DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer ontwapeningsonderhandelingen tussen Sowjet-Unie en de Verenigde Staten Opnieuw ernstige ongeregeldheden in Algiers Aanhoudende uittocht van Indische Nederlanders uit Nieuw-Guinea Chroesjtsjef Conferentie van Evian verdaagd Oorzaak ramp met de „Sirius" nog niet duidelijk Anti-regerings complot in Bulgarije? ZIER1KZEESCH DONDERDAG 15 JUNI 1961 117e jaargang No. 18988 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji par 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk:. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, OVERLEG TE WASHINGTON Ernstige treinramp in West-Duitsland NEW YORK, 14-6. De leider van de Russische delegatie b\j de V.N., Zorin, heelt woensdag tijdens een lunch van de Vereniging van pers correspondenten by de V.N. aan gekondigd, dat h(j zich volgende week naar Washington zal begeven om deel te nemen aan voorlopige gedachtenwisselingen met de Ame rikaanse regering ter voorbereiding van onderhandelingen over ontwa pening. Zorin verduidelijkte dat deze „ge dachtenwisselingen" voorzien zijn in een overeenkomst tussen Gro- miko en Stevenson, die in april tij dens de zitting van de Algemene Vergadering der V.N., was gesloten. De Amerikaans-Russische ge sprekken ln Washington moeten leiden tot de instelling van een or gaan, waarin later werkelijke on derhandelingen over ontwapening zullen worden gevoerd, aldus deelde Zorin mee. De leider van de Russische V.N.- delegatie zei nog, dat de Sowjet- Unie zal blijven streven naar toe passing van de resolutie voor alge mene on volledige ontwapening, die in 1959 door de Algemene Vergade. ring werd goedgekeurd. Zorin sprak de hoop uit, dat de nieuwe Ame rikaanse regering het door de vo rige regering aangenomen gunstige standpunt dienaangaande zou hand haven en op dezelfde weg zou voortgaan. Duizendkoppige menigte op de been ALGIERS, 14-6. Woensdag heb ben zich in Algiers ongeregeldhe den voorgedaan, vvaarby een dui zendtal mohammedanen waren be trokken. Zij begonnen toen een politie agent zijn revolver trok omdat hij zich door een mohammedaan be dreigd voelde. Binnen enkele mi nuten hadden mohammedanen van een markt in de nabijheid zich ver zameld. Zij scholden de agent uit en riepen nationalistische leuzen. Enkele ogenblikken later ging de menigte over tot gewelddadighe den. Zij wierpen auto's van Euro peanen omver, gooiden brandende papieren in een winkel en bestorm den Europeanen in hun kantoren. Tomaten, stenen en andere projec tielen vlogen door de ruiten van Europese flatwoningen en regenden neer op aangerukte politieverster- kingen. Een auto werd in brand ge stoken en een vrachtwagen gekan teld. Na anderhalf uur was de orde hersteld. De politieman die zijn revolver getrokken had en een mohamme daan zijn ernstig gewond. Personeelsvoorziening gaat moeilijk worden HOLLANDIA, 15-6. De uittocht van Indische Nederlanders uit wes telijk Nieuw-Guinea duurt nog al tijd voort. Voor de schepen „Zui derkruis" en „Groote Beer", die respectievelijk in september en de cember van dit jaar verschillende havens in Nieuw-Guinea zullen aandoen, hebben zich ongeveer zes honderd Nederlanders laten boe ken, om voor goed dit land te ver iaten. Daarnaast vertrekken met drie gecharterde vliegtuigen van de K. L.M. deze maand nog 75 personen naar Nederland. Dat brengt het to taal aantal vertrokken Indische Ne derlanders eind 1961 op ruim twee duizend. Aangezien nog niet vol doende Papoea's aanwezig zijn om de opengevallen plaatsen te vullen, worden allerwegen 1961 en 1962 uit personeelsoogpunt als zeer kritieke jaren beschouwd in de ontwlkke- ling van Nederlands Nieuw-Guinea. De trek uit Nieuw-Guinea naar Nederland is niet nieuw. Vooral na de chaos in Kongo maakten vele Nederlandse ingezetenen aanstalten tot een spoedig vertrek. Dit verlan gen verhevigde zich in augustus 1960, het tijdstip waarop Nieuw- Guinea's eerste politieke partij, de „Partai Nationaal" of Parna, werd opgericht. In het politieke program ma van Parna werd o.m. de eis ge steld, dat in 1970 alle bestuurlijke en politieke functies in Nieuw-Gui nea in handen dienden te zijn van Dr. H. N. Boon, de Nederlandse ambassadeur in Venezuela, is per vliegtuig naar Curagao vertrokken, waar hij met vice-premier C. D. Kroon zal spreken over de over dracht van de zeven Venezolaanse militaire gevangenen. In officiële Amerikaanse kringen is gezegd, dat John Mccloy, des kundige voor ontwapeningsvraag stukken, de Verenigde Staten zal vertegenwoordigen bij het voorbe reidend overleg, dat 19 juni in Washington zal beginnen. sprak niet van: „vreedzaam naast elkaar bestaan" LONDEN, 15-6 Diplomaten te Londen vragen zich af wat het be tekent dat de Russische minister president, Chroesjtsjef, sedert hij naar Wenen ging om met president Kennedy te spreken het niet meer over „vreedzaam naast elkaar be staan" heeft. Toen Chroesjtsjef op 2 juni in Wenen aankwam, pleitte hij voor „zakelijke samenwerking" met de Verenigde Staten. Bij zijn vertrek uit Wenen zei hij dat „wederzijds begrip en samenwerking" het doel is. Ook in het onlangs gepubliceer de memorandum over Duitsland en Berlijn spre?kt de Russische rege ring niet over „vreedzaam naast elkaar bestaan", maar wel over „opbouwende vriendschappelijke samenwerking". EVIAN, 13-6. De conferentie van Evian zal op voorstel van de Fran se delegatie voor tien tot vijftien dagen worden verdaagd teneinde de twee afvaardigingen „tijd voor nadenken" te geven. Dit heeft de leider van de Franse delegatie, de minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, op een persconferentie in Evian bekendgemaakt. Volgens Franse delegatiekringen zullen de besprekingen niet auto matisch na tien of vijftien dagen worden hervat. Alles zou afhangen van een „nieuw element", dat een hervatting zou rechtvaardigen. Dader van moord in arrest DEN HAAG, 13-6. De dader van de moord op de 71-jarige J. van der G., de 32-jarige zwerver en verpleegde psychopaat G. A. I. is voor de woning van zijn slacht offer aan de Uilebomen 25 in Den Haag door de politie gearresteerd. Na een verhoor van bijna zeven uur heeft de man bekend de moord te hebben gepleegd. De gemeentepolitie van Valkenswaard heeft als eerste korps in Nederland de beschikking gekregen over de veranderde uniformen in de niéuwe stijl. Woensdag ochtend stond het korps voor het stadhuis wan Valkenswaard aangetreden om door burgemeester A. J. J. M. van Hellenburg-Hubar en inspecteur J. P. H. Koemer te worden geïnspecteerd. Een beeld van de treinramp, welke zich dinsdag middag heeft voorgedaan tussen de Duitse steden Stuttgart en Esslingen, waar 34 mensen werden ge dood en minstens vijftig gewond toen twee forensen- Mogelijk fout van bestuurder treinen met elkaar in botsing kwamen. - Politie mannen en burgers zoeken tussen de ivrakstukken van de treinen naar slachtoffers. CAIRO, 14-6. Naarstig wordt ge- zooht naar de mogelijke oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.-toestel, de „Sirius", bij Cai ro. Men vraagt zich af of de 37- jarige Britse gezagvoerder, K. J. Reynolds, bij het naderen van het vliegveld een noodlottige fout heeft gemaakt. De directeur van het vliegveld, Hassan Kheirallah, heeft hierover gezegd: óf de hoogtemeter van het toestel was stuk, óf de bestuurder heeft een fout gemaakt. Mr. A. W. Wiitholt, chef vlieg operaties van de K.L.M. en leider van de Nederlandse commissie van onderzoek, heeft in antwoord op vragen van Nederlandse verslag gevers in Cairo verklaard: „Wij hebben het instrumentenbord ge ïnspecteerd. Dit was wel ernstig beschadigd, maar sommige instru menten waren onbeschadigd. Hier onder bevond zich ook d® hoogte meter. Hoogtemeter werkte Wij hebben de hoogtemeter, waarop nauwkeurig de hoogte was aangegeven die de „Sirius" had, toen het toestel de eerste heuvel aakte, uit het instrumentenbord gehaald. Vervolgens hebben wij de werking ervan gecontroleerd door Amerikaanse leningen voor Pakistan WASHINGTON, 14-6. Het fonds voor ontwikkelingsleningen heeft vandaag bekend gemaakt, dat er met bureaus van de regering van Pakistan drife leningen van de Amerikaanse regering van in to taal 14,8 miljoen dollar zijn geslo ten. Aankopen van uitrusting onder elk van de drie leningen moeten beperkt blijven tot goederen van Amerikaanse oorsprong. Belgisch vorstenpaar nog niet naar Engeland BRUSSEL, 14-6. Het officiële be zoek, dat koning Boudewijn en ko ningin Fabiola van 10 tot 14 juli aan Groot-Brittannië zouden bren gen, is naar woensdag officieel in Brussel medegedeeld tot een niet genoemde datum uitgesteld. „De gezondheidstoestand van de koningin en de haar daarbij opge legde voorzichtigheid hebben het vorstenpaar er toe gebracht de ko ningin van Groot-Brittannië te verzoeken een uitstel van het be zoek te aanvaarden. Hare majes teit is op dit verzoek welwillend in gegaan", aldus wordt In een offi cieel communiqué van. het Belgi sche hof gezegd. er heuvels mee op en af te lopen. Elke hoogte werd door de hoogte meter nauwkeurig aangegeven. Uit de toestand, waarin het wrak verkeerde en het spoor dat werd gemaakt, nadat de „Sirius" een heuveltop had geraakt, is volkomen duidelijk, wat er gebeurd is: het vliegtuig heeft een heuveltop ge raakt en is later, als gevolg van het voortglijden hierna, ontploft", aldus mr. Wiitholt. Chauffeur gaf lift aan meisjes Zevenduizend gulden kw(jt GRONINGEN, 14-6. Een uit de stad Groningen afkomstige vracht autochauffeur, die in de omgeving van de plaats Nordhorn in 'noord west Duitsland drie Duitse meisjes een lift aanbood, is ernstig bedro gen uitgekomen. Toen hij een andere chauffeur, die met pech te kampen had, ging helpen, zijn de drie meisjes er met zijn spaarcensen, in totaal f 7000, waarvoor hij een auto had willen kopen, vandoor gegaan. Twee van de meisjes, 16 en 17 jaar oud, zijn inmiddels door de politie aange houden Zij waren zonder zich van het hieraan verbonden gevaar be wust te zijn naar Groningen ge reisd, waar zij op nogal grote schaal inkopen deden. De recher che kreeg een seintje en bij het hoofdstation werden de meisjes in gerekend. Van het geld hadden zij nog ruim f 2000 bij zich. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wilt gij dat men U roemt Doe het zelf dom niet/ BONN, 14-6. Het te München, in West-Duitsland, gevestigde anti communistische radiostation „Vrij Europa", dat Amerikaans eigendom is, heeft woensdag gemeld uit ver scheidene onafhankelijke bronnen te hebben vernomen, dat in Bul garije tenminste vier generaals van hun functie zijn ontheven, na het aan de dag treden van een samen zwering, welke ten doel zou heb ben de huidige Bulgaarse regering door een andere te vervangen. Dit nieuwe bewind, dat nog wel communistisch zou zijn geweest, had een onafhankelijker politiek je gens het Kremlin moeten voeren. Het was voorts de bedoeling een minder strenge binnenlandse eco nomische politiek te voeren. Belkacem Krim, de leider der Algerijnse afvaardiging naar het overleg te Evian met vertegen woordigers van de regering-De Gaulle, heeft woensdag te Genève in een via de televisie uitgezonden persconferentie verklaard, dat het thans aan Frankrijk is om de vol gende stap te doen, teneinde tot een hervatting van de onderbroken on derhandelingen te komen. „Wjj zijn voor vrede - een door onderhande lingen tot stand gekomen vrede", aldus Krim. Personeelsraad Spoorwegen over de huidige moeilijkheden Groot personeelstekort oorzaak UTRECHT, 13-6. Do personeels raad van de Nederlandse Spoor wegen heeft zich ernstig bezig ge houden met dc moeilijkheden die zich na de invoering van de nieuwe dienstregeling op 28 mei jongstle den in het bedrijf hebben geopen baard. In een communiqué zegt de raad, dat hij van mening is, dat bij de tot dusver afgelegde verklaringen over deze situatie te weinig d? na druk is komen te vallen op het grote tekort aan personeel bij de spoorwegen, waardoor, volgens hem, alle inspanningen van het personeel ten spijt, de bijzondere moeilijkheden die steeds verbonden zijn aan de invoering van een nieu we dienstregeling niet konden wor den overwonnen. Dat de bijzondere aard en ar beidsomstandigheden van 't spoor wegbedrijf onvoldoende in de be loning en de overige arbeidsvoor waarden tot uitdrukking zijn ge bracht, wreekt zich nu, volgens de personeelsraad, ln de te krappe personeelbezetting en de onmoge lijkheid, althans voor de vitale be drijfsonderdelen voldoende nieuwe arbeidskrachten aan te trekkem AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van b. en w. ontvangen voor de voortzetting van de bouw van de IJ-tunnel, de reeds verleende kre dieten te verhogen met f 114.400.000 en deze dus nader vast te stellen op f 169.900.000. De afbouw van de IJ-tunnel zal in het derde kwar taal van dit jaar ln uitvoering ko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1