïsoleerd door de tientallen tractoren en omge worpen boerenkarren op de buiten wegen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Beter een tekort aan geld dan een tekort aan karakter. Bij hooibouw gedood BERKENWOUDE, 15-6. De 54- jarige veehouder J. de J. uit Ber- kenwoude is donderdag tijdens de hooibouw om het leven gekomen. De veehouder bestuurde een lege hooiwagen met een er achter ge bonden zwadkeerder. Een der wie len van de zwadkeei'der heeft waarschijnlijk een paal geraakt. De J. werd van de hooiwagen ge slingerd en overleed ter plaatse. 1 - r ■-V. De Duitse Fendt-werke in Marktoberndorf hebben een radiografisch bestuurde tractor uitgevonden, welke het werk zou kunnen doen terwijl de boer - eventueel vergezeld door zijn paard - (foto) - rustig in zijn luie stoel zit. Dat is evenwel niet helemaal de bedoeling want de fabriek hoopt met deze vinding het nijpende tekort aan arbeiders in de landbouw op to vangen. Men wil een centrale voor het op afstand bedienen van enige tractoren tegelijkertijd inrichten van waaruit het werk door een man kan worden geregeld. Hieraan zullen ook televisiecamera's in ge sloten circuit te pas komen. De tractoren zijn zo ge bouwd, dat, mochten zij eens uit de hand lopen, blij ven staan zodra zij ook maar een kleine oneffenheid op hun weg ontmoeten. Verslag voor radio en televisie Herhaling van ultimatum over Duitse kwestie MOSKOU, 15-6. Premier Chroesjt sjef heeft donderdagavond via ra dio en televisie het Russische volk verslag uitgebracht over z(jn be sprekingen met president Kennedy op 3 en 4 juni in Wenen. Hij zei tevreden te zijn over dit overleg. Volgens hem zijn persoonlijke ont moetingen van essentieel belang, omdat alleen op deze wijze kwes ties kunnen worden geregeld die niet via de gewone diplomatieke wegen kunnen worden opgelost. Ter gelegenheid van de komende tomer feesten zijn in Arnhem verschillende attrac ties geplaatst: op de linkerfoto zien we een nabootsing in minia tuur van de scheve toren van Pisa, die direct al de nodige belangstelling trok. Op de rechter foto zien we het merk waardige treintje, dat de verbinding zal on derhouden tussen Arn hem en Sonsbeek. De Sowjet-lelder, die sprak aan de hand van aantekeningen, begon met te zeggen, dat de openbare mening in de Sowjet-Unie de ach tergrond van de behandelde kwes ties kent. Zo nam hij aan, dat vele Russen op de hoogte waren van de inhoud van de memoranda, die hij aan het Amerikaanse staatshoofd had overhandigd. Ook had men via de Sowjet-pers kennis kunnen ne men van de rede, welke president Kennedy na zijn terugkeer in de Verenigde Staten heeft gehouden. Chroesjtsjef verklaarde dat in de huidige omstandigheden de kwes tie van een verbod op het nemen van kernproeven tezamen met het vraagstuk van een algemene en volledige ontwapening moet wor den geregeld. „Wij doen al het mo gelijke om het gevaar van een nieuwe wereldoorlog af te wenden door tot een overeenkomst over ontwapening te komen". Hij zei dat de Sowj et-Unie gedurende vier jaar had deelgenomen aan ontwape ningsbesprekingen in New York. Daarna was de tien-mogendheden- commissie voor ontwapening in het leven geroepen. „De westelijke mo gendheden wilden echter niet ont wapenen" aldu9 Chroesjtsjef. „Men zegt wel eens, dat als alle papieren die over ontwapening handelen in het meer van Genève zouden wor den gegooid, dit meer zou worden drooggelegd". De Russische leider gaf het Wes ten er de schuld van, dat bü het ontwapcningsoverleg geen vorde ringen zfjn gemaakt. Als het Wes ten instemt met een algemene en volledige ontwapening, zou de Sow- Jet-Unie akkoord gaan met elk con trolestelsel. In dit verband ver klaarde Chroesjtsjef, dat de Sow- jet-Unle voorstander ls van een doeltreffende controle. Hij had de indruk dat president Kennedy de grote verantwoorde lijkheid van de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie begrijpt. Hij hoopte dat dit besef zou blijven. „Wij willen geloven dat de tijd zal komen, dat de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen zullen verbe teren en dat dit een gunstige in vloed zal hebben op de gehele in ternationale toestand". De Duitse kwestie Chroesjtsjef zei dat de huidige grenzen van Duitsland niet kun nen worden gewijzigd. Een poging Om zulks toch te doen, zou een kernoorlog betekenen. „Als er een maal een vredesverdrag is gesloten zullen de landen die verbindingen met west-Bei'lijn willen handhaven moeten onderhandelen met de re gering van de Duitse democrati sche republiek". Wanneer de wes telijke mogendheden dan zonder oost-Duitse toestemming zouden trachten west-Berlijn te bereiken, zou dat een militair conflict bete kenen. De Sowjet-pi-emier was van oor deel, dat de westelijke landen geen verplichtingen jegens west-Berlijn hebben als gevolg van de tweede wereldoorlog. Wel hadden zij te genover geheel Duitsland verplich tingen, „welke in grove mate zijn geschonden". Verwerping van een vredesverdrag en handhaving van de bestaande toestand in west-Ber lijn zou neerkomen op een voort zetting van de koude oorlog. Deze was de voorbereiding tot een wer kelijke oorlog. Een verder uitstel bij het sluiten van een vredesver drag zag Chroesjtsjef als een ern stig gevaar voor de wereldvrede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1