DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowjet-Unie wil „zonder verwijl" sluiting van een vredesverdrag met Duitsland K.L.M.-toestel „Koraalzee" verliest motor boven Atlantische Oceaan Laos-conferentie weer van start Elf mensen gedood bij aanslagen en incidenten Moskou en Nieuw-Guinea Doden door aard beving in Perzië Het Russische memorandum over Berlijn K.LM.-VLÏEGTUIG „SIRIUS" VERONGELUKT OP VLIEGVELD VAN CAIRO MAANDAG 12 JUNI 19G1 117e jaargang No. 18986 ZIER1KZEESCHE9NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: P/ijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Rodakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Onderhandelingen gevraagd binnen half jaar MOSKOU, 11-6. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld een conferentie te houden om „nu, zonder enig verwal" de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland en op die basis de kwestie van west-BerlUn als vrije stad te regelen. Dit staat in een memorandum, dat premier Chroesjtsjef b(j z(jn over leg met president Kennedy vorig weekeinde in Wenen heeft overhandigd en waarvan de inhoud zaterdagavond door „Tass" werd bekendgemaakt. De publikatie van dit memorandum en van een ander inzake de kem- proevenconferentie in Genève, dat eveneens door de Russische leider aan het Amerikaanse staatshoofd ter hand werd gesteld, werd gedaan omdat volgens het Sowjet-persbureau in de westelijke pers „onnauw keurige en soms zelfs verdraaide versies" zijn verschenen. In het memorandum over de Duitse kwestie dringt de Sowjet- regering er op aan, dat west- en oost-DuitsIand binnen een half jaar onderhandelingen beginnen. De „grote vier" - de Sowjet-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk - zou den een beroep op de twee landen moeten doen om over alle vraag stukken betreffende een vredesver drag en de hereniging van Duits land tot overeenstemming te ko men. (Waarnemers herinneren er aan, dat west-Duitsland tot dusver het diplomatieke bestaan van oost- Duitsland zelfs niet erkennen, zo dat het onwaarschijnlijk is, dat de Bondsregering met vertegenwoor digers van het Oostduitse bewind aan de conferentietafel zal gaan zitten). Als de twee delen van Duitsland niet tot het voorgestelde overleg kunnen komen, zo wordt in het Sowjet-memorandum gezegd, dan zullen stappen worden genomen om tot een vredesverdrag met de twee staten te komen, „of met een van hen, naar het oordeel van de be trokken partijen". „Symbolische contingenten" De Sowjet-regering zegt dat zij niet beoogt de belangen van de westelijke mogendheden in Europa te schaden en niet voornemens is iets in Duitsland of in west-Berlijn te veranderen ten gunste van enige staat. Zij zal akkoord gaan met de legering van „symbolische contin genten" van de „grote vier" in west-Berlijn „als een waarborg voor de vrije stad". Ook wil zij in stemmen met de stationering van neutrale troepen aldaar „onder aus piciën van de Verenigde Naties". Als het Westen niet bereid is een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, kan er „voor een zekere periode een tussentijdse regeling worden getroffen". Veilige landing op Preatwick DEN HAAG, 11-6. - De K.L.M. heeft zondagochtend medegedeeld, dat het Douglas DC 7C-vliegtuig PH-DSM („Koraalzee") van de K.L. M., dat onder gezagvoerder W. F. Bellink een chartervlucht uitvoerde met 73 passagiers van de „Eleotric Boat Athletic Club" van Hartford (Conn.) in de V.S. via Prestwick naar Amsterdam, na verlies van een motor op het vliegveld van Prestwick is geland. Het toestel verloor de motor boven zee. PRESTWICK, 11-6. Een der pas sagiers van het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee", James Mckissock, heeft volgens Reuter op het vlieg veld Prestwick verteld, dat hij juist zijn ontbijt had genuttigd, toen er een geweldige trilling in het vlieg tuig optrad. Eerder had hij al olie op de stuurboordvleugel waargeno men en hij was bang geweest dat de vleugel in brand zou raken. De motor die in brand had gestaan, viel na vijftien minuten als een GENÈVE, 12-6. De veertlenlan- denconferentle over Laos In Genève Is heden(maandag)morgen hervat. Aldus heeft een Britse woordvoer der bekendgemaakt. De woordvoerder zei, dat lord Home, de Britse minister van bui tenlandse zaken, als voorzitter van de volgende plenaire vergadering, na overleg met zijn Russische ambtgenoot Gromyko had besloten de volgende bijeenkomst maandag_ ochtend te doen houden. Volgens de Britse woordvoerder hebben Home en Gromyko beslo ten gezamenlijk een boodschap te zenden aan de internationale con trolecommissie voor Laos waarin het beroep van 24 april van de bei de voorzitters van de Geneefse conferentie op de partijen in Laos, met de internationale controlecom missie samen te werken bij de uit oefening van het toezicht op en de controle van het bestand in Laos, wordt herhaald. grote bal van vuur en rook in zee en we waren blij dat we de motor in zee zagen vallen. Een andere passagier, mej. Judy Wallace, uitte haar grote waarde ring voor het werk van de stewar dess en de stewards om paniek te voorkomen. Trein door stad UTRECHT8-6. Een inter nationale trein verliet in 's-Hertogenbosch de grote lijn teneinde zich dwars door een der stadswijken naar een bedrijf te bege ven. Het bedrijf in kwestie was een grote brouwerij. De trein werbevolkt door een schare bottelaars, af komstig uit een reeks west- Europese landen. De botte laars werden bij het bedrijf „thuis" bezorgd. Dit is de eerste keer dat de N.S. een raccordement benutte om een groot aantal personen op de plaats van bestem ming te ftrengenl Zonder veel vertraging vond de trein overigens zijn weg naar de brouwerij, begeleid door de belangstellende blikken van nieuwsgierige Bosschenaren. Deze bijzon dere trip was een excursie van de deelnemers aan een Internationaal congres van industriëlen en bottelaars, dat in Brussel wordt ge houden. y 'W*«I* 'I' 'X' 'X"!1 «X» v Een vredesverdrag zal, aldus het memorandum, het eind van het be zettingsbewind in west-Berlijn be tekenen. Kwesties betreffende de verbindingen met het stadsdeel zul len alleen in overeenstemming met oost-Duitsland te regelen zijn. Fraude op belastingkantoor ROTTERDAM, 11-6, Op het ze- gelkantoor van de Rijksbelasting dienst in Rotterdam is een vrij be langrijke fraude ontdekt. De re cherche heeft reeds enige arresta ties verricht. De fraude moet zich over een aantal jaren hebben uit gestrekt. De onregelmatigheden zijn een dezer dagen aan het licht ge komen. Verdere mededelingen wilde de politie, hangende het onderzoek, thans niet geven. ROERIG ALGERIJE MOSKOU, 10-6. De Russische president, Bredzjnef, heeft zaterdag een toespraak gehouden op een bij eenkomst van vriendschap tussen de volken van Rusland en Indo nesië. Over Nieuw-Guinea zei hij: „Wij sympathiseren volledig met het streven van het Indonesische volk naar volledige uitdrijving van de kolonisten uit hun land en hereni ging van West-Irian met het moe derland". TEHERAN, 11-6. In het Zuidper. zische dorp Dehkouheh zijn als ge volg van een aardbeving 50 men sen omgekomen en een even/ groot aantal gewond. Het gehele dorp, bestaande uit een 400 aarden hut ten, is met de grond gelijk. De 1500 inwoners kamperen in het open veld. In de nabijgelegen stad Lar is de beving ook gevoeld. Hier vielen slechts enkele gewonden. Vorig jaar waren er bij een aardbeving in Lar 3500 doden en gewonden te be treuren. De jongste beving deed zich voor op een tijdstip dat de meeste men sen op het veld' werkten. Treinverkeer had vertraging UTRECHT, 11-6. Het treinver- keer werd zaterdag gekenmerkt door grote vertragingen. Deze wer den ernstiger naarmate da dag vor derde. Slechts 37 procent van alle treinen reden op tijd. Bij 28 pro cent traden vertragingen op van één tot vier minuten, bij 20 procent van vier tot tien minuten, bij' 13 procent van 10 tot 25 minuten en bij 2 procent kwamen vertragingen voor van meer dan 25 minuten. Deze gegevens hebben de Neder landse spoorwegen bekend gemaakt ONGELUKKEN OP HE WEG DEN HAAG. In de Witte de Withstraat in Den Haag is het drie jarige jongetje L. de Groot, door een tram overreden. Het kind stak onverwacht de weg over. Het is di rect naar een ziekenhuis overge bracht, waar het zondagmiddag is overleden. AMSTERDAM. Op de Wetering schans in Amsterdam is een auto, bestuurd door de 44-jarige X. A. S. uit Amsterdam door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Een passagier, de 46-jarige S. van der Meer uit Amsterdam, was op slag dood. De bestuurder werd ernstig gewond. HARDERWIJK. Op het kruis punt Stadsdennenweg-Deventer- weg-Van Speyklaan-Prins Maurits- laan nabij de spoorwegovergang te Harderwijk heeft een ernstig ver keersongeval plaats gehad. Hierbij is een persoon gedood en een ander ernstig gewond. ROOSENDAAL. De 59-jarige Roosendaalse fabrikant, de heer W. H. Nye en zijn echtgenote hebben bij een autobotsing in Frankrijk zeer ernstige verwondingen opge lopen. Zij zijn in het ziekenhuis in Cosne sur Loire opgenomen. GOUDA. Het 11-jarige meisje Elly van Zuylen uit Haastrecht is op de provinciale weg tussen Oude water en Haastrecht door een vrachtwagen geschept, toen zij plotseling per rijwiel de weg wilde oversteken. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat het In de loop van de avond in een ziekenhuis te Oudewater lg overleden. ORAN, 12-6. Zeker elf mensen hebben zondag b(j aanslagen en andere incidenten in Algerië het leven verloren. VUf van deze elf z(jn opstandelingen die door Franse militairen werden gedood, nadat de opstandelingen in Tiaret, ten oos ten van Oran, een Franse soldaat baddcn doodgeschoten. Nabij Oran beschoten opstande lingen een auto met vier inzitten den. Drie van dezen kwamen om. Eerder was in Oran al een Euro peaan gedood. In Algiers ontploften twee hand granaten, een te Constantine en een te Bone, waar bovendien drie plastiekbommen schade aanricht ten. Bij deze ontploffingen van handgranaten kwam te Algiers een politieman om het leven en wer den 21 mensen gewond. Zondagavond kwam het te Oran tot een botsing tussen politie en Europese betogers. De menigte, die brand stichtte in winkels van mo hammedanen, werd door middel van traangas uiteengedreven. De politic hield 25 mensen aan. Gedenkboek b(j vijftigjarig bestaan Bond Heemschut bepleit beteugeling verkeersmoloch AMSTERDAM, 10-6. De onver zadigbare moloch, het verkeer, zal doeltreffender beteugeld moeten worden, willen wjj er niet aan ten gronde gaan. Ruimtewet en woning wet moeten afgestemd worden op het behoud van natuur- en stads- schoon en de verouderde natuur- schoonwet zal aan de hedendaagse eisen aangepast moeten worden. Aldus het jaarverslag over 1960 van de Bond Heemschut. De bond vindt verder een effec tieve natuurbeschermingswet drin gend nodig. Een krachtige wet te gen de „schrikbarende" verontrei niging van de Nederlandse binnen wateren is reeds jaren te laat, ai de's het verslag. „Op een welbewust en goed in handen gehouden plano logisch beleid wordt al lang ge wacht. Is het niet begrijpelijk, dat in onze gelederen, na vijftig jaar Heemschut en met alle waardering voor een bijna tot stand gekomen monumentenwet en voor een mis schien binnenkort aangeboden ontwerp-natuurbeschermingswet, grote verontrusting heerst over de naaste toekomst?" Mr. d'Atlly voorzitter De algemeene ledenvergadering van de Bond Heemschut, die zater dag in Amsterdam heeft vergaderd, benoemde mr. A. J. d'Ailly, oud burgemeester van Amsterdam, tot voorzitter. Hij volgt in deze functie mr. S. P. Baron Bentinck op. Het aantal buitengewone leden van de bond steeg het afgelopen jaar met 369 tot 2.565, het aantal gewone leden steeg van 210 tot 255 en dat van de donateurs van 105 tot 115. In verband met het vijftigjarig bestaan van de Bond Heemschut zal het komende najaar een ge denkboek verschijnen. Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken ROOSENDAAL, 10-6. In de alhier gehouden jaarvergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken te Dinteloord heeft de voor zitter, ir. M. A. Geuze, gewaar schuwd voor een te snel overgaan tot beperking van de Nederlandse bietenteelt. Hij citeerde enige uitspraken van Duitse deskundigen, waaruit blijkt dat dit land niet van plan is zijn bietenteelt te beperken met het ri sico dit te doen ten bate van de andere E.E.G -partners. Dit pleit er voor om in Nederland met zijn lage kostprijs niet voorbarige maat regelen te treffen. Aan de andere kant is het gewenst dat het Land bouwschap in overleg met de sui kerindustrie plannen voor produk- tiebeperking voorbereidt en klaar legt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Luiaards hebben altijd zin om iets te gaan doen. WASHINGTON, 12-6. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft zondagavond te Washington tot verslaggevers ge zegd, dat het op het eerste gezicht duidelijk is dat de V.S. niet ak koord gaan met het Russische me morandum dat minister-president Chroesjtsjef te Wenen aan presi dent Kennedy heeft overhandigd. Minister Rusk wilde niet zeggen wat de Amerikaanse regering zal antwoorden op het memorandum. Russen zien „Trooping the Colour" MOSKOU, 10-6. Miljoenen Rus- sen hebben zaterdag op het televi siescherm de parade in Londen ge zien, die „Trooping the Colour" ge noemd wordt en die gehouden wordt ter gelegenheid van de offi ciële viering van de verjaardag van koningin Elisabeth. Het schouwspel was in Moskou duidelijk te zien. De Russen kregen ook opnamen van Trafalgar Square en de havens van Londen te zien. Trafalgar Square werd door de Russische commentator de plaats genoemd, die „door het Britse volk wordt gebruikt om tegen de kern bewapening en de vestiging van Amerikaanse bases in Engeland te protesteren". Het was de eerste rechtstreekse televisie-uitzending vanuit Londen naar Moskou. Gerestaureerde watermolen weer in bedrijf ROERMOND, 10-6. In Nunhem, in de Limburgse gemeente Haelen, is de geheel gerestaureerde Sint Ursula-molen opnieuw in gebruik gesteld. De molen staat in het na tuurreservaat „Het Leudal". Het is een watermolen, die vol gens het jaartal in de ankers da teert van 1773, maar in werkelijk heid veel ouder is. In archiefstuk ken wordt de molen al genoemd rond 1300, toen in de buurt een der twee Caulietenkloosters lag, die Nederland rijk is geweest. Negentien mensen vonden de dood SCHIPHOL, 12-6. Bij de K.L.M. is heden bericht ontvangen uit Cairo, dat aldaar hedennacht om 1.11 G.M.T., kort voor de landing op Cairo Inter national Airport, de Lockheed „Electra 2" PH- LLM („Sirius") is verongelukt. Volgens een voorlopige opgave bevonden zich vermoedelijk 29 pas sagiers aan boord. Van hen waren negen Nederlanders, allen behorend tot het K.L.M.-personeel. De ove rige passagiers waren buitenlan ders. De bemanning bestond uit zeven personen. In totaal blijken er zeventien overlevenden te zijn. Tot dusverre zijn de namen van zeven overle vende passagiers, die niet uit Ne derland afkomstig zijn, bekend. Van de bemanning zijn gered, doch gewond, de gezagvoerder K. J. Reynolds, boordwerktuigkundige J. Voogt, stewardess mej. J. G. J. P. Peeters, navigator J. C. de Gooyer. De tweede bestuurder J. W. H. Heuts ls omgekomen. Omtrent het lot van de purser G. J. H. Thys en de hofmeester J. Schriel ls op dit ogenblik nog niets met zekerheid bekend. De „Sirius" voerde vlucht KL 823 uit. Het vliegtuig is zondagavond van Schiphol vertrokken. Het vloog na tussenlandingen te München en Rome naar Cairo. Van Cairo zou de vlucht zijn ge gaan via Basra, Karachi, Rangoon en Bangkok naar Kuala Lumpur. DEN HAAG, 12-6. De ondergang van de DC-8 „Fridtjof Nansen" bij Lissabon, op 30 mei j.l., was het laatste ongeluk dat de toen nog twee dagen in functie zijnde presi dent-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aller, als leider der K.L.M. meemaakte. Zijn opvolger, drs. E. H. van der Beugel, die op 1 juni j.l. de leiding overnam, werd zondag j.l. geconfronteerd met de gebeur tenissen met de „Koraalzee" boven de Atlantische Oceaan bij Ierland en in de afgelopen nacht reeds met het eerste ernstige ongeluk tij dens zijn bewind. Volgens de jongste gegevens zijn bij de ongeregeldheden na de verkiezingen op Zanzibar 64 men sen gedood. Er zijn bijna 900 men sen aangehouden. X Examen op het ziekbed ZWOLLE, 10-6. Een paar dagen voor hij het monde- linge gedeelte van het eind. X examen gymnasium zou moeten afleggen is een v leerling van het christelijk X lyceum in Zwolle, de heer i T. W. D. Gerritsen, in het Sophiaziekenhuis in Zwolle opgenomen, voor het onder gaan van een blindedarm operatie. Het zag er dus naar uit, dat hij dit jaar zijn eindexamen niet zou kunnen halen. De behande lend chirurg, dokter Eeftink Schattenkerk, wilde zijn patiënt toch een kans ge ven het eindexamen te doen. Hij nam kontakt op met de examencommissie. Resultaat: leraren en ge committeerden namen exa men af in het ziekenhuis verpleegsters plaatsten bor den „Examen stilte" en zorgden voor lafejiis voor examinatoren en slacht offer. Het resultaat van al dit teamwork is, dat de heer Gerritsen hersteld en bovendien in het bezit van zijn diploma naar huis kon vertrekken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1