DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOESTEL KWAM VLAK VOOR LANDING IN AANRAKING MET HOOGGELEGEN GROND Conferentie over Laos te Genève maandag weer hervat De aardbeving in Perzië Onregelmatigheden bij de belastingen te Rotterdam „OVERBRUGGINGS-HULPACTIE" VOOR GETROFFEN BOEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Zuid- en Noord- Amerika Plannen voor een Kanaaltunnel DINSDAG 13 JUNI 1961 117e Jaargang No. 18987 MRlKZSESCHEfflNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, ZierIkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij do Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij vJh. Lokenman Ochtman, Het ongeluk met de Siriusbij Cairo Vliegtuig gedeeltelijk uitgebrand DEN 1IAAG, 12-8. In de nacht van zondag op maandag om elf mi nuten over twee Nederlandse t\jd, ls het „Electra 2"-vliegtuig „Sirius" van de K.L.M., onder commando van de 37-jarige Britse gezagvoer der K. J. Reynolds, kort voor de landing op het vliegveld van Cairo in aanraking gekomen met hoog gelegen grond en verongelukt. Vol gens tot dusverre bekend geworden berichten zijn er zeventien over levenden van de zesendertig perso nen die aan boord waren. Om het leven kwamen de tweede vlieger de 31-jarige J. W. H. Heuts uit Amsterdam, en naar aangeno men wordt eveneens de purser tweede klasse, de 35-jarige G. J. H. Thijs uit Uithoorn en de 27-jarige aankomende hofmeester J. Schriel uit De Bilt. Van de 29 passagiers die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, kwamen om het leven vijf employés van de K.L.M. en bovendien de echtgenote en drie kinderen van een hunner (de familie Grootegoed uit Rangoon). Behalve deze negen Nederlandse passagiers bevond zich nog een Nederlander niet-K.L.M.'er aan boord, n.l. de heer R. M. Bink horst, wiens toestand maandagmor gen werd opgegeven als slecht. Ver der hebben twaalf passagiers het ongeluk overleefd, maar van een aantal hunner werd de toestand op gegeven als kritiek, zeer slecht of slecht. Bij deze overlevenden is een zeer ernstig gewonde, die nog niet kon worden geïdentificeerd. De rest van de passagiers is om gekomen. Oorzaak nog niet definitief bekend De nieuwe president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, heeft maandagochtend op een persconferentie in het hoofd kantoor van de K.L.M. in Den Haag o.m. verklaard, dat er niets defini tiefs over de oorzaak van het on geluk te vertellen valt, zolang niet de resultaten bekend zijn van een eerste onderzoek van de maandag middag uit Nederland naar Cairo vertrokken commissie van deskun digen van de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. Wel verklaarde de heer Van der Beugel met zekerheid te kunnen vaststellen, dat de oorzaak niets te maken heeft met de oorspronke lijke tekortkomingen die aan de eerste uitvoering van de vliegtuigen van het type Lockheed „Electra" hebben gekleefd. Nadat het vliegtuig op de grond is terechtgekomen, is brand ont staan en het vliegtuig is gedeelte lijk uitgebrand. Werkelijk staken van het vuren voorwaarde GENÊVE, 12-6. De conferentie over Laos, waaraan vertegenwoor digers van veertien landen deelne men, is maandag hervat, nadat bijna een week niet was vergaderd, omdat men aan westelijke zgde van mening was dat het staken van het vuren in Laos niet strikt in acht werd genomen. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die maan dag als voorzitter optrad, deelde of ficieel mee dat de drie Laotiaanse prinsen, Soevanna Phoema (neu- tralistisch), Soephanouvong (links) en Boen Oem (premier van de rechtse regering) binnenkort in Zü- rich bijeen zullen komen - naar men verwacht ter bespreking van de mogelijke vorming van een coa litieregering. De Britse minister bevestigde voorts, dat de twee voorzitters van de Geneefse conferentie - hijzelf en zijn Russische ambtgenoot, Gromi- ko - een gemeenschappelijke bood schap aan de internationale con trolecommissie in Laos zullen zen den, waarin de belanghebbende partijen worden opgeroepen met de commissie samen te werken om een strikter in acht nemen van het sta ken van het vuren mogelijk te ma ken. Lord Home en Gromiko herin neren hierbij aan een eerder soort gelijk verzoek. De Amerikaan Averell Harriman zei dat een werkelijk staken van het vuren in Laos een voorwaarde is voor vorderingen op andere pun ten. Indien het staken van het vu ren niet in acht wordt genomen, zal mijn delegatie dit opnieuw onder de aandacht van de conferentie brengen, aldus Harriman, die her innerde aan de „flagrante schen- TEHERAN, 12-6 Maandag heeft men ontdekt dat niet alleen het zuid-Perzische dorp Dehkouheh zondag vrijwel geheel door een aardbeving is verwoest, maar ook het dorp Kahneh. Dit dorp ligt 48 km. ten noordoosten van de stad Lar, die ook getroffen werd. In Dehkouheh zijn 50 mensen om het leven gekomen en 50 gewond. In Kahneh kwam een man om en in Lar werden 9 mensen gewond. Het hele zuidwesten van Perzië is tot aan de Perzische Golf met een dlk_ ke laag stof bedekt. Legervliegtui gen zijn maandagmorgen in het getroffen gebied geland. Zij brach ten voedsel, medicijnen, tenten en dekens mee In Dehkouheh en Kah neh zijn tentenkampen opgericht voor de daklozen. ding van het staken van het vuren in Padong (een bolwerk van de rechtse strijdkrachten aan de zui delijke rand van de strategisch be langrijke „vlakte van de kruiken") door de (linkse) strijdkrachten van de Pathet Lao". Man bijt man ENSCHEDE, 12-6. In de afgelo pen nacht omstreeks half een kre gen twee bezoekers van het café „Ten P aan de Poolmansweg te Enschedé hevige ruzie. Op het mo ment dat omstanders de vechten den wilden scheiden, hapte de een de ander een groot deel van het rechter oor af. Het waren de 40- jarige J. V. en de 43-jarige A. B., beiden uit Enschedé, die op zeker ogenblik hevige ruzie kregen. Terwijl V. aan het biljarten was, plaagden enkele bezoekers onder wie B., hem. V. werd driftig en greep B. vast. De laatste pakte daarop een bierglas, maakte dit stuk en drukte het glas met d^ ge kartelde rand in V.'s wang. V. beet daarop in het oor van B., waarvan het grootste deel werd afgebeten. Zowel V. als B. zijn in het Rooms katholieke ziekenhuis te Enschedé opgenomen. Protestmars tegen kernbewapening WINCHESTER. 12-6. Een groep van 12 tegenstanders van de kern bewapening, bestaande uit Noren, Zweden en Britten, heeft zich maandag te Winchester in zuid- Engeland bij de 13 Amerikanen gevoegd, die van plan zijn naar Moskou te lopen uit protest tegen de atoombewapening. De Ameri kanen hebben al 6.400 km. achter de rug voor hun ideaal. Zij hopen dat er zich nog meer mensen bij hen zullen aansluiten op hun tocht door Frankrijk, België, west-Duits- land, oost-Duitsland en Polen De Amerikanen zijn op 1 december van het vorig jaar uit San Francis, co vertrokken. Het gezelschap ver trok maandagavond naar Le Havre. ROTTERDAM. B. en w. van Rot terdam hebben besloten de leerlin gen van openbare kleuterscholen en openbare scholen voorg.I.o., vg. l.o. en b.l.o. bij wijze van proef vier zaterdagen in juni en juli vrij te geven. Dit in overleg met de be trokken rijksinspecteurs. De lessen hoeven niet te worden ingehaald. De vrije zaterdag zal niet voor schipperskinderen gelden. In de nacht van 18 op 19 februari 1958 heeft zich, in de nabijheid van de plaats waar de „Sirius" veron gelukt is, onder soortgelijke om standigheden een ongeluk met een vliegtuig van de K.L.M. voorge daan. Daarbij kwam de tweede vlieger door een ongelukkige om standigheid bij de hulpverlening om het leven. ROTTERDAM, 12-0. De onregel matigheden bü de dienst der be lastingen ln Rotterdam, afdeling registratie, zegelrecht en successie rechten, welke in de afgelopen da gen zyn geconstateerd en die geleld hebben tot de arrestatie van vier van de zes ambtenaren van deze afdeling verbonden, vereisen een diepgaand en deskundig onderzoek, zo is maandag door de politie ln Rotterdam medegedeeld. Vast staat dat de onregelmatig heden verscheidene jaren achter een zijn gepleegd; aangenomen mag worden dat het om vrij aanzien lijke bedragen gaat. Ambtenaren uit Amsterdam en Den Haag zijn thans in Rotterdam werkzaam om de af deling gaande te houden. Zolang het onderzoek gaande is - en dit bevindt zich nu nog in een beginstadium - zal het niet moge lijk zijn een duidelijk beeld van de omvang en de betekenis van de fraudes te vormen. Men mag echter aannemen dat het intern onder zoek, dat het optreden van de Rot terdamse recherche tot gevolg had, een niet alledaagse onregelmatig heid aan het licht heeft gebracht. Suggestie van ir. M. A. Geuze ZIERIKZEE, 12-6. Een aantal boeren op Sohouwen-Dulveland dreigt als gevolg van de tegenslagen van de laatste jaren in ernstige financiële moeilijkheden te komen. Mogelijk dat de regering hulp zal verlenen, maar daar kan geruime t\jd overheen gaan, want de overheid zal toch in ieder geval eerst de oogstresultaten willen afwachten. De getroffenen hebben echter direct hulp nodig, omdat diverse boeren In liqulditeits- moeiiykheden komen te verkeren. Dit werd maandagmiddag medegedeeld door Ir. M. A. Geuze, tijdens een persconferentie in het Landbouwhuls te Goes. Ir. Geuze - o.a. voor zitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en lid van de Eerste Kamer - deelde mee niet namens een organisatie maar zuiver persoon lijk te spreken. Over het plan tot onmiddellijke financiële hulpverlening zei ir. Geuze geen overleg te hebben gepleegd met de organisaties. Ir. Geuze wilde dc te voeren actie zien als een „overbruggJngs-hulpactie" en z\jn plan volgende week aan de orde stellen ln' het dagelijks bestuur van de ZX.M. Als het bestuur de suggestie van ir. Geuze overneemt, zullen voorstellen worden gedaan aan de gewestelijke raad van het Land bouwschap in Zeeland, teneinde zo spoedig mogelijk tot een actie te kunnen overgaan, met insohakeling van de landbouworganisaties. Het plan van Ir. Geuze fs, om vla deze organisaties met lijsten rond te gaan bij de Zeeuwse boeren. De moeilijkheden op Schouwen dateren eigenlijk al van 1944 af. Een groot deel van het eiland werd toen onder water gezet; de gevol gen waren, mede door de droge zo mer van 1947, langdurig. In 1953 volgde de ramp en opnieuw kwa men de akkers onder water te staan. Door structurele afwijkingen blijken nu - zoals bekend - op be paalde akkers geen gewassen te willen groeien, waardoor de akker- bouwbedrij.ven worden getroffen. Ir. Geuze constateerde dat Schou wen opnieuw in het hoekje zit waar de slagen vallen, „een kwestie die me al wekenlang met zorg vervult", aldus ir. Geuze, die er voorts na drukkelijk op wees dat het zeker niet voor iedere Schouwse boer van A tot Z mis ls. De getroffen be drijven zijn n.l. voornamelijk ge legen ln de streek rond Kerkwerve, in het gebied van Brouwershaven naar Den Osse, op meerdere pun ten langs de Delingsdijk en verder hier en daar verspreid. Overigens wees ir. Geuze op het feit dat het inkomen van de Schouwse boer de laatste jaren slechts de helft bedroeg van de boeren op de beste bedrijven in Zeeland en vijf en twintig procent lager was dan het gemiddelde in komen van de Zeeuwse boer. „We staan op Schouwen voor een raadselachtig iets", aldus de heer Geuze. De polder Schouwen laat het er vrijwel volledig btf zitten, hoewel de weersomstandigheden er toch vrijwel gelijk zijn geweest als die in de andere delen van de pro vincie: een nat najaar en een natte winter zonder vorst. „Waarom lukt het wel in vergelijkbare polders als het niet zit in verschil in regenval", aldus ir. Genze. Rotterdam heeft groot zwembad ROTTERDAM. Donderdagavond 15 juni, 's avonds 8 uur, wordt voor de Nederlandse zwemsport een ge denkwaardig tijdstip. Dan zal het eerste overdekte 50- meter zwembad in ons land wor den geopend. In het hartje van Rotterdam Zuid vlak bij het Zuidplein, waar ook de metro een halte zal krijgen, is dank zij het initiatief van de Sportfond- senbaden-stichting mr. J. A. C. Bierenbroodspot een zwempaleis verrezen, dat zowel voor de volks recreatie als voor de wedstrijdsport een zeer grote aanwinst mag wor den genoemd. Naar het complex van oorzaken dat de structurele moeilijkheden heeft veroorzaakt, wordt momen teel - zoals bekend - een groot on derzoek ingesteld. Er ls reeds ge bleken dat de natriumbezetting van het klelcomplex in de polder Schou wen tweemaal zo hoog ls als nor maal. Ir. Geuze deelde mee dat de onderzoekingen in deze richting worden voortgezet en dat hieraan o.a. wordt deelgenomen door de Voorlichtingsdienst, de Cultuur Technische Dienst, het Instituut voor Cultuurtechniek en Water- hulshouding te Wageningen en structuurdeskundigen. De zaken worden hierbij ook statistisch na gegaan. Voorts deelde ir. Geuze mee ver nomen te hebben dat op Schouwen wegens financiële moeilijkheden reeds acht boerderijen te koop zou den zijn; twee bedrijven zouden reeds verkocht zijn. Als „meerdere tientallen" noemde ir. Geuze de be drijven waar directe nood in de vorm van liquiditeitsmoeilijkheden heerst, bijv. op de bedrijven van jonge boeren die in schuldpositie zijn begonnen. Vooral de akker bouwbedrijven hebben direct hulp nodig, de weidebedrijven kunnen zich wat gemakkelijker redden. „Daarom ben ik van mening dat er spoedig moet kunnen worden ge start met een overbruggingsactie", aldus de heer Geuze, die zijn sug gestie in het hoofdbestuur van de Z.L.M. naar voren zal brengen, na eerst de Kring Schouwen te heb ben gehoord. Als het Landbouw schap de actie zal gaan voeren, zul len naast de Z.L.M. uiteraard C.B. T.B. en N.C.B. hieraan meewerken. Bij de aanvang van zijn mede delingen gaf lr. Geuze ook een over zicht van de opvallende weersin vloed op de land- en tuinbouw van de laatste Jaren in ons land. Naast de verschijnselen op Schouwen wees ir. Geuze hierbij op de late nachtvorstschade in Drente, Fries land, Utrecht en de N.O.-polder, de abnormale regenval met als gevolg grote overstromingen in Limburg. In de Noord-Peel zijn tot op heden nog vele hectaren niet ingezaaid. Wat betreft de regen van de laat ste dagen merkte ir. Geuze op dat deze zeker nog van betekenis kan zijn voor bepaalde percelen op Schouwen. Vandaag - dinsdag - brengt het hoofdbestuur van het landelijke Landbouwschap een bezoek aan Schouwen. „Ze zullen er stil van terug komen", aldus de heer Geuze. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hij, die weinig denkt, maakt vele fouten. De V.S. beijveren zich sterk - gezien de ontwikkeling op Cuba - de verhoudingen met Zuid-Ameri- ka goed te houden, respectievelijk te verbeteren. Daartoe bereist Ad- lai Stevenson, als vertegenwoordi ger van de Amerikaanse regering de landen van Zuid-Amerika om een duwtje omhoog te geven aan de wederzijdse relaties. LQNDEN, 12-6. De voorzitter van de Channel Tunnel Company Ltd L. d'Erlanger, heeft maandag op de achttiende jaarvergadering van zijn maatschappij medegedeeld, dat het bestuur er meer dan ooit van over_ tuigd is dat Groot-Brittannië een tunnel tussen Engelan^ en Frank rijk nodig heeft. „Als Groot-Brittannië toetreedt tot de E.E.G. is een tunnel onder het Kanaal een harde noodzaak. Indien wij dit echter niet doen lijkt mij een tunnel een nog hardere noodzaak, daar de daling van .de kosten van vervoer van goederen naar het continent welke daling het gevolg zal zijn van. de tunnel, van vitaal belang zal zijn als wij concurrerend willen blijven",, aldus d'Erlanger. De rechtbank te Koblenz heeft de 62-jarige gewezen SS- en Poli- zeiführer van Minsk, Karl Zen- ner en de 55-jarige oud SS-Ober- sturmbannführer Remmers wegens medeplichtigheid aan moord op 6624 Russische Joden in november 1941 bij Minsk tot zware tuchthuis straffen veroordeeld. Zenner kreeg vijftien jaar en Remmers acht jaar tuchthuisstraf. Het O.M. had tegen Zenner levenslang en tegen Rem mers tien jaar tuchthuisstraf ge- eist. Tegenslag op tegenslag in de agrarische sector op Schouwen-Duiveland. De boer ploegde voorton danks het bar natte najaar en de natte winter zonder vorst. Vooral de akkerbouwbedrijven rond Kerkwerve en BrouwershavenVon Osse zijn zwaar getroffen. Diverse bedrijven worden met onmiddellijke liquidatie bedreigd, als gevolg van een complex van factoren, dat al speelt vanaf 1944.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1